Sou/ta/nt Molenmuseum De Valk moet meer bezoekers trekken Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Acht maanden cel voor steunfraude Junior Radio vraagt Omroep Rijnland vergeefs zendtijd WEEK EINDE ZATERDAG 5 MAART 1988 PAGINA 13 1IDEN De tocht van stadhouder Willem III t een vloot van 250 schepen naar Engeland, dit r 300 jaar geleden, is in Engeland en Nederland ileiding voor manifestaties en herdenkingen. _'0 speelt daarop in als op Catherina ter Laan op inderdag 17 maart in de Kapelzaal een lezing »ft over 'William en Mary'. Kaarten voor de le- ,g zijn verkrijgbaar bij K en O, Oude Vest 45, of Jefonisch via 141141. e invasie van Willem vond plaats op aandrang i een groep vooraanstaande Engelsen. Die tocht, de Engelse geschiedenis bekend als 'Glorious ■volution' vond vrijwel zonder bloedvergieten aats. Willem en zijn Engelse vrouw Mary werden dien tot koning en koningin van Engeland ge- oond. Met zijn 'Bill of Rights', een wet waarin dé rhouding tussen vorst en parlgment werd gere ld, legde hij de basis voor de Britse democratie. DEN HAAG/LEIDEN Twaalf maanden cel. waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dat hoorde een 43-jarige Leidse vrouw gistermiddag voor de Haagse rechtbank tegen zich eisen. De vrouw wordt ervan ver dacht vijf jaar lang onterecht een bijstandsuit kering te hebben genoten. In totaal zou zij de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Leiden van 1981 tot en met 1984 voor een bedrag van bijna 170.000 gulden hebben opgelicht. De vrouw stond tegelijkertijd terecht voor het weigeren van de bloedproef nadat zij dronken achter het stuur had gezeten. Voor dit vergrijp eiste de officier van justitie ontzegging van de rijbevoegdheid voor negen maanden. De vrouw heeft vijf jaar lang bij de GSD opge geven dat zij alleenstaand en zonder inkomen was. In werkelijkheid woonde haar ex-echtge noot de meeste tijd bij haar. Hij voorzag haar af en toe van het nodige geld. Volgens de vrouw echter was er sprake van een „knipperbolrela- tie". „Hij kwam en hij ging. Ik wist vaak maan den niet waar hij uithing. Ook financieel wist ik dan niet waar ik aan toe was. Ik kreeg dan nauwelijks geld, maar moest toch voor de kin deren zorgen. Ik dacht dat ik wel recht op bij stand had", aldus de Leidse. De officier van justitie echter meende dat de vrouw schuldig was aan het verzwijgen van het samenwoningsverband en de economische een heid die er in die jaren tussen haar en haar ex- man bestond. „De relatie was weliswaar slecht, maar er was wel degelijk sprake van een eco nomische eenheid. Hij gaf u bijvoorbeeld vol gens uw eigen verklaring regelmatig een tas met boodschappen en ook heeft hij u een auto cadeau gegeven. Door dat te verzwijgen heeft u de gemeenschap op grote schaal opgelicht". Omdat het om een groot bedrag gaat, eiste de officier een forse vrijheidsstraf. De advocaat van de vrouw betoogde dat het in feite om een veel kleiner fraudebedrag gaat. Hij meende dat haar slechts het verschil van de to tale bijstandsuitkering en de aangepaste uitke ring voor samenwoners aangerekend mag worden. Volgens hem was er geen sprake van een gezinssituatie omdat de man zeer onbe trouwbaar was in zijn komen en gaan en de zorg voor zijn gezin. Hij vroeg dan ook vrij- spraak. Voor wat betreft het weigeren van de bloedproef pleitte hij voor het opleggen van een voorwaardelijke straf. Vonnis op 18 maart. WVL: GEEN NOODSITUATIES DOOR WONINGTOEWIJZING LEIDEN Het systeem van woningtoewijzing in Leiden loopt goed. Het is onzin om de noodklok te luiden en te eisen dat wo ningbouwcorporaties meer invloed moeten krijgen. Dat zegt di recteur A. Mulder van de Woningbouwvereniging Leiden (WVL) in reactie op klachten van de OOBK, het overlegorgaan van bewonerscommissies van de WVL. De OOBK meent dat de directie woonruimteverdeling te weinig oog heeft voor de problemen en eigenschappen van wijken bij het toewijzen van woningen aan nieuwe bewoners. De woning bouwverenigingen zouden beter aanvoelen wie er in bepaalde buurten passen en wie niet. Mulder: „Het geschetste beeld is on juist. Er zullen misschien excessen voorkomen, maar er zijn be slist geen noodsituaties in wijken. Ik ben niet erg gelukkig met die uitlatingen. Als er problemen zijn, moeten de mensen naar ons toekomen. Ons zijn geen concrete gevallen bekend. We zijn met de gemeente aan het overleggen over een andere vorm van woningtoewijzing. Er ontstaan nu eenmaal corporaties die de za ken professioneel aanpakken, misschien kan woningtoewijzing daar deel van uitmaken". MUSEUM TREKT WEINIG PUBLIEK UIT LEIDEN EN OMGEVING LEIDEN Het stimule ren van schoolbezoeken, het organiseren van spe ciale activiteiten, de sa menwerking met andere Leidse musea en de op richting van een Vereni ging Vrienden van De Valk. Dat zijn enkele van de activiteiten die ontplooid moeten worden om het aantal bezoekers van het Leid se molenmuseum te ver hogen, het bezoek beter over het jaar te versprei den en het beeld en de bekendheid van De Valk te vergroten. Dat staat in het promotie- plan voor het museum, dat is opgesteld op basis van de uitslag van een enquête die in 1986 is gehouden onder bezoe kers van de molen. Om deze activiteiten te kun nen ontwikkelen is de aanstelling vah een ex tra medewerker noodza kelijk, aldus het plan. Kappi en Minachting voor de Leidse in gezetenen is niet alleen een opstelling waar het college zich schuldig aan maakt. Ook de directies groen en civiele werken weten er raad mee, getuige een brief over de bo men aan de De Sitterlaan. Even ter herinnering: de wor tels van die bomen hebben in de loop der jaren de stoepen omgetoverd in een betegelde hindernisbaan, die alleen door evenwichtskunstenaars met succes kan worden afgelegd. Aangezien de gemiddelde Leidse voetganger niet tot die klasse behoort, lag het in de lijn der verwachtingen dat De uit de achttiende eeuw daterende molen „De Valk" de 2e Binnenvestgracht te maken gehad met een terug lopend bezoekersaantal. In 1987 bezochten 27.418 men sen het museum, tegenover 25.831 in 1986. Van oktober tot en met maart komen er altijd weinig bezoekers, de maanden juli en augustus zijn „topmaanden" voor de molen. Uit de enquête blijkt dat „veel te weinig mensen uit Leiden en regio De Valk be zoeken". De bezoekers zijn afkomstig uit de „brede la gen" van de bevolking. De Valk is, zo blijkt uit de en quête, bij de meeste mensen bekend „van horen zeggen". Veel mensen komen ook via de VVV terecht in het mo lenmuseum. Een van de activiteiten die kunnen worden opgezet om het bezoekersaantal op te vijzelen, is volgens de notitie het stimuleren van schoolbe zoeken. Voor Leidse scholen zou de toegang gratis moeten zijn „om de band met de stad te versterken". Voorts wordt gesteld dat een klas goed moet worden begeleid in de molen. „Daarnaast zou een speurtocht of andere hand leiding voor een zelfstandige rondgang moeten worden ontwikkeld". Ook moet worden geprobeerd meer verenigingen zoals de Platte landsvrouwen en ouderenor- ganisaties uit te nodigen. Om meer publiek te trekken wordt ook gedacht aan het organiseren van allerlei acti viteiten in en rond De Valk zoals het laten malen van de molen, het geven van de monstraties, het vertonen van films en het houden van tekenwedstrijden. In samenwerking met de VVV zou een molenwande ling door Leiden kunnen worden georganiseerd. Ook wil het museum contact leg gen met reisorganisaties en busondernemingen: „Er ko men bussen genoeg naar Leiden, maar De Valk be zoeken zij zelden". Voorts wordt gepleit voor een sa menwerking met andere musea in Leiden, met wie bijvoorbeeld elementen uit de collectie kunnen worden uitgewisseld. Bovendien kan de oprich ting van een Vereniging van Vrienden van De Valk een positieve uitwerking hebben, aldus het plan. „Bij andere musea is gebleken dat zo'n instelling de band van de mensen uit de regio met het museum versterkt, dat er enthousiaste mensen worden binnengehaald, die als dat nodig is af en toe de helpen de hand kunnen bieden „Kunst tegen racisme" FOTO: WIM VAN NOORT „Kunst tegen racisme". Dat is het motto van de tentoonstelling die gisteravond werd geopend in De Waag aan de Aalmarkt. In het kader van de anti-racismeweek zijn daar tot en met zondag 27 maart werken te zien van de Zuidafrikaanse kunstenaars Gavin Jantjes en Lefifi Tladi. Ook zijn werken tentoongesteld van de de Leidse kunstenaars Hilbrand Bruijning, Henk Hollebeek, Karei Hakkert, Justus Donker en Jaap Kanbier. De opening werd verricht door wethouder H. de la Mar. Hij verving de door ziekte gevelde dames H. van Dongen (wethouder van Leiden) en Liesbeth den Uyl. LEIDEN Junior Radio, een initiatief opgezet om met werkloze jongeren radiopro gramma's te maken, heeft bij Omroep Rijnland vergeefs aangeklopt om zendtijd. Het bestuur van Rijnland vindt dat •/Met bijdragen van Paul van /.der Bijl, Willem Buijteweg, !v Frank Buurman en Pieter XEvelein. v Minachting Het aantal klachten dat de ge meente Leiden de laatste tijd binnenkrijgt over de denigre- rende wijze waarop zij zich te- genover burgers opstelt, is _J niet gering. Het beste voor- i>eeld hiervan is de manier waarop het begrip „inspraak" in Leiden wordt ingevuld. Ter illustratiè een citaat uit een brief van een bewoonster van de Obrechtstraat, die haar bezwaren tegen bebou- wingsplannen van de 5' Mei laan schriftelijk kenbaar tnaakt aan het college in plaats van mondeling op de inspraakavond over deze plannen. Waarom dan wel? „Daar ik de blikken van wel willende geringschatting van achter de tafel niet prettig vind", schrijft zij. Het mag geen twijfel lijden dat hier vooral op wethouder Dick Tesselaar van volkshuis vesting wordt gedoeld. De man die als hij wordt aange sproken zijn gezicht nogal eens pleegt te verbergen ach ter een hand, die verveeld de resten slaap uit zijn ogen wrijft. Een zwaar vak, wet houder in Leiden. En blijk baar niet altijd even interes sant ook, getuige de verveelde blik die hij insprekers toe werpt als hij uitgewreven is, of de manier waarop hij zijn gezicht afwendt, lachend in zijn baard. Kenmerkende poses van wethouder Dick Tesselaar (zie: Minachting). dat niet goed kon gaan. En dat ging het dan ook niet. Binnen korte tijd kwamen meerdere voetgangers ten val en braken hun pols, arm of been. En wat schrijft de gemeente? „Ongeveer tien jaar geleden werd reeds voorzien dat de bomen in het trottoir proble men zouden gaan opleveren. Er kon een moment komen dat de overlast zo groot zou worden, dat deze bomen moesten worden gekapt. Daarom is toen al besloten om in de middenberm jonge bo men te planten". De overlast was al langere tijd overduide lijk aanwezig. Waarom wacht te de gemeente, ondanks haar voorspellende gave, toch zo lang met het kappen? Het is haast onvoorstelbaar, maar waar: omdat de jonge bomen voldoende moesten zijn uitge groeid om een aanvaardbaar straatbeeld op te leveren, zo schrijven groen en en civiele werken Dat is toch te aardig om niet te constateren: liever een paar voetgangers die hun botten breken, dan kleine kale boompjes die het straatbeeld wat ontsieren. Het is maar wat je aanvaardbaar noemt. Snippers De ouders woonachtig aan de Van Beinumstraat, de Vonk- straat, de Muzenlaan en de Haitinkstraat in de nieuw bouwwijk Buitenhof in Lei derdorp hebben het Leider- dorpse college onlangs laten weten dat zij zich niet kunnen verenigen met de ondergrond van het speelterreintje in hun buurt. Zij zouden in plaats van de nu gebruikte houtsnip pers liever rubbertegels wil len zien, waarop hun kroost veilig kan neervallen. De ge meente Leiderdorp ziet daar niets in. De dure rubbertegels worden vaak binnen korte tijd gestolen of in brand gesto ken, waardoor er een minder aangename ondergrond ont staat. De gemeente paste enige tijd het vandalismebestendige en schone asfalt toe, maar dat bleek geen ideale oplossing: kinderen liepen verwondin gen op op deze harde onder grond. Uiteindelijk werd ge kozen voor houtsnippers: die zijn zacht, goedkoop en voor vandalen niet aantrekkelijk. Ook de Stichting Consument en Veiligheid beschouwt houtsnippers als een veilige ondergrond. De gemeente laat ze dus liggen. Wat de ouders precies tegen de snippers hebben, wordt uit de brief van de gemeente aan de bewoners niet geheel dui delijk. Kennelijk worden de houtsnippers als een „vieze" ondergrond beschouwd. Wel licht komen de peuters, na het ravotten, met ontelbare houtschilfers in haar en kle ren weer thuis en wacht moe der elke dag weer de ondank bare taak om de stofzuiger op huis en kind te zetten. De ou ders hebben, nu de gemeente een hard standpunt inneemt, nog maar één uitweg: hun kinderen zodanig opvoeden dat ze zich later niet schuldig zullen maken aan vandalisme. Latere generaties zullen daar dan de vruchten en wellicht ook weer de rubbertegels van kunnen plukken. Vocht Het bijwonen van een raads vergadering van de gemeente Alkemade begint steeds meer een Spartaanse aangelegen heid te worden. Het gemeen tehuis in Roelofarendsveen voldoet namelijk niet meer aan de eisen des tijds, waar door door sommige gebruikers reikhalzend naar nieuwbouw wordt uitgekeken. Afgelopen maandag bleek weer eens dat het gemeente huis slecht bestand is tegen storm. De wind trok zich niets aan van de fraaie glas-in- lood-ramen van de raadzaal en perste er royale hoeveelhe den regenwater door naar binnen Het papieren zak doekje dat aanvankelijk was neergelegd, bleek volstrekt onvoldoende om de kleine dijkdoorbraak in de venster banken te beteugelen en de bode moest met emmer en dweil toesnellen om te voor komen dat het water zich via de elegante parketvloer een weg richting burgemeester en wethouders zou banen. De schrijvende pers werd het he vigst geconfronteerd met de tekortkomingen van het ge meentehuis. Bij de raadsver gaderingen worden de ver slaggevers namelijk door de ambtenaren naar een ongun stige plaats dicht bij de ramen verbannen en moeten daar FOTO'S: TEJO RINGERS hun werk doen in herrie, tocht en vocht. De Stichting Oud Alkemade heeft 5.000 handtekeningen verzameld van mensen die willen dat het oude gemeente huis behouden blijft. Als de ondertekenaars van de petitie eens een dag zouden door brengen in het monumentale, maar tevens tochtige, lekke doolhof dat in Alkemade voor het gemeentehuis doorgaat zouden ze wellicht betreuren dat ze zo gretig hun handte kening hebben gezet. Salto mortale (1) Wethouder Freddie Kuijers heeft deze week weer eens toegeslagen. En hoe. Met de Olympische Winterspelen in het achterhoofd is Kuijers be gonnen aan een razendsnelle afdaling per eenmansbob voor een zelf uitgezette dodemans- rit. Want wat de culturele leids man van Leiden thans uit de hoge hoed heeft getoverd, komt voor iedereen zelfs voor de direct betrokkenen als een donderslag bij heldere hemel. We hebben het dit keer over de positie van de volksuniversiteit Kunst en Ontspanning (K&O). Sinds jaar en dag fungeert de volksuniversiteit K&O onder leiding van muziekkenner bij uitstek Tjitte Weber als de koepel van culturele activitei ten in de stad. In vroeger ja ren had K&O zelfs een vin gertje in de pap bij de pro- trammering van de Leidse chouwburg, maar met de komst van schouwburgdirec teur Frans Boelen is dat ver anderd. Boelen heeft in korte tijd de Leidse Schouwburg van een nagenoeg failliete boedel tot een florerend en inspirerend theater gemaakt. Niet alleen wist hij het bezoe kersaantal te verdubbelen tot ruim 60.000 er jaar, maar hij gaf de schouwburg zoveel im pulsen dat zelfs nationale er kenning werd afgedwongen. K&O verzorgde voor de komst van Boelen de publici teit van de schouwburg. Met beperkte middelen lukte dat maar matig. Boelen trad voortvarend op, kreeg de middelen en stampte een uit stekend p.r.-beleid uit de grond. Salto mortale (2) Vorig jaar stond de kaartver koop ter discussie. Besloten werd, mede aan de hand van moties van raadsleden, een soort Uit-bureau in te richten bij K&O, waar alle plaatsbe wijzen voor culturele activi teiten zouden worden ver kocht. Dus ook voor de schouwburg. Dat voornemen werd met klem bestreden door de schouwburgdirecteur, die meende dat hij dan zijn theater niet meer optimaal kon besturen. Hij vond ken nelijk een willig oor bij de verantwoordelijke wethouder. Maar waar een bijsturing van het beleid eventueel voor de hand zou liggen, is Kuijers binnen een paar maanden ge komen tot een volledige om mezwaai. Niet de schouwburg moet iets van de eigen auto nomie inleveren. Welnee. Naar het idee van Kuijers moet de volksuniversiteit K&O tot op het bot uitgekleed worden. K&O moet terug naar de basis: het verzorgen van cursussen en verder niets. Al het andere behoort door de gemeente verzorgd te worden. Dus ook de vele concerten, waarmee K&O weliswaar op een wat minder op de voor grond tredende wijze, maar wel degelijk ook nationaal aan de weg timmert. Wat Kuijers heeft bezield om in enkele maanden zijn beleid compleet om te keren, is voor iedereen een raadsel. Dat hij afgelopen onderzoek al wat terugkrabbelde door een na der onderzoek aan te kondi gen, doet daar niets aan af. Een enkeling zal veronder stellen dat hij wat in de war is geraakt van de affaires van de afgelopen weken. Duide lijk is wel, dat Kuijers na zijn gestuntel met de Streekmu- ziekschool thans opnieuw aan een salto mortale is begonnen. Het is maar de vraag of ie mand ook deze keer weer een vangnet wil uithangen. de plannen van Junior Radio niet passen binnen de brede, informatieve opzet van Radio Rijnland. Bovendien zou Ju nior Radio wanneer het de ge vraagde middaguren zou be zetten, eventuele toekomstige zendtijduitbreiding voor Rijn land blokkeren. Rijnland ver wacht daar veel van als de provincie opcenten op de om roepbijdrage mag gaan verde len. Initiatiefnemers Jos Maas en Ronald Prins, de laatste is zelf redactielid van Radio Rijn land, zeggen voor hun plan steun te hebben van een groot aantal Leidse iongerenorgani- saties, waaronder het LVC en het FNV-jongerencontact, maar ook van de gemeente en het arbeidsbureau. Het Konin gin Julianafonds zou een start subsidie hebben toegezegd. De plannen voor Junior Radio zijn ambitieus: twee mensen in vaste dienst die 30 werkloze jongeren begeleiden bij het maken van programma's. Daarnaast moet er een regio naal jongerenblad komen dat zichzelf kan bedruipen en aan sluit op de radioprogramma's. Maas en Prins zeggen teleur gesteld te zijn over de ont vangst van hun initiatief bij Rijnland. Ze zeggen bewust sa menwerking gezocht te heb ben en niet zelf een machti ging te hebben aangevraagd, die voor deze regio al bij Rijn land ligt. Op die manier zou ook snel kunnen worden ge start. Junior Radio is naar hun mening door de brede steun aan het initiatief representa tief voor de jongeren in de Leidse regio. Bij Rijnland kre gen ze echter te horen dat die omroep zich aan haar brede doelstelling wil houden en geen aparte programma's voor jongeren wil maken. De inititiatiefnemers restte in die opvatting niet veel anders dan te integreren met Rijnland of om net als bijvoorbeeld de kerken met Moker als derde zendtijd te huren. Dat zou in hun geval op jaarbasis twee ton kosten, waarbij ge zien het grote aantal uren een korting wel bespreekbaar was. J. Leune, bestuurslid van Rijn land, belast met radio, zegt dat vooral de programma-opzet niet passend werd gevonden. „Het ging om een jingle, een praatje, plaatje, een agenda. Er lopen ook bij ons wel mensen rond die dat willen, maar dat is niet de opzet van Radio Rijnland". De gesprekken die vooral een informele basis hadden, zijn toen afgebroken. Junior wil bij Rijnland nu for meel per brief een verzoek in dienen. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaandej Naam:Voort: Adres: Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 23,74 j I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar Adres: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998. 25CO VD Den Haag \N55y6 1JNZ Lm —t Steidóü Som-cmt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13