Van vinnig bootje tot snelheidskreng Nieuw paspoort toch op 1 april DE HAAGSE SCHOOL Nalatenschap Andy Warhol komt onder de hamer Eg nfi ROTTERDAM EVACUEERT BU OPRUIMING „BLINDGANGER' 20*- 29s 88 MONDRIAAN „Plan Dekker is slecht medicijn" UITENLAND Qeid&iQowiant ZATERDAG 5 MAART 1988 PAGINA 3 ardere aanpak rugsgebruik in gevangenissen Ot PEN HAAG Het kabinet heeft risteren besloten dat een ver plichte urinecontrole voor gedeti- ;"n^eerden wordt ingevoerd. Dit is rokfcén van de maatregelen om het nds||rugsgebruik in gevangenissen te- et le 6aan- Iedere directeur is in leginsel vrij te bepalen of hij van iet controlemiddel gebruik wenst maken en op welke manier. Als enkfrugs in de urine worden aange- roffen, kunnen als strafmaatregel •ventueel verlofdagen worden in getrokken of besloten worden tot hter )Verplaatsing naar een andere af- ennnieling. ing 1 Ook Schiphol komt niet-rokers tegemoet SCHIPHOL Niet-rokers krijgen in de ge renoveerde Zuidhal van het stationsgebouw van Schiphol een eigen ruimte. Als de reno vatie in mei voltooid is, zal in twee derde van de wachtruimte een rookverbod gelden. Het is voor het eerst dat in de Schipholge- bouwen niet-rokers een eigen domein krij gen. Op andere luchthavens zijn niet-ro- kersruimten al wel in gebruik. Luchtvaart maatschappijen hebben al geruime tijd in de cabines van hun vliegtuigen een roken- en een niet-rokensectie. Bij verreweg de mees te maatschappijen is de rooksectie nog maar heel beperkt. Voorlopig geldt de maatregel voor de periode van een jaar. Als het een succes blijkt te zijn zal worden overwogen ook elders op de luchthaven niet-roken- ruimtes te creeren. Explosievenhonden voor luchthavens SCHIPHOL De Rijkspolitie Dienst Luchtvaart beschikt sinds kort over drie honden die ge schoold zijn in het opsporen van explosie ven. Het zijn de eerste en tot nu toe enige honden in Neder land die voor dit doel zijn opgeleid. De honden, die elk een vaste bege leider hebben, worden momenteel vertrouwd gemaakt met hun werkomgeving. Over de plaatsen waar de honden zullen worden in gezet wilde de woordvoerder geen nadere mededelingen doen. In het Verenigd Koninkrijk en West- Duitsland wordt al veel langer ge werkt met explosievenhonden. Nieuwe enquête naar specialisteninkomens DEN HAAG De Economische Contro ledienst (ECD) gaat een nieuw onder zoek uitvoeren naar de feitelijke inko mens van medische specialisten. Op basis van het onderzoek zal het kabinet nog voor de zomer een norminkomen voor de specialisten vaststellen. Het normin komen is maatgevend voor het bepalen van de tarieven die de specialisten mo gen berekenen. Het ECD-onderzoek wordt uitgevoerd in opdracht van minis ter De Koning (Sociale Zaken). Er wordt al sinds 1981 door kabinet en specialisten gepraat over de hoogte van het normin komen. De Koning wacht niet op de uit komsten van een juridische procedure die enkele specialisten hebben aange spannen tegen een in 1985 en 1986 ge houden enquête. ROTTERDAM Zeker zevenduizend Rotterdam mers moeten zondag 27 maart hun woning verla ten hebben als de Explo sieven Opruimingdienst (EOD) begint aan de de montage van een in „per fecte staat" verkerende bom uit de Tweede We reldoorlog. Nog eens 14.000 Rotterdammers moeten die dag binnen blijven, zo is gisteren be kend geworden. De EOD kon gisteren voor het eerst een blik werpen op de „blindganger", die in een ach tertuintje in de Rotterdamse Belle voy straat ligt. Volgens experts van de opruimings dienst heeft de bom een lading van 1000 pond en is hij nog zo goed als nieuw. De bom is ver moedelijk afkomstig van een bombardement dat de geal lieerden in november 1944 uit voerden op het gebouw van de Duitse Sicherheitsdienst aan de Heemraadsingel. Halverwege deze maand zul len de 21.000 Rotterdammers die direct te maken kriigen met de demontage van de bom via een speciale editie van de stadskrant worden ingelicht over de maatregelen die ge troffen worden. Een gebied met een straal van 300 meter rond de bom zal geëvacueerd en voor het publiek afgesloten worden. em. HISWA-WATERSPORTBEURS IN RAI: ttem :e v< cons AMSTERDAM Plat, puntig, rond, voornaam, taan een ^kje eigenwijs, ma cho of bescheiden? De omschrijvingen voor de mens en zijn karakter zijn ook van toepassing op schip of boot. „Een vinnig klein bootje me neer", zo prijst de verko per zijn waren aan op de grote Hiswa-watersport- j beurs. Het walhalla voor Wijt mensen met zeebenen (of zij die beweren dat ze ze hebben) is gisteren in de RAI in Amsterdam geo pend door commissaris van de koningin Lam mere van Flevoland. P naf eeve Op het water is het onder- de d scheid no6 enigszins zicht- j baar. De echte watersport- liefhebbers zijn bezig, zij ma- ;ebri wat van ^un ^ag. 2e blij- n wiven niet hangen op de jacht- ïd v haven, een borreltjes drin- oeft kend, kaartje leggend en mis schien af en toe eens afsto tend om de plas op te gaan. Op de Hiswa vervaagt het mins verschil tussen de echte wa- k]ej| tersporter en de meedoener. Ze zien er allemaal hetzelfde uit, en lopen allemaal met 'P hetzelfde in hun hand: die a aa plastic tas met foldermateri- voo4 aal. Er is dan ook heel wat om een folder over te maken. Bootjes en zeewaardige sche pen vind je er in alle soorten en maten, in het vertrouwde raget polyesther, maar (zo zeggen de folders) ook steeds meer 1 in „echt natuurhout". De be- urr®j "langstellenden die het alle- rordi'maal over zich heen laten :al li komen zijn anderen dan die inkt' je op een huishoud- of audio/ gel a video-beurs tegenkomt. De vaM paden stromen niet vol met dat wat tijdei moe m<£ gen echi ïur Een medewerker werkt de laatste schoonheidsfoutjes weg. gretige kopers, snelle beslis sers en liefhebbers van de snelle en luidruchtige gim mick. De Hiswa is een beurs van vooral echtparen in de leeftijd van veertig tot zeven tig jaar, velen van hen net uit of nog net in de kinderen. Liefde voor het water én voor het rijke bezit van hun Jacoba, Neeltje of Pieternella is hen niet vreemd. Meestal hebben ze een beetje meer tijd en geld voor hun hobby dan toen ze jonger waren. Maar in elk geval zijn ze ape trots op dat schuitje dat nu nog ergens ligt te wachten op z'n voorjaarsschoonmaak of een likje verf. Trots op dat schuitje, dat wel, maar toch ook wereldwijs genoeg om te weten dat er altijd nog boten bestaan die' wat ruimer, fraaier en begeerlijker zijn. Want wat doe je anders op zo'n Hiswa? Zo'n typisch Hiswa-tafereel- tje. Hij en zij, allebei rond de zestig, kunnen de wenk van een vertegenwoordiger var. een werf in motorkruisers niet weerstaan. Voorzichtig stappen ze een trapje op naar het toch wat hoge dek, pa voorop. Terwijl moederlief nog pas halverwege is, heeft hij de speciale dekslofjes al aan die voor iedere bezoeker klaar liggen: „Krassen kun nen we natuurlijk niet heb ben, hè". Vriendelijk geïnte resseerd laten ze zich over het kleine, maar robuuste scheepje voeren. Maar je ziet 't pa denken. Veel te duur, kan ik nooit betalen. Ma keurt intussen de slaap-, zit- en pantryruimte. Een uurtje later zien we het echtpaar in het restaurant, gebogen over koffie en folders. Het zou geen verbazing wekken als de beslissing nog een jaartje werd uitgesteld. Net als vorig jaar. De prijzen zijn soms niet mis, zo blijkt telkens weer. Opval lend genoeg zijn de verko pers van de allergrootste vaartuigen 't minst voortva rend in het etaleren van hun verkoopprijzen. Kennelijk hebben ze de gedachte dat wie naar de prijs moet vra gen, toch nooit zo'n schip zal kunnen betalen. Natuurlijk zijn de blikvangers op de Hiswa slechts voor de „happy few". Het merendeel van de duizenden bezoekers die de zer dagen bij de Rai aanleg gen moet op de centjes letten en oriënteert zich op beschei dener objecten. Zoals ons dubbende echtpaar, dat even later hoofdschuddend bij een wat kleinere boot staat te kij ken. „Kracht!", zegt het bord bij de Amerikaans aandoende speedboat of powerboat „Da's dan ook het enige dat- ie heeft", zegt een toeschou- FOTO: DIJKSTRA wer die weinig gecharmeerd is van alle strepen, handgre pen, kleurige lederen bekle ding en snelheidsmeters naast het „race-stuur voor kampioenen" en andere.„in teressante extra's". Je ziet 't de mensen denken: wat moet je met zo'n overdadige snel heidsduivel in de drukke Ne derlandse vaarwegen? De verkoper houdt vol dat de Amerikaanse bouwers deze boot voor de Europese markt een wat soberder uiterlijk hebben gegeven. Nog altijd niet sober genoeg, oordeelt ons echtpaar, dat proestend verneemt dat de prijs voor het „snelheidskreng" (haar kwalificatie) maar liefst ƒ228.000 is. De verkoper be sluit zijn moeite niet te ver spillen aan deze alleraardig ste mensen, want ook hij weet dat ieder net als bij een auto een vaartuig koopt dat past bij het eigen karakter. Zo heeft elk vaartuig op de Hiswa z'n voor- en z'n nade len. „U vaart er wel bij", zegt de reclame van een andere botenbouwer, maar gewoon varen is voor sommigen niet genoeg. Die willen sneller gaan, capriolen maken op de Jet-Ski, een waterbrommer tje dat zo'n tienduizend gul den kost. Het aanbod in wa- tersport-verwante artikelen is enorm. Jachthavens („Kan ik ook telefoon bij mijn lig plaats krijgen?"), klapschroe- ven, nieuwe scheepsmotoren, hondezwemvesten („Honde- bezitters kunnen nu opge lucht ademhalen"), vrijwel alles is beschikbaar. Het ver schijnsel van de enquêteurs en de abonnee-ronselaars doet zich ook hier gelden. „Koopt u Surf Magazine wel Daar is ook het domein van de surfers; direkt flitsen de 'ichten, stampt de muziek en doen de ogen pijn van de gif- kleurtjes. Het rustige donker blauw van de motorkruiser tjes en de zeiljachten lijkt ver weg. Een bad modeshow op discomuziek, alles wordt met watersport in verband ge bracht. Watersportboeken, - kleding, watersportdrankjes (op de Hiswa vooral whis key), watersportsieraden, - tassen, spekken vijf gulden, patat met kroket drie gulden. Zuurkool met worst is er zelfs ook, alle beurzen zijn wat dat betreft gelijk. Net als met de allerleitjes, die je op elke beurs kunt vinden. Op de Hiswa betekent dat een cocosmat met „Welkom aan boord", spiegels met een rand van scheepskabel, een acacia stuurwiel van 292. En een toiletbril van eikehout. Want iedereen wil een boot hebben die past bij zijn eigen karak ter. ARJEN VAN DER SAR (ADVERTENTIE) HAAGS GEMEENTEMUSEUM VAN FIGURATIE NAAR ABSTRACTIE EN WERKEN UIT DE SIDNEY JANIS FAMILY COLLECTIONS, N.Y. MET VELE GERESTAUREERDE SCHILDERIJEN 'jpbam i£cld6c0omcMitl .Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 ?i«n 15.00 uur. teletoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond 0 nabezorgd. FNV VERWACHT WEINIG HEIL VAN NIEUW STELSEL: (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM De vakcen trale FNV heeft gisteravond teleurgesteld gereageerd op de plannen van het kabinet met de gezondheidszorg. „Het is een slecht medicijn om de ge zondheidszorg beter te ma ken", aldus een woordvoerder van de FNV. Weliswaar komt er nu dan op termijn een basisverzekering, maar die pakt totaal anders uit dan de volksverzekering die de FNV voor ogen staat en waarbij de premie uitsluitend naar draagkracht wordt gehe ven. In de basisverzekering die het kabinet wil, zouden door de gedeeltelijk nominale premie de zwaarste lasten op de zwakste schouders terecht komen. Vooral voor gezinnen met twee kinderen en een minimuminkomen zijn de in komensgevolgen „desastreus", zegt de FNV. Die gezinnen zouden er zonder compense rende maatregelen drie pro cent in koopkracht op achter uit gaan. Verder vreest de FNV dat er door de plannen van het kabi net een verschuiving zal plaatsvinden van de relatief goedkope eerste-lijns gezond heidszorg naar duurdere vor men van gezondheidszorg. Volgens de FNV zullen veel mensen vanwege de kosten een bezoek aan de huisarts of de tandarts (te) lang uitstellen en dan uiteindelijk in het zie kenhuis terechtkomen of bij andere, duurdere vormen van gezondheidszorg belanden. Daardoor wordt de gezond heidszorg per saldo niet goed koper maar juist duurder, al dus de FNV-woord voerder. Het CNV liet weten de bezwa ren van de FNV te delen. (Van onze parlementaire de IJssel de allereerste zijn. DEN HAAG Ondanks nog onopgeloste technische proble men ziet het ministerie van buitenlandse zaken geen aan leiding de invoering van het nieuwe, fraudebestendige pas poort voor de tweede keer uit te stellen. Ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten liet gisteren bij monde van di recteur dr. G.J. Fleers weten vast te houden aan de invoe ringsdatum van 1 april. Vanaf die datum zal het nieuwe pas poort in etappes worden inge voerd. Gemeenten in de pro vincies Zuid-Holland en Utrecht zullen het spits afbij ten. Naar het zich laat aanzien zal de gemeente Krimpen aan De technische problemen hou den verband met de al eerder geuite twijfels aan de kwaliteit van de paspoortkaart, die niet stevig genoeg zou zijn. De be windslieden en de VNG blij ven dat op grond van eerder gedaan onderzoek „vierkant" tegenspreken. Een wèl toege geven tegenvaller is dat de ge meenten die straks met de af gifte van het nieuwe paspoort gaan starten, nog steeds niet over de gewenste computer programma's beschikken en dus hun computers nog niet kunnen gebruiken. In deze ge meenten zullen de aanvraag formulieren voorlopig nog met de hand of met de schrijfma chine ingevuld moeten worden. De Kamerleden Wiebenga (VVD) en De Visser (PvdA) hebben zich gisteren kritisch uitgelaten over de haalbaar heid van de geplande invoe ringsdatum. Wiebenga zei een hernieuwd uitstel van enige maanden te vrezen en De Vis ser sprak van „een feest voor de oppositie, maar een ramp voor het land". De bewindslie den en de VNG zeggen er ech ter van uit te gaan dat deze problemen uiterlijk 1 juni op gelost zijn. Ze houden er reke ning mee gedurende een half jaar na de invoering „hier en daar nog reparaties" te moeten uitvoeren; na dat halve jaar moet de invoering soepel ver lopen. s!de knollen 6 9CN UiT WAT vtOZ.HII.iaF «Komt pat Nieuwe OM&sje /ANje? \^r Kort geding over vrijlating verkrachter AMSTERDAM Het Openbaar Ministerie in Amsterdam is na latig geweest ten aanzien van de slachtoffers van de „Leidse- pleinverkrachter". Informatie over de arrestatie van de man had de slachtoffers een hoop bange uren kunnen besparen. Dit zei mr. K. Spaargaren gisteren tijdens de behandeling van het kort geding dat vier slachtoffers tegen de „Leidspleinverkrach ter" hadden aangespannen. De man werd in december vorig jaar veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en een voorwaardelijke tbr wegens aanranding van drie vrouwen. De slachtoffers zien het moment dat hij op vrije voeten wordt gesteld met angst tege moet. Ze eisen op de hoogte te worden gehouden van „waar de man uithangt" en willen dat de man een stadsverbod voor een periode van twee iaar krijgt. De advocaat van de verkrachter mr. Snoeij wees alle eisen van de vrouwen van de hand. De vrouwen hebben volgens hem niets meer te vrezen, omdat de kans op herhaling afwezig is. O II 7 II U I 0 Vrijdag 18 maar! verschijnt bij de krant de bijlage Auto 1988 Overleg EG- begroting opnieuw vastgelopen BRUSSEL Koortsachtig overleg op hoog diplomatiek niveau over de Europese be groting van dit jaar is gister avond opnieuw volledig vast gelopen, zo is uit diplomatieke bron in Brussel vernomen. Het slepende conflict werpt een steeds grotere schaduw over het „historische" akkoord tij dens de EG-top van drie we ken geleden. EG-functionaris- sen spraken de vrees uit dat de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl woensdag zonder begroting naar het Europees Parlement in Straatsburg moet afreizen. Het parlement zal dat ongetwijfeld als een affront beschouwen. De wettelijke ter mijn voor het indienen van de begroting is al met vijf maan den verstreken. De in 1987 overleden Andy Warhol tijdens een bezoek aan Ne derland bij zijn beroemde Beatrix-schilderij. FOTO: SP NEW YORK Andy Warhol, de in 1987 op 58-jarige leetijd overleden Popart-artiest, heeft niet alleen eigen werk nagela ten, maar ook naar schatting 6.000 voorwerpen die hij op sloeg in zijn pied-a-terre in Manhattan en die volgens een vriend het resultaat waren van een „non-stop koopjes jacht van twaalf jaar". De hamsterverzameling van Warhol loopt van trivialiteiten tot schatten; van koekjestrom mels tot zeldzame, negentien de eeuwse meubelstukken en schilderijen. De collectie, „uitzonderlijk in haar verscheidenheid en haar toeleg op kwaliteit", komt met ingang van 23 april over tien dagen uitgespreid onder de ha mer van Sotheby's in New York. Deskundigen van het veiling huis schatten de verzameling- Warhol op tussen de 10 a 15 miljoen dollar, maar de opwin ding om iets van Andy Warhol in bezit te hebben, zou het fei telijke totaal wel eens tot 30 miljoen dollar of meer kunnen opstuwen. De hele opbrengst van de veilingdagen is be stemd voor de Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, bij testamentaire be schikking door Warhol opge richt als depositobank voor toekomstige winst die aan zijn nalatenschap wordt verdiend. Warhol had in 1974 in het vijf verdiepingen tellende huis in Manhattan zijn intrek geno men ea was het vrijwel met een gaan vullen. Hij stapelde alles op elkaar zoals de schat in het graf van farao Toetan- chamon. Fred Hughes,, execu teur-testamentair en sinds velé jaren medewerker van War hol, schiep er orde in. Stuart Pivar, Warhols vriend, vertelt: „In zijn laatste levens jaren kocht hij links en rechts dingen. Wij plachten praktisch elke dag een paar uur te gaan winkelen. Hij kocht nooit om het te pronk te zetten. Hij be schikte over de ruime opslag plaats die de ware verzamelaar moet hebben en hij kon zich het meeste waar zijn oog op viel veroorloven". Catalogus Dat er heel wat te veilen is, verraadt de catalogus van So theby's: gespreid over zes rijk geïllustreerde banden in een luxe schuiffoedraal. Prijs: 95 dollar. De catalogus gaat op Warhols leven en loopbaan in, met fragmenten uit zijn dag boeken, foto's, zijn huis, zijn vrienden en uittreksels uit Da vid Bourdons boek over War hol, dat in de herst uitkomt. Binnenhuisarchitect Suzy Frankfurt, die met Hughes en de vroegere curator van het Metropolitan Museum, Henry Geldzahler, een van de ban den van de catalogus inleidt, zegt dat Warhols verzamel woede zich ook uitstrekte tot sieraden, sigarettenkokers en klassieke polshorloges... die hij verder nooit - althans niet zichtbaar - droeg of bij zich had. Onder de juwelen zijn een Edwardiaanse diadeem van 5.000 dollar en een 9-ka- raats diamanten ring van 22.000 dollar. Frankfurt zag eens onder Warhols overhemd van Brooks Brothers een lichte uit stulping. Dat bleek een nogal opvallende halsketting van smaragd te zijn. „Ik neem aan dat hij zijn sieraden in het ge heim daarom wel eens droeg," aldus Frankfurt. Schilderijen Aan eigentijdse schilderijen bezat Warhol Jackson Pol locks, Willem De Koonings, Josef Albersens, Claes Olden- burgs, Roy Lichtensteins, Jas per Johnsens, Cy Twombly's, James Rosenquists en Frank Stella's. En verder borg het Brownstone in Manhattan: Sre-Colombiaanse kunst, lexicaanse zilveren sieraden, Southwestern Turquoise dito, dekens, kleden, manden, cere moniële maskers, indianen- koppen van de sigaarwinkel- gevel, sculpturen, paarden uit de draaimolen, windwijzers. Warhol hield van ledikanten en hij las en werkte erin. Een paar van zijn hemelbedden staan in de catalogus. Het duurste wordt geschat op 7.000 dollar. „Alles krijgt glans wan neer je 't in bed doet", schreef Andy Warhol eens. „Zelfs aardappelschillen". Boete geëist voor plakken racistische stickers ZUTPHEN „Ik ben neo-nazi en plak die stickers omdat ik een baan zoek en zie dat veel buitenlanders wel een baan krij gen". Die verklaring kwam uit de mond van de 24-iarige R.G.R.V. uit Apeldoorn, tegen wie de officier van justitie oij de rechtbank in Zutphen gisteren wegens het plakken van racisti sche stickers in Apeldoorn 2.000 gulden boete en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf eiste. Dezelfde eis gold voor zijn 32-jarige stadgenoot C.G.L. Beide verdachten hebben de binnenstad van Apeldoorn volgeplakt met stickers met onder andere hakenkruisen en teksten waarin joden en buitenlanders het moesten ontgelden. De twee werden vorig jaar in de nacht van 1 op 2 april op heterdaad betrapt bij het intrappen van een winkelruit van een buitenlander.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3