Korthals Altes ontstemd over snelheidsmarge Kennis finale Perspectief Solidariteit roept op tot nieuw protest 2 3 13 21 29 31 Onderscheidingen na acties voor Polen ENORME FILES BIJ ITALIAANSE GRENS VANDAAG Zaterdag 7 mei 1988 79e jaargang no. 24108 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)I. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59permm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ Hallewas, Chef-redacteur W.A. Bui|teweg nonage op strumentenbeurs (ECHT Tijdens „Het Instrument", een beurs met geavanceerde apparatuur van rlei aard, heeft zich een merkwaardig ge- van bedrijfsspionage voorgedaan, zo dde de Utrechtse politie gisteren. Op de rs in Utrecht kreeg één van de exposan- argwaan toen hij op zijn stand een merk- rdig instrument aantrof. Het bleek een iertje te zijn dat vrij onhandig onder een ltje was vastgeplakt. Het spoor leidde al naar een aanpalende standhouder, een ichegenoot en dus een concurrent. Daar de politie behalve allerlei andere instru- iten ook een radiocassetterecorder aan. bleek overigens al haastig schoongespoeld at de zender na zijn ontdekking de nodige ïhudding had gemeld. Nederlanders vast na oplichten Belgen BRUSSEL De politie in Antwerpen heeft twee Nederlanders ingerekend die ervan verdacht worden Belgen voor miljoenen te hebben opgelicht. Om hoe veel geld het precies gaat is niet bekend. Het tweetal is gearresteerd nadat de rijkswacht klachten had ontvangen van mensen, die een deel van hun spaargeld hadden toevertrouwd aan de twee Ne derlanders die er mee zouden specule ren op de grondstoffenmarkten van Londen, New York en Chicago. Maar tot nu toe hebben ze niets van hun geld teruggezien. Volgens de rijkswacht zijn er veel meer slachtoffers, die echter hun mond niet durven open te doen in verband met belastinginspectie. Bedrijven steeds meer milieubewust DEN HAAG - Ondernemingen zijn in toene mende mate bevreesd voor gifaffaires. De maatschappelijke druk om milieubwust te produceren is onderhand zo groot, dat al hon derden ondernemingen hun accountant heb ben verzocht het interne milieubeleid door te lichten. Zo'n onderzoek door een onafhanke lijke expert moet eventuele gebreken in het milieubeleid aan het licht brengen en een verklaring van goedkeuring opleveren. Het bedrijf wil gedekt zijn indien het naderhand milieuschadelijk beleid wordt aangewreven. Dit zegt dr. G.C. Molenkamp, voormalig mi lieuinspecteur in Zuid-Holland, nu werkzaam voor het in Den Haag gevestigde milieu-ac countantsbureau Volder Co. Pagina 8: In de rij voor milieu-keurmerk. Vandaag zonnig. Middagtem- peratuur ongeveer 23 graden. Matige oostenwind. Ook mor gen overwegend zonnig met een middagtemperatuur van ca. 24 graden. Een kleine kans op een regen- of onweersbui. Zon op: 05.58; onder: 21.16. Scheveningen hoog water: 8.06 en 20.58; laag water: 4.00 en 16.08 uur. Met de bus naar de F27 Schiphol is een van de betere vliegvelden ter wereld, dat weet ieder een. Maar de mensen die gisteren bij de halte stonden te wachten op de bus naar het Aviodo- me, keken wel raar op toen een heuse F27 kwam voorrijden. Het was alleen jammer dat het toestel doodgemoe dereerd zijn weg ver volgde. Naar het Aviodo- me weliswaar, maar wie het wilde zien moest toch eerst met de bus. foto: anp 'ie-doet-ons-wat? ijg ons hier maar eens weg" lijken deze dames te den- Vandaag hebben ongetwijfeld vele duizenden medelanders Met een krant, een fles Spa en vooral veel zon nestel- hun voorbeeld gevolgd. zij zich gisteren aan het strand. foto-. anp ROTTERDAM Minister Korthals Altes (justitie) is pijnlijk verrast door het feit dat justitie en politie pas tegen snelheidsover treders optreden indien deze de maximum-snel heid met tenminste zeven kilometer overschrijden. „De minister is ontstemd", zo zei zijn woordvoerster desgevraagd in een reactie namens de bewindsman. Hij vindt dat ook een overtreding van de snel heid met één kilometer bestraft dient te word«fh. Korthals Altes reageerde daar mee op uitlatingen van de kant van politie en justitie. Gisteren verklaarden de chef van de verkeerspolitie in Rot terdam, hoofdinspecteur P. Bron, en de Rotterdamse ver- kéersschout (een aanklager voor verkeersovertreding) A.M. Durieux dat hierover landelijk geldende afspraken zijn gemaakt in de Verkeers- commissie van het Openbaar Ministerie (Vecom) en de Cen trale Politie Verkeerscommis- sie (CPVC). Een woordvoerder van Justitie zei eerder deze week dat de marge slechts gold voor een gewenningspe riode. Belangrijkste reden voor het afwijken van Korthals' beleid, is volgens Durieux dat bewijs erg moeilijk te leveren is tegen automobilisten die ervan worden verdacht de maxi mum-snelheid met slechts één of enkele kilometers te hebben overtreden, aangezien ook de geijkte radarapparatuur van de politie niet onfeilbaar is. Ook het capaciteitsprobleem bij de politie heeft een rol ge speeld bij de invoering van de zeven-kilometermarge. Korthals Altes meent dat iede re betrapte overtreder wel de gelijk kan worden aangepakt en dat dit daarom ook dient te gebeuren. Het risico dat de on afhankelijke rechterlijke macht automobilisten die er van verdacht worden de maxi mum-snelheid met één of en kele kilometers te hebben overtreden vrijspreekt, wil hij op de koop toenemen. „De minister zegt dat hij zich in de Tweede Kamer heeft verbonden en verplicht om de nieuwe maximum-snelheden te handhaven en en dacht dat alles perfect in orde was. Hij zal op de kortst mogelijke ter mijn met de procureurs-gene raal (hoogste functionarissen binnen het openbaar ministe rie) overleggen over de vraag hoe daaraan alsnog uitvoering kan worden gegeven", aldus de woordvoerster. Pagina 5: Sommige mensen bedanken ons na een bekeu ring. uropese n wording og onbekend 5SUM De meerderheid de Nederlanders weet niet 1992 de Europese gren- worden opengesteld. Dat it uit een representatieve kproef die ISEO Research tituut voor Sociaal-weten- ippelijk en Economisch lerzoek bv) te Bussum in ari heeft gehouden onder Nederlanders van 15 jaar luder. Op de vraag wat er 992 op de Europese markt veranderen, wist slechts 29 an de ondervraagden antwoord: 18 procent zei de grenzen worden opge- r procent noemde de andkoming van de Euro- eenwording, vier procent dat de EEG-bepalingen 'allen en drie procent dat douaneformaliteiten ver- Dertien procent van ndervraagden gaf een on- antwoord, 58 procent had lal geen idee. Geconfron- de toelichting dat in de grenzen opengaan en douane-formaliteiten ver- liet 21 procent van de ervraagden weten dat dit land niets uitmaakt, >rocent had geen mening, >rocent denkt dat Neder- beter van wordt en 31 is van oordeel dat de tregel nadelige gevolgen hebben. ISEO Research voorstudie uit naar rerwachte gevolgen van de Dpese eenwording. Deze "studie moet uitmonden in onderzoek voor die be stakken die naar ver- hting belangrijke gevolgen ervinden van een Europa Ier grenzen. WARSCHAU De ver boden vakbond Solidari teit heeft arbeiders in de provincie rondom War schau opgeroepen protes tacties te houden en hun steun te betuigen aan de stakers van de staalfabrie ken van Nowa Huta en in Gdansk. Lech Walesa ver klaarde dat „zonder diep gaande politieke, econo mische en sociale veran deringen de crisis in Po len ernstiger zal worden". Volgens de Poolse media be vinden zich nog een kleine duizend van de eerdere drie duizend stakers op de werf; de rest blijkt afgelopen da gen naar huis te zijn gegaan. De directeur heeft de arbei ders gewaarschuwd te ver trekken omdat anders naar „andere middelen" moet worden gegrepen. Via luid sprekers laat de directie de dreigementen over het ter rein rondschallen. Het moreel onder de stakers is sterk gedaald door onder meer de verrassingsoverval van de Poolse politie op sla pende staalarbeiders van de hoogovens van Nova Huta. Bovendien is er geen voedsel meer. De politie, die de werf volledig omsingeld heeft, weerhoudt familie en sympa- tisanten van de stakers er van voedsel door de hekken te schuiven. Een jongeman probeerde gis termiddag zelfmoord te ple gen door uit een raam te springen, maar werd door collega's tegen gehouden. Onmiddellijk na het incident kwam Lech Walesa, die sinds woensdag op de werf verblijft, het gebouw binnen om de stakers met een hart stochtelijke redevoering een hart onder de riem te steken. De katholieke kerk heeft haar diepe teleurstelling uit gesproken over het misluk ken van haar bemiddelings poging bij de stakingen in Nowa Huta en Gdansk. Het episcopaat heeft de Poolse regering opgeroepen, de be zetting van de werf in Gdansk „niet op een geweld dadige manier te beëindi gen". Zoals gisteren bekend werd heeft de regering Jaru- zelski een wet in voorberei ding waarmee enerzijds eco nomische hervormingen ver sneld kunnen worden door gevoerd en anderzijds het ge hele vakbondswerk ook de legale bonden wordt gemuilkorfd. ium WÊm. De situatie rond de Leninwerf in Gdansk wordt grimmiger naarmate de directie meer met overval len dreigt en naarmate minder voedsel beschikbaar is voor de stakers. foto: epa MENALDUM Zes families uit de onderscheiding gekregen. Drie families deel in het gedurende vele jaren organi- provincies Friesland en Groningen heb- uit Menaldum en Ternaard ontvingen seren van transporten met voedsel en ben gisteren uit handen van burgemees- een officiële medaille en drie families medicamenten naar de Poolse provincie ter Bogustaw Gebala van de Poolse ge- uit Anjum, Doezum en Menaldum een Opole. De families zijn van plan hun ac- meente Glucholozy een officiële Poolse „vriendschapsdiploma" voor hun aan- ties voor Polen voort te zetten. (ADVERTENTIE) MILAAN Voor de grensovergangen tussen Italië en Frank rijk, Zwitserland, Oostenrijk en Joegoslavië zijn duizenden vrachtrijders vast komen te zitten door stiptheidsacties van de Italiaanse douane. Gisteren werd opnieuw geen oplossing be reikt tijdens onderhandelingen tussen de douaniers en de rege ring in Rome. Intussen hebben honderden woedende vrachtrij ders de snelweg van Milaan naar Chiasso geblokkeerd bij de Ita liaans-Zwitserse grens om te protesteren tegen de vertragingen. Ook het personenverkeer liep grote vertragingen op. Als dins dag geen oplossing is bereikt volgt een totale blokkade, zo heb ben de douaniers gedreigd. (ADVERTENTIE) audio boortoestellen Steenstraat 22, 2312 BW Leiden, 071-141538. HOORTOESTEL MAAND OP PROEF Vliegtuigje stort neer op snelweg LEIDSCHENDAM Een ra- diografisch bestuurd model vliegtuigje, met een spanwijdte van 1.25 meter, is gisteravond rond half acht neergestort op Rijksweg 4, ter hoogte van Ypenburg. Het vliegtuigje werd ontdekt door een wegen wacht die de politie waar schuwde. Volgens een politie woordvoerder is het een kwes tie van veel geluk geweest dat er geen ongeval is ontstaan. Vliegtuig stort neer: 36 doden OSLO Bij een vliegtuigon geluk in Noorwegen zijn giste ren alle 36 inzittenden om het leven gekomen. Het vliegtuig, een Havilland, stortte neer in centraal-Noorwegen en vloog vervolgens in brand. Aan boord van het toestel waren 33 passagiers, onder wie één kind, en drie bemanningsle den. Alle slachtoffers hebben de Noorse nationaliteit. Zie pagina 16 38 PAGINA'S in vier katernen Voor het eerst sinds de Russische revolutie luiden de klokken weer in Moskou De herwaardering- van broer en zus 3 Oktober- optocht toch weer door Haarlemmer straat 35331 Oorlog pp de binnenwateren Van oudere werknemers heb je meer rendement Schoolverlaters hebben de wind mee geestelijk leven opinie/weer binnenland buitenland omgeving 14/15 kunst 17 radio en televisie 18/19 Voor een stad als Leiden is het leuk te vernemen, dat er hoop is voor werkloze academici. Want ja renlang studeren en dan niet aan de slag kunnen komen, is weliswaar de gewoonste zaak van de we reld geworden, maar we moeten ons daar natuurlijk niet bij neerleggen. Dat, en nog veel meer, is er de reden van, dat de Leidse Courant vandaag met een dijk van een beroepskeuzenummer uitkomt. Heel positief is ook, dat de scholverlaters in Leiden de wind mee blijken te hebben. En wat te denken van het feit, dat een oudere werknemer meer rendement blijkt op te leveren. Lees de Leidse Courant (niet alleen vandaag) en je krijgt in meer dan een op zicht een perspectief voor de toekomst. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1