Albanië spekt de staatskas met Italiaanse smokkelwaar AA-Moskou: „njet" tegen sterke drank AIDS Nederlander gered van Mont Blanc I^NTI-KAPITALISTISCH LAND HEEFT VOORKEUR VOOR MARKEN: GIRO 5657 |,Het is nu ja «of nee tegen ilonze veiligheid" Nieuw document Waldheim toch niet boven water N azi - propagandist vestigde bruggehoofd in Denemarken 1UITENLAND EeidócQowiarit WOENSDAG 3 FEBRUARI 1988 PAGINA 5 Rechtbank: Hoofd ilijft ingevroren IVERSIDE Het ingevroren hoofd van een -jarige vrouw die onlangs overleed, hoeft van >n Amerikaanse rechter niet te worden ont- toid. Een lijkschouwer had daarom gevraagd n sectie te kunnen verrichten op het hoofd jneinde met zekerheid de doodsoorzaak van vrouw te kunnen vaststellen. Volgens de erlijdensacte stierf de vrouw aan een long- tsteking, maar omdat daarbij geen medische ipbrklaring was gevoegd werd een lijkschou wing geëist. Het hoofd van de vrouw werd in vroren op verzoek van haarzelf en haar zoon, i hoopt dat zij weer tot leven kan worden ge kt wanneer de medische wetenschap zich Iraks verder heeft ontwikkeld. Botha: Passtoors niet eerder vrij JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse za ken Roelof Botha, heeft gisteren ge zegd dat de Nederlands Belgische Hé- lène Passtoors waarschijnlijk niet in maart vervroegd het land wordt uit gezet. Botha reageerde op een vraag naar de verslechterde betrekkingen tussen Zuidafrika en België. Pretoria vindt dat Passtoors eerst in het poli tieke proces tegen haar vroegere vriend Ebrahim Ismael Ebrahim moet getuigen. Zij is formeel gevraagd te verschijnen en als ze dat weigert wacht haar een extra gevangenisstraf boven de tien jaar die ze al uitzit we gens hoogverraad. Lord Carrington naar Christies LONDEN De Britse Lord Carring ton zal na zijn aftreden als secretaris generaal van de NAVO op 1 juli presi dent van het veilinghuis Christies worden. Dat is gisteren door het vei linghuis meegedeeld. Hij volgt J.A. Floyd op, die de functie twaalf jaar heeft bekleed. Carrington (69) die ook enige jaren als minister van buiten landse zaken fungeerde, werd in 1984 secretaris-generaal van het Atlanti sche Bondgenootschap. Hij wordt op gevolgd door de Westduitse minister van defensie, Manfred Wörner (54) die daarmee de eerste Westduitser wordt op deze hoogste post van het bondgenootschap. CHAMONIX Een Nederlandse bergbe klimmer blijkt maandag gered te zijn uit een ravijn op de Mont Blanc, waar hij drie dagen en twee nachten had doorgebracht. Ernst Zikel was donderdag met ziin vriend Maarten van der Werff vertrok ken voor een klimtocht. Toen zij 's mid dags in een sneeuwstorm terecht kwamen, besloten ze weer af te dalen. Vrijdag viel Zikel echter in een ravijn van dertig me ter diep. Zijn vriend probeerde hem daar vergeefs uit te halen en besloot toen hulp te gaan halen, maar strandde door de storm in een berghut. Zikel werd uitein delijk gevonden door een reddingsgploeg; de jongeman had toen al een afscheids brief geschreven in zijn paspoort. Ludiek verzet tegen Britse homo-wet LONDEN Drie vrouwen hebben zich gisteren na een stemming over de rechten van homoseksuelen, met be hulp van touwen van de publieke tri bune in het Britse Hogerhuis laten zak ken. Onder luid applaus, maar waar schijnlijk tot verbijstering van de veelal bejaarde en slaperige Lords werden de vrouwen door ceremoniemeesters over meesterd. De actie werd ondernomen om protest aan te tekenen tegen een nieuwe wet, die erop gericht is te voor komen dat plaatselijke autoriteiten fi nanciële steun geven aan homoseksuele organisaties of homoseksualiteit bevor deren als een wettige levensstijl in ge meentescholen. Veroorzaker ongeluk Nederlandse artiesten op borgtocht vrij VISTA De veroorzaker van het buson geluk in de VS waarbij drie Nederlanders om het leven kwamen en een aantal arties ten gewond raakte, is gisteren op .borgtocht vrijgelaten nadat hij verklaard had niet schuldig te zijn aan doodslag. De 33-jarige vrachtwagenchauffeur Neil Adams die 24 september vorig jaar inreed op twee busjes met Amsterdamse muzikanten, onder wie Manke Nelis en Rita Corita. is beschuldigd van het rijden onder invloed van amfeta mines. Bovendien is door familieleden van de slachtoffers een schadeclaim van 30 mil joen dollar ingediend. Een datum voor het proces is nog niet vastgesteld. N Jo< z tOME Het meest dog- liatiseh anti-kapitalisti- che land ter wereld, Al- ianie stelt zijn havens in )ürres en Vlorë ter be- "^Ichikking aan Italiaanse Smokkelbendes, die gorden geleid door de iaffia. Daardoor vloeien jele miljoenen guldens jan harde valuta in de Al- lanese staatskas. Dat be- ichtte althans het Itali- lanse dagblad La Stampa. mife Albanese „gastvrijheid" loeit voort uit de nieuwe in- irnationale zeeconventie, die kustlanden mogelijk hijiaakt om schepen die van smokkelen worden verdacht tot buiten de territoriale wate ren te achtervolgen. Daardoor is het bijna onmogelijk gewor den om op volle zee contra bande over te nemen van an dere schepen. Maar doordat goederen nu in Albanese havens worden afge leverd is het bovendien moei lijk geworden „leveranciers" te identificeren. De Albanese havenautoriteiten gaan in hun serviceverlening zo ver, dat ze voor Italië bestemde smokkel waar in de eigen pakhuizen opslaan, zodat de aflevering niet aan tijd is gebonden. De Italiaanse smokkelbendes maken gebruik van snelle mo torboten, die de honderd kilo meter brede Straat van Otran- to in 2,5 uur over kunnen va ren Zo'n motorboot kan zo'n vijfduizend sloffen sigaretten vervoeren (waarde ca. 120 mil joen lire - ca. 185.000 gulden) en bij goed weer zijn twee overtochten per dag mogelijk. Volgens La Stampa heeft Al banië de betrokken organisa ties, die behalve in Italië ook verbindingen in Zwitserland bezitten, doorvoervergunnin- gen verschaft voor alle soorten goederen, zij het tegen gepe perde tarieven. De „transit- handel" begon twee jaar gele den, maar is vooral in de laat ste maanden van het vorig jaar behoorlijk intensief ge weest. wat samen zou hangen met de lage koers van de dol lar. In 1986, toen de dollar tegen de vier gulden kostte, waren gesmokkelde sigaretten op de lokale markt duurder dan de inheemse, maar nu de Ameri kaanse munt minder waard is dan twee gulden liggen ze uit stekend in de markt. De ge kelderde dollarprijs was trou wens ook de reden waarom de Albanezen voor hun facilitei ten vorig jaar plotseling West duitse marken gingen eisen. Ondanks de overduidelijke on dermijning van de Italiaanse wetgeving, heeft de Italiaanse regering nog niet tegen de Al banese praktijken geprotes teerd. Volgens La Stampa wil Italië de reeds behoorlijk ver stoorde betrekkingen met overbuur Albanië niet op de spits drijven. Maar de smok- kelfaciliteiten brengen de Al banese staatskas de zo bitter noodzakelijke harde valuta in het laatje. De inkomsten uit de export van Albanese produk- ten is namelijk in de afgelopen tijd, mede onder invloed van de mondiale economische ma laise, sterk teruggelopen. Het lijkt erop dat Albanië, dat sinds de dood van partijleider Enver Hoxha in 1985 het zelf verkozen isolement geleidelijk lijkt te doorbreken, in de Itali aanse smokkelbendes een dankbare geldbron heeft ge vonden om broodnodige eco nomische hervormingen door te voeren zonder de eigen voorraad aan harde valuta aan te tasten. ANDRE HORLINGS ADVERTENTIE DE NIEUWE DOOD IN AFRIKA HEET De artsen van Memisa proberen met voorlichting en preventie verdere verspreiding van AIDS in Atnka tegen te gaan. fRANSMAN GEDOOD :IN OOST-BAYRUT ARIJS De 27-jarige Fransman die gisteren in de christelijke •ctor van Bayrut met drie kogels werd gedood, was agent van Franse spionagedienst DGSE. Een welingelichte bron in Pa- heeft daarmee de informatie van de Libanese radio beves- jgd dat Jacques Merrin geen handelsreiziger in tabak was, maar Jeheim agent. Waarom hij is doodgeschoten en door wie is nog lsjiet bekend. Sinds november vorig jaar zijn in de christelijke jector van Bayrut vier Fransen om het leven gebracht, onderw s'ë twee politiemannen en een ingenieur, alt HARTSTOCHTELIJKE OPROEP HtEAGAN VOOR HULP AAN CONTRA'S et] ch (Van onze correspondent bevat CBS liet weten „dat de Jo Wijnen) toespraak niet op het publiek, maar op de twintig tot dertig va WASHINGTON Presi- congresleden is gericht die nog 2 ent Ronald Reagan heeft niel hebben beslist hoe te 'steren een laatste hart- stemmen In de meest schrille termen ochtehjke oproep gedaan schetste de Amerikaanse presi- ecp de leden van het Con- dent de eventuele gevolgen •dres vandaag akkoord te van het aanblijven van de aan met 36 miljoen dol- Sandinistische machthebbers ir hulp voor de Contra's. 'n Nicaragua: „Met steun van an dat bedrag is 3,6 mil- bet SovJelblok en.c"ba wordt P Nicaragua veranderd in een bruggehoofd van agressie te gen de Verenigde Staten... Het - wis de eerste stap in een strate- jn de militaire hulp vast te gje ^et hele gebied van het Pa- i nama Kanaal tot Mexico te do mineren. Dat is de reden waarom de zaak van de vrij heid in Midden-Amerika is verbonden met onze veilig heid", aldus de president. Als het Huis van Afgevaardig den vandaag vóór stemt, moet ook de Senaat een uitspraak doen. Stemt het Huis evenwel tegen, dan zal Reagans voor stel in het geheel niet meer in de Senaat ter sprake komen. In dat geval mag diens Mid- denamerikaanse politiek, die zeer sterk op het verjagen van de Sandinistische regering van Nicaragua is gericht, als volko men mislukt worden be schouwd. e ten militaire hulp. eagan zei gisteren bereid te ouden tot 31 maart ik- an te besluiten of Nicaragua .[Onherroepelijke stappen in de ichting van de vrede heeft ezet". Dan zou eventueel van ie hulp kunnen worden afge- ien. De gevraagde 32,4 mil- je ten dollar humanitiare steun loet het Congres echter toe- ,el taan. want volgens Reagan loeten de Contra's koste wat ost op de been worden ge- ouden. ru )verigens was Reagans toe- iraak slechts in beperkte ie late te zien De drie grote letwerken, ABC, CBS en NBC o'eigerden de rede uit te zen- en „omdat ze slechts herha- ngen van eerdere uitspraken ZAGREB/WENEN De Westduitse professor Man fred Messerschmidt is er gisteren niet in geslaagd een blik te werpen op het omstreden document dat president Kurt Waldheim van Oostenrijk direct in verband brengt met de portaties uit Joegoslavië in 1944. Hij keerde vandaag onverrichterzake terug in Wenen, nadat hij vijf uur lang de archieven in Za greb vergeefs naar het stuk had gezocht. In Wenen is teleurgesteld ge reageerd op de missie van Messerschmidt, omdat het ori ginele document maandag avond wèl op de Joegoslavi sche televisie te zien was ge weest. Het Duitse blad „Der Spiegel" had die ochtend al de primeur van het stuk een telegram. Waarom Messersc hmidt in de archieven heeft gezocht is niet helemaal duide lijk, omdat het origineel in het bezit zou zijn van de Joegosla vische historicus Dusan Plen- ca. Deze zou op het laatste mo ment „alle gegevens van de commissie Waldheim" geëist hebben in ruil voor het origi nele document. Bekend is, dat Plenca over en kele maanden zélf een boek wil publiceren over het oor logsverleden van Waldheim. De historicus heeft al eerder gezegd de commissie Wald heim niet betrouwbaar te vin den. De commissie is vooralsnog van plan zijn eindrapport op de geplande datum, acht fe bruari, aan de Oostenrijkse re gering uit te brengen. Britse verpleegsters vormen een „picket line" bij het Maudesley psychiatrisch ziekenhuis in Londen. FOTO: AP Britse verpleeg kundigen de straat op LONDEN In enkele tiental len Engelse ziekenhuizen is het verplegend personeel van morgen voor 24 uur in staking gegaan. Het was de eerste mas sale staking van verpleegkun digen in de 40-jarige geschie denis van de Britse gezond heidszorg. Met het oog op de actie zijn routine-operaties uit gesteld naar een later datum. De stakers eisen niet alleen meer loon maar ook een aan zienlijk ruimer budget voor de nationale gezondheidszorg. Premier Thatcher veroordeel de de acties in de ziekenhuizen gisteren fel: „De wachtlijsten zullen alleen maar langer worden, dit is niet in het be lang van de patiënten". Maar volgens het Britse Medical Journal heeft Thacher de ac ties aan zichzelf te wijten. Als gevolg van vergaande bezuini gingen zou de Britse gezond heidszorg vrijwel „terminaal ziek" zijn, aldus een commen taar. Maandag en gisteren waren er al acties bij de kolenmijnen en Britse veerdiensten. De acties bij de veerdiensten zijn overi gens door de rechter verboden. De transportbond heeft nog geen besluit genomen over de vraag of en zo ja hoe de acties moeten worden voortge zet Bezuinigingen moeten overeind blijven (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL In het voorover leg hebben vooral Engeland, Nederland en België zich steeds op het standpunt gesteld dat van meer middelen voor de EG geen sprake kan zijn, als niet tegelijk vérgaande be zuinigingen op de landbou wuitgaven worden overeenge komen. De landbouwuitgaven slokken nu twee-derde van de totale EG-begroting op. Voor een he leboel produkten zijn de land bouwministers al een forse produktiebeperking overeen gekomen, maar voor de grq- nen, de oliehoudende zaden en de eiwithoudende produkten zijn afspraken tot nu toe uitge bleven. Aanvankelijk leek de Europe se Commissie haar eigen voor stellen zo sterk te gaan af zwakken, dat Van den Broek vreesde dat de voorgenomen besparingen van 3 miljard gul den verloren zouden gaan. Gisteren heeft hij blijkbaar aanwijzingen gekregen dat de nieuwe voorstellen die land- bouw-commissaris Andriessen nog voorbereidt, de richting van Engeland en Nederland opgaan. Opluchting na gijzelingsactie Opgelucht dat aan een angstig en bijna twaalf uur durend avon tuur een einde is gekomen, verlaten 84 kinderen van een lagere school in Tuscaloosa. Alabama, het klaslokaal, 's Ochtends wa ren twee zwaarbewapende mannen de school binnengevallen en eisten een gesprek met de burgemeester van de stad. Na lang durige onderhandelingen gaven de gijzelhouders zich tenslotte over. De mannen, een Vietnamveteraan en zijn vriend, zeiden dat ze de aandacht wilden vestigen op het lot van de daklozen in de VS. FOTO: AP BONN De in Duitsland wegens verboden nazipropa- ganda gezochte landbouwjournalist Thiess Christopher- sen blijkt al anderhalf jaar in Denemarken te wonen. Vanuit het dorp Kollund, dicht bij de Duitse grens, be drijft hij ongehinderd zijn nationaalsocialistische propa ganda. Christophersens uitgeverij „Nordwind" draait op topcapaciteit en verspreidt een grote hoeveelheid neonazistisch drukwerk over de gehele wereld. Ook in Nederland heeft de drukkerij een uitgebreide rechtsradicale klantenkring. De verblijfplaats van de Noordduitse neo-nazi is opgespoord door Simon Wiesenthal, directeur van het Joods Documentatie centrum in Wenen. Wiensenthals onthulling heeft inmiddels in Denemarken eën storm van protest veroorzaakt in oud-verzets kringen en in de nog steeds omvangrijke joodse gemeenschap. Minister Erik Ninn-Hansen (justitie) heeft een onderzdek aange kondigd naar de wijze waarop Christophersen een verblijfsver gunning heeft gekregen. Deense juristen achten echter de kans minimaal dat Christophersen, auteur van onder meer het boek „De Auschwitz-Leugen", zijn verblijfsvergunning kwijt raakt. MOSKOU Vanwege de religieuze ondertoon werd de Sovjet-afdeling van de Anonieme Alcoholisten vroeger verboden in de Sovjetunie. Maar als ge volg van de recente dé tente tussen beide super machten heeft predikant J.W. Canty uit New York nu toestemming gekregen een AA-afdeling in Mos kou te vestigen. „Dat heeft te maken met Gor- batsjov's anti-alcohol campag ne. Het Kremlin ziet nu blijk baar in dat onze methoden er toe kunnen bijdragen dat Sov- jetrussische alcoholisten „njet" zeggen tegen sterke drank", zegt de 41-jarige, exentrieke geestelijke. Tweemaal per groep Beginners", die uitsluitend uit Sovjet-burgers bestaat, bijeen. De initiatiefnemer van de Sovjetrussisch-Amerikaanse Gemeenschappelijke Confe rentie over Alcolisme en Drugsverslaving is zacht ge zegd een merkwaardige ver schijning met zijn enkellange bontjas en puntkraag. Maar zijn activiteiten hebben hem reeds een nominatie voor de Nobelprijs voor de Vrede voor 1988 opgeleverd. „In wezen is er geen verschil tussen een Sovjetrussische dronkaard en een Amerikaan se. Beiden kampen met dezelf de problemen", legt Canty uit. „Waar we de autoriteiten hier echter van moesten overtui gen. was dat we geen religieu ze organisatie zijn". Dat bete kende echter wel dat de pam fletten, waar de Engelstalige AA-groeperingen gebruik van maken, niet klakkeloos ver taald konden worden in het Russisch, omdat daarin veel vuldig naar God wordt verwe zen. „De enige echte concessie die we hebben gedaan is dat we onze gewoonte om de bijeen komsten te beëindigen met een gebed tot God, hebben vervangen door een moment van stilte. Anders zouden we te veel in conflict komen met de officiële atheïstische ideolo gie van de Sovjetunie", zo liet de geestelijke weten, die bin nen de organisatie in Moskou slechts bekend staat als Volod- ja. Ook in Moskou is de anoni miteit van de AA-leden ge waarborgd. Canty maakt er geen geheim van dat er voor hem een enor me taak is weggelegd in de Sovjetunie Het aantal van 4.5 miljoen geregistreerde alcoho listen staat niet in verhouding tot het werkelijke aantal, dat vermoedelijk vijf maal zo hoog ligt. Gorbatsjov's anti-alcohol campagne is dan ook niet uit de lucht gegrepen. Van Wes terse zijde wordt echter een kritische kanttekening ge plaatst bij de aanpak van die campagne; er wordt te weinig aandacht besteed aan de op vang en reclassering. Uit een onlangs gehouden on derzoek door de Pravda blijkt dat Sovjetrussische alcoholis ten in een speciale behande lingskliniek worden opgeno men die in het Russisch be kend staan als LTP's (Voorko ming door Medicatie en Ar beid). Hier worden ze behan deld als misdadigers, compleet met dwangarbeid, strafcellen en handboeien. De met de op dracht belaste verslaggever beschreef de omstandigheden in de LTP's als weerzinwek kend. Canty woont nog steeds in New York, maar is inmiddels een frequente bezoeker van de Sovjetrussische hoofdstad ge worden. Tijdens de lange lob by voor de vestiging van zijn Moskouse AA-groep, werd de geestelijke op een van zijn te rugreizen naar zijn woonplaats vergezeld door vier Sovjetrus sische medische deskundigen die wel geïnteresseerd waren in de Amerikaanse aanpak van het drankprobleem. Canty organiseerde voor hen een huiveringwekkende rondtocht langs troosteloze ontmoetings plaatsen voor dronkelappen en drugsverslaafden m New York en troonde hen mee naar AA- bijeenkomsten in Harlem in een poging hen warm te ma ken voor het concept van de succesvolle organisatie die nu wereldwijd zo n tien miljoen leden telt. Volgens de predikant kwam hij op het idee om een AA-af deling in Moskou op te rich ten, nadat een aantal wanhopi ge alcoholisten uit Moskou het AA hoofdkwartier in New York per brief om raad vroeg Westerse diplomaten zijn diep onder de indruk van de vast beraden predikant uit New York die ondanks alle conflic ten en problemen toch vol houdt.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5