Lek in wet laat langere studie toe Te grote risico's bij vervoer van gevaarlijke stoffen Bon: Overvallers angehouden 2 5 7 Bon MET BEHOUD VAN STUDIEBEURS Jevolking Burma ït strijd voort Klacht tegen Korte voor Europese Hof Rechter commissaris gecorrigeerd TG 10 11 13 Donderdag 11 augustus 1988 80e jaargang no. 24188 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Jiten tijd het leven zon- een chronobiolo- experiment, it de speleologe inique Ie Guen. lus nam ze giste- afscheid van haar der om 100 da- in eenzaamheid te brengen in diepgelegen ite van 80 m3 in falat Nègre-kloof. nderd dagen bui de tijd" heet de f van de 32-jari- Franqaise. Tot tot in novem- FOTO: AP Uilgave Westerpers, behorende totSijthoff Pers, Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 1,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aul. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Teleiax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur I J. Halfwas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Losse nummers f. 1,10 In de nacht en ochtend tijde lijk regen, in de middag ook af en toe zon. Minimumtempera tuur ongeveer 13 graden, mid- dagtemperatuur rond 22 gra den. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwestenwind. Zon op: 06.20; onder: 21.10. Scheveningen hoog water: 4.06 en 16.37; laag water: 12.19 en 00.37 uur. Duits hormonenschandaal: Duizenden kalveren moeten worden afgemaakt DUSSELDORF In de Bondsrepubliek is een groot hormonenschandaal in de kalverenteelt aan het licht gekomen. Zeker vierduizend van in totaal veertienduizend in beslag genomen kalveren moeten worden afgemaakt. Vanwege het hoge hormoongehalte is het vlees van de kalveren nergens voor te gebruiken, ook niet voor honden- of kattenvoer. Het schandaal is aan het licht gekomen in het ge bied Borken en Steinfurt, nabij Munster (Nord- rhein-Westfalen). Op het bedrijf van 50-jarige kalverenmester werden de dieren aangetroffen, die zijn ingespoten met het verboden, kanker verwekkende hormonen-mengsél. Volgens de Duitse justitie gaat het om het grootste hormo nenschandaal in de geschiedenis van de Bonds republiek. Parachutist overleeft val van drie kilometer DARWIN In Australië heeft een parachutist een ongewilde vrije val van 3.600 meter hoogte overleefd. De 34-jarige Greg Wright, wiens beide parachutes weigerden open te gaan, landde in de top van een boom. Hij heeft alleen een aantal botbreuken aan zijn hachelijke avontuur overge houden. In het Royal Darwin zie kenhuis, waarin hij werd opgeno men, zei Wright dat hij desondanks door wil gaan met zijn sport. „Wat me gered heeft is ontspanning", zei hij. „Toen ik in de bomen landde, ontspande ik gewoon mijn hele li chaam volkomen. Dat was alles". Muggen maken verkeer onmogelijk MIDDELBURG Het wegverkeer en de recreatie in het gebied rond het Zoommeer in Noord-Brabant en Zee land hebben momenteel te kampen met een ernstige muggenplaag. Miljarden muggen verduisteren op sommige plaatsen volledig het zicht voor auto mobilisten en fietsers. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat in Middelburg wordt de plaag veroorzaakt doordat na de afsluiting van het achter ste deel van de Oosterschelde (waar door het zogenaamde Zoommeer is ont staan) het zoute water snel verzoet. Voor de pluim- of vedermuggen, die overigens niet steken, is dat een vruchtbare broedplaats. Rijkswaterstaat heeft inmiddels vissen ingezet die. zich voeden met de larven van de muggen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Studenten en de canen van instellingen in het ho ger onderwijs hebben een 'lek' in de nieuwe Harmonisa- van minister Deetman van mderwijs. Door gebruik te ma ken van een speciale regeling is 1.9 het mogelijk dat studenten die reeds een hbo- of universitair di ploma hebben, hun studietijd met irie jaar verlengen met behoud /an hun beurs en zonder verho ging van het collegegeld. ÏGKOK In de Bur se hoofdstad Ran- en tientallen andere en zijn de' demonstra tegen de regering van Lwin in alle hevig- voortgezet. ens westerse diplomaten illeen al in Rangoon hon doden gevallen; gevreesd dat het totaal in het land vele malen hoger In de hoofdstad zouden en drie politiemannen een uitzinnige menigte inthoofd. straten van Rangoon rijen auto's en winkels in Ad gestoken. Tienduizen- -/petogers bezetten de stra- n pleinen, terwijl zij leu- riepen. Tevens werd gesticht in politiebu- .s en regeringsgebouwen. 4 'penbaar vervoer is stilge- De Harmonisatiewet bepaalt dat stu fenten zich na het behalen van hun di- )loma in het hoger beroepsonderwijs mogen inschrijven voor een studie aan een universiteit. Andersom is dat ook mogelijk. Deze studenten behouden al hun rechten en krijgen drie jaar extra studietijd. Studenten die een tweede studie willen volgen aan hun eigen instelling zijn daarentegen gehouden aan de maxima le studieduur van zes jaar, verliezen dus hun recht op een beurs en moeten meer collegegeld betalen. Volgens de Landelijke Studentenvak bond echter kunnen studenten die zich na het behalen van hun diploma offi cieel in de andere sector inschrijven, gewoon bij hun eigen onderwijsinstel ling blijven. De vandaag opgerichte Stichting HO! in Groningen die zich in zet voor studenten die door de nieuwe wet in moeilijkheden dreigen te gera ken, is van plan flink réclame te ma ken voor de mogelijkheid die het 'lek' biedt. Deze stichting vindt ook dat stu denten die zich niet meer mogen in schrijven voor een studie een schade claim bij de betreffende instelling moeten indienen. Aflossing Twee medewerkers van de Postbank hebben becijferd dat het vervroegd af' lossen van een studieschuld met de door minister Deetman aangeboden korting voor ex-studenten met wat geld een zeer lucratieve belegging vormt. Het effectieve rendement is tenminste twee keer zo groot als in geval van be leggen in staatsobligaties of een spaar rekening. Ook als de afgestudeerde het geld voor de aflossing moet lenen blijft de kortingsregeling aantrekkelijk, al dus een artikel in het economenblad ESB. De kosten voor het ministerie van deze afkoopregeling - bedoel om tijde lijk een gat op de Onderwijsbegroting te vullen, worden geraamd op 60 mil joen. legd. Ook in andere steden zouden overheidsinstellingen zijn bestormd en vernielingen zijn aangericht. Westerse diplomaten in Burma nemen de zaak zeer hoog op. De ambassade van de Verenig de Staten is gesloten; diploma ten moeten zich gereed hou den te evacueren. Wsahington heeft inmiddels bij de regering geprotesteerd tegen het onno dig harde optreden van de po litie tegen betogers. Veel de monstranten, die enkele dagen eerder nog met hun blote vuis ten tegen de politie ingingen, hebben inmiddels wapens buitgemaakt op politie- en legereenheden. De Burmanen willen een einde aan de auto ritaire regimes, herstel van de democratie en willen maatre gelen die de economie verbete- middelen gekocht. Twee van de verdachten werden thuis aangehouden en twee tijdens een verkeerscontrole in Was senaar. De groep bekende ook een pogingen tot een overval een bank in Voorburg op 20 juli. Ook hebben zij een auto gestolen in Zoetermeer en ont vreemdden zij goederen uit twee auto's in Leidschendam. Uit een kelderbox aan het Hoevenbos in Zoetermeer na men zij legerkleding weg, die later bij de overvallen in Zoe termeer en Leiderdorp wer den gebruikt. Tijdens huiszoe king werden twee luchtdruk pistolen bij de verdachten ge vonden. In de auto van een van hen werd ook nog een luchtdrukpistool ontdekt. De vier zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. inaat tussen huisvuil gevonden HEN AAN DEN RIJN naamde aanvalsscherfgranaat iwerkers van de vuilni- uit de Tweede Wereldoorlog, taldienst van de gemeente Het huisvuil was eerder op de en aan den Rijn hebben dag bij de vuilnisdienst aange- open maandag bij het boden. De politie van Alphen 'uil een granaat gevon- vermoedt dat de granaat geen Het ging om een zoge- explosieve lading meer heeft. DERDORP Vier ermeerders van 18, 1 en 22 jaar oud heb bekend dat ze op 2 istus geprobeerd heb- het postagentschap de Hoofdstraat 6 in erdorp te overvallen, •verval mislukte, om- 'e beheerder weiger- ets af te geven. De zijn het afgelopen keinde aangehouden. ebben op 25 juli ook een Val gepleegd op Rabobank zicht aan het Monniken- n hun woonplaats. Voor litgemaakte 13.000 gulden en zij onder meer siera- kleding en verdovende Zwaar transport Het kostte de voorkant van zijn woning om de Amerikaan Michael Edelman naar buiten te krijgen. De man uit New York, die bijna 400 kilo weegt, moest naar het ziekenhuis worden vervoerd na twee jaar binnen te hebben vertoefd. Omstanders namen in groten getale de schade op (inzet), terwijl Edelman zelf met behulp van een lift op een vrachtwagen werd gehesen. FOTO'S: AP - mim; mmwm Klaar voor de Golf Canadese militairen controleren hun uitrusting voordat alles in grote kratten wordt gepakt voor transport naar de Golf. Canada is een van de landen die soldaten leveren voor de VN-vredes- macht, die toezicht moet houden op de naleving van het bestand tussen Iran en Iraq. De vredes macht (UNIIMOG) staat onder bevel van de Joegoslavische generaal Slavka Jovic. F0T0. AP NORMEN IN ZUID HOLLAND VAAK OVERSCHREDEN DEN HAAG Het risico dat er ongelukken of zelfs rampen ontstaan bij het transport van gevaarlijke stoffen, is op vier plaatsen in Dordrecht en Rotter dam veel groter dan el ders in Zuid-Holland. Op deze plaatsen worden de normen van het ministe rie van VROM overschre den. Ook het station in Gouda is in dit opzicht niet veilig. Dat staat in een rapport van de pro vincie Zuid-Holland dat volgende week openbaar wordt gemaakt. De gevaarlijkste plekken in het Rijnmondgebied, waar veel zWare industrie is, zijn het Kleinpolderplein, het Cen traal Station in Rotterdam, de brug tussen Zwijndrecht en Drodrecht en het station in Dordrecht. In totaal zouden 58 plaatsen in Zuid-Holland te onveilig zijn voor transport van gevaarlijke stoffen. Beleidsmedewerker D. van den Brand van de afdeling Ex terne Veiligheid vèn de pro vincie, pleitte eerder dit jaar al in een artikel in het blad Alert voor zonering langs de rijks wegen en baanvakken van goederenstations. Die zonering zou tot honderd meter en in enkele gevallen zelfs tot enke le honderden meters langs de wegen en stations moeten ko men. Vooral op stations en kruisingen van spoorlijnen moeten grote veiligheidsmar ges in acht worden genomen. In dichtbevolkte gebieden zou den rampenplannen moeten worden opgesteld. De normen van het ministerie, die in het Indicatief Meerja renprogramma Milieubeheer staan, gelden volgens een woordvoerster van de Provin cie in eerste instantie voor ge bouwen. Het Rijk is het er niet mee eens dat deze normen worden toegepast op wegen. De Provincie en TNO vinden echter dat dat wel kan. DEN HAAG De Haagse advocaat mr. B. Angad Gaur zal bij het Europese Hof van Justitie een klacht indienen tegen staats secretaris Korte-Van Hemel van Justitie. Volgens de raadsman schendt Korte-Van Hemel de rechten van vijfduizend Surina- mers, die tot voor kort in Nederland werden gedoogd, maar nu uitgewezen dreigen te worden. Volgens Angad Gaur is de collectieve uitwijzing van deze Suri- namers in strijd met het Verdrag van Rome voor de Rechten van de Mens. De advocaat loopt vooruit op een vonnis van de Haagse rechtbank, waar momenteel de zaak dient van Gaurs cliënte, die met uitzetting wordt bedreigd. Op verzoek van de rechter heeft Korte-Van Hemel een beleidsnota gemaakt. Daar in staat dat sommige Surinamers wellicht politieke problemen krijgen bij terugkeer in hun vaderland, maar dat het beleid van uitwijzing niet behoeft te worden gewijzigd. De Haagse recht bank doet 26 augustus uitspraak. JOURNALIST VRIJ DEN HAAG „Je zou kunnen zeggen dat de rechter-commissaris is ge corrigeerd". Dat zegt mr. J.P. Backer, advocaat van de Delftse journalist Rob van Es, die dinsdag door justitie in gijzeling werd genomen. De raadkamer van de recht bank in Deri Haag besloot gis termiddag na een beraad van bijna twee uur de gijzeling op te heffen. Zoals bekend zat Van Es op last van rechter commissaris mevrouw mr. I. de Vries in gijzeling omdat hij had geweigerd de bron te noe men van een publicatie over een geheime nota van het Nootdorpse college van B en W. De raadkamer noemt de gijzeling van Van Es „dispro portioneel", buiten proporties. Advocaat Backer verwacht dat journalisten die in de toekomst in dezelfde positie als Van Es komen te verkeren het door de beslissing van de raadka mer wat makkelijker zullen hebben. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog de zelfde avond nabezorgd. 14 PAGINA'S Christelijke agressie sinds Auschwitz subtieler Kolkende Nijl neemt bezit van uitgedroogd Soedan Biondi verbetert Hockeyers missen glanzend f vervolg 1 Leidse Lakenhal a verliest mogelijk U zelfstandigheid V Zoeterwoude bereidt zich voor op grote stoelendans Franciscanessen verlaten na bijna 140 jaar Oegstgeest Peter Pan Produkties gaat toneelavontuur aan GEESTELIJK LEVEN OPINIE/WEER/BRIEVEN BINNENLAND ECONOMIE BUITENLAND AUTONIEUWS SPORT RADIO EN TELEVISIE LEIDEN OMGEVING 10/11 KUNST Vandaag 11 augustus 1988 gaat u op de bon. Niet omdat u een of andere verkeersovertreding hebt be gaan of omdat u zich ergens hebt opgehouden waar dat verboden was. Nee, het is iets heel anders. Er is heden ten dage ook niets meer op de bon, dus dat valt ook af. Toch is het opmerkelijk, hoeveel er nog met bonnen wordt gewerkt. Denk maar eens aan de kassabon, de platenbon, de vakantiebon, de bioscoopbon, de parkeerbon, de theaterbon, de comsumptiebon, de bonbon, enzovoort. Wat wij wel bedoelen is de bon hieronder. Want u bent zó nieuwsgierig naar wat de Leidse Courant elke dag brengt, dat u zich voor de komende veertien dagen vast en zeker even op (onderstaan)de bon slingert. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een epen envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1