„Egbert belangrijker dan de feestdag van Yvonne" rfsPORT\KUNST Eeidae Somali Schorsing van twee jaar Noor Krosby Leids Kamerkoor voorzichtig maar boeiend Smaak in zijn slankste vorm. Capri superslims 20/375. Tom Cordes laakt het NOC inzake aanwijzing Seoul ZATERDAG 5 MAART 1988 PAGINA 17 „GEEN KNUPPEL MAAR CULTUUR VOOR VOETBALRELSCHOPPERS" BREMEN Geweld van voetbalfans kan volgens Westduitse sociale deskundigen vermeden worden door de potentiële relschoppers onder houdende voorstellingen aan te bieden onder het motto „Geen knup pel. maar cultuur". Met oog op de wedstrijden om het Europese voetbalkampioenschap die in juni in de Bondsrepubliek worden gespeeld hebben de initiatiefne mers van in de Bondsrepubliek opererende „Fan-Projekte" de organi serende steden op het hart gedrukt uitgebreide voorbereidingen te tref fen om de jonge gasten te ontvangen, zoals het inrichten van tenten kampen met veldkeukens en popconcerten. Tot nu toe heeft alleen Hannover plannen gemaakt om bezoekende fans met jazz, folklore en optredens te verstrooien. Medewerkers van de „Fan-Projekte", die in acht Westduitse steden opereren, zijn ontstemd over de handelwijze van de DFB, de Westduit se voetbalbond, die de problemen rond de fans geheel afschuift op de politie. Zij zeiden het schandalig te vinden dat uit de gebeurtenissen in het Brusselse Heizelstadion, waar in mei 1985 tijdens rellen bij de Euro pa Cupfinalewedstrijd tussen Liverpool en Juventus 39 mensen om het leven kwamen, nog altijd geen lering is getrokken. Muisjes weer voorop bij zwemtitelstrijd EMMEN Marianne Muis is er gisteren bij de Nederlandse winterkampioenschappen zwemmen in Emmen niet in geslaagd op nieuw haar nationaal record op de 400 me ter wisselslag te verbeteren. De zwemster van Dedemsvaart tikte aan in 4.46,22, ruim een seconde voor haar zus Mildred, die tweede werd. Marianne Muis heeft de beste nationale prestatie de afgelopen weken in Amersfoort, Monaco en Bonn telkens verbeterd. In Em men zwom zij na de vlinder- en rugslag nog onder haar record. Op de school- en vrije slag viel Muis terug. „Na het keerpunt van de rugslag naar de schoolslag voelde ik dat het mis ging. Ik ben te snel van start ge gaan", verklaarde Muis. Belderbos na protest aan de leiding LEEUWARDEN In Leeuwarden doen dit weekeinde negen ereklassers een poging Jean Bessems van zijn zevende kampioenschap kunststoten af te houden. Frans Belderbos, met 29 jaar de jongste deelnemer, lijkt voorlopig de voornaamste rivaal van Bessems. Uit de eerste achttien van de in totaal 68 figuren vergaarde hij 97 punten, twee meer dan Ron Schumann en zeven meer dan titelverdediger Jean Bessems. Belderbos had wel een protest nodig om de leidende positie in handen te krijgen. Bij figuur 17, een kopstoot, vergaloppeerde arbiter Wolbertus zich flink. De Limburger was schijnbaar niet op de hoogte van de laatste wijzigingen bij een aantal spelbeelden. Aan de hand van zijn inmiddels sterk verouderde bonds- uitgave legde hij de witte ballen op de verkeerde plaats. Van der Wal, Veld huis en Belderbos attendeerden de arbiter op de fout, maar die handhaafde het patroon. Het drietal slaagde er niet in de kopstoot te volbrengen en miste daardoor zeven punten. Pas nadat Schumann op zijn strepen was gaan staan, werd de ligging van de ballen nader bekeken, de vergissing ontdekt en na een protest herhaald. De drie gedupeerde spelers mochten het figuur opnieuw spelen. Belderbos, Van der Wal en Veldhuis gingen op herhaling. Met de ballen op de juiste plek was figuur 17 geen probleem voor het trio. Het leverde Belderbos zeven extra punten op, waardoor hij Ron Schumann, de verrassende leider op dat mo ment, van de eerste plaats verdreef. BESTUURSLID KNSB JAN CHARISIUS OVER REL- KLOOSTERBOER: De Nederlandse schaats ploeg in Alma Ata, waar vandaag en morgen wordt gestreden om de wereldtitel schaatsen alt rond. ALMA ATA Jan Charisius wil tot elke prijs een be schermde positie van olym pisch kampioene Yvonne van Gennip voorkomen. Het tech nisch bestuurslid va de KNSB wenst het teambelang in de nationale kernploegen ook in de toekomst te laten prevale ren boven de individuele in teresses, zoals die van de eni ge toprijdster van Nederland, Van Gennip. „Wij maken de rest van de ploeg niet onder geschikt aan één rijdster, ook niet als die Van Gennip heet", zo reageerde Charisius, de hoogste man van de schaats bond in Alma Ata, gisteren op alle ontwikkelingen rond de coaching van Yvonne van Gennip. De eigenzinnige Friese be stuurder stond dinsdag op de retourvlucht uit Calgary, waar Van Gennip drie olym pische titels wegsleepte, met penningmeester Klaas IJff aan de basis van het conflict tussen Kloosterboer en Van 't Oever, respectievelijk de pri- vé-coach van Van Gennip en de bondscoach. De feestdag bij de aankomst op Schiphol werd licht overschaduwd door het gekibbel over de be geleiding van de Haarlemse. Kloosterboer werd op gezag van Charisius, IJff en KNSB- directeur Osinga uitgesloten van de trip naar de wereldti telstrijd in Skiën, volgend weekeinde. Die al te persoon lijk getinte actie, waarvan de in Moskou verkerende bonds voorzitter David Meijer nog steeds niet op de hoogte is, was nodig, vond en vindt Charisius. Dat hij op eigen houtje actie ondernam en geen overleg voerde met de hoogste mannen binnen de KNSB, Meijer en Van Zanten, deert hem nog steeds niet. „Van 't Oever kwam bij ons en wilde ermee stoppen. De zaak verdroeg geen uitstel. Egbert was in onze ogen be langrijker dan de feestdag van Van Gennip. Dit conflict was anders ook diezelfde dag wel uitgelekt. Wij hadden met Kloosterboer de afspraak lo pen dat die zich na 15 oktober nergens meer mee zou be moeien. Hij heeft echter toch met Van Gennip gewerkt. Achter onze rug. In november heeft het dagelijks bestuur al besloten niet verder te gaan met Kloosterboer als conditie trainer voor de zomertrainin- gen. De keuze was niet moei lijk", aldus de lezing van Cha risius, die over de .rug van Van Gennip kennelijk een Jan Charisius lijkt Tjaart Kloosterboer achterna te lopen, maar inzake het conflict rond Egbert van 't Oever is Charisius vast besloten zijn eigen weg te bewandelen. FOTO: SP persoonlijke vete met Kloos terboer wil ^uitvechten. De Fries heeft de beelden van de gewraakte ontbijtshow, waarin Kloosterboer zich te veel eer zou hebben toegeëi gend over de successen van zijn privé-pupil Van Gennip, overigens zelf niet gezien. Hij strijd in Noorwegen beslist Van Gennip, normaal gespro ken, over haar toekomst. Bij een succes daar, zet de 23-jari- ge Haarlemse waarschijnlijk een punt achter haar carrière. Als ze toch doorgaat en even tueel de individuele voorbe reiding kiest met een privé- heeft zijn verhaal, eveneens sponsor en een particuliere als Van't Oever, gebaseerd op coach, dan zal dat op flink van-horen-zeggen. Ondanks weerwerk stuiten van de die dubieuze achtergrond i oordeelde hij Kloosterboer. „Maakt niet uit. Kloosterboer ting voor de wereldtitelstrijd heeft de publiciteit gezocht. Hij had nooit in die ontbijt show mogen verschijnen". luc t ,cmiaaiuc t Voor de realiteit, dat juist de die doelde op de te publiciteit zelf Kloosterboer clame bij internationale kam- KNSB, zo verzekerde de felle Charisius gisteren bij de lo- allround heren in Alma Ata. „De ISU staat dat niet eens verklaarde de official, voeren re- heeft opgezocht, had de auto ritaire Fries geen oor en oog. Toekomst Met zijn uitspraak dat pioenschappen. Charisius wenste niet te erkennen, dat de begeleiding van Tjaard Kloosterboer in de voor Van Gennip moeilijke maanden Kloosterboer 'in de toekomst november en december (puur verzoek van de familie ^an Gennip overigens) van elke begeleiding van Van Gennip is uitgesloten, wak kerde de bejaarde Fries het enige invloed is geweest op smeulende conflict aan. In het haar resultaten bij het olym- Haarlemse kamp heeft men al pische toernooi. „Dat heeft laten doorschemeren dat niets met Kloosterboer te ma- daarmee de sportieve loop- ken. Het is puur een kwestie baan van de olympisch kam- geweest van de maand rust, pioene in één keer voorbij die Yvonne zoveel vooruit kan zijn. Na de wereldtitel- heeft geholpen". GOELJAJEV VERDEDIGT TITEL NIET ALMA ATA Nikolaj Goeljajev heeft zonder te schaatsen afstand gedaan van zijn wereltitel all round. De wereldkam pioen van 1987 in Heeren veen is door de ploeglei ding van de Sovjetunie niet ingeschreven voor het mondiale toernooi, dat vandaag en morgen op de hoog gelegen Medeo-baan bij Alma Ata wordt gehou den. Coach Vassilkovski ver klaarde gisteren dat zijn wegens transporten van anabolica omstreden pupil in feit niets te zoeken had op de belangrijkste klasse mentswedstrijd van het jaar. Ook de Zweedse tweevoudige olympische kampioen Gustafsson en de Noorse aas Karlstad hebben zich afgemeld. „Nikolaj heeft zich dit jaar voorbereid op de Olympi sche Winterspelen. De 500 en 1000 meter waren spe cialiteiten", aldus de bondscoach. OSLO De Noorse schaatsbond heeft Stein Krosby gisteren een schorsing voor twee jaar opgelegd wegens de handel in en het gebruik van verboden stimulerende middelen. Krosby was een van de hoofdpersonen in de smokkel van anabole steroïden van de Sovjetunie naar Noorwegen, die in januari werd ontdekt. Bij die affaire was ook wereldkampioen Nikolaj Goeljajev als koerier betrokken. Volgens de Noorse bond is bewezen dat Krosby in 1986 gedurende zes weken twee maal daags het spierverster- kende middel testosteron heeft gebruikt. De schaatser had dit in een interview verklaard. Begin dit jaar werd bekend dat Krosby anabole steroïden van Valeri Smeta- nin, arts van de Sovjet-schaatsploeg, had ontvangen. De medicus had een pakket met achthonderd pillen la ten vervoeren via Krosby's teamgenoot Björn Nyland en Goeljajev, Olympisch kampioen op de 1000 meter. Beide schaatsers verklaarden niets te hebben geweten van de inhoud van het pakket. De verklaring van Goel jajev werd door de internationale schaatsfederatie (ISU) in twijfel getrokken, maar deze liet de beslissing over eventuele sancties over aan de nationale bond. De Sov jets beschouwden slechts de teamarts als schuldig, waar na hij werd ontslagen. Leid*n-Marekerk Leids Kamerkoor, aoli en orkest met werk van Mozart, Purcell en Monteverdi onder leiding- van Ton Beckers. Gehoord op 4 Het Leids Kamerkoor trok gis terenavond met zijn optreden in de Marekerk veel publiek. Het feit dat Mozarts requiem, de inmiddels zeer beroemde muziek voor de dodenmis van de Salzburger meester op het programma stond, zal daar wel niet vreemd aan zijn geweest. Toch was de overige ten geho re gebrachte muziek de moeite van het beluisteren niet min der waard. Zo werd begonnen met eveneens bij de dodencul tus van voorbije eeuwen beho rende rouwklachten van de zeventiende-eeuwse Engelse componist Henry Purcell. Slechts begeleid door een cello en klein orgel, zong het koor deze „Funeral Sentences" heel innig en zuiver. Een uitvoe- IN PLAATS VAN ADV OVERLEES BH ring beslist niet zonder uit drukking, maar graag hadden we in deze toonzetting van een typisch barokke vanitas-over- peinzing, nog iets meer ver twijfeling en dringend beroep op de barmhartigheid van de Verlosser horen doorklinken. De melodische lijnen werden zorgvuldig opgebouwd, goed volgehouden en keurig afge bouwd, terwijl de verstaan baarheid heel redelijk was. Toch zou een uitvoering met iets meer dynamische ver schillen nog meer recht heb ben gedaan aan het karakter van de zeventiende-eeuwse cultus rond sterven en begra ven, die immers uitbundig heid, juist in poëzie en muziek, allerminst schuwde. De moedige poging die diri gent en musici ondernomen hebben om het breed opgezette requiem van Mozart tot leven te brengen met een koor in niet al te grote bezetting en een ad hoe samengesteld or kest, verdient op zichzelf al onze waardering. Dat het niet bij een poging bleef, maar dat dirigent Ton Beckers, het koor, de solisten en de niet al te zeer op elkaar ingespeelde instrumentalisten het tot een uitvoering van een bewonde renswaardig niveau brachten, dwingt zonder meer respect af. Hoewel niet alles vlekkeloos klonk en het orkest hier en daar de aansluiting met het koor miste, maakte het geheel een harmonieuze indruk. Die indruk kwam voor een niet gering deel door het orkest. Het onderscheidde zich als ge legenheidsorkest gunstig door dat het meestal vrij soepel kleine oneffenheden in stem ming of timing wist op te van- ADVERTENTIE in gen. De dirigent wist goed wat hij met het werk wilde. Zijn heldere kijk op de mis, zijn consequente rustige -aanpak hield de musici telkens weer in een goed verstaanbaar klankbeeld bij elkaar. De solis ten leverden in hun kwartet een wat bescheiden maar mu zikaal zeer waardevolle bijdra ge. Wel kan men zich afvra gen of Mozart in dit werk niet om iets krachtiger stemmen vraagt. Had de éolistenbezetting bij Mozart hier en daar te kam pen met de voor dat werk wel iets te kleine stemmen, in de „Madrigali guerrieri et amoro- si" van Claudio Monteverdi sloeg dit kleine nadeel om in een voordeel: de soli van sop raan en tenor pasten voortref felijk bij die van het koor, dat in deze schitterende madriga len op zijn best was. De con trasten waaraan Monteverdi's muziek, met de typische ver menging van de dramatische reciterende stijl en de overwe gend homofone stijl van de vo cale en instrumentale madri gaalzettingen, zo rijk is, werd in deze werken flink uitgebuit. Jammer dat het volume van het welluidende geluid van Henk Post in de bassolo van het eerste madrigaal, „Altri canti d'Amor", in het lage re gister ontoereikend was. Niettemin was de uitvoering van deze innemende muziek een waar genoegen die vooral één gedachte achterliet: Wan neer komt het Leids Kamer koor met een avondvullend Monteverdi-programma? TOM STRENGERS. Drie Zwitserse skisters gewond ASPEN Drie Zwitserse skisters zijn gisteren gewond geraakt tijdens de afdaling voor de wereldbeker in Aspen (Colorado). De race werd kort daarna afgelast wegens een sneeuwstorm. Olympisch kam pioene Vreni Schneider, Maria Walliser en Beatrice Gafner kwamen alle drie op dezelfde plaats te vallen en bezeerden allen hun rechterknie. Ze kon den op eigen kracht de on- heilsplek verlaten. In het zie kenhuis bleken hun knieën zo aangeslagen, dat speciale spal ken om het bezeerde ledema ten werden aangebracht. Wan neer het Zwitserse trio weer kan skiën werd gisteren niet bekend. Walliser is houdster van de wereldbeker. Schnei der staat dit jaar eerste. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Tom Cordes laakt het aanwijzingsbeleid van het NOC: „Het is onzinnig dat men zo lang wacht". FOTO: ANP WILNIS De globetrotters van het peloton. Een betere omschrijving is nauwelijks te verzinnen voor de wielren ners, die door bondscoach André Boskamp in de nationale selectie zijn opgenomen. Tom Cordes uit Wilnis, één van de pupillen van de Groninger, is bijvoorbeeld niet in het bezit van een gewoon paspoort, maar reist de wereld rond met een diplomatenpas in zijn koersbroek. Daarin bevindt zich extra ruimte voor visa en aanverwante stempels. Geen over bodige luxe. Cordes is zelden thuis. Vorig jaar stapte hij met de nationale amateurploeg in vogelvlucht op de fiets in Ko rea, de Sovjetunie, Japan, Cuba en de Verenigde Staten. Vandaag bevindt de 21-jarige coureur, in 1984 nog wereld kampioen bij de junioren, zich aanmerkelijk dichter bij huis. Samen met zijn UTWC-clubgenoten doet hij mee aan de 28e Ster van Zwolle. Het zal even wennen zijn voor Tom Cor des. Afgelopen zondag kwam hij met een bruin verbrand hoofd terug van een drieweeks verblijf op Mallorca. Onder ideale omstandigheden, een temperatuur van iets onder de twintig graden, bereidde hij zich daar met de nationale se lectie voor op het nieuwe wielerseizoen. In een tijdsbestek van drie weken legde het keurkorps van André Boskamp uitgesmeerd over twee meerdaagse wedstrijden en talrijke trainingsritten 2300 kilometer af. „Dat is inderdaad erg veel. We hebben op Mallorca vooral veel duurwerk gedaan. Op sommige dagen zaten we zeven uur in het zadel. Dan trap je toch al gauw 250 kilometer weg. Ach, echt vervelend is het niet. We waren met een groep van tien man en dan valt er onderweg altiid nog wel wat te lachen. Ik heb me tenminste niet verveeld. Die kilo meters moet je hoe dan ook maken. Anders kom je dus nooit in vorm. Het heeft geen zin om over dat duurwerk te kla gen". Seoul Het nieuwe seizoen, officieel ingeluid met de Ster van Zwol le, staat bij Tom Cordes hoofdzakelijk in het teken van de Olympische Zomerspelen in Seoul. Daar wil hij samen met Gerrit de Vries, Rob Harmeling en Arjan de Vries zeker meedoen aan de honderd kilometer ploegentijdrit. Er is één probleem: het viertal (in iets andere samenstelling in 1986 in Colorado Springs nog wereldkampioen) is door het NOC nog niet aangewezen als olympisch kandidaat. De afgang in de vorm van een elfde plaats op het WK vorig jaar in het Oos tenrijkse Villach is de belangrijkste verklaring voor de hui dige aarzelingen van het NOC. Tom Cordes is daar aller minst over te spreken. „Ik vind het onzinnig, dat het NOC ons zo lang laat wach ten. We krijgen nu pas ergens in juni te horen of we goed genoeg zijn om naar Seoul gestuurd te worden. De komende maanden moeten we ons dus bewijzen. Een beetje raar alle maal. Baanrenner Thierry Detant weet al tijden, dat hij naar de Spelen mag. Terwijl die jongen geen schijn van kans op een medaille heeft. Wij zijn in de ploegentijdrit tot veel meer in staat. Maar ik kan me er niet druk om maken. We plaatsen ons echt wel voor Seoul. Daar twijfel ik eigenlijk geen moment aan. Met z'n vieren hebben we genoeg klasse in huis. Tot die conclusie zal het NOC uiteindelijk ook wel komen". Zwaarste De ploegentijdrit is onbetwist het zwaarste onderdeel van de amateur-wielrennerij. Van slechts vier renners wordt dan honderd kilometer lang het uiterste gevergd. Tom Cordes: „Als je een goede ploegentijdrit wilt rijden, dan moet je het kunnen opbrengen om ongeveer twee uur met een hartslag van tussen de 180 en 190 rond te rijden. Dat is eigenlijk on menselijk zwaar. Na een ploegentijdrit ben ik ook altijd drie dagen van de kaart. Dan heb ik overal pijn en kan ik nau welijks een hap door mijn keel krijgen. Maar dat is het alle maal waard als er een medaille tegenover staat. Het wordt dubbel zwaar als de tussentijden onderweg bijvoorbeeld te genvallen en het van geen kant loopt. Dan zit je echt te ster ven op je fiets. Volgens mij kun je per jaar ook maar één ploegentijdrit voluit gaan. Anders is het volgens mij niet meer verantwoord. Dit jaar willen we pas in Seoul het on derste uit de kan halen. Dat heeft voor die tijd echt geen zin. Ik hoop, dat het NOC er ook zo over denkt". Na de Olympische Spelen breekt er een nieuw hoofdstuk in de carrière van Tom Cordes aan. De coureur uit Wilnis, een plaatsje in de buurt van Vinkeveen, maakt dan onmiddellijk de overstap naar de rijen der professionals. Hij maakt samen met zijn maatjes Arjan Jagt en Michel Zanoli zijn debuut bij de broodrenners in de ploeg van Jan Raas. De slimme Zeeuw schoof het drietal vorig jaar in Amerika tijdens de Coors Classic al een principe-overeenkomst onder de neus. De amateurs hapten gretig toe. f „Waarom niet? Jan Raas is volgens mij een prima ploeglei der en hij was simpelweg de eerste in het profpeloton, die belangstelling voor ons toonde. En ik weet wel zeker, dat ik een goede keus heb gemaakt. Raas staat er om bekend, dat hij ook jonge renners van tijd tot tijd in een wedstrijd voor hun eigen kansen laat rijden. Dat spreekt mij bijzonder aan" Tom Cordes verwacht niet, dat de overgang naar de profes sionals veel problemen zal opleveren. De 21-jarige alleskun- ner (hij kan redelijk sprinten, tot duizend meter goed uit de voeten in de bergen en lang solo-rijden) weet zo ongeveer wel wat hij moet verwachten van een bestaan als beroeps- renner. „Met de nationale selectie heb ik ook van alles meegemaakt en aan erg zware wedstrijden meegedaan. Het leventje van een prof ziet er zo'n beetje hetzelfde uit Ik denk zelfs, dat ik minder vaak van huis zal zijn dan nu. De profs rijden bijna uitsluitend in Europa. Die verre reizen zullen dan wel tot het verleden behoren. Natuurlijk moet ik nog het nodige le ren. Maar ik begin bij Raas echt niet op het nulpunt. Ik ben straks 22 jaar en dat lijkt mij een mooie leeftijd om de sprong te wagen. Niet te jong en niet te oud. En ik zal echt wel met de renners van Raas kunnen opschieten. Dat zijn ook doodgewone jongens. Ik heb in januari al twee keer met de hele groep meegetraind in Zeeland. Iemand als Jean- Paul van Poppel kwam me toen netjes een hand geven en zei, dat hij veel over mij had gehoord. Niks geen kapsones dus. Gewoon een aardige vent' GERT VAN DIJK

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17