icidócSomcmt Leiden houdt vast aan privatisering ambulancedienst a STAD OMGEVING Uitgelezen opgeruimd Universiteit drie hoogleraren rijker Provincie is niet saai" ^Lantal uitleningen ■^eidse bibliotheek jors gestegen ONDANKS FEL PROTEST VAN BONDEN Bewoners Zoeterwoudseweg klagen over slachtafval Weinig problemen meer rond betaling van lesgeld Ceidóe Souoant IRH^ WOENSDAG 6 JANUARI 1988 PAGINA 13 glopers slapen in portiek .DEN De Leidse politie trof afgelo- ifnacht rond kwart over twee drie slapend aan in het portiek van Jwoning aan de De Genestetstraat. jjlrie, twee van 15 en een van 14 jaar bleken afkomstig uit Noordwijker- 1 en waren gisteravond na ene ruzie weiopen van huis. De politie van fdwijkerhout heeft het trio opge ld op het Leidse bureau en weer bij buderljk huis afgeleverd. 'tien kilo bonbons ontvreemd )EN Uit een bakkerij aan de astraat zijn in de nacht van maan- op dinsdag 600 gulden aan wissel- 15 kilo bonbons ter waarde van 500 en en wat chocolade ontvreemd. De rs kwamen de winkel binnen via de irzijde. LEIDEN De Leidse universiteit is drie hoog leraren rijker. Professor J.A. Nota is benoemd tot bijzonder hoogleraar in het jeugdrecht aan de Leidse Universiteit. Hij is vanaf 1965 aan de universiteit verbonden, vanaf 1980 als hoogle raar in de inleiding in de rechtswetenschap. Nota is ook vast ingedeeld rechter-plaatsver- vanger in de Arrondissementsrechtbank in Den Haag. Dr. M.R. Daha is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de inwendige geneeskunde aan de Leidse Universiteit. Hij is vanaf 1976 aan de universiteit werkzaam. Tot bijzonder hoogle raar in de somatische celgenetica is dr. P. Meera Khan benoemd. Hij is vanaf 1971 ver antwoordelijk voor ale activiteiten van het Leidse Laboratorium voor Enzymgenetica van het Instituut voor Anthropogenetica. Ook zwarte beo gestolen uit volière Plantsoen LEIDEN Nadat enkele dagen gele den al zestien papagaaien uit de ge meentelijke volière aan het Plantsoen waren ontvreemd, is afgelopen nacht ook een sprekende beo gestolen uit de grote vogelkooi. De zwarte beo was volgens een woordvoerder van de ge meente de grote attractie voor het pu bliek. De daders knipten een gat in net gaas en wisten het dier te vangen. Ook verdwenen er enkele kleinere vogel tjes. Deze zijn ook meegenomen óf heb ben van de gelegenheid gebruik ge maakt de vrijheid te kiezen. De politie denkt dat de vogels bestemd zijn voor de handel. De volière biedt nu nog al leen onderdak aan een paar kleine par kietjes en een papagaai. Leidenaar schaatst 1.200gulden bijeen voor Afrika LEIDEN Leidenaar Bert Breed (32) schat dat hii maandag tegen de 1.200 gulden bijeen ge schaatst heeft voor de actie „Afrika Nu". Dat is bijna 200 gulden meer dan hij aanvankelijk van plan was. De meeropbrengst ontstond doordat hij 120 in plaats van 100 kilometer aflegde op de Leidse kunstijsbaan. Hoewel Breed eerder in deze krant een oproep deed aan andere schaat sers om een soortgelijke daad te stellen, draaide het toch uit op een solo-tocht. Breed kwam op het idee voor zijn eigen actie doordat hij betrokken raakte bij een soortgelij ke sponsor-actie die in Heerenveen tijdens de marathonwedstrijden op nieuwjaarsdag onder het publiek werd gehouden. Dat leverde echter slechts zo'n 700 gulden op. Een tegenvaller, ook al omdat daar zo'n 10.000 mensen waren. Breed schrijft dat vooral toe aan de anonimiteit in het grote stadion. „Familie en vrienden weigeren toch minder snel als ie ze vraagt mee te doen. Bovendien zeiden veel mensen dat ze al hadden gegeven". Breed was maandag uiteindelijk zo'n zeven uur in de weer voor de actie, waarvan hij zes uur schaatste. Een uur ging heen met pauzes. Twee keer had hij „inzinkingen". Die schrijft hij on der andere toe aan het enorme aantal bochten op de Leidse tweehonderd meter baan, het dub bele aantal van wat hij op een grote buitenbaan had moeten maken. „Misschien heb ik daarmee wel een wereldrecord gebroken". Breed heeft als het om navolging voor zijn actie gaat, nu zijn hoop gevestigd op ae IJssportvere- niging Leiden, waarvan hij zelf ook lid is. Hij heeft gesuggereerd dat die vereniging haar le den oproept het voorbeeld van Breed te volgen. brovincie is geen verlengstuk van de rijksoverheid, ook al blijkt dat beeld bij veel mensen te n, maar een volwaardig functionerend democratisch bestuurscentrum. Zeker Zuid-Holland Jt zoveel specifieke problemen, dat een actief opererend provinciaal bestuur nodig is. Dat zei Imissaris van de koningin S. Patijn (op de foto tweede van rechts) gistermiddag op de nieuw- sreceptie van de provincie Zuid-Holland. Volgens Patijn heeft de provincie Zuid-Holland wel plijk een eigen identiteit, al vinden veel mensen dit bestuursorgaan maar „saai". Hij noemde ^r meer het kassengebied in het Westland, de Rotterdamse haven, de Bollenstreek als „we- fcentrum van de bollenhandel", de meer dan tweehonderd musea, het regeringscentrum Den b, de drie universiteiten en het feit dat de Randstad „de belangrijkste industriële, agrarische en Istverlenende provincie van ons land is". FOTO: CEES VERKERK 'EN Het aantal uitlenin- Ibij de Leidse Openbare Bi- in 1987 voor het sinds vele jaren weer ge in. Vorig jaar werden bijna g procent meer boeken uit- ind dan in 1986. De stijging 32.000 uitleningen brengt totaal aantal uitgeleende •n op ruim 144.000. Direc- E. van Sprundel van de Ise bibliotheek maakte dat rmiddag bekend tijdens de wjaarsbijeen komst, tijging van het aantal uitle en is in september ingezet, de bibliotheek besloot om ile beperkingen in het le- te schrappen. De leden wa- niet meer gebonden aan maximaal aantal boeken categorie. Dat had met tot gevolg dat romans vaker uitgeleend werden, hebben daartoe besloten ragen van lezers. De stij- heeft vervolgens op alle gingen plaats gevonden", Van Sprundel. Éibliotheek heeft het afgelo- aar een vrij ingrijpende re- isatie doorgemaakt, pend. Het geld voor de exploi tatie moet uit het bestaande budget komen. Het nieuwe fili aal wordt samen met een buurt huis en een kinderdagverblijf ondergebracht in een gebouw. De bouw is voor rekening van de gemeente. Het nieuwe filiaal zal, als de gemeente daarvoor geld beschikbaar wil stellen, volledig geautomatiseerd van start gaan. De bibliotheek wil in 1988 catalogi en administra tie op alle vestigingen gaan au tomatiseren. „De dienstverle ning, met name de uitlening, is dringend aan verbetering toe", meent Van Sprundel. Ook overweegt de bibliotheek om op zaterdag langer open te blijven. Nu kunnen er van tien tot één uur boeken geleend worden, in de toekomst wordt dat mogelijk verlengd tot vier uur 's middags. „Mensen kun nen dan na het boodschappen doen op de markt nog even boeken komen lenen", aldus Van Sprundel. Promotieteam De Openbare Bibliotheek wil w w het komend jaar wat nadrukke- Van Sprundel. „Enkele lijker aan de weg gaan timme ren. Zo wordt er promotieteam in het leven geroepen die op manifestaties in Leiden de bi bliotheek onder de aandacht van het publiek wil brengen. Met name de landelijke biblio- en heeft de dienstverle- theekdag op 23 april, de boe- er nauwelijks onder hoe- kenweek en de kinderboeken week zullen daarbij centraal staan. De Leidse bibliotheek heeft zich bij de landelijke com missie voor de propaganda van het Nederlandse boek kandi daat gesteld voor de landelijke ie maand gaan we overleg- start in september 1988 van de iet gemeente en de buurt- kinderboekenweek. Het thema iging van de Raadsheren- van die week is Cultuur en Mu- over de vraag of er toch sea. „Gezien dat thema lijkt ons Leiden als museumstad een zeer geschikte startplaats", meent Van Sprundel. De Leidse len gerealiseerd in het bibliotheek wil in 1988 de sa- kwartier Of dat zal luk- menwerking met andere orga- 'is echter de vraag", aldus nisaties verbeteren. Zo zullen j Sprundel. Hij is ook bang andere bibliotheken in de regio de activiteiten van de bi- betrokken worden bij de auto heek in het onderwijsvoor- matisering. Bovendien heeft de jswerk dit jaar beëindigd Leidse bibliotheek een centrale ten worden, omdat het mi- rol toebedeeld gekregen bij een !rie van WVC de subsidie provinciaal project, gericht op [draait. De maatregelen de vorming van een collectie boeken voor culturele minder heden die deelnemen aan be roepsonderwijs en scholing. lardig zijn uitgekomen", Si - en zijn in andere functie cht gekomen, maar proble- i heeft het niet gegeven. Er geen ontslagen gevallen". '|ens de directeur is de be- bezuiniging in 1987 Bijden. Jaar zal de service aan het lek op sommige fronten te- ledraaid worden. Zo is de jobus in het Houtkwartier 1 januari verdwenen. e één of andere manier een Beiden vorm van een bi- jheekvoorziening kan J noodzakelijk, omdat ko- Ide zomer een nieuw filiaal Ie Stevenshof wordt geo- jv-ketels gestolen -v-jjjDEN Een verwarmingsbedrijf uit Gouda heeft bij de #3 se politie aangifte gedaan van diefstal van 19 cv-ketels uit <0K wbouwwoningen aan de Goudkarper, Graskarper en Zil- arper in de Merenwijk. De reeds geïnstalleerde verwar- "sketels zijn tussen 18 december en 4 januari ontvreemd uit afgesloten woningen. De schade bedraagt een kleine 30.000 en. Een bouwbedrijf uit Leiden heeft aangifte gedaan van "issing van 4.500 bakstenen, die stonden opgesteld op de van de Stille Rijn. Ze zijn tussen 18 december en 4 januari loedelijk in het water geduwd. De schade: 1.500 gulden. Katwijks jongetje in coma na botsing KATWIJK Een 8-jarig jon getje uit Katwijk is gistermid dag in coma geraakt na een botsing met een bus op de Sandtlaan. Het jongetje werd zwaar gewond naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Het ongeluk gebeur de doordat het jongetje opeens voor de bus de weg overstak. De chauffeur kon hem niet meer ontwijken. Hoe het jon- fetje het vanochtend maakte, on de politie niet vertellen. Gaen krant ontvangen Bel tussen 1 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 e uur. telefoonnr.071-122246 en uv wordt nog dezelfde avond nabezorg LEIDEN Het college onlangs al dat het financiële werd besloten dat er per jaar geen inkomsten tegenover van burgemeester en plaatje va" de bonden onjuist twee ton moest worden be- omdat de werknemers wer- hrui/U „oct is omdat de bonden ervan zuinigd op de dienst. Het col- ken voor een bedrijf". Ook wetnouaers nouai vasi waren uitgegaan dat er der- lege is van oordeel dat de be- hebben de ambtenarenbon- tipn in nlaats van vpprtipn zuinipinp wordt pehaald en den Droblemen met het feit Eerste Hulpdienst (EHD) personeelsleden nodig zijn onder te brengen bij het Districtsbestuurder van de particulier zieken ver- AbvaKabo K. Voormeulen voerbedrijf Gebr. De *ei ^^ren echter dat er^in Jong en niet bij de brandweer. Dit ondanks het feit dat de vertegen woordigers van de amb tenarenbonden gister middag tijdens een ge- de kwaliteit van de dienst dat De Jong zeggenschap blijft gehandhaafd als de krijgt over de EHD ers. EHD wordt geprivatiseerd. Voormeulen zei gisteren dat De meerderheid van het per- de bonden in het uiterste ge- de door het accountantsbu- soneel wil echter dat de vaj akkoord gaan met een gecontroleerde begro- dienst bij de brandweer eventueel voorstel van de ge- ting van uitgegaan is dat er veertien personeelsleden in dienst zijn. „Het zit financieel wordt ondergebracht. Uit deze week door de ge meente beschikbaar gestelde brandweer kosten krij goed in elkaar en op termijn cijfers over 1986 blijkt overi bestaat de kans dat de ge- gens dat de Eerste Hulp- meente niets meer hoeft bij dienst dat jaar afsloot met - iiieeiutr iueu> intrer nuen uii sprek met de gemeente te leggen op de Eerste Hulpj negatief oordeelden over dienst", aldus Voormeulen. het voorstel en een ac- Het college zegt een aantal veroorzaakt door een groter meente om een ambulance met acht personen bij de f houden. De de gemeente ergoed en bovendien houdt de gemeente dan zeggen een voordelig saldo van ruim schap over de dienst. Deze 120.000 gulden. Dit wordt oplossing houdt wel in dat de firma De Jong ook spoedver- countantsrapport presen- onjuistheden in de begroting aantal ritten, aldus de toe- voer gaat verzorgen, teerden. Daarin wordt te hebben ontdekt, waarvan lichting, waarin ook wordt Ge vakbonden vinden ook geconcludeerd dat de sommige doo>" de accountant gezegd dat het positieve saldo dat een onderzoek moet aan geconciuaeera aai ae prj._nj „komend iaar wordt verre- door de bonden gepre senteerde begroting van de stationering bij de brandweer klopt. zijn erkend. Winst Voormeulen had vanmorgen nog geen kennis genomen van de reactie van het colle ge, maar reageerde laconiek. Na overleg met een van de „Als de EHD wordt gepriva- opstellers van het accoun- tantsrapport en een verte „komend jaar wordt verre- tonen welke fouten er op fi kend door middel van een nancieel gebied zijn gemaakt korting op het tarief zodat bij de GG en GD (waar de J~ „financiële toestand van EHD jarenlang onderdeel van was), waardoor wellicht ook het tekort van de EHD is opgelopen. Wethouder P. Als ook de gemeenteraad wil Bordewijk (financiën) de EHD ongewijzigd blijft". Oplichten genwoordiger van het Regio naai Ziekenfonds Leiden Al phen (RZLA) kwam het col iege gisteravond met de reac tiseerd, houdt de gemeente dat de EHD naar de firma De daar weinig voor te voelen: de lasten en gaat de winst Jong gaat, dan zullen de bon- „Accountants hebben nooit naar De Jong. Maar de ge- den .juridische stappen" ne- meente heeft een besluit ge- men, zo kondigde Voormeu- nomen, en wil niet meer te- len aan. Volgens hem is het fouten bij de GG en GD ont dekt". De kwestie van de EHD rug. Ze komen steeds met an- onmogelijk om ambtenaren wordt morgënavond vanaf tie dat de overgang naar de dere argumenten". langdurig onder te brengen brandweer „financieel nade- De gemeente legt nu jaarlijks bij een particulier bedrijf, lig" is in vergelijking met vier ton toe op de dienst, die „Wat je dan doet is het Alge- stationering bij De Jong. veel „loze ritten" maakt die Wethouder F. Kuijers van niet worden vergoed door de volksgezondheid beweerde verzekeraars. Vorig jaar de pensioenen, maar er staan over deze zaak. het Gulden Vlies aan de Burgelijk Pensioen- Breestraat 125. Maandag fonds oplichten. Die betaalt buigt de gemeenteraad zich Vrijwilligers werk belangrijk ,,Er is een grote rol weggelegd voor het vrijwilligerswerk. Met name uitkeringsge rechtigden kunnen daar veel baat bij heb ben om niet van de maatschappij te ver vreemden. Daarom verdient vrijwilligers werk ondersteuning. Als het er om gaat de bezuinigingen van het rijk op te vangen, wijst de gemeente dit werk echter af". Deze woorden sprak wet houder H. de la Mar (vrijwilligerswerk) gis termiddag tijdens de opening van de ten toonstelling 'Vrijwilli gerswerk: Liefdewerk, oud papier?' in de hal van het Leidse stad huis. Initiatiefnemer R. van Hove van het We gloophuis overhandig de de wethouder het eerste exemplaar van de bijbehorende cata logus. De la Mar knipte een lint door. De tentoonstelling is in het stadhuis te zien tot en met 28 januari. Daarna verhuist hij naar de openbare bi bliotheek. De bedoe ling is dat hij later ook In omliggende ge meenten is te zien. De la Mar stelde voor de expositie ook in het ar beidsbureau in te rich ten. De expositie be staat uit een aantal fo to's met voorbeelden van vrijwilligerswerk. In Nederland verrich ten vijf miljoen mensen vrijwilligerswerk. In Leiden fungeert de Leidse Vrijwilligerscen- trale als bemiddelende instantie tussen vrijwil ligers en instellingen die daarvan gebruik willen maken. Afgelo pen jaar werden 400 mensen ondergebracht bij instellingen als het Dienstencentrum Ge coördineerd Bejaar- denwerk, het We gloophuis en de speel- o-theken. FOTO: WIM VAN NOORT DEN HAAG/LEIDEN Het afval op het terrein van slage rij J. Zandbergen aan de Zoe terwoudseweg veroorzaakt vooral in de zomer stank. Bo vendien trekt het dieren aan, zoals vliegen, vogels en hon den. Dat zei Leidenaar P. Blom gisteren tijdens een zit ting van de Raad van State in Den Haag. Blom is een van de omwonenden van het bedrijf, die regelmatig bij de gemeente hun beklag hebben gedaan over de overlast van het be drijfsafval van de slager. Nadat milieu-ambtenaren had den geconstateerd dat Zand bergen zich niet aan de hin derwetvergunning hield, be sloten burgemeester en wet houders een dwangsom van 75 gulden per dag op te leggen bij elke nieuwe overtreding. Zandbergen diende een schor- singsverzoek in bij de Raad van State, waar de zaak giste ren werd behandeld. Staats raad Veringa doet „zo spoedig mogelijk" uitspraak. van een bedrijf binnen worden bewaard. Schoon af val, zoals papier, mag in afge sloten containers buiten worden gedeponeerd. „Maar", gaat dan om papier en plastic dat met vlees en bloed in aan raking is geweest. Dat gaat stinken en trekt ongedierte aan". In november voerde de aldus Kettenis, „meermalen is gemeente de laatste controle geconstateerd dat afvalcontai- uit. Toen was de afvalcontai ners met bedrijfsafval, zoals ner op het terrein leeg, „maar vlees, vleesresteo en bloed en deze was erg vies en er lekte vleesbakken met dierlijke res ten op het open terrein rond om de inrichting aanwezig wa ren" een vieze vloestof uit". Dat bracht de gemeente tot de con clusie dat „niet alleen schoon afval in de container heeft ge- Als Zandbergen stelt dat zeten", aldus Kettenis. .schoon afval" buiten wordt Een vertegenwoordiger van opgeslagen, dan is dat niet waar, betoogde Kettenis. „Het Zandbergen was gisteren niet aanwezig. Uitstel tot 1 februari LEIDEN Leerlingen worden per 1 februari van school gestuurd als voor die datum geen schoolgeld is be taald. Dit is een maatregel die volgens C. Klein van de ge meentelijke directie onderwijs het meest eerlijk is tegenover mensen die de afgelopen maand hun best hebben ge daan om wel te betalen. „Veel mensen die een achterstand hadden met het betalen van schoolgeld, maakten het geld echter de afgelopen weken over", aldus Klein. mensen die om een bijzondere reden nog niet hebben betaald, zal een betalingsregeling worden getroffen. Wanneer zij weigeren te betalen dan worden per 1 februari leerlin gen van school gestuurd", al dus Klein. Volgens een woord voerder van de Stichting Ka tholiek Onderwijs heeft het merendeel van de mensen nu betaald. „Er is echter een aan tal mensen die gebruik maakt van de uitstelregeling tot 1 fe bruari. Wanneer de mensen dan echter niet met het geld op de proppen komen, nemen we maatregelen", aldus de woordvoerder. Welke maatre gelen dat zijn, wilde hij nog niet zeggen. In overleg met het bestuur zal volgende week een beslissing worden geno men. Ook de Protestants-Christelij ke Scholenvereniging heeft een aantal mensen uitstel van betaling gegeven tot 1 februa ri. Volgens administrateur J.B. Soet gaat het nog slechts om een paar mensen die nog zo'n 300 gulden moeten betalen. „Ik verwacht dat dit geen pro blemen geeft", aldus Soet. „Geen problemen meer" meldt ook adjunctdirecteur J. Van der Hoeven van de Noorder- wiek aan de Ter Haarkade „Nog maar vier mensen moeten betalen en ik ben er van overtuigd dat dat voor 1 februari wordt gedaan. Met twee mensen is een regeling getroffen. Het niet betalen was veelal het gevolg van het ver geten een formulier bij de ad ministratie in te leveren", al dus Van der Hoeven. Het lesgeld voor leerlingen van 16 jaar en ouder moest of ficieel 1 december 1987 betaald zijn. Een aantal ouders had het volledige bedrag van 1030 gul den toen nog niet betaald en kreeg uitstel tot 1 februari. Harde maatregelen zouden er volgens de schooldirecties pas na de kerstvakantie worden genomen. Fietsster gewond bij botsing LEIDEN Een 26-jarige fietsster uit Leiden is gistermiddag rond kwart voor drie gewond geraakt bij een botsing op de kruising van de Nieuwe Beestenmarkt en de Beestenmarkt. De vrouw reed tegen de verplichte rijrichting in op de Bees tenmarkt, vanuit de richting van de Steenstraat. Op de krui sing met de Nieuwe Beestenmarkt kwam ze in botsing met een 44-jarige automobilist uit Leiderdorp, die haar volgens de politie niet van die kant verwachtte. De vrouw is met eer\, hoofdwond naar het Diaconessenhuis gebracht. De fiets werd geheel vernield, de auto licht beschadigd. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook 1 hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol I Nai Noteer als nieuwe abonnee ingaande. A'oam. Adres: Postcode/plaats TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Vooi Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ter I JNzj

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13