Favoriet ookom de prijsi 1 Mooi": kritisch boek over cosmetica Iskander Kwartet vitaal in nieuwe samenstelling Verantwoord zitten is kunst apart Uiteenlopende groenteprijzen Groente en fruittips VROOIVm DREESM ANN 'BINNENLAND EeidwOowuvnt DONDERDAG 28 APRIL 1988 PAGINA Het boekje „Mooi" van Lucas Reijnders en Wou ter Klootwijk biedt een uniek en verhelderend beeld over de Nederland se cosmetica-branche. Reijnders, bekend als pu blicist van een aantal boeken over milieu- en consumentenzaken, en Klootwijk, consumenten redacteur van de Volks krant, zijn er in geslaagd kritisch en duidelijk te informeren over cosmeti ca. En dat mag in Neder land uniek heten. Journalisten die over cosmeti ca schrijven, zijn volgens bei de auteurs te verweven met de branche. Zij schrijven slechts over alle nieuwe pro- dukten aan de hand van de door de leverancier verstrekte informatie. Zelden tot nooit wordt die informatie gecon troleerd of het produkt getest. Het zijn juist de fabrikanten die samen met de journalistie ke handelsreizigers in week en maandbladen onzekerheid en ongeluk zaaien, aldus Reijnders en Klootwijk. Maar het is ook zo dat de wet niet echt aanleiding geeft tot strengere controle van cosme- Wie zich niet wil „verwennen" met dure smeersels kan in het boekje „Mooi" aardige tips vinden. FOTO: ARCHIEF gaan zelfs nog verder. Zij be weren dat een groot aantal crèmes géén effect heeft. Bij voorbeeld vochtinbrengende crèmes: „Slechts één ding is zeker: moisturizers gaan uit droging van de crème in het potje tegen". Zo ook met de schuurcrèmes of, met een mooier woord, „scrubs". Deze veroorzaken een droge huid, een vergrote kans op irritatie en wondjes en de bevordering van acne en huidkanker. Ook vermage- tica. De Warenwet biedt geen duidelijke aanknopingspunten om waardeloze artikelen aan* te pakken. Volgens de „Mooi"-schrijvers zou in de Warenwet een artikel moeten staan dat een fabrikant bij elk nieuw artikel moet aantonen dat het doet wat er in de re clame staat. Maar zolang dat niet gebeurt, staat het elke fabrikant vrij met de mooiste beloften te ko men. Klootwijk en Reijnders ringscrèmes zijn onzin, vol gens de auteurs. Zij hebben slechts een symbolische bete kenis. Reijnders en Klootwijk hebben weinig goede woorden over voor alle smeersels van de „dure-merkenfabrikan- ten". Zij willen de lezer veel geld besparen door een simpel recept voor een crème te ge ven. De voornaamste bestand delen zijn gedistilleerd water, glycerine en cetomacrogolcrè- me, gewoon verkrijgbaar bij de drogist. Met een slagroom- klopper door elkaar geklopt levert deze crème hetzelfde effect - of ook geen effect - als één van de dure crèmes. Wie zich niet wil „verwen nen" met dure smeersels, zon- ne-filters, shampoos enzo voort, kan in het boekje „Mooi" een aantal aardige tips en waarschuwingen vinden. Jammer genoeg ontbreken - gewoon omdat die er niet zijn - duidelijk onderbouwde we tenschappelijke testen. Reijn ders en Klootwijk verwijzen wel naar enkele buitenlandse onderzoeken. Verder baseren zij hun stellingen op gewoon gezond verstand en weten schappelijke voorkennis. MIRJAM VAN ZUILEN Lucas Reijnders en Kloot wijk: „Mooi, Cosmetica- gids". Uitg.: Van Gennep (Amsterdam). Prijs: 19,90. De oplettende consument zal bij de groenteman merken dat de prijzen voor de verschil lende groentesoorten nogal uiteen lopen. Als men de goedkopere groentesoorten af-' wisselt met de wat duurdere, komt men voor een gemid deld redelijk bedrag tot een gevarieerd weekmenu. Zo is de prijs voor de spinazie flink gedaald, want gemid deld komt de prijs nu op 90 cent per pond uit. Paksoi is eveneens een goedkope groentesoort, de prijs schom melt rond 1,- per kilo. Fami lie van de paksoi is de amsoi; deze kost gemiddeld 1,50 per kilo. Andijvie is niet van prijs veranderd en in vergelijking met spinazie is deze groente duur. Maar al naar gelang de manier van bereiden heeft men meer of minder van deze groentesoort nodig. Men moet rekenen op een prijs die rond 2,- per pond schommelt voor de kwaliteitsklasse I. Een pond postelein kost f 2,50. De Chinese kool is goedkoper ge worden, een pond kost nu 1,15. Voor de raapsteeltjes loopt de prijs uiteen van 70 cent tot 1,10 per bosje. Mooie Hollandse kassnijbonen zijn voor 4,50 per half pond te koop. De bloemkoolprijzen zijn dalende; nu ligt de prijs tussen 2,35 en 5,50 per stuk. De bospeen varieert in prijs van 3,30 tot 4,50 per bos. Rabarber kan een welko me aanvulling zijn bij ver schillende menu's; een kilo kost slechts 1,35. Twee echte vooijaarsboden zijn de boskroten en bosuitjes. Voor de boskrootjes komt de prijs op 2,85 per bosje en voor de bosuitjes op 1,75 per bosje. Van de aubergines wordt vaak ten onrechte ge dacht dat het een dure groen tesoort is. Dit idee gaat zeker nu niet op. want ze kosten slechts ƒ1,75 per. stuk. De groene courgette is ook aan trekkelijk geprijsd, namelijk 1,40 per stuk. Er is ook weer Hollandse broccoli te koop; deze kost 4,50 per half pond. Radijs is met een prijs van 1,- per bosje goedkoop. De traditionele krop sla is ook goedkoop, de prijs ligt tussen 30 en 60 cent per krop. Een groeiend aantal consumenten toont belangstelling voor an dere slasoorten. De ijsbergsla - veel zwaarder in gewicht dan de kassla - kost per krop 2,-. Er is ook eikebladsla - 85 cent per stuk - of lollo ros so, die 1,25 per stuk kost. De prijzen voor de export-kwali teit komkommers liggen tus sen 70 cent en 1,25 per stuk. Het prijsverschil tussen de ex port-kwaliteit van de ronde- en de vleestomaten is gering; voor beide schommelt de prijs rond 2,50 per half pond. Een proefondervindelijk goed zitmeubel dat uitgekiende steun geeft. Deze fauteuil is van Baan's meubelen, Waddinxveen. De bekleding is blauw/grijze stof in santijnbinding. Prijs: 2280,-. Verantwoord zitten is een kunst apart. Zeker voor oudere mensen. Als ze niet letten op een goede „ruggesteun", zijn pijn in de lendenen, de rug en schouders vaste begelei ders. Rugpijn kan een le ven verzieken. Er moet dan ook aan gewerkt worden: oefeningen in de ochtend en de avond voor het naar bed gaan, in ernstige gevallen behan deling bij de fysiothera peut, die ook met elektro therapie veel bereiken kan. Factor van belang is de vorm van de stoel. Heel erg slecht voor de rug is 's avonds voor de televisie weg te zakken in een „wolk" van een stoel, die de mens als het ware „om armt", of te hangen op een bank. De ruggegraat, die van nature een S-vorm heeft, moet vooral boven het bek ken goed gesteund worden, want daar is hij het zwakst. Houdingen die niet in over eenstemming zijn met deze S- vorm, leiden na een tijdje tot vermoeidheid, kramp in de nek en natuurlijk rugklach ten. Een korte rugleuning kan kramp in de nekspieren ver oorzaken, maar een rechte leuning geeft ook de lendenen weinig steun. Goed is, na de dagtaak een opblaasbaar kus sentje in de nek te leggen dat na in de iuiste vorm te zijn „gestompt'prettig steun biedt. De kussentjes zijn er in halve-maanvorm of nier- vorm, of plat en bol in het midden en plat aan de uitein den. Het kan ook in de lende nen worden gepropt. Is de zitting van de stoel te hoog of te diep, dan wordt te veel druk uitgeoefend op de kuiten, knieholten en dijen. Ook verkeerd. Een te lage zit is eveneens af te raden; daar van worden de benen moe. Onze voorouders wisten het wel. Ze gebruikten een „poef" om de onderdanen op te leg gen als ze vermoeid waren. Ook een voetenbankje bewees goede diensten. En niet de vergeten de stoof met gloei end kooltjes. Zonder deze hulpmiddelen is het 't beste de voeten losjes op de grond te zetten. Ook arm leuningen dragen bij tot goed zitcomfort. Het gewicht van de armen wordt gedragen door de schoudergordel. De monnikskapspier die rond de schouders loopt, komt het eerst in aanmerking voor zeurderige pijn, die in erge gevallen gaat uitstralen naar nek en hoofd. Nekwervels zijn een kwetsbaar pijnobject. Bij oudere mensen slijten de wervels, hetgeen weer spier- klachten teweeg kan brengen. Het frommelen met zachte, weke kussentjes, die een be paalde houding steunen zodat de spieren zich ontspannen, kan het zitcomfort sterk ver hogen. Het gaat dus feitelijk om „maatwerk", zowel van verhoudingen in de „makke lijke" stoel als bij verantwoor de hulpmiddelen. Een „goe de" stoel in diverse bekleding en stof is reeds verkrijgbaar vanaf 1600,-. TINY FRANCIS Het Iskander Kwartet met werk van Mozart, Schubert en Ravel. Gehoord In de Kapelzaal van K&O Leiden op 27 april. De regelmatige bezoeker van de door K&O georganiseerde concerten in de Kapelzaal aan de Oude Vest verbaast zich herhaaldelijk daar slechts een handjevol muziekminnaars aan te treffen. De concerten die elk seizoen ruimte bieden aan een keur van uitstekende musici die met hun zeer geva rieerde programma's een on misbare schakel in het het Leidse muzikale leven vor men, worden maar matig be zocht. Men krijgt de indruk dat de organisatoren van het kamermuziekprogramma, die telkens uiterst getalenteerde musici weten te contracteren, deze concerten veel meer zou den moeten aanprijzen. De reacties van het publiek, dat op deze concerten door gaans niet teleurgesteld wordt, waren ook gisteravond bij het optreden van het Iskander Kwartet onverdeeld gunstig. Nadat dit in februari geplande concert door ziekte van een van de spelers was uitgesteld, trad het viertal gisteren alsnog voor het voetlicht, aangevoerd door de sinds kort in het en semble opgenomen eerste vio list Géza Stuller. Het spel van deze vierentwintig jaar oude Hongaarse kunstenaar, samen met dat van tweede violist Janwillem Toebes, altist Alexander Prummel en cellist Wouter Mijnders straalde al bij de eerste maten een intense warmte en grote vitaliteit uit. Mozarts strijkkwartet in Es (KV 428) leende zich voortref felijk om met de klankrijkdom en het uitgebreide dynamische palet waarover het ensemble beschikt, in knap uitgebuite crescendo's als een parel van muzikale welsprekendheid tot leven gebracht te worden. Zo wel in de snelle delen krachtig opgezet als in het ingehouden andante en in de opmerkelijke chromatische motieven van het menuetto, toonde het gezelschap zijn flexibiliteit. Ook Franz Schuberts Quar- tettsatz in c (D 703) werd zeer overtuigend neergezet, slechts door enkele oneffenheden ont sierd. Dat zich in dit stuk in het spel van de eerste vi >er en dat van de altist kleine n 1 zuiverheden voordeden jammer, gezien het hoge tt van het hele concert, n r\ niet onoverkomelijk. In m rice Ravels strijkkwartet i werd het publiek na de p; eveneens op eersteklas onthaald. Moeiteloos werd stuk, dat aan de uitvoeren bijzonder hoge eisen stelt, gehore gebracht. Meeste druk maakten daarbij de trasterende middendelen assez vif, trés rythmé en onheilspellende trés lentL waarna het Iskander in het ontreddering oproe|% de vif et agité het concert|L perfect virtuoos slotaccci gaf- IJB: TOM STRENG* t el e Droomgala, 15 int. hits van o.a. N. Diamond, L. Ronstadt, Dire Straits, Abba, J. Cocker J. Warnes enz. speelduur ruim 60 min.! This is my song, 19 wereldsuksessen van o.a. E.John, Abba, Beegees, E. Humperdinck, D. Day enz. speelduur ruim 60 Het gebeurde in het westen, 20 beroemde filmmelodieën van E. Morricone o.a.: Once upón a time in the west!, My name is nobody enz. Speelduur: ruim 60 minuten! Franz Lambert, 2 perfekte CD'S van Hammond-virtuoos F. Lambert o Imagine, Feelings, Please release me, Mr. Tambourine Man, I got you babe en The Platters, 16 grote hits als: Only You. the great pretender, Twilight time. Smoke gets in you eyes enz. Mahalia Jackson, beroemde songs als' He's got the whole world in his hand, The lord's prayer enz. Connie Francis, 16 grote hits zoals: Lipstick on your collar, Stupid cupid, Who's sor ry now, My happiness enz. My fair lady. Originele Broadway-uitvoering van deze wereldberoemde musical met grote sterren als: R. Harrison en J. Andrews! I could have danced all night, the rain in Spain enz. Per CD slechts Maurice André. Trompetconcerten van o.a. Albinoni, Bach, Handel. Telemann, Vivaldi, Purcell enz. Beethoven - 5e symfonie piano- concert nr. 5. Concertgebouw orkest o.l.v. E. Jochum en het London Symphony Orch. o.l.v. C. Davis. Solist: S. Bishop. Ffer CD Rock and roll club. 5 Schitterende verzamel CD's met totaal 60 Rock 'n roll hits van o.a. E. Presley. B. Haley. S. Cooke. F. Domino, C. Richard, Beatles. B. Holly, C. Berry. L. Richard. E. Cochran, J. L. Lewis. Everly Brothers etc. Per CD

Leidse Courant | 1988 | | pagina 18