Oprichting orthodoxe rk omroep uitgesteld foidóe1 GEESTELIJK LÉVEN/OPINIÈ" kerk wereld beroepingen brieuen lezers >weer EcidaeSoiwcmt WOENSDAG 3 FEBRUARI 1988 PAGINA 2|gjfr 'Hoffotograaf Vaticaan bleek zwendelaar MÜNCHEN "Een openbaring", noemde een 58-jarige West- duitse fotograaf het toen paus Johannes Paulus II bij een alge mene audiëntie in het Vaticaan het woord tot hem richtte. Een openbaring van een heel ander soort hadden de twaalf geld schieters die merkten dat de bedragen van zes cijfers die zij de "hoffotograaf" van het Vaticaan hadden gegeven om hem in staat te stellen een winstgevend kunstproject te ondernemen, in de zakken van een zwendelaar waren verdwenen. De voor malige leerling van fraters en misdienaar staat sinds gisteren als miljoenenoplichter terecht voor de rechtbank in München. Hij had prominente personen audiënties bij en foto's met de paus beloofd en het geld ervoor was hem grif gegeven, vertel de hij. Waar het allemaal gebleven is. kon hij niet vertellen. Omstreden politiecommissaris wordt rooms-katholiek LONDEN De omstreden politiecommissaris van Manches ter. James Anderton. is toegetreden tot de Rooms-Katholieke Kerk. Anderton die bekend is geworden om zijn opvattingen over homoseksualiteit en criminaliteit, werd in de kerk opge nomen door de vroegere bisschop van Salford, Thomas Hol land. Een jaar geleden verwekte Anderton opschudding door in een commentaar op de ziekte aids op te merken dat homo seksuelen ,,in hun eigen drek ronddraaien". In een interview voor de BBC-radio suggereerde hij dat God hem als profeet ge bruikte. Anderton (55) werd geboren in een anglicaans gezin. Hij is een tijdje lekeprediker geweest in een onafhankelijke methodistische gemeente. Het was al enige tijd bekend dat hij rooms-katholiek wilde worden. Het is niet zozeer de onwetendheid van mensen die het kwaad veroorzaakt, maar dat ze zoveel verkeerd weten. Ds. Van der Zee FOTO: ANI Van der Zee spreekt niet op Acht Mei manifestatie UTRECHT Ds. W.R. van der Zee. secretaris van de Raad van Kerken, spreekt niet op de komende Acht Mei-manifestatie in Utrecht. Het gaat volgens hem niet om inhoudelijke bezwaren tegen de beweging, maar hij meent dat hij op grond van zijn functie de uitnodiging niet kan aanvaarden. De Rooms-Katholieke Kerk is lid van de Raad van Kerken. Zolang de bisschoppen nog zoveel kritiek op de bewe ging hebben, acht Van der Zee het ..niet zuiver" in Utrecht een toespraak te houden, aldus Van der Zee. Hij heeft vantevoren geen contact gehad met de voorzit ter van de bisschoppenconfe rentie, kardinaal dr. A.J. Si- monis. „Zoiets hoef ik niet te overleggen; ik weet wel hoe het ligt", aldus de secretaris van de Raad van Kerken. Mevrouw Wies Stael-Merkx zei in een reactie dat Van der Zee heel terechte argumen ten aanvoert voor zijn be sluit. In zijn positie zou een ander besluit onverstandig zijn geweest. Van der Zee zou de deelnemers op 7 m^j, in Utrecht informeren over het zogeheten 'conciliair proces' van gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping, dat in het begin van de jaren ne gentig moet uitmonden in een wereldconferentie over hetzelfde onderwerp. Van der Zee deelt desge vraagd mee dat het voor hem op grond van zijn functie on mogelijk was aan de uitnodi ging gehoor te geven. De Acht Mei Beweging beraadt zich nog over een andere spreker, aldus Stael-Merkx. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Schore, J.Kok kandi daat te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Amsterdam-zuid (part time). drs.C.W.van der Meij kandi daat te Amsterdam, die dit beroep heelt aangenomen. Beroepbaarstelling: Drs.C.W.van der Meij kandidaat te Amsterdam. Beroepen te Apeldoorn (tweede predikantsplaats), H.J.J.Feenstra te Berkel en Rodenrijs. Beroepen te Brunssum-Treebeek. H.van den Berg te Assen-zuid. KRO RESPIJT GEGUND NIJMEGEN De oprichting van een nieuwe rooms-katho- lieke omroep van orthodoxe signatuur is uitgesteld. De ini tiatiefnemers zijn vooralsnog bereid de bisschoppen, die in gesprek zijn met de KRO, loyaal te ondersteunen. Zij verwachten dat dit gesprek tot waarneembare resultaten zal leiden, in die zin dat er in de programma's van het Rooms-Katholiek Kerkge nootschap die nu verzorgd worden door de KRO - zowel in het nieuws als in de com mentaren - authentieke ka tholiciteit zal doorklinken. Mocht het overleg echter niet tot een voor de bisschoppen aanvaardbaar resultaat leiden, dan ligt een draaiboek klaar om een nieuwe omroep op te richten. Dat heeft mr. P.A.L.M. van der Velden, voorzitter van de stichting Gabriël, meegedeeld. De stichting Gabriël, die kort geleden is opgericht, wil ge hoor geven aan de oproep van paus Johannes Paulus II tot een nieuwe evangelisatie van Europa. De stichting neemt deel in het wereldwijde ver band van katholieke TV-pro- jecten, Lumen 2000, van de heer P. Derksen, oud-direc teur van Sporthuis Centrum. Hij kondigde vorig jaar mei de oprichting aan Van een nieuwe rk omroep (toen RKO genoemd). Lumen 2000 onderhoudt con tacten met aartsbisschop John Patrick Foley, voorzitter van de Pauselijke Raad voor Soci ale Communicatie, waarvan Derksen lid is. Derksen, voor zitter van de Stichting Getui genis van Gods Liefde, is geen bestuurslid van Gabriël. Wel hebben prof. dr. C.I. Menting, bestuurslid van de Stichting Contact Rooms-Ka- tholieken, en J.G. Vorstman, voorzitter van het bestuur van het .Katholiek Nieuws blad', zitting in het bestuur van Gabriël. De stichting Gabriël richt zich op het Nederlandse taalge bied. Zij houdt daarbij niet al leen rekening met het be staande omroepbestel maar vooral wil zij inspelen op de moderne ontwikkelingen op het gebied van radio en tele visie, zoals de veel bredere ontVangst van satelliet-uitzen dingen. Volgens de stichting hebben de reacties vorig jaar op de aankondiging van een ortho doxe rooms-katholieke om roep bevestigd dat vele katho lieken in Nederland behoefte hebben aan een duidelijker katholiek geluid via televisie en radio dan thans wordt ge boden. Daarom heeft zij alle hoop dat het benodigde aantal van 60.000 leden om aspirant- omroep te worden indien no dig op korte termijn kan worden gehaald. Afspraken De bisschoppenconferentie heeft vorig jaar met de KRO afspraken gemaakt over de invulling en de evaluatie van de programma's van KRO- RKK-zendtijd. De bisschop pen hebben de zendtijd die de regering aan het rk kerkge nootschap ter beschikking heeft gesteld, uitbesteed aan de KRO. De afspraken hou den in dat eens per jaar de RKK-programma's worden geëvalueerd in een gesprek tussen de KRO. de voorzitter van de bisschoppenconferen tie, kardinaal dr. A.J. Simo- nis, en mediabisschop R.Ph. Bar. De bisschoppen leggen dan ook hun verlangens op tafel. Met mgr. Bar is daar naast nog driemaal per jaar overleg. Volgens de woordvoerder van de KRO loopt het overleg tus sen de KRO en de bisschop penconferentie „goed". Hij wilde niet reageren op het be richt dat de oprichting van de behoudende katholieke om roep is uitgesteld. Mgr. Bar was wegens verblijf in het buitenland niet bereikbaar voor commentaar. De bisschoppenconferentie liet vorig jaar na de aankondi ging van Derksen weten dat zij als zodanig niet was ge kend in de plannen voor de oprichting van een nieuwe omroep. Derhalve onthield zij zich van een reactie van goed- of afkeuring. Mediabis schop Bar wees er toen op dat vele mensen die zich met de KRO ongelukkig voelen, zich opgelucht zouden voelen. „Dat betekent allerminst dat ook de bisschoppen zich opge lucht voelen. Zij voorzien im mers wel degelijk de moeilijk heden die ontstaan door het oprichten van een tweede ka tholieke zendgemachtigde", aldus de bisschop. De KRO legde de nadruk op het „heel constructieve" over leg met de bisschoppen over de invulling van de RKK- zendtijd. De omroep beklem toonde zijn loyaliteit ten aan zien van ambt en leergezag. „Daarbij zal aandacht worden besteed aan wat in de hele ge loofsgemeenschap leeft", al dus de KRO In de overvolle Lutheraanse Gethsemane-kerk in Oost- Berlijn werd gisteravond een solidariteitsbetuiging georga niseerd voor de actievoerders die op 17 januari door de poli tie werden opgepakt bij een demonstratie tegen het regi me. Sinds die datum zijn doorlopend bijeenkomsten voor hen gehouden in ver schillende protestantse kerken in Oost-Berlijn. FOTO: AP Oostduitse dissidenten grens overgezet BERLIJN/KOBLENZ Een van de meest bekende actie voerders die onder de hoede van de Oostduitse evangeli sche kerk de laatste maanden in woord en geschrift aanval len hebben gedaan op de offi ciële politiek van de DDR. de troubadour Stephan Krawc- zyk, is gisteren samen met zijn echtgenote Freya Klier en hun 15-jarige dochter Nad- ja in de Bondsrepubliek aan gekomen. Ook de 19-jarige Bert Schlegel, een medewer ker van de milieubibliotheek van de Sionskerk in Oost- Berlijn en de Oostberlijnse do minee Werner Braune zijn met Krawczyk meegekomen. Schlegel was maandag nog veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden we gens „poging tot samenscho ling en verstoring van de openbare orde". De 34-jarige Krawczyk was op 17 januari, de dag waarop de Oostduitse communistische partij SED een herdenkingsplechtigheid hield voor Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg, in de buurt van zijn huis in de Kas- tanienallee door agenten van de veiligheidsdienst gearres teerd en gevangengezet. On der zijn jas had hij een opge rold spandoek met de tekst „Geen beroepsverbod in de DDR." Pas een week na zijn arresta tie. op 25 januari, maakte het Oostduitse persagentschap ADN bekend dat tegen de zanger een aanklacht was in gediend wegens „landverra- derlijke betrekkingen". Op dezelfde dag werd Freya Klier in de woning die zij met Krawczyk deelde in de vroe ge ochtend van haar bed ge licht en gevangengezet. Klier had kort daarvoor met enige vrienden een oproep ge richt aan westerse artiesten, om niet meer in de DDR op te treden totdat Krawczyk zou zijn vrijgelaten, „opdat niet de eeuwige nacht over ons neer daalt". Volgens inlichtingen van de Oostduitse kerk hadden zij in januari 1987 een verzoek in gediend voor een uitreisvi sum, dat ze echter enige da gen later schriftelijk weer hadden ingetrokken. De DDR is echter volgens me dedelingen van de Oostduitse advocaat Wolfgang Vogel, die al jarenlang een bemiddelen de rol speelt bij uitwisselingen van spionnen of gevangenen, bereid om alle gevangenen die op 17 januari zijn gearres teerd voor het weekeinde vrij te laten. Volgens de radiostu dio van de ARD in Oostber- lijn mogen de gevangenen zelf kiezen of ze in de DDR willen blijven of willen ver trekken. PRAVDA: Kerk versterkt positie MOSKOU -- Het aantal reli gieuze activiteiten, vooral van de Russisch-Orthodoxe Kerk, stijgt in de Sovjet- Unie, schreef gisteren de Pravda'. het dagblad van de communistische partij. De at heïstische propaganda moet- worden opgevoerd om de groeiende invloed van de Kerk het hoofd te kunnen bieden. De waarschuwing te gen de oplevende religiositeit komt voor in een hoofdarti kel naar aanleiding van de proclamatie zeventig jaar ge leden waarin de Sovjet-rege ring de scheiding van kerk en staat aankondigde. Als gevolg vandeze uit spraak verloor de Russisch- Orthodoxe Kerk haar politie ke invloed en werden vrijwel al haar bezittingen in beslag genomen. Ook verbood de proclamatie godsdienstonder wijs op scholen. Ondanks deze principiële scheiding van kerk en staat controleert de Sovjetregering via het bureau voor religieu ze zaken onder leiding van staaatssecretaris Konstantin Chartsjev in hoge mate de activiteiten van de Kerk, met name de benoeming van hoge geestelijken. „Weliswaar voert deze Kerk een vredelievend beleid maar zij voert haar religieuze activiteiten en propaganda op door gebruik te maken van het ontbreken van een gees telijk leven in de samenle ving en van een zekere on verschilligheid ten opzichte van atheïstische activiteiten", aldus de Pravda. „De politie ke loyaliteit van de Kerk en de wijze waarop zij heden daagse problemen aanpakt, versterken haar ideologische positie", zo schrijft de Prav da. „Daarom moet de atheïs tische propaganda worden opgevoerd, vooral onder de jeugd." Aandacht Partijleider Michail Gorbats- jov heeft het partijkader bij herhaling erop gewezen dat het meer aandacht aan de at heïstische propaganda moet besteden. De Sovjetstaat heeft de Rus sisch-Orthodoxe Kerk toe stemming gegeven dit jaar haar 1.000-jarig bestaan te vieren. Wel moet de Kerk alle onkosten daarvan zelf betalen. De voorbereiding op het jubi leum heeft tot eeri verhoogde belangstelling voor de Kerk geleid. Sovjetkranten hebben bericht dat gelovigen een beroep deden op de autoritei ten, inclusief Gorbatsjov, om meer kerken voor de ere dienst open te stellen. Ook hebben de kranten gemeld dat de kerkdiensten door meer jongeren worden be zocht. Mariënburg congresseert op 5 maart ROTTERDAM De Ma- riënburgvereniging houdt op zaterdag 5 maart een congres in Rotterdam onder de titel Gedaanteverandering van de kerk ter plaatse. Daarmee wordt een jaarlijks vervolg gegeven aan De dag van de leek. de landelijke bijeen komst van vorig jaar. Het congres wordt gehouden in de Prinsekerk, Schepen straat 69 in Rotterdam. Tot de sprekers behoren Chr. No- let, kerkelijk opbouwwerker in Den Haag en prof. R Huysmans, kerkjurist in Am sterdam en pastoor te Voor burg. Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Kerkbalans (2) Met verontwaardiging heb ik kennis genomen van de op roep van Ans Kits een deel van de kerkbijdrage in het ka der van de geldwervingscam pagne Kerkbalans te bestem men voor vrouwenacties. Niet alleen is de hetze van bepaalde vrouwen tegen mannen in de kerken kwalijk, ook dreigt de succesvolle actie ter financie ring van onze kerken en ge loofsgemeenschappen mis bruikt te worden. Deze jaar lijkse actie is nooit voor vrou wencampagnes bedoeld of voor welk groepsbelang dan ook. Het is een goedkope ma nier om deze acties voor zoiets te misbruiken, zelfs als je het met die actie niet eens bent. Mevrouw Kits zegt dat wie geld geeft aan de actie Kerk balans over de bestemming niets te zegggen heeft. Dat is niet waar. Er wordt gewerkt op basis van beleidsplannen en begrotingen van de werkgroe pen. Jaarlijks worden de uit gaven publiekelijk verant woord. Ik hoop ernstig dat eenieder die Kerkbalans fi nancieel ondersteunde dat zal blijven doen, onafhankelijk van de behoefte van welke deelactiegroep dan ook. H.J.M. Buller, VOORSCHOTEN. Kerkbalans (3) Het was altijd zó, dat vrouwen '(en ook mannen) uit liefde voor geloof en kerk, de pries ters in de kerk bijstonden. Volgens Ans Kits kan dit van daag de dag niet langer voort duren. Zij wil dit niet meer doen uit liefde, maar voor geld. Het spijt mij voor deze mevrouw, maar er zijn nog honderden mannen en vrou wen die de priester in dit soort zaken wel willen helpen. En dan niet voor geld, maar uit innerlijke voldoening, uit lief de voor God, priester en me demens. Iedere kerkganger is daar blij mee. Instelling en ge- loofsmoraal van mevrouw Kits blijkt wel uit haar standpunt, dat 't geld dat binnenkomt voor priesteropleidingen beter aan haar besteed kan worden. A.J. v.d. Sprong. DEN HAAG. Zuid-Afrika (4) Uit een naschrift van de re dactie bij mijn ingezonden brief blijkt een misverstand. Ik heb niet beweerd dat in Angola door de Unitavrij- heidsstrijders oogsten worden vernield en voedselhulp wordt verhinderd. Wel dat door de Angolese marxistische rege ring met behulp van Cubanen en Russen de vrijheid van Na mibië en Zuid-Afrika wordt bedreigd. Uit Mozambique ko men berichten over door de Renamostrijders vernielde oogsten en verhinderde voed selhulp. Anderzijds moet worden vermeld, dat de mar xistische regering van dit land, die van Rusland wapens ont vangt, toestaat, dat het verbo den ANC vanuit bases in Mo zambique terroristische aansla gen in Zuid-Afrika pleegt. H. Donker, DEN HAAG. Toto en Lotto De Stichting De Nationale Sporttotalisator maakt de laat ste jaren veel reclame voor de Toto en Lotto. Na de novem- beraktie voor de Lotto volgt binnenkort een grote Toto campagne. Op zich een goede zaak want hoe meer deelne mers des te groter de geldprij zen. Maar zijn de Toto en Lot to wel aantrekkelijk? In de winterperiode wordt het de potentiële deelnemers aan de Toto wel heel moeilijk ge maakt door de vervangende uitslagen zoals afgelopen zon dag. De vorige week zaterdag gespeelde vier Totowedstrijden had ik alle goed aangekruist. Zondagmiddag kwamen daar nog drie goed voorspelde en gespeelde wedstrijden bij. In spanning gewacht op de 'ver vangende' Toto-uitslagen voor de afgelaste wedstrijden. Evenals de afgelopen jaren kwamen er onwaarschijnlijke 'uitslagen' uit de bus. Wat te zeggen van Den Bosch-Twen- te? Twente drie plaatsen hoger geklasseerd dan Den Bosch en de laatste zes wedstrijden veel punten vergaard. Vorige week nog gelijk tegen PSV! Vervan gende uitslag een overwinning voor Den Bosch. Zo ook Tel- star-Cambuur een 1. Onbegrij pelijk! Cambuur veel hoger op de ranglijst dan Telstar. Vites- se-Wageningen een 2! Vitesse de tweede periodekampioen, hoger op de lijst dan Wagenin- gen en thuisspelend. Dag prijs! Welke 'wijze' heren bepalen deze 'uitslagen' en hoe? Wil men de Toto aantrekkelijk maken dan moet men andere wegen bewandelen. Voor de Lotto zou het prijzen schema aantrekkelijker moeten worden gemaakt door de prijzen voor vier en drie goed te verhogen en de hoog ste prijzen te verlagen. Vijf gulden voor drie goed spreekt de mensen niet meer aan. Ik denk dat het juist aantrekkelij ker wordt als drie goed b.v. 25 gulden oplevert. Dan trekt men meer deelnemers dan nu. Rechtsstaat in het geding »v< j\SSE ADVOCAAT-GENERAAL mr. P. Brilman, die in ons laft speciaal "is belast met het opsporen en vervolgen van oorlom misdadigers, acht het vrijwel uitgesloten dat daarvan v<r dachte Nederlanders ooit nog eens voor de rechter zull|( worden gebracht. Sommige Nederlanders zullen daar moej,r mee hebben. In kringen van het voormalig verzet heew echter vooral onbegrip over het deze week door de Haaa rechtbank uitgesproken vonnis dat de heer Brilman tot t conclusie heeft gebracht. De vrijspraak van de voormaliS „Oberkapo", een gevangene die door de Duitsers was aana steld als bewaker van medegevangenen in het kamp f_ bij Ommen, was voor velen een onbevredigende beslissing UITSLUITEND juridische gronden waren voor de reclj bank aanleiding de man vrij te spreken. Voor de ernstige f#> ten die hij zonder enige twijfel tijdens de oorlog heeft begai. kan formeel geen straf meer worden opgelegd, omdat het T lemaal te lang geleden is gebeurd. „De beul van Ommek mag niet zoals het Openbaar Ministerie had gesteld worden beschouwd als iemand die in staats- of publiej dienst was van de Duitsers. En zo'n dienstverband was nool zakelijk, omdat de strafbare feiten anders waren verjaardjJ' In het personenregister van de advocaat-generaal staan I namen van nog zo'n veertig Nederlanders die van soortgelr, ke misdaden worden verdacht, maar die nu niet meer vo[ de rechter zullen worden gebracht. Dat zal het rechtsgevcf van lang niet iedereen bevredigen, maar het is in elk gevUevl beter dan de zinloze aanpak die het Openbaar Ministerie |jaTi< de zaak tegen de „Oberkapo" heeft gevolgd. Voorkomèad wordt dan immers dat nodeloos oude wonden worden opejerh gereten en nieuwe trauma's ontstaan, geestelijke scha(j?r^, waarvoor de psychiater Bastiaans in verband met het procj^J meermalen heeft gewaarschuwd. j00j| Begrijpelijke emoties uiteraard, maar toch mag h|^e voormalig verzet niet uit het oog verliezen dat het herstkg1^ van de rechtsstaat een van de belangrijkste oogmerken is grjk weest in de strijd tegen de Duitse bezetter. Het vonnis van tpijzc Haagse rechtbank vloeit regelrecht voort uit het rechtsbegil^W sel waarop onze rechtsstaat gebaseerd ïs. Het onbevredigend* gevoel dat de motivering van de rechtbank heeft veroój' zaakt bij degenen die zich slachtoffer weten van mensen de verdachte, berust niet op een feitelijk onrecht, maar i een gevoelsmatig onrecht. ZOU de rechter voor mensen als de „Oberkapo" een uitzof"^ dering maken, dan zouden zij daarmee in feite buiten de éRf gemene rechtsgrondslag worden geplaatst. De rechtsstaat z<U daardoor worden* uitgehold en daarmee tevens de verwoj venheden waarvoor het verzet zich tijdens de oorlog, koste van grote offers, heeft ingezet. Enkele buien DE BILT (KNMI) - Een nieu we oceaandepressie bepaalt de komende nacht en morgen overdag ons weer. De bijbeho rende fronten bereiken van avond al met regen ons land. Ook gedurende de nacht bren gen deze fronten veel bewol king waaruit het af en toe re gent. Morgen bereikt ons via de Britse eilanden iets drogere en wat koudere lucht, waarin naast enkele opklaringen ook buien voorkomen. Na een mi nimum van rond 4 graden lo pen de temperaturen in de middaguren tot rond 7 graden op. De wind waait uit zuid tot zuidwest en is in het binnen land overwegend vrij krachtig. Aan zee neemt de wind af en toe tot hard of mogelijk zelfs stormachtig toe. Ook tijdens het weekeinde wordt wissel vallig weer verwacht met een geringe daling van de tempe ratuur. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Veel bewol king. Vooral morgen sneeuw en dichter bij zee in het zuiden regen. Middagtemperatuur tussen 5 graden in de zuidwes telijke kustgebieden tot iets onder nul ter hoogte van Oslo en Stockholm. Britse Eilanden wisselend be wolkt en een enkele bui, vrij dag tijdelijk regen. Middag- temperatuur van 6 graden in het noorden tot 9 graden in het zuiden. Denemarken. Noordwest- Duitsland. Benelux en Noord west-Frankrijk: wisselend be wolkt en vooral bij zee enkele buien, vrijdag van west naar oost regen. Middagtempera tuur van 5 graden in Dene marken tot 10 graden in West- Frankrijk. Midden en Noordoost-Frank rijk, Midden en Zuidoost- Duitsland: Eerst plaatselijk op klaringen. Vrijdag vanuit het westen regen en boven 500 a 800 meter ook sneeuw. Mid dagtemperatuur 4 tot 8 graden. en Noord-Portugal: Veel b l' wolking en van west naar oc enige regen. Langs de Middt landse Zee echter periodéQ met zon en een enkele b Middagtemperatuur 11 tot graden. PO Alpengebied: Morgen in h ie zuidoostelijk deel en vrijd vooral in het westen en no< er den sneeuw, beneden 1000 m ter ook regen. Nul grad 'h, grens overdag op rond 14 [a£ meter hoogte. Viil Zuid-Spanje en Zuid-Portug rc Zonnig. Meer naar het noc ei den ook bewolking. Middag temperatuur 13 tot 17 grade et langs de zuidoostkust tot graden. Italië en de Joegoslavisc a Kust: In het noorden vera j) derlijk bewolkt en af en tel regen, in het zuiden vrij zoei mg. Middagtemperatuur van r tot 9 graden in Noord-Italië a Noord-Joegoslavië, tot 16 gi'u den in Zuid-Italië. Vhlmgen zw Zd Limburg 1b Frankfur Genève Helsinki 20 15 14 10 26 lltlllllllllllllllllllllllllllll MISSCHIEN KUNT U OOK IETS DOEN. Tommie de Wit is elf jaar Vanaf zevende heeft hi| biiz'ndieeLU kunt ook tetsdoen Door een bijdragt suikerziekte Hij kan daar betrekkelijk normaal mee storten op giro of hank tnv DFN Amersfoort Oil leven Maar hij moet er wel alles voor doen msuline mee steunt u belangrijk wetenschappeli|k ond sporten, *n bloedsuikergehalte meten en stilstaan zoek. Tommie heeft er straks misschien baat bij GEEF VOOR DE BEHANDELING VAN SUIKERZIEKTE GIRO 5766 BANK 70 70 708

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2