Discovery kan twijfel over ruimtevaart niet wegnemen a Aftellen op Canavaral geen triomf meer Eeidóc Soutant WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1988 PAGINjpfp (Van onze correspondent Jo Wijnen) CAPE CANAVERAL Tegen de enorme hekken die het ruimtecentrum op Cape Canaveral omgeven, hangt sinds enkele dagen een spandoek. De tekst op het doek luidt: „Amerika^ trots: de reis in de ruimte wordt voortgezet". Het klinkt alsof het nagenoeg vlekkeloze ruimtevaartpro gramma, dat op 28 januari 1986 zo tragisch werd afgebro ken met de explosie van de space shuttle Challenger, weer gewoon verdergaat. Morgen om 10.00 uur (15.00 uur Neder landse tijd) verheft de Disco very zich van de aarde voor een vierdaagse missie in de ruimte. Maar de ramp met de Challen ger. die aan zeven astronauten net leven kostte, heeft twijfels gezaaid die met een succesvol le Discovery-vlucht niet kun nen worden weggewerkt. Ruimtevluchten zullen nooit meer zo vanzelfsprekend worden als voor de fatale vlucht van de Challenger het geval was. Stuurloos Het zijn overigens niet alleen de blijvende gevaren die aan ruimtevluchten zijn verbon den, die de astronauten, de in genieurs en de technici op Cape Canaveral bezighouden. Het is de toekomst van het ruimteprogramma zelf die gro te zorgen baart. En die zorgen blijven bestaan, ook als de Dis covery-vlucht die morgen be gint, tot een goed einde wordt gebracht. Technisch gesproken kan er niets misgaan. Er is voor 2,4 miljard dollar aan de space-shuttlevloot vertim merd. Er zijn honderden nieu we verbeteringen aangebracht, inclusief een systeem dat het de astronauten mogelijk maakt om, in geval van nood, te ont snappen. Het probleem is evenwel dat het ruimteprogramma zelf nog steeds stuurloos is omdat nie mand precies weet welke rich ting het uit moet gaan. Die on zekerheid wordt nog vergroot door de blijvende discussie over de vraag welke onderde len van het programma voor rang moeten hebben. De mili tairen oefenen grote druk op Nasa en Washington uit om hun satelieten zo snel mogelijk in de ruimte te krijgen. Van de negen vluchten die voor het einde van het volgend jaar zijn gepland, dragen er vier een militair karakter. Maar ook doelen op langere termijn zijn voorwerp van twijfel. Volgens de plannen moet ergens in de jaren negen tig een permanent ruimtesta tion worden gelanceerd. Onbe mande vluchten haar Venus, Jupiter en de zon hebben grote vertraging opgelopen. Er worden voorbereidingen ge troffen voor het in de ruimte brengen van een reusachtige telescoop. Over een ding zijn de deskun digen het eens: de Discovery- vlucht van morgen moet vlek keloos verlopen, al was het maar om psychologische rede nen. Of zoals zoals Frederick Hauck, de astronaut die de Discovery-vlucht gaat leiden, zei: „Ik denk niet dat de be mande ruimtevluchten een Prestige De afgelopen 32 maanden is alle energie gericht op het ver beteren en weer vliegklaar maken van de space shuttle- vloot. Maar nu die miljarden verslindende inspanning ach ter de rug is, wordt de roep om een nieuwe definitie van het gehele ruimtevaartprogramma weer hoorbaar. De bijkomende vraag is of het echt nodig is dat Amerika zijn leidende po sitie in de ruimte kost-wat- kost moet herwinnen en of be mande ruimtevluchten echt bijdragen tot het internationa le prestige van de VS. Er zijn praktischer, minder gevaarlij ke en zelfs goedkopere doel stellingen denkbaar die weten schappelijk hetzelfde resultaat opleveren. Maar onbemande vluchten slaan de psychologi sche bodem onder het ruimte vaartprogramma uit. Ze spre ken niet tot de verbeelding en beantwoorden niet aan wat de gemiddelde Amerikaan van het ruimtevaarprogramma verwacht. Onder die omstan digheden is het vrijwel uitge sloten dat de politici miljarden dollars zullen blijven uitgeven voor een programma dat de Amerikaanse belastingbetalers emotioneel koud laat en waar van de resultaten alleen maar uiterst abstract zijn. Daar komt bij dat de VS niet de indruk willen wekken dat ze de lei ding op het stuk van de ruim tevaarttechnologie willen af staan aan de Russen en zelfs aan de Europeanen. De Discovery-astrpnauten Frederick Hauck, Richard Co vey, John Lounge, David Hil- mers en George Nelson weten dat hun missie moet slagen, juist om politieke en psycholo- giche redenen. De toch al ge schonden reputatie van Nasa staat op het spel. Nasa weet dat de space shuttle het enige voertuig in de westerse wereld is dat mensen in de ruimte kan brengen. De ontwikkeling van een geheel nieuw concept voor de bemande ruimtevlucn- ten zal vele jaren duren en miljarden dollars verslinden en is daarom onmogelijk. Voor Nasa en Amerika is er derhal ve geen weg meer terug. ïin (Van onze correspondent Jo Wijnen) CAPE CANAVARAL Boven de oneindige met riet en weerbarstig struikgewas begroeide vlakten van Cape Cana varal verheffen zich ver schillende reigers. De man die met een handje vol journalisten over het immense terrein rijdt, wijst trots op een ade laarsnest in de kruin van een boom. Van zee drij ven onweerswolken aan en een warme wind be roert de schaarse palm bomen. Aan de oostelijke horizon hoog uittoornend boven de zanderige vlakten is de Dis covery zichtbaar, vertikaal steunend tegen de draag- en hoofdraketten en omgeven door een netwerk van buizen leidingen. De tegen de lan- ceertoren geleund staande Space Shuttle lijkt op een spookgestalte, waarnaar de duizenden op Cape Canava ral samengedromde belang stellenden met een mengsel van ontzag en twijfel kijken. Tweeënhalf jaar geleden werd het „aftellen" nog be schouwd als het triomfante lijke ritueel dat met een van de grootste technische presta ties van de mensheid gepaard ging. Maar dat is voorbij. De gevoelens van triomf zijn weggeëbd na de verschrikke lijke ramp van 28 januari 1986, toen de Challenger met zeven astronauten aan boord boven de kust van Florida explodeerde. Wrakstukken Het groepje journalisten pro beert de veranderingen die zich na de fatale explosie van tweeënhalf jaar geleden op Cape Canavaral hebben voorgedaan, onder woorden te brengen. Zo nu en dan verheft de rondleider zijn stem om iets uit te leggen, maar uit zijn woorden klinkt aanzienlijk meer droefenis en vermoeidheid dan hoop en zelfvertrouwen. Over de ramp met de Challenger neemt hij een veelbeteke nend stilzwijgen in acht. Wel laat hij het busje even stop pen bij een roestvrij stalen monument van een onwerke lijke lelijkheid dat ter ere van de zeven toen veronge- VORI ivan r Osv leen 1" en „ti Ie mi lukte astronauten op een ijorter, derig kruispunt is neerge uwer En op zeer speciaal ver» i de wijst hij zijn gasten de iP1 K zware hekwerken omrin r ma bunkers aan, waarin de i rdde. de zeebodem opgedre eer<k wrakstukken van de Cl schu lenger zijn opgeslagen. kor Op Canavaral wordt het^an wijs geleverd dat de herin 8e0rj ringen aan de grootste tef8000 nische verrichtingen deze eeuw kennelijk verg keiijker zijn dan die aan dere historische feiten.De men van bijna in verge heid geraakte satellieten, w ketten en ruimtevaartui zoals de Gemini, de Explo de Titan, de Apollo en Centaur duiken weer op. Rookpluimen Iedereen die Cape Canavi nu bezoekt kan het niet ni ten naar de oostelijke hem te kijken, alsof daar nogl witte rookpluimen zichtbp zijn die de Challenger na[ verschrikkelijke explosie ij die vrieskoude januarini| gen achterliet en die j droom van ongekend te^-v nisch kunnen, nimmer fair de perfectie en vanzeifsdse kende routine aan stuk\ te sloeg. Intij hi .vi ogl

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6