Kerk en staat: kwestie van gedogen „God en geloven niet vaag voor wie de bijbel „anders" leest" CekUeSouoant GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld SOVJETUNIE VIERT DUIZEND JAAR CHRISTENDOM BRAZILIAANSE JONGEREN TEGEN NEDERLANDSE JEUGD: Eigen stijl van leven weer £etdóe Qowuvnt ZATERDAG 2 JANUARI 1988 PAGINA 2 Singapore wijst Raad van Kerken het land uit SINGAPORE Singapore heeft deze week de Aziatische Raad van Kerken ontbonden en de vijf buitenlandse stafleden bevolen binnen veertien dagen het land te verlaten. De rege ring beschuldigt de Raad, waarbij 101 kerken zijn aangesloten, ervan de belofte te hebben geschonden zich niet met politieke activiteiten in te laten. Verder zou de Raad financiële steun hebben gegeven aan Vincent Cheng, die wordt verdacht van een „marxistisch" complot om de regering van minister-presi dent Lee Kuan Yew omver te werpen. Cheng en nog 21 perso nen, onder wie tien rooms-katholieken, werden in mei en juni gearresteerd. De Aziatische Raad van Kerken had fel tegen de arrestaties geprotesteerd. Paus bemoedigt gelovigen in Sovjetunie VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft in zijn nieuwjaarspreek de gelovigen in de Sovjetunie bemoedigd. Hij stelde het Russische, Ooekraïense en Witrussische volk onder de bescherming van Maria opdat zij hen bij de oplossing van al hun problemen kan helpen. In de boodschap voor wereldvre- desdag, 1 januari, had de paus godsdienstvrijheid de voorwaar de voor de wereldvrede genoemd. Daarin had hij het verder betreurd dat ondanks internationale verdragen nog miljoenen mensen omwille van hun geloof worden gediscrimineerd. In zijn nieuwjaarspreek ging de paus in op het duizendjarig be staan van het christendom in Rusland, dat dit jaar wordt ge vierd. Ook met dwalingen kan men zijn tijd vooruit zijn. Hans Krailsheimer door Marinus van der Berg Erven Uit de mond van ziekenverzor genden en verpleegkundigen hoor ik nog al eens verhalen over ruzies rond het sterfbed die de verdeling van de erfe nis aangaan. Zo een sfeer ont hutst hen, merk ik. Misschien wel omdat zij hopen in hun ei gen leven dit niet mee te ma ken. Er kunnen levenslange breuken door ontstaan. Ru zies over erfenissen gaan meestal niet zozeer over de dingen die verdeeld moeten worden, maar ze gaan vaak over de onbetaalde rekenin gen in de onderlinge verhou dingen. Ruzies over erfenissen hebben meestal wortels in de familiegeschiedenis. Er zijn soms momenten in je leven waarop je er in het bij zonder aan herinnerd wordt, dat mens-zijn ook erfgenaam zijn betekent, zoals bij 't ster ven van je ouders, of bij 't sterven van „grote mensen", zoals kardinaal Alfrink, Mar guerite Youreenar, Joop den Uyl. Erfgenaam ben je door geboorte, maar niet alleen. Erfgenaam zijn moet ook door jezelf erkend worden en eigen gemaakt. Je erkent je eigen herkomst met zijn licht en schaduwkanten. Nog meer dan geld en goederen, erven we vooral geestelijke goede ren. Van huis uit brengen we waarden en normen mee ons leven in. Niet om ze klakke loos over te nemen, maar om ze op een eigen manier ge stalte te geven. Erfgenaam zijn heeft steeds twee kanten: de persoonlijke kant: jij bent de erfgenaam en de kant van de gemeenschap: de familie, het grotere levens geheel.. In 'n individualiseren de tijd dreigt het laatste op de achtergrond te raken. Als mens sta je altijd ook binnen een gemeenschap. Die beide kanten van het erfgenaam zijn heeft zijn mogelijkheden en zijn beperkingen: er is een ri sico dat je je eigenheid ver liest en er is een risico dat je niet jezelf wordt en iemand zonder eigen gezicht wordt. Wie meer dan een nabootser wil zijn, ontkomt niet altijd het conflict. Wanneer ik nadenk over kar dinaal Alfrink dan zie ik hoe hij, die trouw wilde zijn aan het kerkelijk erfgoed door dit erfgoed vruchtbaar te maken in deze tijd, niet aan de pijn van het conflict is ontkomen. Hij is dan ook geen erfgenaam zonder gezicht geworden. Er ven is niet alleen passief ont vangen in dankbaarheid maar het brengt ook een verant woordelijkheid mee: de erfenis vruchtbaar maken. De beste dank die aan iemand gebracht kan worden is gelegen in het doorzetten van zijn werk en zijn geest. Kardinaal Alfrink heeft ons laten zien dat het geloofsgoed dat we erven niet in angst maar in vertrouwvol en respectvolle dialoog moet worden doorgegeven. Erven doet je ook altijd herin neren aan einde en overgang. Een periode nadert z'n einde en gaat over in andere han den. De erfgenamen kunnen zich gedragen als krampachti ge schatbewaarders, alsmaar bang voor inbraak. Erfgena men kunnen zich ook gedra gen als creatieve en vertrouw- volle doorgevers van het erf goed. Het geestelijk erfgoed in je leven is meestal niet het op gedrongen erfgoed, maar dat wat je zelf hebt ontdekt als waardevol en jezelf eigen hebt gemaakt. Naar erfgenamen wordt vaak met bijzondere ogen gekeken. Soms kan dat onvrij-makend zijn omdat de erfgenamen ge dwongen worden alles bij het oude te laten. Dat kan verstik kend werken. Erfgenaam zijn kan ook 'n eer en 'n uitdaging zijn om het doorgegevene, waar je niet zelf voor hebt ge werkt, nu vruchtbaar te ma ken in eigen verantwoordelijk heid. Het nieuwe jaar is be gonnen. We erven het oude jaar: de vreugde ervan en de pijn. Sommigen meer pijn dan vreugde. Ik wens U toe dat de pijn en het verdriet omgezet kunnen worden in nieuwe le vensmoed en verdiept levens inzicht. Ik wens U toe dat de vreugde zich niet alleen zal vermeerderen, maar ook óver mag gaan op anderen. Alle le zers die anomiem 'n kaart hebben gestuurd wil ik harte lijk danken. Dit jaar viert de Russisch-orthodoxe kerk het dui zendjarig jubileum van het christendom in Rusland. Daarmee staat de atheïstische overheid van de Sovjet unie voor een groot probleem. In het verleden pro beerde zij iedere vorm van religie de kop in te druk ken. Maar de religieuze belangstelling van de Russen lijkt te groeien. MOSKOU In het jaar 988 liet grootvorst Wladimir van Kiev zich bekeren tot het oos- ters-orthodoxe christendom. Het verhaal wil dat de be langrijkste Russische vorst op dat moment, Wladimir van Kiev, een jood, een katholiek en een orthodox bij zich ont bood. Dezen moesten hem van hun geloof zien te over tuigen. De orthodoxe verte genwoordiger won het pleit en Wladimir bekeerde zich tot het orthodoxe christen dom. Dat ook andere overwe gingen hierbij een rol hebben gespeeld is echter wel aanne melijk. Door deze bekering kon Wladimir de zuster van de Byzantijnse keizer huwen en dat huwelijk kwam hem politiek goed uit. Zo werd in 988 het orthodoxe christendom door Wladimirs bekering de staatsreligie in Rusland. En vanaf dat mo ment speelde het een belang rijke rol in de Russische ge schiedenis. Dat de Russisch-orthodoxe kerk zo'n belangrijke rol kon spelen, lag voornamelijk aan de nauwe band tussen kerk en staat. De Russische kerk en de Russische vorsten voer den hand in hand strijd tegen de heidense Mongolen, de is lamitische Turken en de ka tholieke Polen en Litouwers. Deze verschillende volken vormden alle een bedreiging voor de Russische zelfstandig heid. Ook voor de tsaren is de Russische kerk altijd van be lang geweest in de zogenaam de 'russificatie-politiek', de in lijving van verschillende vol ken in het Russische impe rium en het 'Russisch' maken van die volken. Daarbij kon den de tsaren goed gebruik maken van de zendingsdrang van de Russisch-orthodoxe kerk. En de Russische kerk kon zich bedienen van midde len die de tsaren haar aan reikten. Niet zelden waren dat gewelddadige middelen en gedwongen bekeringen kwamen veelvuldig voor. Revolutie Na de revolutie in 1917 werd deze situatie sterk gewijzigd. Bij decreet werd de scheiding tussen staat, kerk en school aangebracht. De orthodoxe kerk werd nu onderdrukt. Aanvankelijk had zij onder het nieuwe regime in de Sov jetunie totaal geen rechten. De partij probeerde de kerk als instituut te laten verdwij nen, al hadden individuele personen theoretisch nog wel het recht om gelovig te zijn. Kerken werden gesloten en christenen vervolgd en ge dood. Naar schattingen zijn er in die tijd alleen al twaalfdui zend priesters gedood door executie of mishandeling. De houding van de toenmalige Russische patriarch Tikhon ten opzichte van de nieuwe overheid was hard en com promisloos. Hij noemde de communisten „de vijanden van Christus, openlijk of ver borgen". Sergius, de nieuwe patriarch van Moskou, vroeg van zijn kerk een „geschreven belofte van volledige loyaliteit aan de Sovjet-regering". Deze politie ke lijn van Sergius wordt ook nu nog gevolgd. De kerk be tuigt haar loyaliteit, en in ruil daarvoor wordt ze getole reerd. Ze heeft de ruimte om de prediking van God en het eeuwige leven voort te zetten. Als ze zich daar maar aan houdt en niet over politieke kwesties spreekt. In het licht van de volgzaam heid van de Russische kerk wekt het geen verwondering dat een vertegenwoordiger van patriarch Pimen van Moskou onlangs stelde dat veranderingen niet pas onder Gorbatsjov op gang zijn geko men. Metropoliet Wladimir van Rostov kwam met dit verhaal toen hij onlangs in Nederland was. „Er gebeurt niets bijzonders op het mo ment, het aantal gelovigen groeit normaal", zei de metro poliet. Toch gaf hij ook aan dat de nieuwe openheid onder Gorbatsjov voor de kerk wel betekenis heeft. Zo kon de kerk nieuwe kerkgebouwen openen, „en vóór het aantre den van Gorbatsjov was dat een uitzondering". Toch valt niet alles van de nieuwe openheid te verwach ten. De Utrechtse slavist Van Bereken wees er onlangs op dat de stroom anti-kerkelijke propaganda groeit. Hij bekri tiseerde overigens ook het enge nationalisme van de Russische kerk, „dat er op ge- FOTO: PR richt is de staat te behagen". De Russisch-orthodoxe kerk is weliswaar de grootste reli gieuze groepering in de Sov jetunie, maar niet de enige. Joden, katholieken en protes tanten zijn eveneens in de Sovjetunie aanwezig en hun positie is zo mogelijk nog moeilijker dan die van de Russisch-orthodoxe kerk. Katholieken zijn in Rusland nooit erg geliefd geweest en dat valt vanuit de geschiede nis ten dele te begrijpen. Rus land voerde diverse oorlogen tegen het katholieke Polen en de Baltische landen, die uit eindelijk bij de Sovjetunie zijn ingelijfd. Ook joden en protestanten zijn nooit zo bij de geschiede nis van Rusland betrokken geweest als de Russische kerk. Of deze groeperingen door de nieuwe openheid meer vrij heid zullen krijgen moet nog worden afgewaent. De baptis ten mogen dit jaar 100.000 bij bels invoeren, dat is tien keer zo veel als het afgelopen jaar. Ook voor de joodse gemeen schap in de Sovjetunie moet nog afgewacht worden wat de openheid oplevert. Antisemi tisme is in Rusland altijd aan wezig geweest en openheid betekent ook openheid voor dat antisemitisme. Moslims De joden, de katholieken en de protestanten zijn in de Sovjetunie echter betrekkelijk kleine groeperingen. Een veel grotere minderheid in de Sov jetunie wordt gevormd door de islamieten. Volgens de schattingen leven er in de Sovjetunie zo'n 35 tot 40 mil joen moslims. Het Centraal- Aziatische gebied, waar de meeste moslims wonen, heeft van oudsher bii de islamiti sche wereld gehoord en be hoort dat in feite nog. In de vorige eeuw is het echter het slachtoffer geworden van de kolonisatiedrang van Rusland. Deze gebieden zijn toen inge lijfd in het Russische rijk en na de Russische revolutie zijn het Sovjet-republieken ge worden. Ook voor de islamieten geldt, zoals voor andere religieuze groeperingen, dat ze worden onderdrukt. Maar openbare erediensten zijn niet verboden en ook worden islamitische feesten toegstaan en gevierd. Er bestaan tevens moslim-or ganisaties die redelijk functio neren. Het toenemend islamitisch zelfvertrouwen van moslims in de Sovjetunie, dat onge twijfeld samenhangt met ont wikkelingen in de buurlan den (Turkije, Iran en Afgha nistan) vormt voor het Krem lin evenwel een steeds groter wordertde bron van zorg. Evenals de grote groei van de moslimbevolking in de Sov jetunie. Dat deze zorg terecht is, mag ook blijken uit de on langs openlijk naar voren ge komen problematiek van de Krim-Tataren. Een moslim volk dat voor zijn rechten op komt. RICK BENJAMINS DEN HAAG „Jonge ren in Nederland kunnen de bijbel lezen als een boek vol mooie verhalen, maar die verhalen zetten hen niet in beweging. Misschien komt dat om dat geloven voor hen niet iets is wat direct te ma ken heeft met hun le ven". Deze opmerking maken Celso de Oliveira en José Bento da Fonseca beiden 24 jaar en afkom stig uit Sao Paulo, Brazi lië, na een verblijf van enkele weken in ons land. „Een bijbelverhaal bij ons roept meteen de vraag op: wat betekent dit voor ons in onze situatie? Een bijbelverhaal heeft betekenis voor ons da gelijks leven. In Nederland wordt de bijbel anders gele zen, is onze indruk. Theolo gen hier vragen eerst: wat is bedoeld met het bijbelverhaal toen het werd opgeschreven? En bij zo'n vraag kun je rust'ig blijven zitten; het roept niet meteen op tot daden". Beide Brazilianen maken deel uit van een groep jongeren uit het Latijnsamerikaanse land die gedurende drie weken in Nederland zijn. De groep van vijf behalve de beide jon gens zijn er nog drie meisjes is in Nederland op uitnodi ging van een aantal kerkelij ke jeugdorganisaties. Op het programma staat een groot aantal ontmoetingen met Ne derlandse jongeren. Bidden Bento herkent de „Neder landse manier van bijbelle zen" wel een beetje. Voordat -•••v- psta Jose Bento da Fonseca (links)en Celso de Oliveira hij met zijn familie, een arm negergezin, van het platteland van Minas Gerais naar Sao Paulo kwam, was het geloof voor hem ook veel minder ge ïntegreerd in zijn dagelijks le ven. Sinds een aantal jaren is hij werkzaam in een basisge meenschap. En hij heeft ont dekt dat geloven alles te ma ken heeft met doen. „We heb ben de strijd aangebonden met de armoede, de uitzicht loosheid. En in die strijd is het geloof voor mij veel concreter geworden. Ik ontmoet God in die strijd tegen onrecht. God is voor mij hoop gaan beteke nen, ook als er eigenlijk niets is dat wijst op verandering, op verbetering". Hij vertelt dat door zijn werk in de arme wijken zijn gebedsleven ook anders en intensiever is ge worden. Eerst bad hij eigen lijk alleen voor zichzelf. Nu brengt hij vooral de zaak van de armen voor God en put daar kracht uit voor zijn werk. Celso, ouderling in een pres byteriaanse wijkkerk, neeft een minder uitgesproken visie op God als degene die aanwe zig is in de strijd tegen het on recht in de Braziliaanse sa menleving, maar ook hij er vaart God steeds concreter in zijn leven. Door zijn werk, medewerker in de metaalin dustrie met een werkweek van 44 uren, zijn verdere be roepsvorming in de avond uren, heeft hij weinig tijd om zich op intensieve wijze bezig te houden met het bewust- wordingswerk zoals Bento. „Graag zou ik meer tijd heb ben om me dagelijksbezig te zijn met de strijd tegen het onrecht". Want ook voor hem geldt dat geloven alles te ma ken heeft met hoop. „Geloven houd je op de been in onze sa menleving waar het onrecht en armoede het voor het zeg gen lijken te hebben". Armoede In Nederland hebben ze geen armoede ontdekt zoals die in Brazilië heerst. Wel valt hen op dat ook in ons land er gro te verschillen zijn in financië le mogelijkheden. „Maar ook FOTO'S PERSUNIE degene die geen werk hebben, krijgen altijd nog een uitke ring. Dat is bij ons niet zo. De armoede hier is niet te verge lijken met die in ons land". Toch hebben beide geen ge voelens van jaloezie of spijt dat ze niet hier wonen, maar ginds. Eerder het tegendeel. „Als ik zie hoe gemakkelijk de jongeren in Nederland kunnen gaan studeren, is dat voor mij een extra stimulans om in Brazilië nog harder te vechten voor diezelfde moge lijkheden", zegt Celso. Bovendien, zo hebben ze ont dekt, ondanks alle rijkdom en mogelijkheden, zijn de Neder landse jongeren niet gelukki ger. Wel hebben ze gemerkt hoe Nederlandse jongeren ei genlijk een beetje apathisch zijn. De problemen van de wereldvrede, werkloosheid en milieu ervaren ze wel, maar leiden er niet toe dat ze mas saal proberen er iets aan te doen. Dat heeft naar het oor deel van Celso en Bento te maken met de individuele in stelling van jongeren in Ne derland. De problemen zijn gemeenschappelijk, maar de instelling om daar gezamen lijk iets aan te doen, ont breekt. En dat is voor beide Brazilianen eigenlijk niet zo goed na te voelen. Want hun ervaring is juist dat gemeen schappelijke strijd de moge- lijkhid biedt om uit de sfeer van berusting te komen en de enige weg tot verbetering is. En dat vreugde en geluk te vinden zijn in de zinervaring van het vechten voor de goe de zaak. De Brazilianen hebben ge merkt dat de Nederlandse jongeren die ze hebben ont moet, zo weinig politiek be wust leven. Er is wel bekend heid met de rol van de econo mische factoren zoals multi nationals, maar inzicht in de effecten van de grote econo mische en politieke machten en de rol van de Nederlandse samenleving daarin, is er ei genlijk niet. En in de bevrij dingstheologie zoals die wordt beleefd in de sloppenwijken van Sao Paulo, is de politieke analyse van de situatie juist een van de kernen. Gevraagd om een „bood schap" aan Nederlandse jon geren, aarzelen de beide Bra zilianen. Toch hebben ze wel iets te zeggen: „Als de jonge ren de bijbel eens anders zou den gaan lezen. Niet als een boek vol mooie verhalen, maar als een boek dat uitno digt om te strijden tegen het onrecht. Omdat God zelf daartoe oproept. Dan is die bijbel niet meer een boek dat niets te zeggen heeft over het leven van alle dag, maar een bron van inspiratie voor je le ven. Dan zijn God en geloven niet abstracte theorie, maar dan wordt God praktische werkelijkheid in je leven". LÜTSEN KOOISTRA In Ghana is het heel gewoon als op een vrachtauto of bus de b spreuk staat: „God, reis met ons mee". In islamitische landen d hoort het bij het straatbeeld dat op gezette tijden mensen de sl moskee binnen gaan om te bidden. Deze twee voorbeelden 8 geven aan hoe het geloof in sommige landen bij het leven Z| hoort. In ons land klagen veel mensen er over hoe de Neder- tj landse samenleving die kenmerken niet meer heeft. Het ge- p loof is uit het straatbeeld verdwenen. Vroeger zag men tien- g tallen mensen op zaterdagavond en zondagmorgen hun van-i E zelfsprekende gang maken naar de kerk. Nu is de kerkgan- Jc ger een uitzondering geworden. DEZE ontwikkeling is een deel van wat wel wordt genoemd de secularisatie. In bijna geen publicatie over kerk, christelij ke organisaties of christelijke ethiek, ontbreekt dat begrip. De secularisatie heeft niet alleen het geloof naar de rand van de samenleving verbannen, het heeft ook het leven van de gelovigen veranderd. Veel van de leefregels verbonden met het geloof, voor katholieken bijvoorbeeld de vleesloze vrijdag en voor protestanten het fietsverbod op zondag, hebben hun geldigheid verloren. MAAR ook: het behoren tot een kerk betekent niet meer het stemmen op een bepaalde politieke partij. De Katholieke Filmkeuring is afgeschaft en de Gereformeerde Evangelisa tie Bibliotheek heeft haar deifren allang gesloten. Kerkgang en geloven vormen niet meer een absoluut koppel en Doren bos komt in zijn strijd tegen blootbladen ook kerkmensen te gen. De secularisatie heeft mensen vrijheid gegeven om naar ei gen inzichten te leven. Sommigen hebben die ruimte als eep bevrijding ervaren; de sociale controle van de eigen gel gemeenschap was Voor hen soms een vorm van groepstep reur. Ook in theologische kring is die secularisatie niet nega tief benaderd, vanuit de gedachte dat mensen in vrijheid als christen in onze samenleving zouden moeten leven. Niet de gebondenheid aan regels, zeden en normen, maar de eigen verantwoordelijkheid zou de betekenis van het christelijk ge loof voor de wereld kunnen vergroten. In hoeverre die gedachte juist blijkt te zijn geweest is een vraag die niet met een simpel ja of nee te beantwoorden is. Wel is duidelijk dat in Nederland het geloof verdreven is uit het openbare leven en is teruggedrongen tot het privé-do- mein. Christenen in de Partij van de Arbeid klagen er ovei dat zij als christen hun verhaal niet meer mogen houden de partij en in discussies over euthanasie wordt een geloofs getuigenis van tegenstanders afgedaan als „geen echt argu ment". De secularisatie heeft niet alleen het geloof verdrongen vanl z'n publieke plaats en het leven van gelovigen veranderd: steeds meer mensen ook theologen vragen zich af of door een te optimistische kijk op de ontwikkelingen het loof zélf niet is veranderd. Het blijkt namelijk niet zo een voudig te zijn om en christen te zijn en volledig deel te ne men in de moderne samenleving. Het besef breekt door dat christen-zijn vraagt om een eigen stijl van leven, een eigen cultuur. Daarbij moeten we niet terugvallen in oude patro nen. Geen „restauratie", maar een tegencultuur voor de sa menleving waarin wij nu leven. Die eigenheid van eei „christelijke levensstijl" maakt christenen herkenbaar in een samenleving die de vraag naar God niet meer stelt. Want misschien komt dat laatste wel mede omdat gelovigen vaak te „onherkenbaar" zijn als mensen met een eigen levensstijl Epilepsie: je laat je medemens toch niet vallen...? Campagne Epilepsie en Onderwijs Bij 50% van de patiënten treedt de eerste epilepsie- aanval op vóór hun 20ste jaar. Juist op school wordt dat duidelijk. Vele mede leerlingen, leerkrachten en gezinnen krijgen elk jaar on verwachts te maken met epilepsie: Daarom worden in 1987 alle scholen benaderd. Steun ons werk. Wind en regen DE BILT (KNMI) - Het weer in West-Europa wordt deze eerste januari-dagen volledig beheerst door lagedrukgebie den die met grote snelheid van de oceaan via Schotland naar zuid-Scandinavië trekken. Tussen deze lagedrukgebieden en een hogedrukgebied bij de Azoren voeren harde tot stormachtige zuidwestelijke winden zachte lucht naar ons land. Een neerslaggebied dat in deze stroming meetrekt brengt van tijd tot tijd regen. Pas tegen de avond is dit re- gengebied voorbij en volgen enkele opklaringen. De mid- dagtemperatuur is ongeveer 10 graden en de zuidwestelijke wind bereikt langs de kust af en toe stormkracht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië: half tot zwaar bewolkt en perioden met regen. Middagtempera- tuur ongeveer 3 graden. Britse Eilanden: half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Benelux: wisselend bewolkt en vooral in het noorden buien. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Duitsland: wisselend bewolkt en vooral in het noorden bui en. Middagtemperatuur onge veer 7 graden. Frankrijk: morgen nu en dan regen, maandag af en toe zon. Middagtemperatuur van 8 gra den in het noorden tot 13 gra den in het zuiden. Alpengebied: veel bewolking en vooral morgen nu en dan regen en sneeuw. Sneeuty grens dalend tot 1000 a 8$ meter. Portugal en Spanje: morgen il het noorden af en toe regeij overigens perioden met zon Middagtemperatuur van li graden in het noorden tot 18 graden aan de Costa del SoL Italië en Joegoslavische kust half tot zwaar bewolkt en pe rioden met regen. Middagtem peratuur van 6 graden in hel U1_ noorden tot 16 graden in hél s/£ zuiden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2