finale herinnering aan Holland hoog riMii AUSTRALIË TWEEHONDERD JAAR 'CeidócGouocuit1 ZATERDAG 2 JANUARI 1988 goedkope arbeidskrachten, waren ge dwongen te leven in (onvruchtbaar) land dat voor de Europeanen niet aantrekke lijk genoeg was, totdat dit rijk aan bo demschatten bleek te zijn. Toen moesten ze opnieuw het veld ruimen. Pas in 1967 kreeg de oorspronkelijke inwoners stem recht en sinds 1971 worden zij meege teld als Australiërs. Maar de economi sche achterstelling, de constante discri minatie zijn gebleven. Van de nog over gebleven Aboriginals leven er nu zo'n tienduizend in 260 verschillende reser vaten, de rest bevolkt doorgaans de arm ste wijken van de steden met een kinder sterftecijfer dat twintig keer hoger is dan onder blanke Australiërs. Nog steeds zijn er meldingen van mishandelingen en zelfs moorden. Nog onlangs benoem de de regering in Canberra een speciale onderzoekscommissie naar de raadsel achtige dood van enkele tientallen, meest jonge Aboriginals in de gevange nissen van de oostelijke deelstaten New South Wales en Queensland. Op grond van dit alles is 1988 voor de Aboriginals alles behalve een feestjaar. .De meesten van hen boycotten de bicen tenary en herdenken in plaats daarvan tweehonderd jaar blanke onderdrukking. De afstammelingen van de Britten en de honderdduizenden immigranten die na hen kwamen feesten er echter niet min der om. Ook de leden van de Neder landse gemeenschap dragen hun steentje bij. De Nederlanders behoren tot de grootste van de groepen immigranten die samen de smeltroes van Australië zijn gaan vormen. Ze kwamen met scheepsladingen vol in de jaren vijftig. Tot'1967 was Nederland met 167.000 volksverhuizers nog steeds het tweede immigrantenland. Daarna werden ze als lijstaanvoerders verdrongen door de Ita lianen (389.000), de Grieken (230.000) en de Joegoslaven (180.000). Geassimileerd Net als de nog later gearriveerde Vietna- mezen vormen de Zuideuropeanen nog vaak hechte gemeenschappen binnen de Australische samenleving. De Nederlan ders hebben zich veel meer aan de nako melingen van de Britten geassimileerd. Ze werden veel sneller echte „Aussies" en het contact met het vroegere vader land verwaterde snel. Van nieuwe Au straliërs werd in de jaren vijftig en zestig ook verwacht dat ze zich snel aanpasten. Wie dat niet deed of kon werd als een mislukte immigrant beschouwd. Het multiculturele Australië, dat oog heeft voor de eigen historie van de immigran ten ontstond pas veel later, in de jaren zeventig, toen veel Aziaten naar Austra lië emigreerden. Toch hebben er van meet af aan talrijke Nederlandse clubs bestaan, met name in de grote steden als Sydney, Melbourne en Adelaide. Zij hielden de herinnering aan de nostaligische Hollandse gezellig heid levend met klaveijasavonden, dan sen op de muziek van Rita Corita en Johnny Jordaan, met Hollandse happen als haring, Sinterklaasavonden met spe culaas en marsepein en met oud en nieuw de Hollandse oliebollen en appel flappen. De Nederlandstalige vereni gingsblaadjes en de Dutch Australian Weekly hielpen daarbij. In de bloeidagen had deze krant een oplage van bijna honderdduizend exemplaren. Er heeft een tjjdje de klad in gezeten toen iedereen het te druk had met geld verdienen en carrière maken, maar de laatste tijd leeft de lotsverbondenheid van de vroegere Nederlanders in Austra lië weer op. Naarmate de immigranten uit Nederland ouder worden, de kinde ren de deur uit gaan en voor pa en ma het pensioen komt, wordt er steeds meer teruggeblikt en borrelt hete heimwee naar vroeger toch weer op en daarmee ook de liefde voor al wat Nederlands is. Het verenigingsleven bloeit op, de opla ge van de Nederlandstalige media stijgt weer en de radio en tv-programma's in het Nederlands trekken meer kijkers en luisteraars. Behalve Nederlandse bladen als de Dutch Australian Weekly en de Dutch Courrier, het orgaan van de hon derdvijftig samenwerkende Nederlandse clubs rond Melbourne, heeft vrijwel elke Australische staat een eigen Nederlands talig radioprogramma. Dat wordt ver zorgd door de Special Broadcasting Ser vice (SBS), een vrucht van het multicul turele beleid van de Australische rege ring. SBS-tv zendt nationaal dagelijks programma's uit die zijn aangekocht in de verschillende landen waar de Austra liërs vandaan komen. Wat Nederland betreft is dat bijvoorbeeld de Vara-tv-se- rie Zeg 's Aaa. Daarnaast zijn er radio programma's in tientallen verschillende talen. Jan Akkermans en Ellen Walinda, bei den immigranten uit de jaren vijftig, doen nu de meeste Nederlandse radio programma's voor de zender 3EA in Melbourne. Akkermans zit al een jaar of tien achter de microfoon. Hij is impor teur van Nederlandse grammofoonpla ten en kan voor zijn programma's put ten uit zijn eigen omvangrijke disco theek met Nederlandstalige muziek. En zo kan het gebeuren dat je in de Austra lische bush oog in oog staat met een heuse kangoeroe of koala terwijl Gert en Hermien, Corry en de Rekels of Johnny Hoes je toezingen op je radio. Ellen en Jan (in Australië noem je maar zelden iemand bij de achternaam) bren gen ook nieuws uit het vroegere vader land van hun luisteraars. Dat krijgen zij via de telex van Radio Nederland We reldomroep en door de hele week de uit zendingen van dit station, die gericht Beatrix Village, het bejaardendorp van de Holland Australian Retirement Founda tion, waarvan de Nederlanders in Mel bourne hopen dat koningin Beatrix het tijdens haar aanstaand staatsbezoek aan Australië officieel zal willen openen. Leden van de Dutch Social Club Dia mond Valley prijzen op een van de talrij ke kermissen hun Nederlandse lekkernij en aan. zijn op Australië, Nieuwzeeland en Azië te beluisteren en samen te vatten. Dat is een heel karwei, maar toch lukt het hen telkens weer redelijk actueel te zijn. Liefdewerk Voor Ellen en Jan is het radiowerk voor een groot deel een hobby. Ze krijgen maar mager betaald. Maar liefdewerk oud papier is het voor alle leden van de Nederlandse gemeenschap. Zo is Ellen ook nog actief in een Nederlands dames- koortje dat met een op de jaren vijftig gestoeld repertoire van „Geetje uit de Polder" en „Piet Hein zijn naam is klein" de verschillende Nederlandse be jaardenoorden langs trekt. Zelf kwam ze 33 jaar geleden als zesjarig meisje naar Australië, maar daar is niets van te mer ken. Ellen heeft Nederland en z'n taal steeds hoog gehouden en is ook nooit van nationaliteit veranderd. Zij is dan ook nog wel eens éen paar keer terug (op bezoek) geweest. Veel Australische Nederlanders hebben daar nooit van willen weten. Nederland was immers een gepasseerd station. Pas nu ze ouder worden blijkt heimwee de kop op te steken. Een gevoel wat nog versterkt wordt doordat veel bejaarden onder hen besluiten bij elkaar te gaan wonen in Hollandse bejaardencom plexen. waarvan er steeds meer van de grond komen. Beatrix Village is er een voorbeeld van. Dit is een van de drie Nederlandse bejaardenoorden aan de rand van Melbourne, vlakbij het gebied waar geëmigreerde bloembollentelers een Australische Keukenhof hebben gescha pen. Bejaardencentra zijn hier overigens geen kleine, knusse complexen zoals we die in Nederland kennen, maar echte dorpen met voor alle bejaarden een apart huis. Australië heeft nu eenmaal de ruimte. Beatrixdorp is gebouwd zonder een cent overheidssubsidie. Dat kennen ze in Au stralië niet. Het benodigde geld hebben de verschillende Nederlandse verenigin gen met hun activiteiten in tien jaar ploeteren bijeengebracht. Vijftien jaar geleden werd het plan gesmeed. Acht jaar later was er voldoende geld om met de bouw te beginnen, maar voor onder houd en uitbreiding blijft veel geld no dig, benadrukt Ype de Bruin, voorzitter van de samenwerkende Nederlandse verenigingen in de deelstaat Victoria. Een steeds kleiner aantal produktieve ex-Nederlanders zorgt dus voor de. mid delen om een steeds groeiend aantal be jaarde land- en lotgenoten aan een gezel lig Hollandse ouwe dag te helpen. Over al kom je de Nederlandse verenigingen op kermissen tegen met hun echt Hol landse kramen, waar naast de verplichte „Hollandse nieuwe" ook andere oud-va derlandse lekkernijen als kroketten gretig aftrek vinden. Verder organiseren ze reeksen loterijen en tal van gezelligheids avonden en liefdadigheidsfeesten. Klap op de vuurpijl zijn echter de Hol land Festivals. Op deze grote, puur Ne derlandse kermissen komt alles wat ban den had of nog heeft met Nederland eens per jaar bij elkaar, het liefst in echte klederdracht. De activiteiten op deze fes tivals zijn doorgaans goed voor enkele tienduizenden dollars voor de opvang van de bejaarde ex-Nederlanders. Hoe dankbaar dit op zichzelf ook is, toch hoopt iedereen in Melbourne stilletjes op echte „ofFicieïe" erkenning van al dit werk. Er is geen betere denkbaar dan dat koningin Beatrix tijdens haar aanstaande bezoek de moeite zou nemen het naar haar genoemde bejaardendorp persoon lijk te openen. Want Australiër of niet, voor de ex-emigranten blijft Beatrix toch altijd nog hun koningin. ARJEN BROEKHUIZEN Jan Akker mans en Ellen Walinda van het Nederlandse programma op Melbourne Radio 3EA. CANBERRA - Met het inluiden van het nieuwe jaar is aan de ande re kant van de aardbol, op een af stand van zo'n twintigduizend kilo meter, een 366 dagen durend ver jaarsfeest losgebarsten: Australië viert zijn „bicentenary", het twee- I honderdjarig bestaan. Kosten noch moeiten zijn het feest een heel jaar vol të houden en het natuurlijke isolement van het land te doorbreken. Als het aan Australië ligt komt de hele wereld mee feestvieren. Niet alleen de familie en vrienden van de talloze immigranten die in de loop van die tweehonderd jaar westerse be schaving in Australië hun geluk zijn ko men beproeven. Ook tal van buitenland se zakenlieden zijn uitgenodigd, al dan niet in het kader van de World Expo '88 die in Brisbane wordt gehouden. Daar naast hebben veel regeringsleiders en staatshoofden een reis naar Australië in hun agenda staan. Onder hen ook konin gin Beatrix en Prins Claus. Zij zullen eind oktober, begin november het land met een officieel staatsbezoek vereren. Of, om een ander voorbeeld te noemen: ook vijftig Nederlandse scouts bezoeken Australië. Sterker nog, ze zitten er al om de gisteren in Sydney begonnen Wereld jamboree bij te wonen, stilletjes hopend dat zij de volgdende mogen organiseren. Het hoogtepunt van de fèestelijkheden rond het tweehonderdjarig bestaan is 26 januari. Op die dag, de nationale feest dag van het land, is het precies tweehon derd jaar geleden dat Captain Arthur Philip in Port Jackson, de natuurlijke haven van wat nu Sydney heet, de Britse Union Jack plantte en er de eerste ne derzetting stichtte. Het werd een strafko lonie voor zevenhonderd uit Engeland meegevoerde criminelen. Zij en hun be wakers zijn de stamvaders van de blanke Australiërs. Aboriginals Het enorme eiland bestond uiteraard al veel langer en kende duizenden jaren eerder zijn oorspronkelijke bewoners, de Aboriginals. Zij kwamen waarschijnlijk zo'n vijfentwintigduizend jaar voor de Britten over een toen nog bestaande landengte uit India en Ceylon via Indo nesië. Het is niet precies bekend hoeveel Aboriginals er in Australië woonden toen de eerste Europeanen arriveerden. Schattingen lopen uiteen van driehon derdduizend tot een miljoen, verspreid over vijfhonderd stammen met even zo vele eigen talen. Hun leven was totaal verschillend van de Europeanen: de Aboriginals leidden een zwervend be staan: het waren jagers. Captain Arthur Philip had strikte orders van de Britse regering om de Aboriginals te respecteren, maar dat duurde niet lang. De veroordeelden en hun bewakers waren van meet af aan wreed tegen de autochtonen. In de talrijke gevechten van speren tegen geweren werden er dui zenden afgeslacht. De Aboriginals waren geen partij voor de Britten. Ze werden van hun land verjaagd of zelfs ver moord. Wie kon vluchten had grote kans vervolgens te bezwijken aan de vele nieuwe ziekten die door de blanken waren geirhporteerde, zoals tbc. Vijftig jaar na de komst van de blanken, in 1838, waren er in Tasmanië nog acht Aboriginals in leven. Na de eerste hon derd jaar van blanke overheersing in Australië waren er nog zestigduizend oorspronkelijke bewoners over. De blanke Australiërs hebben de Abori ginals in feite altijd als tweederangs bur gers behandeld. Ze werden gebruikt als

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17