t Moskou geeft statistiek kerken vrij £eidóe(3oma/n£ GEESTELITK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Liberale en orthodoxe joden in verzet tegen benoeming joodse hoogleraar in Nijmegen Winkeldeur normaal op slot weer Ccidóc Somant ZATERDAG S MAART 1988 PAGINfl door Morinus van dor Borg Mantelzorg In het taalgebruik van de ge zondheidszorg en welzijnszorg heeft de laatste jaren het be grip „mantelzorg" opgang ge maakt. „Mantelzorg is zorg die door een persoon gegeven en ontvangen wordt binnen een kennissenkring, familie of buurt waartoe hij of zij behoort. Dit alles op basis van wederkerig heid. Mantelzorg ligt als een mantel om de zelfzorg van ie mand heen. Ze beveiligt, ver sterkt en vult aan". Zo schrijft professor J.C.M. Hattinga Ver- schure in het boek „Thuis in het verpleeghuis". Aan hem hebben we dit nieuwe woord te danken. Je zou kunnen zeggen dat het 'n modern woord is voor naasten-liefde, zorg om je naaste. De overheid ziet mo menteel „brood" in dit begrip. Ze vindt dat de mantelzorg ge stimuleerd moet worden om zo weer een meer zorgzame sa menleving te krijgen. De over heid probeert met mooie taal haar bezuinigingsverhaal kwijgt te raken. Zij denkt dat mantel zorg kostenbesparend zal zijn en dat lijkt hard nodig, zolang we geen andere keuzes maken. Het klinkt allemaal heel mooi, maar de werkelijkheid ziet er anders uit. Uit een onderzoek van de Nederlandse Federatie Bejaardenbeleid is vorige week gebleken dat veel mantelzor- gers overbelast zijn. De over heid gaat er mijns inziens te veel en te snel vanuit de men sen die feitelijk in hun leven te maken hebben met de zorg voor een zieke naaste te vlug en teveel een beroep doen op de zogenaamde professionele hulpverlening. De ervaring laat het tegendeel vaak zien. Veel mensen proberen zolang mo gelijk het met elkaar te redden. In families worden soms zeer ingrijpende beslissingen geno men om de zorg voor bijvoor beeld een hulpbehoevende ou der op zich te nemen. Beslis singen waarvan men kan zeg gen: „Je weet hoe het begint, maar niet hoe het eindigt". Er is veel meer en ook veel lang duriger mantelzorg dan veron dersteld wordt. Nog steeds wordt dit als heel vanzelfspre kend gevonden. We noemen het „trouw in dagen van lief en leed"; „eerbied voor je ou ders"; „naastenliefde"; „je moet dankbaar zijn dat je ge zond bent en het doen kunt"; „waar een wil is is een weg". De idealen en de bedoelingen zijn indrukwekkend, respec- tafdwingend en hooggestemd. Ik ga er dan voor het gemak maar even vanuit dat deze be slissingen in vrijheid worden genomen, maar ik weet wel dat vrijheid een relatief begrip is en vaak vermengd met vormen van morele druk en schuldge voelens. Ik heb de neiging om de geboden mantelzorg steeds minder als vanzelfsprekend te gaan zien. Daarmee bedoel ik aandacht te vragen voor de persoon van de mantelzorger. Wanneer je man getroffen wordt door een ziekte die de hele toekomst onzeker maakt voor een aantal jaren dat niet te overzien is, dan is ook de toekomst van jou als echtgeno te, als moeder van een gezin onzeker. Je kunt je dan tussen twee vuren in voelen staan: je man, die door zijn ziekte soms niet te genieten is en je kinde ren die hun vader missen als iemand om mee te stoeien, te vechten en te spelen. Mantel- zorgers, waarover zo mooi wordt gepraat, staan vaak voor een keihard gevecht om te overleven. Ze staan voor vele taken alleen. Mantelzorgers vragen niet om vals medelijden, maar wel om oprechte aan dacht. De vanzelfsprekendheid waarmee over mantelzorg wordt gepraat en geschreven, ziet al gauw de innerlijke nood en de behoefte aan emotionele steun voor de zorgende naaste over het hoofd. We zijn wel ge neigd om de mantelzorger te prijzen en applaus te geven, maar dat is nog lang niet het zelfde als oprechte interesse en het gevoel voor de zware taak waarvoor zij staan. De overheid legt op basis van verkeerde vooronderstellingen een hoge druk op mantelzorgers. op thuiszorg. In de derde week van de vas tentijd overweeg ik de woorden: „Ik was naakt en jij hebt mij gekleed". Iemand kle den is iemand bescherming ge ven tegen de kou. Iemand kle den is iemand veiligheid bie den. In onze samenleving zijn er mensen naakt, onbe schermd. staan er mensen in de kou die we de fraaie naam „mantelzorgers" hebben gege ven. Zij hebben recht op het kleed van de eerlijke belang stelling en op een overheid die geen toekomst inricht over hun ruggen heen. Er zijn steeds meer mensen die koude rillin gen krijgen bij het horen van het begrip „zorgzame samenle ving". Bevrijdingstheoloog Boff gearresteerd RIO DE JANEIRO De bevrijdingstheoloog Leonardo Boff is samen met ongeveer 30 daklozen in Petropolis bij Rio de Janeiro gearresteerd. Tientallen dakloze gezinnen weigerden gisteren een al twintig jaar braak liggend stuk grond te verlaten waarop zij hun toevlucht hadden gezocht. Boff en andere geestelijken toonden zich solidair met de daklozen. Zij gaven geen gehoor aan het bevel van de poli tie het verwilderde stuk land te verlaten. De politie wilde de gearresteerden na korte tijd weer vrijla ten. Boff wees dit echter van de hand. Hij wil net zo lang in arrest blijven totdat er een oplossing voor de daklozen is ge vonden. Leonardo Boff. Onder alle bedwelmingen is de machtsroes wel de ergste: wie daardoor bedwelmd is ontwaakt niet voor hij gevallen is. AANTAL GELOVIGEN IN SOVJETUNIE 26 A 52 MILJOEN De „perestrojka", de hervorming van de Sovjet maatschappij. heeft nog geen zichtbaar effect ge kregen op de verhouding tussen kerk en staat. Nog altijd bevatten de dagbladen en de lessen op school veel atheïstische propaganda en minstens evenveel kritiek op godsdienst en gelovigen. Wel doet de invloed van „glasnost", de nieuwe open heid, zich gelden. Voor het eerst sinds de Russi sche revolutie zijn exacte cijfers beschikbaar geko men over het aantal kerkelijke gemeenschappen en religieuze activiteiten. Ze zijn voor meerdere interpretaties vatbaar, maar ze geven in ieder ge val interessante informatie. Kerkelijke genootschappen in de Sovjetunie MOSKOU De Raad voor religieuze zaken in de Sovjetunie heeft bij ge lovigen geen goede repu- tatie.jHet was daarom op merkelijk dat voorzitter Konstantin Charsjov in een Sovjet-maandblad dat zich met godsdienstige groeperingen bezighoudt opening van zaken gaf wat betreft het aantal ge loofsgemeenschappen. Uit cijfers die bij het artikel werden verstrekt, zou kunnen worden afgeleid dat het er steeds minder worden. Maar tegelijk blijkt dat activiteiten, die samenhangen met het lidmaatschap van een kerk of religieuze groepe ring, juist enorm aan het toenemen zijn. In de ge gevens zit overigens een aantal ongerijmdheden. Sinds jaar en dag werd in de Sovjetpers het aantal kerkelij ke gemeenten op „ongeveer 20.000" gesteld. Daar bleef het verder bij. Een uitsplitsing naar kerkgenootschappen bleef achterwege. Cijfers over het aantal gelovigen ontbra ken. Het was volstrekt onmo gelijk om zelfs maar een vage indruk te krijgen van de om vang van religieuze activitei ten in de Sovjetunie. Het interview met Konstantin Charsjov was op zich niet echt onthullend. Hij stelde het mis bruik aan de kaak dat sommi ge kerkelijke functionarissen zouden maken van de wetten die in de Sovjetunie (een be perkte) vrijheid van gods dienst moeten garanderen. Ook had hij kritiek op over heidsinstanties, die het niet zo nauw zouden nemen met de rechten van gelovigen, maar dat past precies in de atmos feer van glasnost, waarin het functioneren van de overheid in alle opzichten onder de loep wordt gehouden. Het nieuws stond in een voet noot. Daarin werden voor het eerst gegevens verstrekt over de ontwikkeling van het aan tal kerkelijke gemeenschap pen in de Sovjetunie in de af gelopen 25 jaar, uitgesplitst naar de belangrijkste religieu ze stromingen. Daarnaast werden cijfers gegeven over kerkelijke activiteiten als doop, huwelijksinzegening en begrafenisplechtigheden tus sen 1966 en 1986. Charsjov schatte het aantal gelovigen in het interview vaag op „ongeveer tien tot twintig procent van de bevol king". In juli 1987 had de Sovjetunie 283,1 miljoen in woners, zodat nu min of meer concreet kan worden gesteld dat het getal tussen de 28 en 56 miljoen bedraagt. Gemeenten De nu verstrekte cijfers zijn verre van volledig. Het aantal kerkelijke gemeenten zegt weinig over het aantal lidma ten. Het enige houvast is, dat zo'n gemeente volgens de Sovjetwetten uit tenminste twintig zielen moet bestaan; een 'dwadtsatka'. Kleinere groeperingen krij gen geen erkenning, maar daar bestaan er heel wat van in de zo uitgestrekte Sovjetu nie, temeer daar splitsingen in kerkgenootschappen en sek ten wegens diepgaand ver schil van inzicht ook in dit land niet uitblijven. Boven dien melden ze zich niet voor registratie aan omdat erken ning toch uit zal blijven en er integendeel een grote kans bestaat op vervolging. De cijfers in het blad lijken op het eerste gezicht de marxisti sche theorie te bevestigen dat religie gedoemd is te verdwij nen. Kennelijk worden ook de kerken in de Sovjetunie geconfronteerd met leegloop. Van het aantal gemeenten dat in 1961 nog bestond, is im mers 34 procent intussen op geheven. Bijkomend gevolg van de publicatie zou dan ook kunnen zijn dat het aantal ge meenten in publicaties elders voortaan, in plaats van op 20.000, op „rond 15.000" zal worden geschat. Zeer opmerkelijk is de enor me vermindering van het aantal islamitische gemeen ten, van ruim 2300 in 1961 naar net 750 vorig jaar. Daar uit zou kunnen worden ge concludeerd dat tweederde van de islamitische Sovjetbur gers intussen Allah de rug heeft toegekeerd. De terugloop van het aantal gelovigen in de diverse kerkgenootschappen in de Sovjet-Unie in de periode tussen 1961 en 1986 volgens de officiële statistieken. Maar deze cijfers bevestigen tegelijk de twijfels over hun betrouwbaarheid, want in de islamitische Sovjetrepublie ken wordt meer en meer de invloed zichtbaar van de ont wikkelingen aan gene zijde van de grens, waar (Iran, Af ghanistan, Midden-Oosten) het islamitisch zelfbewustzijn in de afgelopen jaren enorm is toegenomen. In de Sovietpers wordt bovendien voortaurend melding gemaakt van de enorme gehechtheid van de islamitische bevolking waaronder leden van de com munistische partij aan hun religieuze tradities. De kran ten in de islamitische repu blieken staan vol met het ap pèl om „over religieuze voor oordelen heen te stappen". Alles wijst op een godsdiensti ge opleving in de islamitische republieken, maar uit de cij fers blijkt het tegendeel. Ondenkbaar is de gesugge reerde enorme vermindering van het aantal joodse gemeen ten als gevolg van emigratie. Het is waarschijnlijker dat de voortdurende intimidatie die belijdende joden ondervinden, zeker wanneer ze een aan vraag tot emigratie hebben ingediend, het steeds minder aanlokkelijk heeft gemaakt openlijk voor de joodse identi teit uit te komen. Het aantal gemeenten van de Russisch-orthodoxe kerk daalde tussen 1961 en 1966 met ruim 4000 en bleef daar na stabiel, met een licht afne mende tendens. Dat laat zich verklaren door de woeste anti-religieuze campagne die ruim twintig jaar geleden door de toenmalige partijlei der Nikita Chroestsjov werd gevoerd. Daarentegen verminderde het aantal rooms-katholieke paro chies in de Sovjetunie nauwe lijks in de afgelopen 25 jaar. Ook de belangrijkste prote stantse groepering, de „evan- gelische-christenen" en de baptisten, bleef stabiel. De Pinkstergemeenten werden met een lichte terugval gecon fronteerd, maar het aantal ge meenten van de Zevende dags-adventisten is in de afge lopen vijftien jaar constant gegroeid. Activiteiten De vermindering van het aantal officieel geregistreerde kerkelijke gemeenschappen houdt in elk geval geen gelij ke tred met de tweede statis tiek, over religieuze activitei ten. De bron voor deze gege vens is overigens onduidelijk. De cijfers zijn verstrekt door kerkelijke organisaties, maar het is onbekend of ze com pleet zijn, en, zo niet, welke kerkgenootschappen wel en welke geen gegevens ver strekten. Uit de gegevens blijkt, dat er op het ogenblik aanzienlijk meer gelovigen ter aarde worden besteld dan er kinde ren worden gedoopt. Twintig jaar geleden was dat nog om gekeerd. Maar het is opmer kelijk dat er voor steeds meer volwassenen en kinderen in de schoolleeftijd doopplechtig- heden plaatsvinden, wat erop wijst dat de betrokken kerk genootschappen nog steeds over veel wervingskracht be schikken. Ze moeten het wat betreft de schooljeugd opne men tegen de nog steeds voortdurende felle atheïsti sche en anti-religieuze cam pagnes, die hun invloed doen gelden tot in de lessen op school en zeker ook in de Komsomol, de communisti sche jeugdorganisatie, waar van het lidmaatschap een bij na morele verplichting kan worden genoemd. Weigering Autoriteiten treden in de Sov jetunie zelden voor het voet licht wanneer daarvoor geen aanleiding is, en daarom mag het interview met de voorzit ter van de Raad voor religieu ze zaken, een officiële instel ling waarvan het gewicht aan dat van een ministerie gelijk kan worden gesteld, worden gezien als een nieuwe uiting van 'glasnost'. In het verleden liet de Raad zelden van zich horen. De instelling werd trouwens gezien als een in strument voor de uitvoering van de anti-kerkelijke poli tiek, die in het Kremlin werd ontwikkeld. Nog steeds heeft de Raad het laatste woord wanneer het gaat om de registratie als kerkgenootschap of -gemeen te. Er zijn gevallen bekend dat gelovigen jaren en soms decennia vochten om registra tie, maar voortdurend stuitten op weigeringen. Het interview betekent dat, in het kader van de 'glasnost', nu ook het onderwerp 'religie' bespreekbaar is geworden. Dat betekent op zich nog al lerminst dat gelovigen voort aan op een zorgvuldiger be handeling door de autoriteiten mogen rekenen. De atheïsti sche campagnes gaan voort en van Sovjetburgers wordt ook onder Gorbatsjov verlangd dat ze alle heil in de allereer ste plaats verwachten van de communistische partij. Maar het interview met Charsjov heeft in elk geval de waarde dat aan decennia durende ge heimzinnigheid over kerkelij ke activiteiten in de Sovjetu nie eindelijk een einde is ge komen. ANDRÉ HORLINGS Nootdorper wordt priester gewijd NOOTDORP Op zaterdag 30 april zal de uit Nootdorp afkomstige Theo Vreeswijk (28) in de kloosterkerk van de paters Karmelieten in Bamberg (West-Duitsland) met nog een zestal anderen tot priester worden gewijd. Op Eerste Pinksterdag zal hij in de Nootdorpse paro chiekerk zijn eerste plechti ge H. Mis opdragen. Het is de bedoeling dat Theo Vreeswijk nadien als lid van de orde der Karmelieten in West-Duitsland werkzaam zal zijn. Nederland» Hervormde Kerk Beroepen te Schoonoord(part-time) mevr. M.P.C. Lourens, kand. en vica ris te Alphen aan den Rijn - Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Enschede-Noord H. Geertsma te Goes - te Veenendaal H. Jagersma te Ber- gentheim - Christelijk Gereformeerde Kerken Tweetal te Harderwijk-Zeewol- de:T.M. Hofman te Ouderkerk aan den Amstel en A.M. Wallet te Slie- drecht (Ebenhaezerkerk). Beroepen te Grand Rapids P. den Butter te Middelharnis. AMSTERDAM De mogelij ke benoeming van de Amster damse advocaat mr. H. Loon- stein (29) tot bijzonder hoogle raar joodse studiën aan de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit te Nijmegen heeft zowel bij de orthodoxe als de liberale jo den kritiek opgeroepen. Loonstein zal college geven in de joodse interpretatie van de joodse wet (Halacha) en de joodse bijbel (Tenach). Ook zal hij zich met de geschiede nis van de verhouding tussen christendom en jodendom be zighouden. Maandag neemt het College van Bestuur van de Nijmeegse universiteit een beslissing over deze benoe ming. Zowel het Nederlands-Israë- lietisch Kerkgenootschap (NIK) als het Verbond van Liberaal-Religieuze Joden in Nederland heeft tegen de voordracht bezwaar aangete kend bij het Genootschap voor de Joodse Wetenschap, waarvan de bijzondere leer stoel uitgaat. Het NIK, het grootste joodse kerkgenoot schap in Nederland, betwijfelt of Loonstein voldoende ken nis heeft van het jodendom. Het meent dat er andere, ge schiktere kandidaten zijn. Het feit dat Loonstein de advocaat is van de kleine joodse ge meenten die zich verzetten te gen het besluit van het NIK hen op te heffen, heeft vol gens de secretaris van het NIK, drs. J. Sanders, geen rol gespeeld. Het Verbond van Liberaal- Religieuze Joden heeft vol gens bestuurslid mr. E.J. Nu- mann twee bezwaren tegen een mogelijke benoeming van Loonstein. In de eerste plaats mist deze de hoge kwalificatie die voor het vervullen van de functie noodzakelijk is. Ver der is voor het Verbond de mening van Loonstein onaan vaardbaar dat de liberaal- joodse opvatting geen uiting van jodendom is. Loonstein schreef dit vorig jaar in een artikel met als kop 'Liberaal jodendom is een volstrekt an dere religie' in het Neder lands Israëlietisch Weekblad (NIW) naar aanleiding van de mogelijke toelating van Aram Brücker tot het Maimonides- lyceum. Het bestuur van het Genoot schap zal volgens secretaris dr. A.S. Rijxman de voor dracht van Loonstein niet in trekken. dat Loonstein on voldoende gekwalificeerd is. Hoewel Loonstein pas 29 jaar is, heeft hij drie studies achter de rug: Nederlands recht, no tarieel recht en een rechten studie aan de Hebreeuwse Universiteit te Jeruzalem, waar hij zich heeft gespeciali seerd in de Halacha en de or thodox-joodse interpretatie daarvan. Het bestuur heeft het besluit om Loonstein voor te dragen, unaniem genomen, aldus Rijxman. Voorts wijst hij erop dat het Opperrabbinaat van Nederland en het bestuur van de Nederlands Israëlietische Hoofdsynagoge in Amster dam, de grootste joodse ge meente binnen het NIK, zich „erg gelukkig" hebben ge toond met een benoeming van Loonstein. Kerk Breda toch dicht BREDA De Heilig Hart- kerk in Breda mag worden gesloten volgens het besluit dat bisschop Ernst reeds op 29 april 1985 had genomen. Het beroep dat de Vereniging Behoud Kerkgebouw Heilig Hartkerk tegen de sluiting had aangetekend is niet ont vankelijk verklaard. Dit heeft de de apostolische sig natuur, de hoogste kerkelijke rechtbank in Rome, gisteren bekend gemaakt. De Vereni ging geldt niet als kerkelijke rechtspersoon, aldus de sig natuur. Het besluit van de bisschop de kerk te sluiten was ingegeven door de finan ciële situatie van de parochie en de teruggang van het aan tal parochianen. De kerk werd in de nacht van 21 op 22 januari dit jaar gekraakt door een aantal kunstenaars. Zij willen er hun atelier in vestigen. TRADITIEGETROUW hebben de nieuwe schermutseling rond de sluitingstijden van winkels bij veel direct betrok! nen opnieuw grote consternatie veroorzaakt. Dat is sinds (jri wet van 1975 steeds het geval geweest. Toch kan uit het vge> loop van de deze week gehouden commissievergadering v de Tweede Kamer geen andere conclusie worden getrokki jf, dan dat er in de bestaande situatie voorlopig geen enk jft verandering zal komen. ro evt Dat komt doordat de VVD liet blijken niet langer achter jy' kant en klaar voorstel uit 1985 van het kamerlid Groenmoe) van D66 te staan, omdat de liberalen nu hun instemming W tuigen met een plan van hun eigen staatssecretaris Evenhi Dat voorstel is evenwel nog lang niet klaar voor parleme taire behandeling. Het moet nog worden omgezet in e wetswijziging en dat kan al gauw een jaar of twee duren. De PvdA-fractie vormde tot nu toe samen met de VVD D66 een ruime meerderheid voor aanvaarding van het gen tigde voorstel-Groenman: desgewenst een uur later sluit dan zes uur 's avonds. De socialisten hebben evenwel gew gerd op voorhand steun te verlenen aan het nieuwe plan v de staatssecretaris. Niet omdat dit veel verder gaat (het de winkeliers laten kiezen: handhaving van de bestaan 1 openingstijd overdag of 's middags en 's avonds tot neg 1 uur open zijn), maar omdat de PvdA wel plezier schept in ruzie op dit punt tussen de beide regeringspartijen. 1 Het CDA blijft namelijk afwijzend staan tegen elke wij ging van de bestaande regeling. Daarbij eisen de christen-( V mocraten met een beroep op het regeerakkoord terecht v de staatssecretaris, dat gewacht wordt op initiatieven uit j detailhandel zelf. Het CDA zal zich daarbij echt wel realii j ren dat wachten tot de ondernemers met een voorstel h men, vrijwel zeker neerkomt op wachten tot Sint Juttem Ook in de wereld van de winkeliers spelen immers te vi j tegengestelde belangen, zo goed als dat ook voor de cons., j ment geldt. De voorstanders van gewijzigde sluitingstijden menen d j die consument niet langer genoegen hoeft te nemen met e - dienstverlening aan Koning Klant die gebaseerd is op na hun mening inmiddels achterhaalde leefpatronen. Tweevi dieners en werkende alleenstaanden hebben vandaag de d nauwelijks gelegenheid door de week boodschappen te doe De openingstijden van winkels vallen samen met de gebri kelijke kantoortijden en alleen wie in de buurt van een wiv keicentrum werkt kan in de lunchpauze of aan het eind v - 1 de middag nog even in ijltempo wat eerste levensbehoeft inslaan. Maar daarmee is de koek dan ook op. De argumenten van de tegenstanders wegen ten minifc'v even zwaar. In de detailhandel, en met name door kleii zelfstandigen, worden al zeer lange werktijden gemaaH Versoepeling van de openingstijden met name het op grv te schaal ontstaan van avondwinkels zou een extra aai p slag op het uithoudings- en organisatievermogen van vooit a de kleine winkelier betekenen. Terwijl lang niet zeker is E de omzet wezenlijk zou stijgen staat wel vast dat de pen neelskosten omhoog zullen gaan. In ruil voor het draai* van meer avonduren, al dan niet in wisseldienst, zal het wif kelpersoneel immers ongetwijfeld een extra beloning vrager p t DaARMEE komen dan ook de belangen van de consume! in het geding, want die hogere kosten zullen moeten wordj- doorberekend in de prijzen. Wie boodschappen doet zal li k vendien niet altijd de weg kunnen vinden tussen winkt-je met sterk uiteenlopende openingstijden. Doordat een deel ft;v sloten is zal zomaar-wat-gezellig-winkelen in veel gevall| P niet meer zo eenvoudig zijn. Gevreesd moet worden dat tf— van kleine winkels zullen verdwijnen en bovendien: wat neer moet het winkelpersoneel zelf winkelen? Zelfs tijdet de koopavond en de zaterdag heeft die groep het nu al moe lijker dan wie ook, omdat er dan dikwijls gewerkt mot worden. Zo lang binnen en buiten de Kamer de meningen I sterk uiteen blijven lopen is er voor de tegenstanders echt geen enkele reden tot zorg. De winkelier blijft zijn deur de normale tijd op slot doen. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Koude lucht wordt via de noordzee naar ons land gevoerd. Hierin komen buien tot ontwikkeling die van tijd tot tijd voor wat sneeuw zorgen. De middag- temperatuur loopt dan ook niet veel verder op dan een graad of vijf. Wel mag ver wacht worden dat nu en dan de zon door de bewolking breekt. Gisteren trok een sneeuwgebiedje van Belgie via het zuidoosten van het land naar Duitsland. Op het vlieg veld Beek in zuid-Limburg sneeuwde het dan ook een groot deel van de dag. Op an dere plaatsen in het land viel ook af en toe wel wat sneeuw maar dat was in het algemeen van korte duur. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Noorwegen en Zweden: Enkele sneeuwbuien, maar ook af en toe zon Middagtemperatuur rond nul, 's nachts lichte vorst. Britse Eilanden: Van het noordwesten uit veel bewol king en. vooral in Schotland af en toe regen Middagtemperatuur onge veer 7 graden. Denemarken en Noord-Duitsland Nu en dan sneeuwbuien, maandag opklaringen. Middagtemperatuur 3 tot 7 graden. Benelux: At en toe zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 7 gra- Nocrdoost-Franknjk, Midden- en zuid-Duitsland: Enkele sneeuwbuien, maandag op klaringen. Middagtemperatuur 3 tot 7 graden. In de middelgebergten onder Noordwest- en West-Frankrijk: Wolkenvelden en mogelijk enige re gen. Middagtemperatuur ongeveer 8 Alpengebied: Aan de noordzijde wolkenvelden af en toe sneeuw, overigens period i met zon. Aan de noordzijde nulgi dengrens op laagland niveau, aan zuidzijde overdag ongeveer 1000 n Noord-Spanje, Noord-Portugal Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en mogelijk een Middagtemperatuur 8-12 graden. Zuid-Portugal en -Spanje: Perioden met zon en kans op een kele bui. Middagtemperatuur oi veer 16 graden. Italiè en Joegoslavische kust: Pet den met regen of buien. Middagte peratuur van 8 graden in het den tot 16 graden op Sicilië. Den Helder hagelbui Luxemburg Madrid Malaga h.bew. 19 01 I'De S Me

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2