Overdag met licht aan rijden kan jaarlijks 80 doden schelen Angst voor ontvoeringen neemt toe Eeidóc Somatit Gehuwde vrouwen hebben recht op AAW Brand in dierenasiel Eis negen maanden wegens verduistering MINISTER BESLIST VRIJDAG OVER PROEF Topman van Rijks waterstaat hekelt afslanking Oud -minister L. de Block overleden BINNENLAND WOENSDAG 6 JANUARI 1988 PAGIN4 UTRECHT De hoogste instantie in geschillen over uitkeringen, de Centrale Raad van Beroep, heeft bepaald dat de overgangsregeling van de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet (AAW) voor gehuwde vrouwen niet van toepassing is. Enkele honderden vrouwen aan wie op grond van de overgangsregeling het recht op een AAW-uitkering is ontzegd, kunnen door deze uitspraak alsnog aanspraak op een uitkering maken. Volgens schattingen kan dit de staat honderden miljoenen guldens gaan kosten. De Centrale Raad van Beroep stelt dat de in 1978 ingevoerde regeling op gespannen voet staat met internationale rechtsregels die discri minatie op grond van geslacht in samenhang met de echtelijke status verbieden. De raadslie den van zes vrouwen hadden dit tijdens de be handeling van de gedingen eind november vo rig jaar ook aangevoerd. De overgangsregeling is gelijktijdig ingevoerd met het van kracht worden van het recht op een AAW-uitkering voor gehuwde vrouwen. Volgens de regeling hadden gehuwde vrouwen alleen recht op een uitkering als ze arbeidsongeschikt zijn gewor den na oktober 1975 en voldoen aan de inko menseis of als ze vanaf tenminste hun zeven tiende jaar arbeidsongeschikt waren. Volgens de centrale raad zijn de bepalingen van de overgangsregeling „zeer ondoorzichtig geredigeerd". In het geval van de vrouwen die het geding aanhangig hebben gemaakt, is de uitkering stopgezet nadat zij getrouwd waren. Dat is in nadrukkelijke tegenspraak met de ge- nnen en vrouwen, die moment in werking GIETEN Door een brand in een dierenasiel annex pension in Gieterveen, ge meente Gieten, zijn gisteren dertien katten en drie hon den om het leven gekomen. De brand ontstond volgens de rijkspolitie in het kan toorgedeelte van het asiel De Marsteijnenhof. Het kan toor en het hospitaalgedeel te brandden geheel uit. De oorzaak en de omvang van de schade moet nog worden vastgesteld. BIJ'S RIJKS MUNT UTRECHT - Door een falend be- veiligings- en controlesysteem heb ben twee medewerkers van 's Rijks Munt in Utrecht tussen 1985 en 1987 kans gezien zo'n 55.000 gulden aan afgekeurde guldens en rijksdaalders te verduisteren. De mannen konden moeiteloos in de bergplaats van de munten komen en deze verwisselen voor ongeslagen munten. Wegens verduistering heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. H. Bergkotte, gisteren negen maanden gevangenisstraf tegen het tweetal geëist, waarvan twee voorwaardelijk. Beide ver dachten verklaarden mede uit wrok te hebben gehandeld. Van A. kreeg maar geen verwarming op zijn werkplek, ter wijl De L. meermalen een promotie tot voorman aan zijn neus voorbij zag gaan. Het voorschrift dat de bergplaats alleen toegankelijk was in gezelschap van een controleur, werd in 1985 ingetrokken. De verduistering van de naar schatting 200 kilo munten kwam pas aan het licht toen Van A. in paniek zo'n 15.000 gulden Kornwerderzand in de Waddenzee goojr Bij 's Rijks Munt deed namelijk het I rucht de ronde dat vanwege vermiss van een muntstempel bij iedere werki mer huiszoeking zou worden gedaan. T' A. besloot toen al het belastende materijj' in het water te gooien, maar had er nTde op gerekend dat een deel van de mun(, door de vloed zou aanspoelen. De opn kelijke vondst bracht de politie op spoor van de twee werknemers. De rechtbank doet 19 januari uitspraa^, LELYSTAD - Op de Houtribdijk tussen Lely stad en Enkhuizen, dwars door het IJssel- meer, staan ze al: de bor den met „ontsteek uw lichten". En onder mo torrijders in Nederland geldt de afspraak dat ze allemaal - ook overdag - met „groot" licht rijden. Gaan de automobilisten er straks ook aan gelo ven? Volgens de stich ting wetenschappelijk onderzoek verkeersvei ligheid (SWOV) zou het aantal verkeersslachtof fers in ons land (nu zo'n 1600 per jaar) met 5 pro cent kunnen dalen als alle automobilisten over dag groot licht zouden voeren. Vandaar dat men in die kring voorstander is van een proef. De regionale organen van de verkeersveiligheid in Friesland, Groningen, Dren the en Overijssel voelen in principe wel voor een derge lijke proef, al gaat het hen te ver op voorhand aan te ne men dat het overdag rijden met groot licht in ons land 80 doden en 2000 gewonden zou kunnen schelen. De discussie over het terug dringen van het aantal ver keersslachtoffers door over dag met licht te rijden - het gaat dan om attentielichten, die qua sterkte (20 Watt) het midden houden tussen stads en dimlicht - komt vlak voor het moment dat de maxi mumsnelheid op bijna 80 procent van de autosnelwe gen van 100 naar 120 km/u verhoogd zal worden. Secre taris S.G. Schouten van de raad voor de verkeersveilig heid uitte destijds ernstige bedenkingen tegen het voort durend vager wordende normbesef bij automobilisten, die ook een hogere snelheids limiet aan hun laars zullen lappen. Tegelijkertijd zette hij vraagtekens bij bewerin gen, dat de politie meer dan thans het geval is, controle rend zou kunnen optreden. „Door het verhogen van de maximumsnelheid zal het aantal verkeersdoden op de snelweg toenemen", zo vatte Schouten zijn kritiek samen. Nu poogt minister Smit- Kroes, maar dan via een an dere weg, dat aantal ver keersdoden te verminderen. Niet niet Bij het ministerie van ver keer en waterstaat wordt ge zegd dat minister Smit-Kroes nog lang niet toe is aan een besluit om de Nederlandse automobilist overdag met licht te laten rijden. Neder land zou daarmee een buiten beentje in de EG worden, omdat geen enkele lidstaat een dergelijke verplichting kent zoals bijvoorbeeld wèl Zweden en Finland en vol gend jaar Canada. Daarente gen achtte een woordvoerder een proefneming zeker op zijn plaats, gezien het ver wachte positieve effect op de verkeersveiligheid. Wellicht zullen daar extra middelen voor ter beschikking kunnen worden gesteld. Hij sloot niet uit dat de proefnemening zal worden uitgebreid tot andere provincies in ons land. „Maar de minister is nog lang niet aan een besluit toe". Vrijdag wordt in Den Haag een be slissing genomen over de lichtproef. In Assen zegt Rob Methorst, secretaris van het regionaal orgaan verkeersveiligheid in Drenthe: „Ik weet dat groot licht overdag in Zweden enorm heeft geholpen. Maar er zitten ook haken en ogen aan. Als niet iedereen zich eraan houdt, zal de automobi list zonder groot licht extra slecht opvallen. En dat kan tot ongevallen leiden. Ook kan het grensverleggend werken: een automobilist met groot licht weet dat hij beter zichtbaar is. Dat kan het ge voel geven dat je extra veilig bent, waardoor je harder gaat rijden en meer risico's neemt". Aan de andere kant meent hij dat wanneer tot een proefnemening zou worden besloten er aan ook consequent op gereageerd zou moeten worden. „Want net als bij gordels geldt dat altijd doen makkelijker is dan alleen in bepaalde situa ties. Al zal het in het begin heel wat lege accu's opleve ren!" Polderblindheid Bij het regionaal orgaan ver keersveiligheid in Leeuwar den zegt men dat de uitein delijke consequentie van het rijden met licht overdag zou moeten zijn, dat zodra het contactsleuteltje wordt omge draaid, de lichten aangaan. „De auto-industrie moet er dus op inspelen en speciale lampen voor dit doel inbou wen", aldus een woordvoer der. Hij merkt tegelijkertijd op dat in Zwitserland bij voorbeeld langs tal van we gen borden staan, waarop de automobilist geadviseerd wordt zijn lichten te ontste ken. Dit in verband met zonnestand en weersgesteld heid. In ons land kennen we het begrip polderblindheid, waarbij automobilisten die over lange, kaarsrechte we gen rijden, kruisingen over het hoofd zien. „In zulke ge vallen zou het rijden met licht overdag een goede zaak zijn", aldus de woordvoerder in Leeuwarden. „Maar als je Licht overdag betekent dat het brandstof verbruik met gemiddeld 1 procent omhoog gaat. FOTO: ANP er toe besluit moet je het niet doen op basis van vrijwillig heid". Probleem bij alle studies over verkeersveiligheid is het me ten van de effecten van be paalde maatregelen. Bij de SWOV, die met het overdag- groot-lichtplan kwam, is men zich dat bewust. „Daarom hebben we de verwachte on gevallenreductie zo laag mo gelijk gehouden", aldus lite ratuur-onderzoeker Polak. Binnenskamers circuleert bij de SWOV een (hypotheti sche) ongevallenverminde ring van 8 tot 20 procent. De consequenties voor de au tomobilist zijn dat licht over dag betekent dat het brand stofverbruik met gemiddeld 1 procent omhoog gaat. Het uitrusten van de bestaande auto's met speciale attentie- lichten vergt enkele tientjes (vergelijkbaar met het mon teren van speciale mistlam pen), terwijl het standaard- uitrusten van nieuwe auto's met deze lichten niet of nau welijks kostenverhogend zal zijn. De (nieuwe) attentielich ten zouden automatisch moeten worden gedoofd wanneer de automobilist overschakelt op dimlicht, zo als de mistlamp aan de ach terkant automatisch dooft wanneer de automobilist zijn schijnwerpers gebruikt. KLAAS GOINGA Sabelantiloopjes in Artis Een pasgeboren sabelantiloopje staat schuchter op zijn benen. Hoewel het jaar pas zes dagen is, zijn er in de Amsterdamse dierentuin al vier van deze dieren geboren. Sabelantilopen, ook algezellen genoemd, behoren tot een met uitsterven bedreigde diersoort. In Artis zijn er er afgelopen 23 jaar in totaal 46 gefokt. FOTO: (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM - „De ont voering van Ahold-top man Gerrit Jan Heijn heeft andere hoge pieten bij Nederlandse bedrijven bang gemaakt. Er is sinds dien een duidelijke stij ging van het aantal aan vragen van bedrijven en rijke particulieren voor adviezen en maatregelen om ontvoeringen te voor komen", aldus ex-politie commissaris Gerard Toor- enaar. Tegenwoordig heeft Toorenaar in Amsterdam zijn eigen Com mercial Crime Bureau, één van de vele detectivebureaus die Nederland kent. Hoeveel extra „klanten" sinds de ont voering van Heijn bij zijn kan toor aanklopten wil hij niet kwijt. „Maar het zijn er veel", aldus de man die indertijd bij de eerste grote Nederlandse ontvoering, die van onroe- rend-goedmagnaat Maup Ca- ransa, betrokken was. Naast de stijging van het aan tal adviesaanvragen blijkt ook het aantal bedrijven dat zich tegen „ontvoering en losgeld" verzekert bij de Engelse verze- keringsmarkt Lloyd's, joen Amerikaanse dollars aan premies, waarvan 40 miljoen dollar door bedrijven in de Verenigde Staten, om zich in te dekken tegen „kidnap and ransom". Hoeveel bedrijven in Nederland verzekerd zijn kon Lloyd's in Londen niet meede len. Wel weet men dat het to tale aantal verzekerden de laatste jaren stijgt. Het te beta len premiebedrag daarentegen daalt, gezien de preventieve maatregelen die veel bedrijven nemen inzake ontvoeringen. Een vast te verzekeren bedrag tegen ontvoering en losgeld bestaat niet. De limiet echter is wel altijd lager dan de netto waarde van het verzekerde. Of het Ahold-concern een der gelijke verzekering bij Lloyd's afsloot, wil Ahold nog steeds niet kwijt. „Ontvoeringen kunnen nooit voor honderd procent voorko-. men worden", weet Toore naar. Over de belangrijkste anti-ontvoeringsadviezen houdt Toorenaar zijn mond. „Dan staat morgen mijn hele handel in de krant". Een paar wil hij er wel kwijt: lid worden van een schietvereni ging of het aantrekken van lijfwachten. „Behalve bier- magnaat Freddie Heineken echter blijken potentiële slachtoffers van ontvoering in Nederland daar weinig voor te voelen. Een lijfwacht kost gauw 60.000 tot 100.000 gulden per jaar en je hebt er minstens zes nodig. Bovendien blijkt de inbreuk op de privacy voor velen te groot", aldus H. van der Berg, voorzitter van de Vereniging voor Nederlandse Recherchebureaus. In tegen stelling tot detective Toore naar kregen de VVNR-bu- reaus niet te maken met een stijging van het aantal hul- paanvragen rond ontvoerin gen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rijks^ terstaat is niet in staat u binnen twee jaar 2000 vj/V de 10.800 medewerkers r te stoten. Voor het grote deel van de wegvJJ lende functies is niet te geven hoe dit moeten. De directeur-generaal Rijkswaterstaat, ir. J. van 1 hoorn, heeft dit gisteren zegd in een nieuwjaarsrr voor het personeel. Volgrr Van Dixhoorn betekent het J1 stoten van ambtenaren Rijkswaterstaat dat de dierf verlening aan burgers afneeï en de kwaliteit van het w daalt. Rijkswaterstaat kan i deze gevolgen van de oper; moeilijk omgaan, aldus Dixhoorn, aangezien de dier levensbelangen van burgfL' behartigt. Nu al geven mef' werkers vrije tijd op om hr voor de dienst te werken. fer Voor de toekomst zei Van r*e* hoorn, die dit jaar met gaat, te verwachten dat Rij] waterstaat zich meer moeten gaan bemoeien normering en wetgeving steeds meer taken naar dei-... worden afgestoten. Daarna^ zal de dienst zich meer als drachtgever moeten gaan stellen. De hoofddirectie Rijkswaterstaat zal zich mt met de politieke besluitvj ming moeten gaan bezigh< den SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN Ooiti is rrr ren hitr Jh tied om jou Moord, vu elfen hebben zo onze methoden om rlufnh te \Ih vil^terufzieni OeiIr komt iemand op jou dlIh ben emnioor, h je hunt nooit veten I [ftjen viesUjij te preien 7j (c) Standaard UltflaverlJ/Wavery Production» DEN HAAG Mr. L. de Block, die in de jaren zestig minister en staatssecretaris is geweest, is afgelopen maandag op 83-jarige leeftijd overleden. De KVP'er Leo de Block, voormalig top ambtenaar bii het ministerie van financiën en tevens oud-directeur van de KLM, werd in het kabinet-Marijnen (1963-1965) staatsse cretaris van buitenlandse zaken onder Luns. Hij bekleedde die post ook in het daarop volgende kabinet-Cals. Na de val van dit kabinet in oktober 1966 was De Block kort stondig staatssecretaris van zowel buiten landse zaken als verkeer en waterstaat in het overgangskabinet-Zijlstra. In 1967 trad hij als minister van economische zaken toe tot het kabinet-De Jong. Drie jaar later trad hij af omdat hij tegen de zin van zijn colle ga-ministers wilde ingrijpen in de metaal cao. Volgens De Block was er sprake van een te forse loonsverhoging. Komende vrij dag zal mr. De Block in Den Haag worden gecremeerd. Wetenschappers bij Lubbers De nieuwe Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid is gisteren op het Catsl door premier Lubbers geïnstalleerd. Op de foto v.l.n.r.: prof. dr. Adriaansens, dr. A. W' Albers, prof. dr. A. Kreukels, prof. dr. B. van Praag. prof. C. Rijnvos, prof. mr. L. Geelho* dr. ir. M. van Damme-van Weele, prof. dr. ir. R. Rabbinge en premier Lubbers. De van e ziekte herstellende voorzitter prof. dr. W. Albeda was niet aanwezig. FOTO: AT

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4