I Kabinet: minder geld voor geestelijke verzorging krijgsmacht CeidóeSaiwa^ je m „Daden om te getuigen van Gods Koninkrijk" GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Lijkwade van Turijn inderdaad middeleeuwse namaak Opnieuw censuur voor Oostduits kerkblad 2(1 lezers CcidócSotvuuit WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1988 PAC LUBBERS: GEEN BEVOEGDHEID JEZUSFILM TE VERBIEDEN DEN HAAG De regering heeft niet de bevoegdheid zelf in concreto de grenzen aan te geven die in acht moeten worden fenomen bij de uitoefening van democratische rechten en vrij- eden. Premier Lubbers schrijft dat in antwoord op schriftelij ke vragen van het CDA-Kamerlid Van Leijenhorst over de omstreden film „The last temptation of Christ". „Het spreekt vanzelf dat ik er begrip voor heb dat de bericht geving over deze film emoties bij velen, in het bijzonder in christelijke kring, teweeg brengt,' aldus de premier. „In ons rechtsstelsel kan ik niet verder gaan dan het doen van deze uitspraak." Bezetting nuntiatuur in Santiago voorbij SANTIAGO DE CHILE Aan de bezetting van de apostoli sche nuntiatuur in de Chileense hoofdstad Santiago is op vreedzame wijze een einde gekomen. Na twaalf uur verlieten de vijf bezetters, vier vrouwen en een man, het gebouw, nadat mgr. Orlando Antónini, assistent van de nuntius, hun had toe gezegd hun eisen aan het Vaticaan over te brengen. De vijf, die aanhanger zouden zijn van de extreem-linkse ver zetsgroep 'Patriottisch Front Manuel Rodriguez', drongen maandagmiddag de nuntiatuur binnen. Zij eisten dat het Vati caan zich zou inspannen voor de vrijlating van 500 gevangen leden van het front en van de Beweging voor Revolutionair Links (MIR). DEN HAAG Het ka binet wil de financiële bijdrage aan de geestelij ke verzorging in de krijgsmacht verminde ren. Het wil met de le vensbeschouwelijke ge nootschappen de moge lijkheden van een nieuw stelsel van geestelijke verzorging bespreken. Daarbij gaat het kabinet ervan uit dat de totale bijdrage van de overheid aan de geestelijke ver zorging wordt vermin derd en dat de genoot schappen boven de door de overheid vastgestelde omvang voor eigen reke ning geestelijke verzor gers kunnen aanstellen. Met de genootschappen zal ook worden overlegd over de Criteria voor de verdeling van de geestelijke verzorgers over de genootschappen, maar mocht dat overleg geen resultaat opleveren dan 2al het kabinet zelf zijn verant woordelijkheid nemen en zich primair laten leiden door de voorkeur van de mi litairen. Dat blijkt uit het standpunt van het kabinet naar aanlei ding van het rapport van de commissie-Hirsch Ballin over de criteria voor steunverle ning aan kerkgenootschap pen en andere genootschap pen op geestelijke grondslag. De commissie bracht eind maart rapport uit en stelde onder meer vast dat het be ginsel van kerk en staat zich niet tegen steunverlening aan levensbeschouwelijke ge nootschappen verzet. Het ka binet is het daarmee eens, maar voegt er met de com missie aan toe dat deze steun alleen een aanvullend karak ter mag hebben. Een algeme ne subsidiëring verdraagt zich niet met het principe dat de staat zich niet mengt in de interne aangelegenheden van de genootschappen. Boven dien moet de overheid extra terughoudend zijn naarmate de steunverlening meer het vrijelijk belijden van gods dienst of levensovertuiging raakt. Onderscheid Het kabinet maakt onder scheid tussen de geestelijke verzorging in instellingen waarin uitsluitend overheid staken worden verricht, zoals de krijgsmacht en de gevan genissen, en instellingen waarin maatschappelijke zorg wordt verleend, zoals bejaardenoorden en zieken huizen. Bij de eerste soort in stellingen heeft de overheid een bijzondere verantwoor delijkheid voor de zorg van de personen die er verblij ven. Dat brengt de overheid ertoe financiële steun te ver lenen ten behoeve van gees telijke verzorging. Bij de tweede soort instellingen gaat de verantwoordelijkheid van de overheid volgens het ka binet niet zo ver dat deze een De voorkeur van de militairen dient bepalend te zijn voor de samenstelling van de geestelijke verzorging in de krijgsmacht, zo vindt het kabinet. FOTO: ANP verplichting tot het financie ren van geestelijke verzor ging meebrengt. De commissie-Hirsch Ballin adviseerde dat de voorkeur van de militairen zelf en niet de maatschappelijke beteke nis van de levensbeschouwe lijke genootschappen de ver deling van de geestelijke ver zorgers in de krijgsmacht gaat bepalen. Het kabinet wil via overleg met de genoot schappen overeenstemming over de criteria voor de ver deling van de geestelijke ver zorgers, niet alleen in de krijgsmacht, maar ook in de justitiële instellingen, zien te bereiken. Het ziet goede mo gelijkheden in de brief van staatssecretaris Van Houwe- lingen van defensie van de cember vorig jaar. De staats secretaris kondigde toen aan dat hët Humanistisch Ver bond, dat al jaren klaagt dat het gezien de voorkeur van de militairen zelf te weinig raadslieden heeft, zes raads lieden meer zou krijgen en dat een onafhankelijk onder zoeksbureau de voorkeur van de militairen en de maat schappelijke betekenis van de kerken en het Humanis tisch Verbond zou onderzoe ken. Als de overheid het niet voor 1 januari 1990 met de genootschappen eens is ge worden over de verdeling van de geestelijke verzorgers, zal de staatssecretaris van de fensie zelf een besluit moeten nemen, waarbij, zo meent het kabinet, uitvoering geven aan het advies van de com missie-Hirsch Ballin het meest aangewezen is. Moslims Verder is het kabinet het met de commissie eens dat mos lims en hindu's in Nederland moeten kunnen beschikken over hun eigen geestèlijke verzorgers. Voor een periode van vijf jaar zullen twee diensten geestelijke verzor ging voor moslims en hindu's worden opgericht met elk twee formatieplaatsen. Het Humanistisch Verbond is tevreden met het standpunt van het kabinet, met name waar dit vindt dat de voor keur van van de militairen bepalend moet zijn voor het aantal geestelijke verzorgers in de krijgsmacht. De kerken hebben zich daar steeds tegen verzet. Het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO), dat 18 christelijke en joodse kerkgenootschappen verenigt, onthoudt zich van commentaar op het kabinets standpunt. De mijt denkt dat de kaas de wereld is De beeltenis op de lijkwade FOTO: AP ROME Berichten in de pers dat de lijkwade van Turijn niet het doodskleed van Jezus Christus is, zijn waarschijnlijk juist. Professor Luigi Gonella, een wetenschappelijk adviseur van de kardinaal van Turijn die de lijkwade onder zijn be heer heeft, zei dat het Vaticaan volgende week officieel uit sluitsel zal geven. Dan zullen de resultaten worden bekendge maakt van de koolstofproeven die zijn uitgevoerd om de ou derdom van de lijkwade te bepalen. Laboratoria in Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en Zwitserland kregen heb ben proeven verricht. Volgens lekken in de Britse en Ameri kaanse pers zijn de laboratoria tot de slotsom gekomen dat de lijkwade dateert uit de veertiende eeuw. OOST-BERLIJN De Oost- duitse autoriteiten hebben voor de vijfde keer dit jaar het kerkelijke weekblad „Die Kirche" een verschijnings verbod opgelegd. Dit keer was het de berichtgeving over de synode van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR, die vorige week in Dessau werd gehouden, die bij de censuur niet door de beugel kon. De „Mecklenburgische Kir- chenzeitung", die ook al een aantal keren slachtoffer van de censuur is geweest, heeft op last van de autoriteiten wijzigingen in de berichten over de synode aangebracht, zo is in Oost-Berlijn bekend- geworden. De autoriteiten hebben zich vooral gestoten aan de kri tiek tijdens de synode op de manier waarop de leiding van de DDR de Oostduitsers behandelt. In een rapport aan de synode pleitten de evangelische bisschoppen er voor dat de staat in zijn han delen uitgaat van „begrip, to lerantie en rechtszekerheid" en kritiek niet al bij voorbaat als vijandigheid tegenover de DDR afdoet. De redactie van „Die Kir che", dat met een oplage van 42.500 exemplaren en vijf re gionale edities het grootste evangelische blad in de DDR is, heeft een aantal wijzigin gen in de berichten over de synode voorgesteld, maar de censuur bleek onvermurw baar. ZENDINGSWETENSCHAPPER HOEDEMAKER OVER CONCILIAIR PROCES: SC LEEUWARDEN-,,Je stelt in de eerste plaats geen daden omdat je concreet iets wilt verbe teren; niemand kan da den verzinnen die écht iets veranderen. Vanuit het Evangelie stel je da den om te getuigen in verband met de komst van Gods koninkrijk da den. Je legt je niet neer bij de dingen zoals ze gaan". Dit bracht professor L. H. Hoedemaker, hoogleraar zen dingswetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, gisteravond in Leeuwar den naar voren op een avond over het Conciliair proces. De kerkelijk (hervormd) hoogleraar antwoordde op de stelling van de plaatselijke predikant ds. M. A. Jansens dat het van de hand doen van je auto omwille van het milieu evenveel voors als te- gens heeft. Het conciliair proces is een oproep van de Wereldraad van Kerken aan christenen en kerken in de hele wereld om zich in te zetten voor ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Volgens de Groninger hoog leraar is het opnciliair proces een tweede kans van de ker ken voor de oecumenische beweging. De eerste kans deed zich voor bij de oprich ting van de Wereldraad van Kerken in 1948. Hoedemaker signaleerde grote veranderin gen binnen de oecumenische beweging. Was de oecumeni sche beweging in het begin vooral een vredesbeweging, in de loop van de jaren werd de vredesvraag als het ware „ingehaald" door de gerech- tigheidsvraag. Voelde de kerk zich na de Tweede We reldoorlog geroepen om rich ting te geven aan de ontred derde samenleving, in de zes tiger jaren voelde zij zich een onderdeel van het systeem dat als onrechtvaardig gezien werd. Ook binnen de kerken kwam oog voor de tegenstel ling arm en rijk voor en voor discriminatie. Er werden fundamentele keuzes ge vraagd in een wereld die verstoord was. Hoe zat het bijvoorbeeld met de relatie tussen Jezus Christus en de armen? In de zeventiger ja ren kwam er nog een aspect bij: de Club van Rome maak te duidelijk dat er roofbouw op de aarde gepleegd werd. De zendingswetenschapper noemde het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping aan de ene kant een „pijnlijk pro ces" en aan de andere kant „een nieuw begin". „Mijn bedoeling is om te waarschuwen tegen de nei ging om conflictstof te ver mijden. We zijn al gauw bang dat conflicten de eenheid van de gemeente bedreigen, maar de eenheid van de gemeente is geen heilige koe. De een heid waar het God uiteinde lijk om te doen is, is de een heid van de mensheid. De eenheid van de kerk is altijd ondergeschikt aan de een heid van de wereld. We moeten het rijk van God daar verkondigen waar het het meest afwezig is. Het ge volg kan zijn: scheuringen, nieuwe verbonden, hergroe peringen. En voor sommigen is dat pijnlijk". Goddijn (2) Op een bijeenkomst van de Twentse afdeling van de Ma- riënburgvereniging deed pro fessor Goddijn, als secretaris van deze vereniging, uitspra ken die bij mij overkwamen als kerkporno. Wat bezielt deze man met zijn oproep: „Leken moeten de Kerk in be slag nemen". De vrijzinnigheid ge" intellectueel Hand uit als olie op het water en de rooms-ka- tholieke kerk moet zich ook maar liquideren. De zin van het leven, het geloof, is voor de intellectuele vereniging een onderonsje. Q. J. van der Horst, RIJSWIJK. Goddijn (3) Hoogst merkwaardige uitspra ken bespeur ik uit de mond van de heer W. Goddijn. Het is nog maar de vraag wie-wie „belazert" bij de Mariënburg- vereniging! Mogelijk „vergeet" de heer Goddijn dat de kerke lijke opbouw- of structuur vorm nog steeds een hiërarchi sche is en geen democratische! Bovendien wereldlijk! Op grond van het bovenstaande ontkom je niet aan het ambt van de „gewijde" dienaren (bisschop - priester - diaken). Christus zelf stelde apostelen én leerlingen aan! Dit zal zo blijven, zolang de Kerk blijft ftestaan. In de visie van de heer Goddijn is daar weinig van te bespeuren. Jammer! Ik had een „betere" kerkvisie van deze man verwacht! J. H. M. Biesot, LEIDERDORP. Volkstuinen De volkstuinders van Alkema de gaan akkoord met de ver huizing naar het Land van Bontje, zo lees ik in onze krant. Er is echter niet eerst een stemming gehouden onder de leden op de vergadering van de volkstuinders. Houdt het bestuur dan geen rekening met deze leden? Wordt er dan geen rekening gehouden met de wao'ers, aow'ers en mensen in de vut, wiens enige hobby tuinieren is? Wanneer de tui nen worden verplaatst naar het Land van Bontje, dan wordt deze mensen hun hobby afgenomen. Het is immers on verantwoord hen twee a drie keer per dag op de fiets over het Westeinde te laten gaan. Het is op deze weg erg druk en een veilig fietspad is er niet. P. v.d. Broek, ROELOFARENDSVEEN. toeges auto uur. Itrole v acht rden ri elh iM« 0.0 Marshallplan voor arme land, rdre fie op r f's-Gra De bijeenkomst van de Wereldbank en het Interna|raptCop Monetaire Fonds (IMF) in West-Berlijn blijkt eens l/de gerr voor velen aanleiding te zijn deze instanties tot zond i aan maken voor de reusachtige betalingsmoeilijkheden, \*ni momenteel een zeer groot aantal ontwikkelingsland hoofd moet bieden. De heftigheid waarmee de kri deze instanties wordt gespuid houdt gelijke tred met zonderlijke noodtoestand waarin vele arme landen ve ïheid Toch is het de vraag in hoeverre het imf dat| kan verordonneren waar de ministers van financiën deelnemende landen mee instemmen voor deze cri antwoordelijk kan worden gesteld. Het fonds stelt voc den vast waaronder aan landen leningen besct worden gesteld die onmisbaar zijn voor economische Door een sterk stijgend rentepercentage op de interna geldmarkt zijn die leningen vervolgens vrijwel onbel geworden. De voorzitter van het IMF, de Fransman Michael sus, heeft bij kerkelijke leiders die zich in Berlijn bekl over de gaandeweg wurgende voorwaarden waarmee] ningen worden verstrekt, begrip weten te wekken, kenden dat het IMF bij het beschikbaar stellen van li in feite belastinggelden die rijke landen over hel het recht heeft eisen te stellen aan de ontvangende bijvoorbeeld in de vorm van economische hervorminj regelen. Vaak is het economisch wanbeheer uit onwel of incompetentie dat bij veel ontwikkelingslandei schuldencrisis heeft bijgedragen. Soms werd veel geit geven aan prestigeprojecten en de politieke en financi tes in deze landen gingen er vaak met het geld vand kapitaalvlucht uit sommige ontwikkelingslanden is en verklaart tenminste voor een deel waarom zij nu ij kommervolle omstandigheden verkeren. ,KJ ïe| IcrB Verwijten van economisch wanbeheer kunnen' ook gericht worden aan de rijke landen, in het bijzon?TRE' land dat ooit het rijkste ter wereld was, de Verenigdepyc^i Onder Reagan werden de VS van een kapitaal uitye inr land tot een kapitaal invoerend land. Van verschillenerblij den met een overschot op hun betalingsbalans gaat m( anders voor de ontwikkelingslanden beschikbaar zou Fn- Z naar de hoogste bieder: de VS. Dat land is volgens finpdwo deskundigen dan ook verantwoordelijk voor de hogeat^n' voet van de laatste jaren. logeli elen, Een van de oorzaken van de huidige ontwrichting financiële verkeer met zijn verreikende repercussies ontwikkelingslanden was de explosie van de olieprij^ het begin en het eind van de jaren zeventig. Het ve!an j dat de OPEC-landen uit de hoge olieprijzen haalden vnogep de vorm van kortlopende leningen overvloedig bescl, gesteld aan de ontwikkelingslanden. Die hadden draurs weer nodig om olie te kopen van diezelfde OPEC-lai^^, De arme landen namen zich daarmee molenstenen^ij va hals waar de meesten zich Sindsdien niet meer van jan c weten te bevrijden. E)e zeer lage prijzen die de rijken Utr veelal betalen voor produkten uit de arme landen, b reeds wanhopige situatie van de bevolking varj die larjolgen: nog erger op gemaakt. Terecht trekken velen zich l'at aan en de vergadering in Berlijn, die morgen wordt."qqq16 digd, was een geschikt podium om de rijke landen t'n va menselijke plichten te wijzen. rijwill er vai DAT het ook anders kan bewees nog niet zo heel lar|"ndzan- den, na afloop van de Tweede Wereldoorlog, het Min plan voor het door de oorlog geteisterde Europa. De V|müie de Europese landen kwamen er dank zij Amerikqanseeft, weer bovenop. Oud-bondskanselier Helmut Schmidf'jw'll onlangs een pleidooi gehouden voor een nieuw Marsht. a^j voor de arme landen. West-Duitsland en Japan, die ov^'z^t grote overschotten beschikken op hun betalingsbalann an den daarbij het voortouw moeten nemen. (in v èns o: Een van de lichtpunten van de IMF-conferentie is rijke maar tot nu toe sterk 'geïsoleerde Japan zo'n willen spelen. Japan heeft immers bij het overleg in relatief zeer goedkope kredieten in het vooruitzicht aan de arme landen. Het is een mogelijk begin van eei sing van de schuldencrisis. Maar het is uiteraard la; genoeg. :an( RiJKE landen zullen naar vermogen schulden moetet ren. Op bescheiden schaal is daar bij het overleg in I F" sprake van. Een gezonde financieel-economische aanp Lp van verantwoordelijkheid getuigt voor het lot van ei wereld, is de enige manier om een aanzet te geven fTERI oplossing van het schuldenvraagstuk. fmse 1 heef u hee oord ssen DE BILT (KNMI) Van avond vindt de overgang plaats tussen de zachte en vochtige lucht van de afgelo pen dagen naar koelere en drogere lucht. Opklaringen boven het westen van het land breiden zich vanavond naar het oosten uit. Morgen drijven buien die bo ven het nog warme Noordzee water tot ontwikkeling ko men, ons land binnen. Sommi ge buien zullen gepaard gaan met onweer. Er waait een ma tige wind uit zuidwest tot west. Aan de kust en op het IJssel- meer wordt de wind krachtig, kracht 6. Na morgen gaat een van de Oceaan afkomstig ho- gedrukgebied voor droger en iets warmer weer zorgen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI. geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Noorwegen en zuid-Zweden: Buiig weer met vrij veel wind. Mld- dagtemperatuur aan de westkust da lend tot circa 9 graden, elders tot 12 WEERRAPPORT HEDENMORGEN Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2