Paardetram Ton Mazee nieuwe attractie voor de Bollenstreek TROS moet Wassenaarse makelaar rehabiliteren evrouw jnnike erleden [)tsing et bus Kantoor Stichting Ouderenzorg geopend Ziekzoeken kan uizenden guldens hade besparen" ai DEN OMGEVING QaidóaQowumt DONDERDAG 28 APRIL 1988 PAGINA 15 n A icheid Strikwerda °E KENBURG Na 30 jaar in de 1 A|P|te Valkenburg te hebben gewerkt, u'1' R. Strikwerda, directeur gemeen- re ken, vanmiddag afscheid geno- '^ri Dit is gebeurd tijdens een receptie Alsgt gemeentehuis van Valkenburg, kent werda maakt gebruik van de VUT- "e! ing. In de periode dat Strikwerda °i alkenburg heeft gewerkt, zijn er ■rden woningen bijgebouwd met in de nieuwe Joghtwijk. Verder is 'O0lortzaal De Terp tot stand gekomen, je vernieuwing van de Hoofdstraat Strikwerda jarenlang bezig gehou- Strikwerda vindt het jammer niet betrokken te zullen zijn bij de van het nieuwe bejaardenhuis, iet vernieuwen van de rioleringen aan zijn opvolger moeten overla- ad hl Leic Ambassadeur doopt tulp LISSE De heer G.C. Gig- nac, ambassadeur van Canada in Nederland, heeft gister avond in de 'showkassen van Keukenhof een nieuwe tulp gedoopt en van het naambord je „Canada Maritime" voor zien. De rode nieuweling, die een witte rand heeft, is daar mee genoemd naar het gelijk namige scheepvaartbedrijf, dat zeer veel bloembollen naar Canada en Noord-Amerika transporteert. De nieuwe tulp komt uit een partij van J. van der Wereld uit Breezand en is geselecteerd door de firma Hoff en Blokker in Limmen. Kerkeveiling St. Jozefkerk NOORDWIJ- KERHOUT De jaarlijkse ker keveiling van de Sint-Jozefkerk in Noordwijker- hout wordt mor genavond gehou den in hotel Van der Geest. De op brengst is be doeld om de kerk 's avonds •van buiten in het licht te kunnen zetten en om het kerkhof een op knapbeurt te ge ven. BOUW SCHOOL MAG DOORGAAN DEN HAAG/VOORHOUT De Stichting Katholiek Onderwijs mag doorgaan met de bouw van de school aan de Bonekruidstraat in Voorhout. Het schorsingsverzoek dat zes bewoners van de Bonek ruidstraat hadden ingediend bij de Raad van State, is gistermorgen af gewezen. De bewoners vinden dat door de bouw van de school hun uitzicht wordt verslechterd en hun privacy aangetast. Ook zijn ze boos omdat ze vinden dat de gemeente Voorhout onvoldoende inlichtingen had verstrekt op het moment dat zij hun woning kochten. Het schor singsverzoek werd dinsdag behan deld voor de Raad van State. Jongen geschept ALPHEN AAN DEN RIJN Een 9-jarige Alphense jongen is gistermiddag rond vier uur gewond ge raakt bij een aanrij ding op de Wilhelmi- nalaan in Alphen. De jongen fietste over het voetpad en stak plotseling de rijbaan over. Een naderende automobiliste, een 22-jarige Zoeter- woudse, kon de jon gen niet meer ontwij ken. De jongen liep licht- hoofdletsel op. Hij is naar het Rij noord Ziekenhuis ge bracht. Shock na botsing ALPHEN AAN DEN RIJN Een 53-jarige automobilist uit Briele liep gistermiddag rond zes uur een shock op toen hij werd aangereden. De man stond voorgesorteerd om linksaf te slaan op de kruising De Hoorn-Prins Bernhardlaan. Op het moment dat het licht op groen sprong en hij optrok, naderde een auto met grote snelheid uit tegeno vergestelde richting. Beide auto's knalden op elkaar en werden totaal vernield. De automobilist uit Briele is naar het Rijnoord Ziekenhuis ge bracht. De 29-jarige Alphense be stuurder die de aanrijding veroor zaakte, vertelde de politie dat hij door oranje licht reed. De politie zoekt getuigen: 01720-84690. Zwaar gewond na inhalen OEGSTGEEST Twee automobilisten zijn gisteravond zwaar gewond geraakt na een foutieve inhaalmanoeuvre op de rijksweg A44 ter hoogte van de Vin- kenweg. Een 23-jarige automobilist uit Katwijk reed rond acht uur op de rij baan richting Leiden achter een 25-jari- ge bestuurder uit Rijnsburg. Op een ge geven moment haalde de Katwijker de man uit Rijnsburg in, maar volgens een politiewoordvoerder werd zo hard gere den, dat de voertuigen elkaar raakten. De Rijnsburger kwam terecht tegen een boom langs de weg en belandde vervol gens in de sloot. De auto van de Katwij ker kwam vijftig meter verderop in het water terecht. Een rampenauto van de brandweer moest er aan te pas komen om de Rijnsburger uit zijn voertuig te bevrijden. De slachtoffers zijn overge bracht naar het AZL. nderRDWIJK Mevrouw Bonn ike-Wijers is in de van dinsdag op woens- listriDverleden. Zij is 58 jaar !et st ;eworden. Mevrouw Bon- u was al geruime tijd ern- iiek. Het bericht van haar ijden is in Noord wijk en lal ook in bestuurlijke d va met ontroering ontvan- De vlag op het raadhuis (idere openbare gebouwen halfstok. Het medeleven v oud-burgemeester Bonni- zemijn zijn kinderen is groot, de heer Bonnike was de van zijn vrouw reden i november 1987 ver- jd ontslag als burgemees- an Noordwijk te vragen, dit besluit alom werd ge deerd, bleek wel uit de belangstelling bij het eid van het burgemees- in de Noordwijkse Kerk. Mevrouw Bonni- Nijmeegse van geboorte itudeerde later aan de inivèrsiteit te Utrecht, leerde zij haar man ken- In haar Noordwijkse tijd, legon in 1966, heeft me- Bonnike intens met het en wee van de bevolking Wes|eleefd. Liefdewerk trok bijzonder, daar zete zij voor in en daarvoor wist ideren te motiveren. Zij zaaere-presidente van de Ne- m ndse Vereniging van Dm g vrouwen, afdeling Noord en van de Noordwijkse iwenraad. Ter nagedach- aan mevrouw Bonnike tolt maandagochtend 2 mei dienst opgedragen in de tl jerlands Hervormde Kerk rdul Noordwijk-binnen. uur- Na afloop is Mei5en^e^ tot condoleren. De Wei ^énis heeft daarna in be- e 4-3 P knng plaats, eide nardi Corbi vei lfcSTGEEST Een NZH- gistermiddag tegen een onenauto gebotst op de sing van de Rhijngees- raatweg en de Gevers- meli.it in Oegstgeest. De per- - - ^nauto werd bestuurd een 28-jarige inwoon- van Beinsdorp. Zij moest teling remmen voor een p fietsers die door het licht reed. De vrouw is een pijnlijke arm en klachten overgebracht het AZL. Haar auto Ite licht beschadigd. SASSENHEIM De Bol lenstreek is een attractie rijker. Terwijl luxueuze touringcars en dubbel dekkers uit alle windstre ken voorzien van air con ditioning, bar en toilet een waas van uitlaatgas sen over de bloeiende velden verspreiden, voert de Sassenheimer Ton Ma- zee zijn paardetram be hendig door het verkeer. Wanneer hij uitrijdt zijn de kreten: „marvellous" en „geweldig" niet van de lucht. Het is duidèlijk dat dit en thousiasme niet alleen geldt voor het uitzicht dat de passa giers van het 19de eeuwse vervoermiddel wordt gebo den. Ook de paardetram, glanzend gepoetst, het tuig en vooral de beide 5-jarige Gel derse merries Biona en Bren- da zijn alleszins het aankijken waard. Sinds enkele weken verzorgt stalhouder Mazee met zijn zoon een dagelijkse anderhalf uur durende rit door de bol lenvelden. Hij vertrekt om half zeven 's avonds bij het VVV-kantoor aan de Gracht- weg in Lisse. De rondleiding strekt zich voornamelijk uit over de landelijke wegen ten westen van de doorgaande verkeersroutes tussen Hille- gom en Sassenheim. PTT De 56-jarige Mazee, van beroep chef loket- en geld- diensten bij de P.TT in Leiden en gedurende 24 jaar CDA- raadslid, exploiteert sinds vier jaar een stalhouderij. „Het stelde niet zo veel voor, het ging eigenlijk allemaal tussen de bedrijven door", aldus Ma zee, die naar zijn eigen zeggen van kinds af aan een paar denliefhebber is. Hij begon zijn loopbaan in zijn geboorte stad Medemblik en ging na de lagere school werken als paardenknecht. „Ik zag al gauw dat een boerenknecht niet altijd boer wordt". Reden voor Mazee om het roer om te gooien en bij de PTT te solli citeren, waar hij uiteindelijk via een directeurspositie te Nieuw Vennep in Leiden te recht kwam. Met het vooruitzicht van een naderende VUT op 1 juni 1989 besloot Mazee de moge lijkheden te onderzoeken de stalhouderij uit te breiden. „Het is voorlopig een experi ment," legt Mazee uit „aan het eind van de zomer kun nen we pas zeggen of het loont om door te gaan met onze rijtoeren". Het ziet er in middels wel naar uit dat er voldoende emplooi is voor de ondernemende paardenman 'pur sang'. Zijn arbeidsterrein strekt zich overigens uit tot in Leiden, waar hij al heel wat kilometers in de binnenstad heeft afgelegd. Ook in juni zal hij tijdens de Lakenfeesten met zijn paardenspan in het centrum van de stad acte de présence geven. Proefrit Vandaag heeft Mazee een proefrit voor de Leidse fees ten- gehouden. In gezelschap van politiefunctionarissen, ge meentelijke vertegenwoordi gers en de directeur van de VVV is een traject afgelegd dat bij het stadhuis begon. „We wilden wat ervaring op doen en bij voorkeur hoge bruggen vermijden", ver klaart Mazee. „We moeten een route hebben zonder bul ten. Een hoge brug met aan sluitend verkeer van links en rechts zou betekenen dat we op de brug stil moeten staan met de tram en dat kan niet". Mazee die zes jaar geleden zijn koetsiersbewijs haalde heeft alle vertrouwen in zijn twee paarden. „Ze zijn be trouwbaar, kunnen tegen de drukte van het verkeer, trap pen niet achteruit en kinde ren zouden er veilig onder door kunnen lopen". De twee merries werden naar zijn zeg gen als 3-jarige jonkies', on bedorven groene paarden, die alles nog moesten leren, aan gekocht. Op de vraag of paar den nog wel in het huidige verkeer thuishoren, wordt door Mazee bevestigend gere ageerd. Wel is hij van mening dat een koetsiersbewijs bin nen afzienbare tijd wettelijk verplicht gesteld dient te worden. Koetsier Mazee jr. bij de paardetram die wordt getrokken door de Gelderse merries Biona en Brenda. Met de irritatie van de overi ge weggebruikers ten aanzien van zijn slechts langzaam rij dende tram valt het overigens best mee oordeelt de Sassen- heimse stalhouder. „Negen van de 10 automobilisten ste ken bij het passeren hun hand op, maar", voegt hij daaraan toe: „natuurlijk moet je zelf ook een beetje mee werken. Als ik een file achter me krijg, probeer ik uit te wijken tot de rij opgelost is". Dat de stalhouderij een tijdro vende en dure aangelegen heid is hoeft geen betoog. Het vak dreigt dan ook uit te ster ven. Alleen in Haarlem en Delft zijn nog gelijksoortige bedrijven te vinden. Mazee voert aan: „Een auto zet je er gens neer, je wast hem nu en dan en je betaalt de belasting. Wanneer we daarentegen met de paardentram de weg op gaan, vergt dat minstens an derhalf uur voorbereidend werk. Als we na de rit thuis komen, zijn we weer net zo lang bezig met het douchen van de paarden en het warm inpakken. En daar komt bij dat een paard maar door vreet". De stalhouderij zou dan ook een allerminst renda bele zaak zijn. „Maar zolang een gedeelte van de kosten er uit komt is het voor óns de moeite waard". Ook een stukje erkenning voor de edele viervoeters spreekt een woordje mee voor Mazee die graag gezien wordt met zijn tweespan en altijd met een brede, trotse lach op de bok van zijn tram te vin dén is. Gnuivend vertelt hij: „De Leidenaren zijn zeer 'paarden minded'. Ze lopen om de paarden heen zonder angst". Bijzonder gestreeld was Mazee toen hem onlangs bij een bezoek aan de sleutel stad door een aantal dames werd toegeroepen: „Je moet hier alle dagen komen". Een tevreden Mazee concludeert: „Als het aanslaat ga ik het volgend zomerseizoen perma nent naar Leiden". Een apar te route met bezoeken aan de verscheidene musea die Lei den telt, staat waarschijnlijk op het programma. Op Konin ginnedag is de paardetram te vinden op de Meubelboule vard in Leiderdorp. MARGRIT TIBBOEL VOORHOUT „In 1988 wordt in overleg met de Stichting Be jaardencentrum Voorhout on derzocht of het mogelijk is in Huize Agnes een project kort durende opnamen te realiseren. De financiering en organisatie van dit project dient echter eerst; nauwkeurig te worden onderzocht". Dat vertelde wet houder D. IJdo gistermiddag tijdens de opening van het kan toor vain de Stichting Ouderen zorg Voorhout. IJdo opende dit kantoot door het omdraaien van eer,i sleutel. Het nièjuwe kantoor, gevestigd in Huize Agnes, zal gaan func tioneren als centraal punt waar de belangen van de Voorhoutse ouderen worden behartigd. De Stichting^ Ouderenzorg Voor hout is een samenwerkingsor gaan waalrin de instellingen die betrokken zijn bij de zorg van ouderen vertegenwoordigd zijn. De Bond van Ouderen, een van de grootste en meeste actieve instellingen binnen Voorhout, zal eveneens gebruik maken van het kantoor. „Nederland vergrijst", aldus wethouder IJdo in zijn toe spraak. „Ouderen vormen een steeds grotere groep in onze sa menleving. Daaraan zullen de voorzieningen; moeten worden aangepast. Ouderen verlangen een andere zorg dan enkele ja ren geleden, \yerd toen al snel besloten tot een opname in ver pleeg- of verzorgingstehuis, nu wordt meer enmeer naar zorg aan huis gezocht. Deze accent verschuiving wórdt met name door de overheid gestimuleerd. Ook in Voorhout zijn hier voor beelden van te noemen: het ala- meringssysteem en tafeltje-dek- je zijn als zorgvoorzieningen ge- realiseerd. Het verzorgingste huis Agnes zet de deuren meer en meer open voor thuiswonen de ouderen uit het dorp waar mee het tehuis als het ware een „dorpsfunctie" krijgt. Naast het alarmeringssysteem en de maaltijdbezorging is in samen werking met de plaatselijke fy siotherapeute het pi-oject „Meer bewegen voor ouderen ge start. Er is een oucferenonder- zoek gehouden en in 1988 staat de uitgifte van een informatie gids op stapel. Verder wordt aan het project voor kortlopen de opnames in Huize Agnes ge werkt", aldus de wethouder. De opening van het, kantoor werd door vertegenwoordigers van samenwerkende instanties, de provincie en de gemeente Voorhout bijgewoond. Drie Wassenaardlers bekennen in zaak Willibrordussch ooi WASSENAAR Drie inwo- ners van Wassenaar hebben bekend een aandeel te hebben gehad in de brandstichting en vernieling van de Willtbror- dusschool aan de Zonneveld- weg, tussen 16 en 19 apriL Het gaat om een 36-jaxige vrouw en twee mannen van 22 jaar. Zij waren maandag en dinsdag opgepakt na onder zoek van de politie. De vrouw is na verhoor heengezonden, de mannen zitten nog vast en worden voorgeleid aan de offi cier van jusititie. het ,VER VOOR KAGENAAR VAN SCHIE: iondi je N ■inscl ftig rt op JRDWIJK/VOORHOUT- jgdg ITENKAAG „Een uit- 'end beroep? Nee hoor, is geen sprake van". De r'ge G- van Schie uit de jn hi enkaag is bijna veront- eren, rdigd als hem wordt ge- igd of hij een van de laatste zoekers uit de Bollenstreek Er zijn er nog zat", legt hij ,Bij ons bedrijf zijn twee en die het werk straks van overnemen, maar ook bij ijven uit de omgeving heb- ze nog volop ziekzoekers het werk". nan uit de Buitenkaag werd :ren in het zonnetje gezet ti lat hij 38 jaar bij het bollen- rijf C. Westerbeek en zonen de Teylingerlaan in Voor- heeft gewerkt. Van Schie •en p 'ing hiervoor uithanden 1 de loco-burgemeester van Haarlemmermeer een zil- in onderscheiding verbon- aan de Orde van Oranje kwam bij Westerbeek wer- nadat hij zijn diensttijd in Jnesië had doorgemaakt, lis kon hij niet direct een L vinden want „het was nog niet zo wild met ba- Een buurman werkte ier al bij Westerbeek en lde Van Schie binnen. Hij drie als knecht maar in de van de 38 jaar is er niet dat Van Schie niet heeft en Maan. Vooral de export trok „Bij Westerbeek worden 'en gekweekt, gebroeid maar vooral geëxporteerd. Het groot ste gedeelte van de bollen wordt aangekocht bij vaste kwekers in de Noord. Ik ben pas tevreden als de bollen, net jes verpakt, de dèur uitgaan. Dan ben je pas klaar". Ziekzoeken De belangrijkste kwaliteiten van Van Schie liggen op het ge bied van het ziekzoeken. Elk voorjaar als de bloemen op de velden staan, liep hij tussen de bedden door op zoek naar zieke bollen. Die haalde hij uit de grond om ze onmiddellijk te vernietigen. „Op die manier kun je voor duizenden guldens schade voorkomen. Sommige ziektes kunnen in korte tijd hele bedden aantasten en dan heb je een aardige schadepost. Bovendien loop je het risico dat de bollen op het veld al worden afgekeurd. Regelmatig komen keurmeesters kijken hoe alles erbij staat. Als er ziektes in zit ten of er witte hyacinten tussen de blauwe zitten, keuren ze partijen af. Fouten mag je niet maken". Ziekzoeken vereist veel kennis van allerlei bollenziekten. Van Schie heeft dit in de loop van de jaren geleerd van de vorige ziekzoeker bij Westerbeek. Hij op zijn beurt heeft zijn kennis weer overgedragen aan nieuwe medewerkers. „De bloemen worden tegenwoordig wel be spoten, maar dat is voorname lijk tegen vuur. Voor veel ande- WASSENAAR TROS Ak- tua moet in de eerstvolgende tv-uitzending op 10 mei een rectificatie uitzenden over de Wassenaarse onroerend-goed- makelaar S. Jonkman. Dat be paalde de president van de rechtbank te Amsterdam 21 april in een kort geding. TROS Aktua had een reportage uit-r gezonden over vermeende malversaties rond de handel in stukken grond in Ierland. De uitzending was volgens de rechter misleidend en onvolle dig. Mocht de TROS de rectifi catie niet gedurende 30 secon den op het scherm tonen dan gaat dit de omroep 50.000 gul den kosten. De Wassenaarse makelaar, die in de jaren 1983 en 1984 werd beschuldigd van zwendel met onroerend goed in Ierland, blijkt niets strafbaars ten laste te kunnen worden gelegd. Dat is de conclusie van de Ierse rechtbank die in juni vorig jaar uitspraak deed. Eerder al was de Nederlandse Justitie na uitvoerig vooronderzoek tot dezelfde conclusie gekomen. Ondanks deze uitspraken bracht de TROS in de uitzen ding op 15 december 1987 als „aktueel nieuws" een pro gramma waarin werd gewaar schuwd tegen de aankoop van grond in Ierland van de daar wonende Nederlandse onroe- rend-goedhandelaar Ernst Weeland en makelaar S. Jonk man. In het programma werd vermeld dat een aantal teleur gestelde kopers tegen Weeland en Jonkman aangifte van strafbare feiten had gedaan. Niet werd in het programma vermeld dat de kopers al eerder bij de Ierse rechter in het ongelijk waren gesteld. Makelaar Jonkman werd en kele keren in beeld gebracht. Ook werd zijn makelaarskan toor getoond. Na de uitzending heeft Jonkman de TROS ver geefs om gelegenheid ge vraagd voor een weerwoord. Daarop heeft hij een kort ge ding aangespannen. In zijn uit spraak bleek de rechter van mening, dat de TROS aktua uitzending misleidend was en Jonkman recht op rectificatie heeft. Kale rotsen De kranten stondeh in 1984 bol van een „Ierse onroerend goed affaire" waarbij zwendel zou hebben plaatsgevonden. Vijftien klachten zouden zijn ingediend. Met als resultaat dat justitie de administratie van het Wassenaarse make laarskantoor in beslag nam. De heer Hendriks uit het Gelder se Eist, die een klacht bij justi tie deponeerde: „We zouden groen grasland hebben ge kocht, maar achteraf blijken het kale rotsen te zijn. Eerst ben ik met een klacht bij de Makelaarsbond geweest. Zon-* der succes. Dan maar bij Justi tie ons gelijk halen". Makelaar Jonkman: „Talloze mensen hebben in de Ring of Kerry, een wonderschoon stukje Ierland, een stukje grond, met of zonder huis ge kocht. De prijs lag toen rond de zes gulden de vierkante meter. Die grond was toen een aardige belegging. Ook Hen driks en de andere aanklagers hebben toen met volledige in stemming voor duidelijk spe culatieve doeleinden stukken gekocht, waarmee zij dik te vreden waren. Maar net als in Nederland kwam ook daar de klad in de onroerend goed handel en daalde de interesse tot nul. Nu probeerden enkele van de kopers zonder verlies van de grond af te komen door mij er verantwoordelijk voor te stellen". Voorschoten praat niet met anti-abortus organisatie VOORSCHOTEN Het ge- meentebestuur van Voor schoten heeft vandaag ge weigerd een delegatie van de anti-abortus organisatie „Schreeuw om Leven te ont- Vandaag voerde deze organi satie de „Nationale Tocht voor het Leven" aan door de regio. Een woordvoerder van het gemeentebestuur meldde vangen op het gemeentehuis, dat men het niet op de weg van burgemeester en wet houders vindt liggen een dis cussie te voeren over abor tus. Wel voerde de groep een mime-spel uit op het Treub- plein. G. van Schie wordt gefeliciteerd met zijn koninklijke onderscheiding door de loco-burgemeester van de Haarlemmermeer. De uitreiking had plaats in De Witte Raaf in Noordwijk waar gisteren het afscheid van Van Schie werd gevierd. foto: henk van den ende re ziektes bestaan nog geen be strijdingsmiddel. Daar heb je nog steeds ziekzoekers voor no dig". Het resultaat van het ziekzoe ken merkte Van Schie pas op het moment dat de bollen de deur uitgingen. Dan werden ze gekeurd en er was niets mooi ers voor hem dan het moment dat alle bollen werden goedge keurd. „Dan had je werk goed gedaan. Meestal was er dan ook wel wat extra's voor je in je loonzakje", aldus Van Schie. Ziekzoeken is geen gezellig werk. „Je loopt de hele dag bui ten tussen de bollenvelden. Er zijn vaak dagen dat het koud en nat is, terwijl het de volgende keer weer zo heet is dat je knie ën beginnen te knikken. Ver der loop je altijd in je eentje". Echt vreselijk vindt Van Schie dat laatste niet, want om de twee uur is er wel weer tijd voor een praatje bij de koffie of het middageten. „Nee dan vroe ger", verzucht hij achteraf. „Dan begon je om zeven uur en werkte je door tot zés uur. Dan duurde een dag een week". Plezier Dat de Buitenkager zijn werk altijd met plezier heeft gedaan, blijkt wel uit het feit dat hij ei genlijk al een maand eerder ge bruik had kunnen maken van de VUT-regeling. „De twee an dere ziekzoekers waren nog op reis en ze hebben gevraagd of ik er nog een maand aan wilde vastplakken. Dat heb ik ge daan", vertelt hij. Toch ziet hij er niet tegen op om straks niet meer elke dag te hoeven wer ken. „Ik heb thuis nog een veldje dahlia's. Dat blijf ik doen. Daar moet ik ook ziek zoeken. Verder ga ik graag fiet sen, ben lid van de bridgeclub en wandel graag. Ik ben nu nog beregezond en kan er nog van genieten". Die gezondheid wijt Van Schie voornamelijk aan zijn werk. „Ziekzoekers zijn al lemaal gezonde mensen. Ze zijn immers de hele dag buiten in de frisse lucht en tussen de geu rende bloemen". ROZA VAN DER VEER

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15