„Jeruzalem speerpunt Palestijnse opstand" 6 2 3 10 17 19 22 Revue CD-kostuum -Voorzitter Wielren rjnie beschuldigt =Ibur-directeur ISRAËLISCHE VREES TIJDENS EXPLOSIEVE FEESTDAGEN: |Dukakis Nieuw model paspoort bij TNO in onderzoek |igt voor Hip Bush Boosheid na opzegging verdrag met ILO arbeidsongeschiktheid VANDAAG 9 Zaterdag 23 juli 1988 80e jaargang no. 24172 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.74 (aul. betaling), kwartaalf. 70.93, laart. 270.20. Klachten bezorging: maandag t/m vri|dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0.65 per mm. familieberichten f 0,59permm. Telefax 070-902702 tbv advertenties. Directeur-hoofdredacteur II. Hallewas. Chef redacteur W.A Buuteweg. Losse nummers f. 1.10 HET WEER Warm. Zonnige perioden en in de middag en avond enkele onweersbuien, vergezeld van windstoten. Middagtempera- tuur rond 27 graden, aan zee iets koeler. Matige, aan de kust toenemend tot krachtige zui denwind. Zondag meest droog en temperatuur rond 22 gra den. Morgen zon op: 05.50, onder: 21.42. S.dul ties treffen w iegverkeer naar at egoslavië RADO Het vliegverkeer iran en via Joegoslavië wordt ge- derd door een stiptheidsactie van goslavische verkeersleiders. Zowel tenlandse als internationale vluch- worden vertraagd, mede omdat moet worden omgeleid. Met de ac- ivillen de verkeersleiders een ho- salaris afdwingen, omdat zij vin dat zij in vergelijking met hun opese collega's worden onderbe- i Ook in andere sectoren zijn sta- >en aan de orde van de dag sinds __egering in mei een plan van dras- Jjj he bezuinigingen opstelde, waar- de bevolking de broekriem fors ft moeten aanhalen. WISSELTRUC THATCHER BRUSSEL Premier Thatcher zal de Britse EG-com- missaris Lord Cockfield eind dit jaar tegen zijn zin vervangen door ex-minister van industrie en handel Leon Brittan. In een persoonlijke verklaring stelt de Conservatief Cockfield, die in Brussel wordt be schouwd als de drijvende kracht achter het streven naar een vrije EG-markt in 1992, dat het hem grote voldoening zou hebben geschonken om dat program ma met succes af te ronden. Leon Brittan moest in 1986 ontslag nemen als minister in verband met de moeilijkheden rond de helicopterfabriek Westland. Met zijn aftreden redde hij de regering-Thatcher. Er werd al enige tijd gezocht naar een geschikte beloning voor dat gebaar. In Brussel en Londen ging al langer het gerucht dat de 71-jarige Cockfield zich te önafhan- kelijk van Londen opstelt. Cockfield, die goed kan op schieten met EC-voorzitter Jacques Delors, is in Brus sel een betere „Europeaan" geworden dan Thatcher lief is. Vooral zijn plan om de btw-tarieven in de twaalf EG-landen dichter bij elkaar te brengen is haar in het verkeerde keelgat geschoten. Pop-idool Michael Jack son houdt niet alleen van chirurgische wijzigingen in zijn gezicht - of zoals een disc-jockey deze week zei: „Op zijn pos ters zou moeten staan 'Wijzigingen voorbehou den'. Nee, de zanger verandert ook graag van kleren en is vooral dol op uniformen. Vlak voor zijn optreden gister avond op Wembley in Londen kreeg Michael Jackson van zijn sponsor Pepsi Cola een 19e eeuws gala-kostuum van het Britse corps diplo matique (CD) aangebo den. foto: ap KOEIEN NEMEN IRA TE GRAZEN BELFAST Koeien lijken een zware bomaanslag door het Ierse Republikein se Leger te hebben voorkomen. De poli tie in Belfast zei gisteren dat zij een tip had gekregen dat een bom was neerge legd in de buurt van een weg in het graafschap Tyrone, klaar voor gebruik tegen een patrouille van leger of politie. Agenten vonden in een werkkeet bij een rioolpompstation naar schatting 227 kilo explosieven, verpakt in drie meta len vuilnisbakken. Het verboden IRA gaf later tge dat het twee keer had ge probeerd de bom tot ontploffing te brengen, maar er ten slotte van had moeten afzien omdat het wapen niet wilde afgaan. IR A-leden vertelden schaapachtig aan de plaatselijke pers dat grazend vee de lont had doorgevreten. ilrenner Geert-Jan Theunisse werd gisteren in de Tour de nee opnieuw bestraft. Ditmaal omdat hij zich had misdragen en de Zwitserse ploegleider Köchli. foto: ap ^BlALON-SUR-SAÓNE De opwinding in de Tour de France llHog niet ten einde. De Spaanse voorzitter van de Internationa- Wielren Unie (UCI), Luis Puig, heeft Tour-directeur Xavier uy beschuldigd van het met opzet laten uitlekken van het do- iggebruik van Delgado en Theunissf. Geert-Jan Theunisse, de ige bestrafte wielrenner in deze spraakmakende affaire, rea- trde zijn woede gisteren af op de Zwiterse ploegleider Köchli. ze uitbarsting kwam Theunisse op een nieuwe straf te staan, eunisse kreeg 350 gulden boete, twee minuten tijdstraf en 25 iten aftrek, omdat hij Köchli had vastgegrepen en door el- ïr had geschud. Köchli had verklaard: „Een renner die op do- ig wordt betrapt, dient gestraft te worden". De ploeg van >echli had gisterochtend ook geweigerd deel te nemen aan de itestactie van de Tourrenners in Clermont-Ferrand, lgens UCI-voorzitter Luis Puig heeft Tour-directeur Louy de jingaffaire voortijdig in de publiciteit gebracht om de UCI en ir commissarissen in de Tour in discrediet te brengen. Puig: ivier Louy heeft van zijn functie misbruik gemaakt door bij nationaal laboratorium in Parijs binnen te dringen. Hij had irkennis van de resultaten van de eerste dopingonderzoeken, "uz* hij heeft het nieuws naar buiten laten lekken". pna 7: Tour-directeur misgunt Delgado zege in Parijs. twintig keer een fiets kwijt 'OLLE - Het gezin Van Mierlo in Zwolle heeft, naar het zich t aanzien, een wat wrang record op zijn naam staan: onlangs rd voor de twintigste keer een fiets gestolen. Moeder Van Mier- „Je zou haast zelf een fiets pakken, maar daar hebben wij de ntaliteit niet voor". Nieuwe fietsen worden er in het gezin niet •er aangeschaft. Als de fietsenmaker één van de Van Mierlo's t aankomen kijkt hij al naar een redelijk tweedehandsje voor h 100 tot 250 gulden. ..Hoeveel het ons in totaal al heeft gekost. I ik niet eens uitrekenenzegt mevrouw Van Mierlo. Zelf is ze '„maar" drie fietsen kwijtgeraakt, maar haar kinderen moeten de haverklap vanuit de binnenstad lopend naar huis. 1 JERUZALEM In Israel neemt de vrees toe dat Jeruza lem de speerpunt wordt van de Palestijnse opstand. Er is giste ren een grote politiemacht naar de stad gestuurd, omdat dit weekeinde nieuwe rellen worden verwacht op de Tem pelberg, wanneer joden en moslims daar tegelijkertijd be langrijke religieuze feesten Er waren gisteren al honderden po- litiemensen op de been om te wa- ken voor rellen van moslims bij het vrijdaggebed. Duizenden moslims die Jeruzalem in wilden voor de viering van een vierdaags feest, dat morgen, begint, werden bij controle posten van leger en politie aan de rand van de stad tegengehouden en teruggestuurd. Er wordt ook ver scherpt toegezien op het uitgaans verbod dat voor 270 000 Palestijnen in bezet gebied van kracht is. De jo den beginnen vandaag na zonson dergang op de Tempelberg met de viering van de vastendag Tisha B'Av, waarmee de verwoesting van de tempel door de Romeinen wordt herdacht. De moslims starten mor gen met plechtigheden rond het ld al Adha-feest waarmee het offer van aartsvader Abraham op de berg wordt herdacht. „Er is geen twijfel, dat alles wat de open zenuw raakt die religie heet, hoogst explosief is", zei de gewezen chef van het militai re bestuur in bezet gebied, Ephraim Sneh. „Het centrum van de onrust ligt nu in Jeruzalem". Mecca In het moslimheiligdom Mecca be vonden zich gisteren bijna 1 miljoen pelgrims uit de hele moslimwereld voor de jaarlijkse „Haj", maar be richten over onrust zijn er nog niet geweest. De pelgrims bereidden zich voor op de bidstonden van vandaag op de nabijgelegen berg Arafat, plaats van de laatste preek van Mo hammed. Nu er dit jaar maar 45.000 in plaats van 150.000 Iraniërs zijn, bewogen de honderdduizenden in het wit geklede pelgrims zich orde lijk rondom de Ka'aba in het mid den van de Grote Moskee van Mec ca. Vorig jaar kwamen 402 Iraniërs tijdens onlusten bij de Haj om het leven. De Iraanse moslims demon streerden toen voor Ayatollah Kho- meiny. Charles terug in de tijd Voor prins Charles is niets te gek wanneer er geld moet worden ingezameld voor een door hem ingestelde liefdadig heidsinstelling. Daarom kroop de Britse kroonprins tijdens de „Auto van de Eeuw-rally" op het circuit Brands Hatch zelf achter het stuur van een 6,5 liter Ben- tley. Een veiligheidshelm ont brak niet in deze fraaie klassie ke wagen. foto S: ap 's,, 'LANTA De Democrati- presidentskandidaat Mi- ael Dukakis heeft na de par en i onventie in Atlanta van deze ek in de peilingen (die een voor Dukakis' „super- ïech" werden gehouden) een orsprong genomen op publikeinse rivaal George sh. Dukakis leidt met 53 te- erzic n 41 procent in een peiling issjfll der 450 kiezers tegenover een hterstand van 45 tegen 46 Dcent afgelopen zondag. Kan- laten krijgen vaak meer un vlak na de conventie van tij. De succesvolle „vre- iprekingen met zijn De- :ratische rivaal Jesse Jack- kwamen ook in de peiling uitdrukking. Van de onder-' lagden vindt 68 procent dat arad 'kakis Jackson eerlijk heeft iuI i handeld, terwijl dat begin ze maand nog maar 52 pro- at was. De campagneleider u Bush. Lee Atwater, was •t onder de indruk van de iniepeilingen. „Onze conven- zal ons geen windeieren leg- U, zei hij. De Republikeinse rtijconventie begint op 15 au- stus in New Orleans, ffina 6: Democraten begin- n aanval op drie fronten. BARNEVELD - TNO test momenteel het nieuwe mo del paspoortkaart van KEP. Het bedrijf heeft TNO de afgelopen week voorzien van enkele modellen van het jongste ontwerp. Het is nog niet bekend hoe lang het duurt voor TNO zijn onderzoek heeft afgerond. Het onderzoek door TNO van het nieuwe paspoortmo del was één van de voorwaarden in de overeenkomst tussen de staat en het bedrijf. Het bedrijf is ingevolge dezelfde overeenkomst verplicht uiterlijk 31 augustus een goedgekeurd paspoort te overleggen dat voldoet aan de zogeheten ICAO-veiligheidsnormen inzake fraudegevoeligheid. Minister Van den Broek liet de Tweede Kamer eind april weten dat de samenwerkingsovereenkomst met KEP zal worden opgezegd als het bedrijf op 1 septem ber geen goedgekeurd, fraudebestendig nieuw model op tafel kan leggen. Intrim-manager Van Dijk van KEP zei destijds dat KEP zich alsnog zou kunnen be wijzen. Doorstaat het nieuwe model de toets van TNO dan resteren nog drie maanden waarin de gemeenten kunnen beginnen met de invoering. Van den Broek zei destijds in de Kamer: „Als het dan mis is, zal ik me misschien scharen onder degenen die een mislukking op hun mouw hebben; ik pik dat". J3"-E nc«fi Café de Paris Monaco heeft er een nieuwe attractie bij voor zowel bewoners als vakantiegangers: een heus Café de Paris. Niemand minder dan de prinselijke familie van Monaco maakte de opening van het etablissement tot een sprookjesachtige gebeurtenis.foto: ap (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Ondanks bezwaren van een meer derheid van de Tweede Kamer en de vakbewe ging heeft het kabinet het verdrag van de internatio nale arbeidsorganisatie ILO, dat het recht op een arbeidsongeschiktheid suitkering regelt, opge zegd. Het verdrag garandeert onder meer dat mensen die door hun werk arbeidsongeschikt raken, levenslang recht hebben op een uitkering van 60 van het minimumloon. Opzegging van het verdrag op dit moment was volgens het kabinet noodzakelijk omdat de eerstvolgende gelegenheid zich pas voordoet in 1997. Dan zouden echter verscheidene sociale zekerheidswetten fun damenteel moeten worden herzien. Bij de indiening van het wets voorstel voor opzegging van het verdrag in mei lieten zo wel CDA als PvdA weten te gen de opzegging te zijn. Het kabinet is nu vooruitgelopen op de behandeling van het wetsvoorstel in de Tweede Ka mer. Maar als het parlement er niet mee akkoord gaat, wordt de opzegging weer inge trokken, aldus het kabinet. De reden om het verdrag op te zeggen is dat het „niet meer overeenstemt met de uitgangs punten van ons sociale zeker heidsstelsel". Nederland kent zelf geen afzonderlijk stelsel voor arbeidsongevallen en be roepsziekten. De voorzienin gen waartoe het verdrag ver plicht zijn volgens het kabinet wel terug te vinden in de rege lingen voor arbeidsongeschikt heid wao en aaw, en ook in bijvoorbeeld de ziekenfonds wet. De vakcentrale FNV vindt dat het kabinet in strijd handelt met de beloofde rust op het front van de sociale zekerheid. De werkgeversorganisatie VNO reageerde positief op de opzegging van het verdrag. Pagina 4: Veel afwijkingen met ILO-verdrag. 22 PAGINA'S in twee katernen OfficiaalTer Reegen: mensen bereiden huwelijk slecht voor Ayur-Veda helpt bij 76% van proefpatiënten Democraten beginnen aanval op drie fronten Van Gend én Loos moet in Leiden geluidscherm plaatsen Eén kinderdagverblijf te weinig voor Voorschoten MKIHM'lil Aardbewoners zoeken op Mars naar teken van leven Per trein naar Moskou en terug Kappen regenwoud: beetje geld. heel veel ellende geestelijk leven 2 opinie/weer/brieven 2 binnenland 3/5 economie 4 buitenland 6 sport tti 1 leiden 9 omgeving10 kunst 13 radio en televisie 14/15 finale 17 t/m 22 De week met de Leidse Courant is net een revue. Het begint als het ware met de „intocht van de gladiatoren" op maandag: veel aandacht voor het sportgebeuren in het weekeinde. Een lawine van nieuws wordt vervolgens keurig over elke dag ver deeld, in een aantrekkelijke opmaak over u uitge stort. In een reeks rubrieken en commentaren hou den wij u daarbij van alles op de hoogte, zodat u ondanks de bomen het bos blijft zien. En op zater dag wordt de week afgesloten met een alleszins leesbare bijlage, de apotheose in kleun de finale. Deze revue kan wekelijks, zonder plaatsbespreken worden bijgewoond. Gewoon door onderstaande bon in te vullen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1