Tientallen jaren bleef niets geheim voor Moskou I Bussen en postkantoren: dringen om te overleven L Britse dubbelspion Kim Philby heeft dood van honderden agenten opzijn geweten: 2S BUITENLAND CeidaeQoinmtt ZATERDAG 2 APRIL 1988 PAGINA 9 Chinese indrukken (3) Chinese indrukken. Onder deze noemer schrijft Marilou den Outer, in het Chinees Ou Meilou, een serie verhalen over haar ervaringen in China. Sinds enkele maanden verblijft ze in het kader van een studen ten uitwisselingsproject rin Xiamen, een stad in Zuid- China, vlakbij Taiwan. Ze verricht daar wetenschappelijk onderzoek onder Chinezen die enige tijd in het buitenland zijn £9 geweest. Vandaag de derde 1 aflevering van de serie: Dringen om te overleven. XIAMEN „Eén kind is ge noeg"; „Wees ook blij met een dochter, China heeft immers ook dochters nodig". In de •traten hangen veel plakkaten met dergelijke teksten. De op roepen lijken tevergeefs: over bevolking blijft een letterlijk opvallend probleem in China. Op de straten, in huizen, win kels, treinen, bussen, op het land, overal lopen, zitten en werken mensen. Zodra je het huis uitstapt, begint de con frontatie met de gevolgen van de overbevolking. Het open baar vervoer is altijd overbe last. Straten, winkels en open bare gebouwen zijn druk. Geen wonder dat de Chinezen, om zich in al deze drukte staande te houden, gedragin gen hebben ontwikkeld waar westerlingen vreemd tegenaan kijken. Voorbeeld èèn: de bus. Zodra een bus, vol of leeg, bij een halte stopt begint een storm loop op de deuren. Een aparte deur voor in- en uitstappen is er niet. Voor zowel de in- als de uitstappende passagiers be gint w vermoeiend ritueel. De mensen die uit de bus wil len stuiten op de mensen die in de bus willen. Een regel „eerst uitstappen, dan instap pen" is onbekend. Als je niet met voldoende doorzettings vermogen en lichamelijke kracht uitstapt bestaat de kans dat men wordt teruggeduwd door de instappende passa giers. De laatsten zullen name lijk elke ruimte die zij in de deuropening zien benutten om toch maar zo snel mogelijk binnen te kunnen zijn. Zit plaatsen zijn schaars, maar zelfs op korte busritjes altijd zeer begeerd. Is er geen zit plaats dan blijft men het liefst zo dicht mogelijk bij de deur staan. Dit wordt gedaan om bij het uitstappen zo min mogelijk moeilijkheden te krijgen maar wellicht ook uit luiheid. Ritueel In elk geval is het gevolg dat het gangpad vrijwel leeg is en dat bij de deur een kluwen mensen staat, die voor veel ge drang bij het in- en uitstappen zorgt. „Wilt u zo ver mogelijk naar achteren doorlopen" is een zin die niet in het reper toire van kaartjesverkopers voorkomt; ze weten dat dit verzoek aan dovemansoren is gericht. Iedereen schijnt zich bij deze situatie neer te leggen In het Westen is het niet altijd gemakkelijk bij de raamplaats te komen wanneer er al een passagier aan het gangpad zit. In China is dit echt moeilijk en vervelend. Als ik iemand vraag een plaatsje op te schui ven doet deze dit langzaam, een paar centimeter. Hetzelfde geldt voor het voorlangs naar de raamplaats gaan: de knieën worden nauwelijks zichtbaar ingetrokken. Dit alles gebeurt met een gezicht van „Waarom moet dit mij nu weer overko- Heel anders is het gedrag wan neer een groep Chinezen, die elkaar kent instapt. In dat ge val volgt ef een ritueel, welke voor het gemak „het aanbie den van de zitplaats" zal worden genoemd. Een jonger of een in rang lager geplaatst persoon uit de groep heeft een zitplaats bemachtigd. Dan gaat hij proberen deze aan een ou der of in rang hoger geplaatst persoon af te staan. Volgens de Chinese etiquette weigert de laatstgenoemde een aantal ke ren beleefd. Hij doet dit met zoveel overtuigingskracht dat de uitkomst vooralsnog ondui delijk blijft. Meestal echter eindigt het ritueel ermee dat de aanbieder de ander letter lijk naar de zitplaats trekt, waarna deze uitvoerig dank zeggend plaatsneemt. Linten Voorbeeld twee: het postkan toor. Als ik iets wil posten, gaat behalve het pakje, ook veel tijd en geduld mee naar- het postkantoor. Het kan ge beuren dat er meer mensen op het idee zijn gekomen iets te versturen of dat de loketbe ambte aan het schrijven is. Dit laatste gebeurt nogal eens, want er moeten in China ook in het postkantoor veel formu lieren worden ingevuld en sta tistieken worden bijgehouden. Voordat het pakje word ver stuurd moet het nodige papier werk worden ingevuld en de inhoud van het pakje getoond. Dit betekent dat men het pak je thuis beter niet helemaal kan inpakken en zeker niet met plakband. Chinezen ma ken het meest gebruik van pakpapier en knopen het pak je dicht met roze of wit plastic lint. Winkeliers zijn er heel bedreven in om bijvoorbeeld borden en kopjes met zo'n lint tot èèn, werkelijk handzame stapel te maken. Een veelge bruikt alternatief in het post kantoor is verpakken in lin nen zakken. Naald en draad om de zakken dicht te naaien kunnen aan het loket worden geleend. Breekbare zaken moeten worden afgeleverd in houten kistjes. Is het inpakken achter de rug dan schrijft de beambte de inhoud van het door de klant ingevulde for mulier over op een ander pa pier, dat tevens als re?u dient. Dit overschrijven kan lang du- om westers alfabet gaat. Voor de meeste beambten is dit namelijk „Chi nees" en ze copièren letter voor letter. Ondertussen hebben al talloze Chinezen de armen over de toonbank gestoken, in de hoop dat de beambte hen tussendoor helpt. Inderdaad gebeurt dit ook meestal. In elk geval zal hij of zij bereid zijn allerlei vragen te beantwoorden of formulieren ter invulling te geven. Wil men worden gehol pen dan moet men niet wach ten tot de beambte klaar is met een klant, maar direct proberen de aandacht te trek ken. Dit door „kameraad" (tongzhi) te roepen of formu lieren en geld zo dicht moge lijk onder zijn of haar neus te houden. Een buitenlander heeft in èèn opzicht een voor deel: de Chinese toonbanken zijn diep en vrij hoog. In deze situatie, waar het recht van de sterksten geldt, wint degene met de langste armen en dat is meestal geen Chinees. MARILOU DEN OUTER Kim Philby, de nu 76-jarige Britse dubbelspion die een kwart eeuw gele den naar de Sovjetunie uitweek, treedt plotseling volop in de publiciteit. In een interview met een Britse journalist geeft hij bijzonderheden over zijn werkzaamheden in dienst van de Sov jetunie, die duurden van 1934 tot 1963. In die tijd maakte hij gestaag promotie binnen de rangen van de Britse gehei me dienst. Hij bracht het tot hoofd van een afdeling die zich bezighield met het infiltreren in de Russische spiona gedienst. Hij werd zelfs genoemd als serieuze kanshebber voor de leiding van de gehele geheime dienst. Philby waarschuwde collega-dubbela genten die op het punt stonden te worden ontmaskerd. En ook op hem vielen verdenkingen, maar niemand slaagde erin die hard te maken. Een ferme ruzie tussen de Britse en de Amerikaanse geheime diensten leidde evenwel tot zijn ontslag. Desondanks gelukte het hem, onder een nieuwe dekmantel, zijn werkzaamheden voort te zetten. Totdat de grond te heet on der zijn voeten werd. Philby nam de wijk naar de Sovjetunie en pas toen bleek de enorme schade die hij had veroorzaakt. Decennia lang is geen enkel Brits ge heim veilig geweest. Alles ging naar Moskou. Alle bijzonderheden die door de Britten over de Russen waren ver zameld werden aan Moskou gerappor teerd. De Britse regering probeerde zijn belang te bagatelliseren, maar het staat vast dat hij de levens van hon derden Russische agenten van het Westen op zijn geweten heeft. Stalin en Chroestsjov hadden nu eenmaal geen genade voor verraders. Philby is in dienst van de KGB gepro moveerd tot generaal en hij zou een belangrijke assistent zijn geweest van Joeri Andropov, het hoofd van de KGB die het later nog tot partijleider zou brengen. In de interviews geeft hij zijn visie op de gebeurtenissen waarbij hij intensief betrokken was. LONDEN In de vroege ochtend van 24 januari 1963 verliet de Russische vrachtvaarder Dolmatowo de haven van Beirut met bestemming Odessa aan de Zwarte Zee. Enkele weken later spoorde kolo nel Tewfik Jalbout, het hoofd van de Libanese ge heime politie, een getuige op die vertelde een man aan boord te hebben ge zien, die beantwoordde aan het signalement van de correspondent in het Midden-Oosten voor de Britse bladen The Obser ver en The Economist, Kim Philby. Op 1 juli maakte de Britse re- HH gering bekend dat Philby ja- renlang, „al vóór 1946", een spion was in dienst van de ge- heime dienst van de Sovjetu nie. de KGB. Op 30 juli meld de Izvestia, de regeringskrant in Moskou, dat aan Philby „politiek asiel" was verleend. Waarschijnlijk heeft Philby de dood van honderden spionnen die voor het Westen werkten *op zijn geweten. De intussen 76 jaar oude Phil by is nu een kwart eeuw gele den verdwenen en er werd in al die tijd niets meer van hem gehoord. Eind vorig jaar dook hij echter plotseling op in een programma voor de televisie van Letland. En sinds half maart verschijnen zijn „me moires" in het Britse zondags blad The Sunday Times en in Vrij Nederland, dat de rech ten heeft gekocht. Phillip Knightley, de journa list die hem interviewde, had er een briefwisseling van- [twintig jaar voor over vóórdat 'hij naar Moskou werd uitgeno digd voor het gesprek met de meesterspion, dat zes dagen duurde. Met de mededelingen van Philby kunnen de gehei me diensten in geheel Europa aan de slag, want in de legpuz- *zel die de Britse meesterspion achterliet ontbreken nog veel •essentiéle stukken. Blaam Philby vertelde eerder dat volgens hem de Britse rege ring hem willens en wetens vheeft laten ontsnappen, omdat "ze niet wenste te worden opge- zadeld met pijnlijke onthullin- "gen. Die zouden ongetwijfeld •volgen in het proces dat on vermijdelijk zou zijn. Temeer omdat minister van buiten landse zaken Harold Macmil- lan hem in 1955 van alle blaam zuiverde, nadat een lid «van het Lagerhuis hem al van 6pionage had beschuldigd. Philby liet weten dat hij al in >1934 in dienst trad van de Sov jetunie. En hij vertelde bijzon derheden over het mislukte .plan van de Britse geheime dienst om in de Tweede We reldoorlog de leider van de ge- jieime dienst van Hitier, admi raal Canaris, te vermoorden. Over het waarom van die plot selinge openheid tast de jour nalist Knightley overigens nog i steeds in het duister Of de ■KGB erachter zit; Philby schoon schip wil maken of dat de Sovjetunie met een des-in formatie de mist rond een van de omvangrijkste spionageaf- faires van deze eeuw nog ver der wil verdichten is voor hem nog steeds onduidelijk. Hij troost zich met de gedachte dat het, ook voor een meester-be- drieger als Kim Philby, onmo gelijk is zes dagen met iemand te conserveren zonder iets over jezelf te verraden. Harold Adrian Russell Philby ging in 1929 geschiedenis stu deren in Cambridge. Het wa ren de woelige jaren van crisis, werkloosheid en hongermar- sen. Onder de intellectuelen ontstond een massale afkeer van de leidende elite Philby kreeg sympathie voor het Cambridge de enige niet Dubbelspion Anthony Burgess en Donald Maclean studeerden er ook en hadden dezelfde sympathieën. Ze zouden het brengen tot vooraanstaande functies op de Britse ambassade in Washing ton. Zij en Anthony Blunt, de latere kunstadviseur van ko ningin Elisabeth, waren de „grote vissen" die door de NKVDj voorloper van de KGB, werden geronseld en een loopbaan tegemoet gingen als „dubbelspion". Agenten dus voor zowel de Britse als de -Russische geheime dienst. In hun kielzog zwommen nog di verse kleinere mee. Blunt werd overigens pas in 1979 als spion ontmaskerd. Philby studeerde in 1933 af, werd journalist, trouwde met de Poolse Litzi Kholman en ging reizen op het vasteland van Europa. In het interview met Knightley onthult hij dat een marxistische hoogleraar uit Cambridge, Maurice Dobb, hem in 1934 in contact bracht met een legale communistische groepering in Parijs, waar hij verder werd geholpen naar een clandestiene organisatie in Wenen. Terug in Groot-Brit- tannië werd hij benaderd door een Brit wiens naam hij niet wil noemen, die hem voorstel de in dienst te treden van Moskou. „Ik heb geen ogen blik geaarzeld", zegt hij. Het was één stukje van de legpuz zel. Tot nu toe werd de Poolse vrouw, van wie hij kort voor de oorlog scheidde, voor zijn overstap verantwoordelijk ge acht. Waarschijnlijk was Philby al actief als spion toen hij tijdens de Spaanse Burgeroorlog re portages voor The Times ver zorgde vanaf het grondgebied van generalissimo Francisco Franco. Toen de Tweede We reldoorlog uitbrak meldde hij zich als vrijwilliger voor het Britse leger, maar hij kon geen officier worden, omdat hij |totterde. Vrienden hielpen hem toen aqn een baan bij de SIS, de Britse Secret Intelli gence Service, bij het onder deel dat zich bezighield met spionage en contra-spionage in het buitenland. Biecht Vóór zijn aanstelling biechtte hij ziin „communistische ver leden op en verwierp die stu dentikoze sympathieën met grote stelligheid. Jaren later zou hij zelfs getipt worden als. het toekomstige hoofd van de gehele Britse geheime dienst. En al die tijd leverde hij infor matie aan Moskou. Soms zelfs in alle openheid. Want overleg met de inlichtin gendienst van de Sovjetunie, een geallieerd land in de strijd tegen Hitler-Duitsland, be hoorde tot ziin officiële taken. Philby zorgde ervoor betrok ken te raken op een breed ter rein van het spionagewerk en hii gebruikte zijn positie om alle dossiers over de Sovjetu nie door te nemen en de in houd aan Moskou te verklap pen. In 1943 werd hij belast met de leiding van de contraspionage in Italië, Frankriik, het Ibe risch Schiereiland en Afrika. En aan fiet eind van 1944 werd hii benoemd tot hoofd van „Sectie 9", een nieuw departe ment met de opdracht het Russische spionagenet te on derzoeken en te infiltreren. In het hoofdkantoor van de KGB in Moskou vloeide de cham pagne. En Philby werd, na af loop van de oorlog, onder scheiden met de Order of the British Empire. Hij trouwde opnieuw en werd in 1949 naar Washington ge zonden, als eerste secretaris van de Britse ambassade. Be last met contacten met de Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken en defen sie en niet de geheime dienst CIA. In Washington ontmoette hij ook zijn oude studiegenoot Anthony „Guy" Burgess weer, die er werd aangesteld als tweede secretaris. Maar die nam in april 1951 plotseling de benen, samen met Donald Ma- clean, nadat was gebleken dat hun namen werden genoemd in een rapport van de Ameri kaanse binnenlandse veilig heidsdienst FBI, verdacht van spionage voor de Sovjetunie. Blunder Dat de twee ongemoeid kon den verdwijnen dankten ze aan een ongelooflijke blunder van de geheime dienst, die hen wel degelijk in de gaten hield. Maclean werd op zijn reis van de VS naar Londen niet ver der geschaduwd dan het sta tion Charing Cross. Hij kon ongestoord de trein naar zijn huis in Tatsfield nemen. Bur gess ging met een huurauto naar Tatsfield. En vergezeld van Macleans hoogzwangere vrouw reden ze naar Sout hampton, waar ze zonder pro blemen de boot naar St. Malo in Frankrijk konden nemen. Tijdens het onvermijdelijke verhoor gaf Philby toe dat hij waarschijnlijk verantwoorde lijk was voor de vlucht van Burgess. Want hij had, uit hoofde van zijn functie, het FBI-rapport gekregen. En toen Burgess toevallig z'n kamer binnenliep had hij eruit ge flapt: „Wat de FBI nou weer voor onzin .heeft. Ze beweren dat jij een Sovjetspion bent". Ze hadden er samen hartelijk om gelachen, maar Burgess had onmiddellijk de benen ge nomen. En Philby had zijn in discretie onmiddellijk aan de ambassadeur gerapporteerd. De FBI en CIA klommen eensgezind in de gordijnen. Ze eisten het onmiddellijke ver trek van Philby. Z'n collega's op de ambassade steunden hem: zoiets kon immers ieder een gebeuren. Maar toen de CIA dreigde onmiddellijk te zullen stoppen met het uitwis selen van geheime inlichtin gen werd Philby naar Londen teruggeroepen en ontslagen. Met zijn vrouw en intussen vijf kinderen begon hij er een nieuw leven, op de grens van de armoede. Geruzie Philby werd niet in staat van beschuldiging gesteld. Verden kingen van spionage voor de Sovjetunie waren er wel dege lijk, maar ze konden niet hard worden gemaakt, ondanks elf verhoren in twee jaar door een keur van functionarissen van geheime diensten. Eén on- Anthony Blunt, voormalig conservator van de Britse koninklijke schilderijencollectie, raakte zijn adellijke titel kwijt toen hij in 1979 werd ontmaskerd. FOTO: ARCHIEF dervrager meldde later: „Ik wist dat hij schuldig was, maar ik kon het niet bewijzen. En wij zijn nu eenmaal niet de KGB" In 1954 kwamen er nieuwe aanwijzingen. Vladimir Pe- trov, een medewerker van de intussen geëxecuteerde Beria, baas van ae Russische geheime politie, liep over naar de Brit ten en liet de geheime dienst weten dat Burgess en Maclean tijdens hun studiejaren waren gerecruteerd in Cambridge en dat, toen verdenkingen tegen hen waren gerezen, een „der de man" hen had gewaar schuwd. Dat gegeven was, on danks de hoog opgelopen ruzie tussen de Britse en Ameri kaanse diensten, altijd bin nenskamers gebleven. Het volgend jaar publiceerde de krant People een interview met Petrov, die zijn beschuldi ging herhaalde. Daarna volgde een nieuwe reeks onvergeeflij ke blunders. Het parlementslid Marcus Lipton uit Brixton noemde de naam van Philby binnen de wettelijk bescherm de muren van het Lagerhuis. Maar minister van buitenland se zaken Harold Macmillan zuiverde de meesterspion ver volgens van alle blaam. En de volgende dag daagde een zelf verzekerde Philby het parle mentslid tijdens een persconfe rentie uit zijn beschuldiging buiten het Lagerhuis te herha len, zodat hij hem een proces kon aandoen wegens smaad. Maar Lipton had geen bewij zen, maakte zijn excuses en trok zijn beschuldiging in. Correspondent Philby stond weer even in het middelpunt van de belangstel ling. Een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken trok zich zijn lot als werkloze aan en bezorgde hem een nieuwe baan, als corres pondent voor The Observer en The Economist in het Midden- Oosten. In het midden van de Suez-crisis, september 1956, vertrok hij naar Beirut. Daar begon een nieuwe episo de in dienst van de KGB. Zijn adres was er aanvankelijk on bekend. Z'n post haalde hij af bij het Normandy-hotel. De Britse geheime dienst hield hem overigens wel in de ga ten, maar signaleerde geen bij zonderheden. Het was hooguit opvallend dat hij tijdens bezoe ken aan de Britse ambassade nooit eens dóórvroeg als hem een nieuwtje werd meege deeld. Ziin vrouw, die in Londen was achtergebleven, stierf in 1957. Philby maakte in Beirut Elea- nore Brewer het hof, de echt genote van een collega van de New York Times. Zij scheidde en trouwde met Kim. Het paar zocht aansluiting bij de diplo matieke elite van de Libanese hoofdstad, organiseerde feest jes en werd geregeld terugge vraagd. Uit zijn artikelen in de twee Britse bladen bleek ver der alleen maar dat Philby zich zorgen maakte over com munistische invloeden en Rus sische penetratie in de Arabi sche wereld. Tot Philby, in de herfst van 1962, contact zocht met een Arabische politicus en hem liet weten dat hij zich „op een be paalde manier" verdienstelijk zou kunnen maken. Dat kon alleen maar op spionage slaan, maar de Arabier was zelf ge heim agent voor de Britse in lichtingendienst en lichtte zijn superieuren in. Vlucht Het balletje ging opnieuw rol len. De -Libanese geheime poli tie, beter thuis in de sloppen en stegen van Beirut dan de Britten, ging op onderzoek uit en merkte dat hij 's avonds op z'n terras, zichtbaar vanuit duizenden ramen, met een donker voorwerp zwaaide. Korte tijd later werd een Ar meniër gearresteerd die de sei nen had opgevangen en door gegeven, maar geen idee had van de inhoud. Ook de gehei me diensten wisten de code niet te breken. Maar de Arme niër zat gevangen, zodat Phil by zijn boodschappen niet meer kwijt kon. Kennelijk in paniek zocht hij contact met de Russische am bassade. Na een spookrit door Beirut met verschillende taxi's ontmoette hij een Sovjet-func- tionaris in een armoedig huis. Het incident werd aanleiding voor een nieuwe ondervra ging, maar hoewel de ant woorden niet bevredigden wa* arrestatie op buitenlands grondgebied onmogelijk. Phil by begreep echter dat zijn spel uit was. Op 23 januari 1963 hij met z n vrouw naar een feestje gaan. Maar hij kwam niet meer thuis ANDRÉ HORLINGS Alphen wil kinderopvang kopen voor ambtenaren ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen wil voor het eigen personeel vijf plaat sen kopen in het kinderdag verblijf Katrijn. Op die manier wil de gemeente iets doen aan het probleem van de kinder opvang. In totaal kosten de plaatsen 60.000 gulden per jaar. De secundaire arbeids voorwaarden voor het perso neel worden hiermee verbe terd. Katrijn kampt nu met een wachtlijst van honderd kinde ren. Het kinderdagverblijf kan niet worden uitgebreid, omdat er geen geld voor is. „Op deze manier willen wij toch de mid delen voor kinderopvang ver ruimen", aldus de wethouders Den Duyn en Brussen. Daarbij wil de gemeente een voorbeeld geven voor andere bedrijven. Elk bedrijf kan voor 12.000 gulden een plaats kopen. Het rijk stelt daar een aftrekpost van 43 procent tegenover. Bo vendien kunnen bedrijven en gemeente een eigen bijdrage vragen van de ouders die hun kind in het dagverblijf plaat- De directrice van Katrijn gaat de komende tijd proberen om bedrijven warm te maken voor het plan om plaatsen te kopen in het kinderdagver blijf. De gemeente en het ar beidsbureau willen daarvoor elk tienduizend gulden be schikbaar stellen. De Stichting zelf draagt daar nog driedui zend gulden aan bij. Het voor stel moet volgende maand door de raad van Alphen goedgekeurd worden. De zes tigduizend gulden voor het ko pen van de plaatsen moet uit de pot „nieuw beleid" gefinan cierd worden. Dertig keer dronken achter het stuur WASSENAAR Een 32-jari- ge Katwijkse automobilist is donderdagavond rond elf uur door de politie aan de Groot Hazebroekseweg in Wassenaar aangehouden omdat hij enkele verkeersovertredingen had be gaan en dronken achter het stuur zat. Bij de aanhouding bleek de man al voor de der tigste keer in dronken toe stand auto te hebben gereden. Bovendien had hij een ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De man kreeg opnieuw een' proces verbaal en moest zijn auto bij het bureau laten staan. Jazz in Warmond en Leiderdorp WARMOND/LEIDERDORP Frits Kaatee, Huub Jansen en vele anderen spelen ko mende maandag mee in een jazzsessie in restaurant Meer- rust in Warmond. Aanvang drie uur 's middags. De jazz sessie duurt tot zeven uur 's avonds. Toegang kost tien gul den per persoon. Het Harry Verbeke/Carlo de Wijskwartet treedt zaterdag 2 april op in Jazzclub De Wagenschuur in de Hollandse Tuyn in Leider dorp. Harry Verbeke is een van de toptenorsaxofonisten uit Nederland. Carlo de Wijs maakt als hammondorganist snel naam in Nederland. Ver der maken Edwin Corzelius, bassist, en Arnoud Gerritse op slagwerk deel uit van het kwartet Het jazzconcert be gint om half tien 's avonds en duurt tot half een. De toegang bedraagt zes gulden. Wieg opgegraven in Valkenburg VALKENBURG Bil de op- gravingen in Valkenburg deze week een wieg gevonden in een boomstronk. De wieg is vermoedelijk gevlochten. De vondst volgde vlak nadat een aantal aanlegsteigers uit de ze vende en achtste eeuw werden aangetroffen bij de opgravin gen langs de Achterweg.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9