4 amer steunt normalisering etrekkingen met Suriname NAVO-ministers waarschuwen Denen ELSEVIER 1 deGPENE uit de weekbladen regels Zj°r export jn wapens Formateur bereikt akkoord over Voeren AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Studie: mentaliteit in bouw verloedert PE TIJD NENLAND/BUITENLAND CcicbcSonratit DONDERDAG 28 APRIL 1988 PAGINA 5 inse verlost van ilo zware tumor RID Bij een 64-ja- ipaanse is een 40 kilo ,^,,[1 goedaardige tumor i'! jij! t onderlichaam weg- Tnen. Naar het dagblad io de Las Palmas" sdag berichtte, groei- 'i tumor gedurende 15 onder dat de vrouw t van had en zij dus liet naar de dokter Pas onlangs traden ngen op. De verwij- j van de tumor nam 'uur in beslag. De lijp moet nog een keer lj| om de met ongeveer U centimeter uitgezette uid strak te trekken. Emigratie Sovjet joden voortaan via Roemenië JERUZALEM Israël zal binnenkort Sovjet joden die naar het buitenland willen emigreren dwingen te reizen via Roemenië, om meer van hen te overreden tot vestiging in de joodse staat. Een woordvoerder van Buitenlandse Za ken in Jeruzalem zei dat Israëlische visums niet langer zullen worden verstrekt door de Nederlandse ambassade in Moskou, die de Is raëlische belangen in de Sovjetunie behartigt. Alleen de Israëlische ambassade in Boekarest heeft nog de mogelijkheid visums te verstrek ken. De Sovjetunie zou geen bezwaar hebben gemaakt tegen het nieuwe systeem en Roeme nië werkt graag mee vanwege de financiële voordelen. De maatregel betekent wel dat er minder werk te doen is voor de Nederlandse ambassade in Moskou. Acties De nu al een week durende actie van de binnenschippers om geen lading aan te nemen op de beurs wordt ten minste tot morgen voortgezet. Dit is gisteravond met overgrote meerder heid besloten op een actievergade ring in Rotterdam. Peter Huizinga deed een beroep op de schippers om er vooral voor te zor gen, dat „de zaak" niet escaleert. FOTO: ANP Duitsers minder schoon dan gedacht DÜSSELDORF Westduitsers, in brede kring bekend om hun schone auto's en straten, wisselen minder vaak van onderbroek en lakens dat andere Europeanen. Dit blijkt uit een onderzoek van een Westduits wasmiddelenfabri kant. Uit het onderzoek blijkt dat 45 procent van de Westduitse mannen iedere ochtend schoon ondergoed aantrekt. In Frankrijk doet 56 procent van de mannen dat en in Spanje 59 procent. Slechts 17 procent van de West duitse burgers wisselt elke week de lakens. In Frankrijk ver schoont 56 procent van de mensen elke week het beddegoed en in Spanje zelfs 93 procent. HAAG De Twee- amer steunt de rege- i haar opvatting dat homent is aangebro- ij om daadwerkelijke iid te geven aan de Talisering van de be fingen met Suriname, t kamerdebat kwam gisteren echter ook duide lijk naar voren dat de arg waan van de politieke partijen ten aanzien van de rol van het leger in Su riname nog steeds bestaat. PvdA-woordvoerder Pronk wees erop dat de positie van het leger nog zeer sterk is en dat de mensenrechten nog steeds worden geschonden. De ontwikkelingshulp moet lei den tot een betere economi sche situatie en vergroting van de werkgelegenheid en mag in geen geval terechtkomen bij het leger. VVD-woordvoerder Weisglas zei van zijn kant bezorgd te zijn over de „ontoelaatbare in timidatie van de politie in Su riname door militairen", wan neer de politie onderzoek doet naar strafzaken waarbij mili tairen betrokken blijken te zijn. Hij voegde daaraan toe dat .juist om de positie van de militairen verder te verzwak ken en hun aftocht uit de poli tiek en het dagelijks leven in Suriname definitief te maken, is politieke en economische steun aan regering en Assem blee nodig en verantwoord". Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) zei dat in het geval het leger zich schuldig zou maken aan ernstige schen dingen, het volgens hem maar de vraag is of de Surinaamse regering daarvoor verant woordelijk kan worden gehou den. PvdA-woordvoerder PronK FOTO: DIJKSTRA «jgwfessen de wijnflessen wer' opgegraven ef zijn, netjes dan de elkaar op Talboften van de 1 iuskapel, in an eene eeuw het igspunt >edevaarten en var5antiago de n harteostela. De menten van icobuskapel PHiiztJen bloot te kxioksJ bij opgra- i naast het 05ia Hotel de Prins ikkade in jrdam. FOTO: ANP HHAAG Het ministerie tonomische zaken vraagt 'P pfport van wapens, munitie ^'liit naar een aantal ande- iVO-landen steeds vaker Ljj^rklaring over de uitein- UI Ie bestemming van de ren. Duidelijke afspra- i regels daarover bestaan een binnen het bondgenoot- Het ministerie beroept bij zijn handelwijze op ,;Qf0>eide praktijk". Staatsse- Jlwlvis Van Rooy van buiten- handel zei dit gisteren Tweede Kamer tijdens Ig dat in het teken stond e weigering van een ex- ^gunning aan de kruit- !k Muiden Chemie voor everantie aan Portugal. Rooy's departement ver- e geen vergunning om it vermoeden bestond dat truit was bedoeld voor (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische kabinetsformateur Jean- Luc Dehaene heeft gisteren een akkoord over Voeren bereikt. Jn de nu ruim vier maanden durende kabi netsformatie een record in de naoorlogse geschiede nis van België zijn de vijf partijvoorzitters het eens geworden over een nieuw „statuut" voor de omstreden taaigemeente. Maar bij de Franstalige socialisten en christen-democraten bestaat tegen dat akkoord nog veel verzet. Volgens het globale akkoord dat Dehaene in een slopende for matie de drie Vlaamse en twee Waalse partijen wist af te dwin gen, komt Voeren onder Vlaamse en het overwegend Fransta lige Komen onder Waalse voogdij. Aan de taalgrens en taalwet ten wordt niet getornd. In toekomstige geschillen doet een colle ge van tien provinciegouverneurs uitspraak. In politieke kringen in België wordt aangenomen, nu Dehaene zijn opdracht vrijwel heeft voltooid, dat binnen enkele dagen de .formatie kan worden afgerond. In dat geval moeten de onder handelaars van de Franstalige socialisten en christen-democra ten wel openlijk hun handen aftrekken van Happart, die de par tij van Spitaels bij de verkiezingen van 13 december aan een his torische overwinning hielp. ries: acne-pillen niet uit de handel RINGTON Een Amerikaanse commissie die de regering bert op het gebied van de gezondheidszorg, heeft unaniem aard dat men het niet wenselijk acht dat het anti-acnemid- ftccutane" uit de handel wordt genomen. Het middel zou famen en bij honderden baby's ernstige misvormingen heb- teroorzaakt. Maar de commissie, wiens advies niet bindend lent dat het middel niet verboden moet worden, omdat er alternatief zou zijn ter bestrijding van ernstige vormen van Sta Claus opent In het Am- 9ms Historisch Museum muziektentoonstelling „Strijken, blazen en slaan, de eerste 100 jaar Concertge- bouw/-orkest". Ook wordt het eerste deel van het jubileum boek „Historie en kroniek van het Concertgebouw en het Concertgebouworkest" gepre senteerd. Prins Bernhard verricht te Am sterdam de officiële opening van de nieuwe vestiging van Zuidlease b.v. Onderzoek fatale narcosefout baby EINDHOVEN De Eindho- vense politie stelt een onder zoek in naar een fatale narco sefout in het Eindhovense Cat- harinaziekenhuis waardoor een drie maanden oude baby overleed. Tijdens de operatie deden zich complicaties voor. Het kind raakte in coma en overleed vorig jaar februari. De ouders dienden bij het zie kenhuis een schadeclaim in. Een onderzoek ingesteld door een getuige-deskundige leidde tot de conclusie dat tijdens de operatie een narcosefout was gemaakt. De ouders hebben echter nu pas besloten de justi tie in te schakelen. BRUSSEL Denemar ken is door de vergade ring van de ministers van defensie van de NAVO in Brussel gewaarschuwd, de door het parlement aange nomen motie over de ver plichte melding van kern wapens aan boord van oorlogsbodems niet uit te voeren. De aangenomen motie is vol gens de NAVO-ministers een bedreiging van de defensie van de noordelijke flank van het bondgenootschap. De mo tie werd ingediend door de so* ciaal-democraten die in de op positie zitten. Het centrum rechtse minderheidskabinet van premier Poul Schluter heeft als gevolg van het aan nemen van de motie vervroeg de verkiezingen uitgeschre ven. Volgens de ministers van defensie moeten Britse en Amerikaanse schepen in tijden van crisis vanuit Denemarken kunnen opereren. Beide lan den vermelden echter nooit of er kernwapens aan boord van hun schepen zijn. Moderniseren De NAVO-ministers praten in Brussel onder meer over de modernisering van de korte- dracht-kernwapens (SNF), die een bereik hebben tot 500 kilo meter. Aanpassing van die wa pens wordt nodig geacht, in verband met het INF-akkoord, dat de vernietiging regelt van raketten met een bereik tussen de 500 en 5000 kilometer. Maar terwijl het Westen nog praat, is de Sovjetunie al begonnen met een modernisering en herstructurering van haar strijdkrachten, om de gevolgen van het INF-akkoord over de middellange-afstandsraketten op te vangen. Zo verklaarde het hoofd van de NAVO-in- lichtingendienst, de Ameri kaanse generaal Peruc. „Waarover wij nog praten, zijn zij al aan het doen", zo vatte minister Van Eekelen de situ atie samen. Wat in de Sovjetu nie gebeurt, is niet in strijd met het INF-akkoord. Maar wel een ontwikkeling die zorg wekt, aldus de minister. De Sovjetunie mag in geen geval worden toegestaan het Westen te beschuldigen van het schen den van de geest van het INF- verdrag, zo zei hij. Desgevraagd verklaarde mi nister Van Eekelen niet te ge loven dat de NAVO snelle be sluiten over modernisering van haar korte-drachtwapens zou moeten nemen als gevolg van de ontwikkelingen in de Sovjetunie. Overigens is het woord modernisering in offi ciële NAVO-stukken taboe. Indachtig de opschudding rond het dubbelbesluit van de cember 1979 over de plaat sing van kruis- en Pershing- II-raketten wordt thans ge sproken over het „waar nodig up to date houden" van de kernwapens. Drie gewonden bij schietpartij Bij een schietpartij in het Amsterdams Confectiecentrum zijn gisteravond drie mensen gewond ge raakt. Ze waren het slachtoffer van een (mislukte) roofoverval. De directeur van Omnisport. diens dochter en een medewerker werden beschoten, toen zij het gebouw met een koffertje wilden verla ten. Ze moesten alledrie naar het ziekenhuis worden gebracht. Voordat de ambulances ter plekke waren, werden de slachtoffers geholpen door enkele agenten en omstanders. Het zeilschip De Vrijheid FOTO: ANP onds staat de maan als een grote oranje-lampion boven de tijn en beschijnt de palmen met een fantastisch licht. Over wondere wereld kijkt Kapitein Rob uit het raam van zijn ho- lij vindt het alles prachtig en interessant, hoewel....ergens x hij al weer verlangen naar: zijn scheepje op de wijde zee. de gedachte aan de schurk Linksky maakt hem toch wel Nieuwsgierig om het land van de vliegende tapijten en de mummies binnen te trekken. In de beste aller stemmingen ver laat hij de volgende ochtend met zijn drie Arabische getrouwen het plaatsje Sidi-el-Bab. Vol vertrouwen ook.... maar hij heeft niet gezien dat op een heuveltje buiten de stadspoort twee ge heimzinnige figuren in burnous, gezeten op kamelen, de kleine stoet met kijkers na zien. UTRECHT In de bouw is duidelijk sprake van ver loedering. Wanprestaties kunnen makkelijk worden geleverd doordat er nooit een afstraffing volgt. De kwaliteit van het bouwprodukt staat niet centraal in de bedrijfstak omdat de partners in een project ieder voor zich financieel zo goed mogelijk weg proberen te ko men. Deze zware kritiek levert de stichting Bouwresearch in een gis teren verschenen rapport „Het kan best anders in de bouw". Het wezenlijke verschil met andere bedrijfstakken is dat een bouw onderneming niet verantwoordelijk is voor haar produkten. De studie komt tot de slotsom dat de verschillende partners in een bouwproject zich achter elkaar verschuilen wanneer er iets is misgegaan. De enige afstraffing die de bouw kent is dat op de gehele sector een slecht imago drukt. Medische angst voor aids Een beetje mosterd na de maaltijd: Elsevier wijdt zijn omslagartikel aan veertig jaar Israel; een onderwerp dat in de meeste weekbladen de afgelopen weken al be handeld is. De invalshoek is wèl nieuw: twee vrouwen - de ene is vanuit Israel naar Nederland geëmigreerd en de andere is er geboren en getogen - vertellen over hun leven en historie: „De staat Israel is een ideaal dat Als dat echt zo zou zijn, was het voorpaginanieuws. Van daar dan ook, dat VN het ar tikel met Quint op pagina negen heeft geplaatst. Het openingsverhaal gaat over de hetze van de Belgi sche arts dr. Andre Wynen, secretaris-generaal van de wereldorganisatie van art sen, tegen de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Ge neeskunst (KNMG). Het gaat daarbij om het genuanceerde standpunt van het KNMG over euthanasie. De Neder landse artsen verwachten verwezenlijkt is, al is het dat collega's uit andere lan- geen ideaal maar een werke- den op den duur het Neder- lijkheid van alledag". landse standpunt zullen be- Een interessanter onderwerp grijpen en delen. Zo is dat voor'de omslag was wellicht OQk gegaan met de medisch- de reportage geweest over ethische discussies over abortus en aids. Van Wynen is het daar vol strekt mee oneens. Neder land staat volgens hem to taal geïsoleerd. „Op het mo ment dat je de deur op een kier zet, gaat-ie helemaal open, onvermijdelijk. Bij jul lie worden al coma-patiën ten gedood". In VN ook uitgebreid aan dacht voor Gerard Joling, die zaterdag namens Neder land meedoet aan het Euro visie-Songfestival in Dublin. Beter gezegd, aandacht voor de manager van Gerard Jo ling, J. van Doorn. Hij doet. aidspraktijken in twee gere nommeerde Nederlandse ziekenhuizen: het Acade misch in Utrecht en het AMC in Amsterdam. Else vier zocht uit waar de „vage" verhalen van de me dicus Smalhout dat vele art sen zonder toestemming van de patiënt al aidstesten afne men, nu werkelijk op berus ten. De uitkomst is schok kend. Bang voor besmetting slaan chirurgen de richtlij nen van het ministerie, de Gezondheidsraad en zieken huisdirecties in de wind. Prof. Oosterveld, hoofd van de KNO-afdeling van het zo°blijkt uit het interview, AMC, vat het sentiment on- het denkwerk voor de zan der de artsen kernachtig sa- ger. men: „Het is mooi om achter yan Doorn: „Ik let er op dat een bureau te zitten met al hij netjes overkomt. Hij is al die ministeriële voorschrif- een paar keer gevraagd voor ten, maar de mensen op de tv-spotjes. Er is nog geen en- werkvloer lopen de risico's. Wij krijgen aids, niet de di rectie". De Italiaanse gebroeders Ta- viani vertellen elders in El sevier over hun grote liefde: film. Aanleiding: „Good Morning Babilonia", die vol gende week in Nederland in première gaat. Opnieuw een produkt aangeboden waarvan ik zei: dat past bij Gerard. Een fanclub heb ik tot op heden kunnen voor komen". En: „Ik houd zijn homoseksualiteit niet krampachtig weg". Ook als Joling zaterdag on verhoopt niet wint, is er geen man overboord. In het produktie waar Vittorio en Verre Oosten, waar zijn Paolo een gelijk aandeel in hoge stem mateloos populair hebben gehad. Voor de film blijft, heeft Joling (of Van werd in Toscane - waar ook Doorn?) zich tevens ontpopt Kaos is opgenomen - het ais een goede export-bevor- Hollywood uit de beginjaren deraar. Van Doorn: „Gerard van de film nagebouwd. zei in interviews dat hij da- Want daar gaat „Babilonia" gelijks veel melk dronk. Ik over. Paolo: „Het is mis- merkte dat zijn opmerkin- schien wel een film gewor- gen meetbare invloed had den over het vermogen van mensen om samen aan een doel te werken. Films zijn als kathedralen". Het moet de Friese commis saris der koningin Hans Wiegel al duizenden keren gevraagd zijn: keert hij ooit terug in de armen van de partij en stelt hij zich kandi daat voor het lijsttrekker schap? Maar evenals de Franse president Mitterrand gewoon was, bleef Wiegel mysterieus doen over zijn politieke toekomst. Dank zij eminence grise van de VVD Aart Geurtsen hoeven we gelukkig niet langer in het duister te tasten. Hij zegt in De Tijd met grote stellig heid: „Hans doet het niet hoor, echt niet. Daarvan ben ik overtuigd. Hij kijkt wel uit, hij heeft het veel te goed in Friesland". In navolging van Vrij Nederland en het televisieprogramma „Gou den Bergen" dook De Tijd in de wapenhandel, om met de „onthulling" te komen dat Muiden Chemie ook via Griekenland kruit leverde aan Iran. De vraag is alleen of de directie van het bedrijf wist dat het geleverde kruit doorgevoerd werd, en dat weet ook De Tijd niet boven water te krijgen. Het debat in De Tijd gaat over het ou derschapsverlof, een wets voorstel dat binnenkort in de Kamer aan de orde komt. Dian van Leeuwen-Schut van de Emancipatieraad en VNO-secretaris Ton Huntjes discussiëren over het com promis dat het werkgevers- belang niet te veel mag schaden, maar toch de moge lijkheden voor dóórwerken met kinderen moet vergro ten. „Zo'n algemene regeling als een ouderschapsverlof vormt een inbreuk op de normale gang van zaken in een bedrijf. En het is maar de vraag of crèches of weet ik wat vrouwen aan het werk houden". Een menselijk (beeld )ver- haal ten slotte over „hygië nische probleemgevallen"; Nederlanders die ernstig vervuilen in hun huiskamer en uiteindelijk te maken krijgen met GGD en ont smettingsdiensten. Maat schappelijk werker Frank Jacobs vertelt: „Het ligt niet in de aard van een mens om zich prettig te voelen in een vervuilde situatie. Als bij ie mand vier containers vuil uit de woonkamer gehaald moeten worden, is er méér aan de hand". In het omsla gartikel laat Youp van het Hek zijn licht schijnen over zijn cabareteske bliksemcar rière. „De apartheid is voorbij", zegt de Zuidafrikaanse am bassadeur in Nederland, F.J.L. Quint, in een inter view met Vrij Nederland. den. Ik ben een commer ciële jongen, dat hebt u goed begrepen". Verder in Vrij Nederland een interview met de Britse ex-premier Edward Heath, die de naam van Margaret Thatcher maar niet over zijn lippen kan krijgen, en het slot van het dagboek van Annie Cohen-Solal uit Is rael. In de kleurenbijlage een prachtig portret van vol wassen mannen met cow boyhoeden, klapperpistool tjes en rodeo's. Waar? Niet in Amerika, maar in het Wilde Westen in de Hol landse polder. Y In de speciale editie van de Haagse Post is het bijna al lemaal het koninklijk huis wat de klok slaat. Praktisch likkebaardend duikt HP in het huidige privé-leven van de Oranje-leden en het blad laat ook de kans niet liggen enig scandaleuze hoogtepun ten uit het verleden weer rechtop te zetten. In het arti kel „The Queen of queens" onderzoekt HP waarom de koningin en - vooral - de koningin-moeder zo popu lair zijn in homo-kringen. De laatste vindt men puur der dan de hardwerkende Beatrix. „Beatrix is meer een yuppiekoningin", zegt iemand. Zoonlief Willem-Alexander wordt gevolgd in het Leidse studentenleven. Exacte ge gevens over zijn vermeende slechte studieresultaten en het aantal kroonprinselijke vriendinnen komen niet bo ven water en dat is maar goed ook voor een opinie blad. HP analyseert Konin ginnedag als spiegel der na tie en laat vijf bekende rijks genoten aan het woord over hun Wilhelmus-gevoel. De een heeft het wel, de ander heeft het soms of niet Paul Haenen ten slotte zegt in zijn column dat Juliana elke week op prime time een co lumn op televisie moet heb ben. Wedden dat dat niet ge beurt? „Natuurliik was het een hoop blufzegt de generatie van 1968 in een napretver- haal in De Groene. Mei '68 is de verzamelnaam gewor den voor wat er in de jarer zestig in de verschillende steden aan beweging was. Ton Regtien schreef er een boek over en De Groene liet hem discussiëren met enkele bevriende jeune premiers uit die tijd. Regtien: „We waren internationalisten van natu re, we reisden als gekken, we waren iets aan het voor bereiden. alhoewel we niet wisten wat. Het gevoel van één familie ben ik in de ja ren zeventig en tachtig kwijtgeraakt".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5