1 teidóc Qowumta Stadsgehoorzaal wordt opnieuw voor onnen opgeknapt a J STAD OMGEVING Een cadeau van formaat ordewijk: grotere invloed van gemeente op arbeidsbemiddeling mmoedigingsprijs voor unstenaar Thom Geraedts udente eist via kort geding toelating examens ALLER LEI(DS) li DONDERDAG 28 APRIL 1988 PAGINA 13 Jen praat met getuigen stort chemisch afval pEN Leiden zal de getuigen van itorting van chemisch afval op de tortplaats in Roomburg uitnodigen een gesprek. Via de Socialistische jzijn bij de gemeente diverse ano- schriftelijke verklaringen bin- skomen van getuigen. Ze beweren fond 1970 grote hoeveelheden afval Sikkens en andere bedrijven op jburg zijn gestort. Ook zouden er met een bedwelmende inhoud lig- yje houden er al langer rekening jat er chemisch afval in Roomburg Wat dat betreft verrassen de ver- ngen ons niet. We zullen de men- jo snel mogelijk uitnodigen voor gesprek. Dan zullen we bekijken we verder gaan doen", aldus wet- ler J. Peters van milieu. Socuteraprijs voor Werkgroep Donorwerving DEN HAAG/LEIDEN De Werkgroep Do norwerving in Leiden is de jaarlijkse prijs toege kend van de Stichting tot Bevordering van Soci ale en Culturele Doeleinden door TV en Radio (Socutera) voor de film „Donor worden, dat is eigenlijk doodgewoon". Onder regie van Ton van der Meyde werd deze film geproduceerd door Toonder Studio's. Behalve de opdrachtge ver krijgt ook de maker van de film de prijs. De jury onder voorzitterschap van Thijs Cha- nowski beoordeelde de via Socutera in 1987 uit gezonden films op kwaliteit en op de aspecten voorlichting en fondsenwerving. Ze droeg de Werkgroep Donorwerving voor voor toeken ning van de prijs, een plastiek en een nog vast te stellen geldbedrag, die 2 mei in Den Haag wordt uitgereikt. Advies Centrum Telecommunicatie voor ondernemers LEIDEN Ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf van Lei den kunnen sinds gisteren voor atfc vies en informatie op telecommuni- catiegebied terecht bij een Verkoop Advies Centrum. Wethouder J. Fase-Dubbelboer (Economische Za ken) oheeft het centrum gisteren geopend. Het centrum is gevestigd in de Lekstraat 88 in Leiden. Het is de tweede vestiging op dit gebied in het Haagse district. Met de opening van deze vestiging heeft Leiden, naast de telefoonwinkel 'Prima- foon' voor de consument, nu ook een telecommunicatie Advies Cen trum voor het bedrijfsleven. Anderhalf jaar cel voor serie inbraken DEN HAAG/LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf, in verband met de serie inbraken die hij heeft gepleegd. De Leidenaar bekende tegenover de politie veertien inbraken en negen pogingen daartoe. De man heeft vorig jaar zeven maanden in de gevangenis doorge bracht vanwege een eerdere reeks inbraken. Hij zegt in te breken omdat hij geld nodig heeft om heroïne en cocaïne te kunnen kopen. Zijn advocaat pleitte twee weken geleden tijdens te zitting voor een gro tendeels voorwaardelijke gevangenisstraf, zodat de Leidenaar in een afkickcentrum zou kunnen worden opgenomen. De officier van justitie was echter van mening dat een onvoorwaardelijke straf op zijn plaats was omdat de man van vorige straffen niet veel zou hebben geleerd. Aanleg speeltuin Stevenshof begint LEIDEN Met de aanleg van een speeltuin in de Stevenshof zal op kor te termijn worden begonnen. De raadscommissie sociaal-cultureel werk is gisteravond akkoord gegaan met het voorstel van het college van B en W om 230.000 gulden beschik baar te stellen voor de speeltuin. Vol gens een woordvoerster van de direc tie welzijn gaat het om een „vrij klei ne" speeltuin met onder andere een speelhuis. De speeltuin wordt aange legd op een terrein achter het nood gebouw waarin nu het gezondheids centrum en het clubhuis zijn geves tigd. Verwacht wordt dat de speel tuin „vrij snel" in gebruik kan worden genomen. Proefschrift over politieke invloed LEIDEN Na 1975 kregen ge meenten een grote invloed op de aanleg van rijkswegen. Ook de pro vincie kreeg meer te zeggen. Dit in tegenstelling tot voor 1975 toen Rijkswaterstaat het voor het zeggen had. Het minst invloedrijk bij de aanleg van rijkswegen was de Tweede Kamer. Dit is één van de conclusies van drs. L. Huberts in zijn proefschrift „De politieke in vloed van protest en pressie" waar op hij gisteren aan de Leidse Uni versiteit promoveerde. Huberts analyseerde vijftien besluitvor mingsprocessen over de in de pro vincie Noord-Brabant geplande rijkswegen. El M. EIDEN De Stadsge- oorzaal aan de Bree- raat moet opnieuw voor innen worden opge- napt. Na een groot- heepse restauratie vo- jaar, is nu ruim 10.000 gulden nodig wr renovatie van gan- en, kleine zaal, gevels n daken. De gemeente, gena^r van de Stadsge- oorzaal, heeft dat geld eschikbaar gesteld, nu voorgenomen restaura- is de derde sinds 1979. In jaar kreeg directeur A. de iig van de Groenoordhallen ok de Stadsgehoorzaal onder jn hoede. In 1980 werden de rote zaal en de koffiekamer de begane grond van het 1891 daterende gebouw on- ev" [I der handen genomen. Verdere restauratieplannen belandden vervolgens in de ijskast, om dat de gemeente geen geld be schikbaar wilde stellen. In 1986 kwam er geld voor de restauratie van de foyer op de eerste verdieping. Bovendien werden de sterk verouderde toiletten gerenoveerd en wer den verzakkingen bij de en tree van de Stadsgehoorzaal hersteld. Daarmee was vol gens directeur De Jong het leed echter nog lang niet gele den. Zo zijn de zithoek en de gangen op de eerste etage dringend aan renovatie toe, omdat ze allerlei bouwkundi ge gebreken vertonen. Ook moet de kleine zaal op dezelf de verdieping onder handen worden genomen, omdat deze vanwege de deplorabele staat bijna niet meer verhuurd kan worden. Verder moeten de dakbedekking en de gevels opgeknapt worden. Budget De renovatiekosten komen deels uit het budget voor de Groenoordhallen, te weten 25.000 gulden per jaar. Overi gens worden ook de Groe noordhallen dit jaar onder handen genomen. Zo wordt onder meer de dakbedekking vernieuwd. De totale kosten bedragen ruim drie ton. De renovatie van de Stadsgehoor zaal moet voor de bouwvak zijn afgerond. Directeur A. de Jong verwacht dat dat zal luk ken. Het college van B en W heeft De Jong opdracht gege ven een intergaal onderhouds plan op te stellen voor de Stadsgehoorzaal, waar sinds 1979 al voor 1,2 miljoen gul den aan is opgeknapt. Naar verwachting wordt dit plan binnen twee weken bekend. B en W hebben De Jong toege zegd extra geld beschikbaar te willen stellen voor resterende werkzaamheden. Dit geld moet uit andere posten worden gehaald dan van de Groenoordhallen en de Stads gehoorzaal. De Jong, in dienst van de ge meente, dreigde nog niet zo lang geleden op te stappen omdat B en W 50.000 gulden wilden korten op de Stadsge hoorzaal: „De belofte om meer geld beschikbaar te willen stellen, heeft me over de streep getrokken", aldus De Jong. De huur van de Stads gehoorzaal gaat komend win terseizoen na vier jaar wel weer omhoog als gevolg van de renovatie. „Dat zal geen klanten afschrikken", weet De Jong. „De belangstelling is de laatste tijd sterk gegroeid". Saluutschoten klinken bij opening kantoor Saluutschoten werden gisteren gelost als teken dat het nieuwe kantoorgebouw was geopend van de Directie Zuid-Holland van het Ministerie van Defensie, Dienst Gebouwen, Werken en Terreinen. De opening van het pand aan de Morsweg in Leiden werd verricht door burge meester C. Goekoop, medewerking verleenden de saluutbatterij Atkins van het Legermuseum in Delft en het Tamboercorps van de Koninklijke Militaire Kapel. De Dienst was tot voor kort gehuisvest in drie verschillende panden: in een gedeelte van het gebouw aan de Morsweg, in een pand aan de Rembrandtstraat en in een barak op Ypenburg. Door uitbreiding van het kantoorpand aan de Morsweg kon de gehele Dienst in één gebouw terecht. Die uitbreiding verliep niet zonder pro blemen: op het terrein werd een Engelse vlieg tuigbom gevonden die in 1984 onschadelijk werd gemaakt. Daarvoor moest de gehele om geving worden ontruimd. Pas daarna begin 1985 kon worden begonnen met de verbou wing. Voorts stond op het terrein een telefoonbunker die was gebruikt in de Tweede Wereldoorlog. Verwijderen bleek alleen mogelijk met behulp van springstoffen. Omdat dit teveel risco's met zich mee zou brengen, is het bouwwerk blijven staan. De bunker zal door beplanting aan het oog worden onttrokken. FOTO: WIM VAN NOORT RECTEUR GAB TWIJFELT AAN NUT DOELGROEPENBELEID DEN Gemeenten len meer invloed hebben op ar- Isbemiddeling. Ze zou- daarvoor een deel het geld dat nu naar arbeidsbureau's gaat beschikking moeten en. Die suggestie doet jeidse wethouder P. iewijk (financiën) in aatste uitgave van het Binnenlands Bestuur, lewijk reageert met artikel op het plan het kabinet om ge nten een grotere bij drage te laten leveren in de bijstandsuitkeringen. Die maatregel betekent dat gemeenten ook in vloed moeten krijgen op het belangrijkste instru ment om het aantal bij standsuitkeringen te ver lagen, de arbeidsbemidde ling, meent Bordewijk in het artikel. De opmerkingen van Borde wijk kwamen gisteravond ter sprake in de raadscommissie economische aangelegenheden bij de behandeling van het jaarverslag 1987 en het be leidsplan 1988 van het Gewes telijk Arbeidsbureau (GAB). Directeur C. Tibbe van het GAB vond enkele raadsleden tegenover zich, die meenden dat het arbeidsbureau zich meer moet inspannen voor groepen die onderbedeeld zijn op de arbeidsmarkt, zoals bui tenlanders en vrouwen. Tibbe toonde zich daar terug houdend in. Het arbeidsbureau besteedt jaarlijks al tonnen aan her- en bijscholing van derge lijke moeilijk plaatsbare groe pen. Duidelijke beïnvloeding van de vraag van werkgevers naar het soort werkzoekenden vond Tibbe echter niet op de weg van het arbeidsbureau lig gen. Hij zegde toe te bekijken of het GAB met duidelijker doelstellingen op dat vlak zou kunnen werken, maar verder wilde hij niet gaan. De raads commissie kon niet veel an ders doen dan verzoeken, want het gewestelijk arbeids bureau valt niet onder verant woordelijkheid van de ge meenten in de regio, maar on der het ministerie van sociale zaken. Doelgroepen De directeur van het arbeids bureau twijfelde ook hardop aan de effectiviteit van het zo genaamde doelgroepenbeleid zoals de gemeente Leiden dat voorstaat. Leiden heeft beslo ten om bij vervulling van va catures bepaalde groepen, zo als vrouwen, duidelijk voor rang te geven. Tibbe: „Men heeft het mis als men denkt: met dat doelgroepenbeleid los sen we de werkloosheid op. Het wordt te veel gebruikt als geneesmiddel voor alle ziektes. Je kunt het gebruiken om be paalde groepen op de arbeids markt meer kansen te geven. Maar ik waarschuw voor over dreven verwachtingen van dat doelgroepenbeleid. Leiden kan dat als gemeente wel doen, maar in het vrije bedrijfsleven is de vraag niet zo beïnvloed baar. Bovendien wek je bij de betrokken groepen misschien verwachtingen die je niet waar kunt maken". Tibbe reageerde ook wat ge prikkeld op de uitslag van een onderzoek, waar ook Borde wijk in zijn artikel naar ver wijst. Volgens dat landelijke onderzoek zou slechts 11 pro cent van alle vacatures via het arbeidsbureau vervuld worden. Tibbe daarover: „Die 11 procent is een zeer mislei dend getal. Daarin zijn puur de rechtstreekse bemiddelin gen in opgenomen. Maar als wij iemand uitgebreid van ad vies voorzien en hij of zijn neemt vervolgens rechtstreeks contact op met een werkgever, valt die iemand niet onder de 11 procent. Bovendien is er natuurlijk een fors gedeelte van de vacatures dat geheel buiten ons omgaat. Ik verwijt het een universiteit niet dat ze ons niet inschakelen als ze een hoogleraar zoeken. Van de va catures die wel bij ons worden ingediend, wordt nog altijd bij na de helft door onze bemid deling vervuld. Het is dan ook onterecht om te zeggen: die 11 procent is zo weinig, hef het arbeidsbureau maar op en laat met het geld de gemeenten de bemiddeling maar doen". De Leidse kunste- Thom Geraedts heeft gis- een aanmoedigingsprijs 15.000 gulden van de ge ile Leiden ontvangen. Bo- fj uiien krijgt Geraedts nog 10.000 gulden vap de pro- e ter beschikking om een twerk te maken in de om- van het pand van de ituitleen aan de Lammer- t. Wethouder F. Kuijers ite gistermiddag in het uis de uitslag van het jury- irt bekend. plan voor een jaarlijkse loedigingsprijs komt uit de van Links Leiden. In besloot het college daar- rlijks 10.000 gulden be- ir te stellen. De prijs Geraedts is eigenlijk de van 1987. De uitreiking 'an liep enige vertraging mdat de provincie niet erg ïomen was met het plan van het armlastige Leiden. Uit eindelijk kwam er toch toe stemming, en besloot de provin cie bovendien eenmalig 10.000 gulden beschikbaar te stellen voor een kunstwerk bij de Kunstuitleen. De door de gemeente ingestelde commissie met deskundigen, bestaande uit Marie Ooster- baan, Nancy Stoop en Doris Wintgens selecteerde in eerste instantie zes Leidse kunste naars als kandidaten voor de aanmoedigingsprijs: Anton Broos, Feng, Thom Geraedts, Peter Kattenberg, Herby Nijen- huis en Itta Smeets. De keuze viel na een atelierbezoek op Geraedts, omdat hij „zeer cons- centieus werkt en een hoge kwaliteit levert", aldus het ju ryrapport. De commissie be klaagt zich er in het rapport wel over dat de gemeente de Leidse kunstenaars niet vante- Wethouder Kuijers (links) feliciteert Thom Geraedts met zijn aan moedigings prijs van 10.000 gulden. FOTO: WIM VAN NOORT voren had geïnformeerd over het bestaan van de prijs. Boven dien had de commissie de zes kunstenaars graag een opdracht tot een schetsontwerp willen geven. „Dat zou niet alleen de keuze vergemakkelijken, maar er zou ook een veel stimuleren- der werking van de prijs uit gaan", aldus de commissie in het juryrapport. Gereadts kon gisteren na de bekendmaking nog niet zeggen wat hij met het geld wil doen, zijn kunstwerk voor de Kunstuit leen er uit komt te zien. Overi gens is het volgens wethouder Kuijers de bedoeling dat de aanmoedigingsprijs voor 1988 ook daadwerkelijk nog dit jaar uitgereikt zal worden. HAAG/LEIDEN lente I. Scholz heeft ïren in een kort ge- voor de Haagse ïtbank geëist dat de suniversiteit Leiden L) haar alsnog moet deelnemen aan de nens van de faculteit geneeskunde. De RUL [ert, omdat het inter- onale diploma van de lente als vooropleiding zwaar genoeg zou Mevrouw Scholz is zelfs van mening, dat aan het diploma, dat zij in Engeland behaalde, meer eisen gesteld worden dan aan het Nederlandse VWO-di- ploma. De universiteit ver moedt, dat zij wat betreft na tuurkunde hiaten in haar ken nis heeft. Pas als zij aanvul lend examen heeft gedaan, mag de studente deelnemen aan de examens van de uni versiteit. Volgens de raadsman van de vrouw is dat merk waardig, omdat zij in Gronin gen een tijd biologie heeft ge studeerd. En daar werd bij toe lating niet getwijfeld aan haar voorkennis. Nadat zij geweigerd was, te kende de vrouw eerst protest aan bij Het College van Beroep voor de Examens. Het college kwam echter niet eens toe aan het eigenlijke probleem. Het bezwaarschrift zou te laat zijn ingediend. Op die grond werd de zaak niet verder in behan deling genomen. Volgens de universiteit had de vrouw zich niet tot de burger lijke jrechter mogen wenden. Er zou nog een beroepsmoge lijkheid hebben opengestaan, maar zij heeft verzuimd die te benutten. Bovendien zouden alle aspirant-studenten met buitenlandse diploma's door een aantal publicaties ruim vantevoren hebben geweten dat zij met vertegenwoordigers van de universiteit over toela ting moesten gaan praten. De advocaat van de .tegenpartij is het daar niet mee eens. Vol gens richtlijnen van de staatts- secretaris wordt het diploma van mevrouw Scholz officieel gelijkgeschakeld aan het VWO-brevet en dus was over leg niet nodig. De Leidse Universiteit kon rechtbankpresident mr. R. Portheine gisteren niet duide lijk maken (althans niet aan de hand van wettelijke rege lingen) wie nou eigenlijk moet bepalen of het diploma van de studenten inderdaad ontoerei kend is. De rechtbank doet uitspraak op 4 mei. Vereniging Koninginnedag Leiden werft sponsors LEIDEN De Vereniging Ko ninginnedag Leiden is begon nen met een actie om sponsors te werven. Door middel van een mailing aan 1160 Leidse bedrij ven en door persoonlijke con tacten verwacht de vereniging zeker honderd bedrijven aan zich te kunnen binden. Het is de bedoeling dat elk bedrijf jaar lijks 250 gulden betaalt. De gif ten komen ten goede aan de buurt- en wijkverenigingen die ter gelegenheid van de verjaar dag van de koningin allerlei ac tiviteiten organiseren in de stad. Ook leven er binnen de vereni ging plannen om zelf evene menten op te zetten, zoals bij voorbeeld Oranjeconcerten of Oranjebals in de Stadsgehoor zaal of „speciale toneelstukken" in de Leidse Schouwburg. Het plan om sponsors te gaan wer ven is geboren uit financiële noodzaak. Enkele jaren geleden werd de gemeentelijke subsidie aan de vereniging gehalveerd. Jaarlijks krijgt de organisatie nu 4750 gulden. Daarbij komt dan nog ongeveer 2000 gulden die de leden in het laatje brengen. Het totaalbedrag móet worden verdeeld over 22 verenigingen die een activiteitenprogramma hebben opgezet. Het aantal or ganisaties dat zich hiervoor in spant is de afgelopen jaren ook sterk toegenomen: vier jaar ge leden waren 14 verenigingen actief. Dat betekent dat er voor de verschillende verenigingen niet zo veel geld overblijft. De Vereniging Koninginnedag had een reserve opgebouwd, die de laatste jaren moest worden aan gesproken om de wijk- en buurtverenigingen nog enigs zins te kunnen steunen. Deze pot is «ju echter leeg. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teleloonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezeltde avond nabezorgd. llllllllllllllllllllllillllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIII Remigratie Remigratie is het onder werp van de forumdiscussie die de Leiden International Students' Club (Lisc) van avond houdt. In het forum zitten onder anderen CDA- kamerlid Kraaijenbrink en N. Demirbas, gemeente raadslid voor de PvdA. Aanvang 20.00 uur. Lisc is gevestigd aan de le Binnen vestgracht 22. Ombudsman Op uitnodiging van de Be stuurskundige Interfacultai re Vereniging Leiden houdt prof. Al. Oosting, de natio nale ombudsman, vanavond een lezing over de werkwijs ze van de nationale om budsman. Ook zal worden gesproken over het jaarver slag 1987 van de ombuds man. Prof. U. Rosenthal, hoogleraar bestuurskunde in Leiden en redacteur van het periodiek 'Liberaal Re veil' levert commentaar. De lezing wordt gehouden in de grote collegezaal van het Kamerlingh Onnes Labora torium, Nieuwsteeg 18 om 20.00 uur. Waalse kerk Het orgel van de Waalse kerk aan de Breestraat 64 wordt zondagavond om 19.00 uur bespeeld door Koos van de Linde van de Waalse kerk uit Utrecht Hij brengt vooral barok- en renaissancemuziek ten ge hore. De toegang is gratis. k2e t en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voo Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ceidóc Souoont

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13