Onderhandelingen kaping in impasse 3 5 11 13 14 Hinderlijk Den Haag wil delen van regio annexeren Israëlische premier wist niets van uitstel bezoek Lubbers 06-0403 t Donderdag 14 april 1986 79e jaargang no. 24088 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND i Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers, Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chel-redacteur WA. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.Ü0 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Morgen perioden met zon en droog. Middagtemperatuur on geveer 16 graden. Minima vannacht 2 graden. Zwakke, overdag matige wind, draai end van zuidoost naar zuid. Zon op: 06.45; zon onder 20.36. Hoog water Scheveningen: 3.01 en 15.11; laag water: 10.55 en 23.08. Benedetti mogelijk koper Nedlloyd ITERDAM Volgens Financiële Strategie, het tipblad r beleggers, wordt het Rotterdamse transportconcern lloyd eigendom van Carlo de Benedetti. De Italiaan zou intwoordelijk zijn voor de gestage koersstijging van Ned- d op de Amsterdamse effectenbeurs. Er lijkt alle reden te zijn om het tipblad, dat in de affaire Audet ook al _c voorspellingen deed, te geloven. De onbekende auteur •van overtuigd dat De Benedetti bezig is zoveel mogelijk delen Nedlloyd te verwerven. „Men herkent ook onmid- ijk de stijl: genadeloos blijven inkopen met grote pakket- ongeacht de koers en de geruchten". ,iddels prijkte Nedlloyd ook gisteren weer als tweede op lijst van meest verhandelde fondsen na de traditionele imer 1 Koninklijke Olie. Het is de beurs nog altijd niet lelijk wat er gaande is rond het transportfonds, maar dat ;oper een fors belang aan het opbouwen is, lijkt buiten Volgens handelaren vertrekken de grote pakketten alle- naar het buitenland. Vrouw zet agenten op verkeerde been DEVENTER Een vrouw in Deventer heeft gisteren twee surveillerende agenten op het verkeerde been gezet toen zij in de binnenstad een jongeman met haar handtasje om de oren sloeg. De agenten vatten de jon gen in de kraag in de veronder stelling dat het om een tasjes dief ging. De vrouw ging er vandoor. Dat de jongen on schuldig was, werd duidelijk toen de vrouw even later weer toe sloeg. Ditmaal was een wat oudere man het slachtoffer. De verbaasde man riep de hulp in van de politie, waarop de vrouw werd opgepakt. Opgepakt De Panamees Francis co Perez probeert de militairen af te weren, die hem met gebruik van geweld aanhou den. Perez, lid van de Panamese commissie voor de rechten van de mens, werd gear resteerd toen hij als waarnemer aanwezig was bij een demon stratie van werklozen tegen het bewind van de Panamese sterke man, generaal Norie- Octrooibureau vrijwel zeker naar Zoetermeer ZOETERMEER Het ziet ernaar uit dat het Europees Octrooi Bureau (EOB) uit Rijswijk naar Zoetermeer verhuist. De grondprijs van het terrein dat de gemeente Zoetermeer heeft aangeboden, zou per vierkante meter bedui dend lager liggen dan in Rijswijk waar het oc trooibureau kan verhuizen naar een terrein langs de Lange Kleiweg en de Sir Winston Churchilllaan. Volgens wethouder mevrouw J. van Leeuwen van economische zaken van Zoe termeer is er ruimte voor het EOB in het Cam pus-project bij Rokkeveen. Het gaat daarbij om circa tien hectare, te vergelijken met ongeveer twintig voetbalvelden. tarnen rand weer te \alistisch WVEEN De regionale 'weer Rijnland heeft gis- in Nieuwveen in allerijl rijwillige brandweer van dorp te hulp moeten roe- omdat een examen-oefe- uit de hand liep. Nadat Tien-kandidaten al ander- •e dag geoefend hadden I een oude boerderij aan Uiterbuurtweg, was dat d zo sterk opgewarmd dat oefen-vuurhaardje dat groter was dan bedoeld in lichterlaaie zette. Omdat regionale brandweer met r één auto ter plaatse was, st voor het echte bluswerk beroep worden gedaan op heu w veense vrijwilligers. lieuwveen hadden dinsdag cht vrijwilligers uit de re- het examen „praktisch be- 'oerder" afgelegd. Woens- norgen volgden nog vier didaten en 's middags wa de laatste drie aan de rt om deze twee jaar du- Ie vrij zware opleiding af inden. Om de oefening een istisch tintje te geven werd 's een brandende en voor- •rk rokende korf met stro 't pand gezet. Een woord- Ier van de brandweer: wordt normaal met onge- een kwart liter benzine 'oken. Dat was nu iets 'n doordat het pand al arm was, brandde het >ard plafond direct, dan ft zon huis verder gelijk". I brandweerwoordvoerder \tiveert overigens de om- van het brandje dat bin- de kortste keren was ge it. Hij vindt het incident ~al vervelend voor de drie iidaten die hierdoor hun ien niet hebben kunnen Maar zij krijgen een herkansing op het lin van de firma Gijzenij •eiden. het brandje zat overigens stens één lichtpuntje. De rdvoerder: Voor de iwveense brandweer was een prettige bijkomstig- Die hebben in de afgelo- anderhalf jaar drie keer nen uitrukken, waarvan keer voor loos alarm, is zoiets toch leuk. Het ïdde best". ikoord over ghanistan tidertekend NÈVE In Genève hen vertegenwoordi- van Afghanistan, Pa an, de Sovjetunie en Verenigde Staten van- Idag hun handtekening et onder de overeen- nst, die de terugtrek- g moet regelen van de jet-troepen uit Afgha an. ina 7: Terugkeer Afgha- grootste operatie uit geschiedenis. (ADVERTENTIE) Ontdek de 'ele gezichten van de Huishoudbeurs! P t/m 17 april dagelijks van 10-17 uur, ma. en di. 10-22 uur olis pendeldienst: volg borden P RAI musterdam rai 'n Toegongbiljeften bij NS-s Twee gemaskerde kapers halen met een touw voedselpaketten omhoog. ALGIERS „De onder handelingen verkeren in een delicaat stadium" zo heeft de Algerijnse staat- radio gemeld. Maar „een nachtelijke doorbraak" waarop gisteravond nog werd gerekend is uitge bleven. Moed en wanhoop lijken de Algerijnse on derhandelaars af te wisse len. De hoop dat Kuwayt zou willen toegeven aan de ze ven kapers is teniet gedaan; het zou Algerije niet zijn ge lukt de regering in Kuwayt tot een inschikkelijker stand punt te bewegen. Derhalve lijkt het overleg nu in een impasse te verkeren. De ka- prr» houden vast aan hun eis tot vrijlating van zeventien geestverwanten uit Kuwayt- se gevangenissen, maar Ku wayt weigert daar ten enen male mee akkoord te gaan. De sji'ieten zitten trouwens vast vanwege bomaanslagen op Franse en Amerikaanse ambassades. De situatie in de gekaapte Boeing 747 is er in Algiers overigens niet veel beter op geworden. De air conditioning zou nog steeds niet goed functioneren en overdag is het zeker dertig graden in het toestel. Er zijn nog 32 gegijzelden aan boord, sinds het vliegtuig tien dagen geleden op een vlucht naar Kuwayt werd gekaapt. Pagina 7: Iran ontkent rol in kapingsdrama Johan Friso voor studie naar Delft DEN HAAG - Prins Johan Friso, tweede zoon van konin gin Beatrix en prins Claus, zal na beëindiging van zijn studie aan het 'Institute of Engineer ing' van de Universiteit van Californië te Berkeley (Vere nigde Staten) in september zijn studie voortzetten in Delft. Daar zoekt hij ook woonruim te. Hij heeft zich ingeschreven aan de faculteit Lucht- en Ruimtevaarttechniek van de Technische Universiteit. Voor die studie geldt geen studen tenstop. Illllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IN NOTA OVER AGGLOMERATIEPROBLEMEN: DEN HAAG Den Haag wil grote delen van de om liggende regiogemeenten in bezit krijgen. In een nota die de gemeente Den Haag vanmiddag openbaar heeft gemaakt en die als werktitel „Geef Den Haag de ruim te" draagt, staan vergaande plannen om Den Haag in de komende tien tot vijftien jaar die ruimte te ver schaffen die het nodig denkt te hebben om bestuurlijk naar behoren te kunnen blijven functioneren. Opmerkelijk zijn de voorstellen tot gebiedsuitbreiding ten koste van aangrenzende gemeenten als Rijswijk, Wassenaar, Waterin gen en wellicht ook Leidschendam, hetgeen in de volksmond wordt aangeduid met „annexatie". Zo wordt een grenscorrectie voorgesteld tussen Den Haag en Wassenaar, waarbij een Wassenaars stuk grond tot aan de Land- scheidingsweg bij de gemeente Den Haag zou worden getrok ken. Ook zou een deel van het verouderde kassengebied tussen Den Haag en Wateringen voor woningbouw beschikbaar moeten worden gemaakt. Verder zou op Ypenburg bij Rijswijk woning bouw moeten komen en een „vuilstraat" (de huisvuilverwer- kingsinstallatie en eventueel andere vuile industrie). De wo ningbouwplannen in het gebied Leizo (Leidschendam-zuid-oost) zouden weer met kracht moeten worden opgepakt en desnoods zou Leizo van Leidschendam moeten worden overgenomen. Wanneer Den Haag het voor het zeggen krijgt in Leizo en op Ypenburg, worden de gemeenten Rijswijk en Voorburg direct in hun zelfstandig voortbestaan bedreigd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 20 PAGINA'S Aidscampagne verschuift van bed naar werkplek Planten maken water uit gifbelt schoon Kunstmatige vloed moet Mont St. Michel redden Barcelona maakt Cruijff verwijten Bax en Zwarte Wolf delen Bevolkings onderzoek naar borstkanker in Leidse regio Pleidooi voor uitstel reorganisatie waterschappen GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3 EN 5 ECONOMIE BUITENLAND SPORT 9 EN 11 LEIDEN 13 OMGEVING 14 EN 15 KUNST 17 AUTONIEUWS18 RADIO EN TELEVISIE 19 (Van onze parlerrtentaire redactie) DEN HAAG De Israëlische minister van buiten landse zaken Shimon Peres heeft vermoedelijk op ei gen initiatief aan de Nederlandse regering gevraagd het afgesproken werkbezoek van premier Lubbers en minister Van den Broek aan Israel uit te stellen. Be richten'uit Israëlische regeringskringen wijzen erop dat Peres premier Shamir niet tevoren van zijn verzoek aan Den Haag op de hoogte heeft gesteld. Shamir en zijn medewerkers zouden, aldus de Volkskrant, tot woensdagmiddag nog geen enkele officiële mededeling hebben ontvangen over het uitgestelde Nederlandse bezoek, terwijl daar maandag al een besluit over was gevallen. Op de ministeries van buitenlandse zaken en algemene zaken in Den Haag wordt niet uitgesloten geacht dat Peres op eigen houtje heeft gehandeld. „Het internationale diplomatieke verkeer verloopt doorgaans air tijd tussen de ministeries van buitenlandse zaken. Dat is ook in dit geval gebeurd. Het verzoek om uitstel was dus afkomstig van het ministerie van de heer Peres", zei een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst vanmorgen. Zoals bekend zouden Lubbers en Van den Broek van 16 tot 20 mei in Israel verblijven. Op die data brengt Peres echter een bezoek aan zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz. Een verzoek om uitstel van het Nederlandse bezoek tot 29 tot 31 mei stuitte weer op problemen aan Nederlandse zijde, omdat Van den Broek op die data een VN-conferentie moet bijwonen. Over nieuwe data wordt momenteel nog onderhandeld. Morgen ver trekken Tweede-Kamervoorzitter Dolman en diens echtgenote voor een bezoek van negen dagen naar Israel. Dood door spelen met vuurwapen RUCPHEN Door met een vuurwapen te spelen is een 23- iarige inwoner van de West brabantse gemeente Rucphen gisteravond om het leven ge komen. De man, J.B., demon streerde op zijn slaapkamer aan een vriend zijn pistool. Daarbij ging onverwacht een schot af. De man werd in de buikstreek getroffen. Een spoedoperatie in een zieken huis mocht niet meer baten. Dinky en Donky In het Die renpark van Amersfoort zijn twee Corsicaanse dwergezeltjes geboren die straks moeten gaan luisteren naar de na men Dinky en Donky. Hier poseert de moedere zel. met Din ky. Donky ontbreekt op de foto. Hij vond dat-ie nog geen recht had op zoveel publi citeit. Hij komt immers net kijken. FOTO: ANP Dijkzigt bewaart besmette eicellen ROTTERDAM Het Dijkzigt-ziekenhuis bewaart nog steeds de bevruchte eicellen in de kweekstof die besmét is met het hepati- tis-B-virus. Het ziekenhuis wacht met de vernietiging, totdat in de tweede helft van dit jaar de eerste geboorten uit bevruchtin gen met de besmette kweekstof plaats nebben. Aan de hand van eventuele afwijkingen zal dan een besluit genomen worden. Het ziekenhuis verwacht overigens geen afwijkingen bij deze ge boorten. Van Gennip kiest voor bedrijfsleven HAARLEM Drievoudig olympisch schaatskampioene Yvonne van Gennip gaat zich richten op een maatschappelij ke carrière. De 23-jarige Haar lemse heeft na haar successen tijdens de Winterspelen in Calgary dermate goede aan biedingen gekregen om in het bedrijfsleven te gaan werken, dat ze haar schaatsloopbaan voorlopig naar het tweede plan heeft verwezen. Van Gennip, die gisteren in Hilver sum een lichte operatie aan haar pols onderging, zal waar schijnlijk kiezen voor een baan bij de KLM. Met de schaats bond zal Van Gennip overleg gen hoe het met haar sportieve toekomst verder moet. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krent wordt nog dezeltde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) PTT TELEFAX: FAXINEREND SNEL. Teksten, tekeningen en foto's zijn in nog geen halve minuut bi| uw relatie Met een PTT Telefax. Meer informatie? ptt telecommunicatie Televisiekijkers, oppelet. U zult in toenemende mate voor een uitbreiding van de reclameblokken komen te staan. Deze wetenschap hebben wij niet van onzelf, maar van onze eigen minister Brink man, die tijdens een bijeenkomst in de Oostenrijk se stad Wenen tot deze conclusie is gekomen. Maar volgens de minister mag het toch niet zo worden „dat televisieprogramma's een hinderlijke onderbreking vormèn voor de reclame". Wat ons betreft hoeft dat ook niet, als die blokken maar lang genoeg duren om u op het idee te brengen om uw tijd nuttiger te besteden. Namelijk met het le zen van uw krant. Want als u eenmaal de Leidse Courant aan het lezen bent, ziet u uw televisietoe stel weldra als een hinderlijke onderbreking van uw leesgenot. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1