Van den Broek brengt Kamer in verlegenheid logilioTuur =edt het niet Roest Moment is nabij dat NAVO ingrijpt MUSEUM BHZmiBl MINISTER WIL ZELF NAAR BEGRAFENIS HIROHITO it Hagenaar bekent overval postkantoor Russische terugtrekking Afghanistan opgeschort HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers. behorende tot Sijtholl Pers, Apolhekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70,93, jaarl. 270,20. Klachten bezorging: maandag l/m vnidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f 0,65 permm, familieberichten 1, 0,59permm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur W. A. Buijteweg dtnM^voldoende controle kruidenmiddelen" :N CLUl De overheidscontrole op kruiden- is onvoldoende. Kruidenmiddelen kun- net als de reguliere geneesmiddelen hebben of schadelijke toevoegingen doseringen zouden de gezondheid Dit stelt de Consumentenbond in van de Consumentengids. Het van kruidenmiddelen als alternatieve ge- neemt volgens de Consumentenbond toe. heersen nog veel misverstanden over. ontbreekt vaak. De middelen alleen maar aan de algemene bepalingen Warenwet te voldoen. De Consumenten- het „allesbehalve denkbeeldig" dat er grondstoffen worden gebruikt bij de van kruidenmiddelen. De middelen ook (onopzettelijk) verontreinigd zijn met en zware metalen, aldus de bond. Van Marle na hart infarct in ziekenhuis ZEIST Jo van Marle, bondsvoorzitter van de KNVB, is deze week na een hart-infarct opgeno men in een ziekenhuis in West-Duitsland. De Zwol lenaar was in Duitsland voor een korte vakantie. Volgens de behandelende geneesheren is er geen re den voor ernstige onge rustheid. Provincie wil gedwongen ontslagen voorkomen DEN HAAG De provincie Zuid-Holland zal zich tot het uiterste inspannen om ook in de periode 1991 1995 geen gedwongen ontsla gen te laten vallen. Daarover hebben Gedepu teerde Staten gisteravond in principe overeen stemming bereikt in het georganiseerd overleg met de vakorganisaties. Afgesproken is dat de vakorganisaties en dé provincie zullen probe ren om in 1989 een sociaal statuut met de daar bij behorende sociale en organisatorische maat regelen op te stellen. Voor het nieuwe beleid in de periode 1991 1995 wil het provinciebe stuur tien miljoen gulden uittrekken. Daar naast moet aan bezuinigingen eveneens tien miljoen guldên worden gevonden. Zuidhol landse provincie-ambtenaren hielden half sep tember een korte werkonderbreking om ge dwongen ontslagen te voorkomen. LUNS LAAKT DEFENSIEBEGROTING DEN HAAG Als Nederland doorgaat met het verkleinen van zijn defensie-inspanning, komt het moment snel nader bij waarop het door de NAVO ter verantwoording wordt ge roepen. Dit zegt mr. dr. Joseph Luns vandaag in een inter view met onze krant ter gele genheid van de presentatie van een boekje, waarin hij te rugkijkt op de dertien jaar waarin hij secretaris-generaal was van de Noordatlantische alliantie. Luns wijst erop dat ons land zich niets aantrekt van de plechtige belofte in 1979 dat het defensiebudget jaarlijks met drie procent zou worden verhoogd. Volgend jaar en in 1990 groeit de defen siebegroting nog slechts met Wisselend bewolkt en buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur omstreeks 9 graden. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Matige, aan de kust krachtig wind, uit zuidwest tot west. Zon op: 06.37; onder: 18.21. Scheveningen hoog water: 4.58 en 17.19; laag water: 0.52 en 13.05 uur. een half procent. Luns vindt dit „beschamend weinig" ver geleken met de inspanningen die „niet alleen de Amerika nen maar ook de Britten, Fransen en Westduitsers zich getroosten". De voormalige se cretaris-generaal heeft zich zeer geërgerd aan de uitspraak van minister Ruding (finan ciën) dat nu eindelijk ook het „heilige huisje" van defensie maar eens omver gehaald moest worden. „Hoe kan een minister zoiets zeggen?" En: „Van Eekelen is het slachtof fer geworden van een land machtlobby". Pagina 5: Luns: „Gorbatsjov krijgt van mij voordeel van de twijfel. met speciale rubriek van de UIT-bijlage Woensdag 28 september 1988 80e jaargang no. 24229 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nauwelijks een week na het paspoort-debat heeft minister Van den Broek weer de Tweede Kamer tegen zich in het harnas gejaagd. Buiten het parle ment heeft de bewindsman niet alleen heftige emoties losgemaakt, maar ook fel le kritiek gekregen. Van den Broek zei gisteren bij de vergadering van de Ver enigde Naties in New York dat hij zelf naar de begrafenis wil van de Japanse keizer Hirohito, wiens gezondheidstoe stand kritiek maar stabiel is. De minister wil de aanwezigheid van een lid van het koninklijk huis eerst bespreken in het kabinet. „Ik heb begrip voor de gevoelens van verdriet en pijn die ontstaan bij de voormalige krijgsgevangenen', aldus Van den Broek. „Daarom betreur ik deze voortijdige en nu niet zinvolle discussie. Maar ook gezien de situatie in andere, vooral Aziatische, landen die in een vergelijkbare positie verkeren, is het niet goed de toekomstige betrekkingen uitsluitend op be grijpelijke emoties uit het verleden te baseren". De slachtoffers van de Japanse bezetting zijn woedend. „De uitlating van de minister is on begrijpelijk, erg voorbarig en bijzonder kwet send", zei voorzitter Boekholt van de Stichting Herdenking 15 augustus 1945 vanmorgen. Hi rohito is voor duizenden Indische Nederlan ders de verpersoonlijking van de Japanse wreedheden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Nog voor zijn overlijden is in Den Haag een discussie losgebarsten over de vraag of Neder land een delegatie naar de begrafenis moet stu ren, en hoe „zwaar" deze delegatie zou moeten zijn. De voorzitters van de vier grote fracties in de Tweede Kamer weigeren direct te reageren op de onverwachte uitlating van Van den Broek. Gisteren is na vertrouwelijk overleg tussen de fractieleiders De Vries (CDA), Voorhoeve (VVD), Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66) be sloten dat de regering eerst zelf moet aangeven wie naar Hirohito's begrafenis dient te gaan. Daarbij moet het kabinet ernstig rekening hou den met de gevoelens die onder grote delen van het Nederlandse volk leven, aldus de frac tievoorzitters. De buitenland-woordvoerders van de grote fracties stellen zich eveneens ui terst voorzichtig op. Niemand zegt bij voorbaat dat koningin Beatrix of minister Van den Broek, dan wel de Nederlandse ambassadeur in Japan de begrafenis moet bijwonen. Met de voortijdige uitlating van Van den Broek lijkt echter geen enkele politicus gelukkig. Pagina 7: Japanse kwestie blijft probleem. NMB-topman: Einde schuldproblemen Derde Wereld in zicht Staatssecretaris Van Voorst doet geen paspoorten Japan bij dood mm van keizer terug naar het jaar nul I Snel goedkeuring voor plan Zijloever Zoeterwoude verliest zijn reservist Lubbers: „Geen bevoegdheid Jezusfilm te verbieden" De gekneusde ziel komt er bekaaid vanaf rrass L Rogilio Tuur heeft ,et gered. De vederge- Kraamjuit Hoogvliet, die na zijn ierdere partijen Arnold flijde in bekendheid had augeld, verloor vanoch- jdens de kwartfinales t olympische bokstoer- Goideij Seoul op punten van de oxer>'f2?Bn Dumitrescu. Vander- ®alatste zich wel voor de rzü3üfnales- Ingeënt ren vandaag meer Ne- KW556dse tegenvallers. De hoe ren verloren met 2-1 van luitsland, dat zich daar- de finale plaatste. ;nt is Groot-Brittannië', rassend Australië met 3- OR DEte. rEERDl atletiektoernooi waren ZE KRk teleurstellingen voor I a Joper Hans Koeleman en a t«ngster Marjon Wijnsma, J^finale op hun onderdeel '9?"J®aaIden. Elly van Hulst P -itomatisch naar de eind- 500 meter, omdat er te inschrijvingen zijn voor "ienkaipper Rob de Wit de eerste dag zesde, nerverende landenwed- [repen de Nederlandse Van der Schans, Eh- ops en Lansink naast de I fen. Lang waren ze in de !m bet brons, maar een plaats werd uiteindelijk ïzesacbel. West-Duitsland won, ingen iüenigde Saten greep zil- ROW pwis werd vanochtend in 1 -~*-1 "Ie van de 200 meter on- iam verrast Mike De- lie hem afhield van zijn [ouden medaille. olympische toernooi werd opnieuw een gewichthef- fer betrapt op het gebruikt van dope. In de urine-staal van de Hongaar Andor Szanyi, zil veren medaille-winnaar in de .categorie tot 100 kilogram, wer den sporen van een verboden stimulerende middelen aange troffen. Het aantal positief be vonden olympische sporters is opgelopen tot negen. Naast Johnson werd ook de Spaanse gewichtheffer Fernan do Mariala betrapt op gebruik van stanozolol. Miljoenen mis Ben Johnson zal door zijn ge bruik van doping jaarlijks mi nimaal drie miljoen gulden aan sponsorgelden mislopen. Afge sloten contracten met een bank, een uitgeverij, een olie- multinational en 'een Japanse autofabrikant werden haastig geannuleerd. Bovendien zal de Italiaanse kledingfabrikant Di- adora volgend jaar geen exclu sieve kledingserie Ben Johnson op de markt brengen. Hiermee was een contract van maar liefst tien miljoen gulden ge moeid. Diadora heeft inmiddels ook de al bestaande sponsoro vereenkomst met de Canadees verbroken. „Barnum" in première Tal van prominenten, onder wie Prinses bij de première van de musical „Bar- andere vertolkers van de musical. Ook Margriet en haar echtgenoot Pieter van num". Na afloop van de voorstelling vice-premier De Korte (linksboven), was Vollenhoven, waren gisteren in het ging het prinselijk echtpaar op de foto onder de aanwezigen. Scheveningse Circustheater aanwezig met hoofdrolspeler Mike Burstyn en de F°T0; Jeroen de jong '(ADVERTENTIES) ftomes 'OONFESTIJïU 'IZELLIGE HOBBIES 'IUKE NOVITEITEN "ODETHEATER JTENHAL DEN HAAG f Pagina GASTRO- nomie Vandaag op pagina 12 van de uit-bijlage WASSENAAR Een 28-jarige inwoner van Den Haag heeft bekend op dinsdag 6 september het postkantoor aan de Groot Haesebroekseweg in Wassenaar te heb ben overvallen. Twee mannen drongen in de ochtenduren het postkantoor bin nen met een jachtgeweer en gingen er met 100.000 gulden in een auto vandoor. Een korte achtervolging door een motoragent le verde niets op, omdat deze het spoor kwijt raakte. Een week la ter hield de Wassenaarse politie drie mannen en twee vrouwen aan, die er van verdacht werden iets met de overval te maken te hebben. De Hagenaar heeft nu bekend een van de twee overval lers te zijn geweest. De andere dader is nog onbekend. Ook de buit is nog niet boven water. De andere aangehouden verdach ten zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. Zij waren slechts zij delings bij de overval betrokken. Vangstdocument niet los van schip DEN HAAG Een visser die zijn schip voor sanering aan meldt, kan zijn vangstdocument voor kabeljauw of andere rond- vis niet los verkopen of overdragen, zoals het in het jargon van het ministerie van landbouw en visserij heet, aan een andere visser. Het document is alleen overdraagbaar met het bijbeho rende schip, zo heeft minister Braks aan de Tweede Kamer ge schreven. Postduiven moeten ook binnen blijven in oogstperiode LEIDEN De postduivenhou- ders in Zuid-Holland moeten vanaf 1989 hun dieren ook in de oogstperiode, van half juli tot half augustus, enige tijd bin nen houden. Deze „ophok- plicht" gold al in de lente, de zaaiperiode. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben tot deze maatregel besloten, om te zorgen dat zowel in de zaai- als in de oogstperiode schade aan landbouwgewassen beperkt blijft. Ook wil men voorkomen dat jagers in deze perioden postduiven afschieten. In het veld zijn die namelijk nauwe lijks te onderscheiden van in het wild levende duiven. De laatste jaren nam de door dui ven aangerichte schade aan droge erwten sterk toe, zowel vanwege een uitbreiding van de teelt als door toename van het aantal verwilderde duiven. NEW YORK De Sovjetunie heeft besloten de terug trekking van troepen uit Afghanistan op te schorten. De afmars van de resterende 50.000 soldaten is tot on bepaalde datum uitgesteld, zo heeft de Russische minis ter van buitenlandse zaken Sjevardnadze gasteren mee gedeeld. Tijdens een vergadering in het gebouw van de Verenigde Naties zei Sjevardnadze dat het akkoord over de beëindiging van de oorlog voortdurend wordt geschonden. Daarmee doel de de minister op de VS en Pakistan, die het verzet nog steeds met wapens bevoorraden. Er zou een zitting van de Veiligheidsraad moeten komen om het probleem te bespre ken. Twintig doden Vorige week nog bestookte het verzet de hoofdstad Kabul met raketten, waarbij ruim twintig doden vielen en veel schade werd aangericht. De Amerikaanse gezant voor Af ghanistan drong er vervolgens bij het verzet op aan de Russi sche militairen rustig te laten vertrekken. Westerse diplomaten in Pakistan zeiden gisteren dat de Sov jetunie af wil van het omstreden Afghaanse bewind-Najib. Al op korte termijn zou het bewind vervangen worden door een overgangsregering van militairen of technocraten. KGB-er voor de rechter gedaagd MOSKOU De leider van de Russische nationalistische groep Pamjat (herinnering) heeft de Sovjet-inlichtingen dienst KGB voor de rechter gedaagd. De KGB heeft Pamjat her haaldelijk beschuldigd „aan te zetten tot etnische vijand schap". De hoorzitting over de zaak werd na vijf minuten op geschort, omdat de gedaagde KGB-er niet was komen opda gen. „Iedereen die een oproep krijgt, dient te verschijnen, maar de KGB meent boven de wet te staan", zei de leider van Pamjat geïrriteerd. Pamjat werd met veel ophef opgericht om de bescherming van de Russische cultuur en historische monumenten te be vorderen. Zij is er in de Sov jet-pers echter herhaaldelijk van beticht van een openlijke anti-semitische houding. Parkeertarieven Noordwijk omhoog Theo Loevendie wint 3M- muziekprijs „U moest eens weten wat hier allemaal wegrot". Woorden van een technicus over roestvorming. Vij and nummer een van alles wat van ijzer is ge maakt. Toch hebben velen er niet zo'n duidelijk beeld van. Ze denken dat hét allemaal wel meevalt met die corrosie. Maar dan hebben ze buiten het Corrosie Centrum gerekend. Daar hebben ze vast gesteld, dat het hier gaat om een miljardenvreter. Voor twaalf tot vijftien miljard per jaar staat er in Nederland weg te roesten. Als u dit vandaag niet in de Leidse Courant zou lezen, zou u het niet ge loven. Wellicht bent u - ten voorbeeld van nog te veel anderen - al jaren op onze krant geabonneerd. In de wetenschap dat alleen oude liefde niet roest. 20 PAGINA'S Voorletters: Adres: Postcode/plaats; Telefoon (voor controle bezorging); In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. M.B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1