.Dissidenten vrij na ongres in Nederland" omanenko s slijtageslag brengt Mars dichterbij Bittere kou overvalt VS EeidicScHrumt Hamadei eist vrijlating ontvoerde Duitser Blanken oneens met gemengde stranden VS blijven verzet Afghanistan steunen miTENLAND WOENSDAG 6IANUARI1988 PAGINA 7 |rola in hevig cht met Zuidafrika IaBON Zuidafrikaan- fcht- en landstrijdkrach- lestoken Angolese leger ingen om de strategisch ben zuidelijke stad Cuito havale te veroveren. Dit 6i.|htte gisteren het Ango- •persagentschap ANGOP. ^•ficties van het Zuidafri- 7sè leger tonen volgens '«^persagentschap aan dat 59%frika diep in Angola is gedrongen met als doel 85|omsingelen en innemen 44.1 een aantal plaatsen, blonder de stad Cuito Cu- mle. DUSSELDORF De Li banees met Duitse natio naliteit Abbas Hamadei, tegen wie gisteren in Dtls- seldorf een proces is be gonnen, heeft de Libanese ontvoerders van de Duit ser Rudolf Cordes opge roepen hun gijzelaar on- middellijk vrij te laten. Grote belangstelling van de media voor het proces tegen Abbas corcjes werd op 17 januari F0T0; EPA vorig jaar in de Libanese hoofdstad Bayrut ont voerd. Abbas Hamadei richtte zijn op roep tot de ontvoerders via zijn twee advocaten. Hij ont kende zelf ook maar iets te maken te hebben gehad met de voorbereiding en de uitvoe ring van de ontvoering van Cordes en van de inmiddels vrijgelaten Siemens-manager Alfred Schmidt. Gisteravond ontving de Duitse Bondsrege ring een brief van de ontvoer ders, met een foto waaruit blijkt dat Cordes in leven is. In de brief wordt gedreigd met acties tegen Cordes, wanneer Abbas Hamadei wordt veroor deeld. Ook wordt opnieuw de vrijlating geëist van Abbas Ha- madeis jongere broer Moham med, die in Frankfurt in voor arrest zit. Abbas Hamadei wordt ten laste gelegd dat hij illegaal springstof in de Bonds republiek heeft binnenge bracht, dat hij de Bondsrege ring heeft bedreigd en dat hij medeverantwoordelijk is voor de gijzelingen van Schmidt en Cordes. Zijn broer wordt vlieg tuigkaping, moord, gijzeling en illegaal springstofbezit ten las- JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse kranten hebben in stemmend gereageerd op het openstellen van de stranden rond de stad Durban voor mensen van alle rassen. De burge meester van de stad zegt echter te vrezen dat de maatregel zal leiden tot een daling van de inkomsten uit toerisme. Als gevolg van zeer warm weer waren enorme menigtes naar de stranden gegaan, maar de enige incidenten die zich voordeden waren bedreigingen en geweld tegen zwarten die naar twee delen van het strand waren gegaan die nog steeds uitsluitend bestemd zijn voor „blankes". Het dagblad Busi ness Day meldde dat op het blanke South Beach een groep blanken in een hinderlaag klaarlag om elke zwarte te pak ken te nemen die het zou wagen zich op het strand te verto nen. JSTERDAMSE ZAKENMAN VAN EEGHEN TREKT RUSSEN EN AMERIKANEN OP EEN LIJN: ;GH-HAAMSTEDE Ie Sovjetunie zullen lenkort weer verschil- (e dissidenten worden ;elaten. Die conclusie de Amsterdamse za- ian mr. E. van Eeg- lio.ool na een driedaagse mjerentie met Russen, """irikanen en Europea- in het Zeeuwse J|' Jjph-Haamstede. te starten over het begrip mensenrechten in Oost en West, heeft de Sovjetunie mee kunnen doen aan een spelletje loven en bieden, om het on eerbiedig uit te drukken. Kopstukken Van Eeghen zijn tij- 27.80| de conferentie, die ONGj wordt afgesloten, door l?(yfsche afgevaardigden bepaalde en zeer concre- 4oWrwachtingen gewekt voor ONGfijlating van dissidenten". 36.0% M. Burlatski, „een van ^Machtigste mannen van de ofjQptunie", formuleert het maar be- 90.001 hetzelfde: „Deze confe- 14M|e is een nieuwe stap in de «fing van samenwerking <->ost en West, ook op van de mensen- 27.00)en". Eeghen, die bekend staat o( w ;ijn goede informele con join met Moskou, is zeer te- Jen over de „conferentie |24 sof mensenrechten en inter vale samenwerking" die maandag op het con- lentrum De Burght is ge- 24.ÖSen. „Het was mijn bedoe- - tot een ruimere definitie «ISSde mensenrechten in de 2Q2|)etunie te komen, zodat er - ie staat een grotere vrij- zou ontstaan, ook voor [enten", zegt hij. organiseerde Van n met de internationale Kruistochten (die 4i.00ftenen in Oost-Europa on- l50Mfeunt) en anderen een iolitieke bijeenkomst, de Russen vrijuit konden ;n en zonder gezichtsver- toezeggingen konden En dat is volgens hem ik inderdaad gebeurd, de Russen niet vast te :n op het gebrek aan res- ■oor de mensenrechten in |land, maar een discussie In het kader van een gesprek over mensenrechten in het al gemeen en alle aspecten die daaraan verbonden kunnen worden, hebben de Russen toegezegd zich in te zetten voor de vrijlating van dissi denten in hun land, terwijl ze daar in harde onderhandelin gen niet toe bereid zijn. „Tijdens de officiële onder handelingen stuiten we steeds op het artikel van de Univer sele Verklaring van de Rech ten van de Mens dat handelt over de vrijheid vap geweten en godsdienst", aldus Van Eeg hen. „Door de discussie te ver breden en van hen te willen leren zijn we deze dagen tot veel grotere overeenstemming met de Russen gekomen. Ze hebben een lijst met namen van dissidenten, vooral chris tenen, van ons meegekregen en ik verwacht de vrijlating van velen van hen. Niet dat we dat op deze conferentie in drie dagen hebben kunnen re gelen, oh nee. Het zat er al langer aan te komen, maar het forum ontbrak om het bekend te maken. Dat is de afgelopen dagen gevonden en daaruit blijkt maar weer dat het infor mele circuit echt werkt". Om die stelling te bewijzen wijst Van -Eeghen op de zwaarte van de Russische en Oost-Europese delegatie op De Burght. Daar vertoefden de af gelopen dagen kopstukken als Alexander Sukharev, minister van justitie in de republiek Rusland en voorzitter van de rechters in de Sovjet-Unie, metropoliet Juvenali van de Russisch-Orthodoxe Kerk en Fedor Burlatski, voorzitter van de Russische commissie voor mensenrechten in de Sovjetunie. Burlatski, die als tekstschrijver van Brezjnev nog ontslagen is vanwege zijn te verlichte denkbeelden, is volgens Van Eeghen „een van de tien machtigste mannen van de Sovjetunie". Ruggespraak Deze politieke reus sprak de afgelopen dagen met uiteenlo pende mensen als Rosalynn Carter, echtgenote van ex-pre sident Jimmy Carter, jhr. mr. Van Lennep, voorzitter van de Oeso, verschillende Ameri kaanse congresleden en deel nemers uit Polen, Tjechoslo- wakije, Italië Frankrijk, Zwe den, Zwitserland en Engeland. Informeel, dus zonder politie ke ruggespraak. „Maar je denkt toch niet dat die mensen hier zomaar rondlopen", vraagt Van Eeghen rethorisch. „Ik kom rechtstreeks uit Was hington, van de top tussen Gorbatsjov en Reagan", zegt Burlatski zelf. „Ik voelde daar een nieuwe geest waaien in de relatie tussen Oost en West en deze conferentie in Nederland zie ik als een volgende stap. Een stap in de richting van nauwere samenwerking, ook op het gebied van de mensen rechten". Burlatski verwijst daarbij naar de hervormingen die zijn ingezet door Gorbats- „In ons land gaat het niet al leen om sociale en economi sche veranderingen, maar ook om een nieuw denken. Daar horen de mensenrechten en de opbouw van de democratie bij. De metrolopiet van de Rus sisch-Orthodoxe Kerk die deze conferentie ook heeft bijge woond, heeft verklaard dat hij nieuwe mogelijkheden voor religieuze beleving ziet. We moeten onze wet, die nog stamt uit de jaren twintig, ver anderen, zodat iedereen zijn geloof in praktijk kan bren gen, of het nu een jood, een moslim, een christen of iets anders is". Overigens ontkent Burlatski dat joden en christenen in de Sovjetunie vervolgd worden vanwege hun geloof of over tuiging. De christenen die ge vangen zitten („dat zijn er niet meer achttien") hebben de wet overtreden en de joden dié het land niet uitmogen („74 geval len") moeten wel blijven, om dat zij beschikken over gehei me militaire kennis", aldus Burlatski. Geldschieters Dat Burlatski deze gebruikelij ke antwoorden op Westerse kritiek geeft, verbaast Anne van der Bijl, voorzitter van de stichting Kruistochten, hele maal niet. Van der Bijl, een van de initiatiefnemers en geldschieters voor de confe rentie, weet dat de Russen met dubbele tong spreken. Er is een groot verschil tussen hun officiële mening en hun eigen overtuiging, zo is zijn ervaring. „Ze hebben beloofd actie te ondernemen voor christelijke gevangenen. En dat doen ze ook, want ze willen af van ne- fatieve publiciteit voor de ovjetunie. Daarom hebben verschillende mensen die al ja ren'geen visum meer kregen voor Rusland, dat tijdens deze conferentie plotsklaps toch ontvangen. Alles zit op de nieuwe lijn van Gorbatsjov. Men neemt openlijk afstand van het verleden. De vervol ging, onderdrukking en mar teling wordt hier in gesprek ken ronduit veroordeeld". Van der Bijl heeft van die houding van de Russen ge bruikt gemaakt door ze voor het blok te zetten. Hij heeft de Russisch-Orhtodoxe Kerk, die dit jaar duizend jaar bestaat, een miljoen bijbels aangebo den. „De zaak is in beweging. In het bijzijn van Amerikaan se congresleden hebben wé dit aanbod gedaan, de Russen hebben het niet geweigerd en zullen er nu steeds aan herin nerd worden. Conferentiegan gers uit dertien landen waren er getuige van. De Russen kunnen haast geen „nee" meer zeggen". Mochten ze dat toch willen doen, en mochten de aange kondigde vrijlatingen toch niet plaatsvinden, dan zullen de Sovjetdeelnemers het op de vervolg-conferenties (waartoe al besloten is) knap moeilijk krijgen. „De Russen willen vasthouden aan dit contact", zegt Van Eeghen. „Daarom wordt een permanent secreta riaat gevormd, dat meteen kan controleren of de gedane toe zeggingen worden nagekomen. Ik vertrouw daar wel op, ja. De Rüssen willen van alle el lende af, dat is duidelijk". STEVO AKKERMAN NEW YORK/INNS- BRUCK In de Alpen landen wordt opgelucht adem gehaald nu daar uit eindelijk toch een dun laagje sneeuw de lang groen gebleven hellingen heeft bedekt overigens pas vanaf 1.000 meter hoogte. Maar wie een ech te winter wil beleven, moet zijn heil in Amerika zoeken. Een groot deel van de VS zijn in de greep geraakt van een ongebrui kelijk felle koudegolf. In de staten Montana, Wyo ming, North en South Dacota en Minnesota daalde het kwik begin deze week tot dertig gra den onder nul. De koudegolf breidde zich gisteren naar de zuidelijke staat Texas en de oostkust uit. In New York werd bij een stralend blauwe hemel negen graden vorst ge meten. De vorst werd vooraf gegaan door zware sneeuwbui en. In het noordoosten van het land viel in een dag 20 centi meter sneeuw, hetgeen tot chaotische taferelen op de we gen leidde. Ook de hoofdstad Washington, die op dezelfde breedtegraad ligt als Napels, werd door pak sneeuw bedekt. De koude wordt nog verergerd door de harde wind. Op grond van een combinatie van de temperatuur en de windsterk te, kwamen Amerikaanse me teorologen voor de stad Minr neapolis op een voeltempera- tuur van 48 graden onder nul. Daarbij vergeleken is de situa tie in de Alpenlanden, voor degenen die van de winter sport) moeten leven, nog steeds erg slecht. In Oostenrijk en Zwitserland zijn reeds tijde lijke ontslagen gevallen, totdat de winter wel zijn intrede doet. In de Franse Alpen heb- Wat van afstand op een hoopje afval lijkt, is in werkelijkheid een zwerver die op het grasveld voor het Witte Huis in Washington een „warm plekje" heeft gevonden op een van de luchtroosters van de metro. De daaruit opstijgende stoom en enkele dekens moeten hem beschermen tegen de hevige koude. FOTO: AP ben eigenaren van skiliften al somberder. Het ministerie van vijftien procent van hun omzet handel in Wenen schat hun verloren zien gaan. De Oosten- verlies op meer dan 25 miljoen rijkse lift-operators zijn nog gulden. ISLAMABAD De Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken Michael Armacost heeft gisteren in de Pakistaanse hoofdstad Isla mabad een ontmoeting gehad met vijf leiders van de Afghaanse opstandelingen. Hij heeft tij dens deze ontmoeting de verzekering gegeven dat de Verenigde Staten de islamitische rebel len blijven steunen totdat de Russische troepen uit Afghanistan zijn verwijderd. Het is echter bekend dat de VS de belangrijkse leverancier van wapens aan de rebellen zijn en dat zij hen tevens financieel steunen. De Sovjetunie, die naar schatting 115.000 mil- tairen in Afghanistan gestationeerd heeft, heeft te kennen gegeven bereid te zijn deze troepen binnen een jaar terug te trekken mits de VS, Pakistan en andere landen hun steun aan de opstandelingen stopzetten. De Pakistaanse staatssecretaris voor buitenlandse zaken Abdul Sattar heeft gisteren een tweede gespreksronde gevoerd met Armacost. Daarbij is ook gepraat over het onverwachte bezoek dat de Sovjetrus- sische minister van buitenlandse zaken Edoe- ard Sjevardnadze maandag aan Kabul bracht. Diens plotselinge komst versterkte bij deskun digen de speculaties over nieuwe initiatieven die Moskou wenst te nemen om een einde te maken aan het al meer dan acht jaar durende Afghaanse conflict. JJDEN Evengoed ierkelijk, maar niet 'meest opvallende aan |0 4fi Romanenko's terug- uit de ruimte was de rdtijd van 327 dagen in het heelal had Ingebracht. Wat ieder- B versteld deed staan het feit dat Romanen- 167 binnen enkele uren 41 it hij uit de capsule bevrijd, zonder hulp 34 lopen. voorgangers in het testen het menselijk uithou- 35 ivermogen in de ruimte, 53 ten na terugkeer gedu- 36 e enkele weken in geslo- draagstoelen worden ver- ei om te herstellen van langdurige gewichtloos- Nu hadden de Russen anier gevonden, zo kon- westerse natuurkundigen lewondering vaststellen, een man bijna een jaar in gewichtloze toestand te i leven zonder zijn licha- jke conditie aan te tasten. loiezondheid van kosmonau- f st Üe gedurende langere tijd n <e ruimte verblijven loopt rie manieren gevaar, weet h d Grundy van het pas op- a eitate instituut voor biofysi- imz de ruimte aan de univer- sen van Sheffield: het bloed- rha me neemt af, spierfuncties Juu linderen en de botten ver- w<n kalk. „Als Romanenko f 4, e tijd daarboven had door- (acht zonder effectieve te- 10 {Maatregelen, hadden ze 27,3 uit die capsule kunnen Juu n. Zoals we hebben gezien dat niet het geval en mo- VN we dus aannemen dat in- t t 'els een groot aantal pro- ft ii ien het hoofd kan worden idi)'den", licht Grundy toe. els rentegen herinnerde Vla- /NIr Barsoekov van het Ve- rd 'ki Instituut voor Geo-che- eraan dat „het twee-en- een-half jaar duurt om naar en van Mars te reizen. Als onze kosmonauten zover zijn dat ze regelmatig drie jaar lang rond de aarde zweven, laten we dan eens kijken of de tijd is aange broken om naar Mars te vlie gen". Liefdesliedjes Op 6 februari werden Roma nenko en zijn vluchtleider Alexander Laveikin afgescho ten in een Sojoez TM2 en de ontmoeting met het ruimtesta tion Mir (dat „vrede" bete kent) liep gesmeerd. Mir is een tamelijk klein, enkelvoudig station, maar- kan worden ge koppeld aan andere ruimte vaartuigen zes in totaal, die op hun beurt ook weer koppel mogelijkheden hebben. Mir kan op die manier uitgroeien tot een fabriekscomplex, of zelfs een dorp. Een groot gedeelte van de tijd was Romanenko bezig zichzelf in conditie te houden. Dat deed hij onder meer door het zingen van liefdesliedjes voor zijn vrouw Elizabeth over de radio. Daarnaast had hij een aantal opdrachten. Een daar van was uit te zoeken hoe het koppelsysteem van Mir func tioneerde. Het scheelde niet veel of de eerste proef, op 24 april, was een ramp geworden. De Kvant of Quantum modu le, een groot observatorium, was eerder die dag in de ruim te gebracht met de bedoeling aan Mir gekoppeld te worden. Maar om een of andere reden werd de Kvant onbestuurbaar en suisde het doél voorbij. Na vereende krachten van de vluchtleiding op de basis Bai- konoer werd de module weer terug in de juiste koppelpositie gemanoeuvreerd. Toen de twee twintig ton wegende voorwerpen elkaar weer na derden, ging er opnieuw iets mis. Het lukte niet om de Kvant ruimtesonde en het Mir station op elkaar aan te laten sluiten en de twee onhandelbare me talen brokken zweefden doel loos, met een omloopsnelheid van acht kilometer per secon de, op 45 centimeter afstand van elkaar. Koppelpoort Romanenko en Laveikin wan delden vervolgens vier uur lang in de ruimte en voerden gespannen discussies met de raketbasis om uiteindelijk tot de conclusie te komen dat er maar één uiterst riskante oplossing was. Een van hen het is nooit bekend geworden wie dat is geweest stak zijn hand in de opening tussen de sonde en de koppelpoort en verwijderde een. plastic zak, vermoedelijk daar achtergela ten door een slordige lance ringstechnicus. Eén onver wachte beweging en de kos monaut zou eeuwig bekneld zitten tussen de twee ruimte schepen. Gelukkig klikten de aansluitpoorten zachtjes en naadloos op elkaar. De Russen hebben tot nu toe weinig onthuld over hun me thodes om de nadelige effecten van langdurige gewichtloos heid teniet te doen. Het enige dat ze bekend hebben gemaakt is dat Mir onder meer over een tredmolen beschikt waar in de kosmonauten twee uur per dag oefeningen moeten doen. Romanenko heeft tijdens zijn verblijf ongeveer vierdui zend kilometer afgelegd. Dat zou voldoende zijn om de spierconditievan de ruimte vaarders op peil te houden. Over de andere medische pro blemen werd echter geen in formatie verstrekt. Grundy vertelt dat er een zogeheten bloedmigratie plaatsvindt. Dat wil zeggen dat het bloed om hoog trekt en het kan zelfs zo ernstig worden dat de voeten of benen geen bloed meer ont vangen en afsterven. Boven Ul.it Commandant Romanenko (rechts) liet in februari vorig jaar zijn technicus Laveikin aan vlak voordat de twee kosmonauten naar het ruimtestation Mir zouden vertrekken. dien verdwijnt de kalk uit het gebeente met een gestage af name van 100 milligram per dag. In dertig jaar tijd zou net volledige beendergestel afge broken zijn. Maar eerder nog bestaat het gevaar dat bij een lange ruimtetrip de ledematen zo broos worden door het kalkgebrek dat ze al bij de minste stootbeweging als luci ferhoutjes breken. Hartslag Onderzoekers in de Verenigde Staten en Frankrijk, en ook in de Sovjetunie, nemen proeven met vrijwilligers die maanden achtereen op een licht hellend bed een hoek van zo onge veer zes graden liggen, zo dat hun hoofd iets lager dan hun voeten komt. Hiermee wordt gepoogd het effect van de gewichtloze toestand na te bootsen. Maar alleen de Sovje- trusjggn zijn er in geslaagd dit experiment in het werkelijke luchtledige uit te voeren. En daarmee lopen ze ongeveer een heel decennium vooruit op de rest van de wereld. De langste tijd die een Ameri kaanse atronaut in de ruimte doorbracht was slechts 84 da gen.Alles bij elkaar hebben de Sovjetrussen er al vijfduizend dagen in de ruimte opzitten, terwijl de Amerikanen nog niet eens een kwart daarvan op hun conto hebben staan. Begin juli verbraken Roma nenko en Laveikin het toen malige record van 237 dagen in de ruimte, maar bij Lavei kin begonnen zich reeds de eerste tekenen van uitputting voor te doen. Uit aan boord genomen electrocardiograms bleek dat de hartslag van de kosmonaut ernstige afwijkin gen vertoonde en hij werd on middellijk terug naar de aarde gesommeerd. Dat was welis waar het laatste belangrijke incident tijdens de trip, maar gaandeweg werd duidelijk dat Romanenko steeds meer last kreeg van heimwee en algehe le irritatie. Daarmee bevestig de hij wat ook al uit vooron derzoeken was gebleken, na melijk dat vier tot zes maan den het maximum is voor een ruimteklus en dat daarna de verveling genadeloos toeslaat. Muiterij Terwijl de missie vorige week ten einde liep, kwam Roma nenko's frustratie tot uitbar sting toen de veilig, op aarde gezeten natuurkundigen hem er voortdurend aan herinner den dat hij niet terug hoefde te komen zonder de resultaten van de dierexperimenten. In de daarop volgende scheldpar tij werd Romanenko zelfs door één functionaris beschuldigd van ^jiterij. De enorme kennis die de Sov jetrussen door middel van hun ruimtevaart-activiteiten ver garen komt uiteraard aan een groot aantal zaken ten goede. Zo wordt Mir gebruikt om mi nerale bronnen op te sporen in afgelegen gebieden van Sibe rië en centraal Azië en is zo doende van groot belang voor de economie. En als Romanen ko's vermogen om zich pro bleemloos te bewegen inder daad betekent dat de Russi sche medische wetenschap erin geslaagd is bot-ontkalking tegen te gaan, heeft dat uiter aard grote internationale me dische gevolgen. Volgens Grundy krijgt onge veer de helft van de vrouwen over de hele 'wereld last van broze botten na de menopauze, doordat de kalk in het gebeen te afbreekt. En er is nog steeds geen effectieve manier ont dekt om dit proces te voorko men of stop te zetten. Dit jaar nog zal het Mars pro ject van start gaan met het lanceren van twee onbemande sondes om Phobos, een van de Martiaanse manen, te onder zoeken. Met een derde vlucht zullen grondmonsters van Phobos meegebracht worden. Intussen moet ook het voedsel- vraagstuk worden opgelost. Volgens de berekeningen zou de benodigde voorraad voedsel voor de Marsvaarders mini maal negen ton wegen en dat is natuurlijk uitgesloten. Sov- jetrussische natuurkundigen nebben nu reeds een kleine stap in de goede richting ge daan met de ontwikkeling van een speciale broedmachine. Deze is in staat eieren uit te broeden. De kuikens worden automatisch gemasseerd en ge voed in een kunstmatig gravi- tatieveld, waarna ze op smake lijke wijze bereid kunnen worden in de oven die ui teraard op zonnecellen werkt. (c) The Times, Londen Surinaamse politie houdt militairen aan (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO De militai re politie in Suriname heeft enkele militairen opgebracht voor verhoor, na het bloedbad in het bosnegerdorp Pokigron. Commandant Lieuw Jen Tai verklaarde gisteren dat „het recht zijn beloop zal hebben als blijkt dat ae betrokken personen inderdaad schuldig zijn aan de ernstige feiten". Hij verwacht in de komende week meer bijzonderheden te kun nen verstrèkken. Van verschillende zijden is ge meld dat op Oudjaarsdag in Pokigron zeker zeven bosne gers door militairen zijn ge dood. Ook de commandant deelde mee dat de legerleiding zondagmiddag informatie ge kregen heeft over ongeregeld heden die zich in Pokigron hadden voorgedaan. Deze in lichtingen waren afkomstig van plaatselijke bewoners. Lieuw Jen Tai voegde daaraan toe dat de zaak „zwaar opge blazen" in de pers verschenen is, doordat bepaalde personen buitenlandse instanties hebben ingeschakeld. De Nederlandse Europarle mentariër Willem Vergeer (CDA) wil dat de Europese Gemeenschap op korte termijn 2,3 miljoen gulden vrijmaakt voor noodhulp aan Suriname. Met de noodhulp zouden medi cijnen, leermiddelen, kunst mest en zaaigoed moeten worden aangeschaft Er moet verder geld worden uitgetrok ken om de terugkeer van naar Frans Guyana gevluchte Suri- namers mogelijk te maken, al dus een motie die Vergeer la ter deze maand wil voorleggen aan het parlement.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7