In Luxor slaat tempelmoeheid toe 1 mal Ie Gorbatsjov ook goede promotor van toerisme naar Sovjetunie Alcatraz ontvangt alleen nog dagjesmensen WWmm. - mms 'QeidóaQowtevnt' ZATERDAG 2 JANUARI 1983 AMSTERDAM - Hij werkt ruim twee jaar hier, directeur W. Kowa- lenko van de Nederlandse vestiging van Intourist, het officiële Russi sche reisbureau. Het bevalt hem goed. „Ein schönes Land", zegt hij. Het Duits beheerst hij behoorlijk. Voordat hij naar Amsterdam kwam, bevorderde hij in Oosten rijk het toerisme naar de Sovjetu nie. Volgend jaar keert Kowalenko terug naar Moskou. Waarschijnlijk voorgoed. Geen andere stand plaats? „Nee, daar ben ik te oud voor". Het toensme naar de Sovjetunie heeft volgens Kowalenko een flinke impuls ge kregen door de ontspannende gesprek ken tussen Gorbatsjov en Reagan. Daar wordt op ingespeeld door nieuwe be stemmingen te zoeken en andere moge lijkheden dan Moskou en Leningrad on der de aandacht te brengen. Zo is er een toenemende vraag naar reizen naar Cen- traal-Azië en Siberie. Ook nemen steeds meer mensen de trein naar Japan of Chi na. Wil je naar Peking, dan kun je kie zen: via Mongolië of Mantsjoerije. De reistijd blijft gelijk: negen dagen. Concrete cijfers zijn nog niet voorhan den. Maar volgens Kowalenko zijn in het eerste halfjaar van 1987 tussen de zes- en zevenduizend Nederlanders naar de Sovjetunie gereisd. „Ik denk dat we dit jaar de veertien- tot vijftienduizend zullen bereiken". De Intourist-directeur verwacht dat het toerisme van Neder land naar de Sovjetunie de komende ja ren steeds met zo'n tien procent zal stij gen. Stijgende lijn Ook de Amsterdamse reisbureaus Kon- takt en Vernu, die volledig in Oost-Eu ropa gespecialiseerd zijn, constateren een duidelijke stijging van het toerisme naar de Sovjetunie. Zij houden het er op dat jaarlijks zo'n twintigduizend Neder landers de Sovjetunie bezoeken. Directeur H. van de Kamp van Vernu: „Er zat al duidelijk een stijgende lijn in. Die heeft zich pas goed doorgezet, toen de Oost-Westdialoog weer op gang kwam. Zolang die jongens blijven pra ten, gaat het ons goed. Al wil ik niet zeg gen dat het slecht gaat als ze ophouden. Er bestaat nu eenmaal veel belangstel ling voor de Sovjetunie. Tsjernobyl heeft even voor een teruggang gezorgd, maar nu is de stijging er weer volop. Griekse of Spaanse aantallen halen we in de ver ste verte niet. Het gaat maar om acht tiende procent van de markt". De transportkosten drukken vrij zwaar op een reis naar de Sovjetunie omdat er niet met chartervliegtuigen wordt gevlo gen. Van de Kamp: „In vergelijking met vergelijkbare bestemmingen zijn de reis- sommen aan de stevige kant. Daar staat tegenover dat alles er inzit. Alle maaltij den en excursies. Als je alles bij elkaar telt wat een modale vakantieganger el ders kwijt is, zal dat niet eens zoveel schelen. Je kunt een reis naar Moskou natuurlijk nooit vergelijken met een ap- partenmentenreis naar Torremolinos. De Sovjetunie is voor de actievere va kantieganger die wat wil zien, wat wil le ren. Die de mening wil toetsen die hij zich over dat land heeft gevormd. Ik heb wel eens het gevoel dat Intourist de klant te veel in te weinig tijd wil laten zien, waardoor men z'n doel een beetje voorbij schiet". Plezierig „Meneer Gorbatsjov is een goede pro motor voor het toerisme", constateert directeur Van Gammeren van reisbu reau Kontakt. „Men verwacht - en niet ten onrechte - dat het plezierig is om eens een kijkje te nemen in de Sovjetu nie. De Nederlanders zijn individueel ingesteld. Maar toch accepteert een groot deel dal je de Sovjetunie het beste in een groep kunt bereizen. Vooral uit prijs- overwegingen. De echte avonturiersj gaan per auto, al is dat relatief moeilij ker. Je moetje houden aan vaste routes! en je mag niet meer dan vijfhonderd ki lometer per dag rijden. Méër is ook niet aan te raden, want de wegen zijn een stuk minder dan bij ons. Binnen de ste-, den kun je gewoon je gang gaan". Van Gammeren verwacht dat de stijgen- j de lijn in het toerisme naar de Sovjetu-[ nie voorlopig aanhoudt. „En hoe meer Nederlanders daarheen gaan. hoe meer' Russen naar Nederland komen. Het is een kwestie van deviezen. Men moet het geld hebben om dat toerisme te betalen. Wij ontvangen hier dit jaar vierhonderd-, vijftig Russische jongeren. Bovendien komen er via Intourist nog allerlei groe-| pen naar Nederland". BAREND STRANG 's Morgens heel vroeg is het enige tijdstip waarop je niet tegelijkertijd met duizenden andere toeristen foto's van dezelfde pyramide staat te maken. Toeterend banen de haveloze auto's zich een weg door smalle straten, waar het eenrichtingsverkeer afhankelijk is van het verkeersaanbod. Iedereen trapt ineens op de remmen als een kudde geiten zich in beweging zet. Jochies maken gebruik van de opstopping door dozen tissues bij de bezwete automobilisten aan de man te brengen. Toeristen sprinten naar de overkant, want enige consideratie CAIRO - Als toerist in Egypte moet je wel weten waar je aan be gint. Dat begint al met injecties en visa, grondige fouillering op het vliegveld en eindeloze rijen op de luchthaven voor je je dollars hebt omgewisseld in Egyptische pounds. En dan heb je nog van alles in het vooruitzicht: de eeuwig op de loer liggende bacteriën, de gidsen die al leen met een fooitje weg te wimpe len zijn, ontbijt met bruine-bonen- puree en afspraken die niet worden nagekomen. Waarom zou je eigenlijk gaan? Geen Egypte-ganger kan je vertellen waarin nu precies de charme van het land zit. Maar de veelheid aan indrukken spreekt voor zich. Egypte is al heel lang een geliefd vakan tieland. Tijdens de Britse overheersing reisden deftige dames en heren vanuit Europa en Amerika al naar dat land, waar je je tegelijkertijd kon verbazen over de Arabische wereld en een after- noon-tea kon gebruiken in een Engelse countryclub. En de pyramides. van Gi- zeh móest je als rijke reiziger natuurlijk gezien hebben, wilde je kunnen meepra- ten. Nu hoef je niet meer vermogend te zijn om het land van Ra te bereizen. Natuur lijk zijn er nog steeds de luxe cruises over de Nijl, gecombineerd met verblij ven in vijf-sterrenhotels. Maar tegen woordig kun je ook op een goedkopere manier Egypte verkennen. Met een tic ket naar Cairo voor ongeveer duizend gulden kom je al een heel eind. De ge ringe verblijfskosten in Egypte zullen je de kop niet kosten. Maar er zijn ook kleine reisorganisaties die voor een klein bedrag meer twee- of drieweekse reizen aanbieden. Voorbeelden zijn de NBBS, Cross Country, Ashraf en Djoser. De rei sprogramma's zijn op enkele details na gelijk: eerst een paar dagen Cairo, dan door naar Aswan in het zuiden van Egypte en vervolgens naar Luxor. Aan hei einde van de reis wordt er nog wat rust ingebouwd aan de Rode Zee. Ouderwets hotel In Egypte heb je tientallen internationale vier- of vijfsterrenhotels, dan een hele tijd niets, en dan volgen de kleine en niet altijd even propere hotels en pen sions. In onderkomens van de laatste ca tegorie verbleven wij in Egypte. Maar de onderlinge verschillen zijn groot. In Cai ro was het een wat achteraf gelegen hotel met de sfeer van de koloniale tijd: hotel Windsor. Een ouderwetse lift die door een klein mannetje wordt „bestuurd", een Nubiêr met fez achter de bar en gro- met het voetvolk" is van de chauffeurs niet te verwachten. Het is heet, het is stoffig en de luchtjes van de waterpijp, gegrild schapevlees, huisvuil en uitlaatgassen vermengen zich tot een ondefinieerbare geur. Wat slonzige kinderen vragen de buitenlanders om een „baksiiesi", maar een pen is ook wel goed. Dat is Cairo: zo lelijk dat het waarachtig nog mooi wordt ook te ventilatoren boven een met Perzische tapijten beklede lounge. Cairo telt ongelooflijk veel moskeeën, waarvan je er op zijn minst een paar moet zijn binnengelopen. Op kousevoe ten of gehuurde slofjes wel te verstaan om de gelovigen niet voor het hoofd te stoten. Een oase van rust, ideaal om even te ontsnappen aan de muur van la waai die je in Cairo van alle kanten tege moet komt. Echt aangeraden worden de moskee van Mohammed Ali op de hoog gelegen citadel, de strak uitgevoerde Ibn Tulun en de Rifai-moskee. Wil je in de laatste de graven van koning Foead en de sjah van Perziè zien, houd dan een baksjiesj (fooitje) bij de hand. Want al leen voor mensen die „schuiven" gaan de hekken open. En zo gaat dat overal in Egypte. T rotse beelden Cairo telt ook een flink aantal musea, waarvan het Egyptisch Museum natuur lijk het belangrijkste is. Je staat versteld van de pracht en praal van duizenden jaren her. De verscheidenheid is groot: de trotse beelden van opperpriester Ra- nofer en farao Djoser uit ongeveer 2750 voor Christus staan in schril contrast met de dertienhonderd jaar jongere kari katuurachtige beelden van „ketterko- ning" Echnaton, die zichzelf compleet met dikke buik en zoenlippen in het mu seum vertoont. De sieraden zijn verba zingwekkend: de strakke banden om de hals en de fijne lange oorbellen zou je ook in de eerste de beste boutique tegen kunnen komen. Er verandert maar wei nig in de loop der jaren. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat een bezoeker van Cairo ook naar de pyrami des van Gizeh en Sakkara gaat. Een alge mene tip: sta 's ochtends heel vroeg op voor dat soort excursies. Zo voorkom je dat je met duizenden mensen tegelijker tijd dezelfde foto staat te maken onder een snikhete zon. Een andere mogelijkheid is onderduiken in de soukh Khan el-Khalili. Binnen de kortste keren leer je verkopers van je af te schudden of tot tachtig procent af te dingen op zo'n mooie leren tas. Maar voor dat de koop gesloten wordt, krijg je eerst nog een kopje thee en wordt een waterpijp voor je neus gezet. Door zulke aardige mensen kun je gewoon niet ge nept worden Witte zeilen Bijna een etmaal in een trein: dat is geen pretje. Toch moet je dat voor Aswan, in het zuiden van Egypte, over hebben. De prijs voor zo'n tocht is een lachertje: ze ven gulden. Voor tachtig gulden maak je een binnenlandse vlucht met Egypt Air. Na de droge stoffige atmosfeer in de hoofdstad, is Aswan (of Assoean) een verademing. Vanaf ons balkon kijken we uit op de kronkelige Nijl, met aan de overkant het mausoleum van de Aga Khan, de botanische eilanden Kitchener en Elefantine en oude rotsgraven. Het mooiste uitzicht heb je vlak voor zons ondergang op het terras van het nostalgi sche Old Cataract Hotel. De witte zeilen van felluka's wapperen in een zacht briesje, het Amun Island Hotel is feeër iek verlicht, op de voorgrond palmen en aan de rechterzijde de lange boulevard langs de Nijl. In de rotan stoelen op het overdekte terras geniet je van de thee, die keurig is geserveerd door een bedien de van de oude stempel. De volgende dag gaan we mét een van die krakkemikkige bootjes naar de over kant en komen dan ineens in Afrika te recht. Niet zo vreemd, als je bedenkt dat de grens met Sudan niet ver meer is. De Nubische kinderen van het dorp lopen mee met de groep, of zwemmen in het bacteriënrijke kanaaltje langs het pad. Ook hier is de „beschaving" doorge drongen. Een jongetje dat wordt gefoto grafeerd geeft met een denigrerend ge baar het fooitje terug. Veel te weinig! Wat moet je daar nu van denken? Lauwe cola Na dagenlang museum in, moskee uit, pyramide in en soukh uit wil je ook wel eens rust. Ideaal is dan een tocht per zeilboot over de Nijl: de ganse dag niets anders doen dan doezelen, bruin worden, kletsen, lauwe cola drinken en lezen, 's Avonds maakt de bemanning lekker eten klaar en vervolgens wordt de trommel tevoorschijn gehaald. Op het „strand" maken we een vuurtje van riet en takken, de flesjes bier en limonade gaan rond en binnen de kortste keren staan Egyptenaren en Nederlanders sa men te dansen op het tromgeroffel. 1^- pitein „Jaws", zo gedoopt vanwege zijn zilveren gebit, werpt zich op als verdeler van de enige fles wodka. En dan is de feestvreugde compleet. In Luxor beginnen we dus weer met vol le moed aan het rondje oudheden. Het Dal der Koningen aan de westoever, de kolossale tempel van Karnak, het plaat selijke museum, de tempel van de vrou welijke farao Hatsjepsoet: je blijft die Egyptenaren van vijfduizend jaar gele den bewonderen. Toch blijkt in Luxor de „tempelmoeheid" toe te slaan. Dan biedt Hurghada uitkomst: een uit het zand gestampt vakantiedorp zonder een spatje sfeer. Maar het heeft één groot voordeel: het ligt aan de Rode Zee, het meest visrijke en kleurige water ter wereld. Met een boot naar koraalriffen, snorkel en bril op, zwemvliezen aan en dan duiken in de wereld van Jacques Cousteau. Maar het is dan allang geen Egypte meer. JACQUELINE EDELAAR Robert Stroud had er al ruim dertig jaar gevangenis opzitten, voor hij er terecht kwam. Al Capone vond de binnenplaats er wat klein en bood aan haar op eigen kosten te laten vergroten. Nog steeds spreekt Alcatraz, anderhalve mijl uit de kust van San Francisco, tot ieders verbeelding. SAN FRANCISCO - 's Morgens om half elf, drie kwartier voor de eerste van de vijf dagelijkse afvaar ten, staan op de pier al honderden kijklustigen te wachten. Velen zijn gekleed in een T-shirt met de op druk „Staatseigendom - gevangenis van Alcatraz"; een enkeling loopt rond met een bolknak a la Al Ca pone, op de kade verkrijgbaar voor 1,75 dollar. Dergelijke souvenirs, Alcatraz-aanste- kers en -handboeien, tinnen gevangenis- kroezen, plattegronden van de celblok- ken en foto's en biografieën van de be ruchtste gevangenen zijn gewilde artike len. Alcatraz is een toeristische trekpleis ter. die veel geld in het laatje brengt. San Francisco en de staat Californie krijgen op die manier iets terug van het vele geld dat aan de federale gevangenis is ge spendeerd, want als gevolg van zijn geï soleerde ligging waren de exploitatiekos ten van dit paradepaardje onder de Amerikaanse strafinrichtingen extreem hoog. Doordat zoet water, brandstof en voeding vrijwel dagelijks per schip moesten worden aangevoerd en ook de onderhoudskosten hoog waren, liep de begroting van Alcatraz al snel op tot tweemaal die van de gemiddelde federa le gevangenis. Dat was de voornaamste reden dat de toenmalige minister van justitie, Robert Kennedy, in 1963 Alca traz sloot. De beroemdste strafinrichting ter wereld had er toen negentwintig jaar als federale gevangenis opzitten, na eerst vijfentwintig jaar als militaire gevange nis te hebben gefungeerd. Gehuisvest in de bombestendige ruim te® van het fort was ook de militaire strafinrichting al een monument van de gelijkheid. Toch wordt in alle brochures en boeken over Alcatraz (het eiland dankt zijn naam aan de voorheen aan wezige pelikanen: „Isla de Alcatraces" is Spaans voor Pelikaaneiland) een na drukkelijk onderscheid gemaakt tussen de ontsnappingspogingen van voor en na 1934. Uit de minimaal bewaakte militaire ge vangenis ontsnapten in de loop van de tijd drieentwintig gevangenen. Uit de veel strenger bewaakte federale gevange nis - met één bewaker op elke drie ge vangenen en voorzien van beveiligings systemen als elektronisch verzekerde cel deuren, metaaldetectoren en andere ver klikkers - slechts twee. en die, werden binnen een uur weer gepakt. Vijf ande ren die het eiland wisten te ontvluchten zijn nooit teruggevonden, maar gemaks halve nemen de autoriteiten aan dat zij verdronken zijn. Het koude water van de baai van San Francisco (nooit boven 10 graden Celcius). dat bovendien heel snel stroomt, vormde een natuurlijke barrière, waarmee niet te spotten viel. Slechts van John Paul Scott, een tot der tig jaar veroordeelde bankrover, staal vast dat hij in december '62 de baai overzwom in de richting van Fort Point, aan de zuidelijke punt van de Golden Gate Bridge. Toen hij daar op de rotsen aanspoelde, was hij er dermate slecht aan toe, dat hij niet meer kon lopen. Via het ziekenhuis, waar hij gelegenheid kreeg wat op te knappen, belandde hij opnieuw in Alcatraz. Aanslagen Het gcvangeneneiland, dat nu per jaar zo'n driekwart miljoen bezoekers ont vangt. heeft beroemde gasten geher bergd. Van hen spant Al „Scarface" Ca pone natuurlijk de kroon. Deze onbet wiste koning van de Amerikaanse onder wereld, die al op vijfentwintigjarige leef tijd een weekin komen had van honderd duizend dollar, zal een korte gevangenis straf uit in Philadelphia op grond van verboden wapenbezit. Al zijn biografen gaan ervan uit dat hij toen zelf de veilige beslotenheid van de gevangenis zocht om zich beter tegen aanslagen van con currerende bendes te kunnen bescher men. Met vijftigduizend dollar op zak verkoos hij de cel boven een borgsom van nauwelijks vijfendertigduizend dol lar. Hij kreeg toestemming zijn cel met persoonlijke eigendommen in te richten en hield via een door de staat betaalde telefoon contact met zijn kantoren in Chicago. In 1932 werd hij op grond van belastingontduiking en andere aanklach ten tot tien jaar veroordeeld, en in 1934, na twee jaar cel in Atlanta, werd hij naar Alcatraz overgebracht. Voor de leiding van de federale gevange nis was zijn verblijf de vuurproef. Maar Capone, die in deze gevangenis geen spe ciale privileges genoot, gedroeg zich voorbeeldig. Hij deed de was van mede gevangenen en bewakers, maar had al leen de grootste moeite met het gebrek aan luxe en de strenge huisregels. Zijn aanbod om de krap bemeten buiten plaats, die nog altijd in haar originele vorm bestaat, op eigen kosten te laten vergroten, werd echter door de gevange nisdirectie vriendelijk afgeslagen. In 1938 werd een ernstige vorm van syfilus bij hem vastgesteld en in mei van dat jaar bleek die ook de hersenen te hebben aangetast. Hij begon door de weeks zijn zondagse kleren te dragen, en keerde na het ontbijt naar de verkeerde cel terug. Bezoekers van Alcatraz. die met door de dienst Toerisme van San Francisco be schikbaar gestelde cassetterecorders hun eigen rondleiding door de gevangenis maken en slechts voor aanvullende de tails nog een beroep doen op de geüni formeerde wachten van het nationaal park dat Alcatraz sinds 1972 is, tqnen voor zijn cel de grootste belangstelling. Vogelman Robert Stroud, „de Vogelman van Alca traz". die meer dan vijftig jaar van zijn leven in verschillende gevangenissen doorbracht, is qua publieke belangstel ling goede tweede. Deze fascinerende figuur, die verscheide ne moorden op zijn geweten had en in de gevangenis een grote belangstelling voor vogels aan de dag legde, schreef verschillende handleidingen over de be strijding van vogelziekten, voordat in 1942 ook hij onder het strenge Alcatraz- regime werd geplaatst, waar het houden van vogels hem werd verboden. Op de ziekenafdeling, waar vlokken stof en ber gen vuil nu nog het gebrek aan hygiëne onder de gevangenen lijken te willen il lustreren, had hij een grote kamer op het zuiden, die in de verte op het stadsge woel van San Francisco uitzicht bood. Toch dankt Alcatraz wellicht nog zijn grootste bekendheid aan de film die werd gemaakt van de ontsnappingspo-1 ging - de enige misschien die geslaagd is - van Frank Lee Morris en de broers Clarence en John William Anglin. Zij j verwijderden in het voorjaar van 1962, het metalen scherm voorde luchtverver-| sing in hun cel, en vergrootten het gat in de muur met keukengerei. Het door het zout aangetaste cement liet zich makke lijk wegbikken. waarna ze via luchtko kers verder hun weg zochten door het strengbewaaktc complex. De bewakers misleidden ze door op hun hoofdkussen I koppen achter te laten die ze hadden ge-1 maakt van papier, zeepresten en haar. In een warme juninacht met voor de baai van San Francisco extreem langzaam- stromend water verdwenen ze, om daar na nooit meer ials van zich te laten ho ren. Opstand Nog steeds is Alcatraz (dat nu beschikt over een filmzaaltje, een bescheiden do- cumentatieruimte en bewakers die moeten voorkomen dat al te zeer geïnte resseerden gevangenisruimten binnenlo pen die door hun bouwvallige staat ge vaar kunnen opleveren) een versterkt fort. dat met modern gevangenisbeleid weinig te maken heeft. De cellenblokken aan weerszijden van „Broadway", de centrale gang, ademen bijna vijfen twintig jaar na de sluiting van de inrich ting nog de beklemmende sfeer waaraan gevangenen èn bewakers moeten zijn blootgesteld. In het centrale deel van de gevangenis waren sleutels en wapens ook voor bewakers taboe, evenals in de kan tine. waar ongewapende bewakers toe zicht moesten houden op gevangenen die zelf ten minste met bestek waren uit gerust. Tijdens een van de ernstigste opstanden, in mei '46, werden bij een drie dagen durende bezetting twee bewakers en drie gevangenen gedood, en raakten zeven tien bewakers gewond. Toch zou het nog tot begin van de jaren zestig duren voor de discussie over een humaner gevange nisbeleid ook voor deze „rotste appels in de fruitmand" naar een politiek niveau werd getild en „attorney general" Robert Kennedy zijn besluit om de gevangenis van Alcatraz op te heffen kon aankondi gen. De plaatselijke bevolking, die altijd bang was voor ontsnappingen, had daar al jaren op aangedrongen. Op 21 maart 1963 verliet de laatste ge-I vangene, aan handen en voeten geboeid; het eiland. Het was Frank Watherman, die bij zijn vertrek vierenvijftig jaar pe nitentiaire ellende kort samenvatte: „Al catraz is-nooit voor iemand goed ge weest". FRANS BOOGAARD /rv Alcatraz, eens een gevangenis voor de zwaarste misdadigers, nu een toeristische attractie.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 22