finale tl FH Eon pawner uit de brochure SS „Drempelvrees is niet nodig" Pas laat op zoek naar partner „Altijd zo snel mogelijk helpen' '£eidéc Qowumt Adressen erkende bureaus ZATERDAG 5 MAART 1988 Honderdduizenden Nederlanders zijn alleenstaand. Velen hebben daar voor gekozen, hebben het best naar hun zin. Anderen voelen zich niet gelukkig. Ze willen graag iemand hebben met wie ze hun leven kunnen delen. Hoe pak je dat aan? Eén van de mogelijkheden is: naar een relatiebemiddelingsbureau stappen. Maar welk bureau? Er zijn er vele tientallen. Negentien daarvan kunnen „pronken" met de kwalificatie: Erkend door de Raad van Toezicht. Dat betekent dat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) als het ware garandeert dat deze bureaus uitstekend werk doen. Bijvoorbeeld: ze waarborgen de privacy van de cliënten, ze hebben een waarborgfonds, de consulentes hebben een vakopleiding gevolgd. De Raad van Toezicht heeft voor wie er meer over wil weten een brochure met namen en adressen van bureaus, werkwijzen en tarieven. Die brochure („Erkende relatiebemiddeling - deskundigen zorgvuldig") is aan te vragen bij de Raad van Toezicht, Duinweg 1, 2585 JT Den Haag, tel. 070-501269. Op deze pagina wordt verder ingegaan op de erkende bemiddeling met mevrouw Mathey, consulente van Stichting Centrum Europa, tel. 070-556774. Andere consulentes van dat bureau in deze regio zijn: mevr. Steyger (070-979598), mevr. Bruigom (070- 864982) en mevr. Vossepoel (079-310764). Wachten op de nog onbekende partner. Er zijn in Nederland negentien erkende bemiddelingsbureaus. Twaalf daarvan zijn landelijk, de andere werken in bepaalde provincies. Landelijke bureaus: Constance, postbus 299, 2100 AG Heemstede, tel. 023-291440 (richt zich tot de hogere niveaus). LCH, Prinsenlaan 1, 2732 GN Dé Bilt, tel. 030-760630. Stichting Centrum Europa, Zeestraat 145, 1942 AN Beverwijk tel. 02510-29023. Stichting Inter/Relatie, postbus 361, 2920 AJ Krimpen a/a IJssel, tel. 01807-18688. Stichting Kommunika, postbus 8212. 3009 AE Rotterdam (computermethode). De Kontaktenbank, postbus 7098. 1007 JB Amsterdam, tel. 020-628618 (werkt via eigen tijdschrift). Stichting Alternatieve Relatievorming, Lange Geer 44, 2611 PW Delft, tel. 015-136631 (voor homoseksuelen en lesbiennes). Stichting Reformatorische Huwelijksbemiddeling, postbus 341, 8260 AH Kampen, tel. 05202- 13999. Stichting Date, postbus 100, 1940 AC Beverwijk, tel. 02510- 12250 (computermethode). Stichting mevr. Mulders Bemiddeling, Argonautenstraat 1 hs, 1076 KJ Amsterdam, tel. 020- 643366 (werkt met video). Adviesbureau voor Partnerkeuze mr. Annelies Penning, 's- G raven weg la, 2911 CD Nieuwerkerk a/d IJssel, tel. 010- 4584808 (richt zich op de hogere niveaus). Nederlands Bureau voor Huwelijks- en Partnerbemiddeling, postbus 65, 5690 AB Son, tel. 04990-77450. Regionale bureaus Zuidwest- Nederland: Aurora, postbus 21939, 3001 AX Rotterdam, tel. 01804-23770. Relatiebemiddelingsburo Roet erdink. Mar slaan 23, 3318 JE Dordrecht, tel. 078-170239 FOTO: CEES VERKERK CONSULENTE: DEN HAAG - „Een partner zoe ken via een erkend bureau is een gewone manier om iemand te leren kennen. Dat wordt gelukkig ook aangetoond door het NCR V-pro gram ma Tévékontakt wegens de vrijmoedigheid waarmee men spreekt". Consulente mevr. H. J. Mathey-Vollema uit Den Haag zet zich al drie en een half jaar in voor de bemiddeling. Ze is werk zaam voor Stichting Centrum Europa. Hoe is ze er (als al jarenlang getrouwde vrouw) toe gekomen dit beroep te kie zen? „Ik zocht werk en zag een adver tentie van Centrum Europa voor een consulente. Van bemiddelingsbureaus wist ik niets af, maar het maakte me nieuwsgierig. Ik solliciteerde omdat het me vooral leuk leek mensen tot elkaar te brengen. En werd aangenomen". Daar mee was ze er nog niet, want het bureau organiseerde trainingsweekeinden in ge sprekstechniek op de Veluwe. Boven dien stond een vakopleiding bij de Raad van Toezicht in Den Haag op het pro gramma. Die opleiding heeft ze met een diploma afgesloten. Ze mag zich dus deskundig noemen. Daarom kan ze ook met overtuiging zeggen dat de bemidde ling via een erkend bureau eigenlijk dé manier is om met elkaar kennis te ma ken. Want deze manier om een partner te ontmoeten biedt vele kansen om te slagen, garandeert de privacy en wordt begeleid door vakbekwame mensen. Mevrouw Mathey: „Je hebt bij een bu reau veel betere kansen dan wanneer je bijvoorbeeld op een feestje iemand leert kennen. Als je op een feestje met ie mand in contact komt die wel aardig lijkt, wéét je over die ander nog niets. Je weet niet of die ander nog vrij is of se rieuze bedoelingen heeft. Leer je die an der kennen via een bureau dan weet je al wat over opleiding, beroep, hobby's, mi lieu. Je hebt dan meteen een betere start. Bovendien werkt het inschrijfbedrag als een zeef'. Drempelvrees voor een bureau bestaat nog alom, constateert mevrouw Mathey. BEMIDDELAAR: Het wegnemen van die drempelvrees staat bij haar voorop. „Velen denken dat je meteen wordt ingeschreven zodra je belt. Maar dat is niet zo. Iedereen die se rieus zoekt kan een brochure krijgen of kosteloos een informatief gesprek hou den bij mij thuis. Dan neem ik er de tijd voor. De bezoeker komt zoveel mogelijk te weten over de werkwijze, ik krijg een beeld van hem of haar en over wie wordt gezocht. Ik vestig vooral de aan dacht op het partnerboek van het bu reau. Vöor de mannen is er een boek waarin alle zoekende vrouwen staan ver meld en voor de vrouwen is er een man- nenboek. Uiteraard staan de gegevens erin onder code, dus geen adressen en telefoonnummers. Aan het eind van het bezoek heeft men alle vrijheid om er thuis nog eens rustig over na te denken. Gaat men daarna met het bureau in zee, dan wordt een persoonsbeschrijving op gemaakt die komt te staan in het part nerboek. Meteen bij de inschrijving krijgt men een partnerboek mee". De cliènten van mevrouw Mathey kun nen zelf aangeven hoe ze te werk willen gaan. „Sommigen willen graag zelfstan dig werken met het partnerboek. Ande ren vinden het prettiger mij om advies te vragen: die zien mij als de schakel tus sen zoekenden". Uiteraard zijn de kansen niet voor een ieder even groot. „Bij het kennisma kingsgesprek geef ik zoveel mogelijk dui delijkheid. Men kan dan ook zien hoe het bestand is opgebouwd: hoeveel man nen en vrouwen, leeftijdscategorieën, op leiding. Gemiddeld slaagt zestig procent. Maar individueel en per categorie is het verschillend. Zo staan bij het bureau meer mannen dan vrouwen van onder de dertig ingeschreven. Dus de mannen van die leeftijd hebben-minder kans van slagen. Omgekeerd is het boven de veer tig jaar: dan zoeken meer vrouwen dan mannen een partner. De kansen hangen vooral ook af van hoe je jezelf opstelt". Wat is het leukste van het consulente zijn? Mevrouw Mathey: „Dat je mensen ontmoet met verschillende achtergron den, allemaal op zoek naar liefde, een eerste levensbehoefte. Het geeft veel vol doening als mensen elkaar vinden". Mevouw Mathey-Vollema. RONALD EN PAULA: FOTO: CEES VERKERK ZOETERMEER - Ronald en Pau la uit Zoetermeer waren later toe aan een partner dan de meeste van hun leeftijdgenoten. Ronald (31) besteedde jarenlang al zijn tijd aan werk en hobby's, Paula (32) had het zo druk met studie en werk dat ze niet dacht aan een levensgezel. Paula: „Ik ben verpleegkundige en heb dus onregelmatige werktijden. Drie jaar geleden pas miste ik een partner. In Li- belle stond kort daarop een artikel waar in Centrum Europa een betrouwbaar bu reau werd genoemd. Ik heb consulente mevrouw Steyger in Den Haag opgebeld. Toen ik bij haar op bezoek kwam. noemde ze mijn kansen goed. Ik liet me inschrijven en sinds die tijd waren er vele ontmoetingen, bij mij thuis of bij de man met wie ik een afspraak maakte. Je leert dan zoveel .verschillende mensen kennen. Na een maand of acht belde Ronald mij op. Hij kwam op bezoek en mijn eerste indruk was: een aardige jon gen". Ronald is evenals Paula geen uitgaansty- pe. Vanaf zijn twintigste wil hij wel een partner. Maar vooral zijn elektronica- hobby's vergden zoveel tijd dat het zoe ken oppervlakkig bleef. Ook zijn aan dacht werd getrokken door Libelle: „Daar zat een folder in van Centrum Europa. Dat leek me wel wat. Bij me vrouw Mathey heb ik me laten inschrij ven. Ze zei dat er veel meer mannen dan vrouwen van mijn leeftijd zoeken. Toch gaf ze me een redelijke kans omdat ik niet eerder getrouwd was en geen kinde ren heb. Paula was de eerste die ik leer de kennen. Ik vond haar meteen heel lief'. Sinds die 18e oktober 1985 ging het heel vlug. In december verloofden ze zich en in augustus 1986 was de bruiloft. Ro nald: „Achteraf zeg ik: was ik maar eerder naar een bureau gestapt. Maar als ik dat had gedaan, had ik Paula niet ont moet. Hebben ze hun omgeving verteld hoe ze elkaar hebben leren kennen? Ronald: „Mijn ouders, beide zusters, vrienden en nog een paar bekenden weten het". Pau la: Ik heb het gezegd tegen mijn ouders, mijn broer, vriendinnen en op het werk. Eén vriendin is intussen ook geslaagd dank zij het bureau BEVERWIJK - Directeur Wim Stienstra (52) van Stichting Cen trum Europa in Beverwijk zit al twintig jaar in de erkende bemid deling. Maar nog steeds is de ta boesfeer niet verdwenen. Dat het velen moeilijk valt naar een bureau te stappen, komt met name door dat het niet wordt gestimuleerd. „Familie en kennissen zullen niet gauw zeggen: een relatiebemiddelingsbureau heeft misschien de oplossing voor je eenzaamheid. Nee. het is helaas meestal zo dat er weinig begrip is voor wat een zaamheid wat eenzaamheid is". Volgens Stienstra heeft men op een gege ven moment echter genoeg van de een zaamheid en wordt de knoop doorge hakt. „En zoals zo vaak als je een knoop doorhakt: dan heb je haast. Er moet zo snel mogelijk een partner worden gevon den". Dat is niet altijd makkelijk. Ook niet bij Centrum Europa, het grootste en oudste bureau van ons land. Hoe groot is de kans van slagen? Stienstra: „In het algemeen slaagt iedereen die reële eisen stelt. Zoals bij elke relatie is het geven en nemen. Soms is de eerste ontmoeting al een succes. Maar in het algemeen worden er eerst veel vriendschappen aangeknoopt". Draagkracht Als het „klikt" maak je ook kennis met de familie van die ander. Wim Stienstra: „Een leuk voorval maakten wij kortgele den mee. Na enkele ontmoetingen stelde de vrouw haar partner voor aan haar fa milie. Ook aan haar zuster die op slag verliefd werd op die partner en omge keerd. Dat liep uit op een huwelijk. Toen het ..slachtoffer" ons dit verhaal lachend vertelde door de telefoon, zei ze er bij: „Ik heb in elk geval een geweldige zwager gekregen". Ze heeft gelukkig nu ook zelf de man gevonden die zij zocht. Is het duur om bij een bureau ingeschre ven te staan? Wim Stienstra: „De kosten zijn naar draagkracht. En behoeven dus voor niemand een bezwaar te zijn. He laas is het zo dai mensen die een partner zo:.' soms gaan „winkelen", kijken wra- het voordeligst uit bent. Dat is vaak bij een niet-erkend bureau. Voor een paar honderd gulden „voordeel" ga je dan naar zo'n bureau dat geen waar borgen biedt, geen bescherming kan ge ven van bijvoorbeeld je persoonlijke ge gevens zoals naam en adres. Die be scherming is ongelooflijk belangrijk op een terrein waar je zoveel met gevoelens bezig bent". Nieuw is „Date" (afspraakje), de afde ling computerbemiddeling. Enkele maanden geleden begon Stienstra met dit eerste groot opgezette computerbe middelingsbureau van ons land. „Date is zeer uitgebreid van vraagstelling. Je vult je wensen in. je krijgt een computeruit draai en je gaat aan het werk. Het adres van je partner kun je of direct krijgen of via de computer. Ik denk dat de meesten kiezen voor het direct krijgen omdat deze categorie zoekenden niet zo gehecht is aan anonimiteit". Velen gebruiken Date om hun vrienden kring uit te breiden. Ze zoeken bijvoor beeld iemand om samen naar de schouwburg te gaan. De eerste huwelij ken dank zij Date zijn overigens al ge sloten. De kosten van dit systeem: 245 gulden voor twaalf maanden. SENT WIERDA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21