gypte onder druk band net Israël te verbreken 1 VS willen deel schepen terugtrekken uit Golf De Koning „verrast" door plannen van Sint Maarten Lmnesty: luizenden hinderen gemarteld Radicalen Italië willen kamerlid Cicciolina kwijt Met zijden shirts in actie voor „Oompje" Mitterrand Badkoets ITENLAND EeidaeöcMwant WOENSDAG 6 JANUARI 1988 PAGINA 5 ioxine in luits bos mCHEHAGEN In de bodem de bossen nabij de stilgelegde lstortplaats Mtlnchehagen, in de stduitse deelstaat Niedersachsen, Ie uiterst giftige stof dioxine aan- roffen. Dat heeft de plaatselijke niss ^niging tegen de opslag van gif- er* stoffen verklaard. Een woord- n;rder van het ministerie van mi- ter' i van Niedersachsen wenste niet -r ride verklaring in te gaan, omdat lun nenkort een rapport over de >pm wordt gepresenteerd. Het is >P niet bekend hoeveel dioxine en van de meest giftige stoffen "^Aangetroffen. Franse politie in offensief tegen ETA BAYONNE De Franse politie heeft gisteren in de stad Bayonne en enkele andere plaatsen in de Pyreneën een grootscheeps offen sief ingezet tegen de ETA en Franse sympathisanten van de Baskische afscheidingsbeweging. Bij de actie van gisteren werden zeker zes mensen opgepakt. De politie-actie hangt samen met de ontdekking van een hoeveelheid doucmenten in september, waar in gegevens werden aangetroffen over een netwerk van sympathi santen van Franse en Spaanse se paratistische organisaties in Bas kenland. Politie Brazilië breekt opstand RIO DE JANEIRO Scherp- schutters van de Braziliaanse po litie hebben gisteren een einde gemaakt aan de opstand in de Ja- culi-gevangenis in het zuiden van Brazilië. De leider van de op stand, de bankrover Jose Salva dor da Silva Santos, is na een achtervolging door de politie le vensgevaarlijk gewond. Twee an dere gevangenen en twee bewa kers werden gedood. Bij de op stand waren in totaal vijftien ge vangenen betrokkenen. De poli tie is begonnen de zevenhonderd gedetineerden in de gevangenis te controleren op wapenbezit. Warschau bereid tot gesprek met Solidariteit WARSCHAU De Poolse regering heeft de leiders van het verboden vakverbond Solidariteit voor het eerst aangeboden be sprekingen te beginnen, als zij ophouden „met modder te gooien" naar de autoritei ten. Ook moeten zij de contacten met bui tenlandse geldschieters verbreken. Volgens regeringswoordvoerder Jerzy Urban wil de regering met Solidariteit praten over de in voering van het bezuinigingsprogramma. Solidariteit-voorzitter Lech Walesa noem de het aanbod de meest serieuze toenade ringspoging sinds 1981, toen de staat van beleg werd afgekondigd en het vakver bond buiten de wet werd gesteld. Walesa zei dat Solidariteit zonder voorwaarden be reid is tot een dialoog. WILLEMSTAD Minister De Koning van sociale zaken, be last met Antilliaanse aangelegenheden, heeft voorlopig „geen commentaar" op de uitspraken van Sint Maartens sterke man, Claude Wathey, dat hij het eiland over een jaar onafhankelijk heid wil maken. Maar De Koning, momenteel op bezoek op de Antillen, zei wel de uitspraken van Wathey „verrassend" te vinden. „Ik heb de oplossing van onafhankelijkheid om uit de spanningen op Sint Maarten te komen niet eerder gehoord", al dus de bewindsman. Over de opstelling van Nederland in dezen wilde hij zich niet uitlaten. „Het is eerst de bevolking van Sint Maarten die zich moet uitspreken, dan zal er overleg over ge voerd moeten worden binnen de Antillen en pas dan zal de kwestie in de koninkrijksministerraad moeten worden ge bracht", aldus De Koning, die wel liet doorschemeren de ter mijn van een jaar onhaalbaar te achten. j Vervolg van voorpagina) trekkingen met Israël te IRO De Egyptische verbreken, uit protest te aring staat onder toe- gen het optreden van het iende druk van islami- Israëlische leger in de be- he groeperingen en zette Westelijke Jordaan- ibische landen de be- oever en de Gaza-strook. Israëlische soldaat keurt in het kamp Khan Yunis twee Pale- inse vrouwen geen blik waardig, maar houdt de ogen gericht ie)de daken, vanwaar Palestijnen met stenen gooien. De Egyptische minister van binnenlandse zaken, gene raal Zaki Badr, kondigde gis teren een algeheel demon stratieverbod af, nadat de po litie voor de vierde maal slaags was geraakt met beto gende studenten. Volgens ooggetuigen trokken honder den studenten van de Ain Shams-universiteit, de op een na grootste van het land, de straat op om te proteste ren tegen het optreden van Israëlische veiligheidstroe pen in de bezette gebieden. Studenten van de universi teit van Cairo hielden later op de dag een betoging tegen het optreden van ae Egypti sche politie tegen de demon stranten. Om verdere onlus ten te voorkomen hebben de autoriteiten de veiligheids maatregelen rond de univer siteiten verscherpt. Op de universiteiten in Egypte krij gen fundamentalistische isla mitische groeperingen een steeds grotere aanhang. Rouwkleding Palestijnse leiders zullen de bevolking in de door Israël bezette gebieden tot een bur gerlijke ongehoorzaamheids campagne oproepen, als de voorgenomen deportatie van negen Palestijnen doorgang vindt. De campagne houdt in dat de 1,4 miljoen Palestijnen die onder de bezetting leven geen belastingen meer zullen betalen en geen Israëlische produkten meer kopen en zich in het zwart zullen kle den ten teken van rouw om de tientallen doden die sinds 8 december zijn gevallen. De Israëlische minster van bui tenlandse zaken Peres zei voor de Israëlische radio dat „de Palestijnen alleen zich zelf schade toebrengen als zij de autoriteiten tarten met daden van burgerlijke onge hoorzaamheid". In de hele Gazastrook en op de westelijke Jordaanoever waren demonstraties, win kelsluitingen en stakingen gisteren weer aan de orde van de dag. Bij het vluchte lingenkamp Khan Yunis werden twee Palestijnse jon gens doodgeschoten, toen Is raëlische soldaten het vuur openden op stenen gooiende jongeren. Kwaad In Israël is kwaad gerea geerd op uitlatingen van de Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken, David Mellor. Tijdens een bezoek aan de Gazastrook toonde hij zich geschokt over de levens omstandigheden in de Pale stijnse vluchtelingenkampen en verklaarde dat Israel er iets aan moet doen. De Israë lische woede werd nog groter nadat de Britse bewindsman publiekelijk een Israëlische kolonel hekelde, die een Palestijnse jongen van 14 jaar liet arresteren. Londen heeft de Israëlische boosheid van de hand gewezen en meege deeld dat Mellors optreden geheel in overeenstemming is met het Britse buitenland se beleid. .ONDEN Amnesty In- 1 jernational heeft gisteren n een rapport verklaard it in ten minste achttien inden duizenden kinderen i de gevangenis zitten, 'ver de hele wereld „zijn inderen door de staat on- chtmatig gevangen gezet, imarteld, gedood en tot jjgivees gemaakt", aldus Am- lesty. jmmigen hebben moeten kijken hoe hun ouders erden gemarteld en ande ren zijn in gevangenschap ïboren en meteen bij hun oeder weggehaald. On- huld en weerloosheid zijn {een bescherming tegen achtsmisbruik van de Rijf :aat" mnesty noemde in het lijzonder Zuidafrika, waar (inds de instelling van de loodtoestand in juni 1985 luizenden kinderen, van 'ie sommige nog maar ze- i'/'Ven jaar oud, gevangen zijn lezet en gemarteld: „De veesten zijn in detentie ishandeld. Sommigen zijn |eslagen, gegeseld en uren ing geschopt; anderen ebben elektrische schok- ;en toegediend gekregen, telen zijn diep gewond, zo- /el fysiek als geestelijk, uit iet gevang gekomen". In iet Amnesty-rapport /orden gevallen genoemd tl onder meer de Filipij- len, Iraq, Iran, Libanon, Ihili, Israël, Uganda en luriname. erzet Mozambique mselt kinderen ASHINGTON De Ameri- anse regering heeft haar lepe bezorgdheid" uitgespro- n over de wijze waarop de rzetsbeweging Renamo in l^ambique burgers, en met me kinderen, dwingt zich li te sluiten bij de strijd te- n het linkse bewind in Ma- tshi110 De woordvoerder van Woft ministerie van buitenland- hof zaken, Charles Redman, n «rak van een „bijzonder 'reed" aspect van de burger- irlog in het land. prl WASHINGTON De Amerikaanse regering vermindert binnenkort het aantal oorlogsschepen in de Perzische Golf, zon der dat die maatregel af breuk doet aan de missie in het watergebied. Dit hebben Amerikaanse functionarissen gisteren verklaard op voorwaarde dat zij anoniem bleven. De vermindering van het aantal marineschepen is ook ingegeven door finan ciële overwegingen, om dat de huidige sterkte de marine twintig miljoen dollar per maand extra kost. Eén van de eerste schepen die .uit de Perzische Golf verdwijnt, kan het helikop termoederschip Okinawa zijn. Het pantserschip Iowa, dat patrouilleert in de Golf van het Oman en het noor delijk deel van de Arabische Zee. kan op iets langere ter mijn worden teruggetrok ken. Het escorteren van elf Kuwaytse koopvaardijsche pen die sinds enige tijd onder Amerikaanse vlag varen gaat gewoon door. De Amerikaanse minister van defensie Frank Carlucci heeft gisteren overleg ge voerd met Kuwaytse leiders over de situatie in dte Perzi sche Golf- en de manier waarop het scheepvaartver keer aldaar het beste be schermd kan worden. Ku- wayt was de eerste stop op zijn rondreis langs verschil lende landen in het Golfge- bied. Volgens een zegsman heeft Carlucci de emir van Kuwayt, sieik Jaber al-Ah- med al-Sabah, de verzeke ring gegeven dat de VS Ku wayt blijven steunen „tegen buitenlandse agressie". (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De Italiaanse Radicalen weten niet hoe ze van de por no-ster Cicciolina af moeten komen. Ze hebben er geweldig spijt van dat ze Cicciolina tot lid van hun parlementsfractie hebben gemaakt. Maar de porno-diva is niet van plan haar zetel op te geven. Integendeel, tijdens het congres van de Radicalen dat momen teel in Bologna wordt gehouden, heeft ze zich zelfs kandidaat gesteld voor het secretariaat van de partij. De porno-ster van Hongaarse afkomst, die eigenlijk Ilona Staller heet, werd tijdens de verkiezingen een internationale bekend heid. Op iacht naar kiezers liet ze haar blote borsten betasten door alle kiesgerechtigde Italianen die daar prijs op stelden. Ze pleitte voor een „sexuele revolutie" in de scholen, het leger en de gevangenissen. Het duffe parlement, zo kondigde ze aan, zou door haar aanwezigheid flink opgemonterd worden. Tot verbazing van de radicalen kreeg Cicciolina meer dan 10.000 voorkeurstemmen en werd ze gekozen. De onvoorspelbare Radicalen houden er van te provoceren. De kandidatuur van Cicciolina was dan ook bedoeld om de „sexuele huichelarij" in de Italiaanse maatschappij aan de kaak te stellen. Deze keer heeft de provocatie echter als een boemerang ge werkt. De partij leidt ledenverlies en als de media over de Radi calen berichten, staat altijd Cicciolina in het middelpunt. Over het programma en de activiteiten van de partij wordt nauwelijks roeer gerept. Hartchirurg Cooley failliet HOUSTON Dr. Denton Cooley, de Amerikaanse chi rurg die de eerste inplanting van een kunsthart uitvoerde, heeft faillissement aange vraagd. De chirurg was niet voor commentaar bereikbaar. Maar zijn raadsman zei dat de faillissementsaanvraag geen invloed zou hebben op het me dische werk van zijn cliënt. De 67-jarige Cooley is hoofdchi rurg aan het Texas Heart In stitute in Houston. Hij ver gaarde in 1968 roem met de eerste geslaagde harttrans plantatie in de VS. Kind gered na ontvoering Braziliaanse politiemannen rennen met een vijf-jarig kind naar een helikopter, die gereed staat naar het ziekenhuis te vliegen. Het kind, Marcos Alves was kort daarvoor bevrijd uit de handen van een ontvoerder, die ook zijn beide ouders vast hield. Bij een achtervolging werd de ontvoerder doodge schoten; het kind raakte slechts licht gewond. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Men moet wel haast wiskundige zijn om uit de woorden van Fran cois Mitterrand nog te kunnen begrijpen of de Franse president al dan niet het plan heeft over vier maanden mee te doen aan de presidentsverkie zingen. Al meer dan een jaar is de kwestie vrijwel dagelijks aan de orde. Elke zichzelf respecteren de Franse journalist heeft geprobeerd de president te vangen, maar niemand lukte het tot nu toe het hoge woord eruit te krij gen. Met een groot inwendig ple zier lijkt de eerste der Fransen dit politieke verstoppertje te spelen. Nog altijd wijzen de opiniepeilingen uit dat een meerderheid van de Fransen gunstig denkt over hun presi dent en bereid lijkt hem voor de tweede keer het Elysee te verhuren. Zelfs zijn verwikke lingen in het schandaal van de illegale wapenleveranties aan Iran hebben daar blijkens de laatste cijfers weinig aan ver anderd. Als Francois Mitterrand zich herkiesbaar zou stellen moet er heel wat gebeuren wil een van de rechtse kandidaten Raymond Barre of Jacques Chirac hem nog van een nieuwe termijn af kunnen houden. En velen in Frankrijk zijn tegenwoordig ongeduldig om te weten hoe Mitterrand staatshoofd, die ten volle ge niet van de ceremonie rond zijn verheven ambt, of als een voudig schrijver-boer, terugge trokken in Landes-streek, niet ver van Bordeaux. Af en toe, als hem dat zo uit komt, wil de sfinx wel een aanwijzing kwijt. Maar over hoe die dan geïnterpreteerd moet worden, daar zijn ware experts voor nodig. En zelfs die houden wijselijk een slag om de arm. Met Francois Mit terrand weet je het immers nooit. Na twee keer tevergeefs een gooi naar het president schap te hebben gedaan, ver kondigde hij in de zomer van 1980 een streep onder zijn poli tieke carrière te willen zetten. Kort daarop echter begon hij aan de campagne, die hem uit eindelijk in het Elysee zou brengen. Mysterie Begrijpelijk dus dat doorge winterde Elyseologen een paar maanden geleden zeker dach ten te weten dat een tweede termijn erin zat. Mitterrand had namelijk gezegd dat zijn ambitie niet zo groot was dat hij voor altijd in de functie van president zou willen blij ven. maar toen intieme vrien den van de president oproepen begonnen te doen voor een soort „trek Mitterrand over de streep"-aktie was daar ineens weer twijfel. Zou de president dan toch... Sindsdien duurt het mysterie voort. En de man waar het al lemaal om draait doet alles om het ook in stand te houden. Momenteel vormen zijden shirts met het opschrift „J'ai- me Tonton" (Ik hou van Oompje) de jongste rage in de chique Parijse mode-boutiques. Tonton, het verkleinwoord voor „oncle" (oom), is de koos naam die Mitterrand in 1981 van zijn achterban kreeg, toen hij als president werd gekozen. Een terugkeer van de presi dent zou des te opmerkelijk zijn, gezien het verlies van de socialisten bij de parlements verkiezingen van maart 1986. Deze verkiezingen hadden de voor Frankrijk unieke situatie tot gevolg waarbij de socialisti sche president samen met het rechtse kabinet van zijn aarts rivaal premier Jacques Chirac (55) het land moest gaan rege ren - de zogenaamde „cohabi tation". In deze positie heeft Mitter rand het imago verworven van de wijze president die bo ven het politieke gekonkel staat. Zelfs de reeks politieke schandalen waarmee Frank rijk het afgelopen jaren is ge confronteerd, en die ook de so cialisten hebben getroffen, lij ken zijn prestige niet aan te tasten, terwijl premier Chirac de ene klap na de andere schijnt te moeten incasseren. Het lange wachten op Mitter- rands besluit wordt echter door de socialisten niet als gunstig ervaren. De partij is gewikkeld in interne conflic ten en het uitblijven van dui delijkheid schijnt de verdeeld heid alleen maar verder te doen toenemen. Maar ook door het ongenoegen binnen ziin ei gen partij is de president blijk baar niet van plan zich te la ten opjagen. Stormloop op paspoorten De Hongaarse be volking is een ware stormloop begnnen op de politiebu reaus, waar de nieu- •we paspoorten worden uitgegeven. Houders van het nieuwe document mogen zonder uit reisvisum naar alle landen ter wereld reizen, op voor waarde dat zij per trip beschikken over deviezen ter waarde van 64 dollar. De politie heeft ieder een die niet onmid dellijk een nieuw paspoort nodig heeft gevraagd de aanvraag even uit te stellen, om lange wachttijden te voor komen. Het begeer de document kost 500 forint (nog geen 25 gulden) en het bUift vijf jaar geldig. FOTO: AP door Roger Simons India „huurt" kernonderzeeër van Sovjetunie NEW DELHI De Sovjetu- nie heeft India een door kern kracht aangedreven onder zeeër ter beschikking gesteld. Dat heeft de officiële zender All India Radio gemeld. India „huurt" de kernonderzeeër van Moskou, dat zal zorgen voor het onderhoud van het vaartuig. Om welk type mari nevaartuig het precies gaat, is niet bekendgemaakt. In India is officieel gemeld dat de Sov- jetrussische kernonderzeeër geen atoomwapens aan boord heeft en uitsluitend vpor „oe feningen" zal worden ingezet India is met de leverantie van de kernonderzeeër na China het tweede Aziatische land dat in zijn militaire vloot over oor logsschepen beschikt die door kernenergie worden aangedre ven. Het recënt verworven vaartuig, gevoegd bij andere marine-aankopen die New Delhi onlangs heeft gedaan, stelt India in staat zijn militai re kracht tot ver in de Indi sch» oceaan te doen gelden. LONDEN De badplaats Weymouth, op de kust van het Zuidengelse Dorset, krijgt de komende zomer een nieuwe oude attractie: een authentieke badkoets die zal worden getrokken door een heus boerenknol. Het gemeentebestuur van Weumouth en Portland hoopt met die bezienswaardigheid meer volk te lokken naar de statige strandboulevard waarvan de gebouwen dateren uit de tijd van de Georges, vier vorsten die elkaar opvolgden tussen 1714 en 1830. Weymouth is beroemd omdat precies 199 jaar geleden koning George III daar spiernaakt in de woeste baren sprong. De vorstelijke badkoets, die vandaag de dag in het stedelijke museum van Weymouth staat, was versierd met het koninklijke wapenschild en een deurklopper in de vorm van een leeuwekop. Koning George III dook in 1789 voor het eerst op in Weymouth. Hij was toen nog maar een jaar hersteld van een ernstige storing van zijn geestvermogens. Dat het niet klopte in zijn koninklijke bovenkamer had men ontdekt doordat deze vorst op een mooie dag een waanzinnig gesprek had aangeknoopt met een jonge boom, die hij om te beginnen warm de tak had gedrukt. Toen George III ging baden in Weymouth dachten de meeste Britten dat hun koning nog steeds niet goed snik was, want in die tijd had praktisch iedereen een grote hekel aan zeewater. Koning George liet zich in de bruisende nattigheid vergezellen door een stel leuke dienstmaagden, die hun flanelen rokken hadden opgetrokken, en een warmpjes aangeklede muziekkapel, waarvan de leden tot aan de knieën in het water stonden terwijl zij lustig het „God Save Great King George" speelden. Zo'n 75 jaar later was het baden in zee een nieuwe trend, die duizenden badgasten naar Weymouth bracht. Het zeewater van deze badplaats werd heilzame kwaliteiten toegeschreven. Maar een zeebad in je blootje, zoals destijds koning George III, was er na acht uur 's morgens verboden. Wie het later op de dag toch aandurfde zonder badkleding in het zilte nat te springen, werd voorgeleid onder beschuldiging van onzedelijkh eid. De houders van badkarren moesten voortaan ook zorgen voor karpetten, een spiegel en zwembroeken voor de mannen. In 1864 werd een nieuwe gemeentewet uitgevaardigd, waarbij alle badkoetsen minstens 50 meter verwijderd moesten blijven van badkarren die iemand van het andere geslacht bevatten. Overtredingen in dat verband werden bestraft met een boete van één pond. Weymouths VVV-directeur Harvey Bailey is op het idee gekomen om weer met badkoetsen te beginnen, om zijn vakantieoord zo meer cachet te geven dan de andere badplaatsen van Engeland. Er komt ook een strandbar en op diverse plekken zal gelegenheid zijn tot barbecuen. Bailey denkt tevens aan continentale mogelijkheden om te zonnen op comfortabele zonnebedden of onder parasols. Overigens: zeer weinig dames begeven zich in Weymouth topless in het water. „Hier draagt nog bijna iedereen een badpak", aldus Baily. Van het volgen van het voorbeeld van koning George III, is nog lang geen sprake.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5