Omwegen <en halve eeuw handel in oud, zilver en sieraden: antiek ALLER LEI(DS) QeidóaQowuvtd lg ANS VAN RUITEN PAKT UIT OVER EEN VERTROUWENSKWESTIE ^olijke noten klinken bij [art muziekverzamelgebouw Jkemade doet mee aan verkeersactie Activiteiten bij De Put en De Valk tijdens Molendag PA( ïnFIN OMGEVING VRIJDAG 13 MEI 1988 PAGINA 15 voor de foto: Hans van van de fa.J.C.van kenJ'ten Zn' ant'qua»r-juwe- eemJr (hoewel hij op de laatste ^ialiteit weinig nadruk wil »en). pakt een bejaarde ien Duitse wijnkan uit z'n ectie. „Nu heeft deze kan I geheimen voor mij, maar ik de merken bestudeerd i kan ik zo'n beetje de t herkomst uitspitten. Be- de keuren in zilver of id en ik vertel waar het irwerp vandaan komt, uit Ike tijd het stamt, wie de Iter is geweest en waarom het gemaakt heeft. In het van die zilveren ta- os daar ja deze, met niet originele vier voetjes gaat het om een zilvers- i in Schoonhoven, rond 15. De doos was een ere- bij een harddraverij. heel wat vertellen en fi- iferen. Hij is in staat er de ise dag mee door te gaan. it kan hij ook rustig doen, int het hoort bij z'n werk z'n hobby zilver en sie- n. Hans van Ruiten, an- lair. sluit even zijn zaak het Kort Rapenburg in m mij van alles te men vertellen. De firma 3Ataat deze maand immers ■jaar. Het begon bij de va- -en Hans is de zoon. Hans' iuw, Lidy van Ruiten-Vo- 5 (destijds nog werkzaam het onderwijs, als kweke- ig van de hevige Francisca- ?n van Oirschot), staat partieel bij, in de winkel rmet Jassisteerd door een schoon- eteri^ een vriendin en een zoon zaterdag). Antiek is hun ijfveer en hun reputatie g ongeschonden, ins van Ruiten is in z'n tertiflpjes en verhaalt. De rode 1 gebaad loopt van edelstenen zeerkr zilver en goud. Jangs De jnlderijen, een heel lange de was gezette kerk- ik voor 800 gulden mag n dei hem hebben, inclusief i^Bij|ielbank; de combinatie ind eens in de royale mkeuken van de Van (itens in Zoeterwoude- dijk en veel tin, koper smeedwerk en sieraden, genétten, sieraden. Het pand Houd, nauwelijks aangepast e aan „moderne inzichten". Jns Cernt Dou, leerling van -n flfifmbrandt, woonde en na i rerkte er in het midden der Wi ouden Eeuw. Zoals de ge- nog misleen zegt: „Hier leefde dej erard Dou, in schone Const it di dreven. De sin voor Oudt Com Schoon is in sijn Huys ge- mp a ond.L Nog even de stempels bestuderen en Hans van Ruiten, antiquair, kan je alles vertellen van deze tinnen Duitse wijnkan. FOTO: WIM VAN NOORT bleven". Dit laatste duidt na drukkelijk op de werkzaam heden van de fa.J.C.van Rui ten Zn, antiquair-juwelier beëdigd taxateur, heren (er dames) op niveau; chic met een joviale inslag. Het stee vast terugkerend vrouwtje met de hoofddoek is even welkom als de welstand van de Wassenaarse nouveaux ri ches die desnoods even moeten wachten zolang Lidy van Ruiten met het dametje met de hoofddoek bezig is. Nogmaals: Hans van Ruiten verhaalt. „Ik ben, ook in mijn vak, een man van een gelijkmatig leven, zonder veel toppen en dalen. Ik heb altijd gemikt op de midden moot: niet dat heel dure en ook niet het lekker goedko pe. Dure stukken heb ik niet in de zaak; die gaan meestal na aankoop direct door naar de veiling. Voila; we hebben veel vaste klanten, van wie er uitgegroeid zijn tot vrien den en mensen die je raad komen vragen; mensen ook, die bang zijn voor een nota ris, bij erfenissen, huwelijks moeilijkheden ook". Dat is de praktijk van Hans van Rui ten, antiquair. „Perfect inko per", zegt zijn kordate vrouw; „het verkopen moet hij aan ons overlaten". Waar mee Hans getekend is. Prudent Een vader vroeg hem eens: „Hans, jongen, zou je niet eens met mijn (moeilijke) dochter kunnen praten?". Dat deed Hans, heel voor zichtig en prudent in zijn op bouw, en ziedaar, het kwam in orde met de dochter. Of schoon je dit charisma niet zou verwachten bij een anti quair-taxateur, en juwelier tegen wil en dank. Hans van Ruiten,antiquair en mensenkenner. „Levenskun stenaar? Nee, dat vind ik niet. Ik ben wel gek op rei zen, het voorbereiden daar van. Mijn vrouw niet zo erg, die heeft geen voorpret. Haar plezier komt pas als we er gens zijn, dan leeft ze toeris tisch op, zoals onlangs met die 8 dagen Turkije". Niettegenstaande alles begon vader J.C.van Ruiten met z'n ■eerste handeltje aan de Oude Vest 85. Het was '38. Hans: „Een rot tijd ia. Eerst had hij de mulo gedaan en daarna kreeg hij een kantoorbaan. Was dus niks. Hij ging reizen voor Spaandonk, de kunst handel in de Breestraat. Kreeg daarbij veel inzicht in schilderijen, proefde iets van het antiek, ging er zelf een beetje in handelen. Hij ver huisde wat later naar de Vrouwensteeg tegenover ho tel Nieuw Minerva, waar En gel Favier in haar beste bui tenlands wel gasten naar van Ruiten loodste. Oorlogstijd, onderduiktijd: vrouwlief, een zoen, ik moet weg. Zei pa te gen moeder. In '54 betrokken wij het pand Kort Rapenburg 12. Op stand, heette dat. Ik heb het pand eind '71 kun nen kopen. Eind '57 was ik bij vader in loondienst geko men. Ik had toen 12 ambach ten en 13 ongelukken achter de rug, want ik deugde voor geen enkele baan". Hans van Ruiten vertelt nog veel meer, hetgeen hier ech ter niet staat opgetekend, an ders zou er een extra editie van deze krant nodig zijn. Laat ik volstaan met u te verzekeren dat heer van Rui ten veel weg heeft van mr.Micawber, befaamd fi guur in David Copperfield's relaas, steeds wachtend „tot zich iets zou voordoen waar door de lucht weer helder zou worden". Met dit ver schil, dat Micawber nooit slaagde en Hans van Ruiten wel. uiteindelijk. „Kom maar in de zaak", stelde zijn vader voor, maar eerst maakte Op mijn omwegen door stad on land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen ^Wgj tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 iSBHi - 12 22 44 op toestel 10. Hour Ton Pu-Iers Hans jr. nog een jaar „een harde leerschool" mee aan het Gerecht, waar hij even een eigen antiekzaakje dreef en dikwijls op „z'n bek" viel. In '66 ontstond het firmant schap J.C.van Ruiten Zn. In mei '75 werd Hans alleen eigenaar toen vader zich te rugtrok uit de business. Dieptepunt „Ik vertel u nu een diepte punt: we hebben ooit 3 maan den achtereen geheel niets verkocht, na de invoering van de BTW in '69. Hoogte punten? Niet zo heel veel. Acht jaar ging ik op inloop in Engeland, na introductie door een goede vriendin; de Engelse schatkamers gingen voor me open. Veel geld ver diend, leuke goederen ge kocht ook, maar ik was niet vaak thuis. Ik stopte met die Engelse schatgraverij, trou wens, Engeland is wat antiek betreft helemaal leeggehaald op een er^Jtel stukje na. In '78 werd ik beëdigd taxateur, dat was een hele erkenning na een afgeronde behoorlijke studie. Nou, in '80 begon ik een handel in sloopmetalen: sloopgoud, sloopzilver, met het oog gericht op fluctuaties in de goud- en zilverprijzen. Verder heb ik ongelooflijk veel geluk gehad met het hebben van heel goede repa rateurs met liefde voor hun werk, hun vak, zoals ik zelf ook heb". Een vliegende kraai heeft altijd wat, maar vang eens zo'n kraai, dat gaat niet zo glad... Van Ruiten heeft erg veel in de praktijk geleerd, met val len en opstaan, zoals wel meer van die gesjochte jon gens. „Met hulp soms van goede collega's zonder brood nijd. Veel vakliteratuur gele zen, zelfstudie, kopen bij col lega's, bij particulieren, in koop in de winkel. Zo kom ik aan m'n handel". Een tussen doortje: er wordt gebeld aan de deur, gesloten of niet. Jon geman biedt een ring te kooj5 aan. Van Ruiten houdt het sieraad onder een loepje. Haarfijn wordt hem duide lijk, dat het hier om 20 ka raats goud gaat: „71 gulden en 50 centen, daar sta ik ach ter". De koop wordt gesloten en de deur gaat ook weer op slot. Hans van Ruiten doceert: „Onvoorstelbaar hoeveel moois er zit onder de men sen. Vaak familiebezit. Er kwam een boer uit Noord- wijk als het begin van een ballade met een juten zak waarin 3 beelden zaten. Hij vroeg aan vader: „Zit hier handel in?" Een middel eeuws madonnabeeld en twee 18e eeuwse incourante heiligenbeeldjes, alles onder een dikke laag verf. De ma donna werd schoongemaakt, prachtig gewoon, en wat la ter kocht een Duitse schoor steenveger 't beeld. De winst was ruimschoots voldoende voor vader om er z'n eerste auto mee te betalen. Een an dere boer kwam aanzetten met een gekleurd Delfts bont bord, dat als honde-eetbak was gebruikt. De man ruilde hem in voor een nagenoeg waardeloos nieuw bord. Weer een ander vroeg: „koop je ook oud ijzer?". Een ijzeren geldkistje, geschilderd in he melsblauw, niet te geloven zo lelijk. Ik zag dat het een 16e eeuws kistje was met 'n schoonheid van een slotwerk. Leuke dingen zijn dat". Prijzen van vroeger. De voorraad bij van Ruiten was op 1 nov.'40 490 gulden waard. Een Jacobakannetje was inkoop anderhalve gul den en werd voor 4 gulden verkocht: grote winst. Een Louis XV commode: inkoop 45 gulden, verkoop 102 gul den 50. Van Ruiten: „Zo'n ding heeft nu een waarde van pakweg 6000 gulden, 35 jaar nadien. Januari '42, be drijfskapitaal: 1500 gulden. Een Friese staartklok koch ten wij in die periode voor ca. drie rijksdaalders, ver koop tussen de 20 en 25 gul den alleen als ie heel mooi was, anders werd het koper voor oud koper verkocht en 't hout ging in de kachel. Vandaag worden die, al dan niet gestolen, klokken aange boden voor 3000, 4000 gul- Interpol „Ik heb een heel goede sa menwerking met de Leidse recherche, tot Interpol aan toe, zeker 5 keer per jaar. Er zit veel kaf onder het antieke koren, via diefstallen verkre gen. Wij kennen de „zwakke figuren" in Leiden, lui met strafbladen. Mijn strafblad is blanco. Als het „stinkt" ko pen we niet. Door de mede werking van de recherche kunnen wij ons straatje rede lijk schoon houden. Je hebt nu eenmaal dat gevaar van het particulier in de winkel inkopen. Maar mijn „Finger- spitzengefiihl" is sterk ont wikkeld. Enfin, dan heb ik nog maar één wens: dat zich een aantal „goede" juweliers in Leiden zou vestigen. Ik durf nu nog nauwelijks ie mand naar een juwelier te verwijzen, op een enkele uit zondering na. Met juwelen hou ik me niet zo heel veel op. Daar zijn specialisten voor. Er is niet zo heel veel gevoel voor, bijvoorbeeld, edelstenen onder de Neder landers. De meeste zullen vragen: „Meneer, wat kost die ring met die paarse steen?" Een Duitser, daaren tegen, vraagt wat „die ame thist" kost; die weet waar hij 't over heeft. Maar het is een heerlijk vak! Op 18 juni heb ben we een receptie thuis, in Zoeterwoude Rijndijk. Geen show bij de gouden viering. De klanten krijgen een maand lang 10 pet. korting bij een aankoop, ondanks de kleine winstmarge, maar wel bij een snelle omzet". „Antiquair: een kwestie van vertrouwen". Was getekend Hans van Ruiten, antiquair, na 50 jaar ondergrond. Gerrit Dou had er een tafereel van kunnen schilderen. Maar toen was er nog geen „an tiek". j DEN De vijf Leidse 'liekverenigingen Alle- i Vivace, De Burcht, l Fuoco, Kunst en. Ge en Werkmans fkracht gaven woens- fevond op muzikale te kennen dat zij blij ij dat het muziekverza- jgebouw er komt. De '.et tot de bouw van f1690 vierkante meter centrum aan de J.C. [tijpstraat in de Waard I die avond op specta- kire wijze gegeven door iele leerlingen tam- s en de wethouders D. selaar (volkshuisves- k) en F. Kuijers (cul- S muzieksleutel. Uit een grote trom „sloegen" de wethouders twee majorettes die een span doek onthulden met de namen van de muziekverenigingen. Volgens de voorzitter van mu ziekvereniging De Burcht J. Reijken is dit een uniek pro ject. „Nergens in Nederland is er ooit een speciaal muziekge- bouw neergezet waar vijf mu ziekverenigingen zijn onderge bracht". Ook wethouder Kuij ers bevestigde dit. Reijken merkte nog op dat de vereni gingen liever een onderkomen hadden in het centrum van Leiden. „Maar de enige haal bare oplossing bleek een ge bouw in de Waard. We zijn er weliswaar heel erg blij mee", aldus Reijken. Het enige probleem dat nu nog overblijft, is de financiële kant van de zaak. Reijken liet we ten dat de verenigingen het liefst ieder hun eigen deel van het gebouw willen kopen. Reijken: „Het is een groot be drag. De verenigingen moeten toch samen zo'n één miljoen gulden op tafel leggen. Maar we zijn al druk doende met een sponsorgroep. Enkele Leidse prominenten hebben hun steun al toegezegd om ac ties te gaan voeren zodat er wat geld binnenkomt. Zo zal er binnenkort een actie worden gehouden om een naam voor het gebouw te ver zinnen". Óver ongeveer een jaar zal het gebouw klaar zijn. De aanne mer, het bedrijf Veenman en Vink uit Hillegom, voert de werkzaamheden uit. Wethou der Kuijers uitte aan het einde van de feestelijke start van het muziekverzamelgebouw de wens dat er over een jaar een lied ten gehore zal worden ge bracht door de verenigingen samen. De grote G-sleutel omringd door de vijf Leidse muziekcorpsen. FOTO: WIM VAN NOORT KEMADE In navol- van vele andere ge- fenten gaat ook Alke- pe een actieplan ter be kering van de ver- veiligheid in de ge- jente uitvoeren. Dit ttie-25%-plan" duurt 11991 en wordt finan- pl gesteund door het pisterie van Verkeer en terstaat. lalve het organiseren van Zienlijke activiteiten wil de deelnemende gemeen- roet elkaar één ademana- apparaat aanschaffen. De •eiing van de aanschaf van irietapparaat is dat de groep Ttiade en de groep Nieuw- van de rijkspolitie om en bijvoorbeeld om de id de beschikking elofi over de apparatuur. Jl hiervan is dat de politie VEW niet in een andere gemeente (Leiden of Alphen) behoeft te laten controleren of een ver keersdeelnemer al dan niet te veel alcohol heeft gedronken. Een ander voordeel van het apparaat is dat de politie ge richte alcoholcontroles kan taan houden. De kosten van e regionale acties inclusief de aanschaf van het ademanaly se-apparaat, worden geraamd op totaal bijna veertigduizend gulden. Elke deelnemende ge meente betaalt hieraan 5.500 gulden. De raadscommissie fi nanciën van de gemeente Al kemade besloot woensdaga-" vond geen geld beschikbaar te stellen voor een ademanalyse apparaat. De commissie zei dit een taak van het Rijk te vin den. Voor de gemeente Alke made blijft er naast de bijdrage in de kosten van de gezamen lijke acties nog ongeveer acht duizend gulden over om zelf te besteden. Daartoe heeft men een inventarisatie en een ac tieplan opgesteld voor de di verse kruispunten in de ge meente. waar de laatste jaren de meeste ongevallen hebben plaatsgevonden. Dat zijn de kruispunten van de Provincia le weg met de Ripselaan en de Pastoor van der Plaatstraat, de diverse kruispunten op de Al- kemadelaan, de kruising Lan- geweg/Noorderhemweg en de Noordhoek. Omdat het beheer van het kruisingsvlak Ripse laan /Provinciale weg S5 bij de provincie behoort, kan de ge meente voor dit kruispunt geen actieplan opstellen. Ech ter, vanwege het extreem gro te aantal ongevallen daar, zal het gemeentebestuur aan de provincie verzoeken het kruis punt aan een nader onderzoek te onderwerpen. De gemeente Alkemade zal wel actieplan nen opstellen voor de kruis punten op de Alkemadelaan ter hoogte van de Sotaweg en de Rembrandt van Rijnsingel. Aan een particulier adviesbu reau wordt opdracht gegeven de bewuste kruispunten aan een nadere analyse te onder werpen. Een inventarisatie van kruispunten waar veel on gelukken gebeuren, werd woensdagavond door de com missie echter overbodig ge acht. „Die informatie is simpel te vindert bij de rijkspolitie Al kemade en daar is geen duur rapport voor nodig". Het aantal verkeersslachtof fers (doden en gewonden) dat in de periode 1984 tot en met 1986 in Alkemade is gevallen, beraagt 124. Kruispunten eis ten een totaal van dertig slachtoffers. Op de Rijksweg en de Provinciale weg vielen in totaal 49 slachtoffers. Vijf enveertig doden en gewonden waren het resultaat van ver keersongelukken op de overi ge wegdekken verspreid over de hele gemeente Alkemade. Verzamelaars Verzamelaarsverenigingen, postzegel- en munthandelaren, albumfabrikanten, maar ook verzekeraars en beveiligings specialisten zijn zondag pre sent op de Postzegel- en Mun- tenmanifestatie in de Stadsge hoorzaal in Leiden. Dat evene ment is gratis toegankelijk en bedoeld voor zowel de gevor derde als beginnende verza melaar. Kinderen mogen gra tis postzegels uitzoeken. Bosloop A tletiek vereniging Holland houdt zondag weer een bos loop in de Leidse Hout over 2,1 tot 14.4 kilometer. Start, om 11 uur. en finish zijn op de kunststofbaan Leidse Hout. In schrijven vanaf 10 uur in de kantine van A V Holland, in schrijfgeld voor volwassenen 3.50 gulden, tot veertien jaar 2,50 gulden. Kla verjasmiddag Muziekvereniging De Burcht Leiden houdt zondag een kla verjas- en sjoelmiddag in de Burchtvesting aan de Aal markt 9. Het begint om 14.00 uur en de toegang is 2,50 gul den. Folkmuziek 'Good 'Ol Persons' uit Califor nia speelt zondag in de Waag op een concert van folkclub Hor us. De band speelt traditio nele bluegrass, eigen composi ties, alsmede swing, old-time country en eigentijdse muziek. Het concert begint om 20.30 uur en de toegang is 10 gulden (donateurs 5 gulden). Forumdiscussie De gezamenlijke studenten- verengingen houden maan dagavond een bijeenkomst over ministeriële verantwoor delijkheid in Nederland. Deel nemers aan de forumdiscussie zijn N. Cramer, hoogleraar in de ontwikkeling van de Ne derlandse staatsinstellingen, J. Glastra van Loon, lid van de Eerste Kamer voor d'66, W. Breed veld. parlementair re dacteur en H. Eversdijk, lid van de Tweede kamer voor het CDA. Voorzitter is S. An- stadt, free-lance journalist. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. De toegang is gratis. Sportmassage Sportorganisatiebureau MSP houdt maandag 16 mei een in formatie-avond over de rijks- erkende opleiding Sportmassa ge. De bijeenkomst wordt ge houden in het Olga-cömplex aan de Evertsenstraat 99 in Leiden en begint om 19.30 uur. Nadere inlichtingen zijn ver krijgbaar bij MSP (071-216955). LEIDEN Als het weer gunstig is, zal tijdens de Na tionale Molendag op zaterdag 14 mei een record aantal mo lens draaien. Daaronder ook de Leidse museummolen De Valk, die dan gratis toegan kelijk is en de molen De Put aan het Galgewater. Daar zal gedemonstreerd worden hoe op ambachtelijke wijze tus sen de stenen graan wordt gemalen. Tussen 10.00 en 16.00 uur worden er ook di verse soorten meel verkocht. De Nationale Molendag wordt georganiseerd door een werkgroep van de 65 jaar bestaande vereniging „De Hollandsche Molen". Ónder het motto „Alleen de Wind kost niets" doet de vereniging een beroep op het publiek om hét werk dat wordt gedaan voor het be houd van de nog bestaande molens in Nederland te steu nen. Vorig jaar draaiden de wieken en waterraderen van ruim zeshonderd van de dui zend wind- en watermolens in ons land. De molens die 14 mei te be zichtigen zijn, zijn herken baar aan een blauwe wimpel. De officiële start van de zes tiende Nationale Molendag heeft plaats in Haaksbergen, waar oud-minister dr. P. Winsemius de uit 1548 date rende Oostendorper Water molen feestelijk zal openen. De molendag valt voor het eerst niet samen met de Lan delijke Fietsdag, die is naar 28 mei verschoven. Inlichtin gen over de Nationale Mo lendag: 020-238703. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15