Windsurfers hardleers tennis 2 8 Bon: WVC moet 210 miljoen terug storten in Omroepreserve 3 9 13 15 23 24 25 30 Extra large O) Politie Kopenhagen slaags met krakers KUSTWACHT IN VERHOOGDE PARAATHEID Chet Baker verongelukt in Amsterdam IDJ Zaterdag 14 mei 1988 80e jaargang no. 24113 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Uitgave Weslerpers. behorende lol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, laarf. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 0,65 per mm. familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A Buijteweg. HET WEER Zonnig. Later op de dag in het zuiden kans op een onweers bui. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Oostenwind, matig, kracht 3 4. aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. Zon op: 05.46, onder: 21.28. Hoog water Scheveningen: 03.16 en 15.35; laag water: 11.20 en 23.28 uur. Zie pagina 10 KOPENHAGEN - De Deense politie heeft gisteren veer tig krakers gearresteerd bij incidenten rond gekraakte panden in Kopenhagen. Negentien krakers werden gear resteerd tijdens een politie-overval op een wooncomplex voor jongeren dat fungeert als centrum van krakers. De krakers verzetten zich met stenen en ijzeren staven. Eerder op de dag hadden gemaskerde jongeren schappen omvergehaald en verf gegooid in twee winkels van een kruideniersbedrijf dat banden onderhoudt met Zuidafri- ka. Elders in Kopenhagen viel de politie een kraakpand binnen nadat krakers bij een aantal banken en winkels in de buurt ruiten hadden ingegooid. De politie gebruikte traangas om rond 100 krakers die zich in het gebouw hadden gebarricadeerd, naar buiten te krijgen. Eerder op de dag werden 21 jongeren gearresteerd, nadat zij een leegstaand pand hadden gekraakt. Onbekende man schiet vechtende pitbull dood UTRECHT De politie is op zoek naar een jongeman die vannacht in Utrecht een pitbullterriër heeft doodgeschoten. De eigenaar van het dier had het bij thuiskomst aan een deurknop vastgemaakt om zijn fiets weg te zetten. Toen een echtpaar met een hondje passeerde had de pitbullterriër zich losgerukt en het dier gegrepen. De pitbull liet niet los, ook niet toen zijn baas hem op zijn kop sloeg. Op het gillen van de vrouw kwam een aantal mensen toesnellen, onder wie de onbekende schutter. Met een schot door zijn kop maakte deze een einde aan het leven van de pitbullterriër. DEENSE KRITIEK: Nederland verdient aan drugshandel KOPENHAGEN De Deense narcotica brigade heeft gisteren forse kritiek geleverd op de hulp die men van Nederland krijgt bij de drugsbestrijding. In een gesprek met de Deense radio zei een woordvoerder van de brigade, dat Nederland enorm verdient aan de drugshandel en amper wat doet tegen drugssmokkel. De woordvoerster, advocaat Wolmer Nissen, zei dat de Deense banken vorig jaar vanuit Nederland 270 miljoen kronen aan geld te verwerken kregen. Vol gens Nissen is dit geld niet allemaal afkom stig van het toerisme en zakenreizen naar Nederland, maar komt „een flink deel" van het geld uit de drugshandel. leur 'ORK De naar b verhuisde Engel- leelspeler George jie op 4 mei in de icaanse Republiek berd aangetroffen over de kop gesla- i niet het iffer van een onge- worden, maar naar waarschijnlijkheid moord. de politie in Santo jo is de 68-jarige acteur r gevallen aan een sa- ring die zijn geadop- zoon en minnaar en (ader hebben gesmeed. :r van de 18-jarige An- jalfe Vasquez zou zich willen wreken voor dat Rose, die in de Do- ïse Republiek een huis had, zijn zoon jaren „prostitueerde". zouden hij en zijn ing zijn geweest dat i testament zou veran- n gunste van een 14- }ngen voor wie hij een uze zwakte" zou heb- iyat. 'se, wiens carrière in Old Vic in Londen ferd onder meer be- Jbr zijn rol als Alfred little in de musical „My fiy", waarvoor hij een J de Amerikaanse to- Icar, kreeg. uwe jet-partij zich ;ieel laten istreren |OU De leiders van [langs opgerichte poli- Ippositiegroepering in fjetunie hebben giste- programma bekend- kt en gezegd te zullen len officiële erkenning |gen. Zij zeiden overi- i verwachten dat hun worden geweigerd. ,de organisatoren van locratische Unie in een ment in het noordwes- Moskou vergaderden in politieke plannen, bij de ingang van het zeker twaalf politiea- te posten. Zij deden geen pogingen bezoe- 'an de vergadering te Ideren het gebouw te be- van de raad, Alexan- tasjev, zei dat de alge- loelstelling van de partij n „oppositie" te vormen ver het machtsmonopo- de communistische Hij herhaalde program- ïten die de groep eerder oprichting bekend had kt: een einde aan de -bezetting" van de Bal staten en* stopzetting Ie Sovjet-inmenging in lUropa om daar heersen munistische regimes in del te houden. ADVERTENTIE audio )pfocstdlen [Steenstraat 22, 312 BW Leiden, 071-141538. HOORTOESTEL AAND OP PROEF ingen Bel lussen 18.00 zaterdags lussen 14.00 en 15.00 üoonnr 071-122248 en uw •9 dezelfde avond nabezorgd. NOORDWIJK Politie, kustwacht en reddingsbrigades staan dit week einde extra paraat nu gebleken is, dat veel onervaren surfers en men sen op drijvende luchtbedden geen lering hebben getrokken uit de vele reddingen die donderdag nodig wa ren toen een groot aantal waterspor ters te ver afdreef. Gisteren bracht de harde oostenwind opnieuw tien tallen onvoorzichtige waterliefheb bers in problemen en vandaag en morgen zal er langs de overvolle kust en op het IJsselmeer opnieuw af en toe sprake zijn van een krach tige wind uit het oosten. Het zwaartepunt van de hulpverlening lag ook gisteren aan de Friese IJssel- meerkust, waar ongeveer twintig surfers in de richting van Noord-Holland wer den geblazen. Ook de strandreddingbri- gades in de badplaatsen langs de Noord zeekust moesten talrijke keren ingrijpen wanneer plankzeilers of zonnebaders op luchtbedden door de harde oostenwind te ver afdreven. Eén surfer verkeerde gisteren in een ris kante positie toen hij op de Noordzee voor de Maasvlakte in moeilijkheden raakte. De man maakte deel uit van een groepje van drie plankzeilers. Eén van hen wist op eigen kracht de kust te be reiken, een tweede werd in de loop van de middag door een reddingboot gevon den. De derde werd pas gevonden aan het begin van de avond na een zoekactie door vijf schepen. De reddingboot Ko ningin Juliana uit Hoek van Holland ontdekte de man op ruim elf kilometer uit de kust, waar hij zittend op zijn plank op redding wachtte. Onderkoeld Volgens woordvoerder Rikken van de Kustwacht heeft deze watersporter „alle geluk gehad". Het risico is groot dat een plankzeiler 's nachts onderkoeld raakt of door een schip wordt overvaren. Ook tussen Petten en Camperduin moesten reddingboten een surfer terughalen. Die was „slechts" enkele kilometers afgedre ven en kon niet meer op eigen kracht terugkeren. DEN HAAG Het minis terie van WVC moet 210 miljoen gulden terugstor ten in de Omroepreserve. Dit bedrag is bij een kabinets besluit uit september '87 ten onrechte aan de algemene re serve .(van de omroep) ont trokken. Dit blijkt uit het von nis van de rechtbank in Den Haag in een verkorte civiele procedure tussen de Hilver- sumse omroep en de Staat der Nederlanden. De NOS en de omroeporgani saties hadden in oktober vorig jaar de rechter gevraagd het kabinetsbesluit onrechtmatig te verklaren en het ministerie te veroordelen de Omroepre serve eind 1987 te verhogen met 210 miljoen gulden plus gederfde rente. De 210 miljoen gulden die middels het kabi netsbesluit werd onttrokken aan de algemene reserve dien de ter dekking van gaten in de begroting van het ministerie van WVC. Volgens het ministerie ging het hier om STER-gelden waarvan de bestemming door de minister kon worden be paald, aangezien daarvoor in de toenmalige Omroepwet geen duidelijk omschreven re gels waren gesteld, zoals nu wel het geval is in de Media wet. De onttrekking aan de Omroepreserve zou bovendien geen nadelige effecten met zich meebrengen voor de om roepen, zo luidde de opvatting van het ministerie. De omroepen voerden aan dat de STER-gelden nog nooit eerder aan een ander dan een omroepdoel besteed waren en dat de opeenvolgende minis ters zich altijd in deze lijn heb ben opgesteld. Bovendien heeft de huidige minister van WVC in de nieuwe wet de STER-gelden wel degelijk be stemd voor omroepdoeleinden. Zijn actie werd dan ook om schreven als een greep uit de kas van de omroep en in strijd met behoorlijk bestuur. In het vonnis komt de recht bank tot de conclusie dat het wel degelijk de bedoeling van de wetgever is geweest dat de door de STER aan de minister afgedragen inkomsten door hem zouden worden aange wend ten behoeve van de om roep en als compensatie voor de pers. In de Mediawet komt dat volgens de rechtbank ook nog eens duidelijk tot uiting en zijn de inkomsten zodanig vastgelegd dat de bestemming nauw verband houdt met om roepdoeleinden. Het gewraak te kabinetsbesluit zou onder de Mediawet dan ook niet moge lijk zijn. De NOS toonde zich gisteren ingenomen met de uitspraak, al verwacht zij dat de minister tegen het vonnis in beroep zal gaan. Voorts merkt de NOS op dat de minister nog steeds de beheerder is van de Omroe preserve en daardoor kan be palen wat er met de reserve binnen de door de wet aange geven regels kan gebeuren. JAZZ-TROMPETTIST VALT UIT HOTELRAAM AMSTERDAM De bekende Amerikaanse jazz-trom- pettist Chet Baker is op 60-jarige leeftijd in Amsterdam om het leven gekomen. Hij viel afgelopen nacht van de tweede verdieping van een hotel aan de Prins Hen drikkade in de hoofdstad. Volgens de Amsterdamse politie is er geen sprake van een misdrijf. Baker zou de komende dagen in verschillende delen van ons land optreden, vandaag bijvoorbeeld in Utrecht. Chet Baker, wiens voornaam eigenlijk Chesney was, werd geboren 'in Yale in de Amerikaanse staat Oklahoma. Hij heeft gespeeld met de groten uit de jazz. Hij was nog maar begin twintig toen hij solli citeerde bij Charlie Parker. Hij werd aangenomen en ging met Parker en Stan Getz op toernee langs de Amerikaanse westkust. Hij werd pas echt bekend in het begin van de jaren vijftig, toen hij deel uitmaakte van het kwartet van saxofonist Gerry Mulli gan. Een bekend nummer van Baker uit die tijd was „My Funny Valentine". Pagina 18: Leven Chet Baker niet over rozen. Chet Baker werd pas echt bekend in de jaren vijftig toen hij deel uit maakte van het kwartet van saxofonist Gerry Mulligan, foto: anp Britse artsen slagen als eerste in spier- transplantatie LONDEN Britse chirurgen zijn erin ge slaagd 's werelds eer ste spiertransplantaties uit te voeren bij men sen die als gevolg van een ongeluk bepaalde ledematen niet meer kunnen gebruiken. Baby's die bij de geboorte beschadigingen van het zenuwstelsel hebben op gelopen, slachtoffers van verkeersongelukken, mensen met schotwon den en kankerpatiënten kunnen nu met succes behandeld worden, zo is in Londen bekendge maakt. In een enkel ge val zou zelfs het ampute ren van ernstig bescha digde ledematen voorko men kunnen worden. Volgens de nieuwe tech niek worden kleine plak jes spierweefsel aange bracht op de plaats waar het spierweefsel en ze nuwstelsel beschadigd is. De getransplanteerde spierdeeltjes vergroeien met de beschadigde ze nuwen en herstellen al dus het gevoel en het ge bruik van de „dode" le dematen. Deze methode is een enorme verbete ring van de bestaande, uiterst gecompliceerde operaties, die bovendien vaak weinig resultaat hebben. De operatietech niek zal voorlopig nog niet op grote schaal uit gevoerd worden, omdat de resultaten nog niet voldoende wetenschap pelijk geëvalueerd zijn. THOMSON PRENTICE (c) The Times, Londen. (ADVERTENTIE) 30 PAGINA'S in drie katernen BZN: „Verbeter de wereld, begin bij jezelf" Ouders José: „Moordenaar mag nooit meer vrijkomen" Suriname laakt „kwalijke mentaliteit" Nederland Europa 1992: waar liggen de grenzen? Ajax is verder in verval dan intern wordt beseft Leidse zeeverkenners restaureren unieke zeilsloep Nieuwe begraafplaats aan Alkemadelaan Schutters in Holland Prins der Dichters was levenskunstenaar Op safari in hart van Brabant Antwerpenaar doet alles in 't groot geestelijk leven opinie/weer binnenland buitenland economie sport leiden omgeving KUNST radio en televisie finale 2 Hij heeft een ongelooflijke aanloop. Er loopt bij hem „geen ene mens" voorbij of hij werpt niet even een blik in zijn zaak naar binnen. Een gek die schroevedraaiers maakt van twee meter lengte, dat is toch opmerkelijk. En tennisballen van dertig centimeter doorsnee. Of een fles bier van zes liter. Allemaal zaken in „extra large"-formaat. Frank de Bièvre heeft al die buitenmodelspullen. En je zou ze niet de kost moeten geven, die ze allemaal willen hebben. Misschien u wel. Nou, in de Finale van de Leidse Courant leest u waar deze abnormaal grote, toch herkenbare dingen te koop zijn. En hieronder hoe u het beste elke dag aan de Leidse Courant zelf kunt komen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1