Croiset psychisch onstabiel, overspannen dan wel mesjogge? „Overstap is een enorme uitdaging'" JHulshoff Fassbinder niet in schoolkrant Binnenland ÊeidócSouumt I leerderheid redactie V)e Waarheid stapt op PROF. DIRKEN NAAR VENDEX: BETROKKENEN OVERROMPELD DOOR NEP-ONTVOERING VVD wil snoeien in subsidies ten bate van werkgelegenheid GRANDIOZE VOORDEEL- AANBIEDINGEN IN DE OPRUIMING BIJ HULSHOFF Crisisteam studie financiering kan meteen aan het werk WOENSDAG 6 JANUARI 1988 PAGINA 3 ^STERDAM Een meerderheid van de dacteuren en medewerkers van het ilksdagblad De Waarheid is na diepgaan- meningsverschillen met de directie en [geefster van het blad (Stichting Bepenak) het partijbestuur van de CPN over de po- lieke inhoud van de krant maandag opge- Lpt. Ruim de helft van de redacteuren (ze- jelitn van de dertien) en ongeveer driekwart ra jin de medewerkers houdt het voor gezien, ijdraus een van de vertrokken redacteuren, afgrie van Dalen. „Wij wilden een goed jour- ilistiek produkt maken en geen propagan- iblad en de uitwerking daarvan viel niet bij directie en CPN-partiibestuur", al- is van Dalen. Een groep oud-redacteuren -medewerkers heeft de de redactionele xkzaamheden met onmiddelijke ingang •ergenomen. LPG twee cent goedkoper ROTTERDAM - Een liter LPG wordt morgen twee cent goedko per. De meest voorkomende literprijs aan de pomp wordt 47,9 cent. Maandag werd al be kend dat de prijzen van benzines en diesel morgen met twee cent omlaag gaan. (Vervolg van de voorpagina) DELFT - „Het is wel een breuk in mijn carrière, maar tegelijker tijd ook een enorme uitdaging". Prof. dr. J. M. Dirken heeft zin in zijn nieuwe baan. De huidige rec tor magnificus van de Technische Universiteit Delft vertrekt op 1 september naar Vendex om daar te gaan werken aan de nieuwe onderwijspoot van dit bedrijf. Hij stapt daarmee over van het regu liere naar het commerciële on derwijs. „Er zitten zeker onbe kende kanten aan mijn nieuwe werk", geeft hij toe, „maar noem het niet onzeker. Nee hoor, on dernemend!" Dirken is nog geen vier jaar rector magnificus en zegt de baan te hebben geaccepteerd omdat het op zijn leeftijd (52) de laatste kans is om aan iets nieuws te beginnen. Hij noemt het werk bij Vendex „zowel maatschappe lijk als onderwijskundig zeer interes sant". „Ik heb bij de TU Delft veel met opleidingen te maken en heb gemerkt dat er een groot verschil is - zeker bij de lagere opleidingen - tussen wat nor male onderwijsinstellingen aanbieden en de grote verscheidenheid aan vaar digheden die worden gevraagd". Met name het internationale aspect heeft Dirken doen besluiten de uitda ging aan te nemen. Vedior, de Vendex- divisie waar het onderwijs onder valt, werkt al in West-Duitsland en België. „Het is niet onwaarschijnlijk dat we in de Verenigde Staten kunnen samen werken in een aantal projecten. Wat mij erg interessant lijkt is het training geven aan werklozen. Al wil ik in eer ste instantie de kwaliteit van de huidi ge opleidingen verbeteren". Dirken ziet veel in het verzorgen van onderwijs voor het bedrijfsleven. „Daar realiseert men zich dat het verbeteren van het kenniskapitaal even belangrijk is geworden als de marketing", meent de van oorsprong produkt-ontwikke- laar. „Het reguliere onderwijs is niet toegerust om de boer op te gaan. De mentaliteit is er daar ook niet naar. Voor het meer specialistische onderwijs is een flexibele organisatie nodig". Meer vrouwelijke studenten op Open Universiteit DEN HAAG Het aantal vrouwelijke studenten aan de Open Universiteit is in 1987 aanzienlijk gestegen. Van de 14.000 studenten die zich vorig jaar voor één of meer cursus sen aanmeldden behoorde veertig procent tot het vrou welijk geslacht. Tot nu toe be droeg dat percentage ruim dertig. Dit heeft de voorzitter van het college van bestuur van de Open Universiteit, drs. K.W. Buck, vanmorgen in Den Haag meegedeeld bij de aanbieding van een nieuwe economie-cursus van de uni versiteit aan minister Ruding. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG WD- fractieleider Voorhoeve wil dat het kabinet extra geld ter beschikking stelt voor de bestrijding van de werkloosheid. Dit geld zou in mindering kunnen worden gebracht op be paalde subsidies. Het rijk geeft jaarlijks ongeveer veertig miljard gulden aan subsidies uit. Daar kan best wat van af, vindt Voorhoeve. De fractieleider lanceerde zijn idee gistermiddag in een vraaggesprek voor de KRO- radio. Hij vindt dat het kabi net alles op alles moet zetten om te trachten het aantal werklozen in de nog resteren de kabinetsperiode (tot medio 1990) terug te brengen tot 500.000. Zoals bekend hebben premier Lubbers en vice-pre- mier De Korte onlangs gezegd dat deze hoofddoelstelling van het kabinetsbeleid waarschijn lijk niet gehaald zal kunnen worden. Voorhoeve wil proberen het CDA ook warm te krijgen voor zijn plan. Een woord- vqgfder van de CDA-fractie ze» gisteren dat zijn partij graag bereid is met de VVD te praten over mogelijkheden om de werkloosheid sneller te la ten dalen. „Maar we zijn wel erg benieuwd welke subsidies Voorhoeve wil verminderen. Je kunt immers niet lukraak in allerlei voorzieningen gaan hakken, want daardoor kun nen veel mensen en bedrijven in moeilijkheden worden ge bracht", aldus de woordvoer der. Volgens de WD-fractieleider is het wel degelijk mogelijk om zonder noemenswaardige problemen in bepaalde subsi dies (hij wilde nog niet zeggen welke) te snoeien. „In vijftien jaar tijd is het totale bedrag aan overheidssubsidies van vijf miljard tot veertig miljard per jaar gegroeid. Maar daar is de Nederlandse maatschappij echt niet zoveel door verbe terd", aldus Voorhoeve. v (ADVERTENTIE) arflexsvtetaH nasMfamn djI.i'.ULLJJ .VMKW^AFr BENCH CR^TION STUDIO |Q m muF mixig PLURAL anders denken over wonen Leidon: Nieuwe Ri|n 48, Tel 071 -1331OO. Jules Croiset in zijn rol van Pisuisse in „Mensch durf te leven" zich te schamen deel uit te maken van de Nederlandse toneelwereld. Jan Ruijter herinnert zich dat hij de acteur toen erg fel vond. De initiatiefnemer van de manifestatie in december, die deels een gevolg was van Croisets ontvoering: „We hebben hem bewust niet als spreker uitgenodigd en hij is toen ook niet uit eigen bewe ging gekomen. Wij hebben zijn persoon nooit naar voren gehaald en ik denk dat we daar verstandig aan hebben gedaan". Dreigbrieven Croiset zou gisteravond tij dens zijn verhoor doop de Brugse politie ondermeer hebben gezegd dat hij ook dreigbrieven heeft geschre ven; in elk geval die aan zichzelf waarin werd geëist dat hij zou afzien van een voorstelling. (Croiset negeer de dat dreigement.) Onduide lijk is of hij ook de dreigbrie ven heeft geschreven aan tientallen joodse gezinnen die als gevolg daarvan politiebe waking kregen. De brieven waren ondertekend door het bij de politie onbekende Ne derlands Fascistisch Jonge ren Front. Er kwamen ook dergelijke brieven, vol taai en stijlfouten, binnen bij de Anne Frank Stichting en Croisets manager. Jan Ruijter is er nog altijd honderd procent zeker van dat de dreigbrieven aan de joodse gezinnen écht zijn. »En hij kan zich helemaal moei lijk voorstellen dat Croiset de dreigbrieven voor diens ei gen kinderen zou hebben ge schreven. „Ik zou me juist heel goed kunnen indenken dat de bedreiging van zijn ge zin de oorzaak is van zijn vreemde handelen. Mensen die in verwarring zijn of zich in het nauw gedreven voe len, kunnen rare dingen doen. Maar ook dan blijft wat hij heeft gedaan verschrikke lijk stom. Of noem het des noods naïef. Het neemt alle maal niet weg dat dit heel slecht is. Toneel en werke lijkheid moet je scheiden en daartoe is hij blijkbaar niet meer in staat. Ik mag aanne men dat hij met zijn daad het anti-semitisme heeft willen bestrijden en wellicht heeft gedacht dat het doel de mid delen heiligt, maar dat heeft hij dan totaal verkeerd ge zien. Hij heeft met vuur ge speeld. Ja, het is tragisch voor hem, maar hij zit echt fout". Richard Stein van de Stiba heeft Jules Croiset door de Fassbinder-affaire vrij goed leren kennen. Omdat hij het nieuws over de nep-ontvoe- ring uit de tweede hand heeft, geeft hij een voorwaar delijk commentaar. „Als het zo zou zijn, let wel: éls, dan moeten we concluderen dat Jules Croiset onvoldoende doordrongen is geweest van de ernst van de zaak waar voor hij zich heeft ingezet. En ook heeft hij zijn eigen rol in het geheel niet goed in geschat. Als hij inderdaad al les heeft verzonnen, dan komt nu alles rond zijn per soon op losse schroeven te staan. Dus dan gaan mensen waarschijnlijk ook denken dat die dreigbrieven aan zijn kinderen en andere joodse gezinnen van hem afkomstig zijn geweest". Gevolgen Stein is de enige die zegt de hele affaire met name ook betreurenswaardig te vinden voor Jules Croiset zelf. Maar Setin noch de anderen gaan in op de mogelijk dramati sche gevolgen voor Croisets verdere leven. De acteur wordt niet gesubsidieerd; hij moet zijn brood verdienen door toneel te spelen doorgaans solovoorstellin gen en met enkele tv-re- clames. Tegen die achtergrond houdt Dick Houwaart van de Anne-Frank Stichting het vooralsnog op een black-out van de acteur. rtMaar hoe dan OEGSTGEEST Het omstreden toneelstuk „Het vuil, de stad en de dood" van Rainer Werner Fassbin der zal niet worden geplaatst in schoolkrant De Roskam van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Rector drs. A.J.M. Vaessen staat dat niet toe, nu de docenten in meerderheid hebben geweigerd hun medewerking te verlenen aan een discussie over het toneelstuk in de lessen. Slechts vier docenten waren bereid aan deze zogenaamde „didactische inkade ring" mee te werken. De heer Vaessen had dit als voorwaarde gesteld, omdat hij van mening is dat het als anti-semitisch beschouwde stuk niet zonder meer in de schoolkrant kan worden gezet. Daarom liet hij eind vorig jaar de volledige opla- fe van De Roskam, 1500 exemplaren, in eslag nemen. Het stuk van Fassbinder was door de redactie van de schoolkrant overgenomen uit de Haagse Post. Wat er nu met de oplage van het laatste num mer De Roskam gaat gebeuren is niet duidelijk. De krant had al voor de kerst vakantie moeten verschijnen. ook, hij heeft de zaak waar voor hij zegt te strijden in elk geval geen goed gedaan. Hij heeft zijn toneelspel te ver doorgevoerd. Voor dit soort dingen kan ik geen enkele waardering of begrip opbren gen. Zoiets doe je niet! Croiset heeft het toneelstuk van zijn eigen ontvoering in elk geval zeer overtuigend gespeeld. Hij vertelde op 3 december door twee mannen en een vrouw in Brugge in een auto te zijn gesleurd. Hij had 's avonds een voorstel ling moeten geven van zijn Multatuli-programma „Pu bliek, ik ver(w)acht u". De ontvoerders zouden hem ver volgens op een fabriekster rein in Charleroi hebben ge dwongen zichzelf vast te bin den in een soort riool. Ze hadden, vertelde Croiset, het kettinkje met de Davidster van zijn nek gerukt en een hakenkruis op zijn borst ge klad. Hij had daarna een slaappil en cognac moeten in nemen. Toen hij de volgende morgen om acht uur wakker wera, waren zijn ontvoerders verdwenen en slaagde Croi set erin zich te bevrijden. In een uitzending van Brand punt vertelde hij die avond, ogenschijnlijk aangeslagen en ernstig vermoeid, dat de ont voerders hem diep hadden gekwetst in zijn joodse gevoel en dat het anti-semitimse in Nederland leeft. Twijfels Hoewel zijn ontvoering van a tot z verzonnen blijkt, geloof de vrijwel iedereen hem op zijn woord. Minister Korthals Altes van justitie zei direct na de toen nog goede afloop dat hij dit soort exces sen niet wenst te dulden en had maatregelen in het ver schiet. Gisteravond noemde hij Croisets bekentenis „ui termate pijnlijk voor al die genen die zich door het voor val bedreigd hebben ge voeld". Alleen de Brugse politie, die vermoedde dat Croiset de pu bliciteit wilde halen, en het weekblad de Haagse Post hadden twijfels over het ge beuren. HP publiceerde kort na de afgelaste voorstellingen van Fassbinders toneelstuk de integrale tekst. Kort daar op werd Croiset „ontvoerd". Hoofdredacteur John Jansen van Galen kreeg van Croisets echtgenote toegebeten dat de ontvoering van haar man en de plaatsing van de tekst met elkaar te maken hadden". Omdat mevrouw Croiset on bereikbaar is voor commen taar, blijft nog onduidelijk of ze op ae hoogte is geweest van wat haar man destijds heeft gedaan. Een vriendin van de familie verklaarde gisteren dat ze er „echt niets van wist". Nadat haar man destijds vanuit Brugge telefo nisch had gezegd dat hij was ontsnapt en niets mankeerde, zei zijn vrouw het idee te hebben alsof ze in een dold waze film speelde. „Om half vier gingen we naar bed, maar om half vijf stond ik weer af te wassen. Ik kon toch niet slapen, ik was dood ongerust". Zij vertelde toen ook dat de daders twee man nen en een vrouw waren. Op het signalement van deze dus niet bestaande mensen kreeg de politie maar liefst 120 tips binnen. DICK HOFLAND GRONINGEN Het cri sisteam, dat minister Deetman van onderwijs deze week heeft aange steld om de ernstige pro blemen bij het bureau Studiefinanciering op te lossen, is gisteren in Gro ningen meteen aan het werk gegaan. Over een half jaar zijn de ergste knelpunten uit de weg ge ruimd en kan de organisa tie in Groningen weer zelfstandig werken zonder hulp van buitenaf, zo ver wacht dr. R. in 't Veld, leider van het team van elf deskundigen. Het team bevat twee Neder landse topspecialisten op het gebied van informatica, me vrouw C. Hunter (als hoofd in formatie „geleend" van Shell Nederland) en mevrouw S.S.H. Tseng (van het ministe rie). Daarnaast zitten er des kundigen op het gebied van organisatie, personeelsbeleid en financiën in het team. Ten slotte zullen drie mensen zich bezighouden met de manier, waarop in Groningen de rela ties met „de klanten" verbe terd kunnen worden. De klanten van Studiefinan ciering zijn zo'n 600.000 jonge ren. Wekelijks krijgt het bu reau honderden telefoontjes, duizenden brieven en tiendui zenden formulieren te verwer ken. Volgens In 't Veld zijn in middels „al flink wat proble men uit de wereld geholpen: er komen steeds meer tevre den klanten. Dat zou ook eens goed gemeten moeten worden". De eerste drie maanden wijdt het team aan „crisis manage ment", de volgende drie maanden wordt „een vliegwiel aangebracht". Daarna moet de organisatie in Groningen op eigen kracht verder. Met in gang van het nieuwe studie jaar zullen er lang niet zoveel problemen zijn als het afgelo pen jaar, daarvan is In 't Veld zeker. „Maar met 600.000 klanten zullen er allicht drie of vier zijn die hun geld niet op tijd krijgen". ling (Vervolg van de voorpagina) cha elslDEN HAAG Vol gens voorzitter Ri chard Stein van de Stichting Bestrijding Antisemitisme (Sti ba) ziet het er naar de) uit dat Jules Croiset „psychisch onsta- biel" was. Jan Ruij- "vlter, initiatiefnemer h ij van de grote mani- n festatie „Geen anti semitisme in Neder land", vermoedt dat ■de acteur „overspan- ■nen" is geweest". ^Voorzitter Dick Hou waart van de Anne- Frankstichting zegt spontaan dat Croiset „mesjogge" is. i(Wat voor woorden ze ook ;iezen, alledrie zijn ze enorm [geschrokken toen ze gister avond hoorden dat de acteur [Jules Croiset zijn ontvoering Jop 3 december door fascisti sche jongeren heeft verzon en zelf in scène heeft ge- jget. )naRabbijn Soetendorp, voorop liep in het protest te- ^en de opvoering van Fass- linders toneelstuk „Het vuil, Ie stad en de dood", is ver- lijsterd over het bericht dat nroiset zijn ontvoering ver- :onnen heeft. „Croiset heeft persoonlijke tragedie ieengeroepen over zichzelf, bijzijn familie en allen die in onrust gebracht zijn jidjjucricht van de ontvoering. ing minder alert wordt op erkelijke vormen van on- erdraagzaamheid. Wel ben k opgelucht dat de ontvoe ring niet het werk van Ne- ■Gnderlanders geweest is". ier (Over de motieven, waarom tenfCroiset de ontvoering ver in ïonnen heeft, tast Soetendorp in volledig in het duister. „Het was duidelijk dat Croiset bij het verhinderen van de op- jvoering van het toneelstuk van Fassbinder aangedaan en amjgeëmotioneerd was. Hij is "e$terk aangevallen door voor- ;ter6tanders van de opvoering 'an het toneelstuk, maar dat ;old voor ons allen die bij de ictie betrokken waren. Ik eb wel zorg om het gemoed an iemand die dreigbrieven zijn eigen kinderen ituurt". s lid van de joodse ge- teenschap bestormde Soe- ndorp vorig jaar met mede- itanders het toneel van het Rotterdamse theater De Lan- iren op de avond waarop de •remière van het omstreden neelstuk had moeten •laatsvinden. Zijn woorden •erden praktisch overstemd loor die van een zeer geëmo- ioneerde Jules Croiset. De icteur zei toen ondermeer Dr. R. J. in 't Veld tijdens de toelichting op het werk van het cri sisteam.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3