CcidócSomcmt Universiteit haalt banden met afgestudeerden aan 1 STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Minibankschroef TOENEMEN GEWELD IS MOEILIJK TE BEPALEN RIOLERING LEIDEN KOST JAARLIJKS MILJOENEN College: gelijke kansen voor vrouwen bij vacature j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal acceptgiro f 70,93 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 ieuwe stichting voor uurtwerk binnenstad EIDEN De besturen van buurthuizen In de Vroolijc- Arke en het Volkshuis heb- in de stichting Buurtwerk nnenstad opgericht. De bei- buurthuizen werkten al nger samen en zijn onder :-r verantwoordelijk vooi oprichting van buurthuis Pancrat aan de Middelste- :ht. De nieuwe stichting het buurt- en clubhuis- k in de Leidse binnenstad bordineren. Ook bewonersor- nmsaties in de binnenstad hn vertegenwoordigd in het pstuur van Buurtwerk Bin- ghstad. Werkzaamheden aan Rijnsburgerweg LEIDEN Wethouder J. Peters (openbare werken) geeft maandag 8 februari om kwart voor twaalf het officiële start sein voor de rioleringswerkzaamheden in de Rijnsburgerweg. Daarbij zal ook het wegdek geasfalteerd worden. De werkzaamheden hebben tot gevolg dat het gedeelte van de Rijnsburgerweg tussen de Kagerstraat en de Paulus Buys- straat gedeeltelijk afgesloten zal zijn. In eerste instantie zal de zuidelijke rijbaan (aan de kant van de Wassenaarseweg) afge zet worden voor al het verkeer. De noordelijke rijbaan zal Jan voor tweerichtingverkeer geschikt worden gemaakt. Ook /.al de Houtlaan tijdelijk voor tweerichtingverkeer worden opengesteld. Daarna zal de noordelijke rijbaan worden afge sloten en het verkeer in beide richtingen over de zuidelijke rijbaan worden geleid. De Houtlaan wordt dan afgesloten en in de Kagerstraat zal tweerichtingverkeer toegestaan zijn. Na de werkzaamheden zal het wegdek geasfalteerd worden. In juli moet het project in principe klaar zijn, maar slecht weer kan het werk vertragen Daarna zal het stuk van de Rijnsburgerweg tot aan de Warmonderweg onder handen worden genomen. Goed troosten beter voor de gezondheid LEIDEN De Boerhaavecommissie voor postaca demisch onderwijs in de geneeskunde houdt don derdag 4 en vrijdag 5 februari een cursus over ver driet, verliesverwerking en gezondheid. De cursus is bestemd voor artsen en assistenten, verpleeg kundigen, maatschappelijk werkenden, zieken huispastores, politiefunctionarissen, psychologen en psychotherapeuten. Het doel van de cursus is de kennis van verdriet te inventariseren en het be grip in "verband brengen met rouw, depressie, be rouw en spijt. De cursus vraagt aandacht voor het begrip verdriet als gezondheidsbedreigende factor. Goed troosten zou een positieve invloed op de ge zondheid hebben. Er zullen tijdens de cursus vele sprekers aan het woord komen die allemaal een af zonderlijk onderwerp behandelen. De cursus wordt gehouden in de collegezaal in het laboratium voor Fysiologie. LEIDEN Het blijkt moeilijk te bepalen of er nu wel of niet sprake is van een toename van geweld in de Europese samenlevingen. Ener zijds komen in Europa al ongekend lang veertig jaargeen oorlogen meer voor. Aan de andere kant neemt bijvoorbeeld het voetbalge weld de laatste jaren zeer sterk toe. Dat stelde dr. P Kloos, cultureel an tropoloog aan de Leidse universiteit gisteravond in de eerste van een se rie lezingen die het'Studium Gene rale van de universiteit organiseert rond het gebruik en beheersing van geweld. Kloos ging gisteravond onder ande re in op de mate waarin geweld en agressie in verschillende samenle vingen voorkomen. Hij constateerde dat agressie niet alleen negatieve kanten heeft, maar ook nuttig is als- uitlaatklep. Hij maakt daarbij het onderscheid tussen agressie dat een „gevoel" is en geweld dat een „ge drag" is. Ook geweld kan in die vi sie. bijvoorbeeld gehanteerd door de overheid een nuttige functie heb ben. Over de beteugeling van geweld merkte Kloos op dat dit eerder een politiek dan een wetenschappelijk vraagstuk is. Het gaat daarbij om keuzes voor de inrichting van de sa menleving. Dergelijke vraagstukken komen ook aan de orde in de volgende le zingen, die voor iedereen toeganke lijk steeds op dinsdagavond om 20.30 uur worden gehouden in het Centrale Voorzieningengebouw van de universiteit, Cleveringaplaats 1. Volgende week spreekt daar prof. dr. J.A.R.A.M. van Hooff van de Utrechtse universiteit over 'Agres sief gedrag als natuurlijk regelme chanisme". Later volgen lezingen over het ver schil tussen dader en slachtoffer (16 februari), ongewenste agressiviteit in de samenleving (22 februari), staat en geweld (1 maart), terroris me (8 maart), en oorlog rond de voetbalvelden (15 maart). De cyclus wordt op 22 maart afgesloten met een forum over beheersing van ge weld onder voorzitterschap van de Rotterdamse hoogleraar dr. G.P. Hoefnagels. Viering 413de dies natalis LEIDEN De viering van de 413de dies van de Leidse universiteit be gint komende zaterdag met een ochtendpro gramma in het Centraal Faciliteitengebouw op het Witte Singel/Doelen complex aan de Cleve ringaplaats. Tussen 11.00 en 12.00 uur worden er zes diescolleges gehou den: Prof.mr. F. Feld- brugge over 'Veranderin gen in de Sovjetunie', prof.dr. H. Rooijmans over 'De samenhang tus sen psychische en licha melijke ziekten', prof.dr. H. Wesseling over 'Oor zaken, verloop en bete kenis van de Europese expansie', prof.dr. L. de Jongh over 'Naar super geleiding bij kamertem peratuur', dr. K. van der Toorn over 'Vrouw en godsdienst in de wereld van het oude testament' en prof.dr. J. Speckmann over 'De Leidse universi teit en de niet-westerse studiën'. Tussen 12.00 en 13.00 uur is er tegen betaling van 13 gulden een lunch ver krijgbaar in het Facili teitengebouw. Om 14.00 uurt gaat in de Pieters kerk de diesdialoog over 'Japan in een nieuw tijd perk' van start. Dr. J. Stam, hoogleraar Japan- kunde aan de Rotter damse universiteit, dr. K. Radtke, hoogleraar Japanologie aan de Leid se universiteit en mr. E. van Lennep, minister van staat en oud-secreta ris-generaal van de OESO zullen inleidingen houden, waarna er van 14.15 tot 15.30 gelegen heid tot discussie is on der leiding van dr. L. Leertouwer, hoogleraar Godsdienstgeschiedenis aan de Leidse universi teit. In de Pieterskerk zullen ook organisaties te zien zijn die wat met Leiden, de universiteit of Japan te maken heb ben. De diesviering is voor iedereen gratis toe gankelijk. Van 16.15 uur tot 17.30 uur wordt er in de zalen van het Leids Universiteits-Fonds aan het Rapenburg 61 een ontvangst gehouden voor degenen die in 1967 in Leiden zijn komen studeren. De rector magnificus van de Leidse universi teit, prof.dr. J.J.M. Bee nakker, zal maandag middag 8 februari om half vier de diesrede uit spreken in de Pieters kerk. DIESVIERING-NIEUWE STIJL ONDERDEEL „KLANTENBINDINGSOPERATIE" LEIDEN De Leidse universiteit wil de ban den met afgestudeerden aanhalen. „Een klanten bindingsoperatie", zo noemt dr. L. Blussé, be stuurslid van het Leids Universiteits-Fonds (LUF), het wervende be leid dat steeds meer ge stalte begint te krijgen: „We hopen er min of meer op dat afgestudeer den op hun beurt hun kinderen ook in Leiden laten studeren. Ook bij het vinden van stage plaatsen en degelijke is het handig om ingangen bij oud-studenten te heb ben1'. De diesviering nieuwe stijl, die komen de zaterdag in Leiden wordt gehouden, en het uitgeven van het blad Leidraad zijn exponenten van het beleid om afge studeerden bij de Leidse universiteit betrokken te houden. Het Leidse Universiteits- Fonds, dat over twee jaar het honderd-jarig bestaan viert, heeft „de bevordering van de bloei van de Leidse Universi teit" op zich genomen, zoals de statuten officieel vermel den. In minder formele be woordingen: het LUF pro beert de „leuke dingen" te doen voor universiteit en stu denten waar de universiteit zelf geen tijd of geld voor heeft. Zo worden dankzij het LUF bijzondere leerstoelen ingesteld bij de universiteit, betaalt het LUF geregeld de deelname van studenten en wetenschappelijk personeel aan buitenlandse congressen en kunnen studentenvereni gingen op financiële bijdra gen rekenen. Het geld is af komstig uit legaten, schen kingen van onder meer het bedrijfsleven en de contribu ties van de ongeveer 9.000 begunstigers van het LUF, merendeels oud-studenten. In een tijd waarin de univer siteiten belaagd worden door ministeriële kaasschaven en guillotines, wordt de r-ol van het LUF steeds belangrijker, weet Blussé. sinoloog aan de Leidse universiteit: „Zonder LUF zouden veel faciliteiten voor studerenden verdwij nen". Reden voor het LUF om enkele jaren geleden te besluiten dat er veel nadruk kelijker aan de weg getim merd moest worden. Het be gunstigersbestand zou moeten uitgroeien van zes- naar twaalfduizend, waarbij de nieuwe donateurs vooral onder afgestudeerden ge zocht moesten worden. De extra contributies maken het mogelijk om de bezuini- gingspijnen bij de universiteit wat te verzachten. De be moeienissen van het LUF blijven echter niet tot „ex traatjes" beperkt. Via het LUF wordt ook bemiddeld in het vinden van stageplaatsen voor studenten en werk voor afstuderenden. Ook in de „slag om de studenten" wil het universiteitsfonds een ac tieve rol spelen. In een tijd van teruglopende studente naantallen is de concurren tieslag tussen de Nederlandse universiteiten aangescherpt. De rol die ouders spelen in de keuze van de universiteit waar zoon of dochter gaat studeren acht het LUF be paald niet onbelangrijk. „Het is onze opzet om ouders die zelf in Leiden gestudeerd hebben, ervan te overtuigen dat ook hun kinderen in Lei den thuishoren", aldus Blus- Eethuisjes Blussé meent dat de betrok kenheid van oud-studenten bij hun vroegere universiteit in de jaren zestig en zeventig is teruggelopen. „Ik ben hier in 1965 aangekomen en heb de verandering meegemaakt Het universitaire leven stond aanvankelijk nogal op zich zelf. Tussen 1965 en 1970 werd het universitaire we reldje echter opengebroken. De studentenaantallen na men fors toe, er kwamen al lerlei eethuisjes voor studen ten bij. Wij ontdekten dat de universiteit ook maar een on derdeel van de grote samen leving was. Het studentenle ven speelde zich niet alleen meer binnen de studenten verenigingen af". Volgens Blussé werd op de diesvieringen merkbaar dat de generatie studenten uit die tijd zich niet meer zo met de universiteit verbonden voel den. „Er trad duidelijk ver grijzing op". De dies, de jaarlijkse herden king van de stichting van de Leidse universiteit, is dit jaar bij de 413de keer dan ook in een nieuw en moderner jasje gestoken. Zo is er zaterdag middag een speciale bijeen komst voor „Het Jaar van Aankomst 1967". Degenen die 21 jaar geleden in Leiden kwamen studeren kunnen el kaar daar weer tegen het lijf lopen, 's Middags is ook er een gevarieerd programma rond het thema „Japan in een nieuw tijdperk". In de ochtenduren worden er als vanouds lezingen over speci fieke onderwerpen als super geleiding en veranderingen in de Sovjetunie gehouden. „Mensen die net als vroeger weer studentje willen spelen kunnen 's ochtends terecht, 's Middags is het meer de be doeling de mensen in de dis cussie te betrekken", legt Blussé uit. De vroegere dies vieringen waren naar zijn- idee wat te passief en weinig uitdagend van opzet. Ook het blad Leidraad, dat sinds twee jaar ieder kwar taal onder de begunstigers van het LUF wordt ver spreid, is bedoeld om de band tussen alumni, zoals de afge studeerden in het universitai re milieu worden aangeduid, en dc universiteit te verster ken. In het blad staan artike len over lopende activiteiten op de Leidse universiteit, en interviews met afgestudeer den die „het gemaakt" heb- Voorop Volgens Blussé loopt Leiden in Nederland voorop in haar alumni-beleid. „Alleen de VU in Amsterdam heeft ook een blad voor afgestudeer den, maar verder gebeurt er opdat terrein weinig. Ameri ka is ons grote voorbeeld. Daar is het heel normaal dat je na je studie bij het wel en wee van je universiteit be trokken blijft. Hier zet men een dikke streep onder zijn studententijd". Het LUF loopt niet louter mee aan het handje van de universiteit, maar probeert ook wat nieuws in te bren gen, stelt Blussé. „We kun nen geregeld op onze manier blijk geven van onze be zorgdheid over iets'of op een speelse manier voor een wat meer tegendraadse beweging zorgen", stelt hij, omzichtig formulerend. En van die inbreng van het LUF plukt volgens hem ook de stad Leiden een graantje mee. Een florerende univer siteit, naar zijn mening voor Leiden belangrijker dan Phi lips voor Eindhoven, is van groot belang voor de sfeer in de stad. „We moeten maar eens af van het verhaal dat studenten alleen maar hete stuivertjes op de stoep gooien die burgers oprapen. Zonder universiteit zou de Haarlem merstraat de helft minder winkels hebben, gebeurt er veel minder. Leiden zou op Gouda lijken, niet zo gezellig PAUL VAN DER BIJL Mogelijk geleidelijk stijging tarieven EIDEN/STREEK Het nemen van minister Nij- om gemeenten zelf de ver enging van zeer oude riolerin- 'ii te laten betalen, zal in Lei- ui waarschijnlijk een geleide- )k oplopen van het lozings- fcht tot gevolg hebben. De ge- jieente heeft sinds 1970 al veel ude riolering vervangen. Dat on met name in de binnenstad rorden betaald met stadsver- ieuwmgsgelden. Om die ver- leuwing voort te zetten en de ^staande voorzieningen in nd te houden is tot na de euwwisseling elk jaar drie tot ijl miljoen gulden nodig. Het is og onzeker waar dat vandaan loet komen 'olgens P Kruyshaar van de (deling financiën van de ge- leente betekent het recht streeks doorberekenen van die kosten een verhoging per aan sluiting van zes tot zeven gul den per jaar van het huidige lo- zingsrecht. Een woordvoerder van civiele werken wijst er daarbij op dat zo'n verhoging net als de uitgavenjaarlijks terugkomt, waardoor de tarie ven geleidelijk behoorlijk kun nen oplopen. Het afgelopen jaar hebben er nogal wat verschui vingen plaatsgevonden in de gemeentelijke tarieven. Dat leidde tot een verhoging van het lozingsrecht voor eigenaren van huizen van 90,95 gulden in 1987 tot 111.96 in 1988 Voor ge bruikers daalde het tarief van 141 tot 56 gulden. Kruijshaar wijst er overigens op dat het voor Leiden moeilijk is om tariefsverhogingen door te voeren. De gemeente staat als gevolg van de Artikel-12 status onder curatele van het rijk. Dat brengt met zich mee dat elke verhoging van inkomsten in eerste instantie moet worden aangewend om de schuldenlast te verminderen. Leiden telt overigens ongeveer 250 kilome ter riolering. In de periode 1970-1986 is daarvan 160 kilo- mer vernieuwd. Er resteert nog ongeveer 27 kilometer riool van voor 1940 en 64 kilometer uit de periode 1945-1970. Riolering pleegt 40 tot 50 jaar mee te gaan Woordvoerder P. Haan stra van civiele werken beves tigt dat Leiden de afgelopen ja ren veel heeft gedaan om de achterstand in te lopen, maar benadrukt dat de plannen voor de komende jaren moeten door gaan. „Anders zitten we binnen tien jaar weer in de ellende". Sassenheim „Sassenheim heeft een vrij jong rioleringsnet", meldt gemeente secretaris A. Hoogenboom. De laatste jaren zijn vrij veel riolen vernieuwd bij de reconstructie van wegen. Vooral de riolen van voor de oorlog en uit de pe riode 1945-1950 zijn, of worden onder handen genomen. Sas senheim heft sinds 1 januari 1984 rioolbelasting en er zijn geen plannen tot verhoging. In Hazerswoude is de gemeente nog bezig met het aansluiten van woningen op het riole ringsnet. Dit is dan ook nog vrij nieuw, waardoor er geen spra ke is van verval. Van het hef fen van rioolrecht is in dit dorp nog geen sprake. In Alkemade wordt wel rioolrecht geheven. Het stelsel van rioleringen is relatief nieuw; ook in Alkema de moeten bepaalde delen nog aangesloten worden. Noordwij- kerhout voorziet dat eind ne gentiger jaren rioleringen moeten worden vervangen. „Daar zal geld voor moeten worden gevonden", stelt J. Zandvliet van de afdeling fi nancien. „Rioolrecht wordt nog niet geheven maar dat zou dan in beeld kunnen komen". Di recte verhogingen zitten er vol gens de gemeenteambtenaar niet in. Dat komt pas ter sprake bij het opstellen van een nieu we begroting. Ook in Ter Aar is sprake van een relatief nieuwe riolering. Wel worden er al ja renlang rioolrechten geheven. i IVN De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher- mmgsedueatie (IVN) organi seert verschillende cursussen. Deze zijn bedoeld voor mensen die meer willen weten van de natuur. Voorkennis is niet no dig. Elke cursus bestaat uit een aantal theorie-avonden die worden gehouden in de Sterre- wacht aan de Sterrewachtlaan 6. Op zaterdag worden excur sies in de omgeving van Lei den gehouden. Dit voorjaar kan worden deelgenomen aan de Poldercursus, Duincursus ot Groene Cursus. Inlichtingen tel. 071-224405/174175/215123. Wendo In het Leidse Volkshuis kun nen vrouwen een cursus Wen- do volgen. Dat is een lichame lijke en geestelijke weerbaar- heidstraining. De eerste van de in totaal tien lessen wordt ge geven op woensdag 24 februa ri. Aanvang 21.30 uur. De kos ten bedragen veertig gulden. Het Volkshuis is gevestigd aan de Apolhekersdijk 33a. Opge ven kan via tel. 071-149180. Muziek Onder de titel ..Breestraat 19' wordt komende zaterdag een muziekavond gehouden in 't Breehuys aan de Breestraat. Alles draait dan om Afrikaanse muziek. De groep Mombha treedt op en verder worden uiteenlopende muzieksoorten ten gehore gebracht. De deur gaat open om 21.00 uur, de en tree bedraagt zes gulden. Film In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde is zondag de film Amahuaca. a tropical society te zien. De film toont het oog stfeest bij Peruaanse Amazone- indianen. Aanvang 15.00 uur. Lezingen over architectuur LEIDEN Het Leids Archi tecten-Kaffee en de Vereni ging voor Onderwijs, Kunst en Wetenschap organiseren een lezingencyclus met als thema „Architectuur op zoek naar een nationale stijl". De bijeen komsten hebben plaats in so ciëteit De Burcht, Burgstraat 1. De aanvang is steeds 20.15 uur en de toegang is gratis. De eerste lezing wordt gehou den op maandag 15 februari. Dan staat het werk van de ar chitect P.J.H. Cuypers cen traal. Hij leefde van 1827 tot 1921 en zijn stijl wordt wel aangeduid als „Nederlandse Renaissance". Tijdens de tweede bijeen komst, op maandag 29 februa ri, wordt de stijl belicht van de Amerikaan H.H. Richardson, die wel de eerste, grote pionier van de Amerikaanse architec tuur wordt genoemd. Niet een architect maar een bouwwerk vormt het onder werp van de lezing die gehou den wordt op maandag 14 maart: de Sacré Coeur. Maan dag 28 maart wordt de laatste bijeenkomst jehouden en die is gewijd aan de ontwikkeling .van de architectuur in Belgie vanaf 1945. Brandende sigaret oorzaak brand Een flinke brand heeft vannacht veel schade veroorzaakt in een bovenwoning aan de Seringenstraat in Leiden. De 24-jarige be woonster werd na de brand met misselijkheid en duizeligheid naar het Diaconessenhuis gebracht. De brand werd vrijwel zeker rond zeven uur gisteravond veroorzaakt door een brandende si garet. De bewoonster had met een sigaret in haar hand een stretcher van de bovenverdieping gehaald en gleed uit op de trap. De sigaret raakte een gordijn dat bij de trap hing en vatte vlam. De vrouw raakte door de val enige tijd bewusteloos, te meer daar zij vorige week een lichte hersenschudding had opge lopen bij een val van een keukentrap. De benedenbuurvrouw kwam op het gestommel af, ontdekte de brand en schakelde de brandweer in. Zij wist de bewoonster na enige tijd zover te krijgen dat zij de voordeur opende en stelde de vrouw in veiligheid. Ook redde zij twee katten die zich op de bovenverdieping bevonden. De brandweer had de brand snel on der controle, maar kon niet voorkomen dat de woning voor een groot deel uitbrandde. De benedenwoning liep rook- en water schade op. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De gemeente Lei den heeft vrouwelijke sollicL tanten naar de vacature van offsetdrukker/medewerker post- en archiefzaken bij de politie evenveel kans gegeven als mannelijke sollicitanten. Dat antwoordt het college van B en W op vragen van het Links Leiden-raadslid R. van Lint. Van Lint was bezorgd geraakt door een artikeltje in het korpsblad van de Leidse politie, waarin wat badinerend werd gedaan over de adver tentie. De opmerking dat vrouwen nadrukkelijk werd verzocht te solliciteren zou valse hoop bij vrouwelijke kandidaten wekken, omdat de functie eigenlijk alleen ge schikt was voor mannen vaa- wege het vele sjouwwerk, al dus de schrijver van het stuk je. Volgens het college viel de inhoud van het artikel echter niet onder de verantwoording van de korpsleiding, die de verkondigde mening ook niet deelt. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: i I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar fl Leidse Courant, Antwoordnummer 998.25CO VD Den Haag CcidócSoutant Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11