Etnische onlusten weer opgelaaid banden aan met Afghanistan knoopt zakelijke Sovjetunie Kandidatuur Mitterrand is kwestie van dagen PATUN TEVREDEN MET RESULTAAT RIJNCONFERENTIE Ruziënde artsen vrijgesproken £etdóe<3ou*cMit Egyptische sfinx slecht aan toe Ook tweede vredespendel Shultz vruchteloos Huisorgaan Amerikaanse huurmoordenaars aangepakt POITIERS Een proces te gen drie artsen, waarbij het om de dood van een 33-jarige vrouw op de operatietafel ging, is gisteren in de Franse stad Poitiers in een verrassen de vrijspraak voor de beklaag den geëindigd. De officier van justitie had te gen twee van hen 15 jaar ge vangenisstraf geëist, het is niet bekend of hij in beroep gaat. Sommige juristen die het pro ces hebben gevolgd geloven dat de rechtbank bezweken is voor druk vanuit de medische stand die door de affaire ern stig in opspraak is geraakt. Volgens de officier van justitie was de 33-jarige Nico Berne- ron 30 oktober 1984 op de ope ratietafel overleden als gevolg van een vete in het team anes thesisten. Van het beade mingsapparaat dat bij de ope ratie gebruikt werd, waren de slangen verwisseld; kennelijk in een poging de uitvoerende anesthesist in diskrediet te brengen. BUITENLAND DRIE DODEN BU RELLEN IN SOVJETREPUBLIEK AZERB AJDZJ AN MOSKOU Ondanks de inzet van duizenden Russische soldaten is het nog steeds niet rustig in de Sovjetrepublieken Ar menië en Azerbajdzjan. Een Armeense nationa list maakte gisteren be kend dat bij nieuwe on lusten tussen verschillen de bevolkingsgroepen in de stad Kirovakan in Azerbajdzjan zeker drie doden zijn gevallen. Kremlin-woordvoerder Gerasimov erkende dat „misschien ook in Kiro vabad enkele dingen zijn voorgevallen". Intussen berichtte het Sovjet persbureau Tass dat bij de onlusten afgelopen zondag in de stad Soemgait in de repu bliek Azerbajdzjan totaal 31 mensen om het leven zijn ge komen. Dit eerste officiële cijfer is aanzienlijk hoger dan de aantallen slachtoffers die in dissidentenkringen waren genoemd. Volgens Tass wa ren de slachtoffers in handen gevallen van „misdadige ele menten, die zich overgaven aan daden van geweld en plundering". De politie in Kirovakan wil de niet ingaan op de berich ten dat bij rellen enkele do den waren gevallen. „Wij zijn niet verplicht dit te mel den", aldus de commissaris in een telefoongesprek. Maar volgens de 26-jarige nationa list Mosef Gorgisyan was zijn zuster één van de slachtoffers was had hij meer doden ge zien. „De feiten zijn afschu welijk", zei Gorgisyan. Zijn zuster zou zijn doodgestoken door Azeri's, de islamitische bevolkingsgroep die de meer derheid vormt in Azerbajd zjan. Als de berichten waar ziin, toont dit aan dat de etnische onlusten zich hebben uitge breid. De onlusten begonnen 13 februari met demonstra ties van Armeense nationa listen in Nagorno-Karabach, een gebied in Azerbajdzjan dat door de christelijke Ar meniërs wordt opgeeist en sloegen daarna over naar de Armeense hoofdstad Jere van. Zondag werden voor het eerst rellen gemeld in de Azerbajdzjaanse stad Soem gait. Volgens de 31-jarige Ar meense priester Zadik Ave- dikian, die getuige van de onlusten was, deed de politie van Soemgait aan de kant van de Azerbajdzjani mee. Zij trad niet op tegen de menigte demonstranten en greep niet in toen het geweld zich richt te tegen de Armeense min derheid. Het Kremlin heeft inmiddels een commissie van onder zoek ingesteld onder voorzit terschap van Gasan Sejdov, voorzitter van de raad van ministers van Azerbajdzjan. De Armeense minderheid in Soemgait telt 17.000 zielen. Zij zijn inmiddels in twee groepen opgedeeld en wach ten op evacuatie. Naar het Moskouse blad „Glasnost" gisteren berichtte hebben zich eind vorige maand ook in Moskou etnische rellen voorgedaan, waarbij de poli tie moest ingrijpen. Daarbij zouden enkele tientallen ge wonden zijn gevallen. (C) Standaard Uitgeven). Antwerpen-Weesp —III III IIIHl IIIIIIIIIIIIIIII I lill il IIi MOSKOU De Sovjetu nie heeft de afgelopen drie maanden méér direc te economische overeen komsten gesloten met ste den, streken en provincies in Afghanistan dan ooit tevoren. Westerse regerin gen zien dit als een poging van de Sovjets om hun in vloed op langere termijn veilig te stellen als hun troepen, zoals voorspeld, begin 1989 zullen vertrek ken. Voor veel van de economische projecten wordt nog geduren de lange tijd de aanwezigheid van Sovjetrussische civiele ex perts vereist. Het zwaartepunt van het Sovjetrussische aan dachtsveld vormt het noorden van Afghanistan en dan met name die provincies die aan de drie Sovjet-republieken gren zen. Verreweg het meest presti gieuze Sovjetrussisch-Af- ghaanse akkoord is de belofte van het Kremlin om in augus tus een gezamenlijke ruimte- vlucht te maken met een Af- fhaanse bemanning. Op 11 fe- ruari werd deze overeen komst van beider handteke ningen voorzien en dat was exact drie dagen nadat Michail Gorbatsjov had aangekondigd dat hij, bij het slagen van een Geneefs vrede-akkoord, be reid zou zijn op 15 mei van start te gaan met het terugroe pen van de Sovjet-troepen uit Afghanistan Ondanks het spectaculaire ka rakter van dit ruimte-pact, hechten diplomaten hier toch minder belang aan dan het toenemend aantal verdragen met de verschillende Afghaan se gebieden, waaraan evenwel niet zo veel ruchtbaarheid wordt gegeven. Fundamenten Sovjet-functionarissen hebben hun Amerikaanse collega's la ten weten dat deze stad-tot- stad en provincie-tot-provincie overeenkomsten bedoeld zijn als tegenhanger voor de „cor ruptie en „bureaucratie" van de Afghaanse centrale rege ring en om steun te bieden aan de gewone mensen. Westerse functionarissen geloven eerder dat de economische overeen komsten deel uitmaken van een groter Sovjetrussisch plan en als het ware de fundamen ten vormen voor de intensieve controle van een zogenaamd onafhankelijk Afghanistan. Een vooraanstaande Westerse diplomaat zegt: „We kunnen niets doen om deze overeen komsten te voorkomen. Na een vergadering van het Cen traal Comité (van de Commu nistische Partij) in Moskou, in december vorig jaar, namen deze economische contacten met Afghanistan hand-over hand toe. Sommige mensen vrezen voor een feitelijke an nexatie-politiek in het noor den van Afghanistan nadat de Sovjet-troepen verdwenen zijn, maar of dat zo is, moet nog bewezen worden". Westerse diplomaten die in Kabul verblijven worden slechts zeer beperkt geïnfor meerd over de andere delen van het land. Voor de details van de nieuwe controversiële overeenkomsten zijn ze daar om aangewezen op wat de Sovjetrussische pers zo nu dan daarover meldt en di spant zich weer tot het uiterslir in om te benadrukken hö „broederlijk" de betrekking® tussen de twee bevriende lan den zijn. Sommige Westerse waarnt mers hebben het idee dat h< verstevigen van de band® tussen de Sovjetunie en C noordelijke Afghaanse provii cies een soort voorbode is va een op Israëlische leest g schoeide Sovjetrussische „ve ligheidszöne", vanwaar troepenmachten uiteindeli nooit helemaal zullen verdw nen. Weer anderen voeren dat zo'n stap de internationa voordelen teniet zou doen, het Kremlin verwacht te b« 5 halen met het verlaten va t« Afghanistan. d CHRISTOPHER WALKÖIc (c) The Times, Londe o I Joegoslaaf schiet drie agenten dood DORFEN Een Joegoslaaf heeft gisteren drie agenten doodgescho ten in het politiebureau van Dor- fen in Beieren. In het vuurge vecht dat daarop volgde raakten een andere agent en de 37-jarige dader gewond. Tevoren had de politie de woning van de Joegos laaf doorzocht op beschuldiging van illegaal wapenbezit. Nadat de woning was doorzocht stormde de man echter het bureau binnen en schoot drie agenten dood. De da der nam de vlucht, maar schoot daarbij ook nog op een toevallig passerende agent, die terugschoot. De zwaar gewonde Joegoslaaf is in een ziekenhuis opgenomen. ZATERDAG S MAART 1988 PAGINtol L- Iraniërs demonstreren tegen Moskou NICOSIA De opgelaaide steden oorlog tussen Iran en Iraq heeft de Sovjet-Iraanse betrekkingen geen goed gedaan. Iraanse kranten pu bliceerden gisteren een foto van een Sovjetrussische raket die Iraq eerder op Teheran had afgeschoten. Kort na de publicatie trok een woe dende menigte langs de ambassade van de Sovjetunie onder het uitroe pen van de leus: „Dood aan Rus land". Woordvoerders van het Kremlin hebben ontkend dat lan- ge-afstandswapens aan Iraq zijn ge leverd. Sinds maandag zegt Iraq in totaal 27 raketten naar Teheran te hebben afgeschoten. CAIRO De reusachti ge 4600 jaar oude sfinx die waakt over de pyra- mides van Cheops is er slecht aan toe. Enkele weken geleden verloor het monument al een stuk van de schouder, en uit onderzoek is nu ge bleken dat de kolos en kele grillige scheuren vertoont. De erosie trad aan het dag licht toen oudheidkundigen voorbereidingen troffen voor het weer aanbrengen van het 300 kilo zwaar stuk steen dat uit de rechterschouder van de sfinx was gevallen. Ter wijl met zachte borsteltjes en delicate werktuigen de op- pervlaktelaag verwijderd werd, kwamen twee lange scheuren bloot te liggen. Een woordvoerder van het restauratieteam zei te vrezen dat hoofd en borst op instor ten staan. Met speciale har sen. chemische middelen en stalen binten wordt over drie dagen getracht de schouder partij te versterken. Goed nieuws kwam gisteren van een tweede archeologie- team, dat graafwerk doet op een locatie 32 kilometer ter zuidwesten van Cairo. Daar werd een granieten sacrofaag blootgelegd die toebehoorde aan een hofdignitaris van fa rao Ramses II. De tombe is 3.300 jaar geleden gemaakt en verkeert nog in uitsteken de conditie. Gifongeluk kaasfabriek BUCHLOE Bij een songeluk in het Schwaben zijn gisteren vijftit mensen gewond geraakt. Ifjg politie zei dat elf mensen ziekenhuizen waren opgen! men met irritaties of beschaip.1 gingen aan de ademhalingscjn ganen. Het ongeluk gebeuren bij een kaasfirma in Buchlqei toen daar chemicaliën werdtjg afgeleverd. In plaats van N- bestelde salpeterzuur werd pf vergissing mierezuur in eé01 container gegoten, dat zich |0| een reactie met oude rest^ijr salpeterzuur tot een giftig g* ontwikkelde. /Va JERUZALEM De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, George Shultz, heeft ook op de laatste dag van zijn tweede vredespendel in het Midden-Oosten geen doorbraak tot stand weten te brengen. Met het nodige wollige taalgebruik nam Shultz gisteren afscheid van de Israëlische premier Yitzhak Shamir. Uit de verklaringen kon worden afgeleid dat het Amerikaanse vredesplan in het Is raëlische kabinet nog steeds geen genade vindt. Shultz noemde de besprekingen „nuttig en veelbelovend", voor hij op het vliegtuig stapte naar Cairo, zijn laatste pleisterplaats op de terugreis naar Washington. Shamir zegde toe dat zijn kabi net 13 maart met een definitief antwoord komt. Intussen braken op de Westoever en in de Strook van Gaza na het wekelijkse vrijdaggebed opnieuw onlusten uit. Twee Pales- tijnen werden doodgeschoten. De pers werd voor het eerst van het strijdtoneel geweerd. STRAATSBURG Hoewel tijdens de tweedaagse interna tionale conferentie over de sa nering van de Rijn geen dui delijke besluiten zijn genomen, kan de Rijnconferentie toch als een succes worden bestem peld. Voor het eerst heeft im mers het bedrijfsleven zich open gesteld voor een dialoog met de overheid. Deze optimistische woorden sprak dr. Schelto Patijn, voor zitter van het Nederlandse Na tionale Comité voor het Euro pees Jaar van het Milieu en commissaris van de koningin in Zuid-Holland, gisteren na afloop van de conferentie in Straatsburg. Patiin, die het intitatief nam tot de conferentie: „Ik had niet verwacht dat wij deze dagen de Rijn schoon zouden krijgen. We zijn van eikaars standpun ten op de hoogte gesteld. Ge- Een Duitse agent post bi) zijn auto voor het politiebureau in Dorfen. waar een Joegoslaaf eerder op de dag een waar bloedbad aanrichtte. (ADVERTENTIE) VASTEN AKTIE steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in 70 landen. GIRO 5850 te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 „SOLDIER OF FORTUNE" MOET SCHADEVERGOEDING BETALEN SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN bleken is dat de chemische in dustrie bereid is mee te wer ken aan saneringsmaatregelen. Dat is al heel wat". Volgens Patijn moet er een tweede conferentie volgen om te zien welke vorderingen zijn gemaakt om de afspraken van de Europese ministersconfe rentie een vermindering van de lozing van schadelijke stoffen in de Rijn in 1995 met vijftig procent na te ko men. Bovendien, aldus Patijn, zou de internationale Rijncom missie meer bevoegdheden moeten krijgen om de schoon maak van de Rijn af te dwin gen. De honderd waterleidingbe drijven in het stroomgebied van de Rijn hadden gisteren stopzetting geëist van de pro- duktie en het gebruik van de 129 voor het milieu en de volksgezondheid schadelijke stoffen, die voorkomen op de zwarte lijst van de Europe®] Gemeenschap. Daarmee giiin gen de bedrijven, die hèi drinkwater verzorgen vo<|p zo'n 20 miljoen mensen, vetfi der dan de Gemeenschap efu het bedrijfsleven wil. Veertig Nederlandse gemeenten aage de Rijn en zijn zijrivieren d§r den een dringend beroep op dtic Rijnconferentie zich tot het ijpé terste in te spannen de veronllh reiniging van de rivier terijie te dringen. Israëlische soldaten inspecteren de auto die gisteren met 35 kilo explosieven aan boord veronge lukte, vlak bij het hotel in Jeruzalem waar minister Shultz logeerde. De bestuurder was tegen een paaltje gereden, dertig minuten voordat de tijdbom had moeten ontploffen. De Fatah-groep van de PLO heeft inmiddels de verantwoordelijkheid voor de mislukte bomaanslag opgeëist. FOTO: AP AFFICHES, DASSPELDEN EN POSTERS LIGGEN AL KLAAR PARIJS De vraag is niet langer of de Franse president Mitterrand zich herkiesbaar zal stellen, maar wanneer hij dat zal doen. Er gaat geen dag meer voorbij of in de Franse pers wordt druk gespeculeerd over de da tum en de plaats van zijn offi ciële kandidatuur. Zal het hoge woord er volgende week uitkomen, tijdens een bezoek van Mitterrand aan zijn oude kiesdistrict in het departement La Nièvre of probeert de pre sident de „spanning" erin te houden tot 24 maart. In dat ge val kan hij het land, net als De Gaulle destijds, precies een maand voor de verkiezingen laten weten dat hij klaar staat voor een nieuwe ambtstermijn Hoe dan ook, geen Fransman die er nog aan twijfelt dat „tonton" (of „oompje", zoals Mitterrand vaak wordt ge noemd) zich binnenkort weer zal aanmelden voor het Ely- sée. Gisteren, bij de opening van de glazen pyramide voor het Louvre moest de sfinx mysterieus glimlachen toen een ongeduldige televisiever slaggever hem voor de 72e keer de hamvraag stelde. „Ik zal het op een redelijke ter mijn zeggen. Maar ik ben nog altijd president en houdt me bezig met de actuele zaken", luidde het antwoord. De minister van het budget en ook campagneleider van Jac ques Chirac weet allang dat Mitterrand door heel Frank rijk campagne voert, al heten zijn visites dan officiëel „werkbezoeken". Een sterk staaltje leverde de president deze week door een onve£ir wacht bezoek te brengen a$e Bretagne om daar de storrf" schade op te nemen. Dat wt° vijf maanden na de orkaan. 'ie Intussen heeft de socialistisch?' partij alle voorbereidingen troffen voor de aanstaan^6 verkiezingsstrijd. Affiches zt°e gedrukt, zalen besproken uit Korea arriveerden vorir£ week nog eens tienduizend^' dasspelden met een afbeèldiV9 van Mitterrand. De roze vePe kiezingstrein staat damperra klaar in het station en wacPr alleen nog op het teken van Wj machinist om te vertrekker Die machinist kan niemarf^ anders dan Mitterrand zijr? Met scores van tussen de 36 «jfa 40 procent is hij de gedoodtr verfde winnaar van de verkif1' zingen. Een hoofdkwartifj6 voor de campagne hebben socialisten ook al gehuuir( vlak naast het Elysée. r' (Van onze correspondent) WASHINGTON Het is niet uitgesloten dat bin nen afzienbare tijd het be ruchte Amerikaanse huis orgaan voor huurmoorde naars, huurlingen en avonturiers „Soldier of Fortune", uit de kiosken gaat verdwijnen. Het blad werd gisteren veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van liefst 18 miljoen gulden. Het bedrag moet uitgekeerd worden aan de familie van Sandra Black die in februari 1985 in het plaatsje Bryan (Texas) werd vermoord. San dra Black werd in opdracht van haar man Robert doodge schoten door de huurmoorde naar John Wayne Hearn die zijn diensten door middel van een advertentie in Soldier of Fortune had aangeboden. In de advertentie liet Hearn we ten over wapens te beschikken en in de markt te zijn voor „opdrachten met zeer hoge ri sico's". Robert Black zocht daarop contact met de huur moordenaar en kwam een ver goeding van 10.000 dollar overeen. Hearn zit op dit ogenblik in een gevangenis in Florida een straf van drie maal levenslang uit voor de moord op Sandra Black en nog twee andere con- tractmoorden. Robert Black zit in een gevangenis in Texas op de voltrekking van de tegen hem uitgesproken doodstraf te wachten. Onmiddellijk nadat de strafza ken tegen Black en Hearn wa ren geëindigd, pakte de advo caat Ronald Franklin die de belangen van Sandra Blacks familie en vooral die van haar 18-jarige zoon Gary behartigt Soldier of Fortu ne aan. Volgens de advocaat was de advertentie die Hearn plaatste duidelijk genoeg: hij stelde zich beschikbaar voor huurmoorden. Het blad was, door de advertentie toe te staan, medeschuldig aan de moord op Sandra Black, zo stelde Franklin. Een jury in Houston (Texas) was dat met hem eens. Overigens gaat het blad tegen de uitspraak in beroep. De uit gever van Soldier of Fortune, dat uitsluitend schrijft over de gevechten van huurlingenle- gers, guerilla-activiteiten en andere gewelddadige avontu ren. zegt niet verantwoordelijk te zijn voor de inhoud van de in zijn blad geplaatste adver tenties. In de Sovjetunie is voor het eerst een foto van de demonstraties vorige week in de Armeense hoofstad Erevan vrijgegeven. In de optocht worden portretten van partijleider Gorbatsjov mee gedragen, alsmede vlaggen van de republiek en van de Sovjetunie.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4