Succes in strijd tegen nierstenen en impotentie Panklare oplossing VS| voor Israel blijft uit Overleg schonere Maas en Schelde muurvast OOK NIJMEGEN INSTALLEERT SUPERVERGRUIZER Aidsremmer AZT goed voor seropositieven CDA komt met eigen wetsontwerp voor weduwnaarspensioen BINNENLAND/BUITENLAND Cotdoc Sou/unit PvdA: banken weigeren minima DEN HAAG Mensen met jecn minimum-uitkering worden door sommige bankfi- Jialen geweigerd als zij een bank-giro-rekening willen openen. Het PvdA-kamerlid Ter Veld zegt dit in vragen aan het kabinet. Zij wil dat staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken) het bankwe zen hierover aanspreekt. Vol gens Ter Veld ondervinden mensen met (lage) uitkeringen ook andere belemmeringen, als zij een bank-giro-rekening willen hebben. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het overleg tussen Nederland en België over het terug dringen van de vervuiling van Maas en Schelde zit muurvast. In bijna een jaar tijd hebben de top-onder- handelaars van de twee betrokken landen, oud-premier Biesheuvel en oud-EG-commissaris Davignon, el kaar slechts één keer ontmoet. Als gevolg van Vlaams/Waalse tegenstel lingen is de Belgische delegatie dermate verlamd, dat ook geen nieuwe vergade ringen meer zijn voorzien. Bovendien is alle leden van de twee werkgroepen een spreekverbod opgelegd. Biesheuvel en Da vignon. de enigen die wèl mogen spreken, onthouden zich van elk commentaar. Hel grote breekpunt in het overleg tussen de twee buurlanden zijn de taaltegenstel- lingen in België. Die leidden er eerder al toe dat de waterverdragen die in 1975 werden geparafeerd, en die een schonere Maas en Schelde beloofden in ruil voor een betere bevaarbaarheid van de Wester- schelde, nimmer werden bekrachtigd. Voor de zeven waterleidingbedrijven in België en Nederland die voor hun drink water van de Maas afhankelijk zijn. is nu de nood zo hoog gestegen, dat zij aan slaande donderdag op de verantwoordelij ke ministers in beide landen een beroep zullen doen de impasse te doorbreken. Volgens de zeven bedrijven, die in Ant werpen. Brussel. Den Haag, Rotterdam, Noord-West-Brabant, Dordrecht en Zee land rond vijf miljoen Belgen en Neder landers van drinkwater voorzien, wordt hel hen onmogelijk op den duur voor een veilige drinkwatervoorziening in te staan. Via een dringend appèl op de nationale parlementen en op de ministers Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat). Nijpels (Milieu). Olivier (Openbare Werken) en staatssecretaris Smet (Leefmilieu), hopen zij de druk op de onderhandelingen weer op te voeren. NIJMEGEN Urologi sche aandoeningen zijn steeds beter te behande len. Nieuwe uitvindingen en behandelmethoden maken dat mogelijk. Dat is ook hard nodig, want het aantal mensen met urologische aandoenin gen neemt sterk toe. Dat valt toe te schrijven aan de vergrijzing. Het zijn vooral ouderen die aan dergelijke ziekten lijden. Ons land neemt - als we prof.dr. F. J. Debruyne van het Radboudziekenhuis in Nijmegen - mogen geloven, een toppositie in als het gaat om de behandeling van uro logische ziekten. Hij voert met toenemend succes een strijd tegen prostaatkanker, impotentie en* nierstenen. „Er vallen minder doden en patiënten lijden minder pijn", zegt Debruyne. De laatste jaren zijn er vol gens Debruyne „spectaculai re, vooral technische door braken" geweest. Urologie noemt hij „een jong en dyna misch specialisme, dat een steeds belangrijker plaats in neemt in de totale gezond heidszorg". Er vloeit steeds meer geld uit de staatskas richting urologie. „En begrij pelijk". meent Debruyne. „Nederland vergrijst. De meeste mensen met een uro logische aandoening komen voor onder 'oudere mensen', zeg maar van boven de 55 jaar. Die groep wordt steeds groter. Dus ook hel aantal ziektegevallen. We hebben becijferd dat in het jaar 2000 vijftien procent van alle ziek tes. een urologische afwijkin gen betreft". Nu is dat nog „enkele procenten" lager. Nierstenen De markt van de urologie roert zich behoorlijk. De bruyne spreekt regelmatig van „spectaculair", „uiterst geavanceerd" en „belangrijke vorderingen". Zeker de laat ste jaren is volgens hem enorm veel gebeurd. De „meest spectaculaire" ont wikkeling is de tweede gene ratie niersteenvergruizer, die het Nijmeegse Radboudzie kenhuis gisteren aan de pers presenteerde. De Lithostar-Siemens kostte het Nijmeegse ziekenhuis 2,5 miljoen gulden. In Rotterdam staat ook al zo'n supermoder ne vergruizer, die gisteren voor de ogen van journalis ten liet zien waartoe het in slaat is. Een centimeters gro te niersteen werd in enkele ogenblikken versplinterd in een klein miezerig hoopje gruis. De vroegere vergruizer - de eerste niersteenvergruizer dateert van 1982 - werkte heel wat omslachtiger. En duurder. De niersteenlijder werd in een waterbad behan deld. De tweede generatie werkt 'droog' en pijnloos. „De klachten na een behan deling zijn minimaal. Tachtig procent van de patiënten plast zonder problemen het gruis uit". Zuiniger „Voor de komst van vergrui zer moesten we opereren om stenen weg te halen. Dat maakte een ziekenhuisop name nodig van tien dagen. En thuis moesten patiënten nog eens zes weken uitzie ken. Nu gebeurt 80 procent van de behandelingen poli klinisch. De patiënt kan vaak nog dezelfde dag weer aan het werk. Dat betekent dus een enorme bezuiniging. Voor het ziekenhuis, maar ook voor de staat". In het jaar 2000 zal het aantal opnames enkele honderden zijn gestegen. Maar dat zal volgens Debruyne nauwelijks financiële gevolgen hebben voor het ziekenhuis. „We zullen onze afdeling iets moeten uitbreiden. Tot 1992 gaat het om zeven bedden. Maar netto-netto heeft dat voor het ziekenhuis geen ge volgen. Op andere afdelingen zullen er weer minder pa tiënten komen. Er zullen dan bij voorbeeld minder kinde ren te behandelen zijn". Kanker Volgens Debruyne vallen veel minder doden door bij voorbeeld prostaatkanker dan een paar jaar geleden. Van de 100.000 mannen krij gen er 35 prostaatkanker. Daarvan sterven er nu nog 30. Vijf genezen volledig. Straks moet het volgens De bruyne mogelijk zijn om „ze ker de helft van deze patiën ten" te genezen. Er zijn aller lei nieuwe methodes ontwik keld om kanker sneller op het spoor te komen. Bij ont dekking in een heel vroeg stadium is soms bestraling al voldoende. Maar ook werkt het Radboud steeds vaker met chemo-the- rapie. Daarbij worden kan kercellen vernietigd door een zeer agressief medicijn dat wordt ingespoten - en dat werkt „orgaansparend". Op die manier kan ook teelbal kanker met toenemend suc ces worden aangepakt. „Bijna honderd procent van die ge vallen kunnen we nu al ge nezen. In het verleden over leed negentig procent van de mensen met teelbal-kanker". Ook bij blaaskanker wordt volgens de Nijmeegse hoogle raar met bestraling „duidelijk vooruitgang" geboekt. Opere ren is steeds minder nodig, zeker bij oppervlakkige tu moren. Debruyne pleit in zijn strijd Prol. Debruyne (I) en zijn assistent Hendrikx bij de nieuwe niersteenvergruizer in Nijmegen. FOTO: PERS UNIE tegen prostaatkanker voor een verkapt bevolkingson derzoek. Een proef daarmee wordt binnenkort in Nijme gen gehouden. Huisartsen en Radboudziekenhuis werken daaraan mee. Iedere man in de leeftijd van 55 tot 70 jaar die bij zijn huisarts komt, wordt om medewerking ver zocht. „De huisarts doet dan een heel simpel, pijnloos on derzoekje. Voelt hij iets ver dachts - bijvoorbeeld een vergroting van de prostaat - dan wordt de patiënt naar hel ziekenhuis verwezen". Later dit jaar worden de re sultaten bekend gemaakt. Mogelijk dat het experiment dan een landelijk vervolg krijgt. Impotentie Van het scala aan nieuwighe den bij de urologische tak van het Radboud noemt De bruyne „geavanceerde tech nische onderzoeken" naar impotentie en incontinentie. De laatste jaren is het inzicht gerijpt dat impotentie bij mannen lang niet altijd een psychische oorzaak hoeft te hebben. In ongeveer de helft van de gevallen is er een li chamelijke reden. Impotentie is daardoor volgens de prof. enigszins uit de taboesfeer gekomen. Mannen komen vaker naar het ziekenhuis nu zij ervan overtuigd raken dat impoten tie 'slechts' een lichamelijke, en niet een moeilijk grijpbare geestelijke oorlzaak heeft. De behandeling van potentie oogst bovendien steeds meer succes. Vooral het onderzoek naar stoornissen in de ze nuwgeleiding of de bloedtoe- voer speelt daarin een be langrijke rol. Tenslotte zijn op het gebied van incontinentie vorderin gen gemaakt. In ons land zijn 500.000 mensen incontinent. „De meesten zijn niet te hel pen. Dan gaat het bij voor beeld om de mensen die in verpleeghuizen zitten. Maar een ander deel kan behan deld worden. Ik noem dan de ontwikkeling van kunstmati ge sluitspieren. Dat staat bij ons volop in de belangstel ling". LEX VAN KOOTEN UTRECHT Een onderzoek naar het effect van het aids-rem- mende middel AZT (Retrovir) bij 18 seropositieve mannen heeft aanwijzingen opgeleverd dat het middel verslechtering van hun toestand zou kunnen tegenhouden. Bij 17 van hen daalde het ni veau van de antistoffen tegen het aids-virus. Dat is een aanwij zing dat de kans op het krijgen van de ziekte afneemt. Volgens de arts F de Wolf is het proefonderzoek echter te klein om het beleid inzake aids-tests te veranderen. Zo'n wijziging heeft pas zin als kan worden voorkomen dat seropositieven aids krijgen en volgens hem duurt het nog twee of drie jaar voor daar zeker heid over is. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA SUSKEENW1SKE DE EDELE ELFEN <c) Slandaarö Ultgevorij/Wavery Productions DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer zal op korte termijn een initiatiefwetsvoorstel indienen voor een financiële regeling ten behoeve van weduw naars met jonge kinderen. Volgens het CDA-kamerlid Doelman-Pel denkt de fractie daarbij aan een maande lijkse netto-uitkering aan weduwnaars van 200 gulden per kind. De fractie komt met dit eigen wetsvoorstel nadat staatssecretaris De Graaf van sociale zaken vorige week had laten weten geen heil te zien in een eerder door hem voorgestelde interimrege ling. Op grond van deze regeling zouden buitenshuis werkende weduwnaars die kinderen beneden de 12 jaar verzorgen, een uitkering kunnen krijgen. De Graaf besloot de voorgestelde in terimmaatregel in te trekken nadat de Emancipatieraad en de Sociaal-Economische Raad zijn voorstel hadden verworpen. Bij de behandeling van de begroting van sociale zaken in no vember vorig jaar, drong de Tweede Kamer al aan op een tijde lijke regeling voor weduwnaars, in afwachting van een algehele herziening van de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW). Deze herziening kan namelijk niet vóór 1 januari 1990 tot stand worden gebracht. De Graaf zegde toen de Kamer toe advies over een tijdelijke regeling te zullen vragen. De CDA-fractie wil niet wachten tot de herziening van de AWW. Volgens mevrouw Doelman zullen ruim 10.000 kinderen voor de maandelijkse uit kering in aanmerking komen. Een joodse kolonist dwingt een vrouw en twee kinderen stenen op te ruimen, die eerder do< demonstranten op straat waren gegooid. Toen de kolonist de fotograaf deze plaat zag maken z hij: „Nog eentje en het zal je laatste zijn." tO FOTOl: U, SPECULATIES OVER AKKOORD IN BEZETTE GEBIEDEN: jar TEL AVIV Het gonst ineens van de vredesge- ruchten, negen maanden voor de algemene verkie zingen in Israel en de Verenigde Staten. De oude Amerikaanse gezant Philip Habib reist van Washington naar Amman en als de voortekenen niet bedriegen zal minister Shultz zelf over een week of twee naar het Midden- Oosten gaan. De Amerika nen zijn aan het graven geslagen in het diepe en nogal verwaarloosde graf dat „Camp David" heet. „De nieuwe Amerikaanse vre desvoorstellen", wordt de ver zameling gerucHten genoemd. Maar hoe nieuw zal het uitein delijke plan zijn? Een fris initi atief? Of een macabere vondst van grafschenners? Hoop voor de Palestijnse opstandelingen? Of de zoveelste desillusie? Het Amerikaanse plan verkeert nog in een zeer pril stadium. Maar het zou een aangepaste versie behelzen, van de auto- nomie-paragraaf (1978) in de Akkoorden van Camp David. Israel en Egypte vermelden daarin 26 punten, die betrek king hebben op de toekomst van de bezette gebieden. Een paar van de belangrijkste zijn: - In de districten Judea, Sama ria en Gaza zou de militaire regering worden vervangen door een Bestuursraad van elf leden, met als zetel Bethlehem. - Alle inwoners van 18 jaar en ouder mogen de Raad kiezen, voor een zittingsperiode van vier jaar. - De Raad regelt alle bestuurs zaken die de Arabische bevol king betreffen. - Handhaving van veiligheid en openbare orde is de verant woordelijkheid van Israel. - De inwoners mogen op per soonlijke basis kiezen voor het Israëlische of het Jordaanse staatsburgerschap. - Een commissie met vertegen woordigers van Israel, Jorda nië en de Bestuursraad zal zich beraden over de wetgeving in de districten. De besluiten moeten unaniem worden ge- - Inwoners van Israel mogen land verwerven in de distric ten en er zich vestigen. Arabi sche inwoners van de distric ten met Israëlisch staatsbur gerschap. mogen hetzelfde doen in Israel - Een vertegenwoordigende commissie van Jordanië. Israel en de Raad zal de normen be palen voor immigratie van Arabische vluchtelingen, in redelijke aantallen. De beslui ten moeten unaniem worden genomen. - In het gebied van de distric ten en Israel zal vrijheid heer sen van beweging en economi sche activiteit - Israel blijft bij zijn aanspra ken op de souvereiniteit van de districten. Omdat het weet dat er andere aanspraken be slaan. stelt het voor, terwille van de overeenkomst en de vrede, het vraagstuk van de souvereiniteit open te laten. - Er zal nog een nader voorstel worden gedaan over het be stuur van de heilige plaats van de drie godsdiensten in Jeru zalem. Daarin zal de vrijheid van toegang voor de aanhan gers van alle religies worden gegarandeerd. - Om de vijf jaar zullen deze principes opnieuw worden herzien. Misverstand Zo'n document is natuurlijk niet meer waard dan de goede wil die bestaat over de uitvoe ring ervan. En afgaande op het resultaat van de werkbe sprekingen tussen Egypte en Israel is die waarde gering. De Egyptische ambassadeur in Tel Aviv, Mohammed Bassiouny, heeft sinds drie jaar (1980- 1982) de voortslepende bespre kingen van het begin tot het eind meegemaakt. In een re cent interview met deze krant het hij er geen misverstand over bestaan, dat zijn land Is rael verantwoordelijk stelt voor de uiteindelijke misluk king „Waarom geen akkoord? Om dat wij een volledige autono mie willen, en Israel helaas al leen bereid is te praten over zelfbestuur voor de bevolking en niet voor het land. En dat is een idee dat niemand in de wereld aanvaardt". De ambas sadeur wees erop dat koning Hoessein en de Palestijnen duidelijk „neen" hebben ge zegd tegen Camp David. „Wie dag en nacht blijft herhalen dat hij alleen Camp David en autonomie wil. verspilt alleen maar tijd", voegde hij eraan toe. in een duidelijke verwij zing naar premier Shamir en de Likoed. Waarom is premier Shamir, die zich destijds onthield van stemming over de akkoorden van Camp David, zo'n geest driftig voorstander van de au- tonomievoorstellen? Om de zelfde redenen waarom de Arabische wereld er niets van wil weten. Zo blijven immers de aanspraken van Israel op de souvereiniteit over de be zette gebieden bestaan. Israëli sche militairen gaan door met hun pogingen de rust te hand haven. Ook het nederzettin- genbeleid blijft intact. Maar de toekomst van Jeruzalem is in dezelfde nevelen gehuld als die van de bezette gebieden als geheel. Kolonisten Wanneer besluiten van de vertegenwoordigende commis sies unaniem moeten zijn, zal Israel het laatste woord behou den in zake terugkeer van vluchtelingen en de wetge ving. Maar. moet de volgende vraag dan luiden, hoe komt het dat politici en staatsleiders met een andere visie niet di- rekt „neen" hebben gezegd te gen de Amerikaanse voorstel len'.' En dan gaat het om men sen als president Hosni Moeba- iar rak van Egypte, vice-premijë en minister van buitenlanqlof zaken Simon Peres, minister Ezer Weizmann en, met ze|et veel aarzelingen misschijiac ook de Jordaanse konii Hoessein. Het antwoord is dat zij ervr~ uitgaan, de uitlatingen v Sjamir ten spijt, dat de Ame kaanse voorstellen op belar rijke punten zullen afwijk van de 26 principes in de au t nomievoorstellen Het is e indruk waarmee de direkte valen van Sjamir binnen Likoed, David Levy en Ar 4 Sharon, al proberen hun vo< i deel te doen Net als Sjanj& hadden ze de afgelopen dagj|j troepen verontruste kolonist® onder hun gehoor. „Let op, addertje onder tflL gras!", riep Levy, die behalf vlce-premier ook minister v[ huisvesting is. „In het nieuj belastingjaar zal ik duizend?* nieuwe flats laten bouwen pf de gebieden". Dat er ooit spij ke zal zijn van onderhandel® gen over de souvereiniteit vl de gebieden (volgens de auP nomievoorstellen na een riode van vijf jaar), wij* Levy en bijvoorbeeld ook Sir ron en Sjamir. met kracht vf" de hand De geruchten stemmen de koed-aanhang tot ongerd hcid. De Amerikanen zoud uit te sluiten, maar alleen \c ruil voor een toezegging een bevriezing van het aan! nederzettingen. Zo'n voorsf? zou trouwens ook in Arabist kringen op verzet stuiten, was indertijd een belangif struikelblok voor Egypte, i Israel niet over Jeruzal^. wenste te praten. Verder is duidelijk dat ergil in het proces een internatloi! Ie vredesconferentie mj{ worden gehouden. De Ame kanen staan daarover niet juichen, maar hopen dat v< het zover komt, al de nod) inhoudelijke voortgang zal z geboekt. Sjamir is een vV klaard tegenstander van zr bijeenkomst, maar denkt noegen te kunnen nemen rL de gezamenlijke rol van W| hington en Moskou. VolgA de geruchten wil Reagan o Syrië en Libanon bij het wa| noverleg betrekken, en daü een gruwel in Sjamirs ogenj De Arabische landen hebb Israel, en met name de koed, er steeds van besch digd dat het via de autonom voorstellen van Camp Da\ de bezette gebieden wil in ven. Het lijkt dan ook onwa schijnlijk dat zij akkoord len gaan met besprekingen, niet vast staat dat de'om handelingen over de uitein lijke toekomst van de gebied zo snel mogelijk gebied I liefst nog aan het eind van jaar. Maar Sjamir lijkt uit tijdwinst. Via instemming de nog zeer vage Amerikaa voorstellen hoopt hij af te men van zijn imago van e wige nee-zegger. Dat hij. al door de opstelling van rivalen, geen ja kan blij^ zeggen, zal waarschijnlijk de loop van de komel maanden blijken. De vloek van MacBeth NEW YORK De politie heeft de dood van de stemcoach Bantcho Bant- chevsky geregistreerd als vermoedelijk geval van zelfdoding", maar theater mensen vragen zich af of de vloek van „MacBeth" terug is. Bantchevsy viel eind januari in de pauze van Verdi's „MacBeth" van een hooggelegen bal kon in de Metropolitan Opera en was op slag dood. wil dat op MacBeth een vloek rust. Glenda Jack son. die in april in New York als Lady MacBeth op het toneel staat, wachtte daarom lang alvorens de rol te aanvaarden Alleen al hel noemen van de naam wordt door Britse acteurs gelijk gesteld mei het afroepen van ongeluk. De traditie in het theater Zij noemen het „het Schotse stuk" of de „on noembare". Wie wel de naam uitspreekt moet vol gens traditie de kamer uit, drie keer ronddraaien, spuwen en kloppen en oot moedig vragen om verge ving Maar de vloek spaart nie mand. menen acteurs. Lil lian Baylis, directrice van de Old Vic in Londen. werd in 1937 tijdens repe tities voor MacBeth ziek en overleed thuis aan een hartaanval. Tijdens dezelf de uitvoering werd Lau rence Olivier op een haal na gemist door een valle gewicht Toen John Ciel gud zich in 1942 am stuk waagde, overledei drie acteurs, van wie ee ter plaatse op het toneel.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4