,Gorbatsjov krijgt van mij foordeel van de twijfel" Gaat u er maar van uit dat ik de paspoorten niet zal doen" nenland/buitenland Milieu-groeperingen en boeren pakken probleem grazende vogels aan R. DR. JOSEPH LUNS: Enquête te zwaar middel voor paspoort-affaire ■AGIjfj QeidocQowumt WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1988 PAGINA S. Ganzen grazen graag. Hier vreten rietganzen, kolganzen en brandganzen een weiland kaal. FOTO: PR DEN HAAG „Grazen de vogels op het boeren land" is alles behalve de titel van een spannend boek; toch is de nieuwe brochure die in een opla ge van 100.000 exempla ren via het weekblad Boerderij de boer op moet, interessant, nuttig en uniek. Dat koeien grazen weet iedere stedeling, maar niet dat ze in zon mate concurrentie kun nen hebben van gras etende ganzen, zwanen, smienten en meerkoeten dat boeren er for se schade van ondervinden. Natuurliefhebbers zijn blij dat bijvoorbeeld het aantal ganzen dank zij beperking van de jacht en meer beschikbaar voedsel sinds 1960 gestegen is van 100.000 naar bijna een miljoen, maar boeren zien daardoor van oktober tot en met mei steeds meer meeëters op hun weiden en ingezaaide akkers. Bij beide groepen ont breekt het vaak aan begrip voor eikaars belangen. „Er zijn agrariërs die die gra zende vogels wel kunnen schieten", vertelde coördinator Wouter van der Weijden van het Centrum Landbouw en Milieu (CLM) gisteren in Den Haag. „Wij, het CLM plus de LVBW (Behoud Waddenzee, red voelden dat er behoefte was aan evenwichtige voor lichting en tips. Deze door Aad van Paassen geschreven bro chure is dan ook tot stand ge komen in samenwerking met enkele agrariërs en is gesubsi dieerd door het ministerie van landbouw en het Jachtfonds. Wij willen de agrariërs vragen -regionaal- samen te werken en de grazende vogels wel te accepteren op die delen van hun land die niet schadege- voelig zijn; de overheid vragen we een klimaat te scheppen waardoor dat accepteren mo gelijk is. door zelf ook rustge bieden beschikbaar te stellen en door aan agrariërs volledige vergoedingen uit te keren voor de schade die zij ondanks goede maatregelen lijden". J.B. Pieters, directeur natuur en milieu bij Landbouw, prees de hem aangeboden brochure om zijn nuchtere, zakelijke be nadering. „Het is een relatief uniek gebeuren, dat agrariërs en milieu-organisaties hun stellingen durven te verlaten en de handen ineen slaan", al dus Pieters. Dick Hupkes, ad viseur en melkveehouder uit de Noord-Oostpolder, merkte nog op dat het geen zin heeft als de ene boer ganzen ver jaagt naar zijn buurman, die ze. dan toch weer terugjaagt. „Be ter één gans op het land. dan tien op de vlucht", zei Hupkes heel wijs. „want vluchtende vogels verbruiken meer ener gie en eten daardoor nóg meer". Jrvolg van de voorpagina) HAAG „De heer fc-batsjov is in alle op- hten een opmerkelijke ichijning op het Russi- ie toneel. Niet alleen I z'n doen en laten en vriendelijke uitstra- p betreft, maar ook ge- h zijn leeftijd. Een vijf- tr op de hoogste post! pand zei me vroeger Is: in de Sovjet-Unie rd je pas meerderjarig je boven de zeventig [t. Die stelling geldt i kennelijk niet meer, [wel zij mij op dit mo- dt natuurlijk wel aan- £ekt". •dr. Joseph Luns, eind vo- maand 77 jaar geworden. It zijn bekende brede lach, jrin alle gelaatsplooien (en pijn er inmiddels heel wat) [doen. Voor hem op tafel (het tweede boek over zijn 5 »n, dat vanaf vandaag in [winkel ligt. Het eerste geschreven door Michel der Plas („Ik herinner verscheen in 1971, toen ris na een ambtsperiode i 19 jaar het ministerschap 1 buitenlandse zaken neer- (le. In de biografie die nu de persen is gerold heeft Ipurnalist Pierre Huyskens Is' herinneringen opgete- d uit de dertien jaren rin deze secretaris-gene- van de NAVO was. „Ge- 1 u mij, het was een ge- *en". luidt de Bommeli- aandoende titel, fallend is dat de voormali ge NAVO-chef zich in dit boek zeer positief uitlaat over Gorbatsjov. Van een man als Luns zou je toch eerder ver wachten dat hij de Russische leider louter zou voorstellen als een wolf in schaapskleren. „Nee hoor, ik geef hem echt het voordeel van de twijfel. De heer Gorbatsjov is een lichtpuntje in het Oostblok. Hij doet ook waardevolle voorstellen, zowel op binnen lands als op buitenlands poli tiek gebied, en hij heeft daar mee ook al heel aardige resul taten geboekt. Het akkoord over de vermindering van de middellange-afstandsnjketten is wel het mooiste voorbeeld. Een aantal jaren geleden was het toch nog ondenkbaar dat de Sovjets wapensystemen zouden wegdoen waarin ze superieur waren! Ik hoop dan ook dat Gorbatsjov zijn positie in het Kremlin kan behou den". Waakzaam blijven Luns zou Luns niet zijn als hij het alleen bij lovende woorden over glasnost en pe restrojka zou laten. „Nog maals: ik beweer niet dat Gorbatsjov niet deugt, maar we moeten wel blijven beden ken dat de Sovjets deson danks een nog altijd sterk groeiende defensie hebben. Jaarlijks worden daaraan nog steeds gigantische bedragen uitgegeven. Daar valt nu veel beter met de Russen over te praten, dat - is waar, maar waakzaamheid blijft geboden. Minder kernwapens is prach tig. maar dat betekent dat het Westen de conventionele be wapening moet opvoeren. Dat is onvermijdelijk, willen we tegenwicht kunnen blijven geven". Het is bekend dat Luns al ja ren van mening is dat Neder land veel te weinig aan het verbeteren van de conventio nele bewapening doet. De op Prinsjesdag ingediende defen siebegroting heeft hem wat dat betreft niet vrolijker ge maakt „Het budget groeit nog maar met een half procent per jaar! Veel te weinig", foe tert hij. „En wat ik in hoge mate betreur is dat nu de Ne derlandse marine en lucht macht de kinderen van de be zuinigingsrekening dreigen te worden. Dat mag niet gebeu ren! Als het zo doorgaat, zal de Nederlandse regering ze ker een waarschuwing vanuit het NAVO-hoofdkwartier in Brussel krijgen". Er is volgens Luns nog een ander gevaar dat de NAVO van binnenuit bedreigt, een gevaar dat niet voortkomt uit gebrek aan wapens maar uit gebrek aan mensen. „Er worden in West-Europa steeds minder kinderen gebo ren", zegt hij. „Daar moet u niet om lachen, want dat meen ik in alfe ernst. Frank rijk is een gunstige uitzonde ring, maar landen als Neder land, het Verenigd Konink rijk en Denemarken laten het erbij zitten. De Belgen zijn zelfs bepaald lui te noemen". Papieren oorlog Ondanks de kritiek op de zijns inziens geringe bijdrage van Nederland (en ook Dene marken) aan het bondgenoot schap vindt Luns dat de ge vechtskracht van de NAVO in totaliteit „zeer behoorlijk" is. „Die kracht wordt natuur lijk regelmatig getest, niet al leen met daadwerkelijke mili taire oefeningen, maar ook op papier. Met dat laatste bedoel ik de zogeheten „papieren oorlog" die ik ook in het boek beschrijf". „Elk jaar wordt op een be paalde dag een soort oorlogs spel gespeeld waaraan alle re geringen van de alliantie meedoen. Dat gebeurt alle maal heel serieus. Er wordt een dreigend conflict met het Warschaupact gesimuleerd. De oorlogsdreiging neemt stap voor stap toe en de bondgeno ten beraden zich bij elke nieu we fase wat hun militaire ant woord zal zijn. In het Brussel se NAVO-hoofdkwartier is al les en iedereen paraat. De te lexen ratelen voortdurend. Op een gegeven moment trekken de regeringen zich terug in de daartoe bestemde commandobunkers en van daaruit wordt via Brussel koortsachtig overlegd wat men zal doen. Ja, dat gebeurt écht hoor. Ook in Nederland duikt een deel van het kabi net ondergronds! Het is alle maal heel spannend. Ik herin ner mij nog hoe de Neder landse regering een keer voorstelde een beroep op de paus te doen om te bemidde len". Een „grote opsteker voor de NAVO" was volgens Luns de Falkland-oorlog die in 1983 tussen Groot-Brittannië en Argentinië woedde. „De Sov jets moeten toen wel onder de indruk zijn geraakt van wat de Britten presteerden. En dat waren dan alleen nog maar de Britten! In „no time" was er een gigantische, prima uitge ruste vloot op weg naar Zuid- Amerika. Dat is trouwens voor bijna honderd procent te danken geweest aan het wils krachtige optreden van Mar garet Thatcher. Als de man nen in haar kabinet het voor het zeggen hadden gehad, zou de operatie op een smadelijke nederlaag zijn uitgelopen. De minister van buitenlandse za ken, Lord Carrington, zag in het geheel geen heil in zo'n grote operatie. Hij kreeg daar over ruzie met Thatcher en trad af". „Er is in Nederland naar aan leiding van die merkwaardige paspoortkwestie, die ik met verbijstering heb gevolgd, vaak over Lord Carrington gesproken als voorbeeld van een minister die eigener be weging aftrad. Dat beeld klopt niet. Hij werd door Thatcher gedwongen! Vervol gens pakte Thatcher de tele foon en belde Reagan op met de vraag of Carrington niet in aanmerking zou kunnen ko men voor mijn opvolging als secretaris-generaal. Dat is toen geregeld. En zo nam Car rington in 1984 mijn plaats in Brussel in". Decoraties De heer Luns staart enige tijd voor zich uit, mompelt enkele onduidelijke woorden en be sluit dan toch maar in klare taal te zeggen wat hij op de tong heeft. „Ik had eerlijk ge zegd wel een betere opvolger kunnen bedenken. De West- In de biografie die vanaf vandaag in de winkel ligt, heeft de journalist Pierre Huyskens herinnerin gen van mr. dr. Joseph Luns opgetekend uit de dertien jaren waarin deze secretaris-generaal van de NAVO was. Bij de presentatie van zijn boek gisteren in Den Haag dook Luns ook met prof. dr. J. Zijlstra (links) even in de „goeie ouwe tijd". FOTO: ANP duitser Manfred Wörner bij voorbeeld, maar die moest uiteindelijk nog vier jaar wachten. Hij werd onlangs Carringtons opvolger zoals u weet. Waarom Carrington al na vier jaar wegging? Hij vond het gewoon niet leuk. Hij hield niet van de sfeer, niet van Brussel en niet van België. Hij zat ontzettend vaak in Engeland, op z'n landgoed. Dat was al teke nend". „In Wörner heb ik heel veel vertrouwen. Hij heeft het wel wat makkelijker dan ik het heb gehad, want hij kan pro fiteren van het veranderende klimaat in het Kremlin. Hij kan en zal ongetwijfeld een heel actieve rol spelen in de verdere toenadering tussen Amerika en de Sovjet-Unie". Hoewel de nog steeds in Brus sel wonende Luns al vier jaar ambteloos burger is, heeft hij niet te klagen over gebrek aan werk. „Ik reis nog heel wat af. Spreekbeurten houden bij congressen, symposia, stu dentenverenigingen, noem maar op. Bovendien word ik nog herhaaldelijk door diver se instanties benaderd voor het verstrekken van advie zen, zelfs ook door regerin gen. Het levert allemaal wei nig geld op, maar wel veel stropdassen en dergelijke". Decoraties heeft Luns de laat ste jaren niet meer gehad, maar daar heeft hij er ook al zoveel van. „Ik ben de meest gedecoreerde Nederlander Jazeker, ik heb méér onder scheidingen dan koningin Beatrix of prinses Juliana. Bijna vijf en zeventig zijn het er nu. Ik heb er nog maar een paar thuis. De meeste heb ik afgestaan aan het museum op paleis Het Loo, waar ze voor iedereen te bezichtigen zijn. Prins Bernhard heeft wel eens quasi-jaloers tegen me gezegd: „Ik wou dat ik er zo veel had als u". Ik heb hem toen gezegd dat zijn onder scheidingen véél mooier en hoger zijn dan die van mij. Hij heeft bijvoorbeeld de Orde van de Olifant, een fraaie en zéér zeldzame Deense onder scheiding. Daar ben ik nou weer jaloers op". DICK VAN RIETSCHOTEN RIK IN T HOUT Mr. dr. Joseph Luns (door Pierre Huyskens): „Gelooft u mij, het was een genoe gen". Uitgeverij: Sijthoff. 4- Prijs: 22,50. Btel landeling "nootschaps- asting HAAG De Eerste Ka- leeft gisteren op voorstel [oorzitter dr. P. Steen- te spoedige - be ting van en stemming iet wetsontwerp tot ver- I van de vennootschaps- op de valreep één Litgesteld. I met één week stelt zo- Senaat als staatssecre- Coning van financiën bn nieuw, technisch pro- De wet gaat ervan uit verlaging van de ven- 5®,/8 hapsbelasting (een fisca- öetering voor bedrijven) en met de afschaffing fiscale vermogensaf- en verslechtering) op 1 ingaat. 'dt nu pas na 1 oktober istemd en verslechterin- ogen, volgens een ge- vvaaraan strikt de hand jehouden, niet met te- in zieifkende kracht inge- stond^vorden arden Beethoven op nieuwe pas De nieuwe Eurochequepas die de Nederlandse banken per 1 ok tober introduceren draagt de kop van Beethoven in het holo gram. Dit hologram en de toepassing van een druktechniek met laserstralen moet de kans op fraude en misbruik van de nieuwe pas onmogelijk maken. Het nieuwe model wordt ingevoerd in alle Europese landen waar de eurocheque wordt uitgegeven. Na 1 ja nuari 1989 mogen de oude pas en cheques niet meer worden gebruikt Nederland telt ruim drie miljoen houders van een eurocheque pas. De nieuwe eurochequepas is geschikt voor gebruik in be taal- en geldautomaten in binnen- en buitenland. >rts s eelde ïdriif stellinj e bele chtén 0 tot F kon t ongr fi,r 1 op/ was vi 5n 1, isto hie t door winnei nvaart KE EN WISKE DE DAPPERE DUINDUIKERS OVER rHEATl )SITIESl (C) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weeso STAATSSECRETARIS BEREND-JAN VAN VOORST: DEN HAAG Hoewel mr. Berend-Jan baron van Voorst tot Voorst („zegt u maar: Van Voorst") pas één uur eerder door de koningin is beëdigd, lijkt de functie van staatssecretaris van buitenlandse zaken hem te zitten als gegoten. Na dat verslaggevers zijn werkkamer zijn binnenge- dromd, waar de geest van René van der Linden nog rond lijkt te waren, neemt de nieuwbakken bewinds man gedecideerd zijn ei gen introductie ter hand. „Ik ben vol goede moed de straat overgestoken", begint de 44-jarige Brabander, geboren in Beek bij Nijmegen, erop doelend dat hij tot gisteren werkzaam .was op economi sche zaken. Zijn moed ontleent Van Voorst echter vooral aan eerdere werkkringen. Zes jaar ('71-77) werkte hij op de per manente vertegenwoordiging (ambassade) van Nederland bij de EG en vier jaar ('81-'85) was hij medewerker van mr. Frans Andriessen, vice-voor- zitter van de Europese Com missie. het dagelijks bestuur van de Gemeenschap. Als zijn voornaamste taken ziet Van Voorst het meehelpen bevorderen van de Europese eenwording. Langs twee lij nen. „Allereerst is er.de in houdelijke kant van de zaak. Het overleg met Brussel, met de mensen hier op het depar tement, met andere departe menten, met het parlement en met de consumentenorganisa ties. Daarnaast is er de voor lichtingskant. Iedereen weet nu wel dat er in 1992 iets staat te gebeuren in Europa. Maar wat dat nu precies is, weet men doorgaans niet. Ik zal proberen daarin verandering te brengen". Eén ding gaat Berend-Jan van Voorst vrijwel zeker niet doen de paspoorten. Daarover blijkt hij met premier Lubbers, die hem kennelijk zelf heeft gese lecteerd uit een aantal kandi daten, een afspraak te hebben gemaakt. Ook minister Van den Broek zou daarvan al op de hoogte zijn. Van Voorst heeft de „baas" nog' niet echt gesproken. Die zit momenteel in New York bij de jaarlijkse algemene vergadering van de Verenigde Naties. Er is alleen eventjes telefonisch contact geweest. De verdeling van de taken tussen minister en staatssecretaris moet dan ook nog gebeuren. „Maar u kunt er gerust van uitgaan dat ik de paspoorten niet zal behande len Van Voorst gaat er niet onder gebukt. Integendeel. Per slot is zijn voorganger René van der Linden door het „paspoort- monster" verzwolgen, evenals diens voorganger, dr. Wim van Eekelen, en vorige week bijna het gehele kabinet. Wel licht doordat de paspoorten een zaak blijven van de minis ter, heeft Van Voorst niet lang hoeven nadenken eer hij ,ja" zei op het aanbod van Lubbers om tot het kabinet toe te tre den. Dat het bestaan van een politicus desondanks onzeker is, vermocht Van Voorst even min af te schrikken. „Wie niet waagt, die niet wint", is zijn motto. De nieuwe bewindsman vindt het nog iets te vroeg om een plaats te claimen op de CDA- kandidatenlijst voor de ko mende kamerverkiezingen, maar sluit „zeker niet" uit dat dit de start is van een politieke carrière. Hij is trouwens al eerder in de politiek actief ge weest, zij het op een (zeer) veel lager niveau. In 1966. tijdens De nieuwe staatssecretaris van buitenlandse zaken mr. Be rend-Jan baron van Voorst tot Voorst („zegt u maar: Van Voorst"). FOTO: ANP zijn studie rechten m Nijme gen, werd hij lid van de KVP Dat zegt waarschijnlijk iets over zijn gezindheid, want in dat jaar bracht KVP-leider Schmelzer het rooms-rode ka- binet-Cals om zeep. Na zijn studie heeft Van Voorst „als een krullenjongen" hand-en spandiensten verricht voor de KVP en later het CDA. Hij maakte deel uit van allerlei clubjes en comiteetjes, het laatst van de werkgroep Euro pa van de commmisie buiten land van het CDA RIK IN T HOUT CDA-KAMERLID PIET VAN DER SANDEN: DEN HAAG De parlemen taire enquête was eigenlijk een te zwaar middel om de pas poortkwestie te onderzoeken. Het was beter geweest een commissie van externe des kundigen of wijze mannen hiervoor in te schakelen. Daarmee voorkom je boven dien dat de volksvertegen woordiging rechter in eigen zaak wordt. Dat zei het twee de-kamerlid Piet van der San- den (CDA) gisteravond na af loop van een spreekbeurt voor het CDA-Den Haag in Pulchri Studio. Van der Sanden. woordvoer der voor zijn fractie in de pas poortaffaire. is van mening dat er niet te snel naar het middel van enquête moet worden ge grepen. „Als je een klein deel terrein van het beleid op deze manier gaat onderzoeken, ont staat het gevaar dat het pro bleem onevenredig wordt uit vergroot. Ook de televisie speelt daarbij een rol. Het lijkt wel alsof de mensen worden verhoord in plaats van ge hoord". Volgens Van der Sanden heeft de Tweede Kamer bovendien genoeg andere middelen voor handen om haar controlerende taak uit te oefenen. Hij wiist ondermeer op het interpella- tierecht, het vragenrecht, het recht om een commissie van onderzoek in te stellen zoals dat gebeurde bij de visfraude, of een commissie van externe deskundigen. „Het enquête recht is het zwaarste middel dat we hebben en moet alleen gebruikt worden als dat echt nodig is". Over het debat van vorige week donderdag met premier Lubbers en minister Van der Broek van buitenlandse zaken zei hij: „Wij wilden dat de re gering zou erkennen dat er fouten waren begaan. Maar het middel dat tenslotte werd gehanteerd stond niet in even redigheid met de problema tiek. Natuurlijk heeft de rege ring het recht er een eigen mening op na te houden. Maar men moet ons dan niet als Ka mer vragen eerdere uitspra ken, namelijk het onderschrij ven van de conclusies van de enquête-commissie, te herroe pen. Ik vind het dan ook jam mer dat de premier met een crisis heeft gedreigd. Overi gens heb ik nog nooit eerder meegemaakt dat de uitspraak „onaanvaardbaar" werd om schreven als „de bereidheid om zonodig het kabinet bijeen te roepen". Ik vind dat camou fleren van de politiek. Maar het mes lag wel op tafel". Volgens het CDA-kamerlid hebben de RSV-enquête, de bouw-enquête en de paspoort enquête een duidelijk signaal afgegeven over de controle rende functie van de volksver tegenwoordiging. Maar er is volgens hem ook een signaal afgegeven aan het ambtelijk apparaat. „Er is nu een grotere zorgvuldigheid bij de accoun tantsverslagen van de ver schillende ministeries. De fixie van de ministeriële verant woordelijkheid moet overigens wel overeind blijven. Natuur lijk kan een minister niet alles weten. Van der Linden zei van zichzelf ook dat hij geen paspoorttechneut was. Maar laten we die ministeriële ver antwoordelijkheid los, dan zal de macht van het ambtenaren apparaat alleen maar toene men. Het gevaar ontstaat dan namelijk dat de minister niet meer over alles door zijn de partement wordt ingelicht, omdat hij immers toch met al les hoeft te weten"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5