Achterstand is overkomelijk" Altior krijgt het niet benauwd van DOSR EeubeQomcwt MAURITS EIKENHOUT ACHT LMHC NOG NIET KANSLOOS: Leidenaar Frans de Reuver importeert schaatsen voor bejaarde Canadezen vc SPORT LEIDEN ZATERDAG 5 MAART 1988 PAGINA 1, SF LEIDEN Een naar te vredenheid verlopen, in tensieve oefenperiode moet voor de heren van de LMHC de basis gaan vormen voor een snelle verbetering van de acht ste positie die het elftal van trainer-coach Martijn Drijver momenteel in neemt in de overgangs klasse. Toch bedraagt de achterstand op koploper Wageningen „slechts" 6 punten. Nu de competitie weer hervat wordt, zijn er nog negen wedstrijden te gaan. Morgen zal het er al direct om gaan spannen, wanneer de Leidse ploeg Hattem ontvangt. Hattem, de geroutineerde ex- hoofdklasser, elk jaar weer goed voor een hoge eindklas sering in de overgangsklasse (steeds net de boot missend), heeft in de eerste wedstrijd bij de Leidenaren duidelijk res pect afgedwongen. Ondanks de lage rangschik king van de Leidse ploeg, heeft haar meest opvallende speler Maurits Eikenhout toch goede hoop om hoog te eindi gen. „Vooral in het begin moeten we geen punten ver liezen. Iedereen slacht elkaar af, daarom is een achterstand als de onze beslist overkome lijk. We zullen minder vaak gelijk spelen, doordat wij vol- wassener zijn gaan hockey en". Een voorsprong wordt nu minder snel uit handen gege ven. En dan realistisch: „Eer ste worden is echter alleen mogelijk als alles meezit". Maar om tegen een goede te genstander als Hattem twee punten te halen, moet Leiden wel wat meer laten zien dan het tot nu toe in competitie verband toonde. De vraag is of er dan nog wijzigingen moeten worden doorgevoerd. „Dat klopt. De onervarenheid domineert, terwijl dat juist andersom zou moeten zijn". Lef „Taktisch moet er ook wat veranderen. Vaak zijn wij be ter, maar dan laten wij de te genstander toch in haar spel komen. Het klasseverschil komt dan pas maximaal tot uiting als je de tegenstander op eigen helft vastzet". Het afgelopen jaar is een sterke verjonging doorgevoerd in het elftal, waardoor het misschien verstandig zou zijn om wat meer behoudend te gaan spe len. Daar heeft de 21-jarige rechter middenvelder bepaald een andere mening over. „Onzin, je moet juist met lef spelen. Ik vind dat je niet bang moet zijn om fouten te maken. Uiteindelijk wordt toch gekeken naar het rende ment en dat is vaak veel ho ger als je zo nu en dan ook een gedurfde individuele ak- tie onderneemt, al was het maar om het verwachtingspa troon van je tegenstander te doorbreken. Met alleen tik ken kom je er niet". Bij Leiden is Eikenhout de man van de fluwelen ik de laatste paar maanden veel constanter gaan spelen. Bovendièn scoor ik veelvul dig", voegt hij er snel aan toe. Een trotse grijns verschijnt op zijn gelaat. „Ik denk dat die verbetering te maken heeft met een grotere verantwoor delijkheid en toch een vrij heid in mijn doen en laten, zowel in als buiten het veld. Gaat men mij beperkingen opleggen, dan valt de motiva tie weg en dat is dan meestal direct te merken aan mijn spel. Voor het team is het be langrijk dat het eigen publiek minder sceptisch reageert op onze prestaties. Men heeft meer begrip, ook voor minde re resultaten en dat waarde ren wij zeer. Ook die jonge knullen zijn gevoelig voor een positieve feedback. Je moet hun mogelijkheden verrui men en niet indammen". Zo legt Eikenhout zelf de link naar de jeugd, waar hij veel tijd in steekt als trainer en be geleider van een zeer talent volle groep van 16-jarigen. „Het kost me enige tijd en moeite om te zien waar ie mands zwakke punten liggen. Vervolgens ga ik mij tijd noch moeite besparen om aan die punten te werken. Daar krijg je wat voor terug. Je moet de trainingen zo leuk mogelijk maken, niet te droog, maar elke oefening moet nuttig zijn. Al die dingen die we, mijns inziens onterecht, niet bij het eerste doen, probeer ik bij die jongens. Vaak is het re sultaat verbluffend. Spel vreugde staat bij mij toren hoog bovenaan". De combina tie van zelf spelen en training geven, ligt de piekharige Oegstgeestenaar wel. „Ik trek daar veel profijt van. Je wordt namelijk gedwongen om vaker en dieper over het spelletje na te denken dan je anders zou doen. Dan kom je vaak tot oplossingen waar je nog nooit aan hebt gedacht". Te denken dat slechts deze stategische aspekten ingre diënten vormen voor succes is niet reëel. Er is meer waarin Eikenhout zich van veel van zijn elftalgenoten onder scheidt. „Je moet de kalmte op kunnen brengen om het getrainde in praktijk te bren gen. Daar is een dosis rust voor nodig die helaas niet bij iedereen aanwezig is. Andere elementen, zoals een goede versnelling, zijn beter train- Eikenhout:„Van training geven leer je beter over het spel baar en net zo belangrijk". Of de „kleine Eik" in navolging van zijn broer Wouter in de hoofdklasse wil acteren, daar blijkt weinig twijfel over. Hij mag zich in ieder geval beroe pen op een half jaar hoofd klasseervaring „Ik weet van mezelf dat ik dat niveau aan kan". Als je er eenmaal van geproefd hebt, wil je eigenlijk niet anders meer. De perfecte stimulans om optimaal te presteren is daar aanwezig. Sfeer is daarentegen ook heel belangrijk. Ik zou zelfs willen zeggen dat de sfeer mij aan Leiden bindt. Aanbiedingen van hoofdklasseclubs kunnen mij eventueel doen bezwijken. Voorlopig proberen we er met Leiden weer in terug te ke ren". Maatschappelijk gaat het hem minder voor de wind. Vindt hij nog wel tijd om te bouwen aan een journa listieke toekomst zoals hij am bieert? „Je draait de zaken om. De hoogste prioriteit ligt voor mij bij het schrijven. Ik wil dolgraag journalist worden bij een respectabele FOTO: WIM VAN NOORT krant en ben in staat daar hockey voor te laten schieten. Een combinatie van de twee zou natuurlijk perfect zijn", verklaart Maurits Eikenhout, in de wetenschap dat dat laat ste geen onmogelijkheid is. „Wat dat betreft is het wach ten op een kansje. Wel hoop ik, dat ik altijd mijn eigen tijd kan blijven indelen Daar ben ik tot nu toe het verst mee ge komen. Ook de tijd mag mij niet al te veel beperkingen opleggen. Verder ben ik vrij plooibaar". LEIDEN DOSR heeft mor gen de kans de strijd om de ti tel in de derde klasse weer he lemaal open te gooien. Altior, dat morgen naar de Veen komt, heeft namelijk zes pun ten voorsprong op DOSR en staat slechts vier punten voor op de nummer twee Gouda. Bij winst wordt de marge voor zowel Gouda als de ploeg van John van der Smissen over brugbaar en belooft de rest van de competitie uiterst inte ressant te worden. DOSR-aan- voerder John van Klink over het komende duel: „De wed strijd leeft erg in het elftal. een derby en voor ons de eni ge kans om bij te blijven. En welke ploeg wil zo'n wedstrijd dan niet winnen? Geen een denk ik". Of DOSR de winst gaat opstrijken, weet Van Klink eigenlijk niet. „We heb ben na de winterstop nog niet zo goed gespeeld als ervoor. Onze supporters waren daar eigenlijk wel wat teleurgesteld over. Maar we hebben tot nu toe ook niet compleet aan kun ne treden. Leander Rietbroek is met vakantie geweest en deed pas vorige week weer me, terwijl het van Gregor Spiegler, die geblesseerd is, onzeker is of hij speelt. Ed ward van der Meer, onze kee per is er waarschijnlijk niet bij. Hij raakte afgelopen zon dag geblesseerd. We gaan er in ieder geval voor knokken en ik denk dat we de steun krij gen van een groot aantal toe schouwers.". Voor Altior is de wedstrijd in de Veen volgens trainer Frank van Dam niet anders dan wel ke wedstrijd ook. „We moeten eike week op het scherpst van Maar het is een partij als alle voorgaande, waarin we er ge woon moeten zijn. Eerst was het Lisse, toen Gouda en nu probeert DOSR aansluiting te houden. Iedereen jaagt op ons, maar wij krijgen het er niet benauwd van". t G CALGARY Het eerste jaar dat Frans de Reuver lid was van de Calgary Speedskating Club zat hij bij min 25 graden voor op een auto met een sneeuw- schuivertje om een 400 meter natuurijsbaan begaan baar te maken. Inmiddels heeft hij een nieuwe uit daging: Nederlandse Noren importeren, van een be kend merk. In een afzetgebied dat ongeveer de af stand Amsterdam-Moskou overspant, werden sinds september zo'n 100 „speedskates" verkocht. Voor namelijk aan bejaarden Frans de Reuver (32) drijft het zaakje met Hans (34) en El len (31) Terstappen. Alledrie emigranten van de iaren tach tig. De Reuver om militaire dienst te ontlopen, de Terstap pens vooral, omdat ze meer ruimte wilden dan in de Hol landse randstad voorhanden was. Het was de passie voor het schaatsen die het drietal op het idee bracht Noren te gaan importeren. Voorheen bestelde de club schaatsen in Nederland, maar daar wilden ze vanaf. De Reuver en Terstappen namen de handel over. De Reuver: „Het idee was een leuke service voor de clubleden te bieden en we wilden proberen het schaatsen hier toch populair te maken. En als we er nog wat aan kunnen verdienen, is het natuurlijk ook leuk". Voorlo pig vloeit iedere cent terug in het mini-importbedrijf. Door de strenge winters van afgelopen jaren konden ze bij schaat- sproducent Havekotte maar één bestelling plaatsen. Voor volgend seizoen willen ze wat meer dan de 120 paren van dit jaar. Ellen Terstappen heeft zich vooral verbaasd over het koper- spubliek. „Vooral mensen van zeventig, die hadden Noren van veertig jaar oud. Daarmee zwierden ze arm in arm op de hockeybaan, daarom waren we heel snel alle kleine ma ten kwiit, vooral aan al die oude vrouwtjes. Vroeger waren Noren de goedkoopste schaatsen in Canada, die waren maar zeven of acht dollar. Kunstschaatsen en hockeyschaatsen i waren pakweg veertig dollar. Daarom hebben die oudjes al lemaal oude Noren. De buurman heeft nog Noren van ze ventig jaar oud. Maar nieuwe konden ze nooit kopen, omdat ze bijna niet te krijgen zijn. Ze vinden het zalig dat ze nu eindelijk nieuwe kunnen kopen. Maar we moeten ze wel eerst overtuigen dat die lage schoentjes echt niet gevaarlijk zijn". Inmiddels krijgt de „speed skate cellar" (de hardrij-schaats- kelder) al bekendheid. Shelly Rhead liet door De Reuver nieuwe bladen monteren en schaatste op de OS naar een nieuw Canadees record op de 500 meter. „Ik heb wel met angst en beven zitten kijken hoe ze het zouden houden, maar het was natuurlijk prachtig toen ze gelijk een nieuw record reed". De Koreaanse ploeg schafte ook enkele paren aan. De prijzen zijn ongeveer gelijk aan die in Nederland. De Canadezen komen er ook steeds meer achter dat er meer soorten schaatsen zijn dan alleen hockeyschaatsen. Na de olympische successen van Gaetan Boucher in 1984 groeiden de ijsclubs. Met de Oval, één van de twee kunstijsbanen in Canada, naast de deur, zal de animo blijven toenemen. Dat hoopt het drietal althans. Ook al omdat de olympische ijs baan waarschijnlijk zo'n negen maanden per jaar open blijft. De Canadese schaatsbond heeft zelfs voor het hele jaar ijs- wensen. Daarover wordt nog gepraat. Een volkssport is schaatsen nog niet in Canada. In Calgary, de stad met 650.000 inwoners, is alleen in het Bowness-park een vijver met een kanaaltie trefpunt van de schaatsers. Het ijs wordt wel schoongehouden met een zamboni. Lake Bona- vista ligt binnen een woonwijk en is alleen toegankelijk voor de bewoners van die wijk. Ook die hebben hun eigen ijsdweiler. „Nadeel in Canada is dat vorst en sneeuw altijd gelijk komen, waardoor je dan nauwelijks meer kunt schaat sen op natuurijs. En we zitten met de chinook. Als er sneeuw ligt, dan stuift het hier binnen een mum van tijd, waardoor natuurijs snel onbegaanbaar is", aldus De Reuver, als geoloog begonnen bij een oliemaatschappijtje, maar nu werk zoekend. Terstappen is systeemanalyst bij een olie maatschappij. Er zija naast de kunstijsbanen in Calgary en Quebec nog wel flink wat natuurijsbanen in Canada. Die zijn in het land di- rekt onder de Noordpool vaker en dan ook langer bruikbaar dan in Nederland. Er zijn ook al bestellingen gedaan uit Winnipeg, ongeveer 1000 kilometer uit de buurt. Maar van afstanden schrikken ze niet in Canada. Er wordt ook nooit in kilometers gerekend, maar in uren rijden. En het afzetge bied zo groot als Europa telt ook maar 5 miljoen bewoners. De Reuver: „Ik woonde in Leiden. Als ik in Den Haag of Groningen een wedstrijd moest schaatsen, ging ik niet, dat vond ik te ver". Nu stapt hij voor een weekend wedstrijdje in Butte in de Verenigde Staten, 800 kilometer zuidelijker, in de auto. „Butte is tien uur rijden". RENÉ VAN HATTEM kam Han I optr Med oper Onder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee Gewoon De camera's snorden al nog voor ze uit de slurf op de luchthavenpier stapten. En de eerste bloemen werden bij wijze van spreken nog tijdens de landing gegooid naar het uit Calgary komende vlieg tuig waarin ze zaten. Een vroeg uit de veren, maar niettemin bonte, drukke, en thousiaste menigte maakte ze bij het binnenschrijden van de ontvangsthal vervolgens sprakeloos. Om ze gelijk erna honderduit met vragen te overstelpen. Het programma punt „Aviorama" 'stond daar op, tussen het Hollands bak kie koffie en de cake (echte boter), borg voor radio-inter views en babbels met de schrijvende pers. Kortom, de shorttrapkploeg werd zater dag, zoals dat met een succes volle sportploeg dient te ge beuren, als een groep Ver schrikkelijk Importante Per sonen binnengehaald. Gewoon (2) Bij de Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL) lijkt men ech ter door de al jarenlange aan houdende successen een piets je murw gebeukt te zijn. Bij aankomst in de Leidse ijshal kregen mondiaal trackkoning Peter van der Velde, onder koning Richard Suyten, olym pisch 500m-koninginne Moni que Velzeboer en de rest van de ploeg namelijk bonnen voor koffie en een broodje. En daarmee zouden ze, net als alle andere mensen van vlees en bloed, gewoon bij de drie rijen dichtgebouwde bar op hun bestelling moeten gaan staan wachten. Gelukkig was er iemand zo attent om de bonnen resoluut weer in te FOTO: KEES VAN DEN BURG nemen en die razendsnel in te ruilen voor bladen koffie en broodjes, daarmee een voortij dig einde van de weekeind- lange VIP-dom voorkomend. Want dacht je dat van de kant kijkende blazers als Geesink of Vonhoff op hun broodjes en koffie gingen staan wach ten? Op hol Nu we het toch over huldigin gen van shorttrackers hebben; Richard Suyten zal daar voor lopig wel weer even genoeg van hebben. Na de massale, feestelijke, uitgebreide en zeer vermoeiende huldigingstocht, die de schaatsers zaterdag van Schiphol via Leiden naar Zoeterwoude bracht, was Suy ten van de eerbetuigingen na melijk nog niet af. Het Stomp- wijkse thuisfront oordeelde dat Richard aan de andere kant van de aardbol danig op hol was geslagen en had het daardoor zelf ook op een hul digingslopen gezet. Zondag namelijk, daags na de aan komst op Schiphol, toen de fanfares in de andere dorpen hun instrumenten in de kof fer hielden, werd Suyten an dermaal in het huldigings schuitje genomen. En kwam het legioen aanbiddende ver eerders pas na een rondrit (fanfare voorop) en een recep tie tot bedaren. Waar die receptie werd ge houden? Natuurlijk in dat overbekende blesse Stomp- wijkse paard. Want, zeg nu zelf: waar kan je een op hol geslagen Stompwij- ker beter huldigen? Tegen Deze verdedigers van Excel sior M. lijken de wind aardig tegen te hebben. Dat klopt niet helemaal. Er stond welis waar dit weekeinde een be hoorlijke bries, maar de storm werd ontketend door oppo nent ARC. Onder de druk van de op een revanche be luste Alphense ploeg, bezwe ken de Maasluizenaren, als betrof het een windje met kracht 10 uit het zuid-westen. Tien werden het er niet, maar met 4 tegen 0 was duidelijk uit welke hoek de voetbal- wind waaide. Aanbod Dankzij de fantastische me dewerking van het Marine vliegkamp Valkenburg en de vv KRV en mede dankzij de financiële steun van Sport- huis (piep...) Johan, kunnen wij in augustus 1988 voor het eerst in het bestaan van de af deling Leiden jeugdvoetbal kampen organiseren. De jeugd voetbal kampen worden gehouden bij het Marinevlieg kamp Valkenburg (onder brenging en maaltijden) en op FOTO: WIM VAN NOORT de velden van de voetbalver eniging KRV. De le week is van maandag 1 tot en met zaterdag 6 augustus en de tweede van maandag 8 tot en met zaterdag 13 augus tus. Kosten: fl. 80,- per persoon, per week. Programma: iedere dag vin den er trainingen en wedstrij den plaats onder leiding van (jeugd)trainers en gastspelers. Ook voor keepers vinden er dagelijks keeperstrainingen plaats. Enkele andere activiteiten ten, poortjesvoetbal, dierenge- luidspel, etc. Bovendien is er een excursie gepland bij het Marinevliegkamp.... Wij van Hutspo(r)t houden er nu mee op. liet aanbod èn de aanbieding; overweldigend, in één woord. En dat voor slechts tachtig pietermanne tjes. Geen geld toch? Maar waarom stromen de aanmeldingen dan niet bin nen op het afdelingsbureau, daar in de Leiderdorpse Bloe- merd? Druk Deze openlucht showroom is niet meer. Natuurlijk: door beide partij en wordt de mogelijkheid opengehouden dat de selectie- spelers van UVS binnen af zienbare tijd weer geleased gemotoriseerd zullen rondrij den. Zoals men er in Noord- wijk eveneens nog vanuit gaat dat de oenootjes zullen terug keren op de plaats van zo FOTO: KEES VAN DEN BURG als de KNVB dat ziet de „misdaad". Wij van deze redactie betwij felen dat. De bond zal, ge waarschuwd door de betaalde tak, in deze zaak wel niet overstag gaan. En wat er uit het daarna volgende overleg zal komen dat de topamateurs met „Zeist" zullen hebben, is op dit moment nog een zeer open vraag. Tussen het ver ruimen van amateurbepalin gen en het voordelig rondrij den in spiksplinternieuwe au tomobielen, zit nogal wat ruimte, dachten wij zo. Hoe dan ook: de amateurvere nigingen die op het hoogste plan willen meedoen, weten voorlopig weer waar ze aan toe zijn. Het wordt weer druk onder tafel...

Leidse Courant | 1988 | | pagina 16