Evangelicalen zoeken vernieuwing fozidóc Mgr. Bar ontslaat Haagse pastoor GEESTELITK LEVEN/OPINIE kerk wereld Kerk moet geweten vormen, geen gedrag voorschrijven' Beste oplossing weer brieven lezers SaidóaOotvuMit DONDERDAG 28 APRIL 1988 PAGII J Geen akkoord Rome en Praag over bisschopsbenoemingen PRAAG De regeringen in Praag en het Vaticaan zijn het tijdens recente besprekingen in Rome niet eens geworden over de benoeming van nieuwe bisschoppen in de tien bisdommen, die nu vacant zijn in Tsjechoslowakije. Volgens een bericht van het officiële persbureau CTK is de Tsjechoslowaakse regering alleen akkoord gegaan met de aanstelling van twee hulpbis schoppen in Praag en een apostolisch administrateur in Trna- va. Tsjechoslowaakse katholieken hadden gehoopt dat althans in twee grote bisdommen in Moravië, nieuwe bisschoppen mochten worden benoemd. Slechts drie van de 13 bisdommen in het land worden geleid door bisschoppen. Zij zijn allen ou der dan 75. De primaat is de 89-jarige kardinaal Frantisek To- masek. PASTOR ALS RECHERCHEUR FRIEDRICHSTADT De 33-jarige Westduitse Evangelische pastor Roland Timmermann in het Noordfriese Friedrichstadt, had ook carrière bij de recherche kunnen waken. Drie dagen al had pastor Timmermann met zijn koster vergeefs op de loer gelegen om de onbekende te betrappen die de ene na de andere collecteschaal had afgeschuimd. Hij hing aan de kerkdeur een bord op met de tekst: Wegens schoonmaak gesloten.De dief waande zich veilig en kwam terug. Nauwelijks was hij binnen of de pastor schoot naar de deur, deed hem op slot en belde de politie. Zij heeft er nog een speurhond bij moeten halen, zo goed had de kerkrat zich in een duistere nis onder de torentrap weten te verstoppen. Een slimme streek helpt slechts eenmaal; wat springstok is geweest wordt hinderpaal Pater W. van Paassen FOTO: PR Dr. W.J.M. van Paassen opnieuw vicaris-generaal ROTTERDAM Pater dr. W.J.M. van Paassen SCJ is door mgr. R.Ph. Bar Van Rot terdam met ingang van 1 au gustus benoemd tot vicaris- generaal in het bisdom Rot terdam. Pater Van Paassen (55) trad eerder deze maand af als provinciaal van de priesters van het H. Hart aan wie hij negen jaar leiding heeft gegeven. Voor hij pro vinciaal overste werd was hij zes jaar lang vicaris-generaal van mgr. A. J. Simonis. Voor de benoeming van mgr. Bar tot bisschop was pater van Paassen samen met hem vi caris-generaal. Dr. van Paassen die binnen kort dus terugkeert in een hem vertrouwde functie zal vicaris-generaal zijn samen met vicaris-generaal J.G.M. Zuidgeest. De benoeming van een tweede vicaris-generaal waarmee zowel de priester raad als het kathedraal kapit tel hebben ingestemd, acht mgr. Bar in een brief aan de pastores in het bisdom „een welkome en noodzakelijke versterking van de staf van het bisdom, die in menig op zicht en in stijgende mate overbelast is". Pater Van Paassen is in 1932 geboren in Kwintsheul. Hij werd in 1961 priester gewijd en promoveerde in 1966 cum laude te Rome aan de Pause lijke Thomas-universiteit. Van 1966 tot 1968 was hij we tenschappelijk medewerker aan de Theologische Fakul- teit van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. Vervol gens was hij vijf jaar studen tenpastor in Delft waarna hij in 1973 vicaris werd bij mgr. Simonis. Als provinciaal overste van de S.C.J. was hij verantwoordelijk voor het beleid van de congregatie en had hij de rechtstreekse zorg voor de leden in binnen- en buitenland. Sinds 1987 is dr. Van Paassen bestuurslid van de Bisschoppelijke Vastenak- Nieuwe provinciaal priesters H. Hart BREDA De Nederlandse provincie van de congregatie van de priesters van het H. Hart heeft tot provinciaal overste gekozen pater dr. P.J. Schellens SCJ. Hij volgt pa ter dr. W. van Paassen SCJ op. Pater Schellens is nu nog deken van het dekenaat Alk maar. Hij is geboren op 26 september 1931 in Eindho ven. Na in 1957 tot priester te zijn gewijd promoveerde hij in 1961 op een theologisch proefschrift aan de Lateraan- se universiteit. Hij was onder meer diorecteur van het Sint Franciscus Liefdewerk in Amsterdam. MASSALE BELANGSTELLING VOOR „CELEBRATION" ROTTERDAM „Jonge christenen willen best naar de kerk en onze lie ve Heer volgen, maar soms kunnen ze zich niet helemaal, of helemaal niet, herkennen in de bestaande kerkelijke structuren en liturgie. En of het nu bij voorbeeld de gereformeerde kerk is, of de pinkstergemeen te, dat is lood om oud ij zer. Dat is heel opval lend: de vrije groepen blijken al net zo'n insti tuut geworden als de re formatorische kerken. Ook daar volgt men week in, week uit het zelfde procédé. Dat ver klaart het gebrek aan motivatie". Woorden van Leen La Riviè- re, een van de krachten ach ter Celebration, „een natio nale dag voor jongeren", over de uitkomsten van een on derzoek onder bezoekers van de eerste aflevering van deze dag vol zang, aanbidding, ra dicale toewijding, prediking, lofprijzing en creatief gebed, zoals het affiche van Cele bration III weer aankondigt. Voor Celebration I werd een kerk in Rotterdam gebruikt, vorig najaar was voor II een van de hallen van de Utrechtse Jaarbeurs nodig en nu, voor de derde versie op zaterdag 7 mei, is heel het Rotterdamse Ahoy afge huurd. „Het voorziet in een duidelijke behoefte". De dag wordt op halfjaarlijk se basis herhaald, vertelt La Rivière. „Wij bieden de jon geren zo een alternatief. En niet voor de wekelijkse sa menkomsten, maar als een regelmatig steuntje in de rug om hun tijd uit te zitten. Het gaat namelijk om een bepaal de leeftijd, zo rond je vijfen twintigste kom je wel over die moeilijke periode heen, dan voeg je je makkelijker in het grote geheel", aldus de directeur van Continental Sound, de organisatie in Rot terdam die zich sterk maakt voor gospelmuziek en chris telijke kunst. „Het is trou wens niet ons probleem, het moet wel opgepakt worden door de kerken' Celebration kwam van de grond door de persoonlijke inzet van La Rivière, Floyd McClung, Peter Vlug jr. en Henk Rothuizen; klinkende namen in de evangelicale kringen. „Alle vier kwamen we, los van elkaar, tot dezelf de observatie. We zagen dat er ook in de evangelische ge meenten een generatie van de achterste kerkbank op groeit. Toen we van elkaar ontdekten dat we dezelfde zorg hadden, zijn we vanuit een stuk bewogenheid met deze dag begonnen". Cele bration, zo sprak het viertal af, zal in totaal zeven keer plaatsvinden. "Anders is ook hier het gevaar van gewoon te. Wat het vervolg wordt, weet niemand". Te gewaagd Celebration is in eerste in- FLoyd Mac Lung, FOTO: PR stantie bedoeld voor jongeren uit de evangelische en pink stergemeenten. Maar ook evangelicalen uit de kerken zijn welkom, verduidelijkt La Rivière. „Veel jongeren uit de tradi tionele kerken, worden zeer veel positiefs ontvangen op een EO-jongerendag. Cele bration zal voor de meeste van hen echter heel modern overkomen. Misschien vin den ze het wel te gewaagd. In de vrije groepen is men meer gewend. Wij hopen dat Cele bration iedereen in de ge meenten prikkelt om iets creatiever te gaan nadenken over wat er in de diensten al lemaal gedaan kan worden". Met een „jank en dank-pen" bekentenissen aan God schrijven en deze in een klaagmuur stoppen, maar ook dank-briefjes om rond je hoofd of je te hals hangen, of gewoon uitbundig dansen tij dens de lofprijzing. Zo maar een paar elementen uit Cele bration II, die vorig jaar no vember plaatsvond. Als La Rivière de vraag voorgelegd krijgt of kerken zo ver moeten gaan om de jongeren te boeien, reageert hij: "Dat heeft helemaal niets met boeien te maken. Je moet de vraag omdraaien: hoe kan een jongere tegenwoordig nog zijn geloof uiten?" Uit het genoemde onderzoek blijkt, aldus La Rivière, dat de muzikale betrokkenheid van de jongeren "bijna hon derd procent" is. "Als je dan een preek van bijna een uur bijwoont. De problemen die de vrije groepen met hun jeugd heb ben, wil La Rivière maar zeer beperkt vergelijken met de moeiten die de grote ker ken ervaren met de jongeren. "Kijk, de jongeren zijn er nog steeds in de evangelische ge meenten. Maar hier in de Randstad zijn al een aantal kerken, die haast geen jeugd meer hebben. Je kunt daar op twee manieren antwoord op geven: of je gaat de kant op van de basisgemeenten, maar dat is op den duur ook geen echt antwoord, of je geeft meer ruimte voor het evangelische geluid. En dan blijkt ook, dat ze daar wel op af komen. Het bijbelse geluid, in een eigentijds jasje, daar willen de jongeren best de kerk voor in". Plaag Er mag van hem wel wat ge sleuteld worden aan de in vulling van de diensten. Uit de resultaten bleek ook, dat meer dan zeventig procent van de jongeren op de een of andere manier creatief bezig is. Waarom dan niet meer mime, dans, drama, beweging in de samenkomsten? Dat is het probleem: hoe pakken de kerken het op? Van mij hoe ven echt niet de morgendien sten overboord gegooid te worden. Maar waarom 's avonds niet wat meer aan dacht voor muziek en kunst. Dus ik pleit voor iets totaal anders, iets waar je meer kanten mee opkunt". Er vin den al vormen plaats, waar hij blij mee is, zoals zang- en lofdiensten. Behalve jonge ren, zijn op de komende Ce lebration ook jeugdleiders welkom. „Wij hopen dat ze wat dingen oppakken". Overigens gelooft de voor man van Continental Sound dat bij het gebruik van nieu we vormen wel de grenzen in het oog gehouden moeten worden. „Neem nu de gospel, die we hier actief aan de man brengen. Op sommige plek ken is het echt tot een plaag geworden. Zodra het maar even kan, wordt er weer een groep de kerk binnen ge sleept. Je kunt het het beste vergelijken met de tove naarsleerling, die zijn eigen middel niet meer in de hand kon houden. Het is wel zaak creatief door te blijven den ken". WIM SCHRIJVER BISSCHOP ERNST OVER KERK EN MILIEU: DEN BOSCH „De ogen en oren van mensen openen voor de Schepper en Zijn schepping: de mens en de wereld". Dat is volgens bis schop H.C.A. Ernst van Bre da de grote opdracht van de kerk ten aanzien van het be houd van het milieu. „Ge- sahapen zijn wil zeggen niet onmachtig zijn", aldus Ernst woensdag in Den Bosch op de studiedag Kerken en Be houd van het Leefmilieu. Het zijn juist de arrogante gevoe lens van almacht van de mens die hebben geleid tot de huidige milieuproblemen, zo bleek op de bijeenkomst. De bisschop wees erop dat de kerk geen gedrag kan voor schrijven. „Ze oriënteert het geweten maar laat het aan de gelovigen over de concrete ethische waarheden in een situatie te vinden." De Commissaris van de Ko ningin in Noordbrabant, mr. F.J.M Houben, noemde het een „zeer ernstig teken aan de wand" dat de kerken het milieu niet langer beschou wen als een „probleem van technische aard, maar als een zaak die raakt aan de meest wezenlijke ethische vragen." Volgens de Brabantse gede puteerde voor het milieu, dr. R.W. Welschen, is vooral een „groeiend collectief van mi lieubewuste mensen" belang rijk voor wijziging van het huidige „onaangepaste ge drag in het opnemen van verantwoordelijkheid voor de natuur". Toch kunnen ook individuele kerkleden steentjes bijdragen aan het behoud van net mi lieu, zo blijkt uit de werkmap voor kerk en milieuvraag stukken, die woensdag samen fnet een begeleidende diapro- duktie werd gepresenteerd. Genoemd worden onder an- Want de milieuorganisaties zijn tenslotte vaak bezig met de „onbetaalbare rekeningen van de kerk: haar veronacht zaamde rentmeesterschap". Kerken moeten er wel voor waken het thema zodanig aan de orde te stellen dat mensen in gewetensnood ra ken, zich machteloos gaan voelen of weerstand ertegen krijgen. DEN HAAG Pastoor J. Stolk van de Jeroen- kerkparochie in de Haagse wijk Spoorwijk is deze week met onmid dellijke ingang door mgr. R. Bar ontslagen als pas toor van deze parochie. Naar verluidt bestonden er al geruime tijd diep gaande verschillen van mening tussen kerkbe stuur en pastoor over het optreden van de laatste. Pastoor J. Stolk kwam in ok tober vorig jaar naar Spoor wijk na vijfentwintig jaar in Marseille onder de havenar beiders gewerkt te hebben. Hij zal opnieuw teruggaan naar Marseille. In afwachting van een nieuwe pastoor neemt pater J. Sturkenboom SDB de lopende zaken waar. De opbouwwerkers in de wijk prijzen pastoor Stolk omdat hij erin slaagde ver schillende etnische groepen in Spoorwijk met elkaar in contact te brengen. Samen met een aantal parochianen hebben zij een actiecomité opgericht om pastoor Stolk voor de wijk te behouden. Het comité zal vrijdag een gesprek hebben met vicaris- generaal J. Zuidgeest van het bisdom Rotterdam. Volgens een woordvoerder van het bisdom vloeit het vertrek van de pastoor voort uit het feit dat er sprake was van een „duurzaam onwerkbare" situatie. De voorzitter vén het (tijdelijk) kerkbestuur, mr. Th. van Nierop weigerde openlijk te reageren. Onheus Op de themadag Kleurrijk, Den Haag begin dit jaar stel de pastoor Stolk de Jeroen- kerk open voor alle inwoners uit de wijk. Met de kerstda gen deed hij iets soortgelijks. Het kerkbestuur voelt zich onheus behandeld door het optreden van de pastoor. „Deze is geen man om zijn woorden op een goudschaal tje te wegen", zo geeft op bouwwerkster A. van War merdam toe. Volgens pastoor Stolk heeft bisschop Bar hem. „gebrek aan soepelheid" verweten in de omgang met het kerkbe stuur. Behalve door mr. Th. van Nierop wordt dit bestuur geleid door mr. J. Maas, juri disch adviseur van het deke naat Den Haag. Zij zijn door het bisdom gevraagd de al langer bestaande problemen in de Jeroenparochie op te lossen. Er zijn plannen voor een nieuwe kerkruimte ter ver vanging van de Jeroenkerk die op de nominatie staat om afgebroken te worden. Naar verluidt verschilden pastoor en kerkbestuur ook over de vraag hoe de nieuwe ker kruimte er moet gaan uitzien. Volgens pastoor Stolk kan het niet zo zijn dat hervorm den en katholieken zich tot in de finesses bezig houden met de bouw van nieuwe kerkruimten, terwijl de isla mieten in de wijk het al jaren moeten stellen „met twintig vierkante meter". Hij laakt verder het feit dat hij tegen over het tijdelijke kerkbe stuur kleine bedragen moest verantwoorden die hij deed voor bepaalde pastorale acti viteiten in verband met Kerstmis en de themadag Kleurrijk Den Haag. Hij meent dat de kerken andere prioriteiten moeten stellen en uit hun ivoren toren moeten komen om solidair te zijn met de vele armen in de wijk. Hij zegt dat vele men sen in de wijk de kerk niets meer zegt. „Ik ben geschrok ken van de ajmoe in de wijk. Ik weet zeker dat als we daar op zouden inspelen wij als kerk nog heel wat te zeggen zouden hebben". Nieuwe bisschoppen in patriottische kerk China PEKING Chinese autori teiten hebben vijf mannen benoemd tot bisschop in de patriottische katholieke vere niging, die is opgericht na de breuk tussen China en het Vaticaan in 1957. Daarmee is het aantal bisschoppen in deze kerk, die trouw aan het communistische regime is, op 55 gekomen. De vijf bis schoppen zijn benoemd tij dens een plechtigheid in Ji nan, in de oostelijke provin cie Shandong. Zij zijn volgens het persbureau vorig jaar door de priesters en leken ge kozen. Volgens officiële cij fers zijn in China ongeveer 3,4 miljoen mensen bij de pa triottische vereniging aange sloten. De kerk zou over meer dan 2000 kerken en ka pellen kunnen beschikken. Een schaduwkerk, die aan de banden met het Vaticaan vasthoudt, zou ongeveer 3 miljoen leden hebben. De bisschop van Shanghai, Jin Luxian, laat weten dat de pa triottische vereniging er niet aan denkt de band met het Vaticaan te herstellen. De paspoort-affaire begint verschijnselen van ven te vertonen. Dat CDA en VVD uiteindelijk toch i stemmen met een allerlaatste kans voor paspoortpnj KEP is in zekere zin een bewijs daarvan. Op het eej zicht mag het weinig principieel lijken, bij nadere 1 wing lijkt het onder deze omstandigheden toch de 1 lossing. Op dit moment nog helemaal opnieuw bei een andere producent is uiterst onaantrekkelijk. Kamer kunnen doen, maar dan wel op een momentje Staat zich nog zonder al te veel kleerscheuren van 1 tract met KEP had kunnen losmaken. Dat is niet gebeurd en dus zit er niet veel andersn toch maar door te zetten en te hopen op een goedep Die goede afloop zit er volgens minister Van den Br< buitenlandse zaken nog wel degelijk in. De talloze di gen, die de voorliggende paspoortmodellen op allerlei) ren tegen het licht gehouden hebben, zeggen het; hi De discussie over de vraag hoe het nu precies met tieke verantwoordelijkheid zit, komt in feite te laat. deze affaire gedurende geruime tijd al zoveel misgeloi de Kamer al veel eerder had behoren te zeggen: staaf" taris of minister, stop! Dat is niet gebeurd. Steeds is dl derheid ervan uitgegaan dat de zaak toch nog ten go( keren. Daar was ondanks alle twijfel reden toe, omday secretaris Van der Linden zich als een tijger in de 2 vastgebeten. PAS later bleek dat de staatssecretaris zich in zijn vi denheid tegelijk in allerlei onmogelijke situaties haf manoeuvreren. Dat Van den Broek zich blijkbaar hal genomen de Kamer de mantel uit te vegen om daan politieke druk op Van der Linden en op zichzelf te lad minderen is op zich begrijpelijk. Maar de hoge, schert die hij aansloeg, was niet terecht: alle partijen hebb op het hoofd. De paspoort-affaire is nu in de situatieP land dat het aankomt op verstandig, zakelijk, snel fff vaardig opereren zonder nieuwe problemen en verwif gen op te roepen. Door zijn harde opstelling bereikr den Broek gisteren precies het omgekeerde. Af en toe zon DE BILT (KNMI) - Een oud storingsgebied met bewolking en wat regen beweegt zich het komende etmaal van Duits land naar Denemarken. Een ander slechtweergebied trekt de komende 24 uur via Ierland in onze richting. Beide syste men laten ons weer op vrijdag nog grotendeels ongemoeid. Op vrijdagmiddag of avond kan op de nadering van de Ierse storing mogelijk een en kele bui vallen. Afgezien daar van wordt tijdens het komen de etmaal hoofdzakelijk droog weer verwacht met af en toe zon. In de komende nacht daalt de temperatuur bij wei nig wind tot een graad of 6. Vrijdagmiddag ligt de tempe ratuur tussen de 12 en 15 gra den bij een zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië en Denemarken: Vrijdag veel bewolking en af en toe regen. Zaterdag opklaringen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Benelux en noord-Duitsland: Af en toe zon en vooral zaterdag kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Britse Eilanden: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 15 graden in het zuiden. West-Frankrijk: Half tot zwaar be wolkt en vrijdag af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 13 gra- Midden- en zuid-Frankrijk: Wisse lend bewolkt en mogelijk een bui. Middagtemperatuur 15 graden in het midden tot plaatselijk 20 graden in het zuiden. Spanje en Portugal: Wisselend be wolkt en enkele buien. Middagtem peratuur van 15 graden in het noord westen tot 23 graden in het zuiden. Alpengebied: Half tot zwaar bewolkt en zaterdag vooral aan de zuidkant kans op regen. Nul-gradenniveau stijgend tot 2300 meter. Middagtem peratuur rond 18 graden. Italië en Joegoslavische kust: Wisse lend bewolkt en enkele buien, vooral in het zuiden ook met onweer. Mid dagtemperatuur rond 19 graden. Bollen- en bloesembericht Komende week is een bezoek je aan de bollenvelden of een tochtje langs de bloeiende boomgaarden zeker de moeite waard. De tulpen op de bollen velden en de peren- en ker senbloesem in de bo)n, den zorgen voor p£r kleurenschakeringen. Bloembollen In de omgeving van tv. Lisse en Hillegom staagl. pen, hyacinthen en >1, druifjes volop in bloei.' cissen zijn inmiddel bloeid. De bloemenlit, vindt tulpen eveneens Dl| Noord-Holland. al Keukenhof: buiten sty- in bloei. Binnenparadoc met 3 mei narcissen. In de Betuwe, Zeeli 1 Limburg staan vooralU ren- en kersenbomen j in bloei. Bij mooi wee| de appelbomen die deels in knop zitten 1 week gaan bloeien. Wandelingen: 30 aprj mei vanuit Boven-Leeu op 1 mei vanuit Hervd 03440-15834 VVV-Tiel.ro In Flevoland staan dj zaadvelden al aardig i| j Volgens een woord), van de VVV-FlevolanfC deze begin mei knaller1) zijn. I in Clingendael ar Vanaf 30 april is de )v tuin in park Clingend«L, geopend voor publiek; kers kunnen daar v?s< uur terecht. v WEERRAPPORT HEDENMOR^ 7 8 h Malta Moskou München Vf- I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Moeder en kind Het overlijden van een moeaer en haar baby direct na de ge boorte in het Diaconessenhuis in Voorburg, waar inmiddels een onderzoek naar wordt in gesteld, heeft ons diep ge schokt. Tegelijkertijd roept deze gebeurtenis herinnerin gen bij ons op aan de treurige manier waarop wij ruim twee iaar geleden door het gynaeco logische team van dit zieken huis zijn behandeld. Wij verlo ren daar door nalatig medisch handelen onze baby. Alleen al in mijn directe omgeving zijn ons nog twee situaties bekend van onbetwistbare medische nalatigheid in dit ziekenhuis bij een bevalling. In één geval leidde dit ook tot de dood van een baby. Het kleine Diaco- nessenziekenhuis is geregeld in het nieuws omdat men er in slaagt reageerbuisbaby's op de wereld te zetten. Ongetwijfeld een mooi succes voor de heren medici. Toch zou het goed zijn als ze eens wat meer tijd en zorg zouden besteden aan de gewone moeders en spectacu laire technieken overlaten aan ziekenhuizen die daar beter voor zijn uitgerust. Want ken nelijk kunnen zij met de „ge wone gevallen" nog steeds niet goed overweg. Mevr. L. Fokkelman, VOORBURG. Moeder en kind (2) In uw artikel over de dood van een moeder en kind in het Diaconessenhuis in Voorburg zegt directeur A. R .F. Vreede er alles aan gedaan te hebben het leven van vrouw en kind te redden, en verklaart hij de dood van de moeder met een aandoening „die onafwend baar en onomkeerbaar de dood ten gevolge zou hebben". Maar vervolgens weigert hij ant woord te geven op de vraag of die aandoening al eerder ge constateerd had kunnen worden. Is dat nou juist niet de centrale vraag in deze kwes tie? Heeft de medische staf er wel alles aan gedaan om te achterhalen waar de zeer hoge koorts van de vrouw door ver oorzaakt werd? Of heeft men die conclusie dat ze een aan doening had die zeker tot haar dood zou leiden pas achteraf getrokken? De echtgenoot van de vrouw heeft blijkbaar rede nen aan de inzet van het gy naecologisch en medisch team van het ziekenhuis te twijfe len. Het zou daarom dienstig zijn als in uw krant niet alleen het verhaal van het zieken huis, maar ook dat van de we duwnaar te lezen viel. Opdat wordt voorkomen dat deze droeve feiten zich ooit nog eens herhalen. L. Jacobus, ZOETERMEER. Moeder en kind (3) „Dood Zoetermeerse onaf wendbaar", staat boven het ar tikel vorige week vrijdag in uw krant over de dood van een Zoetermeerse vrouw en haar doodgeboren kindje in het Diaconessenhuis in Voor burg. Wie zijn oor te luisteren legt in Zoetermeer, waar de bevolking tot voor kort voor een deel was aangewezen op het Voorburgse ziekenhuis, zal het zich echter afvragen. Was dè dood van de vrouw inder daad onafwendbaar? De non chalance waarmee het gynae cologisch team van het Diaco nessenhuis in Voorburg de aan zijn zorgen toevertrouwde vrouwen behandelt, leidde in enkele gevallen al eerder tot problemen. Ook toen hadden moeders twijfels over de inzet en kunde van de staf, nadat een zwangerschap werd beëin digd met een doodgeboren kindje, of de moeders zelf met ernstig letsel uit het zieken huis ontslagen werden. Het is te hopen dat deze zaak aanlei ding is voor een diepgaand on derzoek naar het functioneren in het ziekenhuis. En daarbij is het jammer dat de directeur van het ziekenhuis de Inspec tie voor de Volksgezondheid pas op de hoogte heeft gesteld nadat de pers over deze zaak publiceerde, enkele weken na de dood van moeder en kind. M. van Sonsbeek, ZOETERMEER. Reactie directeur Diaconessenhuis Gezien de aard van voor gaande brieven heeft de re dactie de directeur algemene zaken van het Diaconessen huis om een reactie ge vraagd. Hieronder zijn visie. Ten onrechte wordt er in de brieven van uitgegaan, dat de ingediende klacht het zieken huis cq. het gynaecologisch team van het ziekenhuis be treft. De ingediende klacht is echter NIET gericht tegen het ziekenhuis, noch tegen de al daar werkzame specialisten. Uit de aanklacht van de echt genoot blijkt op geen enkele wijze, dat deze twijfel zou heb ben aan de inzet van het zie kenhuis, zoals door een van de briefschrijvers gesuggereerd wordt. Dat de gebeurtenissen bij me vrouw Fokkelman herinnerin gen hebben opgeroepen aan haar eigen ervaring in het Di aconessenhuis is begrijpelijk en invoelbaar. Toch is er in dat geval naar onze stellige overtuiging geen sprake van nalatig handelen als gevolg waarvan mevrouw een leven loos kind ter wereld zou heb ben gebracht. De hierbij be trokken gynaecoloog zal voor nader overleg contact met me vrouw Fokkelman opnemen. Het Diaconessenhuis is bereid dit geval desgewenst ter toet sing aan de Inspecteur voor de Volksgezondheid voor te leg- ëen Het ziekenhuis en de specialis ten zijn uiteraard bereid geval len, zoals in de brieven be schreven, die hen ter i worden gebracht alsnog vuldig nader te onderr 1 en hierover aan betrol volledige opening vanjer te geven. e r De directie blijft van rf>°' dat van enig falen of vuldig handelen van Hei werkers of specialiste het ziekenhuis niets is*., ken; door hen is juist /J\l inzet al het mogelijke j om deze tragische gebeii^l sen te voorkomen. jy Uiteraard is de centralL, in deze kwestie of de]~* aandoening van de eerder onderkend had 1| worden; het is echter de directeur van het ly/ huis hierover een uitsptj doen. Drs. A.R.F. Vreede, directeur algemene zakr^ Diaconessenhuis, VOORBURG.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2