Lubbers beticht WD van „masochisme Vaticaan bespreekt met Radboudziekenhuis kunstmatige bevruchting Compositiefoto's ontvoerders Heijn niet voor publiek „Ruding blokkeert overdracht arbeidsbureaus" „Nederland raakt achter door beknibbelen" 2 BINNENLAND CiidóeSoiyta/nt ZATERDAG 2 JANUARI 1988 PAGINA 3 Vrouw bekent ongeluksschot AMSTERDAM - De kogel waar door een 16-jarige jongen woens dag tijdens het kaarten ernstig verwond werd, blijkt vanaf de overkant van zijn huis te zijn af gevuurd door een 21-jarige vrouw. De vrouw meldde zich bij de politie nadat zij via de me dia gehoord had dat er een slachtoffer gevallen was. Vol gens haar lezing ging het schot af terwijl zij binnenshuis onder zocht hoe het vuurwapen func tioneerde. Tegen de vrouw is proces verbaal opgemaakt we gens verboden vuurwapenbezit. De toestand van de gewonde jongen is nog steeds ernstig. Vergoeding voor ontslag wegens zwangerschap NIJMEGEN - Een 41-jarige logopediste uit Nijmegen krijgt een schadevergoeding van bijna 25.000 gulden omdat ze tijdens haar zwangerschap was ontslagen. De rechtbank in Arnhem heeft een eerder vonnis van de kantonrechter in Nijmegen bevestigd. Volgens de kantonrechter is het ontslag onrechtmatig omdat het instituut in Ubbergen waar de vrouw werkte in strijd met de anti-discriminatie bepaling heeft gehandeld. De rechtbank in Arn hem heeft de vrouw bijna 12.000 gulden aan materiële schade (loonderving, pensi oenbreuk) toegekend en 13.000 gulden aan immateriële schade (ze gaf voor de tijdelij ke baan een vaste betrekking op en heeft nog steeds geen ander werk gevonden). Nieuwe tarieven apothekers niet onrechtmatig DEN HAAG - De nieuwe tariefstruc tuur zoals die vandaag geldt voor apo thekers is niet onrechtmatig en mag dan ook volgens plan worden ingevoerd. Dat heeft het College van Beroep voor het Bedrijfsleven geoordeeld in een spoedprocedure die was aangespannen door de Koninklijke Nederlandse Maat schappij (KNMP) ter bevordering van de Pharmacie. De KNMP had het colle ge verzocht de nieuwe tariefstructuur te schorsen omdat veel apothekers anders in de problemen dreigen te komen. De 1250 apothekers moeten dit weekeinde nog hun computerprogramma's aanpas sen aan de nieuwe tarieven. Brinkman legt motie bejaardenzorg naast zich neer DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) is niet van plan een door de Kamer aange nomen motie over de bejaardenzorg uit te voeren. Hij heeft dit de Kamer in een brief laten weten. In de motie, gesteund door VVD, PvdA en CDA, werd een andere wij ze van financiering voor bejaardenoorden voorgesteld. Rijksuitkeringen zouden niet lager gebaseerd moeten zijn op basis van het aantal inwoners van 65 jaar en ouder in een provincie, maar op basis van het aantal in woners van 80 jaar en ouder. Brinkman zegt dat het door de Kamer voorgestelde finan cieringssysteem voor de bejaardenoorden niet 'wezenlijk afwijkt van hèt nu gehan teerde. De financiële bijdragen worden er niet op grote schaal anders door. Skiër (15) spoorloos AMSTELVEEN - De 15-jarige P. Steen- lapmp uit Amstelveen is op 21 december tijdens een skitocht in de buurt van het Zwitserse Fiez spoorloos verdwenen. Een grootscheepse zoekactie door de po litie met helikopters, zoeklichten en bergbeklimmers heeft tot nu toe niets opgeleverd. „Hij lijkt wel opgegaan in de lucht", aldus een hevig verontruste moe der van de jongen. „Het hele dorp heeft helpen zoeken. Zijn foto is overal bij skistations verspreid. De Zwitserse tele visie heeft al twee keer een oproep ge daan, maar dat heeft nog niets opgele verd". Er is nog niets van de jongen ge vonden, geen kledingstukken, geen spo ren van een ongeluk. „Hij kan goed skiën en spreekt zijn talen goed. Daarom begrijpen we het niet". ABN HEFT TARIEVEN BETALINGSVERKEER AMSTERDAM - Als laatste van de grote banken heeft de Algemene Bank Nederland op de valreep van 1987 tarieven aangekondigd voor het betalings* verkeer vanaf heden. De ABN heeft als principe dat de tarieven worden berekend aan klanten die meer verlangen dan een gratis basispakket aan diensten. Dat betekent onder meer dat degenen die meer rekeT ningoverzichten willen dan één per week daarvoor extra moeten betalen. Een afschrift bij iedere muta? tie kost 40 per jaar, een weekafschrift vermeerderd met afschriften na elke bijboeking van meer dan 750, of wanneer men rood komt te staan, kost 7,50 per jaar. Het gebruik van cheuqes blijft gratis tot een maximum van 60 per jaar. Voor iedere extra cheque wordt aan het einde van het jaar 0,50 in rekening gebracht. De Eurocheque gaat ƒ5 kosten in plaats van 10, voor de groene betaalpas wordt 10 bere kend. Rente op privé-rekeningen blijft 0,5 procent op saldi tot ƒ3000. .NIET VOOR ALLE TEGENVALLERS ZIJN BEZUINIGINGEN NODIG' DEN HAAG Premier Lubbers is het niet eens met VVD-leider Voor hoeve dat alle tegenval lers voor de schatkist volledig gecompenseerd moeten worden door nieuwe bezuinigingen. Lubbers heeft het met name over de hogere werkloosheidsuitgaven, de grotere rentebetalin gen en de dalende aard gasinkomsten. Deze zijn in feite het gevolg van zaken als het dalen van de dollarkoers en de beurs krach. Het kabinet kan daar zelf geen invloed op uitoefe nen. Roepen dat ook dit soort overschrijdingen gecompen seerd moet worden, zoals Voorhoeve vorige week heeft gedaan, noemt Lubbers „een vorm van masochisme". De premier zegt dit in een vraaggesprek met NRC-Han- delsblad. Deze maand wijdt het kabinet een uitgebreide discussie over de toestand van 's rijks financien. Tegen die achtergrond wijst Lub bers erop dat de genoemde tegenvallers „gelukkig" ook leiden tot hogere belastingin komsten door het stijgen van lonen en prijzen. Eerder deze week werd bekend dat de be lastingopbrengst over 1987 circa 3,5 miljard hoger zal uitvallen dan was geraamd. Te verwachten is dat dit ook in dit jaar het geval zal zijn. Uit zijn woorden blijkt dat Lubbers, net als directeur De Ridder van het Centraal Planbureau, wil volstaan met een extra bezuiniging van 6 a 7 miljard gulden in de rest van deze kabinetsperiode. Andere dan de genoemde te genvallers wil Lubbers wél compenseren: „ordinaire overschrijdingen" door som mige ministers en het steeds duurder worden van de zoge heten open-einde-regelingen (bijstand, huursubsidie, stu diefinanciering en dergelij ke). Lubbers wil vasthouden aan de doelstelling dat het fi nancieringstekort van het rijk in 1990 naar 5,25 procent De premier erkent ook nu dat de hoofddoelstelling van het kabinet waarschijnlijk niét gehaald zal worden. Bij de huidige economische groei zal het aantal werklozen dichter bij de 600.000 dan de (nagestreefde) 500.000 uitko men, aldus Lubbers Hij lijkt er een beetje spijt van te heb ben dat hij ooit zijn eigen po litieke toekomst aan het be reiken van dit getal heeft verbonden. Niet alleen omdat hij die uit spraak heeft moeten inslik ken, maar ook omdat er daardoor volgens hem een getallenfixatie is ontstaan. Ie dereen weet inmiddels dat er veel minder werklozen zijn dan de arbeidsbureaus opge ven. De regering kan daar echter weinig mee, omdat dan al gauw gedacht wordt dat zij bezig is „de cijfers an ders te groeperen om een an dere indruk van het resultaat te geven", aldus Lubbers. HAARLEM - De versprei de compositiefoto's van de mogelijke ontvoerders van Gerrit Jan Heijn zullen vooralsnog niet aan het publiek worden getoond. Politiewoordvoerder Fol- gerts: „De foto's zijn al leen geschikt voor profes sionele ogen, voor politie mensen die weten welke waarde eraan gehecht moet worden". 'De aangehouden man die wordt verdacht van betrok- kenheid bij de ontvoerings- plannen heeft nog steeds geen 1 bekentenis afgelegd. De politie 1 weigert nog altijd mededelin- 1 gen te doen over de identiteit i de woonplaats van de 31-ja rige man. Wel is bekend dat de man, een Nederlander, al eerder met de politie, in aanra king is geweest. Het speciale rechercheteam in Haarlem overweegt uitbrei ding. Korpsen in de omgeving zal waarschijnlijk de komende week al worden gevraagd om (meer) assistentie. De extra menskracht is nodig, omdat het aantal tips sinds het ophef- van de informatiestop in- middels is opgelopen tot vier- duizend. Samen met de tips al sinds 9 september waren ^Hgeregistreerd is het totale aan- Httfal nu 5800. Brieven van tipge- vers"worden de laatste dagen volgens Folgerts „met dozen aalfml„:aAnr A* DTT jM 80 Fusie NCB met Crédit Lyonnais rond tëlefoonteam bij de Haar- politie is inmiddels in sterkte teruggebracht. „Goede rechercheurs kunnen beter be zig zijn met het natrekken van de tips dan met het telefoon- werk", aldus Folgerts. Sinds september zijn in totaal 200 lo- katie-onderzoeken gedaan. Ongeveer honderd mensen hebben inmiddels laten weten de stem te herkennen die af gelopen maandag is afgespeeld op radio en televisie. In een aantal gevallen hebben drie mensen één en dezelfde per soon genoemd. Woordvoerder Folgerts benadrukt dat de po litie deze mensen niet direct, zonder nader onderzoek, gaat horen of aanhouden. „Zoiets mogen we absoluut niet doen. Er moeten eerst andere aan wijzingen worden -gezocht bij de gelijkluidende tips die over de stem binnenkomen. Als we zomaar iedereen van 't bed lichten krijgen we rare toe standen. In principe is het zelfs mogelijk dat een groep mensen in een kroeg afspreekt de politie afzonderlijk te tip pen over een persoon die men een loer wil draaien", aldus Folgerts. Een aantal gelijklui dende tips is overigens al na getrokken, tot nu toe zonder resultaat. De politie heeft in de Heijn- zaak nog geen onderzoek laten uitvoeren in het buitenland, ook ai komen er tips uit met name België en de Duitse Bondsrepubliek binnen. Om daartoe de weg te effenen zijn begin november politiechefs uit alle landen van de Europe se Gemeenschap en uit de Verenigde Staten en Canada in Haarlem op bezoek geweest. Deze hooggeplaatste functio narissen werden bij die gele genheid geïnformeerd over de Heijn-ontvoering, voor het ge val die zich over de grenzen zou verplaatsen. ROTTERDAM - De onderhandelingen tussen Crédit Lyonnais M?' en Chase Manhattan Bank over de verkoop door Chase van de Nederlandse Credietbank NCB aan Crédit Lyonnais Bank Ne- 'derland CLBN zijn op oudejaarsdag afgerond. De integratie van de banken zal leiden tot 600 minder arbeidsplaatsen, gerekend vanaf gisteren. Er zullen geen gedwongen ontslagen plaatsvin den, behalve in bijzondere omstandigheden. Na een korte perio- •in de NCB onder eigen naam zal voortgaan zal, in elk geval voor eind 1988, een juridische fusie plaatsvinden en zal de nieuwe organisatie verder gaan onder de naam Crédit Lyonnais fïank Nederland. j?50 miljoen voor actie „Afrika Nu" 06 i o- DEN HAAG - De acht hulp- en ontwikkelingsorganisaties die fai i samen met de omroepen de actie „Afrika Nu" hebben gevoerd, o' verwachten op basis van de huidige stand op bank en giro een 1 eindopbrengst van 50 miljoen gulden. Naar schatting 1 miljoen „i mensen hebben een bijdrage geleverd door een gift over te ma- o. ken op giro 555. Uit kijk en luisteronderzoek is gebleken dat 4 tniljoen mensen in de week van 14 tot 20 december naar de j Afrika-journaals hebben gekeken. Brandende balen In een vluchthaven aan de Merwede bij Gorinchem is gisteren een binnenschip met een lading papier en balen katoen in brand ge vlogen. Het schip is de Grote Merwedesluis in ge sleept. De doorsmeulende balen katoen werden vanaf een blusboot natgespoten en met kraanwagens van boord gehaald. Vrachtwa gens voerden ze af naar een zandopslagplaats aan de rand van Gorinchem waar ze vandaag zonder gevaar voor omwonenden geblust kunnen worden. FOTO: ANP Nijpels: geen kerncentrale in Eemshaven DEN HAAG - Minister Nijpels van milieubeheer acht de ves tiging van een kerncentrale in het Noorden van het land vol strekt hypothetisch. Daarmee reageert de bewindsman op een beschuldiging van de Lan delijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de Werkgroep Eemsmond dat de minister het bestemmingsplan Eemshaven vooral heeft afge keurd om de bouw van een kerncentrale mogelijk te ma ken. DE KNOLLEN 1 KSrWM-OAT UJKT Me W6L VAT. H/VJd J/V IK KflN "g'AAS .NIET BUjAgT'&J ÊN J0ICER6V VATICAANSTAD/NIJ MEGEN - Vier rk-zieken- huizen, waaronder het Nijmeegse Radboudzie kenhuis, die kunstmatige bevruchting toepassen, zullen begin deze maand een gesprek met het Vati caan hebben over de toe laatbaarheid van deze me dische technieken. Deze ziekenhuizen zijn het Rad boudziekenhuis, onder deel van de Katholieke Universiteit Nijmegen, alsmede de rk-ziekenhui- zen in Lille in Frankrijk, Leuven en Louvain-la- Neuve in België. De Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer onder lei ding van kardinaal Ratzinger heeft in maart vorig jaar in de „Instructie over eerbied voor het menselijk leven in zijn ontstaan en over de waardig heid van de voortplanting" kunstmatige bevruchting ver boden. Zowel kunstmatige do norinseminatie (het inbrengen van een zaadcel van een vreemde man) als .in vitro fer tilisatie' (bevruchting via de reageerbuis) is in strijd met de rk-leer omdat „menselijke voortplanting de vrucht van het huwelijk moet zijn", aldus de Instructie. De genoemde ziekenhuizen hebben direct na het verschij nen van het document de bis schoppenconferenties om be middeling gevraagd voor een gesprek met het Vaticaan. On dertussen hebben ze hun prak tijk op het gebied van kunst matige bevruchting voortgezet. De Katholieke Universiteit en het Radboudziekenhuis zullen zich volgens rector-magnificus B. van Iersel aan de katholie ke leer houden, maar men zou van mening kunnen verschil len over de vraag waar precies de grenzen van de katholieke leer liggen. Het hoofd van de afdeling gynaecologie, prof. dr. R. Rolland, zei voor de KRO- radio dat een bisschoppelijk verbod van onvruchtbaar heidsbehandeling een belang rijk onderdeel binnen zijn af deling tot een ernstige bezin ning zal leiden, waaruit wel licht (personele) consequenties voortvloeien. AMSTERDAM De vak centrale FNV houdt er ernstig rekening mee dat de gedeeltelijke over dracht van de arbeidsbu reaus aan werkgevers en werknemers niet per 1 juli verwezenlijkt kan worden. FNV-beleidme- dewerker C. Inja zegt een interview met het Finan- cieele Dagblad dat het wel een jaar later kan worden. Eén van de oorzaken van de dreigende vertraging zou zijn de houding van minister Ru- ding. Volgens de FNV weigert de bewindsman garant te staan voor de financiering van de arbeidsbureaus wanneer deze niet langer bestuurd worden door de overheid. Een budget van 1,2 miljard gulden per jaar toekennen aan een apparaat dat buiten het gezichtsveld van de Tweede Kamer komt te vallen, acht de minister van Financiën in strijd met het be- grotingsrecht van het parle ment. De FNV - en ook het CNV - hebben echter bij herhaling verklaard dat zij hun mede werking aan tripartisering (overdracht van verantwoorr delijkheid aan werkgevers, werknemers en overheid) van de arbeidsbureau zullen wei geren, als de regering geen meerjarig en geïndexeerd bud get ter beschikking stelt. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, waar de arbeidsbureaus nu nog onder vallen, gaat er nog steeds van uit dat de tripartisering wél op de geplande datum kan worden ingevoerd. Dollar sluit jaar af op naoorlogs dieptepunt AMSTERDAM - De koers van de Amerikaanse dollar is op de laatste dag van 1987 verder weggezakt naar een nieuw naoorlogs dieptepunt ondanks steunaankopen door de centrale banken van Japan. West-Duitsland en Zwitserland. Dit veroorzaakte behoor lijke koersverliezen op de weinige Europese effectenbeurzen die waren geopend. Ook de beurs van Wall Street opende flink la ger. In de goudprijs kwam nauwelijks verandering. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd donderdag voor de dol lar een officiële middenkoers vastgesteld van 1,7775 gulden. Dat was bijna twee cent minder dan de 1,7970 gulden van woensdag en ruim een cent minder dan de officiële koers van 1,7900 gul den op dinsdag, die tot dan toe het laagste koerspeil sinds dp oorlog betekende. Nadat de wisselmarkt in Amsterdam ver vroegd was gesloten daalde de dollarkoers donderdag in Londen en New York verder tot onder de 1,77 gulden. Daarmee was de koers bijna twintig procent lager dan de 2,18 gulden die begin 1987 gold. Ook ten opzichte van de yen en de Westduitse mark kwam de dollarkoers op oudejaarsdag op een nieuw naoorlogs dieptepunt. Op de Europese effectenbeurzen gingen de koersen onder invloed van het verlies voor de dollar omlaag. In New York opende de beurs van Wall Street scherp lager. De Dow Jones-index voor de dertig belangrijkste fondsen was binnen een kwartier met 25 punten gedaald tot ongeveer 1.925 punten een verlies van 1,3 procent. Later volgde enig herstel. VOORZITTER BOUWONDERNEMERS: DEN HAAG - De huidige beknibbel-mentaliteit betekent dat Nederland achterop raakt en de internationale concurrentieslag gaat verliezen. Nu reeds zien we het economisch zwaartepunt naar het zuiden van Europa verschuiven. Dat zegt F. de Vilder in zijn nieuwjaarsartikel in het blad van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf AVBB, waarvan hij voorzitter is. Het AVBB is de organisatie van bouwondernemers. Volgens De Vilder werkt het regeerakkoord van CDA en VVD fnuikend voor de economische ontwikkeling van Nederland, doordat er alleen afspraken in staan voor de korte termijn. Hij vindt dat de regering verder moet kijken dan haar neus lang is. en plannen moet ontwikkelen voor een periode van tien jaar. Een regeerakkoord werkt hooguit vier iaar. Kritiek heeft De Vilder ook op het feit dat de regering bij voort during roept dat overheid en bedrijfsleven samen grote werken tot stand moeten brengen, maar dat er in de praktijk weinig of niets van terechtkomt. Te denken valt hierbij aan het plan om een brug over de Westerschelde te bouwen, een plan dat voorlo pig weer in de ijskast ligt, doordat minister Smit van verkeer financieel moet bijdragen. Dat mag zij niet van minister Ruding (financiën). Zonnig afscheid Zomer '88? Nee. de laatste win terdag van 1987. In Maas tricht werd het jaar op bijzon dere wijze uitge luid. Een zonne tje zorgde voor een aangenaam verpozen op de terrasjes aan het Vrijthof.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3