Super Tuesday: veldslag om kiezersgunst in zuiden VS Joden in VS hebben moeite met Israel Australië gaat door met wrede jachj op „brumbies" —BUITENLAND£etd*eeowanlZATERDAG 5 MAART 1988 PAGINA 7 Kandidaten gaan elkaar met tv-filmjes te lijf 1. Washington; 2. Idaho; 3. Nevada; 4. Hawaii; 5. Texas; 6. Oklahoma; 7. Missouri; 8. Arkansas; 9. Louisiana; 10. Kentucky; 11. Tennessee; 12. Mississippi; 13. Alabama; 14. Maryland; 15. Virginia; 16. North Carolina; 17. Georgia; 18. Florida; 19. Massachusetts; 20. Rhode Island. SYDNEY De uitspraak j van het „Internationale Hof van Justitie voor de Rechten van het Dier" in Genève dat i eerder deze week Australië veroordeelde voor de „wrede 1 en barbaarse" jachtpartijen op wilde paarden, laat de Austra- lische regering ijskoud. De minister van industrie [John Kerin heeft zich zelfs Jniet verwaardigd commentaar te geven op de uitspraak van het tribunaal, dat werd opge- j richt door de Zwitserse mi lieubeschermer Franz Weber. jDe bestuurders van de woes tijnachtige provincies in het noorden waar de slachtpartij en werden aangericht, hebben het hof slechts simpelweg be titeld als „kangoeroe-tribu naal". Australië was in Genève in de beklaagdenbank gekomen wegens het afschieten van de „brumbies", wilde paarden die afstammen van de lastdie ren die de eerste kolonisten mee naar Australië namen en waarvan er nu ongeveer 350.000 in alle vrijheid rond- galopperen in de zogenaamde Northern Territories en in Queensland, twee staten met een oppervlak zo groot als de helft van Europa. In Genève waren talrijke die renbeschermingsorganisaties aanwezig om te kijken naar de bijzonder harde filmbeel den van paarden die urenlang in de steppe liggen te krepe- ren na aangeschoten te zijn door „flying killers" vanuit helikopters. Een dergelijk aantal paarden op zo'n grote oppervlakte mag belachelijk weinig lijken, de paardenfok kers vinden de brumbies een plaag. Ze zouden de hekken van hun farms vernielen en de waterbronnen uitputten. Volgens Jock Douglas, voor zitter van de Australische vereniging van paardenfok kers gaat het nu om „span nende jachtpartijen" maar „staat ons bestaan op het spel." Volgens Douglas worden de elite-schutters die de paarden neerleggen, ten onrechte afgeschilderd als een soort „Rambo's." Een dieren arts waakt over elk schot, al dus een woordvoerder van de Territories, „en die studeren niet zes jaar om wreedheden tegen dieren te begaan." Tuberculose Volgens Graeme Davis van de milieucommissie die toezicht moet houden op het gebied, geschiedt „het elimineren zo menselijk mogelijk, met drie tot vier kogels per dier" en gebruiken de eliteschutters geweren van een fors kaliber. „Wij houden van onze paar den, dankzij hen kunnen wij bestaan en wij zouden zonder hen niet kunnen werken," zei een fokker, die er toevoegde dat hij persoonlijk liever zou zien dat de paarden gesterili seerd werden. Maar volgens hem is dat praktisch en finan cieel onmogelijk. De fokkers zeggen dat de wil de paarden ziekten overbren gen op hun vee, zoals tubercu lose en brucellose, wat in Ge nève heftig werd bestreden door verscheidene dierenart sen. De Verenigde Staten hebben gedreigd paardevlees uit Australië te gaan boycot ten, als die ziektes voor 1993 niet zijn uitgeroeid. De Au stralische regering heeft een groot programma opgezet om de gezonde van de zieke die ren te scheiden, waarvan de kosten in de anderhalf mil jard gulden lopen. FINANCIËLE STEUN BLUFT ONVERANDERD GROOT: steeds meer van Israel af. Abram zal daar wellicht aan toevoegen dat onder de 5.7 "miljoen Amerikaanse joden (dat zijn er meer dan de gehele bevolking van Israel) het on behagen over de situatie in de bezette gebieden hand over hand toeneemt. Op dit ogenblik lijkt het er nog het meeste op dat een meerderheid van de Ameri kaanse joden het niet eens is met de aanpak van de Pale stijnse opstand, maar dat de morele en financiële steun voor Israel als zodanig onver anderd groot blijft. Een meer derheid van de Amerikaanse joden lijkt niet voor een blij vende annexatie van de bezet te gebieden te zijn. Veel joden zijn van oordeel dat zo'n anne xatie de relaties tussen Israel en de VS sterk zou bemoeilij ken. Beschermengel Historisch zijn de Amerikaan se joden altijd de beschermen gelen van de nu veertig jaar oude staat Israel geweest. Ze hebben in de loop van de jaren miljarden dollars bijeenge bracht op Israel op de been te helpen en te houden. En ze hebben tegelijkertijd alle poli tieke middelen aangewend om de vriendschap van de VS met Israel en de economische en militaire steun aan dat land op een zo hoog mogelijk niveau te houden. Gedurende de eerste dertig jaar van het bestaan van de staat Israel lieten de Ameri kaanse joden geen woord van kritiek horen. Dat veranderde toen de regering-Begin joodse pioniers toestond zich te vesti gen in de gebieden die in de Zesdaagse Oorlog van 1968 door Israel waren bezet. In de drie maanden dat de Palestijnse opstand in die ge bieden nu duurt, is de kritiek van de joden in de VS steeds luider geworden. Verschillen de prominente rabbi's on der wie Schiridler van de Unie van Hebreeuwse Congregaties in Amerika hebben het op treden van het Israëlische le ger in felle termen afgekeurd. Dat deed ook New York Ti- mes-commentator Abe Rosent hal, die lange tijd hoofdredac teur van die krant is geweest. Ook het invloedrijke week blad The New Republic van de joodse uitgever Martin Peretz, nam een kritische houding aan. Peretz schreef in een spe ciaal aan de Israëlische situatie gewijd nummer zich „nog steeds te schamen over het slaan van de Israëlische solda ten." Peretz .voegde daaraan toe: „Ik schaam mij vooral om dat onschuldigen het slachtof fer zijn geworden en lang niet altijd per ongeluk". Thuisloosheid Een onderzoek van het Ameri kaanse weekblad Time wees uit dat 57 procent van de Amerikaanse joden gekant is tegen het slaan en het arreste ren van Palestijnse arrestan ten. Meer dat 75 procent van de joden vond het optreden van het leger schadelijk is voor Israel. In het koor van Amerikaanse joden die kritiek hebben op de aanpak van de Palestijnse opstand, hebben zich ook tal van prominente joodse schrijvers en intellec tuelen als Norman Mailer, Su san Sontag, Gloria Steinem, Woody Allen en Arthur Miller gevoegd. Norman Mailer liet zelfs weten: „Ik ben blij dat ik nooit in Israel ben geweest." Ook in niet-joodse kringen in VS is veel kritiek op het op treden van het Israëlische le ger. Het gezaghebbende blad The Boston Globe schreef in een commentaar, dat de situa tie op de Jordaanoever en in Gazastrook herinneringen op roept aan „de tsaristische po groms, de eeuwen van thuis loosheid en vervolging, de massagraven van Babi Jar en de opgestapelde lijken die in 1945 in de vernietigingskam pen van de Nazi's werden ge vonden." Veel Amerikaanse joden vre zen dat de nog altijd uiterst vriendschappelijke houding die Washington jegens Israel aanneemt, onder een nieuwe president wel eens zou kunnen veranderen. Nu nog wordt vooral minister van buiten landse zaken George Shultz gezien als een vriend van Is rael, hetgeen veel joden ertoe beweegt steun te geven aan het Amerikaanse vredesinitia tief voor het Midden-Oosten. Maar diezelfde joden zijn van oordeel dat als George Bush president wordt, de Ameri kaanse regering zich veel har der tegenover Israel gaat op stellen. i (Van onze correspondent i Jo Wijnen) ■Washington Voor jh> tien kandidaten die iog steeds in de race voor et Amerikaanse presi dentschap zijn nadert het Sir van de waarheid. Vol- ende week dinsdag /orden in twintig staten •oorverkiezingen gehou- Die dag wordt dan ök met enige Ameri- aanse overdrijving „Su- er Tuesday" (Super Dins- ag) genoemd. [et gaat dinsdag in feite om rie groepen van staten. De erste bestaat uit Washington, jaho, Nevada en Hawai. De Weede omvat de twee noord- istelijke staten Massachusetts i Rhode Island. De derde «roep omvat het machtige lok van de veertien zuidelijke aten Texas, Louisiana, Okla- oma, Missouri, Arkansas, ïississippi, Tennessee, Ken- ïcky, Alabama, Virginia, Ma- yland, North Carolina, Geor- ia en Florida. In de enig verblijvende zuidelijke staat, outh Carolina, wordt van- aag al een voorverkiezing ge- ouden. Is alles een beetje meezit, an het Amerikaanse politieke indschap er na dinsdag ge- eel anders, duidelijker, uit en. Er dan ook veel op het ipel. De Democraten moeten in juli 4.160 afgevaardigden irjaar hun partijconventie in ■—Atlanta sturen. Die gaan uit- maken wie de officiële Demo- atische kandidaat voor het U.tresidentschap wordt: Michael iukakis, Richard Gephardt, esse Jackson of Albert Gore, an al die afgevaardigden •orden er dinsdag niet minder lan 1307 aangewezen. Een De- ocratische kandidaat heeft gedelegeerden nodig om kozen te worden. Op de Re- iublikeinse conventie in New Orleans gaat het om in totaal -j f277 afgevaardigden, waarvan Ir dinsdag in één klap 753 /worden verdeeld. Andere campagne 'mdat de afgevaardigden zich veel gevallen aan een be taalde kandidaat hebben ge- tonden, zal woensdagmorgen ||eer duidelijk wie op die twee jonventies hoge ogen gaan looien. Dan zal ook voor een lantal kandidaten de race roorbij zijn. Vanwege het enorme belang fan Super Tuesday hebben de beeste kandidaten een daarbij pehorende campagne gevoerd, n de staten waar tot nu toe joorverkiezingen zijn' gehou- len, konden zij bijna persoon- ijk naar de gunst van iedere ifzonderlijke kiezer dingen. In tieke. economische en sociale verschillen tussen de staten de kandidaten problemen op. Het karakter en de politieke cul tuur van Florida en Texas is in niets te vergelijken met bij voorbeeld die van Virginia en Maryland. In de groep van zuidelijke staten bevindt zich het zogenaamde „oude zui den", waarin de staten van de Confederatie zijn opgenomen die zich in de jaren zestig van de vorige eeuw losscheurden van het noorden, hetgeen de opmaat voor de Amerikaanse burgeroorlog vormde. Nog al tijd wappert van veel openba re gebouwen in het zuiden de vlag van de Confederatie, zulks tot grote woede van tal van progressieve zwarten, die vinden dat het verleden einde lijk maar eens vergeten moet worden. In het zuiden bevinden zich ook de staten van de zoge naamde „Bible Belt", waarin miljoenen fundamentalistische christenen wonen die politiek en sociaal een steeds sterker tegenwicht vormen tegen het meer liberale en minder gods dienstige noorden en oosten. Het feit dat een groot deel van de zwarte Amerikaanse bevol king in het zuiden woont, maakt de zaken nog ingewik kelder. Precies 25 jaar geleden woedde in de zuidelijke staten de strijd om de burgerrechten een strijd waarvan de ge volgen nog steeds merkbaar zijn. Toch zullen er kandidaten zijn die, om overigens geheel te gengestelde redenen, zeer hoge ogen gaan gooien in het zui den. Zo mag worden verwacht dat de enige zwarte kandidaat, de Democraat Jesse Jackson (afkomstig uit North Carolina) een zeer groot deel van vooral de liberale zwarten aan zich gaat binden. Jackson spreekt als geen ander de taal van de zwarte bevolking en komt als geen ander voor haar belan gen op. De andere grote zuidelijke stemmentrekker is de zeer be houdende tv-predikant Pat Robertson. Hij heeft zijn thuis basis in Virginia en geniet in de gehele Bible Belt een enor me populariteit bij vooral de conservatieve blanke christe nen, die zich grote zorgen ma ken over het moreel, econo misch, sociaal en politiek ver val van de VS. Robertson is de kandidaat die zegt dat het lot van Amerika opnieuw in han den van God moet worden ge legd. Die boodschap spreekt miljoenen christenen zeer aan. Natuurlijk wordt het zuiden ook het gevechtsterrein van de twee Republikeinse titaten George Bush en Robert Dole. Texas is de thuisstaat van Bush en de zege kan hem daar niet ontgaan. North Carolina is de thuistaat van Dole's vrouw Elisabeth, en dat maakt de Re publikeinse senator daar tot een groot kanshebber. In het algemeen lijken de kaarten NEW YORK De Verenigde Staten worden wei eens gekscherend een „televisie-democratie" ge noemd, vanwege de rol die de media en dan vooral de tv spelen in de politieke besluitvor ming. In verkiezingstijd gaat die uitspraak meer op dan ooit. Te levisie speelt een belangrijke rol in de campagnes van de twee officiële presidentskandidaten tot aan de verkezings- dag in november. Maar ook in de aanloop naar Super Tuesday, komende dinsdag, wordt volop van de televisie gebruik gemaakt omdat het gebied te groot is om persoon lijk te doorkruisen. Daarbij gaan miljoenen dollars om. Me dia-adviseurs en andere deskundigen zijn door de kandida ten in de arm genomen om precies te berekenen op welke datum en op welk tijdstip met een bepaald spotje de beste resultaten zijn te behalen. Van alle kandidaten beschikt vice-president George Bush over het meeste geld. Hij was de eerste in zijn thuisstaat Texas die de kiezers via een tv-spotje voor zich trachtte te winnen. In het filmpje werd uitvoerig zijn levensloop be schreven. Dat was koren op de molen van Bush' grote te genstander, senator Bob Dole. Hij speelt op de man. Kie zers in Florida krijgen een filmpje te zien van een man die door de sneeuw loopt, maar daarbij geen voetafdrukken achter laat. De boodschap is duidelijk: Bush heeft veel hoge functies bekleed, maar nooit zijn stempel weten te drukken op het beleid. Na lang aarzelen heeft Dole ook besloten de „Irangate-bom" in de strijd te werpen: een televisiespot waarin hij de schimmige rol van rivaal George Bush in de pijnlijke Irangate-affaire aan de kaak stelt. Niet alleen Dole is in de aanval gegaan tegen zijn naaste concurrent. Het Democratische Congreslid Richard Ge phardt heeft met een serie spotjes het offensief geopend op zijn naaste rivalen, gouverneur Michael Dukakis van Mas sachusetts en senator Albert Gore. Op zijn beurt heeft Du kakis de zeer invloedrijke voormalige voorzitter van het Huis van Afgevaardigen Tip O'Neill in een van zijn spotjes gekregen. In een ander spotje wordt vooral veel nadruk gelegd op zijn succesvolle economische beleid als gouver neur van Massachusetts. Een naaste medewerker van Du kakis liet weten dat er inmiddels ook een spotje op de plank ligt waarin fiks naar Gephardt wordt uitgehaald. Met het naderen van Super Tuesday raken de gemoederen steeds meer verhit. Wie dit weekeinde alle tv-kanalen in het zuiden van de VS volgt, zal moeite hebben de beledi gingen en beschuldigingen over en weer bij te houden. e Amerikaanse fotografe Rita Castenuova raakte tijdens schermutselingen met kolonisten op de estelijke Jordaanoever gewond aan haar hoofd. FOTO: AP WASHINGTON De kopstukken van de Ame rikaans joodse organisaties zijn deze week in Israel voor hun jaarlijkse ge sprekken met de regering van dat land. In tegenstel ling tot andere jaren staat het bezoek van de joodse leiders uit de VS geheel in het teken van de bezette gebieden en de Palestijnse opstand die daar nu al drie maanden woedt en tientallen doden heeft ge kost. De Amerikaanse joden bevin den zich in een noogst onge makkelijke situatie. Zij moeten een middenweg kiezen tussen het officiële Amerikaanse vre- destreven en de weinig toege eflijke houding van de Israëli sche regering. Overigens zal voorzitter Morris B. Abram de Israëlische regering zonder twijfel laten weten dat de kri tiek op de aanpak van de Palestijnse opstanden in de be zette gebieden ook in de VS hand over hand toeneemt: de pujalieke opinie wendt zich winkelcentra, restaurants, ge meentehuizen, jeugdclubs en scholen kwamen zij zich voor stellen als de enige geschikte man om het land te leiden. Dat gaf die voorverkiezingen het karakter van een politiek dorpsfeest. Voor Super Tuesday liggen de kaarten volkomen anders. In de zestien zuidelijke staten waarop de kandidaten al hun aandacht hebben geconcen treerd wonen ruim 73 mil joen van de in totaal 227 mil joen Amerikanen. Het gebied telt miljoenensteden als Miami (Florida), Houston en Dallas (Texas), Atlanta (Georgia), New Orleans (Louisiana) en St. Louis en Kansas City (Mis souri). De kandidaten hebben daarom hun sterk persoonlijke aanpak moeten laten varen. Ze moeten op verschillende fron ten stemmen werven, einde loos op en neer reizen om ten minste een aantal staten, waarin ze kansrijk zijn, defini tief aan zich te binden. En ze moeten vooral enorme hoe veelheden geld uitgeven. Dat laatste heeft senator Paul Si mon al gedwongen van een campagne in het zuiden af te zien, eenvoudig omdat zijn geld op is. Het meeste geld ste ken de kandidaten evenwel in hun tv-advertenties. Ander karakter' Behalve de geografische af standen, leveren ook de poli- KAARTJE RECHTS: Op Super Tuesday gaan twintig Amerikaanse staten uitmaken welke kandida ten hoge ogen gaan gooi en en welke beter een ein de kunnen maken aan hun campagne. FOTO LINKS: George Bush zal nog heel wat han den moeten schudden voor hij zijn intrek in het Witte Huis kan nemen. FOTO: EPA FOTO ONDER: De voor malige VN-ambassadeur en voorstander van een harde lijn Jeanne Klrkpa- trick verklaart zich mede stander van de Republi keinse kandidaat Robert Dole. FOTO: AP van Bush overigens wat gun stiger te liggen dan die van Dole. Democraten Echt problematisch wordt het in het zuiden voor de Demo craten. Jesse Jackson zal van wege zijn vooruitrevende soci ale opvattingen en zijn binding met de vakbonden en de zwar te bevolking niet het gehele zuiden naar zich toe kunnen trekken. Maar zijn invloed be moeilijkt wel de positie van de huidige Democratische „kop man" Michael Dukakis, de gouverneur van Massachu setts. Hij is bovendien te libe raal om de zuiderlingen echt aan te spreken. De Democratische situatie wordt nog verder verward door de 39-jarige senator Al- bert Gore, een uit Tennessee afkomstige zuiderling. Gore heeft al zijn kaarten op Super Tuesday gezet. Daar komt nog bij dat Richard Gephardt tallo ze stemmen naar zich toe zal trekken. Dat kan tot gevolg hebben dat de Democraten na Super Tuesday geen echte kopman meer overhouden en het blijft de vraag wie van zo'n politieke veldslag het meeste zal profiteren: de Re publikeinen of een Democrati sche politicus die zich nu nog achter de schermen verborgen houdt om straks als „verlos ser" te worden ingehaald. Daarbij denken velen aan de gouverneur van New York, Mario Cuomo. Hij weigert nog steeds te zeggen of hij bereid zal ziin de kandidatuur te aan vaarden, als die hem wordt aangeboden. Maar zijn agenda van de voorbije maanden ziet er bijna net zo uit als die van de overige kandidaten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7