Ruim zes miljard 2 6 Lenen 3 5 9 Giro 50500 Bank70.70.70.929 amer achter istitie i affaire ude Pekela 22 aanhoudingen voor verkrachting en inbraken Ernstig gebrek aan medicijnen in Suriname VANDAAG^ 10 11 Laat lepra ook jóu een zorg zijn. Donderdag 28 januari 79e jaargang no. 24023 i Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur hooldredacteur IJ. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70,93, jaar i. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Losse nummers f. 1,10 HET WEER Veel bewolking en buien. Mi nimumtemperatuur omstreeks 4 graden, middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Overwe gend matige, aan de kust af en toe krachtige, zuidelijke wind. Zon op: 08.26; zon onder: 17.21. Hoog water Scheveningen: 11.50; laag water: 06.57 en 19.34. üi ;rs wantrouwend na ommezwaai HAAG Justitie en politie hebben volgens mtS eede Kamer „gedegen werk" verricht bij het eeutr rwdiuct „gcucgeu wcir veiuiiu uij uei Pf ingswerk in de ontuchtaffaire Oude Pekela. itter Aad Kosto (PvdA) van de kamercom voor justitie concludeer- gisteren na afloop van ertrouwelijk beraad dat er Korthals Altes samen 1 hoofdofficier mr. Blok ie Kamer voerde. Ook 'DA-Kamerlid Vincent er Burg zag na het twee lurende overeleg „geen reden meer om te zeg- at de politie het verkeerd ïbben gedaan", zien van een enkele on- kige uitlating is de affai- ïaf het begin goed aange- aldus Van der Burg. Hij het wantrouwen van de in Oude Pekela dan liet terecht. Woordvoer- de Vries van de betrok- uders vindt het onbegrij- dat met name Van der de ene dag roept dat poli- i justitie ernstige fouten n gemaakt en na één ge- met de minister volledig lening is veranderd. Wel n de ouders het gesprek de minister volgende donderdag hoopvol tege- zien. Daarbij willen ze ^ens niet hun eigen bur ster toelaten, omdat die enoeg partij voor hen zou ;n gekozen. Smidf zelf is gesteld over die houding, vindt dat hij in zijn func- eenmaal geen actievoer- an zijn. SASSENHEIM De rijkspolitie van Sas- senheim heeft met de aanhouding van 22 personen in de afgelopen weken een ver krachting en een groot aantal inbraken en gevallen van joyriding in en rond Sassen- heim kunnen oplossen. Van de 22 hoofza- kelijk Sassenheimse verdachten, in de leeftijd van 16 tot 29 iaar is een aantal al voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. In totaal gaat het om een honderdtal delic ten, gepleegd in de periode van oktober 1987 tot halverwege januari dit jaar. Naast de verkrachting en enkele aanrandingen hebben de verdachten, die steeds in kleine groepjes opereerden, ook diefstallen in wo ningen, bedrijven en sportkantines en het openbreken van en vervolgens rijden met diverse auto's bekend. Bij de inbraken werd omstreeks 50.000 gulden buitge maakt. Dat geld werd opgemaakt in res taurants en casino's. De daders zijn opge spoord in samenwerking met de districts recherche en de koninklijke marechaussee, omdat er ook enkele dienstplichtigen bij waren. NASA lanceert in augustus ruimteveer CAPE CANAVERAL Het Ameri- kaanse bureau voor ruimtevaart, NASA, mikt op 4 augustus van dit jaar als datum voor de lancering van het ruimteveer Discovery. Het ruimteveer wordt op 13 mei naar zijn lanceerstei- ger gebracht, waar een maand later het proefdraaien van de hoofdmotoren plaatsvindt. Als alles goed wordt be vonden vertrekt de Discovery op 4 au gustus. Dat zal dan de eerste vlucht worden van een ruimteveer na de ramp met de Challenger, die op 28 ja nuari 1986 kort na de lancering explo deerde. Alle zeven astronauten kwa men daarbij om het leven. Het ruimte veerprogramma zal na de hervatting van de vluchten voorlopig in het teken staan van militaire missies. Contra's willen staakt-het-vuren over één maand SAN JOSE De Nicaraguaanse verzetsbe weging is met een eigen vredesvoorstel ge komen in het gewapend conflict met de re gering in Managua. Begin maart zou een staakt-het-vuren moeten worden afgekon digd, tegelijk met werkelijke democratische hervormingen. Dit hebben zes Contraleiders vanmorgen duidelijk gemaakt tijdens het eerste rechtstreekse overleg met de Sandi- nistische regering in de Costaricaanse hoofdstad San José. Tot dusverre werd in het kader van het vredesplan voor Midde- namerika een aantal malen indirect onder handeld, via de kardinaal Obando y Bravo, maar dat overleg bracht weinig resultaat. Pagina 5: Reagan vraagt minder steun Topambtenaren economische tegenvallers 0X|ra beZUHligeil DEN HAAG De over heidsuitgaven kunnen alleen binnen de perken worden gehouden door een extra bezuinigings ronde van 6 a 7 miljard gulden. Dit advies krijgt het kabinet van de Cen traal Economische Com missie (CEC), een club van financieel-sociaal- economische topambte naren. Zonder nieuwe bezuinigingen zullen de uitgaven door de tegen vallende economische groei flink uit de hand lopen. De CEC kwam vandaag voor het laatst in vergade ring bijeen, om daarna aan het kabinet rapport uit te brengen over haar bevindin gen. Het CEC-advies dient voor het kabinet als leidraad voor het te voeren finan- cieel-economische beleid. De commissie constateert dat vooral de val van de dollar behoorlijk wat roet in het eten heeft gegooid. Een an der deel van de tegenvaller wordt veroorzaakt door het mislukken van de werkloos heidsbeperking. Volgens de CEC betekent een en ander dat opnieuw fors moet worden omgebogen teneinde de doelstelling in het regeer akkoord, beperking van het financieringstekort tot 5,5 procent in 1990, alsnog te kunnen realiseren. Naar 'verluidt is de CEC echter geen voorstander van verho ging van de sociale premies, aangezien dat leidt tot een hogere collectieve lasten druk. FOTO: MILAN KONVALINKA FOTO: CEES VERKERK Lenteboden staan. In Rijswijk zijn de moedigste krokusjes zojuist met hun kopje voorzichtig een kijkje komen nemen boven de grasmat. En Eén vogel maakt nog geen lente, zo hebben de mensen die gis- in heempark „Rusthout" in Leidschendam werd onlangs het eer teren een zonnige lunchpauze beleefden op het Haagse Plein ste lammetje van dit jaar geboren. „Dat komt door het warme vandaag kunnen ervaren. Maar met krokusjes en lammetjes ligt weer", zo wordt beweerd, maar volgens sommige bezoekers van dat toch wat anders. Daarvoor lijkt het sein nu toch op veilig te de kinderboerderij komt daar toch meer bij kijken. DE GAAY FORTMAN BEZORGD: SCHIPHOL In Suriname heerst een onrustbarend ge brek aan geneesmiddelen. Dat heeft oud-minister W.F. de Gaay Fortman gister avond op Schiphol verklaard bij zijn terugkeer uit Surina me. De Gaay Fortman heeft in Paramaribo de beëdiging bijgewoond van de nieuwe Surinaamse president en de nieuwe regering. De ex-bewindsman heeft van de Surinaamse politieke lei ders te horen gekregen dat Su riname kampt met een ernstig gebrek aan medicamenten. Hij zei deze boodschap over te zul len brengen aan de Neder landse regering. „Meer kan ik niet doen", aldus De Gaay Fortman, die onderstreepte dat hij niet bevoegd was om te on derhandelen namens Neder land. De Gaay Fortman toonde zich onder de indruk van de hou ding van het Surinaamse volk, dat enthousiast reageerde op de machtswisseling in Para maribo. „De situatie deed mij denken aan de omstandighe den in Nederland toen de Duitsers na de Tweede We reldoorlog waren vertrokken". Het viel hem op dat alle racia le groepen op „overweldigen de" wijze hun steun betuigden aan de nieuwe, gekozen lei ders. De Gaay Fortman noemde het een openbaring dat bij de mili taire parade, die maandag volgde op de beëdiging van president Shankar, het leger door een deel van het publiek werd uitgejouwd. Legerleider Bouterse was hierover volgens hem „zeer ontstemd". 16 PAGINA'S Ijs gebroken tussen bisschoppen en Acht Mei Slik vitaminen en mineralen tegen domheid en diefstal Zomermode'88 brengt vogels en bloemen Consument leent nog te makkelijk Ronald Koeman bijna rond met Barcelona Twijfels rond „deal vaneeuw" uit de weg geruimd Fanfare St. Jan oefent in de dekens Appartementen op Gat van Palace van de baan Trabant: 30 jaar veel rook en weinig vuur preldtuin in ^arlemmermeer kRLEMMERMEER De leente Haarlemmermeer mogelijk een „Wereld 4dels)tuin" rijker. Dat is 'groot park, met tuinen die fckteristiek zijn voor deel- iende landen uit de gehele leid. Over de komst ervan tdt door Expo '94 bv, dat de I in 1994 zou willen ope- j, met de gemeente gespro l- plan voor een permanente toonstelling waarin de ver- illende landen en bedrijven door middel van exposi- in de diverse tuinpavil- is kunnen manifesteren, laat al langer. Joop Gee lt zou al in 1962 voor Am- Idam gevraagd een plan ken. Aanvankelijk reageer- het bedrijfsleven enthou- lt op die „Holland Prome- le". Later raakte het plan het slop omdat alle beschik- e zandwerken nodig waren )r de Bijlmer. I pakt Expo '94 de draad er op. In overleg met Joop esink bv is gekozen voor l internationaler karakter i de handelstuin. eurstop bij bank lijkt bom fcAD In een bank in iad in de Amerikaanse staat ibraska heeft een fragmen- iebom uit de Tweede We- Idoorlog zeker twintig jaar ïnst gedaan als deurvanger. Iemand had er erg in, maar parateur Carl Patterson, die srkzaamheden moest ver- Jhten in het ketelhuis van de tok, zag het meteen. Een vei- (heidskap over het afvuur- echanisme heeft voorkomen >t de bom is afgegaan. Recherche-chef Kees Sietsma naar Philips AMSTERDAM De chef van de Amsterdamse recherche, Kees Sietsma (44), gaat het korps verlaten. Hij wordt vei ligheidsmanager bij Philips in Eindhoven. Sietsma was onder meer-betrokken bij de opgelos te ontvoeringen van Freddie Heineken en Valerie Jelgers- ma. Hij heeft als adviseur ge werkt voor het rechercheteam in de zaak-Heiin. Sietsma was ook betrokken bij de opzet van de eerste pseudo-koopteams in de hoofdstad. Dat zijn teams die infiltreren in de Amster damse harddrugswereld om informatie te verkrijgen. Siets- Kees Sietsma ma is 25 jaar in overheids dienst geweest. Hij ziet de baan bij Philips „als een nieu we uitdaging' De Amsterdamse politie be treurt het vertrek van deze „rechercheur in hart en nie ren". „Het is jammer dat ie mand met zulke capaciteiten vertrekt", aldus politiewoord voerder Klaas Wilting. Kamer eist vertrek Swarttouw DEN HAAG De vier grote fracties in de Tweede Kamer, wil len dat Fokker-topman Frans Swarttouw opstapt. PvdA-Kamer- lid Vos zal dit volgende week in een overleg met minister De Korte van economische zaken onomwonden eisen. Volgens hem deugt het management bij het bedrijf niet. Ook bij het CDA wordt langzamerhand openlijk de vraag gesteld of het manage ment bij Fokker wel berekend is op haar taken, aldus kamerlid Van Vlijmen. Het VVD-Kamerlid Rempt meent dat Swarttouw niet de meest aangewezen figuur is om te trachten Fokker te laten samengaan met een andere vliegtuigbouwer, zoals de over heid heeft geëist. D66-kamerlid Tommei zegt dat inmiddels bin nen Fokker al is besloten Swarttouw te vervangen. Zijn opvol ger zou binnen enkele weken bekend worden gemaakt. CBS MOET BEZUINIGEN OP PERSONEEL DEN HAAG Het Centraal bureau voor de statistiek (CBS), onderdeel van Econo mische Zaken, moet de ko mende vier jaar 40 miljoen gulden bezuinigen. Van dat bedrag moet 90 procent gevon den worden in personeelskos ten. Volgens minister De Kor te zullen de bezuinigingen het CBS ertoe dwingen minder te doen. Van de andere kant wordt ernaar gestreefd de kwaliteit van het werk op peil te houden, mede door nieuwe technieken te gaan gebruiken. Bij het CBS, met vestigingen in Voorburg en Heerlen, wer ken 3000 mensen. (ADVERTENTIE) Lepra. Een kwestie van gevoel. Ja, maar ook van geld. Want lepra is te genézen. De volledige behandeling van één patiënt kost per jaar ongeveer 300 gulden. De medicamenten om hem te genezen kosten 60 gulden. De NSL is de nationale instantie die zich inzet om de nood onder de 15 miljoen lijders aan deze afschuwelijke ziekte te lenigen. Laat lepra ons allemaal een zorg zijn. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam, tel020-938973 Pas vandaag duidelijkheid over specialisten geeltje LEIDEN - Pas dit week einde worden folders ge drukt van de gezamenlij ke ziekenfondsen over de inning van het specialis tengeeltje. De folders worden maandag ver spreid onder de mensen die patiënten doorverwij zen, zoals huisartsen, tandartsen en verloskun digen. De ziekenfondsen weten nog steeds niet waar ze aan toe zijn, hoewel het specialisten geeltje met ingang van 1 fe bruari moet worden betaald. Vandaag doet de Haagse recht bank uitspraak in het kort ge ding van ziekenhuizen en spe cialisten tegen de staat. Als zij de eigen bijdrage niet hoeven te innen, dan moeten de zie kenfondsen het doen en deze voorzien daarvan problemen. Deze zullen dan ook adverten ties plaatsen. Volgens direc teur J. Kool van het Regionaal Ziekenfonds Leiden Alphen (RZLA) worden advertenties ook geplaatst als de uitspraak van het kort geding anders luidt. „Dan gaat de invoering van het specialistengeeltje niet door per 1 februari en moet het plan terug naar de Zieken fondsraad". Pagina 3: Ziekenfondsen bang voor verwarring De Nederlander sluit zomaar peperdure leningen af en let nauwelijks op de voorwaarden. Het bezit van een glimmende auto of een fonkelnieuw bankstel brengt hem ertoe met elke kredietverstrekker in zee te gaan. Te laat komt hij er achter waar hij is ingelopen. De Consumentenbond raadt daarom toch vooral aan een „vergelijkend warenonderzoek" aan een lening vooraf te laten gaan. Daarmee kunnen honderden guldens worden bespaard. Er wordt niet alleen geld geleend: er zijn zelfs mensen, die de krant van de buren lenen. Misschien bent u zelf wel zo iemand. Hartelijk welkom in onze lezers kring natuurlijk, maar wist u, dat de bezorger van de Leidse Courant zich er gaarne voor leent de krant ook rechtstreeks bij u in de bus te stoppen? En onder heel gunstige voorwaarden, want de eer ste veertien dagen doet hij dat zelfs gratis! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1