'Als christus niet is opgewekt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ceidae Sou/tant kerk wereld Lichtpunt Russisch-Orthodoxe Kerk haalt uit naar dissidenten £cidóe Commit Hoop gloort voor Nicaragua ZATERDAG 2 APRIL 1988 PAGINAt gj Beyers Naudé wil Acht Mei toespreken UTRECHT De bekende Zuidafrikaanse anti-apartheidsacti- vist ds. C. Beyers Naudé heeft toegezegd in Utrecht de Acht Mei beweging op haar manifestatie in de Utrechtse Veemarkt- hallen op 7 mei te komen toespreken. Beyers Naudé zal spre ken over het thema gerechtigheid. Het is overigens nog niet zeker of Beyers Naudé een van de Zuidafrikaanse regering een uitreisvisum krijgt. Dominee Bey ers Naudé geldt als de blanke voorman van het verzet tegen apartheid. In 1963 richtte hij het Christelijk Instituut op toen zijn de kerken in zijn land er niet in slaagden zich eensgezind te keren tegen apartheid. Dat instituut stelde zich ten doel de eenheid van christenen zichtbaar te maken door verzoening tussen christenen van elke kleur en confessie. Kerkelijk comité praat met Brunswijk PARAMARIBO De werkzaamheden van het Comité Chris telijke Kerken (CCK), dat bemiddelt in het conflict in Oost- Suriname, zijn zo ver gevorderd dat de leiding van het comité de komende week gaat praten met de groep-Brunswijk. Bis schop A. Zichem, de voorzitter van het CCK, en vice-voorzitter J. Kent vertrekken maandag voor de vredesmissie. Zij reizen „via Frans-Guyana" en keren op 7 april terug naar Paramaribo, zo is in overleg met de regering besloten. Zichem zei „hoopvol" gestemd te zijn over het welslagen van de missie. Hij zal „praten over het stopzetten van alle vijandelijke acties als eerste en absolute voorwaarde voor het overleg, dat tot vrede moet leiden in de gewapende strijd". Wie niet verlangt het eeuwige gelijkt op een dode. August Vermeyten door Marinus van der Berg „Misschien kunt u het nog eens gebruiken", zei ze. Haar naam ken ik niet, maar ze ver telde het om door te geven. „Na de geboorte van mijn eer ste kind raakte ik in een de pressie. ledereen zei dat ik het me verbeeldde. Behalve mijn man. Hij geloofde mij en bleef in mij geloven. Nu zijn we in verwachting van ons tweede kind". Ik vertel u dit verhaal met Pasen. Je kunt in je leven op een dood punt komen. Niets trekt je nog aan. Je ziet geen lichtpunt voor jezelf. Alles is donker en zwart. Soms kun je bijna zelfs geen woorden vinden voor die ervaring in je zelf. Je kunt het anderen niet duidelijk maken. Je bent bang dat anderen je zullen afwijzen of niet zullen verstaan. Er kan in het leven dood zijn voor de dood. Zoveel dood zelfs dat je verlangt om niet meer hier te zijn. Dat verlangen wordt nog sterker als er niemand is die jou gelooft. Als er niemand is die de nacht met je uithoudt. Op Goede Vrijdag horen we die klacht uit de mond van Je zus: „Kun je dan nog niet een uur met Mij waken". We leven in een tijd van snelle oplossin gen. Alles moet vlug. Ook ver driet moet snel worden ver werkt. Het mag niet lang du ren. Dit is het wat mensen doodmaakt, wat hen op een zij-spoor zet. Maar er zijn ook mensen die zich niet op een dood spoor laten zetten. Ze heten al gauw lastig en kri tisch, maar ze gaan door met een moed die onverwoestbaar is. Een voorbeeld daarvan is Gertrude Lohman. Een jonge begaafde vrouw die door een verkeersongeval in coma raak te. Negen weken lang. Er werd niet veel meer van haar ver wacht daarna. Er werd haar gezegd dat ze maar tevreden moest zijn met een „stapje te rug". Maar zij deed geen stap je terug. De Stichting Handicap en Studie, die jongeren met een handicap ondersteunt bij het kunnen volgen van een studie heeft onlangs een boek je uitgebracht met prachtige aquarellen en dichtvormige ge dachten van deze vrouw waar in zij haar ervaringen, aan de rand van de dood, en haar op staan tot uitdrukking brengt. „Stervende om weer geboren te worden", heet het boekje. Te spreken voor allen: mijn monddood tot zwijgen ge doemde lotgenoten: is mij tot een morele behoefte geworden; mijn pen. gedoopt in niet ver goten tranen. vloeit - vloeit en vloeit uit dro ge ogen..." Een van haar overwegingen onder de titel: „opstanding". Twee verhalen van vrouwen die vertellen- wat het is om het geloof in jezelf niet te verliezen en dat anderen het geloof in jou niet verliezen. Je zou het ook verhalen van liefdevolle solidariteit kunnen noemen. „De overvloed van de welvaart verloedert de liefde", hoorde ik iemand zeggen. Ze verloedert de liefdevolle solidariteit. „Welk nummer hebt u?" werd iemand gevraagd die een orga nisatie belde. Hij was verbijs terd: „Ze vragen je naam niet eens meer. Je naam is niet meer belangrijk". Ervaringen die laten zien hoe de dood op allerlei manieren lijkt te rege ren en tegelijk is in de reacties verzet te beluisteren. Verzet tegen verloedering. Verzet te gen vernummering. Roep om leven. Roep om menswaardig heid. Roep om mensen die het geloof in elkaar niet opgeven. Pasen is geen romantisch feest. Pasen trekt geen volle kerken. Pasen speelt zich aan de rand van de samenleving af. Wanneer ik vanavond in de Paaswake de paaskaars bin nendraag, een donkere kerk in, en als het licht zich Ver spreidt. denk ik aan al die mensen die het geloof in zich zelf en in elkaar niet hebben opgegeven én aan allen die roepen en smeken: hoor mij, zie mij. neem mij serieus, geef mij kans op leven, opdat ook ik op kan staan. Pasen is voor mij het feest van de solidaire liefde die wint. Geen steen heeft de Liefde die God is kun nen tegenhouden. Er waren in de gemeente van Corinthe 'sommigen' die zei den dat er geen opstanding der doden aan het einde van de geschiedenis zou plaats vinden. Het was blijkbaar maar een handjevol mensen dat die gedachte er op na hield. We weten niet precies wat er achter zat. Waar schijnlijk was het een restant van het Griekse denken, dat altijd al moeite had met de materiele kant van het mens zijn. Voor hen was het li chaam niets anders dan de gevangenis van de ziel. Daarom vonden die 'sommi gen' in Corinthe het een on mogelijke gedachte dat er aan het einde van de geschie denis een lichamelijke op standing zou plaats vinden. Ze geloofden wel dat Jezus was opgestaan, maar dat was alleen maar een uitzondering op de grote regel: Deze situa tie in Corinthe geeft Paulus de gelegenheid om zijn prachtige hoofdstuk over de opstanding te schrijven: 1 Cor. 15. Hij graaft daarin zo diep dat we nu, na bijna tweeduizend jaar, er nog nooit over uitgedacht zijn. Opvallend in dit hoofdstuk is Paulus' vlijmscherpe logische redeneertrant. Voortdurend trekt hij de consequenties uit de visie van deze mensen, om ze te laten zien hoe dwaas hun denken is. We willen hem in dit artikel op de voet volgen, omdat we geloven dat dit alles ook voor onze tijd nog steeds van het groot ste belang is. Ook vandaag zijn er nog steeds mensen die zeggen dat ze wel in Jezus geloven, maar zijn lichamelij ke opstanding niet kunnen aanvaarden. Als er geen op standing is. Paulus start waar die 'som migen' in Corinthe zich be vinden. Hij schrijft: 'Als er geen opstanding der doden is, dan is ook Christus niet op gewekt' (13). Hij vindt het onjuist om voor Christus een uitzondering te maken. Zijn opstanding wordt immers verkondigd als het begin van de grote opstanding aan het einde van de geschiedenis. Welnu, als die laatste nooit zal komen, dan kun ie ook niet volhouden dat Christus wel is opgestaan- Zonder inhoud Maar dat heeft dan weer nieuwe consequenties. Paulus redeneert onverbiddelijk door: 'Als Christus niet is op gewekt, dan is onze predi king zonder inhoud, en zon der inhoud is ook jullie ge loof'. Dan is er alleen maar een lege huls. Dan is het hele geloof niets anders dan 'ijdele bellenblazerij' (Van Ruler). Maar is dat wel waar? Ge steld eens dat Jezus niet is opgewekt, dan houden we toch nog altijd het feit over dat Hij in de wereld geko men is, dat Hij zijn wonder lijke daden gedaan heeft en zijn opmerkelijke woorden gesproken heeft, en dat Hij voor ons geleden heeft en aan het kruis voor ons ge storven is? Paulus' antwoord is: dat mag wel waar zijn, maar u nebt er niets aan! Zonder de opstanding heeft immers de dood het laatste woord, en dat betekent dat Jezus' hele leven eigenlijk één groot fiasco is. Van Ruler zegt terecht dat de opwek king uit de dood 'het heil in alle heil' is. Het gaat God uit eindelijk om de overwinning van de dood. In de bijbel is 'dood' een zeer complex be grip. Het is veel meer dan dat ene laatste moment van ons leven op aarde. De dood is ei genlijk een donker 'rijk' dat overal zijn schaduwen om Russische ikoon. Christus wordt in de hemel opgenomen. zich heen werpt: de schaduw van honger en ziekte, van verdriet en leed, van geweld en onderdrukking, en noemt u maar op. Al die dingen zijn symptomen van dat 'rijk' van de dood. Daarom is de dood ook zo erg volgens de bijbel. Hij is niet maar een 'neutrale' overgang van de ene toe stand in de andere. De dood is het donkere gat, waarin we voor eeuwig wegtuimelen in een peilloze afgrond. Welnu, als Jezus niet is opgewekt, dan is die peilloze afgrond het laatste woord. Dan kan God blijkbaar ook niet op te gen de dood. Jezus mag het wel geprobeerd hebben, maar het is in werkelijkheid een 5 root fiasco geworden. Als ezus niet is opgestaan, is ons leven niets anders dan een voortdurend 'vallen' naar de rand van die afgrond toe om daar tenslotte eindeloos in weg te vallen. Fundament Paulus gaat dit alles verder uitwerken in een nieuwe se rie 'alsen'. Hij gaat eerst ver der op de prediking van de apostelen in. 'Als Christus niet is opgewekt, dan blijken wij apostelen valse getuigen van God te zijn; ja nog erger, dan hebben wij tegen God in getuigd'. Dat zou natuurlijk wel heel afschuwelijk zijn. Het hele fundament zou hier mee onder de christelijke kerk en het christelijk geloof wegvallen. Die zijn immers 'gebouwd' op het getuigenis van de apostelen. Dat hangt weer samen met Gods me thode van werken in deze wereld. God doet zijn grote daden altijd op een bepaald moment in de geschiedenis. Maar die grote daden moeten wel bekend worden en daar om stelt God telkens weer 'getuigen' aan, die het verder moeten vertellen. In het hele Nieuwe Testament speelt het woord 'getuigen' daarom een beslissende rol. Alle aposte len beroepen er zich telkens weer op dat ze oog- en oorge tuigen zijn. 'Wij vertellen u geen fabeltjes; we hebben het zelf gezien en gehoord'. En dat getuigenis concentreert zich aan telkens weer in het getuige-zijn van de opstan ding. Als bijvoorbeeld vlak vóór Pinksteren een nieuwe apostel benoemd wordt, die de plaats van Judas zal inne men, wordt nadrukkelijk ge steld dat hij een getuige van de opstanding moet zijn (Hand. 1: 22; vgl. ook 2: 32; 3: 15; 45: 32; 10: 41; 13: 31; 26: 16). Daar valt blijkbaar de grote beslissing. Maar als Christus niet is opgewekt, dan is dat alles één grote leu gen. Dan vertellen de aposte len valse verhalen over God. Dan is God blijkbaar heel an ders dan de gemeente van de apostelen gehoord heeft. Dan is Hij in ieder geval niet ster ker dan de dood en heeft niet Hij maar de dood het laatste woord. Voor Paulus is dat een volstrekt onmogelijke ge dachte. Vandaar dat hij zulke FOTO: PERS UNIE sterke woorden gebruikt: wij, apostelen, zouden niet alleen valse getuigen zijn, maar we zouden zelfs getuigen tegen God in getuigen! Verleden Vervolgens gaat Paulus ver der op de consequenties voor het geloof van de gemeente in. Hij heeft al gezegd dat het geloof 'zonder inhoud', d.w.z., leeg is. Nu voegt hij er nog aan toe: het is ook zonder vrucht, dat wil zeggen zonder enig effect. Hij werkt dat uit naar alle drie dimensies van het menselijk bestaan. Naar het verleden toe. 'Dan zijn jullie nog in je zonden' (17). Als Christus niet is opge wekt, dan zitten we blijkbaar voor eeuwig aan ons eigen verleden vast. Dat is geen kleinigheid, want ons verle den is niet een neutraal, maar een 'zondig' verleden. Natuurlijk kunnen we daar op reageren met de opmer king: maar dat is toch niet zo erg, want dat verleden is im mers voorbij? Dat is inder daad waar, maar dat wil niet zeggen dat we het daarom kwijt zijn. Het is ons verle den en de schuld van dat verleden is onze schuld, die we altijd met ons meedragen. Dt bedoelt Paulus als hij zegt: 'dan zijn jullie nog in je zon den'. Op de tweede plaats naar onze toekomst toe. 'Dan zijn zij die in Christus ontslapen zijn verloren' (18). Er waren in Corinthe'blijkbaar al men sen uit de gemeente overle den. Die mensen waren ge storven in de verwachting dat ze bij hun verheerlijkte Heer zouden zijn. Maar dat kan natuurlijk niet, als Christus niet is opgewekt. Dan is Hij zelf nog in het rijk van de dood en zij die in Hem geloven komen daar ook terecht. M.a.w., ze heb ben helemaal geen toekomst! De enige 'toekomst' is dat eindeloos diepe en grenzeloos donkere gat van de eeuwige dood! Beklagenswaardig Tenslotte, naar ons heden toe. 'Dan zijn wij zelf de be klagenswaardigste van alle mensen' (18). We proberen dan wel in dit leven Jezus te volgen als de grote Leids man, de grote Goeroe, op wie we vertrouwen. Maar wat voor zin heeft dat, als Hij zich vergist heeft in zijn laat ste en grootste verwachting? Dan hebben we uiteindelijk niets anders dan een handvol prachtige idealen, die we zelf echter niet kunnen waarma ken, omdat de dingen ons tel kens weer bij de handen af breken. 'Maar Christus is op gewekt!' Als Paulus zover ge komen is, veegt hij ineens met één radicale beweging van zijn hand al die 'alsen' van de tafel. Het is net alsof hij zegt: Mensen, waar heb ben we het eigenlijk over! 'Christus is immers opgewekt als de eerste vrucht die ge oogst werd onder de doden' (20). De éérste vrucht, dat wil zeggen wij die in Hem gelo ven zullen Hem volgen in de grote oogst die eenmaal ko men zal. We hébben toe komst, dank zij de opstanding van die Ene, Jezus Christus, onze Heer. In een van zijn boeken of preken (ik weet niet meer precies waar het staat) vertelde dr. J.J.Buskes eens van een vergadering van de communistische partij in een dorp in Rusland na de grote revolutie. De ideoloog van de partij hield een lang betoog om aan te tonen dat geloof in God pure nonsens is. Na de rede van de partij- funktionaris bleef het dood stil in de zaal. Niemand durf de er iets tegen in te brengen. De stilte duurde maar voort. Tot opeens de jonge priester van het dorp, die ook aanwe zig was, ging staan en simpel weg zei: 'Maar Christus is op gestaan'. Daarna ging hij weer zitten. Niemand zei meer iets, ook de partijleiders niet. Zwijgend ging ieder naar huis. 'Maar Christus is opgestaan'. Dat is het hart van het chris telijk geloof. Dat is met name in 'de Russisch-Orthodoxe Kerk het hart van het geloof. De hele liturgie speelt zich af rondom dat centrum van de opstanding. Daarom heeft deze kerk het duizend jaar, zowel onder het afschuwelij ke bewind van de tsaren en als dat van de communisten, volgehouden: 'Maar Christus is opgestaan'! Vandaag staat de kerk in onze Westerse we reld misschien wel onder nog grotere druk dan de Russi sche kerk ooit heeft gestaan: de druk van de secularisatie, die niet alleen van buitenaf, maar ook van binnenuit op ons afkomt. Zal de kerk het onder deze druk kunnen vol houden? Er is maar één mo gelijkheid: als ook wij, net als die eenvoudige dorpspriester, ons vastklemmen aan dat zelfde centrum van het ge loof: De Heer is opgestaan! PROF. DR. K. RUNIA De auteur is hoogleraar prak tische theologie te Kampen. MOSKOU De leiding van de Russisch-Ortho doxe Kerk heeft gisteren een scherpe aanval ge daan op dissidenten. Zij gebruiken methodes die de kerk in conflict met de staat kunnen bren gen, zo zei metropoliet Filaret van Kiev na af loop van een bisschop penvergadering in Mos kou ter voorbereiding van de viering van het 1000-jarig jubileum van de Kerk. In het slotcom muniqué van deze bij eenkomst worden de dis sidenten veroordeeld, zo zei hij. Filaret noemde met name de priesters Gleb Jakoenin en Nikolaj Gajnov. Sinds Jakoe nin vorig jaar uit een werk kamp in Siberië werd vrijge laten, pleit hij voor verrui ming van de godsdienstvrij heid in de Sovjetunie. Jakoenin en een andere dis sident, Aleksandr Ogorodni- kov, die ook om zijn geloof gevangen heeft gezeten, be schuldigen de leiding van de Russisch-Orthodoxe Kerk van slaafsheid ten opzichte van een atheïstische staat, die sinds de revolutie van 1917 duizenden kerken heeft ge sloten. Ook verwijten ze de kerkleiding weinig of niets te doen ter verdediging van ge vangen christenen en geen druk op het Kremlin uit te oefenen voor een spoedige herziening van de godsdiens twetten. De leiding van de kerk ver dedigt zich door te zeegen via de weg van de stille diploma tie te werken. „Wij weten zelf wel wat de problemen van de kerk zijn. Op een voor de kerk en het vader land positieve manier probe ren wij die problemen op te lossen," zo zei Filaret giste ren. Vorige week riepen zes dissi dente priesters, onder wie Ja koenin, de 78-jarige patriarch Pimen, hoofd van de Rus sisch-Orthodoxe Kerk, op ontslag te nemen en plaats te maken voor een jongere lei der. Daarover zei metropoliet Filaret: „De régel in onze kerk is dat de patriarch voor zijn leven wordt benoemd. Ik zie geen reden hiervan af te wijken." Hij voegde eraan toe dat de patriarch de afgelopen tijd aan talrijke vergaderin gen had deelgenomen, ken nelijk in een poging geruch ten te ontzenuwen als zou Pi- men, die al jaren zwak van gezondheid is, seniel worden. De bisschoppenvergadering heeft een lijst van gelovigen, alleen uit de tijd voor de re volutie, opgesteld die in juni heilig zullen worden ver klaard. Metropoliet Juvenaly van Kroetitski en Kolomna zei dat op deze lijst geen na men voorkwamen van men sen die deze eeuw om politie ke in plaats van religieuze motieven door de afgeschei den Orthodoxe Kerk in het Westen heilig waren ver klaard. Tot deze zogeneaam- de „nieuwe martelaren" be horen de tsarenfamilie die door de Bolsjevieken zijn vermoord, en gelovigen die in de concentratiekampen van Stalin zijn omgekomen. beroepingen Nsdsrfand» Hervormde Kerk Beroepen te Rijssen (toez.) C. van de Scheur te Nederlangbroek; te Schiedam G. de Lang te Seroosker- ke (Walcheren). Aangenomen het beroep door de Provinciale Kerkvergadering van Gelderland tot predikanten voor buitengewone werkzaamheden (missionair predikanten verbonden aan de gemeente van Zelhem) mevr.M. Politton-Assa en L.J. Polit- ton, beiden wonende te Zelhem. voorheen predikanten te Tomohon (Indonesië) naar Lemele J.G. Zomer te Leersum (part-time); naar Kam perland B.G. Hinderink. kand. te Hilversum. Gereformeerde Kerken Beroepen te Emmeloord B.K. Bree- man te Onderdendam en Bedum - Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Bedum H. van den Berg te Assen-Zuid; te Enschede- Oost H.J.J. Feenstra te Berkel en Rodenrijs; te Vollenhove-Kadoelen H.J. Siegers te Leek. Aangenomen naar Hardenberg M.Brandes te Groningen-Oost. Christelijke Gereformeerde Ker ken .Sti ah brie TT SCh.' HET gaat allemaal nog met enig horten en stoten, maar mei Nicaragua kwamen deze week hoopgevende geluiden dieL op wijzen dat de toekomst voor het zwaar geteisterde n denamerikaanse land er wellicht wat zonniger uit gaat zvtekc Gisteren, op Goede Vrijdag, is een bestand van zestig dag, heb van kracht geworden tussen het Sandinistische regerings». fen< ger en de opstandige Contra's. Bovendien is een amnestie^ ^ti aangenomen, die de vrijlating regelt van in totaal 3.300 m tieke gevangenen van wie inmiddels de eerste honderd; jen vrijheid zijn gesteld. mer Ook in 1979, toen na jaren van burgeroorlog een eint- kwam aan het bewind van dictator Somoza, leek Nicarag, op weg naar een echte democratie. Maar de nieuwe maclj rp hebbers, de Sandinisten, drongen het land al gauw n 1) kracht in de richting van wat zij een communistische he(. staat vinden. Die politiek riep reacties op, binnen en buit het land. Het resultaat was een burgeroorlog, die uiteindel| A aan ongeveer 50.000 Nicaraguanen het leven heeft gekost;- fl een land van nog geen drie miljoen inwoners. Het akko<y over een wapenstilstand en verdergaande onderhandeling: een belangrijke stap op de weg naar een duurzame vrede Het akkoord is tot stand gekomen op een moment datf j burgeroorlog steeds ernstiger vormen dreigde aan te neme.. Twee weken geleden besloten de Verenigde Staten troep te zenden naar Honduras, omdat Sandinistische troepen hun jacht op Contra's Hondurees grondgebied zouden hebbfe geschonden. De Verenigde Naties besloten waarnemers na* het grensgebied te sturen en het Internationale Hof van Jifc j titie in Den Haag kreeg een verzoek van Nicaragua om zaak te onderzoeken. De kans op uitbreiding van het conflt was groter dan ooit. M TEGELIJKERTIJD zijn zowel de Sandinisten als de Cor tra's gaan twijfelen aan de steun van hun respectievelijb |ai Dondgenoten, de Sovjetunie en de Verenigde Staten. Laq wj zaam is het besef doorgedrongen dat geen van beide ooit z*. va kunnen winnen, ongeacht de omvang van de buitenlandt hulp. Het ging er niet om of, maar wanneer de strijdend De partijen voldoende moed zouden hebben verzameld om n*.Jaa elkaar om de tafel te gaan zitten. Het is dan ook niet zo ve- <je wonderlijk dat na de ondertekening van het akkoord zout va de Sandinisten als de Contra's zeiden de oorlog en de inmet, de ging van buitenaf beu te zijn. „In dit conflict, dat aan Nicait se) gua is opgedrongen, zijn de Nicaraguanen de enige slachtoÊ Jj" fers; de doden, de gewonden, de verminkten, het zijn all- Pe maal Nicaraguanen", aldus president Daniel Ortega. eri In de eerste rondes van hun onderhandelingen hebben Sandinisten volledige persvrijheid toegezegd, evenals een nt tionale discussie over de omstreden militaire dienstplicht vj, over het al dan niet scheiden van partij en leger. De Con tri ne hebben blijkens het akkoord de wettigheid erkend van b in Sandinistische regime dat zij juist omver wilden werpen. 2. St gaan er blijkbaar vanuit dat zij met de Sandinisten het lan ve kunnen democratiseren. i_, HeT mag duidelijk zijn dat er nog voldoende te besprekf: overblijft, als beide partijen met elkaar ten minste in gespit {Jj blijven. Zij hebben in feite geen andere keus. Het zijn iw, mers mede-Nicaraguanen die al jarenlang boeten voor et politiek conflict. Duizenden hebben met hun leven moetr. betalen. Voor anderen is de burgeroorlog de oorzaak van a moede en regelrechte hongersnood. De economie is een puiir hoop. Het land is vrijwel bankroet. In Nicaragua is nog lai} geen sprake van een duurzame vrede, maar de eerste belang rijke stappen zijn gezet op de weg die daarheen leidt. Redelijk paasweer DE BILT (KNMI) Vandaag wordt het een droge en zonni ge dag, al kan er in de loop van de dag, van het westen uit, wat bewolking in de hoge re niveaus gaan binnendrij ven. Die bewolking hangt sa men met een lagedrukgebied dat op de Britse Eilanden nog al wat regen brengt. Daar het er naar uit ziet dat dit druk- systeem een zuidelijke koers volgt en uiteindelijk boven Frankrijk terecht komt, lijkt het er op dat er voor de ko mende dagen op redelijk weer gerekend mag worden. De middagtemperaturen bereiken waarden rond de twaalf gra den en dat is zo ongeveer nor maal voor de eerste dagen van april. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: perioden met zon en droog. Middagtemperaturen rond 8 graden. In de nachten lichte vorst. Britse Eilanden: perioden met zon. Morgen in zuidwest-Enge- land mogelijk wat regen, ove rigens droog. Middagtempera- tuur rond 10 graden. Benelux: perioden met zon en droog. Middagtemperaturen rond 12 graden. Frankrijk: overwegend veel' bewolking en van tijd tot tijd' regen. Middagtemperaturerr van 10 graden in het noordh westen tot rond 16 graden aai' de Middellandse Zee. Noord en Midden -Duitslani^ perioden met zon. Overwef gènd droog. Middagtemperatu-. ren rond 12 graden. Spanje en Portugal-, in het noordelijke gedeelte half too zwaar bewolkt en van tijd tol-, tijd regen. In de zuidelijkt helft perioden met zon er overwegend droog. Middag*,, temperaturen van 12 grader in het noordwesten tot rond 21. graden in het zuiden. Sneeuwbericht DEN HAAG Sneeuwbericht sa-, mengesteld door de ANWB menwerking met het KNMI, n situatie van gisteren. In de Belgische Ardennen en Duits Eifel zijn geen wintersportmogelijk In de overige Duitse middelgebei ten zijn de wintersportmogelijkhedi redelijk De gemiddelde sneeuwhoog te in het Sauerland bedraagt 80 en in de Harz nog steeds 90 en».. Alpengebied Ondanks een verslechtering van situatie in het Alpengebied, is er steeds sprake van redelijke tot gc wintersportmogelijkheden. Tg (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in 70 landen. GIRO 5850 te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 t.g.v. vastenaktie-nederiand Oostenrijk Dalen Hogere piste Vorarlberg 110 26( Tirol 55 19S Salzburgerland 65 24( Karinthië 30 121 Zwitserland Berner oberland 55 eld< Frankrijk Savoie 85 frankrijk Haute/Savi Weersverwachting geldig t morgenavond België/Duitsland i In Harz, Sauerland en Zwarte Woud is vandaag boven de 800 meter sneeuw gevallen, daarbeneden in dt vorm van regen. Nulgradennivo lig op ca. 1.100 meter, morgen oplopend tot boven de 1.100 meter. Oostenrijk Boven de 1.000 meter heeft het van -fli daag gesneeuwd. Nulgradennivo vandaag op ca. 1.300 meter, morgef oplopend tot ca. 1.500 meter. Franse/Zwitserse/Italiaanse Alpen Vandaag heeft het boven de l.OOf meter gesneeuwd. Het nulgradennivo' ligt op ca. 1.300 meter.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2