Veel bezwaren tegen bestemmingsplan Jagtlust Veiling EMM biedt groter assortiment T Wie een bo boerderij wil verkopen, heeft vaak het land aan stadse fratsen, ais u uw boerderij wnt Provincie staat beperkte dagrecreatie Wijde Aa toe LEIDEN OMGEVING SaidócOowumt ZATERDAG 5 MAART 1988 PAGINA 15 Forumavond op Vrouwendag NOORDWIJKERHOUT Internationale Vrouwendag i wordt dinsdagavond 8 maart in Noordwijkerhout en De Zilk gevierd met een foruma- ooie vond met als thema „In ge- ma1 sprek met vrouwen uit ande- var\ re landen". Plaats van han- 'hee deling is De Schelft, aanvang acht uur. De toegangsprijs met bedraagt een rijksdaalder. loot Noordwijkerhoutse vrouwen, en afkomstig uit verschillende 'ten delen van de wereld, vertel- >ter- len over de positie van de Uon vrouwen in hun land van het herkomst. FilmNet in Warmond WARMOND De abonneetelevisie van FilmNet zal met in gang van dinsdag 8 maart op het kabel net in de gemeente Warmond worden gezet. Zoals gebrui kelijk zal FilmNet een presentatie ge ven in het gemeente huis, vanaf vier uur. Het college van bur gemeester en wet houders krijgt een oorkonde en een Sat- Box decoder uitge reikt. Spelden voor ambtenaren NOORDWIJKERHOUT Vijfendertig gemeente ambtenaren krijgen maandag 7 maart in het sport en cultureel centrum De Schelft in Noordwijker hout, een zilveren of gouden speld van de Neder landse Bond van Gemeente-Ambtenaren. De amb tenaren komen uit de gemeente Alkemade, Hille- gom, Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Leidschendam, Lisse, Noordwijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassen- heim, Voorschoten, Wassenaar en Zoeterwoude. De bondsspelden worden gegeven aan ambtenaren die 25 of 40 jaar lid van de bond zijn. M. Adriaanse, voorzitter van de Nederlandse Bond voor Gemeen te-Ambtenaren afdeling Leiden en omgeving, reikt de spelden uit. Daarna houdt J. van der Hoek, di recteur-secretaris van de Nederlandse Bond van Gemeente-Ambtenaren, een speech over het on derwerp „Actuele zaken rondom het overleg met minister van binnenlandse zaken". De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Overduin krijgt afdeling voor ziekte van Huntington KATWIJK Het verpleeghuis Overduin in Katwijk wordt uitge breid met 20 bedden. Deze zijn be stemd voor patiënten die lijden aan de ziekte van Huntington. Het verpleeghuis, dat nu 226 bed den telt, verzorgt psycho-geriatri- sche patiënten. De ziekte van Huntington is een erfelijke neuro logische aandoening die zich meestal rond het 35e jaar manifes teert. In Katwijk en omgeving komt de ziekte relatief veel voor. Met de nieuwe afdeling is een in vestering van één miljoen gulden gemoeid. ROELOFARENDSVEEN Op de Veense veiling EMM kan met ingang van maandag een veel groter aantal soorten groene en bloeiende potplan ten worden gekocht dan tot nu toe. Het bestaande aanbod wordt fors uit gebreid met een totaalpakket snij bloemen en potplanten. Vooral voor kleine kopers biedt dit grote voorde len. Zij kunnen bij de EMM namelijk op één (pas gerenoveerde) tribune voor één klok nu vrijwel alle soorten bloemen en planten binnen de ge bruikelijke veiltijd van anderhalf twee uur kopen. Er is een dagelijkse veiling vanaf 7.00 uur. Een zeer snelle afdeelprocedure maakt het voor de detaillisten moge lijk geen tijd te verliezen met wach ten en zoeken. Door geen beperkin gen te leggen op de transactiegrootte verwacht het bestuur van EMM dat het volledige aanbod van bloemen en Slanten veel aantrekkingskracht zal itoefenen op onder andere winke liers en markthandelaren uit de Randstad. „Een toenemend aantal kleine kopers zal van deze directe en zeer snelle inkoopmogelijkheid ge bruik gaan maken", voorspelde di recteur J. van Zaal gisteren. De ver breding van het aanvoerpakket op de EMM-veiling is mogelijk geworden door samenwerking met de Aals- meerse VBA-veiling en de veilingen van Vleuten en Eelde. Ongeveer veertig gastleden van deze veilingen zullen meer dan honderd soorten groene en bloeiende planten gaan le veren, die nog niet in Roelofarends- veen worden gekweekt. Hierdoor ontstaat een optimale dienstverlening een een verbreding van het aanvoerpakket van bloemis- terijprodukten. De actie wordt ge steund en begeleid door de Samen werkende Bloemenveilingen van Noord-Nederland (SBN). Eerdere ac ties hebben al geleid tot volledige uniformering van fust en logistieke middelen zoals stapelwagens. Diefstal zakken van Max LEIDSCHENDAM De poli tie van Leidschendam heeft vanmorgen een 39-jarige in woner van Leidschendam aan gehouden in de Rijnlandstraat. De man was bezig met het ste-. len van de kledingzakken van Max. De dief reed in een auto rond en had al 17 zakken afge dankte kleding verzameld ten eigen bate. Een getuige ver trouwde de kledingophaler niet en belde de politie. Deze kon de Leidschendammer op heterdaad betrappen. De zak ken met kleding zijn naar het adres gegaan waar ze thuisho ren. Tegen de dief is proces verbaal opgemaakt. dean Biesheuvel en 't 'foi Hart in De Burcht 8th- HJksj LEIDEN Op de eerste dag van de Boekenweek, woens dag 16 maart, zullen de schrij vers Maarten Biesheuvel en Maarten 't Hart een avond verzorgen in sociëteit De Burcht. Biesheuvel schreef het boekenweekgeschenk van dit jaar, de verhalenbundel 'Een overtollig mens'. Maarten 't Hart schreef in 1984 een boe- 5,vr" kenweekgeschenk. De schrij- u j vers zullen in De Burcht geza- demenlijk muziek maken en i«k:voorlezen uit eigen werk. Zo 00* zal Maarten 't Hart zijn bijdra- p®n ge aan het 'Biesboek', een nog 3' te verschijnen boek waarin au- u!teurs aan het woord komen 'tij- over Maarten Biesheuvel, *ch voorlezen. SASSENHEIM Een zoethoudertje. Zo betitel de J. van der Plas gister morgen de toezegging van de gemeente Sassen- heim dat in het bestem mingsplan Bedrijventer rein Jagtlust rekening wordt gehouden met het doortrekken van de Jagtlustkade. Van der Plas tekende namens het bouwbedrijf D. Meijer bij de Raad van State be zwaar aan tegen de goed keuring van het bestem mingsplan door de pro vincie. Hij eiste dat de doortrekking in het be stemmingsplan werd vastgelegd en niet, zoals nu, slechts de mogelijk heid tot aanleg wordt open gelaten. Van der Plas, die meldde be halve voor Meijer ook voor andere bedrijven te praten, zette zijn vraagtekens bij de wil van de gemeente Sassen- heim om een directe ontslui ting van het terrein te maken op de Warmonderweg. „De wethouder heeft zich steeds met klem verzet tegen die doortrekking", stelde Van der Plas. Hij wees naar de bereidheid van de bedrijven om geld in de nieuwe weg te steken. „De gemeente heeft hier nog niets voor uitgetrok ken op de meerjarenbegro ting", aldus Van der Plas die vond dat ook de weerstand van rijkswaterstaat slechts „een centenkwestie" was. Van der Plas maakte ook be zwaar tegen de maximale bouwhoogte van acht meter aan de westelijke zijde van de Jagtlustkade. Daarmee zouden bedrijven meer ruim te krijgen bij de bouw van kantoren. Ook Abemij Busi ness Development b.v. maak te bezwaar tegen de maxima le bouwhoogte op een strook grond langs de rijksweg A44. Volgens woordvoerder C. Diepenhorst zou een bouw hoogte van 18 meter het landschap zeker niet ontsie ren. Ook de kopersvereniging Wasbeek UW3 maakte be zwaar tegen het bestem mingsplan. De kopers eisen dat een strook grond, die aan de achterkant van hun wo ningen ligt, een agrarische bestemming houdt en niet wordt omgezet in een be- drijfsbestemming. De ge meente Sassenheim wil deze bestemming wijzigen om de machinefabriek Westend de mogelijkheid tot uitbreiding te geven. Inmiddels is deze fabriek verhuisd naar Lisse en lijkt de bestemmingswijzi ging overbodig. Tenslotte maakte de gemeen te Sassenheim zelf bezwaar tegen de beslissing van Gede puteerde Staten om geen los staande kantoorvestigingen toe te staan op het bedrijven terrein. Gedeputeerde Staten vrezen dat het Sassenheimse industrieterrein de Leidse bedrijvenlokatie te veel con currentie aan zou doen. De adviseur van de Raad van State meldde dat een restric tief beleid van de provincie voor wat betreft kantoorves tigingen begrijpelijk was. Wel moest enige ontwikke ling op kantoorgebied worden toegestaan maar daarvoor zou de gemeente dan toestemming moeten vragen aan de provincie. Ge meenteambtenaar A. Haas noot stelde dat de gemeente Sassenheim met een dergelij ke oplossing wel kon leven. Ook de woordvoerder van de provincie, W. de Visser meende dat dit compromis voor de provincie acceptabel was. De Visser stelde ook geen problemen te hebben met het in stand houden van de agra rische bestemming van het stuk grond tegen de woon wijk aan. Wel werd vastge houden aan de maximale bouwhoogte omdat de ge meente „een trapsgewijze" bebouwing voorstaat. De Vis ser verdedigde ook de werk wijze van de gemeente Sas senheim die eerst tot een ak koord wil komen met rijks waterstaat over de doortrek king van de Jagtlustkade. Daarna kan pas met onder nemers worden overlegd over de financiële conse quenties van de aanleg van deze "weg. „De uitvoerbaar heid van het plan om de Jagtlustkade aan te leggen is nog niet aangetoond. Mocht dat gebeuren dan kan het be stemmingsplan gewijzigd worden. Daar wordt nu al re kening mee gehouden door een wijzigingsbevoegdheid in het bestemmingsplan op te nemen", aldus De Visser. Haasnoot beklemtoonde nog eens dat de gemeente Sassen heim voorstander was van doortrekken van de Jagtlust kade. „Na het negatieve ad vies van rijkswaterstaat heb ben wij zelf een nieuw on derzoek in laten stellen en daar 21.000 gulden voor uit getrokken", aldus Haasnoot. (ADVERTENTIE) verkopen, moet u er rekening mee houden dat u soms lastige en veeleisende gegadigden zult treffen. Stuk voor stuk mensen met bijzondere wensen. Wij kennen die mensen en hun wensen. Van heinde en verre worden we benaderd voor bemiddeling in het zoeken naar een fraaie, landelijk gelegen boerderij of bungalow. De uwe misschien? Spoedhulp-nummer voor maatschappelijk werk LEIDEN Het Algemeen Maatschappelijk Werk is sinds kort ook 's nachts en in het weekeinde bereikbaar voor hulpzoeken den. Daarvoor is een 06-telefoonnummer geopend: 06-8212141. Via dat spoedhulp-nummer komt men direct in contact met een maatschappelijk werker. Het nummer dat door vier instellingen voor maatschappelijk werk in samenwerking is opgezet, is wel alleen bedoeld voor di recte noodsituaties. Als voorbeelden worden genoemd mensen die dakloos zijn geraakt en onmiddellijk hulp nodig hebben, uit de hand gelopen ruzies of acute hulp voor slachtoffers. Ook art sen en politie kunnen zonodig een beroep op het spoedhulp- nummer doen. De hulpverlener achter het 06-nummer beoordeelt of directe hulp noodzakelijk is. Als een probleem ook een volgende dag kan worden verholpen, wordt er naar de normale spreekuren verwezen. De bereikbaarheidsdienst is gezamenlijk opgezet door de stichtingen voor Algemeen Maatschappelijk Werk in Leiden, de Bollenstreek, Duinstreek en Midden-Rijnland. Het werkge bied telt 380.000 inwoners in 17 gemeenten. Verwacht wordt dat dit jaar ongeveer 130 mensen via het 06-nummer worden gehol pen die anders niet terecht hadden gekund bij het maatschappe lijk werk. Montagne met kwis bij opening Marca LEIDEN Chiel Montage presenteert zaterdag 12 maart een mode-kwis ter gelegen heid van de opening van de Marca-vestiging in het winkel complex van de parkeergarage aan het Ir. Driessenplein. De kwis begint om kwart voor tien. De kandidaten worden gekozen uit het publiek. De winnares verricht samen met Montagne de opening van de Marca-vestiging. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nabezorgd. De eerste paal voor het Weteringpark kon gisteren dan toch worden geslagen FOTO: JEROEN DE JONG Eerste paal Weteringpark WASSENAAR De heer E. van der Luijt, huisvestingsambtenaar van de gemeente Wassenaar sloeg gistermiddag de eerste paal voor de tweede fase van de woningbouw in het toekomstige Weteringpark in Wassenaar. In opdracht van woningbouwvereniging St. Willibrordus worden hier 72 woningwetwoningen en 26 premie-A-koopwoningen gebouwd. Het Weteringpark ligt achter het huidige Van Polanenpark en is te bereiken via de Van Duivenvoordelaan. De woningbouw op deze plaats leek aanvankelijk te worden vertraagd door de aanwezigheid van met kwik verontreinigd slib. Dit slib zou in het Braassemermeer worden gestort, maar milieugroepen wisten dat met acties te verhinderen. Het slib werd uiteindelijk naar Schiedam afgevoerd, waar het tijdelijk op een terrein is opgeslagen. DEN HAAG/WOUBRUGGE In het gebiedje langs de Wijde Aa bij Of wegen in Hoogmade komt geen theehuis of andere horeca-instelling. Een andere voorziening voor dagrecreatie is toegestaan, mits deze sober en beperkt van aard is. Het open karakter van het landschappelijk waarde volle gebiedje mag niet aange tast worden. Tot dit besluit ko men Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland naar aanleiding van bezwaren die tegen het bestemmingsplan van de gemeente Woubrugge voor het buitengebied waren ingediend. De indieners van de bezwaren de heer H. van der Salm en zeventien anderen tegen de wijziging van de agrarische bestemming van het stukje grond in een recreatieve, vre zen hierdoor aantasting van het landschap, verkeerstoena me en parkeerdruk, verstoring van hun rust en verstoring van het vee door loslopende honden. GS zijn echter van mening dat de bezwaarmakers niet zo dichtbij het gebiedje wonen dat zij overlast van dagrecreatie daar kunnen heb ben. Wat betreft de parkeer en verkeersoverlast merken GS echter op dat zij ook be denkingen hebben tegen het feit dat het kleine parkeerter- reintje bij Ofwegen in een scherpe bocht van de weg ligt. Wanneer er veel auto's staan, zou de verkeersveiligheid in gevaar komen. Zij vinden het dan ook noodzakelijk dat de gemeente Woubrugge een on derzoek naar de gevaren in stelt. De bezwaren van het Land bouwschap tegen het beperkt toelaten van intensieve vee houderij in het buitengebied en het onderwerpen aan stren ge regels van bestaande inten sieve veehouderijen zijn door GS ongegrond verklaard. „Het in onbeperkte mate toestaan van bedrijfsgebouwen kan tot een ontoelaatbare verdichting van de bebouwing leiden en ook uit milieu-hygiënisch oog punt onaanvaardbare gevolgen hebben", aldus de provincie. Ook achten GS het bezwaar van het Landbouwschap tegen het eisen van een aanlegver- gunning voor het scheuren van grasland en voor het om zetten van grasland in bouw land niet gegrond. De provin cie wil dit niet om het gebied open te houden en de weide vogelstand op peil te houden. „Het aanlegvergunningenstel- sel is het geëigende middel om de aanwezige natuurwaarden te beschermen". De bezwaren van het Elektri citeitsbedrijf Zuid-Holland te gen het recreatief gebruik van grond waar hoogspannings masten staan, zijn eveneens door GS afgewezen. Het risico voor ongelukken met vliegers en vishengels vindt de provin cie miniem. Onder redactie van Ton Pieters. Vandaag 62 jaar geleden, op zaterdag 6 maart 1926, ver gunde het „Geïllustreerd Zondagsblad" zijn lezerspu bliek een blik op het noord oosten van Siberië. Daar ligt Kamtsjatka. Onder de cza- ren al toegevoegd aan de groot-Russische gedachte. Sinds '18 onderworpen aan de sowjetwetten, maar Rus sen woonden er toen nog nauwelijks. De mensen van Kamtsjatka waren in die 20- er jaren van deze eeuw „in boorlingen" als Kamtsjalen, Korjaken en Lamoeten. En kele duizenden slechts wa ren het. Ze huldigden hier en daar de Sjamanendienst, maar de Grieks-Orthodoxe godsdienst was toch wel de heersende in die uithoek van onze aarde, en hondens leden waren er het voor naamste verkeersmiddel. Ook de rendieren deden er hun werk, of werden als welkom vlees verorberd. Kamtsjatka, Mongools van inslag, een mengelmoes van Indianen en Eskimo's, en de hoofdstad aan de oostkust heette Petropawlowsk. We herkennen er nog Petrus en Paulus in, dunkt mij; naar DRENTHE: „Woningen als deze, teekenend voor de daar heer- schende ellende, vindt men vele in het Drentsche veenland. De kinderen zijn alleen, moeder is twee en een half uur ver naar het steuncomité". eerder vrome opvattingen der Russen. Je zag eigenlijk niets van die koude hoofd stad, want ze lag helemaal in het ijs geconserveerd. De kiek van Petropawlowsk in het Zondagsblad was dan ook een lachertje; het had netzogoed een maanland schap kunnen wezen. Niettemin was het gezellige weekendblad voor de abon nees van De Leidsche Cou rant, die van toeten noch blazen wisten aangaande verre inboorlingen, er een kijkje gaan nemen. Wie weet hoe het er op dit ogen blik in '88 is. Misschien zijn de stammen onder het ge sternte van glasnost en pere- stroika ook wel rasbewust aan het rebelleren, net zoals hun mede-socialistische sowjetrepublikeinen in Ar menië. Maar we schrijven nu 1926. „In het uiterste Noord-Oos ten van Siberië ligt het ver laten en bijna aan de ge- heele wereld onbekende, met rotsen bezaaide en on herbergzame schiereiland Kamtsjatka (ik geef 't u te doen, dit woord in één ruk foutloos uit te tikken). Om ringd door een onstuimig en klippenrijk meer. Kale vul kanen laten nog dikwijls den grond schudden, ijs en sneeuw bedekken vele maanden van het jaar de steppen en dalen, kortom het is een land hetwelk ge schapen schijnt te zijn voor beren en soortgelijke pels- dieren. Het zal den Europeaan on getwijfeld onwaarschijnlijk voorkomen, dat in zulk een land nog menschen durven wonen, en wanneer hij het ten slotte gelooven moest, zou hij denken dat deze menschen hard moesten werken om in hun levens onderhoud te kunnen voor zien. In werkelijkheid is Kamtsjatka een waar dorado voor aartsluiaards. Rendie ren, honden en zalm zijn de drie factoren welke de men schen in staat stellen op Kamtsjatka te wonen. De zalm, bevroren, gedroogd of gerookt is het dagelijksch Links: KAMTSJATKA: „Een inwoon ster van het schiereiland geeft haar kind een moederlijke ver maning". rechts: GEZOND AMERIKAANS: „Een Amerikaansch gezin, dat er zich op beroemen kan, nooit een dokter noodig gehad te hebben". „brood" der Kamtsjadalen, die zich bitter beklagen als ten gevolge van den guren wind en de vorst, de vangst naar zalm hun geheele week in beslag neemt en nochtans schenkt deze eene week werken hun een voorraad levensmiddelen voor een heel jaar. „Bezoekster: „Het is verbazend, Kees,-zoo sprekend als jij op je vader lijkt!" Kees: „Ja mevrouw, dat zeggen ze allemaal, maar ik kan d'r heusch niets aan doen". Zoo woest als het land is, zoo vriendelijk zijn de bewo ners. De rivieren en meren bezorgen hun voedsel, de jacht op edele pelsdieren verschaft hun een inkomen, hetgeen voor hun behoeften buitengewoon hoog is. Ze voelen zich heel gelukkig in dit land en verlangen niets liever dan hun eenvoudige levenswijze. Merkwaardig is wel, dat Europeanen die langen tijd in Kamtsjatka vertoefden, later steeds weer naar dit land terugver langen". 'k Weet niet, of „onze" partijleider Gorbats- jof daar ook zo over denkt, maar ik zie hem nog niet zo gauw in Petropawlowsk een hervormende spreekbeurt houden voor de vrindelijke kameraden der Kamtsjada len. Fluks nog even de moppen trommel opengedraaid. „Een oude heer zat in een volle tram, toen een gezelschap dames van verschillenden leeftijd een plaats verlangde. „Mijne dames", zei de oude heer hoffelijk, „ik wil met genoegen mijne plaats aan de oudste van u afstaan". Alle dames verklaarden eenparig, dat zij er de voor keur aan gaven te blijven staan". „Zoekt u iets, mevrouw?", vroeg de chef van het maga zijn aan de dame, die al een half uur door den winkel liep zonder iets te koopen. „Dank u", antwoordde de dame koel, „ik kijk maar eens rond". „Gaat u dan eens deze trap op, me vrouw", sprak de chef zeer beleefd. „Daar komt u mee op het dak dan kunt u veel verder in het rond kij ken". „Opschepper „Heb ik je al eens verteld van den reuze- visch, dien ik eens in de Maas heb gevangen?* Slachtoffer Duitjens: „Ja, maar dat is al een poos gele den. Hoe maakt ie het? Hij is zeker weer flink gegroeid?" En, tenslotte wat de dichter nog schreef: „Kind, houd vast met beide handen Wat poëzie aan 't leven geeft. En laat nooit je scheepke lan den Daar waar 't realisme leeft". U begreep het al: dit was geen mop. maar geno men uit 's levens poëzie, voorgehouden door ons on volprezen Zondagsblad

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15