Draf- en rensport uit het dal s* r Regie van De Moor zorgt voor vrolijke komedie sportuitslagen Sport op tv LIVERPOOL ONGENAAKBAAR MARKTEN voetballerlei 'PORT/KUNST CeidócSotvuvnt ZATERDAG 2 JANUARI 1988 PAGINA 7 VANDAAG Nederland 2, 22.40 uur: Studio Sport. België 1, 22.25 uun Sport op za terdag. Duitsland 2, 21.55 uur Das ak- tuelle Sport-Studio. Duitsland 3, 14.00 uur Sport im Westen extra; 17.15 uur Schach WM '87. Sky Channel, 15.40 uur Ski re- fiort; 16.25 uur. International mo- orsports. /Hl MORGEN Nederland 2. 1725 en 19.00 uur Studio Sport. België 1, 20.05 uur Sportweek- België 2, 15.00 uur Stadion. Duitsland 1, 10.30 uur Früh- sport; 19.50 uur Sportschau-Te- legramm. Duiteland 2, 17.10 uur Die Sport-Reportage; 21.45 uur Sport op Zondag. Duitsland 3, 22.00 uur Flutlicht. Sky Channel, 15.00 uur en 22.55 uur: Paris to Dakar; 23.10 uur Davis Cup. exander Beljavski ktor Korchnoi (Zwi) il Tal (Sov) 2630. 7. F ineSi) MBO. 8 Nigel She II Rafael Vaganian limman derde op k ereldranglijst UZERN De Nederlandse jootmeester Jan Timman femt op de wereldranglijst in de Internationale Schaak Sderatie (FIDE), die gisteren Luzern is gepubliceerd, de frde plaats in. De Amster- immer kreeg 2675 punten, e eerste plaats op de lijst is >or wereldkampioen Gari u asparov, die deze maand in «villa zijn wereldtitel in de W reekamp met zijn Russische hdgenoot Anatoli Karpov olongeerde. Kasparov heeft 6I "*50 punten, Karpov staat op n totaal van 2715 punten. fet tweetal behield daarmee klasseringen, die het ook op laatste wereldranglijst, van Ji 1987, had. I wereldranglijsten zien er per 1 ja- als volgt uit: ^^|Gaty Kasparov (Sov) 2750 Elo- titer>; 2. Anatoli Karpov (Sov) 2715, Jan Timman (Ned) 2675, 4. exander Beljavski (Sov) 2645, 5. (Zwi) 2640, 6. Mik- 7. Pedrag Nikolie Short (Eng) 2630, Vaganian (Sov). Jona- Sn Speelman (Eng) en Mikhail erevitsj (Sov) allen 2625 Ruitenberg wint h Heerenveen HERENVEEN Henri Rui- inberg heeft gisteren de ma- Ithon van Heerenveen ge- lonnen. In de eindsprint leek de schaatser over iets leer energie te beschikken In Dries van Wijhe en Piet __Jleine. Het klassement van de frde periode wordt, na vijf \ces. nog steeds aangevoerd oor Richard van Kempen die Heerenveen als achtste fi- jshte en nu serieuze concur- tntie te duchten heeft van in Eise Kromkamp. 8.000 toeschouwers zijn op Friese piste aan hun trek- in gekomen. Na talloze de- arages brak het peloton al na n kwartier. Een groep van rijders slaagde erin een ron- te nemen. Vervolgens sloe- n vijf toppers tijdens een 'miesprint toe. In de kortste namen Henri Ruiten- Emiel Hopman, Piet leine, Edward Hagen en ies van Wijhe opnieuw een nde. Hagen kreeg een inzin- ng en ook Emiel Hopman 1 oest tol betalen voor zijn rachtsinspanningen. de spannende finale opende ries van Wijhe het offensief. I' iet Kleine riep de vluchter oit de orde. Door twee missla- m kwam de voormalige lan- aibaan ster in een bocht bijna n val, hij gaf zich onmiddel- jk gewonnen. Dries van Wij- 1 leek succes te hebben, maar de laatste meters sloeg Hen- Ruitenberg toe. Oud internationals gelijk tegen KHFC J De jaarlijkse ont moeting tussen het Haarlemse KHFC en de oud-internatio nals is gisteren ge ëindigd in een ge lijkspel van 2-2. Bij rust was de stand 1-1. Op de tot pas seert oud-interna tional Hug Hoven- kamp KHFC-er Plai- Nykaenen winnaar in Garmisch-Partenkirchen GARMISCH-PARTENKIRCHEN Matti Nykaenen heeft gisteren in Gar misch-Partenkirchen de tweede wed strijd van het jaarlijkse vierschansentoe- rooi gewonnen. De Fin behaalde daar mee zijn vijfde overwinning van dit sei zoen en revancheerde zich tevens voor zijn nederlaag van afgelopen woensdag bij de wedstrijden in öberstdorf, waar hij de Tsjechoslowaak Pavel Ploc moest, laten voorgaan. Nykaenen kreeg voor zijn springen van 103,5 en 101,5 meter 212,4 punten. De tweede plaats ging naar de zeventienjarige Zweed Staffan Taell- berg (200,1) en de Oostduitser Jens Weissflog eindigde met 198,5 punten als derde. De Nederlander Konijnenberg werd met een sprong van 58 meter laat- McEnroe niet naar Australië WASHINGTON De Ame rikaan John McEnroe heeft zich gisteren afgemeld voor de open Australische tennis kampioenschappen wegens een rugblessure. Het kampi oenschap begint op 11 janua ri en is het eerste Grand Slam-toernooi van dit sei zoen. McEnroe zei weer wed- strijdtennis te willen spelen op het toernooi van Milaan dat op 15 februari begint. ONDANKS AFNEMEND AANTAL TOESCHOUWERS DEN HAAG Voor het eerst sinds lange tijd kunnen de betrokkenen bij draf- en rensport tijdens oud en nieuw terugblikken op een, over het algemeen genomen, geslaagd jaar. De toto-omzet ten zijn in belangrijke mate gestegen. Het prijzengeld ging omhoog. De strenge in- voerbepalingen op dravers werden afgeschaft. In de dra verfokkerij nam het aantal dekkingen toe. De rensport stabiliseerde zich. Tegenover al dit moois staat een sterk afgenomen bezoek aan de banen. Alles op rij ge zet lijkt de toekomst zonnig. Draf-en rensport hebben de moeilijke periode, die in 1981 begon, overwonnen. In dat jaar begon het bezoek aan de banen en het spel op de tota- lisator terug te lopen. In vijf jaar nam de omzet af van 132 tot ongeveer 80 miljoen. Het einde leek in zicht. Co Govers. secretaris van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport; „De financiële lasten waren nauwelijks meer te dragen. En dat is niet onopgemerkt aan de sport voorbijgegaan. In 1985 was de toekomst echt duister. De meeste grote professionele fokkerijen werden opgehe ven. Hun producten brachten op de veilingen de kostprijs of soms nog minder op. Er resten nu nog maar twee fok- bedrijven. De fokkerij is voornamelijk een zaak van de liefhebber geworden. Erg belangrijk is, dat het aantal dekkingen het afgelopen jaar met ongeveer tien procent is toegenomen. Onze grootste zorg is nog steeds: hoe kun nen we zo snel mogelijk aan meer paarden komen. Met het oog daarop werden ook de invoerbepalingen afge schaft. Aan imports worden Het toeschouwersaantal op de baan van Duindigt heeft het af gelopen jaar een terugval gehad van twaalf procent. nu dezelfde eisen gesteld als aan inlanders. Maar de ge middelde kwaliteit van de Nederlandse draver ,ligt vrij hoog. Voor gelijkwaardige buitenlandse paarden zal dan ook veel geld moeten worden betaald. Dat gaat pas lonen als het prijzengeld omhoog gaat. Iets dat dan ook hoog op onze prioriteitenlijst staat". Het totaal te winnen prijzen geld zal in 1988 worden ver hoogd met 1,3 miljoen gul den. Het afgelopen jaar be droeg de stijging ongeveer een kwart miljoen. Het aan tal meetings (dagen waarop de wedstrijden worden ge houden) zal met 13 toenemen tot 344. Govers daarover: „We moeten de sportbeoefe naar meer mogelijkheden bieden. En dat gebeurt nu dus ook. Over de eerste elf maanden bedroeg de gemid delde koersbezetting ruim acht. Er wordt voor minstens vier prijzen per koers gere den. De kans op een prijs is dus niet gering. Bovendien is het prijzengeld in bijzondere draverijen het komende jaar gebracht op minimaal 15.000 gulden. Overigens zou het aantal deelnemers toch iets omhoog moeten. Zeker de ruime banen als Duindigt. Groningen en Schaesberg vragen om grotere velden". Minder goed De rensport doet het nog steeds minder goed dan de drafsport, hoewel het voort bestaan wel aannemelijk lijkt. „De rensport is nog steeds een zorgenkind. De volbloedfokkerij reageert langzaam. Er is steeds aan vulling uit het buitenland no dig. zolang de Nederlandse aan, dat de combinatie van draverijen en rennen op de banen Duindigt en Schaes berg blijft bestaan. Er zal al het mogelijke aan worden ge daan de rensport te behou den. Maar niet ten koste van alles", aldus Govers. De draf- en rensport zijn sterk afhankelijk van de to- talisator. De sinds 1981 dalen de omzetten,die naar een on afwendbaar einde leken te leiden, deden de politiek be sluiten de totalisatorvergun- ning voor de duur van 20 jaar te verlenen aan een ster ke professionele organisatie. In 1986 deed de Engelse mul tinational Ladbroke zijn in trede. In dat zelfde jaar wer den tien wedkantoren geo pend. In die gelegenheden konden tot zo'n halve dag voor de aanvang van de koersen weddenschappen worden afgesloten. Het resultaat viel niet tegen. De omzet stabiliseerde zich. Ladbroke zag toen al af van de ontsnappingsclausule in het contract, waarin was vastgelegd dat de Engelsen binnen drie jaar het recht hadden de toto in Nederland voor gezien te houden. In het voorjaar van 1987 kwam een en ander in een stroomver snelling. Minister Braks van Landbouw opende in Sche- veningen het eerste kantoor waar de gelegenheid bestond „live" te wedden. Vanaf dat moment was het mogelijk tot kort voor elke koers wedbil- jetten in te leveren. Via een geluidsverbinding kon ver volgens het verloop van de wedstrijden worden gevolgd. Winnaars konden direct worden uitbetaald. Het aantal wedwinkels breid de zich in 1987 uit tot 46. Precies volgens de planning. De omzetstijging zal ten op zichte van 1986 ongeveer een derde bedragen. In 1988 zal het aantal wedkantoren met nog eens 75 worden uitge breid. Uiteindelijk wordt ge streefd naar 250 van die gele genheden. Om de toenemen de stroom weddenschappen te kunnen verwerken zal op het hoofdkantoor in Den Haag begin mei een reken centrum in gebruik worden genomen. De kosten daarvan bedragen 35 miljoen. Een team van vijf Australische computerspecialisten is voor de duur van drie jaar inge huurd om een en ander te begeleiden. Om eventuele storingen het hoofd te kun nen te bieden is het reken centrum in tweevoud uitge voerd. Naast alle positieve geluiden zijn er ook minder vrolijke te beluisteren. Het bezoek aan de banen neemt af. En in een versneld tempo. Die daling begon eigenlijk al in 1982. Maar in 1987 ging het echt hard bergafwaarts. Rob Mil- ders, directeur van de ren baan Duindigt in Wassenaar, meldt een terugval in het af gelopen jaar van ruim twaalf procent. „Vooral op de woensdagen, als er huis-, tuin en keukenkoersen op het programma staan, is het be zoek sterk gedaald". Veel geld om het bezoek te stimu leren heeft Duindigt niet. Milders: „Onze reserves zijn uitgeput. Het is de laatste ja ren voor ons een kwestie van overleven geweest". Milders ziet de toekomst niet somber in. Hij meent dat de profes sionele aanpak van Ladbroke op den duur een nieuwe pu bliek naar de banen zal lok ken. Sylvesterloop verliest glans SAO PAULO De traditionele Sylvesterloop in Sao Paulo, die in de nacht naar het nieuwe jaar voor de 63e maal werd gehou den, heeft vrijdag zowel bij de dames als heren een overwinning voor Ecuador opgeleverd. Rolando Vera was voor de tweede achtereenvolgende maal de snelste loper in de dertien kilometer door de straten van de Braziliaanse stad. Marta Tenorio zege vierde bij de dames waar Rosa Mota. die de wedstrijd de afgelo pen zes jaar op haar naam bracht, niet aan de start kwam. De tweevoudige Europese- en wereldkampioene marathon van 1987 liet de wedstrijd links liggen omdat zij zich volledig wil voorbe reiden op de Olympische marathon van Seoul. Mota had vorig jaar al aangekondigd niet meer te zullen starten nadat zij in het geweldige gedrang van het ongedisciplineerde publiek ten val was gekomen. Het Zuidamerikaanse evenement verliest elk jaar meer van zijn oude glans omdat de Europese toplopers en -loop sters de voorkeur geven aan beter georganiseerde en beter be taalde Sylvesterlopen in Europa. Vera liep de 13.000 meter in 39 minuten en 2 seconden, Marta Tenorio kwam uit op een tijd van 46.27. Zij had een voorsprong van 22 seconden op haar Brazili aanse naamgenoot Angelica Tenorio. De winnaar bij de heren, die in de laatste twee kilometer afstand nam van de Mexicaan Dioniso Bizarro en de Braziliaan Joao dos Santos had op de eindstreep zestien seconden voorsprong. In Sao Paulo startten ruim 8000 deelnemers uit twintig landen. LONDEN In het spoor van het absoluut ongenaakbare Li verpool (zeventien overwin ningen, vijf gelijke spelen) hebben drie clubs zich ge handhaafd in de lange einde- jaars voetbalweek in Enge land. Ook Wimbledon, Shef field Wednesday en Norwich City behaalden negen punten uit de eerste drie van de serie van vier wedstrijden. Shef field en Norwich sprongen daardoor uit de degradatiezo ne, Wimbledon heeft aanslui ting met de bijna-topploegen en Liverpool is meer dan ooit alleenheerser in de eerste divi- Liverpool versloeg Coventry City met 4-0, Forest en Ever- ton verloren. Arsenal en Man chester United speelden gelijk en boetten daardoor weer twee punten in. Forest bleef tweede, maar staat al dertien punten achter op Liverpool, kampioen en stadgenoot Everton zelfs negentien. International Be- ardsley (twee), Aldridge en Houghton scoorden voor Li verpool tegen Coventry City. Forest werd op eigen veld ver rast door Newcastle dat na een half uur door Gascoigne op 1-0 kwam. Kort voor tijd passeer de de Braziliaanse internatio nal Mirandinha in een schitte rende solo de verdediging van Nottingham, dat voor het eerst in veertien wedstrijden niet scoorde. Sheffield Wednesday had in 1966 voor het laatst thuis van Everton gewonnen. Eén doelpunt van Proctor in de slotfase een strafschop stopte, behaalde Arsenal één punt in Portsmouth. Manches ter United kwam op Old Traf- ford, tegen Charlton, niet ver doordat de aanval faalde. On der Terry Venables begint het herstel van Spurs zich af te te kenen. Door doelpunten van Allen en Moran werd gewon nen van Watford. Fenwick, net voor de jaarwisseling over genomen van Queen's Park Rangers, debuteerde in het hart van de verdediging. QPR miste Fenwick niet, de ploeg was zeer slagvaardig tegen Southampton, 3-0 door Bannis ter, Falco en Fereday. HAAGSE COMEDIE SPEELT „WIE TROUWT DE WEDUWE" van GOLDONI Haagse Comedie: „Wie trouwt de weduwe" (La vedova acaltra) van Carlo Goldoni. Vertaling: Dolf Ver spoor. Bewerking en regie: Guido de Moor. Dramaturgie: Rob Scholten. Decor Harry Wich. Kostuums: Elena Mannini. Muziek: Jurriaan Andriea- sen. MeJ Trina Snijdera, Gaston van Erven, Julea Royaarda, Wim van Rooii, Kees Coolen, Rick Nicolet, Rene van Aaten e.a. Koninklijke Schouwburg, vrijdag 1 januari, her halingen en toernee t/m eind febru- De Italiaanse schrijver Carlo Goldoni (1707-1793) heeft eni ge tientallen toneelstukken ge schreven. Zijn bekendste is misschien wel „De knecht van twee meesters". De Haagse Co medie speelde enkele seizoe nen terug nog „Een van de laatste dagen van het carna val". Dat carnaval speelt ook een kleine rol in „Wie trouwt de weduwe" (waarschijnlijk uit 1748). Het vormt de achter grond van de komedie over liefde en maskerade. Hoe anders het in Goldoni's tijd met liefde en huwelijk was gesteld, blijkt wel uit wat er in „Wie trouwt de weduwe" plaatsvindt. De weduwe Ro saura moet maar weer eens trouwen. Ze is nog jong en haar vader kan haar niet blij ven onderhouden. Naar de norm van de tijd zou het niet onaantrekkelijk zijn als zij met Pantalone zou trouwen. Die is stokoud en schatrijk. Hij zorgt dus voor een onbezorgd leven tje. Rosaura denkt daar anders over. Ze wil een jonge man. Vier minnaars dienen zich aan, de Engelsman Runebif, de Fransman Lebleu, de Span jaard Alvaro en de Italiaan Bosco Nero. Ieder van hen tracht haar te overreden en via een list vindt ze de ware, de Italiaan. Geheel volgens de traditie van de commedia dell'arte - mét de figuren Dottore en Pantalone - ontvouwt zich deze komedie. Dat het personage Arlecchino als postillon d'amour een hu moristische rol speelt, verbaast niet. De vrouwen ziin in „Wie trouwt de weduwe' de man nen te slim af. Het wordt geac cepteerd dat mannen onverbe terlijke rokkenjagers zijn en dat hun regels slechts voor hun seksegenoten gelden. Gol doni laat de minnaars karika turen van hun landsaard zijn. Het is dus nauwelijks een ver rassing dat de weduwe voor de Italiaan kiest: ze zou zich bij de anderen niet thuis voelen. „Wie trouwt de weduwe" is als stuk weinig interessant. De minnaars krijgen alle vier be let bij Rosaura, ze sturen allen een presentje en ontvangen een briefje terug. De weduwe nodigt het kwartet stuk voor stuk uit voor het feestje, waar op de ontknoping plaatsvindt. Regisseur Guido de Moor laat tijdens decor- en scènewisse lingen muziek maken en dans jes uitvoeren en geeft Trins deze voorstelling bijna drie uur. Toch is „Wie trouwt de wedu we" verre van vervelend en langdradig. Guido de Moor heeft in zijn bewerking juist die elementen benadrukt die deze komedie zo'n routinestuk maken. De karikaturen van Spanjaard, Brit, Fransman en Italiaan zijn uitgediept en op nieuw ingevuld en dat levert kostelijke momenten op. In taal en beweging zijn de typen gemoderniseerd, waarbij De Moor gebruikmaakt van de kennis van het hedendaagse publiek. Wim van Rooij is als briesende stijfbenige Alvaro een lachwekkende Spanjaard, die elke u als oe en alle h's als chs uitspreekt. Jules Royaards speelt de fatterige, kokette Fransman, die met zijn zins bouw de lachspieren opwekt (...ik u nemen in de o? Mijn hart is voor u in de flammes.). Als Engelsman zet Gaston van Erven de stiff upperlip op. Hij acht het beminnen een prettig spel en kan tegen zijn verlies. De Italiaan is heetgebakerd, barst soms in een korte aria uit en beschikt over het hanige zelfvertrouwen dat bij dat volk schijnt te horen. Kees Coolen speelt hem dik aange zet en ook dat is leuk, vooral als zijn Bosco Nero op zijn plaats wordt gezet door Rosau ra. Naast die typetjes mag René van Asten keer op keer als spiegel dienen. Hij bespot hen als Arlecchino door hen potsierlijk te imiteren. De da mes mogen de mannen in het stuk de baas zijn, het echte uit pakken moeten zij qua acteren achterwege laten. Het subtiele werk dat overblijft is Trins Snijders op het lijf geschreven. Haar Rosaura heerst over de minnaars. De enige die haar de baas mag zijn, is haar ka menier Marionette. Rick Nico let speelt haar als een mondige moderne meid. „Wie trouwt de weduwe" heeft als stuk weinig te zeg gen. Het heeft ook nauwelijks de pretentie een wereldschok kende indruk achter te laten. Wel is het dank zij de bewer king en regie van Guido de Moor een heerlijke komedie met goed acteerwerk gewor den, die leuk is voor een avondje uit. PETER SNEL LEIDEN Groente- en fruitveiling, woensdag 30 december: aardappe len: 10-20; andijvie: 248-305; stoofs- la: 60-73; spruiten al: 79-82; All: 71- 77; b I: 81-83; bil: c: 30-46; d: 90- 180; champignons-bakje: 105-109; uien: 15-71; bloemkool 6 per bak: 155; sla: 50-122; peterselie: 77-116. selderij: 55-99. VEEMARKT LEIDEN (29-12) SLACHTRUNDEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 55. waarvan 10 stieren. Dik- billen. extra kw. 2700-4900 per stuk. stieren 1e kw. 7.00-7.80. 2e kw. 6,25- 7.00. vaarzen 1e kw. 7.30-8.15, 2e kw. 6.20-7.30, koeien 1e kw. 7.10- 8.00, 2e kw. 6,10-7.10. 3e kw. 5,25- 6.10. worstkoeien 4.95-5.90. Handel en prijzen: stieren redelijk - gelijk; koeien redelijk - gelijk. GEBRUIKSRUNDEREN: (gulden per stuk) Aanvoer 91. waarvan 6 graskalveren. Melk- en kalfkoeien 1e srt 2200-2850, 2e srt 1400-2200, melk- en kaltvaar- zen 1e srt 2200-2800. 2e srt 1450- 2200. guste koeien 1e srt 1800-2200, 2e srt 1100-1800, enterstieren 1400- 2200, pinken 1000-1700. graskalve ren 600-1150 Handel en prijzen: koeien goed - ge lijk; pinken redelijk - gelijk; kalveren redelijk - gelijk en enterstieren rede lijk - gelijk. Ruud Gullit in Europese elftal Ruud Gullit, de Europese voetballer van het jaar, maakt deel uit van het „idea le" Europese elftal, dat jaar lijks wordt samengesteld naar aanleiding van een en- quete van het Joegoslavische blad Sport". Het Neder lands elftal neemt op de Eu ropese ranglijst over 1987 de vierde plaats in met 147 pun ten achter Engeland (327), Sovjetunie (309) en Italië (165). West-Duitsland, waar in juni de strijd om het Euro pees kampioenschap wordt gehouden, staat vijfde met 121 punten. Het „ideale" Eu ropese elftal van Sport ziet er (Eng), Koesnetsov (Sov), San- som (Eng), Matthëus (WDI), Zavarov (Sov), Michel (Spa), Gorvillo (Spa), Gullit (Ned) en Futre (Por). Recordrecette De Engelse voetbalbond ver wacht dat de vier competitie ronden die tijdens de kerst vakantie worden gehouden een record-recette van 35 miljoen gulden zullen opleve ren. De 92 league-clubs trok ken afgelopen vrijdag en "ÏÏfaandag meer dan een mil- Fenwick weer onder Venables Terry Fenwick, de Engelse oud-international, is woens dag voor bijna twee miljoen gulden van Queens Park Rangers overgegaan naar Tottenham Hotspur. De ver dediger en aanvoerder van QPR, die ook in de belang stelling stond van Arsenal, tekende op White Hart Lane een contract voor zes jaar. Bij de Spurs krijgt Fenwick voor de derde maal in zijn carrière te maken met manager Terry Venables, die vorige maand deze positie overnam van David Pleat. Fenwick speel de eerder ook al onder Vena bles bij Crystal Palace en Queens Park Rangers, voor dat deze twee jaar geleden de overstap maakte naar Barce lona, waar hij eerder dit sei zoen werd ontslagen. Oudste aanvaller Veteraan-aanvaller Manfred Burgsmilller van Werd er Bremen heeft dinsdag op zijn 38ste verjaardag een contract aangeboden gekregen tot de zomer van 1989. De overeen komst kent een optie, waar door de spits, in zijn loopbaan Thomas Berthold (links) en Paolo Futre zijn met Ruud Gullit gekozen in het „ideale" Europese elftal. FOTO'S: AP Rot Weiss Essen, heeft de taak gekregen degradatie van Schalke te voorkomen. Hij deed dat eerder bij Armi- nia Bielefeld en Borussia Dortmund. goed voor drie interlands en 205 Bundesliga-doelpunten, nog een jaartje extra kan doorgaan. Burgsmüller is de oudste aanvaller uit de liga. Horst Franz Horst Franz is dinsdag voor anderhalf jaar aangesteld als trainer van Schalke 04. Hij is opvolger van Rolf Schaf stall, die op eigen verzoek mocht vertrekken bij de Bundesli- gaclub uit Gelsenkirchen. De 4 7-jarige Franz, die trainer was bij de tweede-divisieclub Thorstvedt naar Göteborg De doelman van het Noorse voetbalteam, Erik Thorst vedt, is van Borussia Mön- chengladbach naar IFK Gö teborg verhuisd. Met zijn overgang is een bedrag van ruim 200.000 gulden gemoeid. Thorstvedt kwam in novem ber 1985 van Viking Stavan- ger naar de Bókelberg. Hij kon zich bij Borussia in de concurrentiestrijd met Uli Sude en Uwe Kamps geen plaats in de basis verwerven. Bij IFK Göteborg is Thorst vedt de opvolger van Thomas Wernersson. die zijn loop baan heeft beëindigd. Rangers trekken Walters aan De Schotse voetbalkampioen Glasgow Rangers heeft don derdag voor een bedrag van bijna een miljoen gulden de aanvaller Mark Walters van de Engelse tweede divisie club Aston Villa overgeno men. Met het contracteren van de 26-jarige Walters kwam het bedrag dat mana ger Graeme Souness uitgaf aan nieuwe aankopen, sinds hij in mei 1986 manager van de Rangers werd, op bijna 19 miljoen gulden. Walters had ook een aanbieding van de Engelse titelhouder Everton. Souness importeerdemet Walters de zesde Engelsman. Eerder trok hij Terry But cher, Chris Woods, Graham Roberts, Trevor Francis en Ray Wilkins aan. Walters, die omdat de trans fer na 15 december plaats vond niet gerechtigd is met de Rangers in de kwartfina les van het toernooi om Eu ropese beker tegen Steaua Bukarest te spelen, maakt za terdag waarschijnlijk zijn de buut in de derby tegen Celtic. ATLETIEK Sylvesterloop Sao Paolo Heren: 1. Vera (Ecu) 39.02, 2. Bizarro (Mex) 39.18, 3. Joao dos Santos (Bra) 39.20. 4. Diamantino dos Santos (Bra) 39.29, 5. Domingues (Bra) 40.12, 6. Horta (Por) 40.22 Dames: 1. Marta Tenorio (Ecu) 46.27, 2. Angelica Tenorio (Bra) 46.49, 3. Marcillia (Mex) 46.55, 4. Trujillo (Mex) 47.46, 5. Quimbita (Ecu) 47.48, 6. Rueda (Col) 47.50. Sylversterloop Soest: Heren, 8800 meter: 1. Hofstee (DOS Dwingelo) 29 minuten 44,3 seconden. 2. Wijns (Bel) 30.04,3. 3. Van Rooy (AAC Amster dam) 30.15,4. 4. Van der Wansum (Phoenix Utrecht) 30.17,2, 5. Stigter (AAV '36 Alphen) 30.28,1. 6. Lange- laan (AV '40 Delft) 30.32.5. 7. Kulker (Bataven Leiden) 30.39,5. Heren. 2200 meter: 1. Druppers (Hellas Utrecht) 7.05.8. 2. Vandendries (Bel) 7.10.9. 3. Jansen (Bataven) 7.12,8. Dames. 3200 meter: 1. Van Onna (Olympia "48 Den Haag) 12.59.8. 2. Van der Kolk (AVR Rotterdam) 13.05.7. 3. Kamp (PAC Rotterdam) 13.12.6. Oudejaarsloop Bolzano: Dames. 5000 meter: 1. Van Hulst (Ned) 16 mi nuten 1.8 seconde. 2. Michallek (WDI) 16.18,0, 3. Wennemar (WDI) 16.57.7. Heren. 1000 meter: 1. Bacchouce (Tun) 28.46.3. 2. Rytfel (Zwi) 28.46.9. 3. Hartmann (Oos) 28.50.4, 4. Lam- bregts (Ned) 28.53.8. BASKETBAL Haarlemse ""eek Den Boscli-. ->el Holon 85-82 (46- 45). Den Bosch-Weert: 78-76 (51-32). Den Helder - Australië 74-81 (35-41). Canada-Hapoel Holon (|sr) 84-68 (43- 36). Chicago (VSt)-Francana (Bra) 111-94 (53-45). PAARDESPORT Koersen van Wolvega EERSTE KOERS. 1900 m: 1. Cha Cha Marco (T. Smeding) 2.41.1 - 1.24,8, 2. Beauty Princes, 3. Brette Hanover. Toto: winnend 1.20, plaats 1.70, 2.20, 2.50. koppel 13.50. trio 68.90. TWEEDE KOERS. 1900 m: 1. Be Quick (A. van der Wal) 2.38.9 1.23.6, 2. Centipede. 3. Chamonie T. Toto: winnend 5,40, plaats 1.60, 2,30, 1.50. koppel 11.10. trio 54,80. DERDE KOERS. 1900 m: 1. Bailey Dean (R. Esteje) 2.40.5 - 1.24.5, 2. Barletta Mendel. 3. Bea Crown. Niet gestart: Aida Marco en Allegre. Toto: winnend 10,10. plaats 1.70. 1,90, 1,90, koppel 77.30, trio 572,30. VIERDE KOERS. 1900 m: 1. Björn Haule (J. Pool) 2.37,3 - 1.22,8, 2. Boogie Rumelaar, 3. Bianca H. Toto: winnend 2,90, plaats 1,40, 2,00, 1,50, koppel 6,00, trio 37,90. VIJFDE KOERS. 1900 m: 1. Abba Neyenrode (A. de Wrede) 2.37,2 - 1.22.7, 2. Boemerang. 3. Yorgy Frank. Toto: winnend 1,20, plaats 1,30, 2,20, 6,60, koppel 6,30. trio 102,10. ZESDE KOERS. 1900 m: 1. Zimpulse S (G. Posthumus) 2.37.6 - 1.22,9. 2. Always Rider, 3. Agatha Odilia. Niet gestart: Ajan Top. Toto: winnend 3.40. plaats 2.00, 3,50, koppel 9.00, trio 72.00. ZEVENDE KOERS. 2240 m: 1. Amer- lyon (A. van der Wal) 3.03.3 - 1.21.8. 2. Bekilia Ludwig, 3. Wanda G. Niet gestart: Zuvelus Hanover. Toto: win nend 3.80. plaats 1.60, 1,80, 3,50, koppel 4,90, trio 123,50. ACHTSTE KOERS. 2240 m: 1. Alex di Tricia (T. Smeding) 3.03,1 - 1.21,7. 2. Woodsong, 3. Valentijn O. Toto: win nend 1.80, plaats 1,40. 2,90, 2,90, koppel 18,50. trio 356,30. NEGENDE KOERS. 1900 m: 1. Ada van Cornjum (A. de Wrede) 2.34,9 - 1.21,5, 2. Windy van Lady. 3. Aristo- cat. Niet gestart: Zelda Volomon. Toto: winnend 1,90, plaats 1,30, 3,40. 1,30, koppel 34,20, trio 184,70. TIENDE KOERS, 2600 m: 1. Abrogan Veha (A. Bosscha) 3.31,6 - 1.21,4, 2. United Power, 3. Zablna Dlepnow. Niet gestart: Video Buitenzorg. Toto: winnend 2,00, plaats 1,00, 1,00, 1,00, koppel 2.70, trio' 8.20. ELFDE KOERS. 1900 m: 1. Bastille (J. Pool) 2.37.2 - 1.22,7, 2. Aras de la Vesta. 3. Zico van Shadow. Toto: win nend 4.80. plaats 1.10, 1,00. 1.20, koppel 3.50. trio 20.70 Omzet totalisator: 395.402.00. VOETBAL Engelse league Liverpool-Coventry City 4-0, Luton Town-Chelsea 3-0, Manchester Uni- ted-Charlton Athletic 0-0, Norwich City-West Ham United 4-1. Notting ham Forest-Newcastle United 0-2. Portsmouth-Arsenal 1-1, Queen's Park Rangers-Southampton 3-0, Sheffield Wednesday-Everton 1-0, Tottenham Hotspur-Watford 2-1. Wimbledon-Derby County 2-1 Stand: Liverpool 22-56 Nottingham 21-43 Arsenal 23-41 Manchester 22-39 Queen's Park 23-39 Everton 23-37 Wimbledon 23-37 Luton 22-31 Tot tenham 23-31 Sheffield 23-30 Chel sea 23-29 Southampton 22-28 New castle 22-28 West Ham 23-26 Nor wich 23-24 Derby 22-24 Coventry 22- 24 Oxford 22-22 Portsmouth 23-21 Charlton 23-19 Watford 22-18. VOLLEYBAL Toernooi in Hamburg Nederland-Minas Belo Horizonte (Bra) 3-0 (15-7, 15-8. 15-5), Cuba-West- Duitsland 3-1 (15-12. 17-15. 8-15, 15- 9) SKIEN Vierschansentournee Garmisch-Par tenkirchen: 1. Nykaenen (Fin) 212.4 punten (103.5 101.5 m). 2. Taell- berg (Zwe) 200.1 (100 98 m). 3. Weissflog (ODI) 198,5 (104.5 92). 4 Vettori (Oos) 195.8 (106.5 87). 5. Thoma (WDI) 187.8 (101 90). 6. Te- pes (Joe) 187.3 (95 93.5) Stand in de strijd om de wereldbeker: 1. Nykaenen 145 punten, 2. Ploc (Tsj) 117. 3. Parma (Tsj) 79. 4. Taellberg 60. 5. Weissflog 54. Mandlikova Australische BRISBANE De Tsjechoslo- waakse Hana- Mandlikova, vijfde op de wereldranglijst tennis bij de dames, bezit se dert Nieuwjaarsdag de Austra lische nationaliteit. De 25-jari- ge Mandlikova zei in Brisbane, waar de naturalisatie officieel plaats vond, dat zij tien jaar voor Tsjechoslowakije heeft gespeeld maar nu volledig Au stralische wil zijn.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7