i f DER BURG finale' VOETBAL ZATERDAG 5 MAART 1988 r door Frank Werkman Het wordt hoog tijd om het weer eens over voetbal te hebben. Na al die zomerse, winderige wintersport in Calgary is tenslotte het toernooi om de Europese voetbalt it el straks in West- Duitsland het volgende blikpunt. Maar ook wat er de afgelopen weken is gebeurd in het wereldje dat wat tumult en trammelant betreft het schaatsgebeuren nog verre in de schaduw stelt was weer boeiend genoeg. Het meest vers in het geheugen ligt het ontslag van Barry Hughes bij Sparta. Juist in de week dat zijn bepette lachebek opnieuw de achterpagina van 's lands grootste voetbalweekblad sierde in een poging zijn boek „De entertrainer" aan ae man te brengen, kreeg Barry zijn congé. Hel leven is hard. Maar het leven van een voetbaltrainer is geen leven. Zo ben je de gevierde jongen, krijg je Spaneen plat met een zwaai van je hoofddeksel en zo sta je op straat. Als het een beetje tegen zit zien we Barry straks met diezelfde pel in de hand bij de artiestenuitgang van allerhande aftandse theatertjes bivakkeren om in het onderhoud van zijn gezin te kunnen voorzien. Gelukkig werkt z'n vrouw nog bij de televisie, want anders was de man met zijn gecultiveerde koeterwaals nog echt tot ae bedelstaf gedoemd. Ik hoor Barry nog zeggen dat hij eindelijk een topclub verdiende. Meer dan twintig jaar in het vak en nog nooit een ploeg van allure onder zijn hoede gehad. Dat deed pijn. En er dan bij Sparta, waar eind vorige eeuw voor het laatst een oefenmeester buiten de kasteelpoort werd gezet, worden uitgebonjourd - dat is een eeuwige smet op het blazoen van de entertrainer. Barry Hughes heeft daarmee de rekening gepresenteerd gekregen voor een fout. die hij jarenlang onbestraft mocht maken: twee bazen dienen. Gedurende het voetbalseizoen avond aan avond een feestneus opzetten en ergens je zoveelste carnavalskraker ten gehore brengen, dat moest een keer fout gaan. Vader Abraham wordt toch ook geen trainer van RKC? Hoewel, er zijn overeenkomsten: beiden bezitten net zo veel muzikaliteit als hoofdhaar. Toch mag ik Barry Hughes wel. Hij is hoe dan ook een kleurrijke man, die dank zij zijn koddigheid bij veel mensen aanspreekt. Hij neemt ook geen blad voor de mond. Geen haar op zijn hoofd dacht er over om bijvoorbeeld na Sparta- PSV met de wolven in het bos mee te huilen dat PSV zo professioneel had gespeeld. Barry zei waar het op stond, PSV had gewoon onaantrekkelijk gevoetbald en dat was het dan. Barry Hughes verzuimde echter dit seizoen op twee fronten te scoren. Bij Sparta noch op de Bühne had hij een hit. En dan is het gauw gedaan met de koopman. Barry was niet de eerste en zal misschien niet de laatste trainer zijn. die deze competitie voortijdig op zijn lauweren mag rusten. Rob Jacobs ging hem voor bij FC Groningen, stond een tijdje op non-actief en dook ineens als een duiveltje uit een doosje op bij Roda JC. Waar het ook niet allemaal botertje tot de boom was, want nog geen maand later werd bekend dat op Kaalheide Jan Reker zou gaan aantreden. Jacobs kwaad, Rob Baan ook. Baan was daar manager, maar daar heeft Reker geen behoefte aan. Weg Baan. Maar Baan had zo weer een baan. Dank zij Barry. Nu heeft Baan een baan bij Sparta. Zo gaat dal in de voetballerij. De een z'n dood is de ander z'n Baan. Bij AZ ging het ook niet allemaal zo lekker. Net als DS bungelde men daar aan de staart van het peloton, publiek bleef weg. inkomsten bleven uit. Dus moest er wat gebeuren. Louis van Gaal weg. Dat scheelde al vast weer een paar pepernoten. Maar wie A zegt moet tot Z gaan. Vandaar dat ze in de Alkmaarderhout maar een paar spelers in de uitverkoop deden. Nico Jalink weg. Even later Pier Tol weg. Nog even en heel AZ is weg. Zo gaat dat. Uitverkopen lijkt mode te worden in voetballand. AZ heeft de opruiming nog niet achter de rug of Haarlem zet een paar mensen in de etalage. Mr. Haarlem, Martin Haar, en Luc Nijholt worden van de hand gedaan. Opgeruimd staat netjes en de penningmeester hoeft weer wat minder salaris te betalen. Hoe de stand op de ranglijst het beleid van' een club bepaalt. Paniekvoetbal is ook een facet van een naar een beslissende fase lopend seizoen. FC Den Haag lijkt zich daar een beetje aan te bezondigen. Daar haalt voorzitter Dé Stoop eerst een Joegoslaaf in huis om daar deze week de aankoop van een heuse Bril aan toe te voegen. Wat de eerste kan is inmiddels al een beetje duidelijk geworden: weinig. De tweede krijgt morgen gelegenheid om zich aan den volke te tonen. Een klein jaar geleden werd hij afgetest bij Fevenoord. Nu zegt dat ook niet alles. De bij FC Den Haag niet goed genoeg bevonden Brit Campbell staal nu onaer contract bij Sparta, waar hij trouwens weinig soeps is. W 'ie was ook al weer trainer van Sparta? Juist. Hughes. Zo is de cirkel weer rond en deze kolom weer af. Overigens, trainers moeten ontslagen blijven worden en transfers moeten mogelijk blijven zoals nu. Dan blijft er tenminste een beetje leven in de brouwerij en hebben ook columnisten tenminste als er niets beters voorhanden is iets om over te schrijven. Zou trouwens Pim van de Meent de volgende zijn? ROTTERDAM - Mario Been maakt zich deze week op voor zijn eerste les Italiaans. De 24-jarige speler van Feyenoord voetbalt zo als bekend volgend seizoen met Pisa in de hoogste Italiaanse klasse, de serie A. Pisa denkt met Been een middenvelder te hebben ge kocht die anderen makkelijk laat scoren. Daar ontbreekt het mo menteel aan bij Pisa. De voormali ge club van PSV-spits Willem Kieft verkeert op dit moment in degra datiegevaar. Met de overgang van Been is een einde gekomen aan het al ruim een jaar sle pende conflict tussen de kleine gooche laar en trainer Rinus Israël. Laatstge noemde vond dat Been te weinig inzet toonde, dat hij te snel tevreden was en liep te dromen na een geslaagde actie. „Been meent dat topvoetbal uit één stift- balletje bestaat', liet Israël zich eens ont vallen. Been was het daar uiteraard nimmer mee eens. Hij wilde vrijuit voetballen, zonder steeds achter een speler van de tegenpartij te moeten aanhollen. „Ik ben echt wel bereid om keihard te werken, maar iedereen weet toch dat meeverde digen niet mijn sterkste punt is", vertelt hij. Been toonde zich opgelucht na het ak koord over zijn transfer naar Italiè. Hij was zelfs bijzonder vereerd met de be langstelling van Pisa: „De club heeft me destijds gevolgd tijdens het Rotterdam- toernooi. Daar werd ik uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi. Twee weken geleden kwam de clubleiding op nieuw naar Nederland voor de wedstrijd tegen FC Den Haag. Ik speelde toen vrij goed. Ja, en toen was de transfer binnen drie dagen rond. Ik heb tenslotte m'n Feyenoord liet Been gaan voor een be drag van een miljoen gulden. Is dat niet veel geld voor een speler die na een veel belovende seizoenstart toch verschillen de malen naast de basis stond? „Neen, dat denk ik niet. Hoor eens hier, zo'n Italiaanse club koopt echt niet zo maar iemand. Ik beschouw het juist als een er kenning van mijn talenten". Sentimenten Woorden uit de mond van een voetbal ler, die een ras-Feyenoorder kan worden genoemd. Been draaft tenslotte al sinds z'n achtste levensjaar in het rood-witte shirt van de Rotterdamse volksclub. Of spelen die sentimenten geen rol meer voor Been? „Ik ben prof. Ik moet in de eerste plaats aan mijn eigen carrière denken. Ik ga nu spelen in de mooiste competitie ter we reld. Het is een geweldige uitdaging voor me. Natuurlijk ben ik altijd een Feye- noorder in hart en nieren geweest, maar zoiets bestaat eigenlijk niet meer. Als een bestuur je toch zo makkelijk laat gaan „Ik ben alleen bang, dat ik met aanpas singsmoeilijkheden te maken krijg. Je komt daar toch terecht in een heel ander klimaat en een heel andere levensstijl. Aan de andere kant ben ik natuurlijk een nuchter Rotterdams ventje. Dat zal vast wel goed gaan. Het technische en tactische niveau van de Italiaanse voet balcompetitie moet ik aankunnen. Ik heb daar laatst nog met Ruud Gullit over gesproken. Die heeft me al het no dige verteld over het voetballeven in Ita lië". Speelwijze Zijn medespelers hebben Been inmid dels gelukgewenst met zijn nieuwe voet in de kernploeg gereserveerd. £eidóe(2ouacmit Mario Been: „Ik heb mijn mee". FOTO: ANP balleven. Ook trainer Israël schudde hem de hand, al spreken de twee slechts zelden met elkaar. Boze tongen beweren dat Israël Been e» zijn vrouw persoon lijk op het vliegtuig naar Italië zal zet ten. Om echt zeker van Beens vertrek te zijn. Over Pisa en de speelwijze van de ploeg weet Mario Been nog weinig te melden. Ook met zijn nieuwe collega's moet hij nog kennismaken. „Het zijn allemaal Italianen, dat weet ik wel", aldus Been. „Het bestuur heeft gezegd dat er nog een paar spelers worden gekocht om achter mij te spelen, voor het verdedigende werk. De voorzitter vond het belachelijk dat ik bij een tegenaanval steeds naar achteren zou moeten hollen. Ik blijf dan vlak achter de twee spitsen van Pisa hangen". DEN HOORN - Enkele uren voordat Ben van der Burg dinsdag in het vliegtuig klom dat hem sa men met Leo Visser, Gerard Kern- kers, Annejan Portijk en schaats coach Henk Gemser naar Alma Ata zou brengen, zat de 18-jarige Zuidhollander nog te zweten in de schoolbanken. De student aan de mts afdeling luchtvaarttechniek diende 's ochtends een werkstuk toe te lichten alvorens hij zich rond het middaguur op Schiphol mocht melden voor vertrek naar het WK schaatsen dat vandaag en morgen wordt gehouden. Ben van der Burg is de verrassende WK- debutant, die door de KNSB als vervan ger van Hein Vergeer werd aangewezen. Aanvankelijk leek de tentamenweek van de in Den Hoorn woonachtige schaatsju- nior een optreden op het mondiale plat form te dwarsbomen. Maar omdat de geplande hoogtestage in Davos werd ge annuleerd kreeg Van der Burg alsnog vrijaf van school. „Ik mis nu maar drie en een halve dag, in het andere geval zou ik twee weken afwezig zijn. Het mts- diploma is me veel waard en ik wil het snel halen, vooral nu ik de zekerheid heb dat er in het volgende schaatssei zoen voor mij een plaats in de kernploeg is gereserveerd. Zonder die hoogtestage in Davos ben ik in staat de tentamens in het vooraf gekozen tempo te doen. In middels heb ik er twee achter de rug: 5,6 en 6,2 waren de resultaten, ik zit dus rond een zesje. Dat is voldoende", merkt de plotseling doorgebroken Van der Burg op. Mentaliteit In het begin van het schaatsseizoen moest de pupil uit de talentvolle groep van trainer Leen Pfrommer genoegen nemen met een positie in de schaduw van z'n Jong-Oranjemaatjes Thomas Bos en Jac Orie. Bos bracht het al tot EK-reserve, maar gaandeweg streefde de wilskrachtige Van der Burg zijn leeftijd genoten voorbij. „Ik denk dat het een kwestie van mentaliteit is", denkt de Zuidhollander hardop. „Eigenlijk heb ik het hele seizoen goed gereden. Na het NK-afstand had Thomas een voor sprong, daarna heb ik goed kunnen doorzetten. Het seizoen is lang, dat houdt echt niet na een NK op. Zo is nu eenmaal mijn instelling, noem het voor mijn part wedstrijdmentaliteit. De twee de helft van het seizoen heb ik goed ge presteerd. Zoals tijdens de Grunobokaal in Groningen. Ik verdiende er mijn kan didatuur voor het WK mee". Al in een vroeg stadium hield Van der Burg rekening met een trip naar Alma Ata, naar die wonderhaan van Medeo. „Ik grapte wel eens dat ik daar zou rij den. Mijn mening is dat Hein Vergeer in Alma Ata had moeten starten. Vei^eer werd in Den Haag niet zomaar vijfde van Europa. Hij zou op het WK zeker hoger eindigen dan ik straks, maar Hein gaat niet. De KNSB stuurt mij. Dat be tekent dat ik alvast ervaring mag op doen, een voorschot mag nemen op de toekomst. De absentie van Vergeer bete kent dat ik met de neus in de boter val. Welke schaatser wil nu niet graag in Me deo rijden? Een snelle baan, het lijkt me fantastisch. Ik verheug me er echt op". Zenuwen Op de avond voor zijn vertrek naar de Sovjetunie trainde Van der Burg inten sief op het kunstijs van de Haagse Uit hof. „Het ging lekker", verklaart het 18- jarige schaatstalent. „Vorige week was ik vermoeid, vooral na de wedstrijden voor junioren in Kiev. Ik probeer het WK als een normale wedstrijd te beschouwen, de zenuwen zoveel mogelijk trachten in bedwang te houden. Aan de andere kant moet ik onder druk staan om te kunnen presteren. Wanneer ik te ontspannen aan een wedstrijd begin lukt het meestal niet. De sfeer en de conditie van het ijs zijn ook belangrijk. Ze beïnvloeden veel al mijn manier van rijden. Ik heb geen idee hoe het is om in Alma Ata te rij den, ik denk dat het voor een jonge schaatser een onvergetelijk kampioen schap zal zijn". Aan voorspellingen waagt de kroonprins uit de équipe van Jong Oranje zich niet. Zijn vierde plaats op het NK-allround en de tweede plaats op het NK-junioren achter winnaar Annejan Portijk wijzen er echter op dat Van der Burg aan het begin staat van een glanzende schaats- carrière. „Ach ik heb geluk gehad", tracht de Zuidhollander zijn doorbraak te bagatelliseren. Het WK in Alma Ata kan hij met beide handen aangrijpen om zich definitief onder de mondiale schaatselite te scharen. HENNIE LEMEIN Been kijkt echt uit naar zijn verhuizing naar de „laars van Europa". Deson danks heeft hij nog altijd een sprankje hoop om eerst met het Nederlandse elf tal naar West-Duitsland af te reizen voor het Europees kampioenschap voetbal. Been, die Denemarken, Engeland en Ne derland tipt voor de eerste plaats, zou zich maar wat graag in het oranjeshirt willen hullen. „Zo'n kampioenschap moet je absoluut hebben meegemaakt als voetballer. Dat is toch het mooiste wat er is. Daarom ben ik hard bezig voor een plaats bij de selectie. Als ik nu bij PSV zou hebben gespeeld, was ik er waarschijnlijk al lang weer bij geweest. Maar ja, Feyenoord heeft toch eigenlijk een team van niks. Ik sta er bijna steeds alleen voor". TOM VAN DEN BERG

Leidse Courant | 1988 | | pagina 25