SeicUe ©oma/rit Voorzichtige hoop voor gijzelaars in Libanon Melkhuisje Radicale hervormingen in Ri jstkom van Azië 2 3 4 5 11 Chaos na botsing bij Schipholtunnel VS EN HEZBOLLAH WILLEN PRATEN rote ivage door jodweer BROCCOLI EN SCHNITZEL Iran: Iraq zet vredeskansen op het spel Rooks schrijft historie 6 issen vinden gouden iat van Sarmaten KOU Russische archeologen hebben zuiden van de Oeral, in de buurt van ad Orenboerg, een „unieke" goudschat de Sarmaten gevonden. Het blad „Sov- aja Rossija" meldde zaterdag dat de als grafgift lag in een „tsarengraf" bij grote verzameling hunnebedden. De 300 gevonden gouden stukken beelden ïamelijk dieren af. Volgens de archeo- is de vondst een nieuw bewijs dat de ien ten zuiden van de Oeral aan het be- van onze tijdrekening een belangrijk 'angsgebied was voor diverse volkeren. Sarmaten waren een Iraanstalig volk, ich in de derde en vierde eeuw vestigde steppen. De Sarmaten verdwenen het jaar 375 als zelfstandig volk na in- van Turkse Hunnen in Oost-Europa. Maandag 25 juli 1988 80e jaargang no. 24173 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Weslerpers, behorende lot Sijihoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA/tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70.93, jaar f270,20. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14 00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) t. 0.65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef redacteur W.A. Buijteweg. Losse nummers f. 1.10 HET WEER Morgen eerst af en toe regen, later in het westen opklarin gen. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden. Middag- temperatuur ongeveer 21 gra den. Matige zuidwestenwind. Zon op: 05.52; onder: 21.40. Scheveningen hoog water: 1.15 en 13.43; laag water: 8.56 en 21.39 uur. Pand aan Rapenburg door brand verwoest LEIDEN Een pand aan ,het Rapen burg in Leiden is vanochtend door een uitslaande brand grotendeels verwoest. Een kapperszaak en enkele apparte menten op de eerste etage van het mo numentale gebouw op nummer 47 brandden volledig uit. Het achterhuis had zware brandschade, terwijl naastgelegen woonhuizen rook- en waterschade opliepen. De bewoners van de appartementen en belendende gebouwen konden bijtijds worden geë vacueerd. Sommigen waren slechts ge kleed in een kamerjas. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Hoe groot de schade is kon vanochtend nog niet worden vastgesteld. VRACHTWAGEN RIJDT IN OP FILE HOOFDDORP Een kettingbotsing op de A4 (Den Haag - Amsterdam) vlak voor de Schip holtunnel heeft vannacht flinke ravage aange richt. Een vrachtwagencombinatie reed rond half twee in op een rij auto's die wachtten voor de stoplichten voor de tunnel in de richting Amsterdam. Vijf auto's en twee vrachtwagens raakten betrokken bij het ongeval; twee auto's vlogen in brand. Er werden drie mensen ge wond opgenomen in het VU-ziekenhuis in Am sterdam. De onvoorzichtige chauffeur van de vrachtwagencombinatie, een 27-jarige man uit Rotterdam, liep beenletsel en een gebroken neus op. De bestuurder van de eerst getroffen personenauto, een 33-jarige Amsterdammer, heeft een hoofdwond en een 62-jarige Amster damse passagiere in de volgende auto liep brandwonden op. De gevolgen van de ketting botsing hadden erger kunnen zijn als twee vrachtwagens midden in de korte file de klap niet hadden opgevangen voor de drie volgende personenauto's. Deze waren echter bij het zien van het naderend onheil in paniek uit de file weggeschoten, waardoor ze elkaar toch blik schade toebrachten. Het verkeer richting Am sterdam werd lange tijd omgeleid via Schiphol, een vertraging die vanochend in de spits nog merkbaar was, waardoor sommigen hun vlieg tuig misten. In verband met de voortdurende werkzaamheden aan de Schipholtunnel moeten automobilisten rekening houden met minder rijstroken, stoplichten, lichtbakens, adviessnel heden en dus met files. Schip en bemanning volledig verdwenen MANILA Een onder Liberiaanse vlag varend schip met 25 Filipijnse beman ningsleden aan boord, dat op weg was naar Rotterdam, is al sinds 3 juli verdwe nen. Het schip „Singa Sea", geladen met onder meer kopererts, verliet de Austra lische haven Banbury op 2 juli. Op 3 juli was het laatste radiocontact, aldus een woordvoerder van de rederij, die eraan toevoegde dat er nooit een SOS-signaal is ontvangen. Ook heeft de bemanning op 3 juli niet gerept over technische proble men met het schip. Langs de Australische kust is een week lang gezocht naar resten van het schip, maar er werd niets gevon den. De woordvoerder noemt de verdwij ning van het schip een „groot raadsel. Wij staan echt perplex". WASHINGTON/BAYRUT De vrijlating van Amerikaanse en andere westerse gijzelaars in Libanon lijkt een stapje dichterbij gekomen. De rege ring van de Verenigde Staten liet gisteren weten dat zij be reid is met Iran te overleggen over de vrijlating van de gijze laars, die door pro-Iraanse Hezbollah-groepen worden vastgehouden in Libanon. Tegelijkertijd drong sheikh Moham med Hussein Fadllallah, de geeste lijk leider van de Hezbollah (Partij van God), aan op een „praktische en rechtvaardige oplossing om deze kwestie tot een gelukkig einde te brengen". Hij sprak ter gelegenheid van het islamitische al-Adha-feest in een moskee in het zuiden van Bay rut. Volgens waarnemers worden de meeste van de achttien buitenlandse gijzelaars, onder wie tien Amerikanen, drie Britten, een Ier en een Westduitser, in dit stads deel vastgehouden. „Wij hebben medelijden met deze onschuldigen, als zij onschuldig zijn. Hun gevangenschap doet ons pijn", zo zei Fadlallah. Waarnemers bren gen zijn oproep in verband met de Iraanse bereidheid een bestand te sluiten in de Golfoorlog. Iran heeft hiertoe besloten onder druk van mi litaire nederlagen en in een poging het diplomatieke isolement te door breken, waarin het land verkeert. In Washington verklaarde de Ame rikaanse minister van defensie Car- lucci dat zijn regering wèl met Iran wil praten over dè gijzelaars, maar niet wil onderhandelen. Carlucci vroeg Iran „iemand aan te wijzen die officieel bevoegd is om met ons in contact te treden. Wij zullen dan graag met hem praten over politie ke kwesties, de gijzelaars, terroris me, cn wat er zoal in het gebied van de Golf gebeurt". 1LDOORN On- rsbuien met rukwin- hebben afgelopen keinde in het oosten Nederland voor grote last gezorgd. 'ielen enige gewonden bij ijdingen. In Deventer raak- wee kinderen gewond aan benen toen zaterdagavond liksem in een huis insloeg, enkele huizen werd de ge- compleet weggeblazen. In chterhoek en Twente wer- honderden bomen ontwor- Huizen en wagens werden ïadigd, wegen werden ver en er was veel watero- ist. Op veel plaatsen viel de riciteit uit door bliksem- g. Spoorbomen ih de Ach- )ek gingen vaak hetzij niet open, hetzij niet meer Het mobilofoonverkeer de rijkspolitie in Apeldoorn te na blikseminslag ernstig oord. De schade was het 1st op de lijn Apeldoorn- inter-Almelo. Politie, dweer en mensen van de sten gemeentewerken wa- ïren in de weer om de ra- op te ruimen. Boeren met oren hielpen bomen van de te slepen. het noodweer raakten ook allen vakantiegangers ern- n de problemen. Veel dak- toeristen moesten elders len ondergebracht nadat op •ings in de Franse Arden hun caravans en tenten iren waren gegaan. Op een >ing in noord-Italië werd ren een caravan van Ne- inders vermorzeld door een die na een rukwind af- Parijse buitenwijk Torcy het noodweer aanzienlijke de veroorzaakt aan een celcentrum. Vijftien men- raakten licht gewond, er één zwaar gewonde. Hond en paard centraal in Stompwijk Hond en paard stonden gister middag centraal op de Stomp- wijkse Paardedagen, die vanaf vrijdag tot en met vandaag zijn gehouden. Tijdens een demon stratie werd getoond hoe deze dieren op elkaar reageren als ze er niet, en als ze er wel op getraind zijn. Vanavond om elf uur worden de paardedagen, die door vele duizenden toe schouwers zijn bezocht, afge sloten met een vuurwerk. Pagina 3: Yuyo Melodie wint Grote Prijs van Stompwijk. FOTO: MILAN KONVALINKA (ADVERTENTIE) arkensschnitzel, paneerd, ffi dinsdag en woensdag ibben we groente en vlees de aanbieding sur.-" occoli, >0 gram ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. NICOSIA/NEW YORK De legaties uit Iran en Iraq arrive ren vandaag in New York om met VN-secretaris-generaal Pe rez de Cuellar te overleggen over een staakt-het-vuren in de Golfoorlog. Volgens Iran heeft Iraq, dat eind vorige week een nieuw offensief begon, het vre desinitiatief op losse schroeven gezet. In een brief riep de Iraanse mi nister van buitenlandse zaken Velayati VN-chef Perez de Cuellar op „tijdige en preven tieve actie" te ondernemen om Iraq van verdere oorlogsactivi teiten af te houden. Iraq kon digde vanmorgen echter aan dat het zijn troepen weer heeft teruggetrokken van Iraans grondgebied. Wel zouden op de mogelijke valreep van de oorlog nog duizenden Iraniërs krijgs gevangen zijn gemaakt. Uit het offensief moet volgens Iraq niet worden afgeleid dat het land „hebzuchtige bedoelingen heeft jegens Iraans grondgebied of het Iraanse volk wenst te ver nederen". Het ging Iraq er vooral om veel gevangenen te maken. Naar de mening van de Iraakse leider Saddam Husayn vormen grote aantallen Iraanse krijgsgevangenen een belangrij ke troef bij de vredesonderhan delingen met Iran. Pagina 4: Iran en Iraq spoe dig aan één. tafel. Twee Tourwinnaars, twee kussen. Pedro Delgado feliciteert Jeannie Longo met haar zege bij de dames. foto: anp DELGADO NIET IN BOXMEER PARIJS De Spanjaard Pedro Delgado heeft zoals verwacht de 75e editie van de Tour de France gewon nen. Maar ook de Nederlander Jean-Paul van Poppel was gistermiddag op de Champs Elysées in Parijs een gelukkig man. Hij had de slotetappe gewonnen en dat betekende voor de renner van de ploeg van Jan Raas zijn vierde ritzege in de Tour. De Noordhollander Steven Rooks schreef historie. Hij werd niet alleen tweede in het eindklassement maar won bovendien als eerste Nederlander het bergklassement. De Limburger Frans Maasen werd winnaar van het tussensprintklassement en Eric Breukink was de beste jongere. Peter Winnen eindigde als ne gende, Eric Breukink als twaalfde. Gert-Jan Theunisse, die door de dopingkwestie een tijdstraf opliep, moest in het eindklasse ment genoegen nemen met een elfde plaats. Theunisse blijft bij PDM, dat winnaar werd van het ploegenklassement. De Neder lander heeft vele aanbiedingen gehad, vooral van Spaanse ploe gen. Gert-Jan Theunisse én Steven Rooks hebben besloten om tien procent van hun verdiensten in de komende criteria te ver delen onder hun ploeggenoten. Pedro Delgado en Jean-Paul van Poppel zijn vandaag de grote afwezigen bij het eerste Neder landse criterium na de Tour de France, de Ronde van Boxmeer. Het tweetal komt evenals Rooks en Theunisse wel aan de start in Chaam (woensdag) en Wateringen (donderdag). In Waterin gen worden ten minste 50.000 toeschouwers verwacht, kan daar rekenen op bijna 20.000 gulden startgeld. Man overleeft week tv-kijken SYDNEY Een 24-jarige Australiër is erin geslaagd een week onafgebroken televisiekijken zonder zichtbare gekteverschijnse- len door te komen. De man, die 168 uur lang in een soort aquari um op een reclamezuil in een drukke straat in Sydney voor de treurbuis zat, zal zijn tv-verslaving waarschijnlijk met een re cordvermelding in het Guinnessboek bekroond zien. Hij leek na afloop van zijn recordpoging nog goed gezond, maar zaaide daar over toch weer twijfel toen hij verklaarde dat hij een aantal „ta melijk goede" programma's had gezien en dat hij daarom nog wel een tijdje had kunnen doorgaan. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 RANGOON De zater dag als partijleider afge treden sterke man van Burma, Ne Win (77), heeft zijn land gedurende zijn regeerperiode in een die pe economische crisis ge stort. Als marxistisch buddhist toverde hij de voormalige „Rijstkom van Azië" om in een straatarm land. Ooit een van de rijkste Britse kolonies, werd Burma in maart van dit jaar officieel door de Verenigde Naties erkend als een van de minst ont wikkelde landen ter we reld. Secretaris-generaal Aye Ko van de Burmaanse Socialisti sche Programma Partij wil daarom zo snel mogelijk radi cale hervormingen doorvoeren om Burma weer in de vaart der volkeren te stuwen. Hij wil een einde maken aan de staatscontrole op handel, in dustrie en de media. En hij wil het geïsoleerde land, waar zelfs toeristen slechts mondjes maat en van korte duur mo gen vertoeven, openstellen voor buitenlandse investerin gen. Hij erkende de economische tekortkomingen die ervoor hebben gezorgd dat het ooit welvarende Burma een van de armste landen ter wèreld is geworden. De enorme toena me van de voedselprijzen en - tekorten waren mede de oor zaak van de gewelddadige or deverstoringen in het land ge durende de afgelopen vijf maanden. Volgens diplomaten zijn daarbij meer dan twee honderd mensen omgekomen. Volgens Aye Ko moet de staat wel controle blijven uitoefe nen op de export van rijst en granen om er voor te zorgen dat daarvan voldoende over blijft voor de voedselvoorzie ning in Burma. Pagina 4: Burmanen kunnen kiezen voor meerpartijen- stelsel. Politiewagen geheel vernield ALPHEN AAN DEN RIJN Een surveillancewagen van de Alpehnse politie is vrijdagnacht rond kwart voor vier bij een botsing op de Gnephoek geheel vernield. De wagen reed in de richting van Alphen en minderde na een bocht vaart om een fietser, die zonder licht reed, aan te spreken. Een achteropkomende bestelauto, bestuurd door een 30-jarige inwoner van Woubrugge, botste bovenop de sur veillancewagen. De bestuurder verklaarde er niet op gere kend te hebben dat de voor hem rijdende wagen vaart zou minderen. De politiewagen werd geheel vernield, de agenten kwamen er met klachten over nek- en rugpijn vanaf. Tegen d^Woubruggenaar is proces verbaal opgemaakt. HOND VALT VAN DAK VOORSCHOTEN Een hond is zaterdagavond van het dak van een eengezinswoning aan de Buizerdberg in Voorschoten gevallen. Het dier was door een open staand tuimelraam op zolder geklommen en daardoor naar buiten gevallen. Het dier is met knieletsel per dierenam bulance afgevoerd. 14 PAGINA'S Oud-aanhangers Lefebvre stichten Rome-getrouwe priester broederschap Nederlandse hoofdrolspelers in Italiaanse zomer-thriller Italiaans bergdorp lijkt doden al weer vergeten Opslagplaats vervuilde grond Roomburg is veilig genoeg Speurtocht naar Koudekerks kasteel Klein Poelgeest „FastFlo" vermoeid GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER 2 BINNENLAND 3 BUITENLAND 4 LEIDEN 5 OMGEVING 6 RADIO EN TELEVISIE 7 KUNST 8 SPORT 9 T/M 14 Wie Melkhuisje zegt, denkt aan tennis. Een soort Nederlands Wimbledon. Tot en met 1 augustus is de Leidse Courant erbij om verslag te doen van wat er in Hilversum wordt gepresteerd. Dagelijks melden wij, tussen al het andere sportnieuws - waar de Leidse Courant zo bekend om is - de stand van zaken bij het Melkhuisje. Reden om eens een paar weken een proefabonnement op de Leidse Courant te nemen. Om dan te zien, dat ook op ander gebied onze krant bij de tijd is. En te merken, dat als u „krant" zegt, u eigenlijk alleen maar denkt aan de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1