Qowuvnt Deetman: geen studiebeurs na 27 jaar ïeker veertig doden ►ij treinramp Parijs 6 Nog één keer 3 5 9 11 13 Gorbatsjov: „Maak hervormingen onherroepelijk' 10 fan den Broek bemoeide tch niet met nieuwe pas £eidóc(5ou/ia/ni Dinsdag 28 juni 1988 80e jaargang no. 24150 dagblad voor zuid-holland Uilgave Weslerpers. behorende lol Sijlhoff Pers. Apoihekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23.74 (aut. betaling), kwartaal 1.70,93, jaar 1. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg. In de nacht en ochtend hier en daar mistbanken. Overdag af en toe zon en voornamelijk landinwaarts mogelijk een bui. Minimumtemperatuur onge veer 13 graden, middagtempe- ratuur circa 20 graden. Zwak ke tot matige wind uit het westen. Zon op: 5.23; onder: 22.04. Scheveningen hoog water: 3.21 en 15.48; laag water; 11.40 en 23.56 uur. ten belangrijker an brandwonden 4 'ELDOORN Een 30-jarige in die tweede- en derdegraads andwonden aan zijn arm had gelopen, kon gisteren niet irden behandeld in het Apel- ornse Juliana-ziekenhuis om- t het personeel van de polikli- ;k eerst zijn brood wilde ope- De man werd binnenge- ii acht door twee agenten en f: repeerde van de pijn". Na een lf uur besloten de agenten, die /erse keren om hulp hadden vraagd, de man naar het Lu s-ziekenhuis te brengen. Daar Ird hij wel direkt geholpen. De tecteur patiëntenzorg van het |liana-ziekenhuis heeft een on- rzoek aangekondigd. Bom Leidschendam nog niet gevonden LEIDSCHENDAM De omwonenden van de tuin aan de Broekweg 67 in Leidschendam hoefden vandaag niet geëvacueerd te worden, omdat de grond geen levensgevaarlijke bom, maar slechts een onschuldig staartstuk bleek te verbergen. De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) vermoedt dat de bom elders in de omgeving onder het aardoppervlak ligt. Het onderzoek wordt daarom voortgezet. Vermoede lijk wordt medio augustus op een ande re plaats opnieuw geprobeerd het pro jectiel onschadelijk te maken. De EOD zoekt de komende weken met verfijnde meetapparatuur het gebied verder af, in de richting van huisnummer 63. Insekten kunnen goed op het menu MADISON De Amerikaanse en tomoloog Gene DeFoliart wil meer insekten op het menu. Volgens hem kunnen insekteneieren, -lar ven en ook volgroeide exemplaren een smakelijke en eiwitrijke voe dingsbron leveren. „Ze bevatten veel eiwit voor mensen die over niets anders beschikken, hebben een goed gehalte aan vet, minera len en vitamines en zijn nog sma kelijke bovendien," aldus DeFoli art, die zelf een maaltje goed door bakken larven van de grote was mot niet versmaadt. Buiten Europa en Noordamerika worden al zo'n vijfhonderd verschillende soorten insekten door mensen gegeten. Autobom doodt diplomaat VS ATHENE Een Ameri- kaanse marine-attaché is vanochtend in Athene om gekomen toen zijn auto door een bom ontplofte. De autobom ging af op het mo ment dat de diplomaat wegreed van zijn huis in de Atheense voorstad Kefalari naar de Amerikaanse am bassade. De auto van de ruim 50-jarige marineman werd volledig vernield. Door de kracht van de bom werd de Amerikaan een tiental meters weggeslin gerd. De verantwoordelijk heid voor de aanslag is nog niet opgeëist. Ruim 25 miljoen voor stilleven Van Gogh LONDEN Een stilleven van Vincent van Gogh is gisteren op een veiling van Christie's in Londen verkocht voor 7,15 miljoen pond (ruim 25 miljoen gulden). Het schilderij dat hij in de herfst van 1887 in Parijs schilderde in warme geeltinten stelt een verzameling boeken voor. Van Gogh zelf noemde het werk „Parijse Romans". Het werk werd gekocht door een anonie me verzamelaar die telefonisch aan de vei ling meedeed. Vooraf werd verwacht dat het doek ongeveer 11 miljoen zou opbren gen. Een schilderij van Claude Monet, „Het Blauwe Huis", bracht 3,85 miljoen pond op (ruim 13,5 miljoen gulden), het hoogste bedrag dat ooit voor een werk van deze schilder werd neergeteld. Dit schilde rij werd in 1871 door Monet geschilderd tijdens een vakantie in Nederland. Zeven jaar cel voor hooligans LONDEN Vier Londense voetbal vandalen zijn gisteren door een Brit se rechtbank tot straffen van zeven en acht jaar veroordeeld omdat ze supporters van een andere club had den aangevallen voor aanvang van een wedstrijd op 1 november 1986. De vier in leeftijd variërend van 25 tot en met 28 jaar waren schuldig aan een aanval op een trein vol met fans van een andere club. De rechter zei dat de straf als afschrikking moest dienen Voor andere hooligans en dat er in dit geval sprake was van een gewelddadige aanval op „onschuldige mensen onder wie vrouwen en kin deren". Overigens gaf de rechter toe niet te kunnen vaststellen welke werdachte wat had gedaan. ddingswerkers brengen een infuus aan bij een van de zeker dertig gewonden, die uit de ravage Irden gehaald. foto: ap PESTUURDER WIST DAT REMMEN HAPERDE: |(Van onze correspondent Bob van Huët) /VRIJS Brandweer- jannen hebben vanoch- bd nog twee passagiers vrijd uit de wrakstuk- In van de forenzentrei- In die gisteravond op el- ar botsten in het onder- pndse station van het [are de Lyon in Parijs. i een van de twee overle gden, een jonge man, moes ten beide benen ter plaatse worden geamputeerd. Ge vreesd wordt dat het dodental tot .boven de veertig oploopt; er zijn ruim dertig gewonden. Het ongeluk is te wijten aan een defect remmenstelsel in de binnenlopende sprinter, die met tachtig kilometer per uur op een vertraagde, stilstaande trein botste. Volgèns getuigen was er acht kilometer voor het Gare de Lyon al een incident op de ramptrein: een onbekende zou aan de noodrem hebben ge trokken. Na enige minuten te hebben stilgestaan vervolgde de sprinter zijn weg. De be stuurder zou zich bij de vol gende halte hebben beklaagd over haperende remmen. Des ondanks vervolgde hij zijn weg. Ongeveer een kilometer voor het Gare de Lyon zouden de remmen helemaal niet meer hebben gereageerd. In een wanhopige reactie joeg cfe bestuurder de passagiers uit het eerste rijtuig naar achte ren, wat waarschijnlijk enige levens heeft gered. Zelf kwam de bestuurder om het leven. VOOR BEHOUD AANVULLENDE BEURS DEN HAAG - Om de aanvullende studiebeurs te handhaven voor stu denten uit financieel zwakke gezin nen, zoals de wens is van de Twee de Kamer, wil het kabinet het aan tal beursgerechtigden beperken. De leeftijdsgrens om voor studiefinan ciering in aanmerking te komen zal worden verlaagd van 30 tot 27 jaar, zo heeft minister Deetman vanmor gen ineen brief aan de Tweede Ka mer meegedeeld. In de Kamer zijn vorige week tijdens het debat over de studiefinanciering moties ingediend om de toegankelijk heid tot het vervolgonderwijs te waar borgen. In de voorstellen van Deetman verdween de aanvullende beurs en kwam de mogelijkheid om bij particu liere banken aanvullende leningen te sluiten daarvoor in de plaats. De Kamer wilde vóór de stemming over deze mo ties - die vandaag gepland was - van de minister-president vernemen hoe het kabinet tegenover deze moties stond. De debatten zullen niet meer voor het zo merreces (a.s. vrijdag) kunnen worden afgerond. Het kabinet, zo schrijft Deetman, hecht aan de voorstellen tot privatisering en aanvullende financiering, omdat de budgettaire problemen dit eisen. Daar om stapt het niet zonder meer af van de gekozen weg. De zorg voor de toegankelijkheid van het onderwijs is voor het kabinet een essentieel gegeven, aldus de brief van Deetman. Daarom zou op de eerste plaats gezocht moeten worden naar een aanvullende voorziening voor de groep jongeren (vooral mbo-leerlingen) die staat voor de keuze om vervolgonder wijs te gaan volgen. Om de kosten daarvan te dekken is vol gens het kabinet de verlaging van de leeftijdsgrens naar 27 jaar voordehand- liggend, uiteraard met een zorgvuldige overgangsregeling, aldus de brief van Deetman. De besparing treedt dan pas geleidelijk op. Mogelijk zijn hierdoor problemen te verwachten voor het doorvoeren van de O V-kaart voor alle studenten. l Zeker drieduizend mensen weg bij V D AMSTERDAM Bij het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann moeten de ko mende drie jaar minimaal drieduizend mensen verdwij nen. Van hen worden er 1400 ont slagen; de overigen vloeien op een natuurlijke manier af. De vakbonden zijn onthutst en vrezen zelfs dat er nog hon derden mensen meer het slachtoffer zullen worden. Behalve de personele inkrim ping heeft de leiding ook be sloten tot een modernisering. Daardoor verdwijnen de meu belafdeling en de supermarkt, worden de afdelingen speel goed en doe-het-zelf drastisch ingekrompen en gaan diverse andere afdelingen over in an dere handen. Deze laatste, waaronder computershop, reis bureau en schoenen, blijven wel in de warenhuizen aanwe zig. V&D acht de drastische ingrepen noodzakelijk omdat er de afgelopen drie a vier jaar in toenemende mate verlies is gemaakt. Het absolute diepte punt werd vorig jaar bereikt met een verlies van 36 mil joen. Hoeveel verlies er de af gelopen jaren is gemaakt, wil het concern niet zeggen. De komende vijf jaar investeert V&D jaarlijks 40 miljoen in aanpassing en vernieuwing, met de bedoeling over twee jaar uit de rode cijfers te zijn. Pagina 6: „Onbegrijpelijk dat Ton Dreesmann in direc tie blijft". MOSKOU Partijleider Michael Gorbatsjov heeft vanmorgen in het Kremlin het negentiende speciale partijcongres van de Sovjetrussische Communistische Partij geopend. Ongeveer vijf duizend afgevaardigden uit het gehele land zijn naar Moskou ge komen voor het congres, dat vooral bedoeld is om de door Gor batsjov bepleite economische en politieke hervormingen een duw in de goede richting te geven. In zijn openingstoespraak riep Gorbatsjov de afgevaardigden op het ambitieuze hervormingsprogramma verder gestalte te geven en „het onherroepelijk te maken". Tegelijkertijd merkte hij op dat de resultaten tot dusver niet hebben geleid tot een verhoging van de levensstandaard van de Russische burgers. De partijleider erkende dat de huidige Sovjet-leiding, die is ge vormd nadat hij zelf in maart 1985 aan de macht kwam, de pro blemen aanvankelijk heeft onderschat. Hij uitte indirect scherpe kritiek op de erfenis van het achttienjare bewind van Leonid Brezjnev tussen 1964 en 1982 en de driejarige overgangsperiode, die nu vaak „de periode van stagnering" wordt genoemd. Maar Gorbatsjov zei dat de kritiek niet alleen moet worden gericht op „fouten en bittere lessen uit het verleden". „Wij moeten eerlijk onze eigen fouten van de afgelopen drie jaar analyseren". Pagina 5: Afgevaardigden mag het aan niets ontbreken. „Niet in een dag in paradijs". Charmante vorstin organiseert ontvangst Oranje Mondiale ethiek nodig tegen milieuvervuiling Kans op EG-bank groeit Miloslav Mecirin schaduw Lendl naar kwartfinales Leiden wil lege scholen slopen voor woningbouw Rijnsaterwoude wil grip op slibstort in Braassem Ruïne van Teylingen krijgt historische maaltijd te verwerken Directeur Katwijkse Zeevisvaart- school: Visserij niet op sterven na dood geestelijk leven opinie/weer binnenland buitenland economie sport leiden omgeving kunst radio en televisie LN AMELSVOORT: JSN HAAG De vroegere staatssecretaris van binnenland- zaken, het CDA-Tweede Kamerlid Van Amelsvoort, deelt 1 opvatting dat zijn vroegere collega Van Eekelèn (nu mi- [ster van defensie) als staatssecretaris van buitenlandse za- én in de jaren 1982-1986 de volle politieke verantwoorde- Tkheid droeg voor de gang van zaken rondom de invoering In een nieuw paspoort. Tijdens de voortzetting van de ver- jren van de enquêtecommissie zei Van Amelsvoort van- prgen dat minister Van den Broek „zich er totaal niet mee noeide". Amelsvoort onthulde dat het departement van buitenlandse Iken „gespeeld heeft" met de gedachte de invoering van de luwe pas te gebruiken voor het ontwikkelen en opzetten van p groots, veelomvattend dataproject, waarbij de persoonsgege- Ins centraal zouden worden opgeslagen. De invoering van de «enlijke pas was een klein onderdeel van dat project. Van pelsvoort zei verbaasd en verontrust daarover te zijn. Hij lemde de nagestreefde opzet „tegen de lijn van het kabinet". f de stammenoorlog tussen Buitenlandse Zaken en Binnen- Idse Zaken heeft Van Amelsvoort voorgesteld te komen tot de ptelling van een projectgroep onder leiding van een onafhan- llijke voorzitter. Zijn voorstel, zo bleek, tijdens het verhoor, ird door het departement van buitenlandse zaken onmiddel- verworpen. fina 3: Ambtenaren Buitenlandse Zaken de gebeten elfportret van Toorop gestolen TERLO Het moment waarop Ruud Gullit zaterdag in I EK-finale tegen Rusland het eerste doelpunt scoorde, heb- Jn onbekenden uit het Rijksmuseum Kröller-Müller in het Btionaal Park De Hoge Veluwe een zelfportret van Charley ■|orop gestolen. Dat is de conclusie van het ministerie van VC, verantwoordelijk voor de kunstschatten van het mu- jum. Het ministerie zegt echter voor een raadsel te staan, hdat geen duidelijk verband kan worden gelegd tussen de ktbalwedstrijd en de kunstroof. „De bewakers zaten echt kt met de rug naar de kunst naar het voetballen te kijken, kunstwerken zijn geen moment onbeheerd geweest", al- Is een woordvoerster van WVC. Het zelfportret uit 1934 dat [et lijst en al van de muur werd gehaald, meet 62 bij 45 cm; I waarde ervan wordt geschat op 40.000 gulden. Emoties De emoties liepen vanmorgen hoog op voor het gerechtsgebouw in de Spaanse hoofdstad Madrid. Daar is een eind gekomen aan het vijftien maanden durende proces over het spijsolie-schandaal. De giftige olie kostte aan honderden mensen het leven en maakte talrijke anderen invalide. De vrouw op de foto is een van de nabestaanden van slachtoffers, die bij de rechtszaal demonstreer den. Agenten waren nodig om de advocaten te beschermen van de verdachten, die ervan worden beschuldigd de olie als spijsolie te hebben verkocht, terwijl zij wisten dat deze giftig was.FOTO: ap Oranje algen langs de kust SCHEVENINGEN De rijkspolitie te water heeft gisteravond op ongeveer 25 kilometer ten westen van Scheveningen enkele grote oranje vlekken waargeno men die noordwaarts langs de Noordzeekust drijven. Volgens de politie gaat het om een kilometers grote vervui ling met een onbekende stof, maar op het Kustwachtcen trum IJmuiden wordt reke ning gehouden met enorme wolken algen. „Al minstens een jaar of zes zien we hier omstreeks deze tijd oranje of roodachtige algen voor de kust opduiken", aldus een woor- voerder van de Kustwacht. Dat het algen betreft, acht men ook op het ministerie van verkeer en waterstaat het meest waarschijnlijk. „Er worden al monsters genomen om te onderzoeken wat voor soort alg het is", vertelde een voorlichter. Volgens hem kan het niet om de verstikkende algen gaan die onlangs in de Scandinavische wateren dood en verderf hebben gezaaid. De algenvlekken zouden spontaan opbloeien en zonder aan land te spoelen ook vanzelf weer verdwijnen. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Nog één keer „Oranje, dat kan je", en dan ebt, net als alles, ook dit nieuws weer weg uit de kolommen van de Leidse Courant. En al ging het er gisteren in Den Haag heel wat rustiger aan toe dan in het weekeinde in Amsterdam, de ontmoeting tussen de twee Oranjes was wederom een feestelijk hoogte punt. In en om Paleis Huis ten Bosch, waar de Leidse Courant natuurlijk ook bij was. Ondanks het bescheiden Oranjezonnetje dat even scheen, viel er toch nog een kleine lintjesregen. Vandaag leest u daar het laatste nieuws over in de Leidse Courant. Van alle kanten reageren nu ook spon taan ónze abonnees - één zelfs helemaal uit Oos tenrijk - op de gebeurtenissen in het weekeinde. Leuk, want het Oranjegebeuren is net zo uniek als de Leidse Courant elke dag - vandaag weer met een oranje vlek in zee - weer is. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1