6oma/nt Den Haag wil meepraten over nieuw Zestienhoven 6 8 Stormloop op stadhuizen SPERZIEBONEN EN GEHAKT 3 5 7 11 Op vakantie Speedboot belandt in Katwi jkse tuin bomvolle trancien, i naar heel 'Rustig ■Maar huis ROTTERDAM-THE HAGUE-AIRPORT Over veertien dagen bestand Golf-oorlog Maandag 8 augustus 1988 80e jaargang no. 24185 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND i Uitgave Weslerpers, behorende tol Sijlholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten 1. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Losse nummers f. 1,10 Morgen perioden met zon en later op de dag in het zuiden mogelijk een onweersbui. Mi nimumtemperatuur ongeveer 16 graden, middagtemperatuur van 22 graden vlak aan zee tot 29 graden plaatselijk in het binnenland. Weinig wind. Zon op: 06.15; onder: 21.15. Scheveningen hoog water: 1.31 en 14.21; laag water: 9.50 en 22.15 uur. Laagvlieger aangehouden QUIMPER Een Westduitse arts is za terdag in Quimper in het westen van Frank rijk aangehouden, om dat hij 237 km/u reed. Op de betreffende „route nationale" mag 110 km/u worden gere den. De Westduitser uit Kassei kwam er af met een boete van 300 gul den. Was hij Fransman geweest dan had hij voor de rechter moeten verschijnen en zou zijn rijbewijs zijn ingeno- „Dode" vrouw steelt kleding MUNCHEN Bij een kleding ei ie f stal in Vilseck in de Duitse deelstaat Beieren is een „dode" vrouw tegen de lamp gelopen. De 39-jarige vrouwelijke arts zou vorig jaar bij een ongeluk in Spanje om het leven zijn geko men. Haar 44-jarige man wilde daarna enkele miljoenen mark van de verzekering opstrijken. De bedragen werden echter niet uitbetaald omdat de omstandig heden rond de dood onopgehel derd bleven. De vrouw werd aangehouden toen zij in een wa renhuis kleding wilde stelen. Ook de echtgenoot is inmiddels wegens oplichting gearresteerd. KATWIJK AAN DEN RIJN Een speedboot is gis teravond rond half elf in een achtertuin van een woning in Katwijk aan den Rijn be land. De boot voer op hoge snelheid over de Rijn, waarbij de Leiase bestuurder kenne lijk de macht over het stuur verloor. De boot schoot toen de oever op en kwam in de tuin die aan het water grenst tot stilstand. De bestuurder en zijn passagier raakte bij hun wat vrij uitgevoerde imitatie van Mia mi Vice licht ge wond. Ze zijn naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den overgebracht. Volgens de politie is het nog ondui delijk of er sprake was van alcohol gebruik. De Rijks politie te water stelt vandaag nog een technisch on derzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Alphens kind in sloot verdronken ALPHEN AAN DEN RIJN De eenjarige Alphense peuter S.D. El Hannay is zon dagmiddag in een slootje in het volkstuinencomplex bij de Ridderbuurt in Alphen verdronken. Het jongetje was aan het spelen terwijl de ou ders druk bezig waren met tuinieren. Het kind was een moment aan de aandacht van de ouders ontsnapt en be landde in de sloot. Reanima- tie-pogingen van omstanders, politie, brandweer- en ambu lancepersoneel mochten niet baten. Het kind is ter plekke overleden. ïeer flEBERGEN - De Al- in piene Verkeersdienst in de iebergen heeft zich ver- &sd afgevraagd waarom i gisteren in de namid- n(je g, na het eerste zomerse ebt jekeinde sinds maan- Jrie fi, geen files waren ont- iets an. tuig „b?"naar huis terugkerende "e indgangers en bezoekers re- Ltieparken hadden kenne- I g0e(j geluisterd naar de Het arschuwingen en waren r verspreid naar huis ge- in. De rijkspolitie kon het 8?" fwelijks geloven en stuurde Jevliegtuigje richting kust. conclusie luidde dat de ro" h volle stranden vrijwel I jaten waren en dat de ;^jkte voorbij was. :ën. le ochtend had de situatie uitgezien. In Noord waren Bergen en Eg- vroeg afgesloten voor j verkeer, rond het middag- kregen de automobilisten t te horen dat ze Scheve gen moesten mijden. Er ren geen parkeerplaatsen u!k er en op de wegen naar Haag stond het verkeer urvast. Maar in de middag EN, de 11 het volstrekt rustig op de 'en. rdag had de situatie er an- uitgezien. De verkoeling ;ende massa zorgde de hele voor enorme drukte en negentien files met een lengte van meer dan ierd kilometer. Zaterdag kenh ook het Rijnsburgse bloe een jncorso een groot aantal be- getrokken. Tussen de jiJlOOO en 300.000 mensen za- ele-i de 52 wagens onder ideale eenjjerse omstandigheden lang- »kken. mij 'en:jina 5: Weer speelt Rijns- nog-gs bloemencorso in de 1 ik|rt Na~ rina 6: Broeierige sfeer in ianDrdwijk nnaj meti shenTOUW gOOlt wiiian van trap nog a ruzie om )ken sigaret IN HAAG De Haagse jitie heeft vannacht op .lei- trap voor zijn woning ïuisfle wijk Leyenburg een 'eel pig bloedende man aan Naast deze 40- Hagenaar stond zijn nzeltgenote die volledig gaflr haar toeren was. Het Weïetal had ruzie gekre- del over het roken van si- SPtten- 'f^iman, een anti-roker, had ees Ivrouw zover gekregen om Itoppen met roken. Gister- t Jd werd de behoefte aan jtine haar echter te veel. <enlgevolg was een echtelijke waarbij de vrouw haar jarige man van de trap "ide. Het echtpaar kon ter door de GG&GD behandeld. De politie ek-fr tegen de vrouw geen "ces-verbaal opgemaakt. DEN HAAG/ROTTER DAM De gemeente Den Haag wil graag be trokken worden in de plannen voor de bouw van een nieuw vliegveld, dat in de plaats moet ko men van het huidige Zestienhoven. Burge meester Havermans van de Hofstad zei gisteren voor de AVRO-radio dat over een paar weken een delegatie uit de Residen tie naar de Maasstad gaat om te praten over het vliegveldplan. De Haagse burgemeester rea geerde hiermee op een motie die de gemeenteraad van Schiedam begin vorige maand heeft aanvaard en waarin werd gesteld dat bij de aanleg van een nieuwe start- en landingsbaan de huidige baan van Zestienho ven niet mag worden ver lengd en verzwaard. Het Schiedamse college bracht vorige week de motie aan Den Haag over met het ver zoek de leden van de Eerste en Tweede Kamer, de pro vinciale staten en de gemeen teraden van de omliggende gemeenten te willen infor meren. Schiedam is bang dat de aanpassing van de baan - als tussenfase voor een nieu we luchthaven - de definitie ve situatie zal worden en dat daardoor het milieu van Mid den-Delfland zwaar zal worden belast. Burgemeester Peper van Rot terdam heeft verheugd gere ageerd op de belangstelling van Den Haag. Hij kondigde gisteren aan dat de nieuwe luchthaven eventueel de naam krijgt „Rotterdam-The Hague-Airport". Dit in na volging van de luchthaven Keulen-Bonn, „die ook be staansrecht heeft naast het grote vliegveld van Frank furt", aldus Peper. Met dat laatste wilde hij aangeven dat er in een betrekkelijk klein gebied soms plaats is voor twee luchthavens. Nu ook Den Haag wil mee doen denkt Peper dat de kans op verwezenlijking van de plannen weer groter is ge worden. Ook het bedrijfs leven in Rotterdam en omge ving heeft positief gerea geerd. De kans bestaat dat men geld in het project wil steken. Ook de tuinders in het Westland die op grote schaal bloemen, planten en fruit exporteren, verwachten veel van het nieuwe vlieg veld. „We kunnen onze pro- dukten dan sneller naar het buitenland brengen", aldus directeur De Boom van de bloemenveiling Westland. Volgende maand hoopt Rot terdam het groene licht te krijgen van minister Smit- Kroes. Als er niet te veel be zwaarschriften worden inge diend, zou in 1994 of 1995 de eerste spade voor de nieuwe luchthaven in de grond kun nen worden gestoken, denkt Peper. Experts hebben bere kend dat „Rotterdam-The Hague-Airport" maximaal anderhalf miljoen passagiers per jaar kan afhandelen. NEW YORK Over ongeveer veertien dagen zal een bestand van kracht worden in de Golfoorlog tussen Iran en Iraq. De precieze datum voor het staakt-het- vuren wdrdt vandaag bekend gemaakt door VN-secre- taris-generaal Pérez de Cuéllar. Het bestand is mogelijk geworden doordat Iraq en Iran hebben ingestemd met een wapenstilstand, die onmiddellijk gevolgd wordt door directe onderhandelingen onder toezicht van de VN- chef. Aanvankelijk wilde Iraq alleen praten, zonder een wapen stilstand te sluiten. Iran wilde wel een staakt-het-vuren, maar niet direct onderhandelen. Beide partijen hebben dus nu water bij de wijn gedaan. Pérez de Cuéllar zei gisteren te hopen, dat hij vandaag ook be kend kan maken wanneer andere onderdelen van het VN-vre- desplan moeten ingaan, zoals terugtrekking van de oorlogsriva len binnen hun eigen grenzen en uitwisseling van krijgsgevan genen. In de Arabische Golfstaten is gisteren verheugd gereageerd op de beslissing van Iraq om met directe onderhandelingen met Iran te wachten tot na een wapenstilstand. In Iran zelf hebben de media zonder al te veel ophef melding gemaakt van de jong ste vredesontwikkelingen. Aan de fronten in de Golfoorlog heerste gisteren een betrekke lijke rust voorafgaande aan een mogelijke aankondiging van een wapenstilstand. Maar hoewel alles er op wijst dat Iran en Iraq resolutie 598 van de Veiligheidsraad willen aanvaarden, maande een VN-functionaris toch voor al te groot optimisme. „Er ligt nog een hele hoop diplomatie op ons te wachten". ..Ik zat vast. de besprekingen niet meer", waren de woorden waarmee VN-secretaris-generaal Pérez de Cuéllar werd bevrijd uit een vastzittende lift in het VN-gebouw in New York. 15ivee meisjes vallen uit raam HAAG Op twee ver- llende plaatsen in Den zijn gisteren twee peu- :elll uit openstaande ramen ge en. Beide kinderen liepen itig letsel op en liggen op £_bfdeling intensive care van tl;Westeinde Ziekenhuis. De irige Fatima viel gistermid- I uit een raam op de derde •dieping. Zij kwam terecht haar benedenbuurman, die dat moment voor zijn wo ning stond. Fatima liep bij deze valpartij een gebroken arm en hoofdletsel op; de buurman letsel aan zijn rib ben. 's Morgens had zich el ders in de stad eveneens een valpartij voorgedaan. Daar was een even oud kind uit het raam op de tweede verdieping gevallen. Dit meisje ligt nu zwaar gewond aan beade mingsapparatuur op de afde ling intensive care. Nederlandse alpinist omgekomen DEN HAAG Een 58-jarige alpinist uit Hilversum is zater dag door een val in het Zwit serse kanton Wallis om het le ven gekomen. Bokenkamp viel tijdens een klimpartij waarbij hij geen touwen ge bruikte. Hij liep schedelletsel op en stierf ter plekke. Snel-recht De autobestuurder rechts op de foto, be trapt op te hard rijden, was een van de velen die gisteren in Frankrijk direct berecht en ver oordeeld werden. Aan tafeltjes langs de Franse snelwegen hadden spe ciale rechters zitting ge nomen voor deze in meerdere opzichten snel-recht-procedures. De maatregel is deze zomer ingevoerd om de stijging van het aantal verkeersovertredingen tegen te gaan. De hoog ste straf werd gisteren uitgedeeld aan een Westduitse arts, die in het westen van Frank rijk werd aangehouden omdat hij 237 km/u reed, waar slechts 110 mag worden gereden. FOTO: EPA VIER DRAKEN DAG BRENGT HELE WERELD GELUK: LEIDEN Over de hele wereld zijn vandaag bij zonder veel huwelijken voltrokken. Vandaag is het immers de achtste van de achtste '88. Volgens een eeuwenoud geloof in de kracht van numerolo gie, dat zijn oorsprong in het Oosten vindt, brengt het cijfer acht geluk. De speciale opbouw van de cijfers brengt extra voor spoed. Vier dezelfde cij fers komen maar eens in de elf jaar voor zoals 7-7- '77 of 9-9-'99. De magische cijfercombinatie werkt echter beslist niet alleen op het gemoed van de Ooster lingen. Ook in Nederland heb ben veel afdelingen van de burgerlijke stand vart stadhui zen het vandaag aanmerkelijk drukker gehad dan op gebrui kelijke maandagen. In de gemeentehuizen in de Leidse regio was het ook een komen en gaan van huwelijks kandidaten. Vandaag verlieten acht echtparen het stadhuis in Leiden. Dat is iets meer dan de gebruikelijke vijf of zes pa ren, maar opvallend was, aldus een woordvoeder van de afde ling burgerzaken „dat deze pa ren bewust méénden van tevo ren hadden gereserveerd in verband met deze bijzondere datum". Heel opvallend was Den Haag, waar maar liefst achttien pa ren in de echt werden verbon den. Volgens een woordvoer ster van de gemeente is maan dag normaal een slappe dag, waarop gewoonlijk slechts twee tot drie paren trouwen. Zoetermeer werd zes getrouw de echtparen rijker tegen één of twee op gebruikelijke was dagen. In Leidschendam idem dito en in Wassenaar, waar maar zelden een trouwerij plaatsvindt op maandag, ver lieten nu twee echtparen het gemeentehuis. „Kan toeval zijn", aldus een plaatselijke woordvoerder, maar diegenen die zich aangetrokken voelden tot de magische getalscombina tie weten wel beter. Pagina 5: Rampen aan voor avond van Vier Draken Dag Hoogste dollar sinds een jaar AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is vanochtend ver der gestegen tot het hoog ste niveau sinds augustus vorig jaar. Op de wisselmarkt in Amster dam werd een koers genoteerd van 2,1455. Dat was bijna an derhalve cent hoger dan de slotkoers van vrijdag, toen de koers ook al was gestegen. De gestage opmars van de dollar wordt toegeschreven aan de krachtige ontwikkeling van de Amerikaanse economie en de verwachting dat de rente in de Verenigde Staten omhoog zal moeten om de groei wat af te remmen. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding mr.M Sperziebonen, CQ 500 gram U*7 Gehakt half-om-half, 500 g 5^5"4.49 7QQ kilo tó50/.Z/i7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Anglicanen bewaren eenheid Consumenten bond adviseert geen kalfsvlees te eten Chaotische toestanden bij Meevaller voor Sassenheim van ruim zeven ton Documentaire over Armade herschrijft geschiedenis Brugge eert Jacques Brei Feyenoord weet nog niet waar't staat Brenda Schultz is al eigen land ontgroeid GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER/BRIEVEN2 BINNENLAND 3 BUITENLAND 5 LEIDEN 5 OMGEVING 6 RADIO EN TELEVISIE 7 KUNST 8 SPORT 9 T/M 14 Gaat u op reis, neem dan de Leidse Courant mee. Het zal u niet verbazen, dat wij deze kreet op deze plaats slaken. Want wie al jaren de Leidse Cou rant leest, weet dat het mogelijk is de krant naar uw vakantieadres te laten sturen. Maar wie nog geen abonnee is, kent de service natuurlijk nog niet. En een veertien dagen durend gratis proef abonnement, dat u hieronder kunt krijgen, brengt daarover ook nog geen uitsluitsel. Nee, daarvoor is een vaste verbintenis met de Leidse Courant wel een voorwaarde. En mocht u de krant al lang le zen, hem desondanks toch niet mee op vakantie ne men, maar toch een nieuwe abonnee willen opge ven, dan krijgt u vandaag - zie elders - toch iets mee op uw vakantie: schrijfgerei. Daarmee kunt u het thuisfront op de hoogte houden van de laatste ontwikkelingen op uw vakantieadres. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek.om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1