„Een patiënt moet zijn dokter gewoon om het goedkoopste medicijn vragen' nm Gerechtshof twijfelt aan schadelijkheid groeihormonen ScidóeSoutfnrt DE GEZONDHEIDSZORG VOLGENS STAATSSECRETARIS DICK DEES BINNENLAND ZATERDAG 2 JANUARI 1988 PAGINA 4 g „Een sympathieke, bescheiden, hard werkende man", luidt de algemene politieke opinie over de staatssecreta ris van WVC, drs. Dick Dees. Sommi gen menen zelfs dat hij gewoonweg te aardig is om het harde métier van be windsman goed te kunnen uitoefenen. Dees mist het vermogen om met de vuist op tafel te slaan, zegt men dan. „Ach, da's allemaal flauwe kul", lacht de 43-jarige VVD'er. „Dat is nou ty- fiisch één van die papegaaienverha- en, die je in de politiek zo vaak te genkomt. Als iemand een keer een opmerkelijke stelling poneert, praten Jan en alleman hem klakkeloos na. Ik heb de afgelopen anderhalf jaar dui delijk laten zien dat ik een eigen wil heb en dat ik wel degelijk harde be sluiten kan nemen". Dick Dees, geboren in Zeeland en ge togen in Brabant, heeft al achttien jaar politieke ervaring achter de rug. Eind jaren zestig, tijdens zijn studen tentijd, was hij voorzitter van de libe rale jongerenorganisatie JOVD. In 1971 werd hij gemeenteraadslid in Breda en een jaar later lid van de Tweede Kamer. Beide vertegenwoor digende functies heeft hij tot 1978 ge combineerd. Omdat hij voor apothe ker had gestudeerd nam Dees in de Tweede Kamer als vanzelfsprekend de gezondheidszorg onder zijn hoede. „Gek eigenlijk, dat ik na die zware studie van acht jaar het beroep van apotheker nooit echt heb uitgeoefend. Alleen in militaire dienst heb ik een jaar tussen de medicijnen gewerkt", zegt Dees. Toch is de farmaceutische opleiding hem in de politiek altijd van pas gekomen. En zeker in zijn huidige functie, als staatssecretaris die volks gezondheid en sport in zijn portefeuil le heeft. „Je moet de patiënten niet de put inpraten, maar juist tegen ze zeggen: Kom! Je kunt best voor jezelf opkomen! Je bent mondig genoeg!" RIJSWIJK - Hij rookt, houdt van een goed glas wijn en werkt tachtig tot honderd uur per week. Geen ingrediënten voor een gezonde levenswijze, dat beseft hij zelf ook wel. Daarom doet Dick Dees in zijn spaarzame vrije tijd al het mogelijke om zijn li chamelijke conditie op peil te houden. „Als het maar even kan stap ik op m'n racefiets", vertelt hij. „Ik fiets niet alleen in mijn eentje, want ik ben ook lid van een tourclubje. We maken soms enorme ritten. Het afge lopen voorjaar hebben we de Elfstedentocht nog per fiets gedaan en enige tijd daarvóór de helft van de wielerklassie ker Luik-Bastenaken-Luik. In de komende lente ga ik trou wens met een aantal politici een eind in Israël fietsen, een tocht die is georganiseerd in het kader van het veertigjarig bestaan van de staat Israël. Daar verheug ik me nu al op". Dick Dees is de eerste staatsse cretaris van volksgezondheid die in zijn beleid een zwaar ac cent legt op de zogeheten pre ventieve gezondheidszorg: het voorkómen van ziekten. „Bij na iedereen denkt bij het woord gezondheidszorg auto matisch aan zieke mensen. Dat beeld moet veranderen, vind ik. Gezondheidszorg is voor een heel belangrijk deel een kwestie van: zorgen dat je niet ziek wordt. Hoe? Door voor zichtig om te springen met voedsel, tabak, alcohol, seksua liteit, gevaarlijke stoffen, noem maar op. En door sport beoefening natuurlijk. De bur gers moeten daarover goed voorgelicht worden. Daarom zijn er verschillende nota's over dit soort onderwerpen naar de Tweede Kamer ge stuurd. Laatst nog één over het voorkomen van erfelijke afwijkingen bij pasgeborenen". „De mensen moeten bewuster met hun gezondheid en die van anderen omgaan. Dat is niet alleen goed voor henzelf, maar ook voor de overheid, de ziekenfondsen en de particu liere verzekeringsmaatschap pijen. Want hoe minder zieken er zijn, des te minder het rijk en al die fondsen voor de volksgezondheid hoeven uit te geven. En vanzelfsprekend scheelt dat op den duur ook in de premies die we allemaal voor ziekenfonds of ziektekos tenverzekering moeten beta len". Ziekenhuizen dicht „Preventie is uiteraard niet de enige remedie om de kosten te drukken. Er zijn ook andere maatregelen nodig. De gezond heidszorg is te duur, er zijn maar weinig mensen die dat tegenspreken. Het rijk en de burgers betalen samen per jaar zo'n 35 miljard gulden voor de volksgezondheid. Da's geen Joop van der Reijden heeft al een paar fikse maatregelen ge nomen om de voortdurende stijging van die kosten te lijf te gaan. Hij heeft de uitgavenstij ging met vijf miljard weten af te remmen, maar dat was nog niet genoeg. Ik heb de taak op mij genomen om nog eens voor biina twee miljard te snoeien' „Het grootste deel van mijn bezuinigingen betreft een ver dere vermindering van het aantal ziekenhuisbedden. En kele jaren geleden was al afge sproken dat er 8000 bedden minder moesten komen. Daar heb ik nu 12.000 van gemaakt. Dat betekent inderdaad dat hier en daar een half of zelfs een heel ziekenhuis moet worden gesloten. Een paar we ken geleden heb ik de provin ciebesturen op de hoogte ge steld van de aantallen bedden die per provincie moeten ver dwijnen. Nee nee, ik heb daar bij géén namen van ziekenhui zen genoemd! De provincies moeten in overleg met de zie kenhuisdirecties maar uitma ken waar die beddenreductie moet worden toegepast. Dat hebben ze trouwens ook zelf zo gewild". Specialistengeeltje Een ander deel van de bezui nigingsmaatregelen wordt in het WVC-jargon aangeduid met het woord financierings verschuivingen. „Dat wil zeg gen", legt Dees uit, „dat de kosten van de gezondheidszorg een beetje worden verschoven: van de overheid en de zieken fondsen (waar het rijk ook flink aan meebetaalt) naar de burgers zélf. Zoals bekend moeten de fondsverzekerden vanaf 1 februari vijfentwintig gulden gaan betalen voor een bezoek aan een specialist, met een maximum van vijfenze ventig gulden per iaar. De spe cialisten hoeven dat geld niet zelf te innen, want in de mees te gevallen zullen de zieken fondsen dat kunnen doen. Het bedrag wordt gewoon inge houden als een patiënt de spe cialistenrekening bij z'n fonds declareert; hij krijgt dan vijf entwintig gulden minder te rug. Als een verzekerde bin nen één jaar voor drie ver schillende specialisten dat 'geeltje' heeft betaald, stuurt het fonds hem een vrijwa- ringsbewijs. Komt hij daarna opnieuw met een specialist in aanraking, dan hoeft-ie geen bijdrage meer te betalen. Heel simpel allemaal". „Het was eerst de bedoeling dat dit alles op 1 januari al zou ingaan, maar volgens de Tweede Kamer en de zieken fondsen zou dat niet haalbaar zijn, wegens administratieve problemen en zo. Ik vond hun argumenten zwak hoor, maar enfin... omdat ze zo aandron gen heb ik het maar een sen minder aan die dure speci alistische hulp bij te dragen. En een belangrijk bijkomend effect is dit: de patiënten zul len hun huisarts niet zo gauw meer vragen om doorverwij zing naar een specialist. Die vijfentwintig gulden vormen een drempeltje. Tegelijkertijd worden indirect ook de huis artsen geprikkeld om hun pa tiënten langer bij zich te hou den. En dat is nu precies wat ik wil bereiken: versterking van de functie van de huisarts. Met dat doel voor ogen heb ik ook besloten de huisartsenop leiding te verbeteren". „Te zijner tijd zullen de huis artsen een extra vergoeding ontvangen voor de behande ling van ziekenfondspatiënten. Want echt waar: huisartsen kunnen véél meer zelf doen. Er hoeft heus niet voor elk kwaaltje een dure specialist in geschakeld te worden. Specia listen kunnen trouwens een stuk goedkoper werken, hoor. Mijn voorganger is al danig met het terugschroeven van hun kosten in de weer geweest en ik ga gewoon op dat pad verder, hoezeer die specialis ten ook blijven tegensputte ren". Geneesmiddelen Als Dick Dees eenmaal op dreef is, is hij nauwelijks meer te stuiten. Zijn tong lijkt een lopende band waar de woorden in een gestage stroom vanaf rollen. Telkens als hem gevraagd wordt het wat kal mer aan te doen schiet hij in de lach. „Ik was net zo lekker bezig". Slechts de telefoon, die af en toe tussenbeide komt. biedt de luisteraar enige gele genheid om de spraakwaterval te verwerken. Vooruit maar weer. Het on derwerp 'geneesmiddelen' komt ter sprake. Hier is Dees in thuis als geen ander in de politiek. „Het medicijnver- bruik is de laatste tien jaar gi gantisch gegroeid. Vorig jaar verbruikten we in Nederland met z'n allen voor ongeveer drie miljard gulden aan ge neesmiddelen! Doen we daar niks tegen, dan blijft dat be drag maar stijgen, met zo'n ze ven procent per jaar", zegt hij met een frons in het voor hoofd. „Als de huisartsen en specialisten minder genees middelen voorschrijven en vooral goedkopere middelen op hun recepten zetten dan ze nu meestal doen, gaan de kos ten voor de ziekenfondsen nog verder omlaag. En dat leidt voor die negen miljoen fonds verzekerden in ons land tot een daling van hun premies, want daar is het uiteindelijk allemaal om te doen, óók bij die besparingen op de specia- listenkosten. De patiënten moeten naast hun premie wel iets extra's gaan betalen aan eigen bijdragen, maar op den duur hebben ze daar alleen maar baat bij". IJkprijzen „Om het mediciinenprobleem aan te pakken heb ik het zoge naamde ijkprijzensysteem ont worpen. Ik begrijp werkelijk niet waarom daar zoveel heisa over is ontstaan. De Kamer, de ziekenfondsen en de genees middelenfabrikanten vinden het een patiënt-onvriendelijk systeem. Daar haal ik m'n schouders over op, want vol gens mij is het juist patiënt vriendelijk!" „Wat ik wil is dit. We stellen voor elk soort medicijn een be drag vast dat het ziekenfonds vergoedt. Dat bedrag is gelijk aan de prijs van het goedkoop ste geneesmiddel. Er zijn bij voorbeeld ik-weet-niet-hoe- veel kalmeringsmiddelen op de markt, die allemaal precies dezelfde werking hebben. Al leen de prijzen verschillen. Als een dokter dure kalmeringsta bletten voorschrijft, vergoedt het ziekenfonds dus alleen de ijkprijs. Staat er Valium op het recept, dan wordt bijvoorbeeld de prijs van het goedkopere en net zo goed werkende middel Diazepam uitgekeerd. De rest moet de patiënt zelf bijbeta len". „Wat moet een patiënt dus doen? Hij moet gewoon tegen de arts zeggen: 'Dokter, wilt u mij het goedkoopste middel voorschrijven?' Eventueel kan hij er nog aan toevoegen: 'Weet u zeker dat deze tablet ten even goed zijn als dat merk dat ik vroeger had?' Da's alles". En als iemand tóch per se een duur medicijn wil heb ben, mij best, maar dan weet- ie dus de consequentie: het verschil met de ijkprijs moet worden bijgepast". Apothekers „Ik gelóóf niet in die verhalen over zielige patiënten die zich door artsen laten overdonde ren. Ik geloof in de mondig heid van de patiënt, tenzij kei hard het tegendeel bewezen is. Je moet de pétiënten niet de put inpraten, maar juist tegen ze zeggen: 'Kom! 'Je kunt best voor jezelf opkomen! Je bent mondig genoejg!' Dat noem ik een patiëntvriendelijke bena dering. Aan dat ijkprijzensys teem houd ik dus vast. Ik ben op verzoek van de Kamer nog wel wezen praten met de zie kenfondsen en de geneesmid delenfabrikanten, maar die hebben mij met hun bezwaren niet kunnen overtuigen. De komende maand ga ik met de Kamer verder over deze zaak overleggen en ik ben zeer be nieuwd hoe lang men zich daar nog blijft verzetten". „Dat ijkprijzensysteem staat trouwens niet op zichzelf. Op 1 januari wordt de honorering die de apothekers van de fond sen ontvangen vereenvoudigd. Dat is de eerste stap. Een apo theker krijgt geen vaste jaar lijkse vergoeding meer voor elke bij hem aangesloten zie kenfondsverzekerde. Voortaan wordt hij door het ziekenfonds betaald per afgeleverd recept. Dat is goedkoper voor de fondsen, want tot nu toe moes ten die aan de apothekers óók een vergoeding betalen voor mensen die het hele jaar géén medicijnen bestelden. Verder krijgt een apotheker voortaan een soort bonus van het zie kenfonds als hij goedkope me dicijnen aflevert. De apothe kers worden dus als het ware gedwongen om met de artsen in hun omgeving te gaan pra ten over het voorschrijven van goedkope geneesmiddelen. Als deze zaak eenmaal loopt, wil ik een paar maanden later de ijkprijzen invoeren". „De ziekenfondsverzekerden „Gezondheidszorg is voor een heel belangrijk deel een kwestie van: zorgen dat je niet ziek wordt". merken niets van dat nieuwe honoreringssysteem voor de apothekers. De particulier ver zekerden wél. Zij moeten voor bepaalde goedkope medicijnen wat meer betalen, terwijl dure medicamenten hun juist min der gaan kosten. Maar ja, de meeste particulieren zijn ge heel of deels voor hun genees middelen verzekerd, dus zo'n groot probleem hoeft dat niet te zijn Dekker In augustus 1986, een maand nadat Dick Dees staatssecreta ris was geworden, stelde het kabinet een adviescommissie in die moest onderzoeken hoe het warnet van de gezond heidszorg overzichtelijker en goedkoper kon worden ge maakt. De commissie stond onder leiding van de voorma lige Philips-topman dr. Wisse Dekker. In maart van dit jaar bracht zij, omgeven met veel publicitaire tam-tam, haar eindrapport uit. Conclusies: er moet een voor iedereen geldende basisverze kering tegen ziektekosten worden ingevoerd. Het onder scheid tussen ziekenfonds en particuliere verzekering ver valt daarmee. In het 'basispak ket' komen bijvoorbeeld de opname in een ziekenhuis, be jaardenhuis of psychiatrische inrichting, de kosten van huis arts en specialist en de tand- zorg voor kinderen tot en met 18 jaar. Voor medische voor zieningen die niet in het basis pakket zitten (zoals genees middelen, abortus, fysiothera pie, tandartskosten voor vol wassenen) kan met zich apart bijverzekeren. Verder wil de commissie-Dek ker dat er meer concurrentie komt tussen de ziekteverzeke ringsmaatschappijen en dat óók de aanbieders van de zorg (artsen, ziekenhuizen e.d.) gaan concurreren. Door die zo geheten 'marktwerking' kun nen de kosten van de gezond heidszorg flink dalen. Dick Dees was enthousiast over de plannen. Maar in het kabinet ontstond in het najaar grote onenigheid over de in voering ervan. Enkele minis ters hadden ernstige bezwaren tegen een basisverzekering omdat daardoor bepaalde groe pen mensen met extra kosten zouden worden opgezadeld. Van Dekker-fan Dees is toen weinig meer gehoord, totdat hij begin november het kabi netsbesluit over het Dekker rapport via de media wereld kundig mocht maken. Het ka binet streeft naar invoering van een basisverzekering in 1990, maar of dat doel wordt gehaald is nog niet helemaal zeker. Eerst moet onderzocht worden wat precies de nega tieve inkomenseffecten van het nieuwe stelsel zijn en hoe die eventueel verzacht kunnen worden. Volgend voorjaar zal het kabinet een meer concrete beslissing nemen. Concurrentie j Boze tongen beweren dat de et< staatssecretaris tijdens de dis- ve cussies tussen de ministers ge- de heel buiten spel heeft gestaan, tal „Dat moet ik in alle toonaar den tegenspreken", zegt Dees heftig. „Ik heb wel degelijk meegedaan, van het eerste tot het laatste moment. En ik heb; geknokt hoor! Maar ja, ik viel I op den duur voor de buitenwe- t reld niet meer zo op, want er hc waren maar liefst zes departe menten bij deze zaak betrok ken. Ik heb me in de publici teit ook bewust koest gehou- den toen die narigheid in het Tl kabinet ontstond, omdat ik al een belangrijke overwinning had behaald: de basisverzeke ring zou er komen. Het ging (V toen alleen nog om vragen als. hoe? en wanneer? Nee hoor.'Y het is echt niet zo dat ik op november een kabinetsbesluitji aan de pers voorlas, dat ik zelfij nog maar net tevoren had in-L gezien. Wekte ik die indruk? r» ilr ...-.c- „o.wru-vn orrt®*-' door kwam". Een tegenvaller voor Dees waal dat de Tweede Kamer onlang-r een stokje stak voor zijn plarJ om, vooruitlopend op de voorf' stellen van Dekker, in 1988 al-I— vast de tandzorg voor- volwas senen uit het huidige zieken fondspakket te halen. Dat gaat voorlopig niet door. Eerst moet er meer zekerheid zijn over de uitvoering van Dekkers rap port, vindt de Kamer. Dees: „Nu dit is uitgesteld, kunnen jq de fondspremies volgend jaar£u minder dalen dan de bedoelingón< was. 't Is jammer, maar dat isp0j de onvermijdelijke consequent,, tie". ge\ Denkt de staatssecretaris dat!5r( die basisverzekering echt over1^,, pakweg drie jaar kan wordei%e ingevoerd? Een paar seeondengjn stilte. „Ja. Aan de totstandko. ming van dat nieuwe stelsa^0 twijfel ik niet. Daar heeft hetgev kabinet een duidelijke princvjat pe-uitspraak over gedaan. Me!^ andere woorden: de eerste paa Kr is geslagen. En ik hoop vurijt dat er manieren kunner T~ worden gevonden om zoveplw- mogelijk mensen te behoeder II voor een grote achteruitgang,M in koopkracht. Toch is mijn 'ja een 'ja, mits'. Want een vraagt" die voor mij héél essentieel is is deze: kunnen we tegelijk met de basisverzekering ook meer marktwerking in de ge zondheidszorg invoeren? I*w^ vind persoonlijk dat jé dfem twee hoofdelementen v«|jL Dekker - basisverzekering ët" concurrentie - niet los van el kaar mag zien. Die zijn onver-gQ brekelijk met elkaar verbotf den en moeten dus gelijktijd^ worden ingevoerd!". Stel dat het kabinet volgend»! jaar wil besluiten om voorlopig foc nog géén concurrentie toe ,«er laten, wat dan? Dees trekt eet v verbeten gezicht. „Dan hoeflnd die basisverzekering van m|er ook niet". SUSKE EN WISKE DE EDELE ELFEN landaard Ultgeveri|/Wavery Productions DEN BOSCH - Het gerechts hof in Den Bosch betwijfelt of het toedienen van groeihormo nen aan mestkalveren schade lijk is voor de uiteindelijke ge bruikers van het vlees. Daar om heeft het hof donderdag twee directeuren van een vee voederfabriek in Sittard en een dierenarts, die daarvan werden verdacht, op dit punt vrijgesproken. Het hof wijst er in de uitspraak op dat tijdens de drie dagen durende zitting deskundigen elkaar tegenspra ken voor wat betreft het ge vaar voor de volksgezondheid. De directeuren, J.S. en H.G., werden wegens het overtreden van de antibioticawet en het invullen van vervalste formu lieren wel veroordeeld tot een geldboete van 20.000 gulden en een gevangenisstraf van 70 da gen, gelijk aan de duur van het voorarrest. Dierenarts A.W. werd voor dezelfde fei ten veroordeeld tot een boete van 20.000 gulden en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank in Breda veroor deelde de verdachten eerder tot geldboetes variërend van 10.000 tot 70.000 gulden en ge vangenisstraffen van een half jaar tot anderhalf jaar. Dat laatste op grond van een arti kel in het wetboek van straf recht dat het op de markt brengen van consumentge- vaarlijkse stoffen verbiedt. De rechtbank in Breda oordeelde dat het vlees van met hormo nen behandelde kalveren een beperkt risico met zich mee brengt, bijvoorbeeld voor zwangere vrouwen. Tijdens de zitting betoogden de verdedigers van de verdachten dat hormoonvlees niet gevaar lijk is voor de consument om dat het risico dat een gebrui ker teveel hormoon binnen krijgt te verwaarlozen is. Daarbij vonden ze een aantal medici aan hun zijde. Advo caat-generaal mr. J.Jansen stelde zich op het standpunt dat het gebruik van dergelijke hormonen principieel schade lijk is, ongeacht de grootte van het risisco. Hij eiste dezelfde geldboetes en gevangeisstraf- fen als waartoe de verdachten door de rechtbank in Breda waren veroordeeld. Mr. M. Moszkowicz, raadsman van directeur H.G., gaat van het openbaar ministerie in Breda een schadeloosstelling eisen. Daarbij zal het gaan om een bedrag van zeker zes cij fers. De eis tot schadevergoe ding zal zijn gebaseerd op twee punten. Enerzijds zijn toen de zaak van de groeihormonen aan het rollen kwam, kalveren in beslag genomen ter waarde van enkele tonnen. „Dat moet worden vergoed". Daarbij komt dat de officier van justi tie in Breda volgens de raads man in die periode in het openbaar uitspraken heeft ge daan die de goede naam en eer van zijn cliënt hebben aange tast. „Dat gebeurde voordat de rechter een uitspraak had ge daan. Dat was onrechtmatig", aldus de raadsman voor bestaande en toekomstige cliënten^ tez Van 12.00 tot 17.00 uur bent u c^fr kom in onze showroom waarwf 'er; onder het genot van een drank- je u met trots on/e nieuwe collet *'o€ tie tonen. En u weet, bij IVrid» /.it u bij de makers /elf, dus maken we op verzoek uw zitmeulK'l graag iets hoger, lager, harder, zachter, breder ol smalkT 1 en et

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4