De ergernis van nachtelijk geblaf cirkelzagen en bonkende bassen BelANdréeniacnesmee Nieuw paspoort kan niet goedkoper BURENLAWAAI NOG BLINDE VLEK IN WETGEVING lEUWi Beroep op bijstand mogelijk voor specialistengeeltje Hoogleraar hekelt bezoek minister aan Oude Pekela NCRV zet zich opnieuw af tegen duaal bestel Stroomstok mag worden verkocht BINNENLAND £eidóc@ooumt WOENSDAG 3 FEBRUARI 1988 PAGINA 3 lacht tegen NAM rver illegale lozing tSSEN Het provinciaal bestuur van )renthe en de regionale inspectie voor Ie milieuhygiëne in Groningen hebben jij justitie een klacht ingediend tegen Ie Nederlandse Aardoliemaatschappij laiNAM). Volgens Drenthe en de inspec tie bestaan er sterke aanwijzingen dat Ie NAM jarenlang giftige stoffen heeft eloosd op één van haar lokaties in 111 choonebeek. Het zou met name gaan m glycol, een stof die ook in anti-vries ?e foorkomt. Volgens NAM-woordvoer- a| er F. Duut is het uitgesloten dat er lycol in de bodem van Schoonebeek is einjecteerd. „Glycol is een dure stof ie steeds wordt hergebruikt en aller- ünst een afvalprodukt", aldus Duut. Geheimnummer 008 wordt afgesloten DEN HAAG De PTT vindt het geen stijl dat het ochtendblad De Telegraaf vanochtend een geheim nummer van het inlichtingennummer 008 van de post in Goes heeft gepubliceerd. Dit ge heime nummer dat wordt gebruikt voor onderlinge communicatie tussen districten, is pertinent niet voor extern gebruik. Volgens een woordvoerder van de PTT wordt het geheime num mer, waar sneller inlichtingen verkre gen kunnen worden dan via het 008- nummer, zo snel mogelijk afgesloten. „Ik vind het vreemd dat een dagblad dergelijke nummers maar publiceert. Het levert alleen maar schade voor onze bedrijfsvoering", aldus een woord voerder van de PTT. Een agent verschuilt zich achter een politieauto tijdens de schietoe feningen in het donker. Schietoefeningen politie in het donker NIJMEGEN De rijkspolitie district Nij megen is gisteren begonnen met het ge ven van schietoefeningen in het donker. Aan de oefening moeten alle 600 geüni formeerde politiemensen van het district deelnemen. Deze schietoefeningen zijn uniek voor Nederland. De Nijmeegse rijkspolitie is hiermee begonnen omdat gebleken is dat politiemensen in veruit de meeste gevallen in het donker het vuur wapen trekken of gebruiken. In de afge lopen vijf jaar gebruikte de Nijmeegse rijkspolitie 75 keer een vuurwapen. In tachtig procent van de gevallen gebeurde dat tussen 18.00 en 06.00 uur. Voor vrijwel alle politiemensen is schieten in het don ker echter een onbekende ervaring. ICLOZ: cf£een sprake an vergoeding thuisverpleging GUTEN Volgens de ■dj>articuliere ziektekosten- erzekeraars (KLOZ) is er j helemaal geen sprake van it iedereen binnenkort uisverpleging vergoed n krijgen. levrouw Veder-Smit van de ationale Kruisvereniging d vorig week gezeg dat on- rhandelingen hierover in :n vergevorderd stadium zijn. [aar volgens directeur R. :heerens van de KLOZ zal er looit sprake van zijn dat men- n die in een verpleeghuis ^gen de kosten voor thuis verpleging vergoed krijgen, eze groep mensen valt name- k onder de Algemene Wet ijzondere Ziektekosten giiAWBZ) en daarom zullen (articuliere verzekeraars de [osten nimmer betalen. Wel volgens Scheerens ge- •ekken gaande over een ntal experimenten van uisverpleging die mogelijk loor de verzekeraars worden [ergoed. ïenzine duurder i/o|K)TTERDAM De prijs van »n liter benzine gaat morgen iet twee cent omhoog. Als ge- iolg daarvan gaat een liter su- ;r bij de meeste pompen 153 nt kosten, een liter super on dood 150 cent en normale nzine 148 cent per liter. In prijs van dieselolie komt n verandering. leinzak bverleden ^«OTTERDAM De Suri aamse actrice Orsyla Mein- 1 ak is gisteren in haar woon plaats Rotterdam overleden. ;ij is 55 jaar geworden. Orsyla ïeinzak was al enige tijd ern- jd tig ziek, maar speelde afgelo- 0(3 en maand nog drie voorstel- 111 ngen van het stuk „Iris", dat 'd "hea Doelwijt speciaal voor aar had geschreven. De over- eden actrice kwam uit een fa- lilie van toneelspelers. Haar Jë rote voorbeeld was haar va- 0<: er Emile Meinzak, die een dafcidende rol heeft gespeeld in et Surinaamse volkstoneel, t Is actrice met een sterke uit- traling is Orsyla Meinzak in e jaren tachtig vooral opge- sc allen als Misi Jana in „Een ra ikke zwarte vrouw als ik", t èbaseerd op het leven van de 20 erste vrouwelijke Surinaamse anrts Sophie Redmond, en in de angrijpende monoloog „The grürple blues", de bewerking jan Astrid Roemer van „The tolor Purple". De actrice zal Jolgens haar uitdrukkelijke te,*yens in Suriname worden be- VANDAAGi IN HET DEN HAAG Geluids hinder is ook: die jonge hond, buiten in een ren tussen de eengezinswo ningen met doorzonka mer, die prompt elke nacht om tien over drie in alle toonaarden blaf fend de buurt terrori seert. En die krolse kat op dat balkonnetje ze- venhoog, die zich als een zingende maar akelig on zuivere zaag langdurig en luidruchtig blijft be roepen op haar rechten van voortplanting. En die zingende cirkelzaag die echt is, waarmee bij buurman het berke- en beukehout snerpend en gillend tot hanteerbare stukken wordt gezaagd voor de open haard. Of de allesbrander, hij 's avonds zo luide pookt dat de kinderen van de bu ren wakker worden. Terwijl in de kamer ernaast de ge luidsboxen stormkracht bla zen zodat de buren aan de andere kant hun eigen tele visieomroeper niet kunnen verstaan; en de bonkende bas van huisnummer 9 nog te volgen is op huisnummer 27. Dan hebben we het nog niet over feestjes van boven-, on der- en zijburen, in het holst van de nacht ten afscheid toeterende auto's, piano-, trompet- en slagwerkoefe ningen, en ander auditief on gerief oproepend kwaad van uiterst hinderlijke omvang. Iedereen herkent in boven genoemde reeks wel iets van zichzelf en gelijk bevroedt men hoe ernstig het burenla- waai is. Ook bij het Ministe rie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu (om niet te veel geluids hinder te veroorzaken afge kort tot een gemakkelijk te mompelen VROM) ontdekte men de afgelopen jaren dat milieuwetgeving een mooie zaak is, maar dat het zo lang zamerhand als gemis moet worden ervaren dat maatre gelen ter voorkoming van burenlawaai daarin niet voorkomen. Mr. J. Tesink, directeur Geluid van het Mi nisterie van VROM, zegt het zo: „Jaarlijks heeft de Twee de kamer overleg over het milieubeheer, via de vaste kamercommissie milieuhy giëne. Aan de ene kant wordt dan het jaarlijks voortschrij den van de meerjarenpro- grammering getoetst, zoals de stand van zaken bij de uit voering van isolatie, geluids schermen, etcetera. Verder wordt dan gekeken hoe het zit met de hoofdlijnen van het beleid". Rapport In het eerste geval gaat het om het Meerjaren Uitvoe ringsprogramma Geluidhin- derbestrijding 1988-1992. Voor wat de hoofdlijnen van beleid betreft, ligt er vandaag een interessant rapport op ta fel, want de commissie ver gadert vandaag. „Burenla waai" heet het rapport, dat is gemaakt door het Research Instituut voor de Gebouwde Omgeving (RIGO), gevestigd in Amsterdam zodat men bij wijze van spreken thuis kon blijven met het probleem eenvoudig op schoot In het voorwoord is mr. Te sink aan het woord, die on der meer stelt, dat burenla waai een maatschappelijk probleem is, waarvan de ernst is toegenomen en nog steeds groeit. Mr. Tesink: „Burenlawaai bespreekt een hele nieuwe dimensie, waar over de Wet Geluidshinder, die uit 1979 stamt, zich niet uit laat. De grote bronnen waar de wet zich mee bezig houdt zijn verkeerslawaai en industrielawaai. Met uitzon dering van luchtvaartlawaai, dat apart is geregeld. Toen- dertijd is al uitgesproken, dat burenlawaai een groot pro bleem is, waar heel moeilijk Buren kunnen soms zo'n lawaai maken dat horen en zien je vergaat. wetgeving op los te laten is. Na zo veel jaar is bekeken hoe het met burenlawaai staat omdat er zo veel (parti culiere) signalen binnen kwamen, dat een groot pro bleem zichtbaar werd". Bij voorbeeld: de politie steekt tegenwoordig zo'n duizend manjaren in de bestrijding van burenlawaai. En dat mondt niet zelden uit in situ aties waarbij bloed vloeit. Mr. Tesink: „Daar moet je, wil je adequaat beleid voeren, iets aan doen. Nee, er zijn nog geen aanbevelingen aan het rapport „Burenlawaai" ver bonden, maar het rapport is bedoeld als aanleiding voor beraad over nieuwe beleids lijnen op dit punt. Overal wordt iets aan gedaan, maar dit is een blinde vlek". Eén op de vier Hoe ernstig het lawaai-euvel anno 1988 is blijkt wel uit het feit dat zo ongeveer één op de vier Nederlanders zegt se rieus hinder te ondervinden van anderen. Het RIGO-rap- port bewijst met dat cijfer, dat de lawaai-overlast door burengerucht inderdaad aan het toenemen is. Want, weet het RIGO ter vergelijking, in het begin van de jaren zeven tig beklaagde zich hooguit één op de tien vaderlanders over dit soort hinder. Ver taald in politie-optreden be tekent de huidige hoeveel heid klachten dat de politie rond de 70.000 keer per jaar uitrukt om ergens een eind te maken aan lawaai-kwelling. Waar mensen op een kluit wonen, is het euvel vanzelf sprekend erger dan -bijvoor beeld- op de Drentse hei. En uit die logica mag ook een voudig worden verklaard waarom het burenlawaai fre quenter voorkomt in Den Haag of Leiden dan in Raal- te. Maar ook dat jongeren en mensen met een kleine beurs relatief eerder in geluidso verlast terecht komen dan andere groepen die het totaal der samenleving helpen vor men. Dat laatste heeft onder meer te maken met het feit dat het ontbreken van wetge ving op het gebied van bu renlawaai vanzelfsprekend ook van toepassing is op (ver nieuwbouw. Volgens het RIGO-rapport is het maar treurig gesteld met de geluid- wering in de (sociale) wo ningbouw. Volgens de sa menstellers is het dan ook bijzonder riskant het optre den bij burenlawaai uit het takenpakket van de politie te halen, zoals de minister van justitie onlangs suggereerde. „De op deze manier vrijgeko men politiecapaciteit zal niet opwegen tegen de capaciteit die dan weer nodig is om sterk escalerende burenruzies de baas te blijven". Twee van de drie klachten bij de politie over burenlawaai hebben overigens betrekking op feestlawaai en harde muziek. Naast overheidsmaatregelen in de materiële sfeer zal de mens dus zelf moeten worden heropgevoed. ALPHONS TER BRAKE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ziekenfondsverzekerden die niet in staat zijn 25 te betalen voor een bezoek aan een speci alist, kunnen een beroep doen op de Bijstandswet. Zij dienen daartoe contact op te nemen met de plaatselijke sociale dienst. Staatssecretaris Dees van volksgezond heid heeft dit gisteren gezegd in de Tweede Kamer, waar hij aan de tand werd gevoeld over het specialis tengeeltje dat maandag is ingevoerd. Overigens gélooft Dees niet dat er veel mensen zijn die de eigen bijdrage van 25 niet kunnen opbrengen. Hij wees er nogmaals op dat per verzekerd gezin slechts drie keer het geeltje behoeft te worden betaald. Daarna krijgt men van het ziekenfonds een vrijwaringsbewijs. De vrees van de PvdA'er Van Otterloo dat sommige ziekenfondsver zekerden vanwege de eigen bijdrage zullen afzien van spe cialistische behandeling deelt de staatssecretaris niet. Aanvullende verzekering De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) is niet enthousiast over het be sluit van het ziekenfonds DSW in Schiedam om het spe cialistengeeltje op te nemen in de aanvullende verzekering, staatssecretaris Dees De 166.000 verzekerden van DSW kunnen het risico dat ze FOTO: DIJKSTRA per twaalf maanden (maxi maal) drie keer 25 gulden moeten betalen voor een bezoek aan de specialist op die manier vrijwillig verzekeren voor 15 gulden per jaar. Ook ander zieken fondsen zouden dit overwegen. De VNZ vindt dat de premie voor de aanvulende verzekering op die manier te hoog wordt en vreest dat het de overheid mis schien wel erg gemakkelijk maakt om nieuwe eigen bijdragen in GRONINGEN De Nijmeegse hoogleraar strafrecht en oud-officier van justitie mr. Corstens vindt het „merkwaardig" dat minister Korthals Altes van justitie morgen naar Oude Pekela gaat om daar te praten met de ouders van de bij de ontuchtzaak betrokken kinde- Corstens. „Het is uitermate precair dat de politiek zich zo heel direct gaat bezig houden met strafzaken, waar het per slot van rekening altijd gaat om hele persoonlijke belangen van men sen". Hij vindt dat de ouders zelf de pat-stelling in de zaak Oude Pekela moeten doorbreken door met hun nieuwe gegevens over de brug te komen. De Amsterdamse hoogleraar massa-psychologie M. Brouwer denkt nog steeds dat er in Oude Pekela sprake is van massa psychose, of, zoals hij het formuleerde, „massale verstandsver troebeling". Hij sloot niet uit dat de Groninger jeugd psychiater dr. G. Mik die op grond van onderzoek er van overtuigd is dat 30 tot 35 kinderen bij de zaak betrokken zijn, zelf „een beetje het slachtoffer is geworden van die verstandsvertroebeling". De hoogleraren zeiden dit gisteren in het NOS-radioprogramma „Op de rand van het recht". Mik zei in een reactie op Brouwers uitlatingen „geen woorden te hebben voor dit soort opmerkin gen. Brouwer is kennelijk een diagnosticus op afstand". Korthals Altes gaat morgen naar Oude Pekela om met de be trokken ouders te praten. De ouders weigeren nieuwe gegevens waarover zij zeggen te beschikken aan de politie te overhandi gen. tADVERTENTIE Bel Andrè van Duin. 06 - 320.322.55 Iedere dag een nieuwe lach (50 ct p min iKamer verdiept jtich in kosten °pan M-fregat ?{)EN HAAG Op verzoek |fan de PvdA-fractie heeft de o.rweede Kamer gisteren beslo pen de stemmingen over de de fensiebegroting één week uit stellen. Dat biedt enige imte om na te gaan welke onsequenties de kostenover- chrijding van het M-fregat- enproject heeft voor de begro- ing voor 1988. De vaste Ka- ïercommissie van defensie zal p ïorgen de regering hierover en mondeling overleg aan tand voelen. Afgelopen irijdag kregen de defensiespe- ialisten in de Kamer op een kerkbezoek in Zeeland te ho- dat de kosten van een ompleet uitgerust M-fregat pmiddels worden geraamd op irca een half miljard gulden, let ministerie van defensie loudt het overigens op 410 ïiljoen gulden. In 1985 wer en op basis van het prijspeil Uil jan 1983 de kosten getaxeerd p 360 miljoen gulden per HILVERSUM De NCRV ziet geen heil in een duaal bestel, waarin commerciële en publieksomroepen naast elkaar bestaan. Integendeel, deze omroep verwacht daar alleen maar schade van. Dit schrijft NCRV-voorzitter drs. Th. Jansen aan minister Brinkman. Hij doet dit in afwachting van de toegezegde uitnodi ging voor een gesprek binnenkort op het departement. De NCRV-voorzitter licht deze stelling nader toe. CDA en NCRV zijn het erover eens, dat de media-inhouden niet bepaald moeten worden door enkele kapitaalkrachtige exploitanten. In het geval van een duaal bestel kan de commerciële omroep goedkoper werken, zodat kijkgeld overbodig wordt, maar competitie zal lei den tot prijsopdrijving bij het verkrijgen van medewerkers en programma's met kwaliteiten. Het argument, dat bij niet-com- merciële omroep reclamegelden wegvloeien naar het buiten land, ontkracht hij door er op te wijzen, dat een intelligent be dachte STER-constructie het reclame maken op de Nederlandse tv alleen maar aantrekkelijker maakt. 'Jï [uk. Annenberg schenkt collectie aan museum WASHINGTON Het mu seum van Philadelphia in Pennsylvania heeft 80 teke ningen van Paul Cézanne ge kregen van de rijke uitgever en oud-ambassadeur Walter Annenberg. Dit heeft het mu seum meegedeeld in een maandag in Washington ont vangen communiqué. De teke ningen, uit de jaren 1870 tot 1900, zijn landschappen, por tretten van familieleden en naaktstudies. Het museum van Philadelphia had al 25 schilde rijen op doek en 10 op papier. Daaronder zijn drie portretten van Madame Cézanne. DE KNOLLEN DEN HAAG Staatsse cretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) voelt er weinig voor de prijs van het nieuwe, fraudebe stendige paspoort te verla gen. Een verlaging zou mogelijk zijn omdat afge stapt is van het plan op elk gemeentehuis een pas- poortcomputer te plaatsen. Dit voordeel valt weg nu kinderen tot twaalf jaar in het paspoort van de ou ders worden bijgeschre ven. Daardoor hoeft KEP BV dat het nieuwe pas poort vervaardigt een groot aantal paspoorten minder te laten drukken. Vandaag is de Kamer met het lang verwachte einddebat over de paspoortenaffaire begon nen. Aangenomen mag worden dat de regeringspartij en CDA en VVD, ondariks niet geringe kritiek, uiteinde lijk met het beleid van Van der Linden zullen instemmen. De kritiek houdt voor een be langrijk deel verband met de prijs en met het onderzoek dat TNO nog naar de fraudebe stendigheid van het paspoort zou instellen. Van der Linden had beloofd dat de resultaten van dit on derzoek nog voor de Kerst be schikbaar zouden komen, maar in zijn brief van gisteren aan de Kamer schreef hij dat het nog even kon duren. In middels is wel bekend dat de Amerikaanse Immigratie dienst zich zeer lovend over het nieuwe paspoort heeft uit gelaten. PvdA en D66 beschouwen de huidige minister Van Eekelen van defensie, destijds staatssse- cretaris van buitenlandse za ken, als de grote schuldige aan de weinig verheffende pas poortenaffaire. Het is echter moeilijk VanEekelen daar voor nu nog ter verantwoor ding te roepen. Wel overweegt het PPR-kamerlid Lankhorst met een motie van afkeuring tegen de minister te komen. Mazelen De zeventien maan den oude Duran Sa- glik is het duidelijk niet eens met de in jectie tegen maze len die hij bij de Amsterdamse GG en GD krijgt toege diend. De afgelopen maand zijn in het gehele land. vooral in de omgeving van Rotterdam, al meer dan 150 gevallen van mazelen geregi streerd. Algemeen wordt aangenomen dat het werkelijke aantal veel hoger ligt. Een vijfjarig meisje en een zesja rig jongetje overle den al aan de gevol gen van de ziekte. FOTO: ANP ALMELO De rechtbank in Almelo heeft gis teren in hoger beroep bepaald dat een elektri sche stroomstok van het merk Paralyser Electro nic wel mag worden verkocht omdat hij niet on der het besluit ongewenste handwapenen valt. Een handelaar uit Enschede kreeg in 1986 een proces-verbaal omdat hij een stroomstok in zijn auto had. Bedoelde stok is voorzien van twee 9- voltsbatterijen die door een schakelaar in wer king worden gesteld waarna ze stroomstoten op wekken die iemand buiten gevecht kunnen stel len. De rechtbank vindt wel dat men zich niet met de Paralyser in het openbaar mag vertonen Conductrice valt uit trein RAALTE Een 28-jarige NS-conductrice is gis teravond zwaar gewond geraakt doordat ze tus sen Nijverdal en Raalte uit een rijdende trein viel De conductrice was tijdens de treinrit alleen in de machinist-cabine achterin de trein. Door nog onbekende oorzaak ging de deur van deze cabine open en werd de vrouw naar buiten gezo gen. Zij is bewusteloos in het Sophia Ziekenhuis in Zwolle opgenomen. De verdwijning van de vrouw werd opgemerkt bij aankomst op het sta tion van Raalte. Zij werd kort hierna langs de spoorbaan gevonden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3