De gekneusde ziel komt er maar bekaaid vanaf Drie vrouwen blijvend besmet met geelzucht E| CcidócSouoont Beroep op toeslagenwet geringer dan geraamd FNV PT .F,TT VOOR BEPERKING VAN AFTREK HYPOTHEEKRENTE RECHTER VERBIEDT KAPPEN VAN BOMEN KRANKZINNIGENWET MOET NU ECHT VERVANGEN WORDEN' KONINKLIJK HUIS Oorontstekingen soms oorzaak blijvende schade Bedrijven slecht bekend met miljardenvreter roest Scouting Nederland zoekt plaats voor Wereld Jamboree PNENLAND WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1988 PAGINA 3 elheidscontrole ij Moerdijk levert .70.000 gulden op inC^RDRECHT Bij een snelheidseon- ,1e op rijksweg A16 tussen Moerdijk 's-Gravendeel heeft de politie van jrdrecht gisteren 1710 bestuurders iternj rapt 0p te hard rijden. In totaal deel- ens de gemeentepolitie voor 170.000 gul- zondp aan bekeuringen uit. Er reden I m 1400 personenauto's harder dan toegestane 120 kilometer per uur. automobilist reed 208 kilometer uur. Driehonderd vrachtauto's en sen overschreden de maximum- en ve lheid van 80 kilometer per uur. De trole werd overdag gehouden tussen f acht en vier uur. In die tijd pas- rden ruim tienduizend voertuigen. (slant e kri I met - dat iciën ze cri lt voo besci sche i itern; on bet DEN HAAG Veel minder uitkeringsgerechtigden dan ge raamd doen een beroep op een toeslag die hun uitkering aanvult tot het sociale minimum. Het Toeslagenfonds dat de zogenoemde Toeslagenwet uitvoert heeft becijferd dat de kosten over vorig jaar (de wet werd op 1 januari 1987 van kracht) ergens rond de 500 miljoen gulden zullen blijven steken, terwijl 750 miljoen gul den was ingeboekt. Het Toeslagenfonds in Zoetermeer gaat een onderzoek instellen naar de oorzaak van het achterblijvende beroep op de wet, zo blijkt uit een vandaag door het fonds behandelde notitie. Een mogelijke oorzaak is de onbekendheid met de wet bij mensen met een uitkering. De Toeslagenwet, die wordt betaald uit de algemene middelen, dient ter aanvulling van uitkeringen die lager liggen dan het sociale minimum. De wet is bedoeld om de afschaffing van de zogenoemde minimumdagloonbepaling in onder meer wao, ww, wwv en zw op te vangen. De wet moet ook de vervanging van de zogenoemde grondslagensystematiek in de aaw opvangen. DEN HAAG - De vakcentrale FNV stelt de fiscale aftrek van de hypotheekrente voor hui zenbezitters ter discussie. Dit blijkt uit de gisteren gepre senteerde discussienota „Bou wen aan een nieuwe solidari teit". De nota is in opdracht van de FNV en de Bouw- en Houtbond opgesteld door een onafhankelijke commissie on der leiding van de Delftse hoogleraar Rosemann. Vakcen trale en bonden zullen aan de hand van de nota uiteindelijk het volkshuisvestingsbeleid van de FNV vaststellen. FNV- voorzitter Stekelenburg maak te gisteren duidelijk dat enige beperking van de aftrekbaar heid van hypotheekrente zeker aan de orde komt. Door de huidige regeling profi teren mensen met de hoogste inkomens en de duurste huizen het meest. Stekelenburg noem de het onaanvaardbaar dat in het jaar 2000 de inkomstender ving als gevolg van de aftrek tegen de 10 miljard gulden zal bedragen, evenveel als de be groting van Volkshuisvesting. Anders dan Heerma stelt, is er volgens Rosemann c.s. nog steeds woningnood. Tot 2000 zouden jaarlijks 100.000 nieuwe woningen moeten worden ge bouwd om in elk geval het te kort aan woningen niet te ver groten. De helft daarvan moet in de sociale huursector liggen en de andere helft in de koop sector, met de nadruk op de so ciale koopsector. Hogere inves teringen in de verbetering van bestaande woningen en stads vernieuwing zijn ook noodza kelijk. DEN HAAG In de Schinveldse bossen in Limburg mogen voorlopig geen bomen worden gekapt. Burge meester en wethouders van de gemeente Onderban- ken moeten „met onmiddellijke ingang de voortzet ting van alle kapwerkzaamheden daadwerkelijk be letten". Dat heeft de waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. P. Boukema, gisteren bepaald in een spoedprocedure. De bomen moesten plaatsmaken voor een nieuwe aanvliegroute voor het net over de grens gelegen vliegveld Geilenkirchen. De daar gestationneerde AWACS-vliegtuigen van de NAVO konden volgens Defensie niet veilig landen en opstijgen. In ruil voor de kapvergunning kreeg de gemeente ruim een mil joen gulden om de geluidsoverlast van de laag over komende vliegtuigen wat draaglijker te maken. Vol gens burgemeester Boukema is de uitsrpaak overbo dig, omdat het werk klaar is. tael C i bekl irmee eken. ^an le ;r heb ende rminf inneni bijzonfTRECHT Voor veel nigdejsychiatrisch patiënten is il uitve inrichting waarin ze hillen|erbhjven een gevange- jaat gi is met hele dikke deu- zou Fn- Zowel vrijwillig als ns finjedwongen opgenomen hogei31^11^11 ondergaan alle logelijke dwangmaatre- jelen, zonder dat hun ëchtspositie geregeld is. 1 tan die belabberde situ- lssles.jie, die al bestaat sinds leprae Krankzinnigenwet v1an 1884, moet zo snel en Jiogelijk een einde ko- 6Sjhen. Dat zegt mr. P. JL jaurs in zijn proefschrift a .Recht voor psychiatri- iche patiënten" waarop teneniij vandaag promoveert van tan de rijksuniversiteit rijke h Utrecht, ien, b| die laijolgens Laurs is het dwang zich lal klok slaat in de psy- wordt1'atr'e- bevinden zich i.000 mensen in inrichtin- nden van w,e 15 procent on: rijwillig. Maar het gaat te er van de overigen te zeg-' n dat zij vrijwillig opgeno- zijn. Als ze niet in staat zich te verzetten en de jmilie hun opname geregeld kganseeft, spreekt men al van chmidpjw'higheid terwijl daar MarcW0*1 vaak geen sprake van aldus Laurs. Bovendien, k i° zegt de promovendus, wil- ;sbalann allerhande therapeuten bn wijsheden ook nogal èns onder dwang aan de .Jan brengen. „Als jurist ltieis Ind ik dat foute boel. Het zo'n |u heel plezierig zijn als het leg in bord „vrijwillig" voortaan tzicht fssen aanhalingstekens ge- an een ard lai plaatst zou worden". Dat het zo pijnlijk ontbreekt aan rechten voor psychiatri sche patiënten, acht Laurs des te erger omdat zij zich in een extreem zwakke positie bevinden. „Ze worden van hun vrijheid beroofd, zonder dat ze een ernstig delict heb ben begaan. Daarom verdie nen ze extra rechtsbescher ming". Verouderd De wettelijke basis onder het verblijf van mensen in in richtingen wordt gevormd door de Krankzinnigwet die dateert uit, jawel, het jaar 1884. Laurs, hoofdschuddend: „Die wet is echt totaal verou derd. Alle vrijheidsberoving is erin mogelijk gemaakt en patiënten kunnen volgens deze wet tegen hun zin worden opgenomen, voor ei gen bestwil". Dat „bestwil-criterium" is in de loop van de jaren, door rechtspraak, wel bijgesteld; alleen als iemand gevaar voor zichzelf of zijn omge ving oplevert kan van ge dwongen opname sprake zijn. Maar alle partijen zijn het er over eens dat deze bijstelling onvoldoende is en dat de Krankzinnigenwet helemaal op de helling moet. Toch komt het daar maar niet van. Weliswaar werd in 1971 het wetsvoorstel Bijzondere Op nemingen Psychiatrische Ziekenhuizen (BOPZ) gelan ceerd, maar nog nooit heeft dat plan het tot wet gebracht. In 1983 ging de Tweede Ka mer ermee akkoord, maar daarna barstte zoveel kritiek los dat de Eerste Kamer zich er niet meer aan durfde branden. Laurs: „We bevinden ons nu in een complete impasse. Hulpverleners menen dat de BOPZ hen onvoldoende mo gelijkheden geeft ernstig ge stoorde patiënten onder dwang te helpen. De patiën tenorganisaties zeggen daar entegen dat het wetsvoorstel de deur opent tot allerlei dwangbehandeling. En mi nister Korthals Altes, die zelf Patiënten die eenmaal in een psychiatrische inrichting binnen komen, ervaren dat ze daar allerlei dwangmaatregelen moeten •ondergaan. Voor velen wordt het een gevangenis, met hele dikke deuren. FOTO: SP wil niet zeggen dat Laurs hé lemaal geen bezwaren heeft tegen het omstreden wets voorstel. Maar omdat er nu al zolang sprake is van een im passe, waar de patiënten de dupe van worden, vindt hij dat de wet „met spoed, voor lopig en in aangepaste vorm" van stapel moet gaan. Hij stelt voor de opnames in verpleeghuizen en zwakzin nigen-inrichtingen (die in het voorstel ook onder de wet vallen) apart te regelen. An ders zou de rechterlijke macht opgescheept worden met de beslissing over nog eens 40.000 opnames en dat kunnen de overbelaste rech ters er niet nog eens bij doen. Vervolgens moet volgens Laurs een strikt onderscheid worden gemaakt tussen vrij willig en onvrijwillig opgeno men patiënten. Wie vrijwillig in een inrichting verblijft mag niet onderworpen worden aan allerlei dwang, wie door de rechter naar een inrichting wordt gezonden moet beschermd worden door zorgvuldige rechtsre- nota bene heeft meegewerkt aan het totstandkomen van de wet, noemde het -een week nadat de Kamer ak koord ging- een „volstrekt doorgeschoten vorm van pa tiëntenbescherming". Al deze critici vergissen zich volgens Laurs deerlijk. „Het is volgens de BOPZ wel de gelijk mogelijk ernstig ont redderde mensen tegen hun zin op te nemen, op grond van het criterium dat ze een gevaar voor zichzelf zijn, dus de hulpverleners hebben het voorstel gewoon niet goed ge lezen. De patiëntenbeweging gaat te ver, die keert zich uit ideologische motieven tegen elke vorm van dwang, maar dat is niet reëel. En ja, dat de minister het voorstel een „toonbeeld van overdreven rechtsbescherming" noemt is volslagen onterecht. De BOPZ biedt een minimum, echt niet meer". Met spoed Dat de genoemde kritiek op de BOPZ geen hout snijdt, gels. Daaronder valt wat Laurs betreft in elk geval de vrijheid in beroep te gaan te gen de beslissing van de rechter. En dat beroep mag niet, zoals is voorgesteld, be perkt blijven tót en stap, tot het gerechtshof. Nee, ook de Hoge Raad, het hoogste rechtsorgaan, moet ingescha keld mogen worden. Laurs: „Ik denk dat voor deze wijzi gingen een politieke meer derheid te vinden moet zijn, zodat de BOPZ snel inge voerd kan worden. Als het er nu niet van komt, dan nooit Eigen psychiater Overigens is met invoering van de BOPZ het verlang lijstje van Laurs niet uitge put. Op langere termijn zijn meer ingrijpende verbeterin gen in de rechtspositie van patiënten nodig, zegt hij. Zo moet het een patiënt toege staan worden een eigen psy chiater in te schakelen bij de rechtszaak die beslissend is voor zijn lot. Nu komt alleen de „tegenpartij" (familie, hulpverleners) met een psy chiater op de proppen en zal de rechter al snel geneigd zijn toe te geven aan hun wens tot gedwongen opname. En dat terwijl het levensge vaarlijk is iemand ten on rechte de inrichting in te stu ren. Veel patiënten die niet onmiddellijk verbeteren, ver dwijnen daar onder het eti ket „chronisch" om nooit meer in de samenleving te rug te keren, aldus Laurs. Van behandelen is dan geen sprake meer, genezen wordt vervangen door bewaren. Laurs wijt dat niet in de laat- sté plaats aan het huidige re- geringsbelèid, dat volgens hem een „verpaupering" te weeg heeft gebracht onder chronische patiënten. „Grote bedragen geld gaan naar de somatische gezondheidszorg, naar de ontwikkeling van in drukwekkende chirurgische technieken en dergelijke. De gekneusde ziel komt er maar bekaaid vanaf". STEVO AKKERMAN •andwonden iêg°'ni patiënt ie aan] van (even frERDAM In de Rot- imse Daniël den Hoedkli- heeft een patiënt begin ■mber bij de behandeling een stralingsapparaat Iwonden opgelopen. De tie van de kliniek, gespe- eerd in de behandeling 17 kankerpatiënten, sluit een lelijke fout vooralsnog uit. ingeval is door de directie ld aan de inspecteür voor 'olksgezondheid. Volgens •kdirecteur J.W. van den is de aard van de ver ingen „niet ernstig". Er iprake zijn van „lekstra- vermoedelijk als gevolg :en technisch mankement iet betreffende apparaat, oor is het lichaam met 22 te hoge dosis bestraald op ken waar straling in het 24 el niet de bedoeling was. hier verder de medische 22 Jgen van zijn, is nog niet 3* felijk. De verdere behan- 17 ig van de patiënten loopt 6ns Vari den Blink geen 27 er. Zij worden bestraald n aangepast rooster met erige toestellen waarover iniek beschikt. 15 Surinamers bij staatssecretaris Strakke gezichten gisteren bij een gesprek tussen leden van het platform van ex-gedoogde Surinamers en staatssecretaris Korte- Van Hemel van justitie (rechts). Het platform had het gesprek aangevraagd nadat de staatssecretaris onlangs bekend maakte dat illegaal in ons land verblijvende Surinamers in het vervolg behandeld zullen worden als andere illegale buitenlanders. FOTO: ANP Hotel in voormalig ziekenhuis ALMELO Het voormalige Prinses Irene-ziekenhuis in Alme lo krijgt een horecabestemming. De eigenaar heeft gisteren aan gekondigd in de oude polikliniek een restaurant met een cen trum voor recreatieve activiteiten onder te brengen en in de rest van het complex een hotel met 325 bedden te vestigen. De ver bouwing van het ziekenhuis gaat zes miljoen gulden kosten. De gemeente Almelo ziet het verwezenlijken van het complex als een belangrijke impuls voor de economie. Die oppepper kan de gemeente best gebruiken omdat de werkloosheid als gevolg van de sanering ,in de textiel nog altijd zeer hoog is. Vmna\/dwd T«etDT eft eem Efeteuoe Y~ in oe iy 2i\U AorreftNAM weer ik Nier tfaA ROTTERDAM Van de ruim 79 vrouwen die bij reageer buisbevruchting in het acade misch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam besmet zijn geraakt' met het virus hepatitis B (geel zucht) zullen drie vrouwen mogelijk hun leven lang draagster blijven van het vi rus. Dat is naar voren geko men uit het bloedonderzoek dat het Rotterdamse zieken huis de afgelopen weken bij de vroüwen heeft ingesteld. Aan vankelijk dacht men dat één vrouw blijvend besmet was ge raakt. De vrouwen kwamen tussen november vorig jaar en maart van dit jaar in aanraking met het virus doordat gebruik werd gemaakt van een kweek- vloeistof op basis van besmet bloed. Dit als gevolg van niet goed vastgelegde procedures en gebrekkige communicatie in het ziekenhuis bij de ivf-be- handeling (in-vitro-fertilisa- tie). Een blijvende besmetting met het geelzuchtvirus kan uitmonden in een chronische leverontsteking. Ook is er een verhoogd risico op leverkan ker. De mogelijkheid dat het virus toch nog na verloop van tijd uit het bloed verdwijnt is gering, maar niet uit te sluiten. Volgens de medische staf van Dijkzigt verdwijnt bij onge veer de helft van volwassenen met chronisch geworden hepa titis B-infectie het virus, de klachten en de afwijkingen in de levertesten binnen vijf jaar. 29 september Koningin Beatrix is in Den Haag aanwezig bij de vie ring van het 150-jarig be staan en de overdracht van het nieuwe gebouw van de Hoge Raad. Elektronische tolheffing leidt tot minder auto's DEN HAAG Elektronische tolheffing bij onder meer nieu we tunnels leidt tot een ver mindering van het autover keer van en naar het werk met ongeveer 12 procent. Maar het is de vraag of het tolsys- teem (road pricing of rekening rijden) in 1992 werkelijk is in- -"•"•-"■"■H o'H'ic minicfor Rmit- ROTTERDAM Kinderen die op jonge leeftijd regel matig geplaagd worden door oorontstekingen lopen het gevaar daarvan blijvende schade te ondervinden. Door een gebrekkige ontwikkeling van het gehoor ontstaan op latere leeftijd leer- en gedragsproblemen. Tot die conclusie komt dr. J. Verschuure, audioloog in het aca demisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. Verschuure baseert zich op de resultaten van een test die oorbeschadingen nauw keuriger registreert dan de gebruikelijke standaardtest. Uit de nieuwe test blijkt onder meer dat kinderen die veel en langduri ge oorontstekingen hebben gehad nogal eens kampen met aller lei gehoorproblemen. Ze hebben moeite met het onderscheiden van achtergrond- en voorgrondgeluiden en kunnen ook niet goed thuisbrengen of geluid van links of van rechts komt. Dat leidt volgens Verschuure op school en thuis tot grote problemen voor de kinderen. Perry over de streep Triathlon-atleet Perry Smits uit Hoorn (midden) en zijn vriendin Saskia Pieterse hebben gisteren de opbrengst van zijn ki lometer-actie „Help Perry over de streep" overhan digd aan dokter P.C. Huijgens van de afdeling haematologie van het VU-ziekenhuis in Amster dam. De 16.000 binnengeko men guldens zijn be stemd voor de patiënten van deze afdeling. FOTO: ANP ROTTERDAM - Een des kundige van het Neder lands Corrosie Centrum vroeg laatst aan het hoofd technische dienst van een fabriek hoe het met de roestproblemen was ge steld. „Ach, dat valt mee", antwoordde de technicus, „Maar u moest eens weten wat hier allemaal we grot." Niet maatgevend, maar bij het Corrosie Centrum mag men het voorval graag aanhalen om aan te geven dat het Ne derlandse bedrijfsleven weinig weet over corrosie en de pro blemen die daaruit voortvloei en. Reden voor dit in Rotter damse instituut om met een startsubsidie van Economische Zaken een speciale dienst op te richten die het bedrijfsleven met raad gaat bijstaan. Schade Metalen zijn, op een paar uit zonderingen na (goud bijvoor beeld), niet stabiel in de na tuur. Het bruine roest dat zich op staal vormt, is de meest be kende vorm van oxydatie. Er zijn ook andere vormen die je minder goed ziet, maar met speciale apparatuur zijn te me ten. Nederland is per jaar zo'n 12 tot 15 miljard gulden kwijt aan directe schade door corrosie. Dat komt neer op een dubbel tje per persoon per uur. De in dustrie lijdt het meest. Overal waar pompen, pijpen, kleppen en motoren staan, ligt aantas ting op de loer. Niet alleen vervanging kost geld, ook het stilvallen van de produktie. Om over persoonlijke onge lukken maar niet te spreken. Ir. J.H. van der Veen, direc teur van het Centrum: „Corro sie begint al op de tekentafel. In een naar boven toe ontwor pen U-balk blijft later water staan. Een constructie met veel nauwe spleten wordt een ideale nestelplaats voor vocht en dus voor roest. Als verkeer de materialen aan elkaar worden gekoppeld, bijvoor beeld aluminiumbouten op staal, is het leed ook niet te overzien. Die zijn zo weg". Iets anders dat nog al eens over het hoofd wordt gezien, is de gemiddelde windrichting. Een bedrijf vestigen in de buurt van de rookpluim van een chemische fabriek is oké. Als je maar niet te vaak in die rookpluim zit. De oorzaken van zure regen mogen voor de wetenschap misschien nog niet voor honderd procent vast staan, Van der Veen weet ze ker dat het in de Botlek snel ler roest dan in Zeeland. Huisarts Het NCC, dat ook via het mid delbaar en hoger technisch on derwijs de kennis over corro sie wil vergroten, ontwikkelt nieuwe technieken voor in dustrietakken met vaste corro- sievormen, zoals raffinaderijen en de offshore-industrie. Voorts is in juli de Nederland se Corrosie Dienst opgericht Van der Veen vergelijkt het centrum met een huisarts. „Als wij het antwoord op de vraag niet weten, verwijzen we door naar de specialist. In dat geval proberen wij de pro bleemhebber zo goedkoop mo gelijk met een probleemoplos ser in contact te brengen en houden de afwikkeling daarna in de gaten. De meeste corro- siemoeilijkheden vergen slechts een kort onderzoek. Met het wijs maken van het bedrijfsleven zal overigens het aantal corrosiegevallen eerder stijgen dan dalen. Deskundig heid doet de herkenbaarheid en daarmee het aantal roest problemen toenemen. Tal van schadegevallen die eerst nog onder het potje slijtage vielen, heten nu plotseling corrosiege vallen. Illustratief daarvoor is een cartoon in een informatie blad van het NCC. Daarop grijpt een heetgebakerde en breedgeschouderde monteur een iel ingenieurtje beet onder de woorden: „Luister eens jon gen, voordat jij bij dit bedrijf kwam, hadden wij geen corro sieproblemen". Fusie Dijker Groep en Price afgeblazen DEN HAAG - De fusiebespre kingen tussen de Dijker Groep in Den Haag en Price Water- house in Driebergen (accoun tancy, belasting- en organisa tieadviezen en informatica) zijn afgebroken. „Hoewel con structiet is gestreeld naar een volledige fusie zijn de ver schillen in strategie en organi satorische struktuur te groot gebleken", aldus een persver klaring. Een minder vergaan de vorm van samenwerking acht men niet gewenst en daarom is besloten de bespre kingen te staken De Dijker Groep is met ruim 2200 men sen en 260 miljoen omzet in omvang de vierde organisatie in ons land DEN HAAG Scouting Ne derland, de organisator van de achttiende Wereld Jamboree in 1995, is naarstig op zoek naar een geschikte locatie voor dit evenement. Een pakket van eisen waaraan de locatie moet voldoen werd vanmid dag aangeboden in Den Haag aan mr. K.G. de Vries, hoofd directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten Voor de in totaal dertigdui zend deelnemers uit honderd landen is vierhonderd ha aan eengesloten terrein nodig, waarvan tweehonderd ha kampeergrond. In het midden van het terrein komen een coördinatieruimte, restaurants, winkels, banken, een theater, een radiokamer, een bustermi- nal en een landingsplaats voor helicopters. Ook is een goede langrijk, een gunstige ligging ten opzichte van het openbaar vervoer en de aanwezigheid van riolering, electriciteit en water. De komende maanden kunnen gemeenten een aan bod doen om dit „olympische dorp" binnen hun grenzen te krijgen. In april 1989 zal een definitieve keuze worden ge maakt. De eerste jamboree die in ons land werd gehouden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3