Koningin Beatrix prijst twee-taligheid Canada Bukman voelt niets voor Surinaams noodverband Nationaal Gomité Verzetskruizen ontbonden Verzekeraars gaa zelf luiers levere Storm over gewraakte opmerking in Quebec geluwd: Veel reacties op VVD-discussienota Zaak-Deetman vo< VVD niet afgedaai BINNENLAND VRIJDAG 13 MEI 1988 PA Pensioenrechten Rost waren Kamer bekend DEN HAAG - De uitkering van pensioen aan weduwen van NSB-kamerleden moet de Tweede Kamer reeds in 1956 '..bekend zijn geweest. Bij de totstandkoming van de pensi oenwet voor politieke ambts- dragers is dit duidelijk gewor den, zo blijkt uit een reactie van de PvdA op het initiatief- j voorstel van vijf kamerleden tot beëindiging van de pensi- oenbetaling aan de weduwen ..van de vroegere NSB-voor mannen Rost van Tonningen en Marchant et d'Ansem- Universiteit negeert benoemingscommissie AMSTERDAM Het College van Bestuur van de Universiteit van Amsterdam is van plan Lodewijk Brunt te benoemen tot hoogleraar bij de vakgroep sociologie en gebouwde omgeving. Aan Brunt wordt om „kwalitatieve" redenen de voorkeur gege ven boven de Amerikaanse sociologe Ali son Woodward. De „zaak" Woodward- Brunt heeft de afgelopen periode heel wat losgemaakt. De benoemingscommissie koos enige tijd geleden voor Brunt en plaatste Woodward als tweede op de voordracht. De betrokken faculteitsraad draaide die volgorde echter om. De raad ging er name lijk in meerderheid vanuit dat Brunt en Woodward evenveel kwaliteit bezitten. In zo'n situatie wordt dan volgens de raad bij de UvA om emancipatorische redenen de voorkeur gegeven aan een vrouw. CDA: bedenkingen tegen raket met kernlading DEN HAAG Het CDA ziet liever niet dat de ATACM, de raket voor de door het Nederlandse leger aangekochte MLRS raketlanceerinrichting, als opvolger van de Lance- raket ook van een kernlading kan worden voorzien. Uit het oogpunt van conventionele wapenbeheersing, aldus de CDA-afgevaardigde Frinking woensdag in de Tweede Kamercommissie voor defensie, zijn systemen die zowel nucleaire als conventionele ladingen kunnen afvuren minder gewenst. Minister Van Eekelen (defensie) ver klaarde vorige week in Brussel in de vergadering van de NAVO Nucleair Planning Group geen voorkeur te heb ben uitgesproken voor óf het nucleairiseren van de ATACM (Army Tactical Missile), óf de ontwikkeling van een Lance raket met een dracht van 400 in plaats van 80 kilometer. Volgens Frinking had Van Eekelen zijn Ame rikaanse collega Frank Carlucci duidelijk moeten maken dat de Nederlandse voorkeur uitgaat naar het verlengen van de dracht van de Lance. Donor-en kunsthart tegelijk UTRECHT In het Aca- demisch Ziekenhuis Utrecht is tussen 3 en 8 mei voor het eerst (in de Benelux) op een patiënt de zogenoemde kunsthartprocedure toege past. De 40-jarige patiënt is daarbij ter ondersteuning van het amper functione rende donorhart aangeslo ten geweest op een kunst- hart. Na 113 uur kon dat kunsthart worden afgekop peld omdat het donorhart goed werkte. De patiënt verkeerde daarna nog in een kritische conditie, maar is niet meer aangesloten op apparatuur. Vijftien jaar voor dubbele studentenmoord DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft twee studenten uit Indonesië veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf wegens moord op twee medestuden ten, eveneens uit Indonesië. Eerder wer den beide studenten, F.H. (22) en F.R. (24), door de rechtbank in Rotterdam tot dezelfde straf veroordeeld. H. en R. waren in februari in Delft uit op de geluidsappa ratuur en personal computer van één van hun slachtoffers. Ze drongen in zijn flat binnen en troffen daar behalve de bewo ner ook een toevallige gast. Beiden wer den in elkaar geslagen en gewurgd. Een van de slachtoffers werd met een mes ge stoken. Om de sporen uit te wissen over goten de daders de lichamen met benzine en staken ze deze in brand. UTRECHT Vier ziektekostenverzeke vijf medewerkers onder wie directeur R ens van het KLOZ, de overkoepelende tie van de particuliere verzekeraars, streeks luiers en ander incontinentie leveren aan verzekerden. Ze hebben d onderneming Medion BV opgericht. De mende verzekeraars zijn Zilveren Kru Providentia/VZVZ en VGZ. Medion overeenkomst met een transportbedrijf verplicht binnen 48 uur na de bestellini continentie-produkten bij de verzekerde veren. Volgens Scheerens kan Medion hi riaal leveren voor de helft van de prijs d de apotheker voor wordt betaald. Hij vi dat het „assortiment" in de toekomst zal uitgebreid met bij voorbeeld stomazakke (Van onze correspondent Jo Wijnen) TORONTO Na een lo vende toespraak over de twee-taligheid van Cana da en de eigen cultuur van de Fransen in Que bec is de storm rond een eerdere uitspraak van ko ningin Beatrix in het par lement, geluwd. De oppo sitie boycotte woensdag weliswaar het bezoek dat koningin en prins brach ten aan de „Franse" pro vincie in Canada, maar dat belette talloze Neder landse emigranten niet het koninklijk paar in de straten van Quebec City toe te juichen. De korte, maar hevige taai-rel onstond toen koningin Bea trix in haar toespraak tot het Canadese parlement verwees naar een rapport van Lord Durham uit 1839. Durham legde volgens de koningin de Koningin Beatrix praat met premier Bourassa van de Fransta lige provincie Quebec in Canada. Het diner werd door de oppo sitie geboycot na een eerdere uitspraak van de koningin voor het parlement in Ottawa. FOTO: ANP Eén van de oppositie-leiders. Gilles Rheaume, zei dat „zo'n uitglijder onacceptabel is". Hij wilde dat de koningin zich verontschuldigt voor haar uit spraken „over deze gezworen vijand van de Franse taal en cultuur in ons land", zei hij. Canadese kranten beschreven de gewraakte opmerking basis voor de democratie in Canada, dat toentertijd nog een Britse kolonie was. Lord Durham stelde in dat rapport echter ook voor de Fransen dwingend te assimileren met de Britse bevolking. Hetgeen de hedendaagse Franse bevol king nog steeds dwars blijkt te zitten. woensdag als „een flater" en „een pijnlijke vergissing". Minister Van den Broek haastte zich te verklaren dat de koningin geen enkele poli tieke bedoeling met haar op merking had: „Er is geen re den tot deze opwinding. Als bepaalde groepen die verwij zing willen gebruiken voor bepaalde politieke doeleinden, dan kunnen wij dat ook niet helpen", aldus Van den Broek. „We hebben van de vertegenwoordigers van de Canadese regering geen enke le klacht vernomen over wat de koningin in het parlement heeft gezegd", zo voegde Van den Broek daar aan toe. Pleziertocht Tijdens de wandeling gister morgen van het koninklijk paar door het oude stadscen trum van Quebec bleek de storm geluwd. Onder het stra lende zonnetje volgden hon derden voorbijgangers met Nederlandse vlaggetjes in de hand het koninklijk paar tij dens de wandeltocht. Van Koningin Beatrix kwam tijdens haar bezoek aan de Canadese havenstad Halifax handen te kort om te groeten. enig protest was geen sprake, tario. Na aankomst op het tochtje over het Ontario- Ook de kranten besteedden Lester B. Pearson Internatio- meer. Het tochtje bood het ko- gisteren nauwelijks nog aan- nal Airport vertrok* de ko- ninklijk paar een aanblik op dacht aan het incident. ninklijke stoet direct naar het de wolkenkrabbers van To- Koningin Beatrix en prins Harbour Front, waar de rond- ronto. Bij de aanlegstijger hie- Claus kwamen gisteren aan in vaartboot Aurea Borealis lag ven enkele tientallen Neder- Toronto, in de provincie On- te wachten voor een plezier- landers met vlaggetjes het alle Nederlandse emigran FOT( Oranje Boven aan. Na ontmoeting met de Ni landse gemeenschap in King Edward Hotel volgl teravond het officiële van de provincie Ontar het. Sutton Place Hotel. PARAMARIBO De af gelopen dagen is de rege ring in Paramaribo pijn lijk duidelijk geworden wat Nederland met de „internationalisering" van de ontwikkelingssamen werking bedoelt. Zonder een ingrijpende sanering van de economie liefst volgens de voorstellen van de Wereldbank houdt Nederland zijn 1,6 miljard guldenontwikke lingsgeld voorlopig op zak. Die boodschap heeft minister Bukman van ont wikkelingssamenwerking duidelijk overgebracht. „Wil Suriname de economi sche weg terugvinden, dan zal het land zich moeten openstel- len voor een structureel aan- I passingsbeleid zoals de We- - reldbank voorstaat", verklaar- de Bukman gisteren- vóór zijn vertrek uit Paramaribo. Hij gaf indirect aan, dat de Suri naamse regering de ingedien de ontwikkelingsplannen on voldoende had voorbereid. „Het heeft weinig zin een veerpont te repareren als je la ter op die plaats een brug wilt bouwen", zo zei Bukman droogjes. Volgens gezagheb bende Nederlandse bron zou de Surinaamse delegatie woensdag slechts twee A-4'tjes met een „zeer summiere toe lichting" op het gevraagde be drag hebben gegeven. Daar mee liepen de onderhandelin gen vrijwel geheel vast. Het Surinaamse voorstel om al op korte termijn 600 miljoen gulden in de economie van het land te pompen noemde de minister „niet realiseerbaar, want daar zouden minstens enkele jaren mee gemoeid zijn". Bovendien is Nederland niet bereid over te gaan tot „financiering achteraf" van projecten die door Suriname zijn voltooid in de periode 1982-1988. Het gaat hierbij om een dertigtal projecten met een totale waarde van onge veer 260 miljoen gulden. Bij zijn terugkeer vanmorgen op Schiphol legde Bukman de nadruk op de punten waaro ver wèl overeenstemming werd bereikt. Zo is het oude ontwikkelingsverdrag is met ingang van deze maand weer officieel van kracht geworden. Het verdrag heeft een looptijd van 15 jaar en eindigt nu pas in 1996. Besloten is de geza menlijke commissie (CONS), die de besteding van het Ne derlandse geld in Suriname begeleidde, op te heffen. Daar voor in de plaats komt twee maal per jaar overleg op „hoog-ambtelijk" niveau of indien nodig op ministe rieel niveau. In Paramaribo hebben de ge sprekken met Bukman on danks alle toezeggingen van Nederlandse zijde een flink katergevoel achtergelaten. Marcel Meier, een vooraan staand Surinaams ontwikke lingsadviseur, zei te vrezen dat Bij zijn vertrek werd minister Bukman uitgeleide planning. door minister Mungra van financiën en FOTO: ANP de apathie nog verder toe zal jonge Surinaamse democratie", nemen. „Of er breekt paniek Aanvankelijk weigerde Suri- uit en ook dat is niet bevorder- name met het Nederlandse «lijk voor de opbloei van de aanbod van 30 miljoen gulden noodhulp akkoord te gaan. Pas na het vertrek van Bukman naar Nederland werd duidelijk dat Suriname alsnog instemde. (Van onze parlementaire redactie) l'DEN HAAG „Niemand ging bij het verzet om een her- denkingskruis te krijgen. Het was de bedoeling om de bezet ter zich hier niet thuis te laten voelen". Deze woorden sprak voorzitter M. van Lanschot woensdag tijdens de laatste of ficiële bijeenkomst van het Nationaal Comité Verzetskrui zen (NCV). Na acht jaar kwam .een einde aan haar taak; ie dereen die een verzetskruis verdiende heeft er een gekre gen. Tijdens de bijeenkomst, die werd bijgewoond door zo'n tweehonderd oud-verzetsstrij ders, de ministers Van Eeke len (defensie), Van Dijk (bin nenlandse zaken) en Brink man (WVC) en premier Lub bers, memoreerde de voorzit ter aan de lange tijd eer een officieel orgaan verzetskruizen kon uitreiken. „Direct na de oorlog bestond het idee dat de mensen uit het verzet geen er kenning wilden. Bij de oprich ting van het NCV is wel an ders gebleken". Tijdens haar bestaan kwamen bij het comité 19.300 aanvragen binnen. Daarvan werden er 15.000 ge honoreerd met een verzets- Naast dank aan alle medewer kers, de diverse ministeries en de „mensen in het veld", be dankte de voorzitter speciaal prins Bernhard voor zijn werk op de achtergrond: „Hij heeft ons altijd ontzettend gemoti veerd". Van Lanschot wees ook op de criteria waarop beoordeeld werd of iemand in aanmer king kwam voor een verzets kruis. „We hebben gekeken naar de intensiviteit en de duur van het verzet. Daar naast moesten de uitgevoerde activiteiten gevaar voor het le ven inhouden.". Voor een aan tal mensen moet het, volgens de voorzitter, dan ook zeer pijnlijk zijn geweest toen zij vernamen niet voor een kruis in aanmerking te komen. „Maar", aldus de voorzitter, „u heeft uw taak naar eer en ge weten volbracht". DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid „Dat is voor je snoeplust, ouwe jongen", geweest", zegt Rob triomfantelijk. „Zij af roept Kapitein Rob lachend uit. Het mon- schuwelijk taai zijn", zegt Ali bibberend, ster blaast en sist en probeert de spies „mens nooit weten of krokodil dood zijn, weg te krijgen, maar dat gaat niet zo ge- ik liever hebben tien Touareggs dan één makkelijk. Het kronkelt zich in allerlei krokodil". Hij rilt nog na van de schrik. „Ik bochten en verdwijnt met een geweldig niet mee zwemmen naar andere kant", be- geplas tenslotte in de diepte. „Die is er sluit hij. „Ik heb een idee", zegt Rob, „wij maken een vlot. Dat staat tenminste veel netter als je in zo'n deftig huis een bezoek gaat afleggen. Nu er is hout genoeg, waar een zeeman wat van maken kan. En onze spulletjes blijven droog, wat vinden jullie ervan?". Zijn plan wordt met algemene stemmen aanaenomen. DEN HAAG De in januari uitgebrachte VVD-discussienota „Liberaal Bestek '90" heeft een stroom van reacties opgeleverd. Óp het VVD-partijbureau in Den Haag ziin daarop ongeveer 2.000 wijzigingsvoorstellen ontvangen, die of betrekking hebben op de status van het werkstuk en de procedure of inhoudelijk van aard zijn. De openbare bespreking van de discussienota is op zaterdag 28 mei. Omdat het ondoenlijk is alle moties te behandelen is een keuze gemaakt van 250 geselecteerde en te behandelen moties die als „fundamenteel" worden aangemerkt. Het VVD-partijbe- stuur houdt er rekening mee dat de behandeling van deze wijzi gingsvoorstellen op de algemene ledenvergadering niet volledig zal kunnen worden afgerond. Het VVD-hoofdbestuur is van oordeel dat „Liberaal Bestek '90" noch het Liberaal Manifest noch het verkiezingsprogramma- 1986 vervangt en ook niet is te beschouwen als een voorloper van het verkiezingsprogramma voor 1990. Wel kan het „Libe raal Bestek" worden gezien als een van de bouwstenen voor een toekomstig verkiezingsprogramma. VOORHOEVE: „KLEFFE VERTONING" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD blijft problemen houden met minister Deetman van onderwijs. Dit heeft de liberale fractieleider Voorhoeve woensdag ver klaard, na afloop van het kamerdebat over de kri tiek van de onderwijsmi nister op het bezuinigings beleid van het kabinet. Omdat premier Lubbers in het debat namens het gehele kabi net afstand nam van die kri tiek, is de zaak-Deetman voor de VVD „formeel" afgedaan. „Maar materieel blijft het pro bleem bestaan," aldus Voor hoeve. Hij wees op het recente rapport van de Algemene Re kenkamer over de gang van zaken op Onderwijs. „Daarin wordt precies aangegeven waarom deze minister steeds zulke problemen heeft met z'n begroting: het ontbreekt hem aan informatie". Voorhoeve vindt het nodig dat Deetman binnenkort ook daarover in de Tweede Kamer verantwoording komt afleg gen. Hij verwacht dat de mi nister het daarbij wederom zwaar te verduren zal krijgen. Ook woensdag kreeg Deetman er flink van langs van VVD- zijde. Voorhoeve maakte dui delijk dat hij zich groen en geel had geërgerd aan de wijze waarop Lubbers en Deetman de uitspraken van de laatste in een interview met het dagblad Trouw hadden vergoelijkt. „In plaats van ruiterlijk te erken nen dat er fouten zijn ge maakt, is er een kleffe indruk gewekt. De minister heeft zichzelf, de zaak en het team waarvan hij deel uitmaakt geen dienst bewezen." Ook de meeste andere fracties uitten zich in harde bewoor dingen over het optreden van Lubbers en Deetman. PvdA- voorman Kok en D66-leider Van Mierlo spraken van een „armzalige" en „gênante" ver toning. En met hen waren de woordvoerders van PSP, PPR, GPV en RPF van mening dat de geloofwaardigheid van Deetman een gevoelige knauw had gekregen. Dat sloeg op het feit dat Deet man wel excuses maakte (som mige uitspraken waren „te krachtig" geweest en sommige formuleringen niet alle „even gelukkig") maar inhoudelijk niets terug nam van zijn op zienbare uitspraken in het in terview met Trouw. Daardoor ontstond de volgens velen vreemde situatie dat de minis ter enerzijds het regeerak koord „dom en slecht" blijft „Boekhoudii over twee jaar op orde" DEN HAAG Mir Deetman van onde hoopt zijn boekhoi over twee jaar op on hebben. Hij meent di Algemene Rekenk hem enigszins onr vaardig bejegent doi stellen dat hij geen heeft op de onderwi gaven, doordat op een tal terreinen de infc tievoorziening onvol is. Volgens Deetman hij bij zijn aantrede 1982 een aanzienlijk de begroting aan, dat oorzaakt zou zijn doo van zijn voorganger VVD'er Pais. Vanal moment wordt er mei en macht gewerkt o administratie zodani de computer te krijge er deugdelijke rami en begrotingen ger kunnen worden, aldi minister. vinden, maar dat hij er zijds geen bezwaar tege datzelfde akkoord uit ren. „Het ontgaat mij y ik niet het recht zou enige kanttekeningen akkoord te maken", ret de de minister. In het débat over het 1 interview kreeg Deetn leen begrip van partijg Premier Lubbers en fractieleider De Vries li den dat naar hun mer minister alleen lucht h len geven aan zijn zorgt de financiering van het wijs. Hij was bang gewi hij zijn begroting voor rond zou krijgen. Daarbij had de minist niet helemaal correct drukt, waardoor „sch< misverstanden" warei staan, maar ook daaraai men niet te zwaar tillei premier Lubbers. „Ik Y ook weieens zo'n intery geven," bekende hij. De Vries verklaarde da man terecht de aandacl gevestigd op de neiginï kabinet een minister, c van de zogeheten budg pline, „automatisch" zei ten opdraaien voor elke ciële tegenvaller, ongei oorzaak daarvan. De fractieleider beloofde plechtig dat hij Deetin steunen in zijn gevecb een dergelijke „verkeei leg van de afspraken in eeerakkoord".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4