r Moskou rekent op spoedig vredesakkoord Afghanistan Borï!^ 3 5 7 9 Artsen woedend over oproep aan patiënten 2 Leesbaar jnquêterapport bouw- Ubsidies 2 weken vertraagd Poolse lente houdt beren uit de slaap BBBnwn mm Lentebloempjes he het samen met Gamma V.»W 10 EcicUc ©omcwit Donderdag 7 januari 1988 79e jaargang no. 24005 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers. behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijtenweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Losse nummers f. 1,10 Vannacht enkele opklaringen en minimumtemperatuur rond het vriespunt. Overdag toene mende bewolking, in de avond regen. Middagtemperatuur ca 5 graden. Wind draaiend naar zuid, langs de kust krachtig. Zon op: 08.46; onder 16.46; hoog water schev: 05.45 en 17.54; laag water: 01.09 en 13.25; Nieuwe tarieven geneesmiddelen. Zie advertentie op pagina 8 Van onze parlementaire redactie) HAAG Het eindverslag van de êtecommissie bouwsubsidies zal chijnlijk enkele weken later ver- nen dan aanvankelijk werd aange- igd. Niet eind januari, maar waar lijk pas medio februari zal het en- rapport aan de Tweede Kamer en aangeboden. Verwacht wordt dat kamerdebat vervolgens vlak vóór of ct na het paasreces kan plaatsvinden, imissievoorzitter Klaas de Vries kon- e na afloop van de enquêteverhoren dat het eindrapport op 28 januari zou nen verschijnen. Daarbij was echter geen rekening gehouden met onder meer het feit dat de Staatsdrukkerij nog enige tijd nodig zal hebben om het eindrapport in druk om te zetten. Bovendien heeft De Vries zich ten doel gesteld een verslag uit te brengen, dat ook voor niet-deskundigen toegankelijk zal zijn. Volgens De Vries vereist de leesbaarheid dat het in boek werk te verschijnen eindverslag een nor male omvang zal krijgen. „We worstelen daar nog mee. We willen in ieder geval vermijden dat het op een pil van 1000 pa gina's uitdraait. De omvang zal beperkt moeten blijven tot 250, hooguit 300 pagi na's tekst", aldus De Vries. WARSCHAU Het zachte winterweer in Europa heeft bijzonder nare gevolgen voor de wilde beren in Polen. Ze kunnen niet slapen of worden voortijdig wakker uit hun winterslaap. Volgens het persbureau PAP kropen de beren de afgelopen weken uit hun holen, bij temperaturen tot zestien graden celcius. De kersenbomen staan in Polen al in bloei en zelfs in het uiterste noordoosten zijn de gewas sen voortijdig ontsproten. Voldoende voedsel is er echter niet voor de beren, die van de honger dreigen te sterven. Geheel anders is de situatie in de VS. Een bittere koude golf hield de midwest en het oosten van de Verenigde Sta ten ook gisteren in zijn greep. In de hoofdstad Washington werd de noodtoestand uitgeroepen en werd het stadhuis in gericht voor de opvang van dakloze zwervers. Sinds zater dag heeft de koude zeker elf levens gëist. Ajax en Cruijff definitief uit elkaar AMSTERDAM Ajax en Johan Cruijff zijn definitief uit elkaar. De ledenraad van de Amsterdamse voetbalclub beslis te gisteravond met een absolute meer derheid (27 stemmen voor, 0 tegen) dat er geen pogingen meer worden onder nomen om Cruijff als trainer terug te halen. De 40-jarige oud-international nam maandag ontslag uit onvrede met het niet nakomen van een heren-ak koord tussen hem en de top-twee van bestuur, voorzitter Harfnsen en pen ningmeester Bakker. Pagina 13: Voorzitter Harmsen: „Een heid binnen Ajax belangrijker dan FOTO: ANP Cruijff" LITIE- IORDVOERDER: Jntvoerders eijn Dg in ederland" ARLEM - Het recher- ;eam in Haarlem gaat -an uit dat de ontvoer- van Ahold-topman rit Jan Heijn nog ds in Nederland ver ben. Politiewoordvoer- Anne Geelof wilde ?ren in Haarlem niet lelijk maken op grond welke aanwijzingen 'bolitie tot deze conclu- comt. „Maar ik ben er negentig procent ze- van dat de ontvoer- nog in ons land zijn", is Geelof, die met zijn Selijkse persbijeenkom- gestopt is vanwege geringe nieuwsaan- uitspraak heeft in brede ig bevreemding gewekt. smeen werd immers aan komen dat de ontvoerders al kort na de overdracht het eerste deel van het eld uit de voeten hadden aakt. Sinds de dertiende f die naar de familie gestuurd werd en 1 rin de ontvoerders stel- nog „geïnteresseerd" te in het laatste deel van losgeld, werd niets meer hen vernomen. Politie- missaris Kees Sietsma [ereerde eind vorige nd dat deze laatste brief ide als „rookgordijn" om 1 geruisloze aftocht naar buitenland mogelijk te Ten. etische deskundigen van Instituut voor Perceptie- erzoek in Eindhoven ben de band afgeluisterd daarop de stem van een de ontvoerders of hand iers. Samen met Philips jelijken zij de band met achttal andere opnamen, lident Albert Heijn van Koninklijke Ahold heeft :ren aan het begin van nieuwjaarstoespraak g eens iedereen" bedankt, „ons de afgelopen maan- op wat voor manier dan heeft gesteund". Er be- t volgens de Ahold-presi- nog steeds geen zeker- over de afloop van de /oering. ina 4: Gerrit Jan Heijn n één jaar op „ontvoe- fslijst" llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll krant ontvangen 7 Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- 48 en uw krant wordt nog dezelf- vond nabezorgd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MOSKOU/ISLAMA BAD De Sovjetunie rekent er steeds meer op dat het overleg over Afghanistan, dat voor volgende maand in Ge- nève op de agenda staat, zal eindigen met een vredesakkoord. Dat valt op te maken uit uitla tingen van minister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze en zijn vice- minister Adamisjin. Volgens Sjevardnadze, die de afgelopen dagen op be zoek is geweest in Afgha nistan, zouden de VS bereid zijn de hulp aan het islami tische verzet te staken, zo dra de Russische troepen Afghanistan verlaten. Met die terugtrekking zou nog voor de zomer begonnen kunnen worden. Over een jaar zouden dan alle Russi sche militairen uit het land verdwenen zijn. Onlangs herhaalde de Ame rikaanse president Reagan dat hij het Afghaanse verzet zal blijven steunen, zolang geen -aanvaardbare oplos sing is gevonden voor het al meer dan acht jaar durende conflict. Maar uit bezoeken van hoge Amerikaanse functionarissen aan Pakis tan leiden waarnemers af, dat ook de VS er steeds meer aan gelegen is binnen afzienbare tijd een beslis sende doorbraak tot stand te brengen in de kwestie-Af- fhanistan. Sinds 1979 vecht et islamitische verzet te gen het communistische bewind, dat gesteund wordt door naar schatting 115.000 Sovjetrussische militairen. Volgens Sjevardnadze zou de Sovjetunie „binnen zes tig dagen na een akkoord over terugtrekking" een be gin maken met het wegha len van haar militairen. „We zouden graag zien dat 1988 het laatste jaar wordt waarin zich Sovjetrussische troepen in Afghanistan be vinden", aldus de Russische minister. Pag.5: Moskou wil geen „vijandige buur" Lieke en Angela van Hemert uit Ammerzoden bekijken in de Betuwse gemeente de sporen van het zachte win terweer. Een roze prunus, die normaal in het voorjaar en soms ook nog in de herfst bloeit, toont volop bloempjes aan de takken. Overigens worden in de weilanden in de Betuwe nog volop kieviten gesignaleerd. Normaal ge sproken heeft de vorstgrens deze vogels al meer naar het zuiden gedreven. FOTO: ANP WASSENAAR De 54-jarige eigenaar van een doe-het-zelf- zaak aan de Hallstraat in Was senaar is gistermiddag bestolen van een portemonnee met 2.700 gulden aan geld en bank cheques. Hoewel de winkel normaal gesproken op woens dagmiddag gesloten is, was de toegangsdeur gisteren open omdat de eigenaar in zijn zaak bezig was. Rond kwart over drie kwamen er twee mannen binnen. Eén van hen lokte de man naar de werkplaats ach- WINKELIER BESTOLEN ter de winkel, waar hij een tube lijm kocht. De ander bleef in de winkel. Toen de ei genaar terug kwam, zag hij de man nog net uit het kantoortje voor in de winkel komen. Toen de twee mannen weg waren ontdekte hij de diefstal van het geld. UTRECHT De Neder landse artsenorganisaties, samenwerkend in de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst (KNMG), zijn woedend over een vandaag in kran ten verschenen adverten tie, geplaatst door de mi nisteries van wvc en eco nomische zaken. De ad vertentie is bedoeld het nieuwe tariefsysteem voor apothekers uit te leggen, maar roept de patiënten ook op alleen genoegen te nemen met zo goedkoop mogelijke medicijnen. De artsen maken zich vooral boos om de volgende tekst: „Op uw verzoek kan de apo theker zelf ook een duurder (merk)produkt door een goed koper geneesmiddel van de zelfde samenstelling vervan gen. De wet laat dat toe en een wijziging van het doktersre cept is daarvoor niet vereist". Ook raadt de advertentie de geneesmiddelengebruiker aan zich zo klein mogelijke hoe veelheden aan te schaffen, on geacht het voorschrift van de arts. De advertentie suggereert dat patiënt en apotheker zon der ruggespraak met de dokter recepten kunnen veranderen en dat is onwettig, aldus de KNMG. Ook voorzitter J. Sanders van Nefarma, de organisatie van de geneesmiddelenindustrie, zei dat de overheid in de ad vertentie oproept tot „illegale substitutie" van duurdere merkgeneesmiddelen door goedkopere merkloze midde len. De Geneesmiddelenwet geving stelt volgens Sanders duidelijk dat veranderingen in recepten alleen mogelijk zijn na toestemming van de arts. Merkloze geneesmiddelen zijn volgens Nefarma, hoewel ze uit dezelfde stoffen bestaan, niet altijd identiek aan merk- medicijnen. De hoeveelheid werkzame stof kan wisselen, wat slecht kan zijn voor de pa tiënt. - weg/Witte de Withlaan. Het eisje meisje fietste op de Witte de I Withlaan en gaf geen voor- SCIlCpt rang aan een automobilist, een 27-jarige Voorschotenaar. Het ORSCHOTEN Een 15- slachtoffer werd met een her- g meisje uit Voorschoten is senschudding afgevoerd naar imorgen geschept door een Academisch Ziekenhuis o op de kruising Tromp- Leiden. (ADVERTENTIE) jihm wasemafzuigkap - in wit, bruin of grijs - twee snelheden - rookglaskleurige luifel Aantal zwervers in het „jaar van de daklozen" verdubbeld DEN HAAG - Het aantal dak- en thuislozen in Nederland is in 1987 - het VN-jaar van de daklozen - onge veer verdubbeld tot „ergens tussen de 50.000 en 100.000". Wereldwijd wonen rond de 600 miljoen mensen in een krottenwijk. Tegen het jaar 2000 zal dit aantal ziin opgelopen tot meer dan een miljard, alaus de Habi tat-commissie die in Nederland het VN-jaar vorm heeft gegeven. Secre taris E. Wallinga van de Landelijke Stichting voor Thuislozenzorg en Onderdak weet de „forse stijging" van het aantal daklozen in ons land f onder meer aan de bezuinigingen op de sociale zekerheid: „Veel mensen hebben bijvoorbeeld huurschulden en zijn uit hun huis gezet". Ook de veranderende instelling binnen de psychische hulpverlening en de hang naar „individualisering" zijn volgens hem oorzaak van de stijging. 16 PAGINA'S Bukman eist nieuw elan in hulp aan Derde Wereld Philips wil Ingrijpen in arbeids verhoudingen EG-commlssaris Andriessen wil premies voor braak laten liggen landbouwgrond Ahold koopt Amerikaanse winkelketen Onderzoek wijst uit: Leidenaars voelen zich veilig Bewoners Schenkelweg Zoeterwoude zijn parkeer problemen beu Het valt niet mee om ingewikkelde dingen snel en toch duidelijk op papier te zetten. Toch kijkt een krant daar natuurlijk niet tegen op. Het ene ding mag dan wat ingewikkelder zijn dan het andere, het moet in de krant. Het duldt geen uitstel. Ook onze primeur, dat het eindverslag van de enquête commissie bouwsubsidies enkele weken later ver schijnt dan is aangekondigd, moet natuurlijk van daag in de krant. Voorzitter De Vries zegt meer tijd nodig te hebben om het rapport leesbaar te maken. Het wordt nn pas half februari voor het klaar is. Hij had er natuurlijk beter aan gedaan het rapport alvast aan de redactie van de Leidse Courant te geven. Dan zou u er vandaag al het fij ne van weten. Maar goed, van de heer Dé Vries krijgt u nu in elk geval nog de tijd voor een proef abonnement. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om eert proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1